Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

@@START_COMMENT AddThis Button END @@END_COMMENT

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Серпень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

Вінниця 2013


Загальний розділ

Славиться місто своїми талантами : [у 2013 р. виповнюється 110 років від часу надання Жмеринці статусу міста. Серед його талановитих людей чільне місце посідають аматорські колективи, зокрема дитячої місцевої музичної школи, де створено духовий оркестр, оркестр народних інструментів, ансамблі скрипалів, фольклорний ансамбль. На базі дитячої музичної школи створені: народний аматорський міський духовий оркестр, народний аматорський інструментальний ансамбль «Надія», зразковий аматорський міський дитячий хор, народний аматорський інструментальний колектив «Жмеринський дискиленд». Постійними переможцями обласних та всеукраїнських конкурсів стають дитячий ансамбль естрадно-бального танцю «Фламінго», естрадно-інструментальний колектив «Ретро-класик», естрадний гурт «Кордон», тощо] // Жмерин. газ. – 2013. – 2 серп. – С. 7.

4 серпня м. Жмеринка відзначала своє 110-річчя. Урочиста офіційна частина розпочалася з виступу секретаря міської ради Е. Крайніка, який акцентував увагу жмеринчан на історичних фактах та людях, яким Жмеринка зобов’язана своєю появою на карті. Від щирого серця вітав Жмеринку та жмеринчан перший заступник голови райдержадміністрації О. Монастирський, який передав вітання від голови райдержадміністрації Ю. Твердохліба. До слів вітань приєднався голова районної ради С. Гринчук. Своє рідне місто зі славним ювілеєм сердечно привітав народний депутат України В. Жеребнюк. Програма свята була досить різноманітною і насиченою. Цього дня жмеринчани мали можливість переглянути виставки творчих робіт «Майстерність юних жмеринчан тобі, юне місто», взяти участь у відкритті меморіальних дошок архітектору З. Журавському та військовим частинам, які звільняли Жмеринку. Вперше живі скульптури представили актори театру «Карнавал» з Одеси. На площі відбувся концерт переможців фестивалю «Веселковий дивограй». Опівдні пройшла урочиста сесія міськради, на якій були нагороджені почесними грамотами, подяками громадян, які зробили вагомий внесок у розвиток міста. Зустрічала цього дня Жмеринка і поважних гостей з Польщі. Між керівництвом міста та делегацією дружньої країни було підписано меморандум про співпрацю. У другій половині дня центр святкових подій перемістився до парку культури і відпочинку ім. М. Горького, де любителі спорту взяли участь у перегляді футбольного турніру та фестивалі з силових видів спорту. Виступи клоунів та свято морозива дарували гарний настрій наймолодшим жмеринчанам

5 серпня Відповідаючи на запитання журналіста обласної телерадіокомпанії «Вінтера», голова облдержадміністрації Іван Мовчан нагадав, що серед пріоритетних напрямів обласної влади – діяльність закладів культури. «Найбільша сума, яку в попередні роки виділяли на цю галузь, – 6 мільйонів гривень за рік. А цього року тільки за перше півріччя використано 15 мільйонів гривень бюджетних і ще стільки ж – залучених коштів. За перше півріччя в області відремонтовано 310 закладів культури. Ця галузь ніколи не знала такої уваги. «Тепер ми крок за кроком вирішуватимемо проблеми закладів культури. Неприпустимо фінансувати культуру за залишковим принципом. Чимало закладів культури були відремонтовані руками працівників галузі, що дозволило заощадити чимало коштів. Такий підхід був схвалений керівництвом області. Важливо, щоб усі розуміли: це ми маємо робити своїми руками, своїм натхненням, своїм патріотичним ставленням до малої батьківщини. Ніхто з-за кордону не приїде ремонтувати нам школи, клуби, ФАПи, дороги. Це наша справа», – висловив свою думку з цього приводу голова ОДА.

9 серпня на Театральній площі м. Вінниці за сприяння управління культури і туризму облдержадміністрації та обласного Центру народної творчості, відбулася презентація скульптури диво-птаха під назвою «Сонячні барви Поділля». Скульптура виготовлена для участі Вінниччини у Всеукраїнському фестивалі «Парад вишиванок», що має відбутися у Києві 24 серпня 2013 р. Частиною цього фестивалю буде видовищний конкурс «Диво-птах», у якому кожне місто-учасник представить свого птаха під час карнавальної ходи головними вулицями столиці.

Вінницький Птах – це своєрідна подільська народна картинка у якій відтворено дивоцвіт давніх людських уявлень, переданих ще у піснях та переказах, зафіксованих у народному малярстві. Його голова, гребінець, очі, тулуб, крила та хвіст – деталі, які несуть смислове навантаження та є давнім символом, а кожна барва має значення.

Півень здавна був господарем двору – поважний, голосистий, красивий, яскравий. Він починав день хлібороба, і тому, на рівні підсвідомості українця, був символом часу.

У ході заходу Диво-птах пройшов Вінницею від вул. Архітектора Артинова до Центрального залізничного вокзалу (включаючи вулиці: Соборну, Келецьку, проспект Коцюбинського) та був встановлений на Театральній площі, де відбулась його презентація. Метою цієї культурно-мистецької акції є популяризація народного мистецтва Вінниччини, яке відзначається своєрідною стилістикою і регіональними особливостями.

Автор Диво-птаха – заслужений майстер народної творчості, один з найкращих в Україні представників народного малярства Василь Слободянюк.

15 серпня під час прес-конференції начальник управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник повідомила., що за І півріччя поточного року на ремонт 317 культурних об’єктів області залучено 15 мільйонів бюджетних коштів та стільки ж – позабюджетних. Отже всього було освоєно 30 млн грн. «Такого показника ми не мали за всю історію галузі, – зауважила М. Скрипник, – адже коли є спільна мета і відповідальність влади, то всі її структурні підрозділи працюють на кінцевий результат, як одна команда». Завдяки новому формату звітування районів перед головою облдержадміністрації, сільські голови працюють сьогодні по-іншому. Начальник управління культури і туризму відзначила позитивні зрушення навіть у тих районах, які ніколи не називали серед передових. Лідерами ж за I півріччя по залученню коштів на відновлення та ремонт закладів культури (від 1млн. грн до 2-х млн. грн.) М. Скрипник назвала Калинівський, Крижопільський, Липовецький, Хмільницький, Мурованокуриловецький та Чернівецький райони. На друге півріччя влада поставила перед районами чітке завдання: завершити роботи, розпочаті у I півріччі та братися до ремонту нових приміщень. М. Скрипник висловила глибоку впевненість у тому, що II півріччя 2013 р. буде ще більш результативним. Заклади культури області крок за кроком зміцнюватимуть свою матеріальну базу, поетапно ремонтуючи великі приміщення Будинків культури та бібліотек, не допускаючи закриття закладів та звільнення працівників. За даними, які оприлюднила для журналістів М. Скрипник, сьогодні в галузі культури і туризму Вінниччини задіяно 6700 працівників. Середня заробітна плата в галузі по області становить 2500 грн. У 1017 сільських закладах культури працюють майже 2000 спеціалістів.

15 серпня  в с. Голинченці Шаргородського району пройшла хресна хода. Тисячі паломників відвідали Йосафатову долину, в якій 90 років тому голинчинецькому пастуху Якову, котрий пас худобу в долині біля села, явилася Божа Матір зі священним заповітом: «Хреста славте, хрести ставте!». В незалежній Україні ця долина стала місцем паломництва.

День Незалежності України та День Державного Прапора на Вінниччині

У кожному регіоні Вінниччини відбулися засідання оргкомітетів з питань підготовки та проведення заходів, приурочених до Дня Державного Прапора України та 22-ї річниці Незалежності України, затверджені програми святкування цих днів, у яких передбачені урочисті засідання громадськості та керівництва регіону, покладання квітів до пам’ятних могил, представлення кращих трударів на районних Дошках пошани, світлиці декоративно-прикладного мистецтва, короваїв, спортивно-музичні розваги, мітинги, концертні програми. В усіх районах області святкові заходи заплановані на 22-24 серпня.

1-11 серпня у рамках підготовки та відзначення 22-ї річниці Незалежності України за підтримки голови облдержадміністрації І. Мовчана на Вінниччині проходить Всеукраїнський пісенний фестиваль «Родина» ім. Назарія Яремчука.

14 серпня у селекторному режимі відбулося розширене засідання оргкомітету з відзначення на Вінниччині Дня Незалежності. Участь у засіданні взяли керівники Департаментів, управлінь обласної державної адміністрації, члени організаційного комітету, представники громадськості та заступники голів РДА, міських голів з соціально-гуманітарних питань. Розпочинаючи засідання, заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова звернула увагу на основних заходах, які проходитимуть на Вінниччині в рамках відзначення найважливішого державного свята. Вона поінформувала, що в період з 20 по 23 серпня відбудеться презентація Вінницької області в рамках загальнодержавної виставкової акції «Барвиста Україна» у м. Києві. 21 серпня до області прибувають іноземні делегації. Основні заходи заплановано на 22 серпня. Так, 22 серпня о 10:30 в приміщенні облдержадміністрації відбудеться урочисте вручення свідоцтв особам, занесеним на обласну Дошку пошани «Праця і звитяга вінничан», переможцям конкурсу «Людина року» Почесними грамотами облдержадміністрації та обласної ради, а о 13:00 в ККЗ «Райдуга» відбудеться урочиста програма з врученням державних нагород та відзнаки «За заслуги перед Вінниччиною». 22 серпня в центральному парку культури та відпочинку ім. М. Горького за участю представників 27-ми сільських населених пунктів під гаслом «Мистецтво одного села» пройде VI обласний фестиваль народної творчості «Скарби Поділля». 23 серпня о 9.30 год. біля приміщення Вінницької міської ради відбудеться церемонія підняття Державного Прапора України. Така ж акція відбудеться на центральних площах районних центрів та інших населених пунктів області. Л. Спірідонова зауважила, що 24 серпня делегація у складі 250 чоловік (митців, творчих колективів) візьме участь у «Параді вишиванок» (м. Київ) з презентацією Диво-птаха Вінниччини «Сонячні барви Поділля», який нещодавно презентувався жителям міста на Театральній площі. В свою чергу начальник управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник поінформувала присутніх про основні культурно-просвітні заходи, що заплановані в області на відзначення Дня Незалежності України. За її словами, у бібліотеках та музеях області вже організовані виставки, приурочені Дню Незалежності. Торкаючись теми проведення фестивалю «Мистецтво одного села» М. Скрипник зазначила, що в ході цього заходу заплановано: розміщення стендів зі світлинами сіл Вінниччини, представлення майстерні гончарів з майстер-класами, організація виставок: дарів природи, образотворчого мистецтва «Рідний край очима дітей», вишиванок «Узором долі вишита сорочка», проведення майдану козацької звитяги та концертної програми «З Любов’ю до України». Про заходи на базі міста доповіла заступник міського голови В. Балицька. У місті планується проведення фестивалю сучасної культури «Подільська пектораль», парад короваїв та інші заходи, приурочені визначній даті. У свою чергу начальник відділу зовнішніх зв’язків та промоції обласної ради, директор Координаційного центру Єврорегіону «Дністер» В. Мережко зазначив, що до області з візитом прибудуть 14 іноземних делегацій (70 чоловік) з РФ, Польщі, Молдови, та Румунії. В ході засідання було підведено підсумки підготовчої роботи, внесено пропозиції та корективи щодо організації проведення заходів безпосередньо у визначені дні.

20 серпня у Центральній районній бібліотеці м. Могилева-Подільського розгорнуто виставкову-експозицію «Україну будує кожен із нас», присвячену 22-й річниці Незалежності України. Окрім того підготовлено урок державності «Українська державна символіка: прапорові барви України» та слайд-програму «Сучасна історія України: проблеми, версії, міркування».

20-24 серпня День народження України відзначали на Літинщині. В усіх сільських територіальних громадах району пройшли заходи, приурочені Дню Державного Прапора України та 22-й річниці Незалежності України.

23 серпня на головній площі Літина під звуки Державного Гімну був урочисто піднятий Державний Прапор України. Відкрито районну Дошку пошани «Гордість і звитяга Літинщини» На урочистостях були присутні: керівництво району, трудові колективи, представники органів місцевого самоврядування, представники ЗМІ, громадськість. Тринадцятьом кращим працівникам сільськогосподарського, промислового виробництва, закладів освіти, культури, охорони здоров’я, зв’язку вручено посвідчення про занесення до районної Дошки пошани та грошову винагороду в розмірі 100 грн. кожному. В рамках проекту «Я громадянин України» шістьом дітям, яким щойно виповнилось 16 років було урочисто вручено паспорти громадянина України. У приміщенні районного Будинку культури проведено урочисті збори та святковий концерт. Під час урочистостей учнями Літинських шкіл були покладені квіти до Меморіалу Слави, могили захисників УНР, пам’ятника воїнам-афганцям, ліквідаторам аварії на ЧАЕС. Після завершення урочистих зборів відбувся святковий концерт самодіяльних народних колективів району, аматорів сцени районного Будинку культури. На стадіоні проведені спортивні змагання. 24 серпня для жителів та гостей Літина було організовано шаховий турнір, матчі з футболу, святкову дискотеку.

21 серпня у Мурованокуриловецькому районному Будинку культури відбулися урочисті збори та святковий концерт, присвячені Дню Незалежності України. В цей день до районного центру прибули делегації від територіальних громад району у складі сільських голів, керівників та працівників агроформувань, соціально-культурної сфери, передовиків виробництва.

На центральній площі гостей зустрічали звуки духового оркестру та теплі й сердечні слова вітань аматорів художньої самодіяльності району.

Учасники урочистостей, разом з головою райдержадміністрації В. Д . Максимчаком, головою районної ради В. А. Гуком, депутатом обласної ради О. О. Бірюковим мали змогу ознайомитися з виставковими павільйонами від усіх територіальних громад, де були представлені досягнення трудівників промислового та сільськогосподарського виробництва, майстрів художньо-прикладного мистецтва.

Відвідувачів вітали гостинні господарі в колоритних українських вишиванках, які співали щирі українські пісні. На центральній вулиці діти брали участь в конкурсі малюнку на асфальті, темою якого стала Незалежність. Учасників урочистих зборів привітали голова райдержадміністрації та голова районної ради.

За здобутки у праці кращі працівники району були відзначені Почесними грамотами райдержадміністрації, районної ради та грошовими винагородами. На завершення урочистостей майстри художньої самодіяльності району подарували присутнім святковий концерт.

21 серпня в рамках святкування Дня Державного Прапора та 22-ї річниці Незалежності України у Немирові відбулося урочисте відкриття оновленої Дошки пошани. В заходах взяли участь голова районної державної адміністрації П. Михайленко, заступник голови районної ради А. Собченко, передовики, які були занесені на Дошку пошани, громадськість міста та району. Цьогоріч районна Дошка пошани вмістила вісімнадцять світлин представників різних професій та п’яти трудових колективів.

На площі перед адмінбудинком Немирівської районної державної адміністрації відбулися урочисті заходи присвяченні Дню Державного Прапора. Враховуючи суспільну значимість традиції вручення паспортів громадянина України, відбулося урочисте вручення головою Немирівської районної державної адміністрації П. Михайленком та заступником голови районної ради А. Собченком паспортів громадянина України 16-річним юнакам і дівчатам Немирівщини.

21 серпня на Оратівщині в районному парку культури і відпочинку ім. Т. Г. Шевченка відбулися урочистості з нагоди відзначення Дня Незалежності та районного свята «Обжинки – 2013» .

Програма заходів розпочалась на шкільному стадіоні, де територіальні громади району представили виставки експозицій у формі вулиць «Обжинкова», «Коровайна», «Дарів», «Медова», «Майстрів». Відбувся святковий концерт «Мій край – перлина України, Оратів – часточка її» за участю майстрів народного мистецтва. Учасників заходу привітали: голова райдержадміністрації Г. Кириленко, голова районної Ради В. Токарчук, Оратівський селищний голова І. Барський.

21 серпня в с. Орлівка Теплицького району напередодні Дня Незалежності на площі біля сільського клубу відбувся фестиваль «Батькова хата». З вітальними словами до жителів села звернулися начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації В. Прокопенко, голова територіальної громади О. Тригубенко. Порадували глядачів своїми виступами духовий оркестр, народний аматорський фольклорний колектив «Берегиня» Орлівського сільського клубу (керівник О. Чернега), декламатори віршів та гуморесок. Для учасників заходу представили розмаїття вишивок, випічки та художніх картин місцевих майстрів. Пироги, булочки, пампушки, ватрушки з різним начинням – все чого душа бажає, смакувалось залюбки. Фестиваль швидко добіг кінця, залишивши позитивні спогади у його учасників.

21 серпня у Тростянецькому районі відбулись святкові заходи, приурочені до 22-ї річниці Незалежності України. Цього дня на центральній вулиці і площі селища Тростянця та на площі перед районним Будинком культури, проводилася трансляція святкового спецвипуску радіогазети, присвячена 22-й річниці Незалежності України та Дню Державного Прапора України. Жителі мали змогу послухати патріотичні мелодії та пісні вітчизняних і місцевих композиторів. Відбулося також урочисте відкриття районної Дошки пошани. Цьогоріч на ній вміщено двадцять світлин представників різних професій та чотирьох трудових колективів.

22 серпня напередодні головного державного свята – Дня Незалежності України – на Вінниччині традиційно пройшли урочисті заходи з нагоди відзначення тих, хто своєю працею долучився до розбудови й становлення незалежної Української держави. Переможці обласного конкурсу «Людина року», кращі трудівники регіону, представники кращих колективів, районів і міст Вінниччини, імена й назви яких занесені на обласну Дошку пошани «Праця і звитяга вінничан», активні будівничі Подільського краю зібралися у приміщенні обласної державної адміністрації, аби отримати з рук керівників області й міста заслужені нагороди. «У цій залі присутні люди, які своєю щоденною працею, патріотизмом, відданістю й любов’ю до рідного краю демонструють свою причетність до розвитку Вінниччини, до розвитку України, – зазначив у вітальному слові голова облдержадміністрації Іван Мовчан. – Сьогодні ми по праву будемо віншувати цих людей і заслужено дякувати за їхній внесок у розбудову Подільського краю і нашої держави». З вітальними словами до присутніх звернулися також голова обласної ради Сергій Татусяк та голова Вінницької міської ради Володимир Гройсман. Керівники області та міста вручили учасникам заходу почесні нагороди: відзнаки переможцям конкурсу «Людина року», свідоцтва про занесення на обласну Дошку пошани «Праця і звитяга вінничан» та Почесні грамоти обласної державної адміністрації та обласної ради.

22 серпня в рамках святкування 22-ї річниці Незалежності України у Вінниці відбувся шостий обласний фестиваль «Скарби Поділля». На площі біля концертної зали «Райдуга» розгорнувся ярмарок народних ремесел, де 27 народних світлиць представляли усі райони Вінниччини. Працювала виставка дарів природи, короваїв, вишитих сорочок. Представлено тут і с. Клембівка Ямпільського району, що здавна славиться своїми майстринями-вишивальницями.

Основна цьогорічна тема фестивалю – мистецтво одного села. Кожний район представив свою світлицю – фотостенди про історію населених пунктів, твори народного мистецтва. Учасники «Скарбів Поділля» – майстри декоративно-прикладного мистецтва: вишивки, різьблення по дереву, флористики, писанкарства, лозоплетіння та кераміки.

Усі гості фестивалю могли скуштувати українських страв, сфотографуватись та придбати сувеніри.

Голова облдержадміністрації Іван Мовчан разом з головою обласної ради Сергієм Татусяком і вінницьким міським головою Володимиром Гройсманом привітали з Днем Незалежності України представників кожного району. Господарі світлиць зустрічали керівників області і міста з хлібом-сіллю. Іван Мовчан у відповідь дякував трудівникам за зібраний урожай, який є значним внеском у продовольчу незалежність держави та за наполегливу працю.

    

Сауляк, В. «В моїм серці Україна» : [під такою назвою до Дня Незалежності України в Мурованокуриловецькій районній картинній галереї відкрито виставку картин Володимира Вовка, який народився у с. Кривохижинці. В його доробку понад 100 картин, 200 графічних робіт, 76 з яких представлені на його персональній виставці. Доповненням до виставки стали вишивки відомих місцевих майстринь-вишивальниць] / В. Сауляк // Наше Придністров’я. – 2013. – 22 серп.

22 серпня відбулися урочисті збори громадськості Крижопільського району, присвячені 22-й річниці Незалежності України і 90-й річниці утворення Крижопільського району. У святкуванні взяв участь голова обласної державної адміністрації Іван Мовчан. Після внесення Державного Прапора України і Прапора Крижопільського району зі святковою доповіддю виступила голова Крижопільської райдержадміністрації Л. Семенюк. Вона нагадала основні віхи історії, повідомила про досягнення останніх років, поіменно згадала багатьох людей, які загинули за Батьківщину, прославили район своєю працею чи працювали на керівних посадах. Серед учасників зборів була присутня Герой Соціалістичної праці Ольга Десяк. З нагоди відзначення 22-ї річниці Незалежності України Крижопільський район занесено на обласну Дошку пошани «Праця і звитяга вінничан».

«Сьогодні мені надзвичайно приємно бути серед вас, на землі, де я народився, виріс, отримав освіту, – звернувся з вітальною промовою до своїх земляків голова ОДА Іван Мовчан. – Приємно те, що моя батьківщина – це район, яким пишається область. Я радий, що в залі присутні люди, які в різні часи керували районом. Я вдячний їм за те, що вони в непрості роки наполегливо працювали і мобілізовували людей на розбудову рідного краю. В останні роки район має серйозну динаміку. Нині він може бути еталоном у багатьох сферах: у сільському господарстві, благоустрої, в соціальній сфері».

Після урочистої частини відбувся святковий концерт. Біля Будинку культури окремі територіальні громади презентували свої села, пригощали гостей українськими стравами, демонстрували таланти. На площі біля районного Будинку культури відбувся гала-концерт зірок естради Крижопілля.

23 серпня урочистості з нагоди Дня Державного Прапора та 22-ї річниці Незалежності України у м. Бар пройшли напередодні головного державного свята.

На центральній площі міста відбулася урочиста церемонія підняття Державного Прапора України за участю голови райдержадміністрації Г. Лука, голови районної ради М. Радіонова, представників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, політичних партій, громадських організацій, трудових колективів, депутатів районної ради, учнівської молоді, громадськості.

Після підняття Державного Прапора України було урочисто відкрито оновлену районну Дошку пошани, на яку занесено портрети людей різних професій, активних учасників громадського життя району, талановитих, працелюбних людей, руками та розумом яких твориться історія Барського району. Кращим трудовим колективам, працівникам підприємств різних форм власності, організацій, установ було вручено свідоцтва про занесення на районну Дошку пошани та Почесні грамоти районної державної адміністрації та районної ради.

Далі відбулося покладання квітів до пам’ятників Т. Шевченку, М. Грушевському, загиблим воїнам, жертвам політичних репресій та голодоморів.

З нагоди свята головою райдержадміністрації Г. Луком та головою районної ради М. Радіоновим був проведений святковий прийом для занесених на Дошку пошани.

Барчани та гості свята мали можливість оглянути виставки народної творчості, які були представлені усіма територіальними громадами району. Порадували глядачів своїми виступами на імпровізованому «співочому майданчику» фольклорні колективи району.

Справжньою окрасою свята стало дефіле в українських сорочках, яке було проведено перед районним Будинком культури. Глядачі мали можливість побачити вишиті сорочки, яким понад сто років, що передаються з покоління в покоління як найбільша реліквія, сучасні вишиванки, стилізовані вишиті костюми, виготовлені руками барських майстринь.

23 серпня о 16 годині на центральній площі м. Бершадь розпочалися масові гуляння та святковий концерт «Тебе, отчий краю, в піснях прославляю!» до Дня Незалежності України На центральній площі міста проведено конкурс дитячої вишиванки «Мамину сорочку пригорну до серця…». У конкурсі взяли участь діти, віком до 16 років. Журі оцінювало конкурсантів у двох номінаціях: вишита сорочка для хлопчиків; вишита сорочка для дівчинки; за такими критеріями: різноманітність узору, техніка виконання, якість виконання. Вишивка мала бути характерною для подільського регіону. Парад дитячих вишиванок розпочав свою ходу від Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького. Юних учасників привітало керівництво району. Голова райдержадміністрації Михайло Бурлака наголосив: «…сьогодні кожен із вас прийшов у вишиванці на День народження нашої країни. Ваша сорочка є вашим оберегом. В цьому одязі – ви найкращі, бо їх вишивали найдорожчі для вас люди. Пам’ятайте про це! Любіть свою родину, своє місто чи село, свій край!» Пройшовши головною вулицею міста, учасники параду зупинилися на центральній площі, де було розгорнуто світлиці територіальних громад, що представляли своїх народних майстрів.

23 серпня напередодні Дня Незалежності України у Вінницькому районному Будинку культури (Вінницькі Хутори) відбулося урочисте відзначення 22-ї річниці української самостійності. Участь у заході взяли керівники району, очільники територіальних громад, сільськогосподарських підприємств, управлінь та відділів райдержадміністрації, депутати районної ради, представники районних служб та організацій.

З вітальним словом з нагоди головного державного свята звернувся до краян голова Вінницької райдержадміністрації В. Анікеєнко. Він зробив екскурс в історію, зауваживши, що шлях до самостійності України був непростим, политим кров’ю і сльозами багатьох поколінь, а тому ми, їхні нащадки, маємо гідно шанувати дар, який отримали без зусиль. Було відзначено керівників підприємств, установ та організацій, що протягом року активно й плідно працювали, примножуючи здобутки Вінницького району. Вшанували також кращих представників цих колективів, які удостоєні занесення на районну Дошку пошани. Їм були вручені грамоти і квіти.

Продовжив програму чудовий концерт, підготовлений творчими колективами району – народними й сучасними колективами зі Стрижавки, Вороновиці, Якушинців, Зарванців, Вінницьких Хуторів й інших сіл району.

23 серпня з нагоди 22-ї річниці Незалежності України у м. Гайсині перед приміщенням Гайсинської РДА урочисто відкрито районну Дошку пошани, на яку занесено кращі трудові колективи району та людей різних професій, які зробили вагомий внесок у розвиток Гайсинщини. Голова Гайсинської РДА С. Скіць, заступник голови районної ради О. Цвігун та представник Лодзинського воєводства Республіки Польща староста Ленчицького повіту Войцех Ждярскі урочисто вручили свідоцтва, квіти та висловили щирі побажання нагородженим. Справжньою родзинкою свята стали виставки світлиць територіальних громад, що розкинулись у центрі. Тут красувалися щедрі дари цьогорічного урожаю, зібраного трудівниками ланів і запашні короваї, випечені місцевими коровайницями. Гарними словами і піснями про ріднокрай вітали присутніх сельчани. Представники влади дякували усім територіальним громадам за щоденну титанічну працю і бажали добробуту і процвітання. Святкування у Будинку культури продовжилось піснями і танцями у виконанні сільських колективів та працівників культури району. По завершенню концерту гостей частували смачними, запашними короваями, випеченими у сільських громадах господинями. Польський гість залишився у захваті від концерту та свята Незалежності України.

23 серпня керівництво Жмеринського району взяло участь у святкових заходах з нагоди Дня Державного Прапора та 22-ї річниці Незалежності України. На мітингу біля міської ради в урочистій обстановці було піднято Державний Прапор України. Після чого перший заступник голови райдержадміністрації О. Монастирський, голова районної ради С. Гринчук, секретар міської ради Е. Крайнік поклали корзину квітів до пам’ятника Т. Г. Шевченку.

Захід продовжився у приміщенні Жмеринського центру позашкільної роботи. Зі сцени громадськість вітали очільники міста та району. В своїй вітальній промові перший заступник голови райдержадміністрації О. Монастирський передав привітання від голови райдержадміністрації Ю. Твердохліба, зазначивши, що жителі району та міста творять історію держави, своєю працею примножують багатство України. Він щиро побажав жмеринчанам міцного здоров’я, злагоди та достатку, плідної праці в ім’я щасливого майбутнього країни. Святковий настрій учасникам урочистостей забезпечили місцеві артисти, організувавши чудовий концерт.

23 серпня на Іллінеччині відзначали День Незалежності України. Участь у заходах взяли керівники району, Іллінецький міський голова, очільники територіальних громад, керівники сільськогосподарських та промислових підприємств, представники місцевих органів виконавчої влади, трудових колективів підприємств усіх форм власності, організацій, установ, політичних партій, громадських організацій, депутати районної ради, молодь, громадськість району. Від учасників урочистого зібрання було покладено квіти до Меморіалу Слави у м. Іллінці та пам’ятника Т. Г.Шевченку. У програмі свята: урочиста церемонія підняття Державного Прапора України та відкриття районної Дошки пошани на центральній площі міста, презентація територіальних громад району «Сільське подвір’я», виставка-презентація родовідних дерев «Моя родина – основа України», обрядове дефіле українського національного одягу. У районному Будинку культури відбулися урочисті збори та святковий концерт «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине». Всім учасникам свята пропонували долучитися до акції «Одягнімо вишиванку».

23 серпня на центральній площі м. Калинівка відбулися святкові заходи з нагоди відзначення Дня Державного Прапора та 22-ї річниці Незалежності України. Було урочисто піднято Державний Прапор України, відкрито районну Дошку пошани. Вітаючи калинівчан зі святами, голова райдержадміністрації В. Поліщук та голова районної ради Ю. Браніцький підкреслили, що Державний Прапор є уособленням нашої національної єдності, честі та гідності. Незалежність – символ нашої нації. Справжнє багатство Калинівського району – трудящі і добропорядні люди, які роблять все можливе, аби Калинівщина впевнено і плідно розвивалася, вносячи власну частку в загальнонародний добробут всієї країни.

Святкування продовжилося в районному Будинку культури, де відбулось урочисте засідання та святковий концерт. Під час урочистостей кращих працівників нагороджено Почесною грамотою райдержадміністрації та районної ради. Цього дня на центральній площі міста учасники свята змогли оглянути і районну святкову виставку, на якій кожна територіальна громада представила національну українську світлицю, обрядові хліби та короваї. Експонувались і роботи майстрів лозоплетіння, гончарства, вишивання, образотворчого мистецтва.

23 серпня з нагоди святкування Дня Державного Прапора України на центральній площі м. Козятин перед райдержадміністрацією відбулася урочиста церемонія підняття Державного Прапора України. Однією з традиційних складових відзначення чергової річниці Незалежності України на Козятинщині є відкриття міськрайонної Дошки пошани. Цього року вона вмістила світлини п’яти колективів та 20-и кращих представників різних професій, серед яких вчителі, працівники медичної галузі, спортсмени, аграрії, діячі культури. Свідоцтва та цінні подарунки особам, занесеним на Дошку пошани, в урочистій обстановці вручили голови районної держадміністрації О. Лавренюк, районної ради В. Стахов та очільник міста О. Гвелесіані. «День Незалежності для нас – головне свято. По суті, це день народження нашої молодої незалежної держави, – підкреслив у вітальній промові голова районної держадміністрації О. Лавренюк. Цього ж дня, за участю очільників району та міста, начальників міськрайонних управлінь та відділів, служб та установ, громадськості відбулося покладання вінків та корзини квітів до пам’ятників першому Президенту України М. Грушевському в Козятині та с. Сестринівка.

23 серпня у м. Липовець з нагоди 22-ї річниці Незалежності України та Дня Державного Прапора України відбулися святкові заходи за участю представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, трудових колективів, громадськості.

На центральні площі міста проведено церемонію урочистого підняття Державного Прапора України, який підняли А. Слушний – заслужений майстер спорту України та Л. Петрівська – завідувач дитячого садка № 1. З вітальною промовою перед громадою виступив голова райдержадміністрації, депутат обласної ради А. Грищук. Кращих працівників та трудові колективи району, які удостоєні занесення на районну Дошку пошани відзначено нагородами. Учасники святкового зібрання поклали квіти до Меморіалу Слави. Після завершення офіційної частини присутнім було представлено виставки короваїв, «Спасівчана гостина», «Дари осені», «Батьківська хата», «Козацький курінь» та конкурс дідухів. Завершились урочистості святковим концертом, де всі присутні отримали задоволення від яскравих художніх номерів аматорських ансамблів та фольклорних колективів району.

23 серпня «До України серцем притулюся» – за такою назвою відбувся святковий концерт та урочисті збори в Могилів-Подільському районі, присвячені Дню Незалежності України. В заході взяли участь голова райдержадміністрації М. Вдовцов та його заступники, заступник голови районної ради І. Чічірко, гості з Республіки Польща на чолі з Є. Колашем, колективи міськрайонних підприємств, установ та організацій, селищний та сільські голови, депутати районної ради, представники громадських організацій, ЗМІ.

Вітаючи представників громадськості з державним святом голова райдержадміністрації М. Вдовцов зазначив, що цьогорічний День народження України район зустрічає з вагомими здобутками: покращенням матеріально-технічн

До 650 річчя м. Вінниці

До 650-ї річниці від дня заснування міста Вінниці Національний банк України випустив монету, присвячену одному з найчарівніших міст Поділля, розташованому на березі річки Південний Буг, – Вінниці. Монета увійшла до серії стародавніх міст України. Такі пам’ятки випускаються Національним банком з 1996 р. і присвячені 30-ти містам України. Вона випущена в двох металах. У сріблі номіналом 10 гривень, тиражем 3 тисяч. Та з недорогоцінних металів номіналом 5 грн, тиражем 30 тис. Зображення на обох монетах ідентичні. На аверсі розміщено малий Державний Герб України та світло-музичний фонтан. На реверсі – герб Вінниці, чорнильниця з пером та архітектурні споруди міста. Придбати їх можна в Управлінні Національного банку у Вінницькій області, а також в уповноважених НБУ комерційних банках, яких є шість. Вартість срібної монети 575 грн. А 5-ти гривневу, виготовлену з нейзильберу, можна придбати за 20 грн. Кожна з них стане гарним подарунком, поповнить колекцію чи залишить приємні спогади про місто Вінницю.

28 серпня унікальну виставку ретро-світлин «Вінничани – погляд у минуле» подарував на 650-річчя місту заслужений художник України В. Козюк. За словами заступника голови ОДА Л. Спірідонової, виставка «повертає нас в історію нашого міста, до нашого коріння , а тому не залишить байдужим жодного вінничанина».

Виставка раритетних світлин є оригінальною вже тому, що на ній репрезентовано не тільки експонати, зібрані особисто В. Козюком, а й найкращі зразки світлин, відскановані із зібрань приватних колекціонерів та з фондів державних музеїв на теренах усієї України. Ці унікальні пам’ятки художньої та історичної фотографії вінничани побачать уперше. Оригінальний розмір світлин, відібраних для виставки – не більший листівки. Експонуються ж вони у майже метровому форматі. Можна роздивитись усі деталі прижиттєвого портрету М. Коцюбинського, подарованого Р. Шухевичу, портрет М. Леонтовича з сім’єю, події революції 1917 р., вінницькі базари, єврейську слобідку Єрусалимку. Усього в експозиції представлено 36 робіт.

Дореволюційні світлини вдалось відтворити у коштовній техніці друку на шовку. Завдяки цьому, старовинні фото чіткі і виразні, гарно прочитуються.

На думку організаторів, патріотизм повинен виражатись у чомусь матеріальному, у тому, що ти робиш для своєї землі, своїх земляків. Відтак, проект «Вінничани – погляд у минуле» став спільним подарунком художника В. Козюка і народного депутата В. Продивуса рідному місту, який повертає нинішніх городян до їхніх витоків.

     

29 серпня в експозиційній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка «Вінниця: історія та сучасність на поштових листівках», присвячена 650-річчю першої літописної згадки про Вінницю. Проект презентовано вінницькими колекціонерами Вінницького міського товариства колекціонерів В. Антонцем, А. Гродецьким, І. Лановим та іншими спільно з Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм та Українським державним підприємством поштового зв’язку «Укрпошта». На виставці представлено близько 800 поштівок з видами Вінниці з приватних колекцій місцевих колекціонерів та власних фондів музею. «Цінність та унікальність проекту полягає в тому, – зазначив вінницький колекціонер О. Клочковський – що експозиція налічує близько 800 поштових листівок з видами Вінниці, присвячених історії міста з кінця ХІХ ст. до наших днів та в певній мірі дає змогу відтворити життя та побут вінничан впродовж минулих часів». Виставка триватиме до 15 вересня 2013 р.  

  

Тарас Шевченко і Вінниччина

Петрик, В. Чи буде пам’ятник Шевченкові в Літині? : [навколо цього питання точилися дискусії під час засідання «круглого столу» в Літинському краєзнавчому музеї ім. У. Кармалюка. В обговоренні щодо встановлення пам’ятника Т. Г. Шевченку та про визначення місця для його встановлення у смт Літин взяли участь: О. Новіцький, голова райдержадміністрації, В. Мельник, голова райради, О. Гвоздинська, начальник відділу культури і туризму РДА, В. Ткач, директор Літинського краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка, М. Площанський, художник та ін. Було вирішено провести громадські обговорення та анкетування з даного питання, долучити громадські сили до збору коштів на пам’ятник] / В. Петрик // Літин. вісн. – 2013. – 15 серп. – С. 4.

19 серпня в с. Зятківці Гайсинського району на День села з нагоди 22-ї річниці Незалежності України та відзначення у 2014 р. 200-річчя від Дня народження Тараса Шевченка відбулося урочисте відкриття пам’ятника геніальному сину українського народу Тарасу Григоровичу Шевченку.

В урочистостях з нагоди відкриття пам’ятника взяли участь: голова районної ради С. Сікорський, перший заступник голови райдержадміністрації В. Вітюк, сільський голова с. Зятківці М. Керанчук, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації М. Ричков, доктор філологічних наук, професор, завідувач відділу фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики ІМФЕ ім. М.Т. Рильського, письменник, головний редактор часопису «Народознавство» М. Дмитренко, депутат районної ради, директор приватного підприємства «Лебідь», меценат – Ю. Лебідь, меценат по встановленню погруддя Кобзаря, уродженець зятківецької землі – І. Форись, директор СЗШ І-ІІІ ст. с. Зятківці М. Іщенко, отець Григорій, а також чимало зятківчан та гостей села. 

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування

Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

2 серпня Хмільницька районна бібліотека представила книжкову виставку «Володимир Святий – великий князь Київський, хреститель Русі», де представлені матеріали про давнє минуле України, про її тисячолітню історію, про неповторні душевні якості її талановитого і стійкого народу.

Тузюк, Г. «Християнство – історія і сучасність» – нова виставка книг у райбібліотеці : [зав читальним залом Тиврівської ЦРБ аналізує зміст та окремі книги, представлені на книжковій виставці, присвяченій історії християнства] / Г. Тузюк // Маяк. – 2013. – 9 серп. – С. 7.

Бібліотеки Вінниччини

1 серпня, до Дня пам’яті Лесі Українки в читальній залі Бершадської районної бібліотеки провідним бібліотекарем Н. А. Сидоренко та бібліотекарем 2-ї категорії Н. В. Плетенчук організовано виставку-портрет «Поетеса зламу століть» та проведено поетичну п’ятихвилинку для різних груп читачів «… Й слово мої уста німії оживило».

2 серпня з нагоди вшанування пам’яті видатної письменниці Л. Українки у Хмільницькій районній бібліотеці відбулася літературна година «Поетеса зламу століть», де бібліотекарі А. Поліщук та Л. Курилюк розповіли про поетичний світ Лесі Українки, глибокий за змістом, багатий за формою, насичений образністю, щедрий за мовою, неповторний за своєю художньою суттю. До заходу працівники книгозбірні підготували виставку-вшанування «Леся Українка : погляд із ХХІ століття».

Бабина, Н. «Вона в віки майбутні йти повинна» : [у Липівській сільській бібліотеці Томашпільського району проведена літературна композиція «Вона в віки майбутні йти повинна» за творчістю видатної української поетеси Лесі Українки. Учасники заходу дізналися багато цікавого про життєвий і творчий шлях поетеси, школярі декламували вірші «Надія», «Вишенька», «Досвітні вогні», «Напис на руїні». «Красо України, Подолля» «Мріє, не зрадь» та ін. Присутні ознайомилися з книжковою виставкою «Я піду за тим світлом ясним», переглянули відеофільм «Життя і творчість Лесі Українки»] / Н. Бабина // Томашпіл. вісн. – 2013. – 2 серп. – С. 2.

Мартинов, А. «Мадонна перехресть» : [у бібліотеці для дорослих м. Гнівань Тиврівського району відбулася презентація нової збірки видатної української письменниці Л. Костенко «Мадонна перехресть». Зі вступним словом-характеристикою творчості Л. Костенко виступила зав. бібліотекою П. С. Мачай, учні 11 класу прочитали уривки з роману у віршах «Маруся Чурай», а також поезії «Життя іде та все без коректур», «Світлий сонет» та ін. Підсумувала захід вчителька української мови і літератури Л. Г. Худа] / А. Мартинов // Маяк. – 2013. – 2 серп. – С. 8.

Мірчук, Л. Дитяча бібліотека пропонує читачам «Відкрити двері в літо» : [Барська бібліотека для дітей з метою змістовного активного дозвілля дітей під час літніх канікул у рамках акції «Я відкриваю двері в літо», що стартувала з червня, організувала «мобільну читальню». Її мета – не читач приходить до бібліотеки, а бібліотека йде до читача. У «мобільній читальні» не лише презентують книги, але й проводять ігри, конкурси, бесіди про дивовижні місця та події. Для віртуальних читачів бібліотеки діє власний блог «Берег дитинства», який знайомить з історією книгозбірні, її видавничою діяльністю, творчістю читачів, краєзнавчим клубом «Роксолана», пізнавальною сторінкою «Містечко молодих мам», розкриваючи таємничий світ пізнання життя у книгах] / Л. Мірчук // Барчани. – 2013. – 2 серп. – С. 8.

Сидоренко, Н. Вишивки Валентини Горлової : [у читальній залі Бершадської районної бібліотеки організована книжкова виставка «Книга дарує натхнення», присвячена вишивці. На ній представлені картини майстрині-вишивальниці Валентини Горлової] / Н. Сидоренко // Бершад. край. – 2013. – 2 серп. – С. 2.

Войтенко, Н. Вечір пам’яті Володимира Висоцького : [25 липня в Оратівському музеї Володимира Висоцького, що недавно був створений його директором Г. В. Доценко відбувся вечір пам’яті з нагоди 33-ї річниці з дня смерті В. Висоцького. У ході вечора відбулася презентація книги Г. Бацальова, В. Набокова, О. Попельницького «Володимир Висоцький – махнем з Махно?!». Книга про поїздку поета до України з автором сценарія фільму про Нестора Махна Д. Карапеняном. Роль Н. Махна приваблювала В. Висоцького. Тому він і приїхав до Донбасу, щоб краще дізнатися про цю історичну постать. Протягом вечора звучали пісні В. Висоцького Учасники читали власні вірші, у тому числі присвячені поету-пісняру] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2013. – 8 серп. – С. 3.

11 серпня книгарня «Є», видавництва «Клуб Сімейного Дозвілля» та «Нора-Друк» провели презентацію роману «ЛСД. Ліцей слухняних дружин » та збірки новел «Зроби це ніжно» Ірен Роздобудько. Новий роман І. Роздобудько – це цікава історія про заклад, в якому за певну суму можна знайти собі слухняну, покірну та люблячу дружину. Письменниця, як завжди, порадувала своїх читачів власними життєвими історіями, новими враженнями та теплою атмосферою. Спеціальний гість презентації – бард Ігор Жук.

«Літо кличе до бібліотеки» : [працівники Тульчинської бібліотеки для дітей розробили бібліотечну програму літніх читань «Літо кличе до бібліотеки». Працівники бібліотеки активно залучають до читання дітей, популяризують нові надходження , проводять різноманітні заходи, які супроводжуються презентаціями, переглядом відеофільмів та мультфільмів. На майданчику біля бібліотеки проводять спортивні ігри та змагання] // Тульчин. край. – 2013. – 14 серп. – С. 4.

Майструк, А. Вишиванки – ніби райдуги світанки : [у приміщенні сільської бібліотеки с. Сумівка Бершадського району відкрилася книжково-ілюстативна виставка «Українські вишиванки – наче райдуги світанки», на якій поряд з друкованими виданнями розміщені альбоми української вишивки та зразки рушників. Мета виставки – пробудити інтерес у молоді до культури українського народу, його декоративно-прикладного мистецтва, зокрема рушників та звернути увагу на таланти і майстерність місцевих вишивальниць, зокрема З. А. Добриднюк. Зінаїда Адамівна вишиває не лише рушники, у її колекції – ікони, серветки, портрети класиків української літератури, гетьманів України. Портрет Т. Г. Шевченка висить у сільській бібліотеці. Вишиті ікони майстрині прикрашають оселі сумівчан] / А. Майструк // Бершад. край. – 2013. – 23 серп. – С. 5.

23 серпня в Шаргородській районній бібліотеці проведено усний журнал «Державні символи України». На заході йшлося про передумови проголошення Незалежності, про постанову Верховної Ради України та про Державні символи України. На закінчення у виконанні всіх присутніх заходу прозвучав Гімн України.

29 серпня у с. Прибузьке Луко-Мелешківської сільської ради Вінницького району відбулися урочистості з нагоди відкриття культурно-адміністративного закладу, у якому працюватиме дозвіллєва кімната та бібліотека. На відкритті були присутні: заступник голови районної державної адміністрації Н. В. Лебедєва, голова Луко-Мелешківської сільської ради В.М. Сич та інші поважні гості.

У своєму виступі Наталія Василівна наголосила про важливість відкриття таких приміщень, зазначивши, що ця подія не випадково співпала з християнським святом, одним з дванадцяти найбільших церковних свят – Успінням Пресвятої Богородиці – адже кожна людина повинна дбати про своє духовне збагачення.

У кімнаті дозвілля функціонуватимуть різні гуртки: хореографічні, вокальні та театральні, які відкриють дітям можливість творчо розвиватися та з користю проводити свій вільний час.

Бібліотека – це крок до знань та пізнання. До речі, мешканці села зробили значний внесок щодо наповнення бібліотеки, адже кожен робив власний дарунок, приносячи книги з власних домівок. Тепер дітлахам є що читати…

Всередині приміщення вмонтовано українську піч, за допомогою якої відроджуватимуться традиції народу. Тут досвідчені господині навчатимуть підростаюче покоління секретам кулінарії, зокрема, як випікати хліб, коровай та готувати смачний борщ.

На відкритті також були присутні представники від ТОВ «Ковбаскофф», оскільки товариство надавало свою спонсорську допомогу під час реорганізації приміщення.

На честь відкриття закладу виступали: естрадно-духовий оркестр державної служби надзвичайних ситуацій України у Вінницькій області та аматорський вокальний колектив «Прибужанка», які своїми виступами створили святковий, урочистий настрій.

По закінченню організатори свята частували гостей борщем, щойно приготовленим у печі.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

8 серпня до 300-річчя від дня народження Івана Григоровича-Барського, видатного зодчого, який своєю різнобічною творчістю наблизив українське архітектурне мистецтво до кращих зразків європейської культури, нащадка старовинного роду вихідців з подільського міста Бар, відділ рідкісних і цінних видань підготував перегляд літератури «Майстер українського бароко», який розкриває життєвий та творчий шлях І. Григоровича-Барського.

14 серпня відділ економіки та аграрного виробництва підготував виставку-портрет «Талант хлібороба», присвячену 85-ти річчю від дня народження українського агронома, організатора сільськогосподарського виробництва, Героя Соціалістичної Праці В. М. Кавуна.

15 серпня у відділі мистецтв відбулася презентація виставки картин «Природа і коні» художниці Анни Ольшанської. У 2002 р. Аня закінчила мистецький відділ Барського педагогічного училища. Неодноразово роботи молодої художниці виставлялись у Барському районному Будинку культури, місцевій школі та Барській районній бібліотеці. Виставка триватиме до 13 вересня.

23 серпня у секторі правової інформації відбувся перегляд літератури «Символ державності та єдності», до Дня Державного Прапора України. Також працівники сектору підготували бібліографічний список літератури з даної теми «Прапорові барви України», який можна переглянути на сайті бібліотеки.

23 серпня Вінницьку ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва з дружнім візитом відвідала заступник директора з бібліотечної роботи Бєлгородської державної універсальної наукової бібліотеки О.С. Бочарникова.

     

24 серпня сектор журнальної періодики підготував тематичну виставку журнальних публікацій «Україна: вчора, сьогодні, завжди» до Дня Незалежності України. До уваги користувачів представлені найяскравіші враження та цікаві думки відомих українських авторів.

24 серпня у секторі правової інформації відбулася книжково-ілюстративна виставка «Україна – незалежна, демократична, правова держава», присвячена 22-й річниці Незалежності України. На виставці представлені документи, доповіді, виступи, наукові статті, монографії, присвячені концептуальним проблемам становлення та розбудови Української держави, творення реформ, функціонування правової системи, дотримання прав людини, організації територіальної влади та місцевого самоврядування в Україні.

24 серпня відділом документів із гуманітарних, технічних та природничих наук у холі бібліотеки організовано книжково-ілюстративну виставку «Свято нашої незалежності», до річниці Незалежності України. Розділи виставки представили видання, що ілюструють історію, географію, звичаї та традиції України, перебіг подій проголошення Незалежності та розповідають про перспективи розвитку України в третьому тисячолітті.

29 серпня у приміщені Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва відбулося закриття акції «Бібліотека виходить у місто» та підведення підсумків конкурсу малюнків «Бібліотека твоєї мрії». Впродовж літа на інтерактивному майданчику, облаштованому поблизу бібліотеки, співробітники різних відділів «Тімірязєвки» представляли мешканцям міста новинки літератури, довідкових видань, свіжої преси. В наметі для читання було організовано доступ до мережі Інтернет для ознайомлення з фондами та послугами закладу. Усі бажаючі, взявши участь в акції, мали можливість читати прямо на вулиці та отримати безкоштовний читацький квиток у бібліотеку на квартал. Організаторами акції досягнуто неабияких успіхів, адже до визначного культурно-освітнього закладу міста записалося чимало нових користувачів. У рамках акції проводився конкурс дитячого малюнка «Бібліотека твоєї мрії», спрямований на розвиток творчих здібностей дітей. Маленькі учасники фантазували та відображали свої фантазії на малюнках. Маленьких художників, чиї роботи були визнані найкращими, організатори конкурсу нагородили грамотами та цінними подарунками.

31 серпня у холі бібліотеки відбулося підведення підсумків конкурсу малюнку «Бібліотека мрій». Конкурс проходив протягом літніх канікул, у рамках акції «Бібліотека виходить у місто». За цей період, було створено понад 100 малюнків. Переможці отримали дипломи за зайняті місця і подарунки на пам’ять. З найкращих робіт планується зробити календар, який буде представлений в електронному вигляді на сайті бібліотеки.  

  

Музейна діяльність

1 серпня музей с. Четвертинівка Тростянецького району радо зустрів ініціативних та небайдужих людей, які вирішили розпочати процес створення Національного історико-культурного заповідника «Батіг» на Вінниччині. Ініціатива створення Національного заповідника виникла нещодавно серед учасників літературно-мистецького об’єднання «Стожари» і відразу отримала схвалення та підтримку творчих людей, громадськості Тростянеччини, м. Ладижин. Свою згоду взяти участь в роботі оргкомітету надали народні депутати України, зокрема: А. Матвієнко, А. Мохник, М. Матіос, О. Бригинець, народний артист України, співак А. Матвійчик, письменник, журналіст, громадський діяч С. Пантюк. Очікується також участь народного депутата України В. Яворівського. Учасники оргкомітету проведуть зустріч з місцевою владою та очікують на позитивне рішення, далі будуть звертатися до обласної влади, Міністерства культури України, Верховної Ради України, Президента України про підтримку ініціативи. Попереду серйозна робота над концепцією заповідника.

15 серпня у Вінницькому художньому музеї відкрилася виставка «Шість пленерів», що репрезентує творчий доробок відомих українських майстрів, учасників регіональних пленерів гончарів, які проходили на базі науково-дослідного відділу Вінницького обласного художнього музею «Музей гончарного мистецтва ім. О.Г. Луцишина» (2008-2013). Цей мистецький проект був ініційований директором Вінницького обласного художнього музею, заслуженим діячем мистецтв України І. В. Безбахом з метою підтримки та розвитку гончарної справи в Україні та співпраці з відомими майстрами. Гончарські пленери є важливими культурними подіями в житті міста над Бугом, адже кожного року сюди з’їжджаються майстри не лише з Вінниці та Вінницької області, а й з інших куточків України. Тут кожен охочий може спробувати себе в ролі гончаря та створити свої неповторні вироби з глини. На виставці представлені кращі роботи, що були створені на попередніх пленерах: оригінальні дзбани, кухлі, макітри Р. Чмерука; гарний й витончений завдяки своєму декоруванню набір горняток з покришками, миски, макітра, кухоль С. Погонця; фігурний посуд Є. Слободинського; мала пластика Л. Філінської; неповторні за своєю кольоровою гамою та красою роботи О. Верхової-Єднак; глиняні бусини Г. Доценко і Т. Станчуляк; ряд спільних робіт; і звісно ж глиняні панно – символи пленерів.

16 серпня на Вінниччині стало доброю традицією напередодні Дня Незалежності України відзначати обласний фестиваль-конкурс музейних міні-експозицій «Подільський вінок Кобзареві». У його рамках провели і свято обрядових хлібів та дідухів «Народу вічний оберіг». Захід відбувся у с. Білопілля Козятинського району в «Народному музеї Хліба».

Цьогоріч організатори фестивалю основним лейтмотивом дійства визначили 200-річний ювілей Т. Г. Шевченка. Міні-експозиції «Подільський вінок Кобзареві» представили двадцять музейних колективів області. Гостей та учасників фестивалю привітали: перший заступник голови райдержадміністрації М. Купчик, голова районної ради В. Стахов, начальник обласного управління культури і туризму М. Скрипник, директор обласного Центру народної творчості Т. Цвігун. Кожному учаснику фестивалю на презентацію своєї міні-експозиції відводилось лише п’ять хвилин. Більшість презентацій були театралізовані. Під час їх проведення кожен прагнув показати туристичну привабливість свого об’єкта, його «родзинку». Після виступу усіх колективів відбулось засідання експертної ради, яка і визначила переможців. У складі журі були знані науковці: О. Коляструк, К. Висоцька, В. Косаківський, Т. Журунова, заслужений майстер народної творчості України І. Горобчук, головний спеціаліст управління культури і туризму облдержадміністрації з питань роботи музейних установ області О. Зелінська. Голова журі – Г. Куделя, заступник начальника управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації. За результатами підведених підсумків Гран-прі ІV обласного фестивалю-конкурсу музейних міні-експозицій «Подільський вінок Кобзареві» отримав Вінницький обласний краєзнавчий музей. Перше місце зайняв Музей історії м. Козятин. Друге – Художній музей ім. Т. Г. Шевченка с. Тиманівка Тульчинського району, третє почесне місце розділили Музей фольклору Г. Т. Танцюри м. Гайсин та Музей М. С. Грушевського с. Сестринівка. У номінації найвдаліше наукове рішення музейних міні-експозицій переміг сектор краєзнавства міського будинку культури «Лада», м. Ладижин, індивідуальністю та оригінальністю відзначився Погребищенський районний краєзнавчий музей ім. Н. А. Присяжнюк. За забезпечення організації проведення IV обласного фестивалю-конкурсу музейних міні-експозицій «Подільський вінок Кобзареві» був відзначений районний відділ культури і туризму Козятинської РДА, начальник відділу – Володимир Воронов.

  

20 серпня для Теплицької районної влади питання капітального ремонту єдиного в державі музею всесвітньовідомого композитора Миколи Леонтовича стоїть давно. Обумовлено це браком вільних коштів, адже економічне становище і реалії життя підкидають нагальніші справи, які потрібно вирішувати. Однак, відновлення музею згідно із сучасними вимогами, надання йому відповідного естетичного вигляду все ж таки поступово вирішується. Для вироблення остаточного плану подальших дій на об’єкті зібралися голова району В. Малярчук, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації В. Прокопенко, директор районного Будинку культури М. Паламарчук та підрядники – директор ПП «Олборг» Олександр Гевко і директор МКП «Будівельник» Олексій Нечай.

Макаревич, Л. «І ожива листівка давнини» : [за такою назвою представив журі свою міні-експозицію на обласному фестивалі музеїв області Музей історії міста Козятина. На цей раз працівники музею вирішили представити лише одну стародавню листівку початку ХХ ст. видавництва «Світанок» з серії «Типи та краєвиди Малоросії» під назвою «Лірник». На ній зображені сумуючі українські селяни біля портрета Т. Г. Шевченка. Молодиця, молодий чоловік і старець в постолах з лірою в руках. Під час міні-презентації, учасники міні-експозиції висловлювали свої думки з приводу смерті великого Кобзаря і виконали пісню на бандурі, присвятивши її пам’яті великого лірника українського народу. Директор музею ознайомила присутніх з історією листівки. Серед 22-х представлених експозицій, Музей історії міста Козятина отримав перше місце] / Л. Макаревич // Моє місто. – 2013. – 23 серп. – С. 16.

Горділа, Г. Музейний спадок великого Кобзаря : [на IV обласному фестивалі-конкурсі музейних міні-експозицій «Подільський вінок Кобзареві» Піщанський краєзнавчий музей, завдяки продуманому підбору експонатів та презентації у виконанні Н. Павлишеної та Т. Рашкован став дипломантом фестивалю] / Г. Горділа // Піщан. вісті. – 2013. – 31 серп. – С. 4.

Музичне життя Вінниччини

7 серпня у Вінниці в приміщенні філармонії відбувся кастинг на шоу-проект «Битва хорів». Хто з вінничан поїде підкорювати телеефіри наразі невідомо. Проте відомо, що тренером вінничан стане О. Скрипка. Г. Кричевський керуватиме співаками з Одеси, Злата Огневич тренуватиме донеччан, учасниця шоу «Голос країни» Н. Гордієнко тренуватиме учасників з Харкова. Руслана тренуватиме співаків зі Львова, І. Білик вчитиме співу Севастополь, а Алессандро Сафіна буде співпрацювати зі співаками з Дніпропетровська. «Битва хорів» – це новий телевізійний вокальний проект, який презентує канал 1+1. Шоу вражає масштабністю, його реалізували вже понад десять країн світу. За перемогу в проекті змагатимуться не сольні виконавці, а колективи.

Мета проекту – показати, що хори можуть бути модними, потужними та по-справжньому популярними. Уже восени у прямому ефірі глядачі зможуть насолодитися хоровим співом кращих хорів України.

8-10 серпня у місті Іллічівськ Одеської області відбувся VII Всеукраїнський конкурс дитячо-юнацького вокального мистецтва «VIVAT–MARIN 2013». З Тепличчини у конкурсі взяли участь: зразкова вокальна студія «Перлинка» Будинку дитячої творчості Н. Даценко та В. Воєвода (керівник В. Марчук), В. Соболенко та М. Ільніцький від районного Будинку культури. Теплицька земля може пишатися своїми талантами, які посіли призові місця у своїх вікових категоріях. Неповторним теноровим тембром, впевненістю і веселим настроєм підкорив усіх глядачів та членів журі М. Ільніцький, який виборов I місце.

Дівчата стали дипломантами і посіли II місце. Завдяки чудовій грації, пластичності та неординарності виступу В. Соболенко отримав III місце .

Учасники конкурсу за поїздку завдячують керівництву району, депутату обласної ради В. Токарчуку та голові правління Всеукраїнського благодійного фонду «За своїх» Є. Власюку.

Кіномистецтво

7 серпня на відвідувачів клубу «Кіно-Шик» чекає захоплююча історія про відомого митця, художника Пабло Пікассо. Комедійний кінофільм Тега Деніельссона має назву «Пригоди Пікассо». Крім Пабло перед глядачами постають такі відомі особистості того часу: Сальвадор Далі, Гійом Аполлінер, Гертруда Стайн, Сергій Дягілєв. Мета стрічки «Пригоди Пікассо» – показати, що величні та серйозні генії, які вплинули на історію світу – звичайнісінькі люди. Вони переживають, дивують, розчаровуються і радіють, а головне – вміють над собою посміятися. Перегляд фільму відбувся у рамках показу фільмів, присвячених відомим художникам, що триває у центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик».

22 серпня на Вінниччині відкрився традиційний VII ВІННИЦіанський фестиваль комедійного та пародійного кіно. Організували вражаюче дійство виконавчий комітет Вінницької міської ради та міський Палац мистецтв за підтримки Вінницької обласної державної адміністрації.

В чотирьох номінаціях (анімація, короткий метр, відеокліп, «смішне, але інше») зібрано 28 робіт кіномитців з України, Росії, Ірландії, Південної Кореї, Великобританії, Канади та Японії. Фестиваль стартував о 19 годині на Театральній площі. В його програму вмістили згадку про минулорічну фестивальну програму, репрезентували нову та ознайомили городян з юними талантами мистецької майстерні «Зоряна мрія». Поруч з початківцями мелодії з кінофільмів виконали маститі музиканти з «Клондайк Бенду». Головним дійством ВІННИЦіАнських зібрань є церемонія нагородження переможців та лауреатів, що цього року пройде на майдані Незалежності 8 вересня. Саме в цей день вінничани та гості зможуть зустрітися та поспілкуватися з неперевершеним Шерлоком Холмсом, кавалером ордена Британської імперії Василем Лівановим. Цього ж дня відомий кіноактор Юрій Куценко повернеться до вінничан ще одним яскравим боком своїх талантів – талантом вокаліста. Він представить пісні зі свого першого диску «Май Ворлд» та виконає нові з майбутнього альбому.

     

Образотворче мистецтво

Бєлова, А. Козятинський художник Валерій Герасимчук творить бісером : [тематику своїх картин художник черпає з природи. Побачивши пташку, її гніздо чи красиву квітку, він відтворює їх на картині. У колекції художника є полотна на релігійну тематику: «Матір Божа з Ісусом Христом», майже готова картина із зображенням святого Іллі, яку художник планує подарувати церкві пророка святого Іллі у день пророка Іллі. Валерій Герасимович готує виставку картин, що буде присвячена 75-річчю від дня народження та 30-річчю з дня смерті його дядька С. Герасимчука, лауреата журналістської премії, колишнього заступника головного художника журналу «Перець». з яким довгий час В. Герасимчук працював ілюстратором у журналі «Перець»] / А. Бєлова // РІА Козятин. – 2013. – 1 серп. – С. 8.

2-21 серпня у літературно-меморіальному музеї ім. Михайла Коцюбинського представлена виставка робіт юного художника Назарія Третяка «Різнокольорова реальність», організована за підтримки директора музею Ф. Панчука. За його словами, майстерність юного художника – вражає. Вибір місця і композиції Назарія дивує, оскільки в його 15 років така чіткість і фантазія – це дар. Проживає юний художник в Росії, у місті Сиктивкар. Навчався у Сиктивкарській художній школі, яку закінчив з відзнакою. Лауреат багатьох обласних, місцевих, республіканських, та міжнародних виставок, конкурсів, фестивалів. Проводив персональні виставки в Росії, але цього літа приїхав до Вінниці до своєї бабусі і вирішив організувати свою першу персональну виставку. Назарій володіє різними техніками – граттаж, графіка, гуаш, акварель, колаж і батик. Найулюбленіші техніки малювання – акварель та олійні фарби. Організатори виставки запевняють, що подібні заходи будуть організовуватися частіше.

Чабанюк, Є. Мистецький дивосвіт Петра Скомаровського : [зав. клубом-бібліотекою с. Подорожня Хмільницького району розповідає про творчість відомого російського художника, майстра іконопису, натюрмортів, пейзажів і портретів, уродженця краю Петра Станіславовича Скомаровського] / Є. Чабанюк // Життєві обрії. – 2013. – 9 серп. – С. 4.

22 серпня – 15 вересня у виставковому павільйоні Мегамолл-експо (трц Мегамолл), відкрилася персональна виставка робіт російського художника Нікаса Сафронова за назвою «Вибране». Увазі шанувальникам пропонуються натюрморти, портрети, пейзажі і сюжетні композиції сюрреалістичного характеру, всього більше 40 робіт. На картинах майстра можна побачити чимало відомих людей: Мадонну, Олега Янковського, Софі Лорен, Ніколь Кідман та Кевіна Костнера. Після офіційної церемонії відкриття на відвідувачів виставки чекала екскурсія.

Картинами художника вже встигли помилуватися в Одесі, Дніпропетровську, Донецьку, Харкові, Ялті та Черкасах. Завдяки розповіді екскурсовода вінничани змогли дізнатися про художника багато цікавого.

У відвідувачів незвичайної експозиції буде можливість не лише побачити оригінали картин, а й придбати роботи, які сподобаються. Щоправда, дозволити це собі зможуть або заможні гості виставки, або ж затяті мистецтвознавці – картини Нікаса Сафронова коштують від 10 тисяч євро.

29 серпня відбулася зустріч голови обласної ради С. Татусяка із заслуженим художником Росії, членом-кореспондентом Російської Академії Мистецтв, академіком Петровської Академії Наук і Мистецтв та членом МОСХ Росії В. Дем’янюком. Родом ця надзвичайно цікава та творча людина з Житомирщини. На разі Віктор Борисович очолює відділення міжнародної громадської організації «Земляцтво житомирян в Російській Федерації та Москві».

На зустрічі йшла мова про організацію виставки художника у м. Вінниця. Тож вінничани цієї осені зможуть особисто оцінити картини Віктора Борисовича, місце проведення виставки поки що залишається загадкою. Значну увагу також звернули на розвиток дитячого мистецтва у Вінницькій області. Планується проведення майстер класу художника для маленьких митців, результатом якої стане виставка дитячих робіт.

30 серпня у напівтемному конференц-залі готелю «Поділля» відбувся «продакшен воркшоп», або просто майстер-клас зі світлового малюнку і живопису. Художник з Австрії Маттіас Фріц вчив українських майстрів світловому живопису. Використання досвіду малювання за допомогою інструментів XXI ст. вже популярне у багатьох країнах Європи та Латинської Америки. Австрійці показували своє бачення креативної зміни простору засобами анімації в реальному часі в Швейцарії, Бразилії, Німеччині. Їм дуже цікаво творити у просторі сучасного міста. І Вінниччина обрана була за те, що останнім часом візуальна естетика Вінниці вдосконалюється надзвичайно краетивно.

Піхачек, М. Персональна виставка маестро [художня виставка Федора Ущаповського, Заслуженого працівника культури України, Заслуженого діяча мистецтв відкрилася у дзеркальній залі Піщанського районного Будинку культури. На знак вдячності за спонсорську підтримку, Ф. Ущаповський на урочистому відкритті подарував директорові ПП «Сад України» В. Коліснику портрет уродженця краю П. Муравського, написаний одним з його колег. На перегляд художник виставив і картини, написані останнім часом: «Січень», «