Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Листопад

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

4 листопада у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги Олександра Федоровича Чорногуза «Притулок для блазнів», що вийшла на початку 2013 р. у Вінницькому видавництві ДП «Державна картографічна фабрика» та представлена Президією Національної спілки письменників України на здобуття Шевченківської премії 2014 р. О. Чорногуз – засновник жанру сатиричного роману у вітчизняній літературі, автор одинадцяти сатиричних романів, кількох десятків повістей і комедій, відомий усьому світові головний редактор найпопулярнішого в Радянській Україні журналу «Перець», лауреат понад десяти престижних літературних премій, кавалер кількох орденів і заслужений діяч мистецтв України. Ведучим презентації виступив письменник, заслужений працівник культури України, редактор і автор передмови до цього видання В. Рабенчук. Присутні мали змогу придбати презентовану книгу комедій з автографом О. Чорногуза та поставити запитання автору.

4 листопада у читальній залі відділу документів із гуманітарних, природничих та технічних наук відбулася зустріч з заступником головного редактора газети «Літературна Україна» С. Бондаренком та письменником, публіцистом В. Шовкошитним. Володимир Шовкошитний не лише український поет, прозаїк, публіцист, а й громадський, політичний та державний діяч, який брав безпосередню участь у перепохованні національних героїв – Василя Стуса, Юрія Литвина, Олекси Тихого; Станіслав Бондаренко – поет, журналіст, заступник головного редактора газети «Літературна Україна», лауреат численних літературних премій, автор поетичних творів для дітей і дорослих. Під час зустрічі С. Бондаренко та В. Шовкошитний розповіли присутнім про цікаві життєві зустрічі, про власний шлях в літературу та презентували свої видання останніх років.

5 листопада у відділі економіки та аграрного виробництва проведено тематичну годину для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» під назвою «Мешканці лісу». Цікаву інформацію про дивовижний тваринний світ лісів для учасників заходу підготувала бібліотекар відділу О. Левінчук, також присутні мали можливість переглянути відеофільм «Ліси планети».

7 листопада у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся літературно-мистецький вечір «Рідне слово теплом огорни», присвячений Дню української писемності та мови. 6 листопада 1997 року було видано Указ Президента України «Про відзначення Дня української писемності і мови». За ініціативою громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації суспільства, цим актом встановлено в Україні День української писемності та мови, який відзначається щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця.

Традиційно це свято відзначається і у ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.

9 листопада виповнюється 100 років від дня народження видатного українського етнографа і публіциста Олекси Воропая.

13 листопада виповнюється 175 років від дня народження видатного українського письменника та публіциста Івана Семеновича Нечуя-Левицького.

27 листопада виповнюється 150 років від дня народження видатної української письменниці Ольги Кобилянської.

Ювілейні дати цих постатей відзначаються цього року на державному рівні і їх творчість стала лейтмотивом цьогорічного свята – Дня української писемності та мови.

Ведуча вечора – учасниця Театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва А. Бондар. У програмі літературно-мистецького вечора:

Відкриття літературно-мистецького вечора розпочалося з виступу директора ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслуженого працівника культури України Н. І. Морозової;

До 100-річчя від дня народження Олекси Воропая виступила завідуюча кафедрою етнології Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, доктор історичних наук О. А. Коляструк.

До 175-річчя від дня народження Івана Нечуя-Левицького виступив поет, літературознавець, заслужений працівник культури України, член Національної спілки письменників України А. М. Подолинний. Уривок з повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького, прочитала студентка класу заслуженої артистки України Л. М. Мамикиної Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича – Альона Гуцол;

До 150-річчя від дня народження О. Кобилянської виступив керівник літературно-драматургічної частини ВОАУМД театру ім. М. Садовського С.В.Фицайло. Уривок з повісті «У неділю рано зілля копала» О.Кобилянської прочитала студентка класу заслуженої артистки України Л. М. Мамикиної Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича – Наталія Дяченко.

Також до Дня української писемності фахівцями обласної книгозбірні підготовлені: книжково-ілюстративна виставка «України пера золоті»; перегляд газетних публікацій «Процвітай же, мово калинова, і тобі не в’янути в віках», перегляд літератури «Історія українського письменства».

7 листопада у відділі наукової інформації та бібліографії відбувся День бібліографії для молодих науковців за темою: «Бібліографічний аспект наукової роботи». В програмі заходу відбулися: перегляд літератури «Основи наукової діяльності», коментований перегляд «Науково-допоміжна бібліографія в системі наукової комунікації», інформаційне повідомлення «БД рідкісних і цінних видань ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва», тренінг з правил пошуку інформації в е-каталозі ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, консультація «Каталоги бібліотек України он-лайн», інформаційне повідомлення «Повнотекстова БД російських дисертацій: пошук інформації», бесіда «Портал «Наукова періодика України» на допомогу науковцю», бесіда «БД дисертацій та авторефератів дисертацій на веб-сайті Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, консультації: «Оформлення бібліографічної частини наукової роботи», «Бібліографічний опис документів: загальні вимоги і правила складання», консультація «Веб-сайт Інституту історії України як джерело наукової історичної інформації», підготовлений бібліографічний список літератури «Наукові дослідження: теоретичні і практичні аспекти» http://old.library.vn.ua/

7 листопада у секторі правової інформації відбулося засідання молодіжного лекторію «Феміда» за темою: «Як подолати  правову безграмотність молоді?». На засіданні розглядались питання сімейних правовідносин, а також проблеми щодо раціонального формування бюджету сім’ї. Зустріч провели: голова молодіжного лекторію «Феміда» Г. Стафійчук, заступник Голови Громадської організації «Філософія Серця» О. Кожуховський, керівник Гендерного клубу «Я + Ти = Ми» Т. Міхновець. Засідання відвідали студенти Вінницького кооперативного інституту.

11 листопада у відділі документів іноземними мовами організована книжкова виставка «Польща – минуле і сучасне», приурочена святкуванню Дня незалежності Польщі. Історична подія – проголошення незалежного статусу Польщі від Австрії, Росії та Німеччини відбулася 1918 року, коли завершилася Перша світова війна, і після 125 років поділу країна знову з’явилася на карті Європи. Цього дня у Польщі проходять концерти і масові гуляння. Найбільший парад відбувається у Варшаві, біля могили невідомого солдата.

12 листопада в секторі правової інформації відбулося чергове засідання Гендерного клубу «Я + Ти = Ми» за темою: «Гендерні аспекти сучасного етапу розвитку України». На засіданні розглядалися наступні питання: визначення поняття «гендер і стать», «гендерна рівність», «гендерна нерівність», «гендерна дискримінація»; вплив гендерних рамок на різних рівнях – особистісному, сімейному, громадському; реалізація гендеру в економічній та соціальній сфері; соціально-ґендерні аспекти розвитку сільських територій. У заняттях прийняли участь голови сільських та селищних рад, представники громадських організацій області, представники виробничих кооперативів та інші зацікавлені особи. Працівники сектору ознайомили присутніх з літературою з даної тематики.

13 листопада у відділі документів іноземними мовами відбулася зустріч з учасниками Клубу вивчення польської мови. До уваги учасників представлено презентацію «Цікаво про Польщу», тематичну виставку «Польща – минуле і сучасне», з нагоди святкування Дня незалежності Польщі (11 листопада) та знайомство з новою волонтеркою ЄВС (Європейської волонтерської служби).

13 листопада у кіноклубі «Х Муза» при відділі мистецтв відбувся показ та обговорення фільму режисера М. Антоніоні «Блоу-ап». Знаменита філософська притча великого теоретика італійського неореалізму, що була удостоєна головного призу Каннського кінофестивалю. У заході прийняли участь члени кіноклубу та всі, хто любить і цікавиться кіно.

14 листопада у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація науково-пізнавального літературно-краєзнавчого збірника «Русалка Дністровая», який вийшов за ініціативи М. Каменюка і М. Вдовцова та за підтримки Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницької обласної ради, Міжнародної фундації «Єврорегіон «Дністер»», благодійного фонду «Батьківська земля». Сучасні творці альманаху вирішили відновити справу «Руської трійці» у складі літераторів Маркіяна Шашкевича, Якова Головацького та Івана Вагилевича, котрі у важких умовах Австро-Угорської імперії у 1837 р. видали на Галичині свій альманах «Русалка Дністровая», що став визначним явищем в історії української культури та літератури, відіграв важливе значення у захисті українського слова та духовності. Нинішній альманах «Русалка Дністровая» – багатопанорамне культурологічне, науково-пізнавальне, краєзнавче літературно-художнє видання, яке має на меті писати детальну історію Наддністрянської України від найдавніших часів до сучасності, досліджувати процеси, які тут відбуваються, витоки духовності народу, ілюструвати це творами митців - в першу чергу наддністрянських областей України – Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької, Хмельницької, Вінницької та Одеської. У створенні першого випуску альманаху «Русалка Дністровая» прийняли участь понад півсотні авторів, серед яких – учені Придністровського університету ім. Т. Г. Шевченка у Тирасполі, Українська вільна академія наук у США, письменники наддністрянських областей України, учасники краєзнавчих конференцій, що проходять на базі ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Могилів-Подільська райдержадміністрація та районна рада спільно з Національною спілкою письменників України стали засновниками у 2012 р. свята «Русалка Дністровая» та встановили премію «Русалка Дністрова» за кращу публікацію у альманасі. Першим лауреатом цієї нагороди став відомий український письменник з Івано-Франківська Степан Пушик за публікацію етнологічного дослідження «Скриня давніх скарбів». Нині формується другий випуск альманаху «Русалка Дністровая», своєрідного підручника-хрестоматії з історії нашого краю. До участі у ньому запрошуються науковці, журналісти, літератори, педагоги, працівники культури, усі небайдужі люди, котрі займаються краєзнавством, історичним пошуком.

  

16 листопада в усьому світі відзначається Міжнародний день толерантності. Саме цього дня 1995 року за рішенням ЮНЕСКО ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Відділ наукової інформації та бібліографії підготував бібліографічний список літератури «Толерантність в сучасній українській державі», в якому представлені публікації, що розглядають утвердження принципів толерантності в сучасному українському суспільстві. Цей список стане у нагоді викладачам, студентам вищих навчальних закладів, учням, працівникам бібліотек, усім, кому небайдужі питання формування реальної толерантності в повсякденному житті.

18 листопада у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулась презентація видавничої серії та зустріч з істориками Інституту Національної Пам’яті з Польщі під назвою: «Польща та Україна в 30-40 роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб». Учасники презентації: директор відділу дозволів та зберігання документів Інституту Національної Пам’яті Республіки Польща, доктор Рафал Лешкевич; заступник директора відділу дозволів та зберігання документів ІНП в Лодзі, доктор Єжи Беднарек; представник філії ІНП у Ґданську Йоанна Карбаж-Вілінська; представник відділу дозволів та зберігання документів Інституту Національної Пам’яті у Варшаві Мартін Маєвскі. Серія створена в результаті багаторічної співпраці науковців інституту Національної Пам’яті республіки Польща, галузевого Архіву Служби безпеки України та Академії наук України. Головною метою видавничого співробітництва стала публікація російською, українською та польською мовами оригінальних документів, унікальних за своєю джерельною базою та змістовим наповненням. До видання увійшли донедавна «закриті» архівні матеріали радянських і польських спецслужб, які стосуються найболючіших, багато в чому контраверсійних питань з історії України, Польщі та польсько-українських відносин. За роки існування проекту було видано томи, присвячені проблемам Голодомору в Україні 1932-1933 рр., проведення «Польської операції» в роки Великого терору 1937-1938 рр., польського підпілля в Західній Україні 1939-1941 рр., поляків та українців між двома тоталітаризмами 1942-1945 рр., операції «Сейм» 1944-1946 рр., переселення поляків та українців в 1944-1946 рр. та операції «Вісла» 1947 р. Найновіша книга з серії містить матеріали та джерела з вказаних вище томів, перекладених на англійську мову.

20 листопада у відділі попереднього замовлення, МБА та видачі літератури організовано перегляд документів «У мене живе любов до свободи». Із циклу «У колі світових імен», до 150-річчя  від дня народження відомої української письменниці, одного з найяскравіших представників української літератури Ольги Кобилянської (1863 – 1942).

21 листопада у конференц-залі ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася ювілейна зустріч молодих та талановитих вихованців поетичного гуртка «Поезія без купюр», що діє на базі бібліотеки вже впродовж року. За цей час він зумів об’єднати чимало молоді навколо поетичного слова та традиційних дружніх посиденьок і чаювання. Керівник поетичного гуртка М. Ревенко. Проект «Поезія без купюр» спрямований на підтримку обдарованих молодих поетів, розвиток творчої особистості, популяризацію та заохочення молоді до творчості, мистецтва та читання. Тема зустрічі: «Точка кипіння». Гостем цього вечора стала поетеса, заслужений працівник культури України Т. Яковенко. Також участь у святкуванні прийняли учасники проекту «Театр книги «Прочитання»», який щочетверга проходить у форматі відкритих читань з метою популяризації книг і спрямований на привернення уваги молоді до кращих творів вітчизняної та світової літератури.

21 листопада у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги Миколи Гедза «Зі снівниці літ». Микола Сергійович Гедз – письменник, журналіст, краєзнавець, Відмінник освіти України. Член Національної спілки краєзнавців України та Національної спілки письменників України. Керівник районного поетичного клубу «Сузір’я». Лауреат премії обласного літературно-мистецького об’єднання ім. Василя Стуса «Подільська пектораль». Автор книг «Освячення пам’яті», «Колосся вічності», «Десна Богова засвідчить» та ін. Нагороджений грамотами Міністерства освіти і науки України, Вінницької обласної і науки України, Правління Вінницької обласної організації Товариства «Знання», Калинівського районного відділу освіти, Конгресу української інтелігенції Вінниччини. Книга М. Гедза «Зі снівниці літ», присвячена 175-річчю переселення сім’ї Мрежуків на новогребельську землю, яка стала батьківщиною вдячним нащадкам, виплекала сівачів новизни в ремеслах і професіях, науці і мистецтві. У заході прийняли участь: доктор історичних наук, доцент ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, заслужений працівник культури України С. Гальчак, кандидат філологічних наук, викладач ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, член Вінницької організації НСПУ В. Борецький, письменниця, завідуюча музею Є. Гуцала в Новогребельській загальноосвітній школі Калиновського району Н. Ткаченко, журналіст радіо «Хвиля» ВОДТРК «Вінтера» Т. Скомаровська.

  

25 листопада відділ попереднього замовлення, МБА та видачі літератури підготував перегляд документів «Епохою наповнена душа», до 100-річчя від дня народження українського поета, письменника, публіциста, драматурга Платона Воронька (1913-1988).

25 листопада, з нагоди відзначення Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок у секторі правової інформації відбулося чергове засідання клубу «Я + ТИ = Ми» за темою: «Домашнє насильство. Як захистити себе?». Засідання провела голова Вінницької громадської організації «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ» С. Дубина, яка намагалася привернути увагу студентів до проблеми насильства як до порушення прав людини. Заняття пройшло у формі інтерактивної бесіди з елементами тренінгу. Під час роботи в групах учасники мали змогу обговорити та проаналізувати проблему домашнього насильства, запропонувати своє бачення щодо вирішення цієї проблеми. Працівники сектору ознайомили присутніх з переглядом літератури «Насилля в сім’ї: право громадян на захист». У засіданні прийняли участь студенти Вінницького кооперативного інституту та Вінницького технічного коледжу.

25 листопада сектор правової інформації підготував віртуальну виставку «Інформаційне суспільство в Україні: правове регулювання розвитку» з фондів ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Відео можна переглянути на сайті бібліотеки.

25 листопада у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся творчий вечір видатного вінницького письменника, сценариста та журналіста Степана Павловича Колесника. С. П. Колесник народився у с. Мончинці Калинівського району Вінницької області. Працював у редакціях газет «Молодь України», «Патріот Батьківщини», «Радянська Україна», «Літературна Україна», журналів «Україна», «Новини кіноекрана», у видавництві «Молодь», на кіностудії ім. О. Довженка. До січня 2013 року працював спеціальним кореспондентом газети «Сільські вісті».

26 листопада до Всесвітнього дня інформації у бібліотеці відбувся загальнобібліотечний День інформації «Інформаційні ресурси Бібліотеки». Його мета – ознайомити всіх бажаючих з унікальними інформаційними ресурсами Бібліотеки. В програмі заходу відбулися: екскурсії по бібліотеці, знайомство з інформаційними ресурсами відділів і секторів Бібліотеки, виставка-історія «Трипільська культура – одна із найзагадковіших на планеті» (відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук), перегляд-інформація «Краєзнавчі видання 2013 р.» (відділ краєзнавства), інформаційна година «Бібліографічні ресурси на сайті Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва» (відділ наукової інформації та бібліографії), перегляд документів «Трагедія мого народу», до Дня пам’яті жертв голодоморів (відділ рідкісних і цінних видань, перегляд журнальних статей «Інформаційне суспільство: новини, інформація, досвід» (сектор журнальної періодики), перегляд часописів для освітян (сектор газетної періодики), коментований перегляд «Економічна інформація на сторінках нових журналів» (відділ економіки та аграрного виробництва), бібліографічний список «Музична вебліографія» (відділ мистецтв), огляд-консультація «Електронні читанки та електронні рідери у бібліотеці» (відділ документів іноземними мовами), віртуальна книжкова виставка «Інформаційне суспільство в Україні: правове регулювання розвитку» (сектор правової інформації).

26 листопада у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося чергове засідання клубу «Садівник» на тему: «Урожайна осінь». Засідання провела президент клубу Г. Г. Мінова. Члени клубу обмінялися досвідом щодо вирощування екологічно чистих овочів та фруктів. Із цікавою інформацією виступили О. А. Бурмістрова, Т. М. Нечитайло, М. Д. Вербицька, Ф. Г. Палазюк, В. Й. Побережнюк та інші. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

27 листопада у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги А. Н. Нагребецького «Ярове – село на Кучманськім шляху». Автор книги зібрав унікальні фотографії різних часових періодів. Книга розрахована на читача, якому цікава історія Подільського краю, зокрема Шаргородщини. В заході прийняли участь: народний депутат Верховної Ради України М. В. Джига; голова Вінницької облдержадміністрації І. М. Мовчан; заступник голови Вінницької облдержадміністрації Л. М. Спірідонова; начальник управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації, заслужена артистка України М. В. Скрипник; директор ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслужений працівник культури Н. І. Морозова; письменник, журналіст, краєзнавець, член Вінницької організації Національної спілки краєзнавців України А. Н. Нагребецький; доктор історичних наук, зав. кафедрою журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, голова Вінницької організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник культури України С. Д. Гальчак; науковець, поет, член Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України А. М. Подолинний; кандидат історичних наук, спеціаліст Державного архіву Вінницької області К. В. Завальнюк. Ведуча заходу – директор Шаргородської ЦРБ Г. Волощук. У презентації прийняли участь художні колективи Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.

  

27 листопада голова Вінницької обласної державної адміністрації І. Мовчан, народний депутат України М. Джига і Вінницький міський голова В. Гройсман ознайомилися з нововведеннями в роботі ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Одним з таких нововведень є встановлення підйомника, з допомогою якого люди на інвалідних візках можуть самостійно піднятися на другий поверх. На другому поверсі розташований зал літератури іноземними мовами, фонд якого нині користується значним попитом, зокрема, під час спеціальних курсів вивчення мов. Директор бібліотеки Н. Морозова продемонструвала роботу підйомника і повідомила про наступні кроки, які слід зробити для того, щоб заклад був доступний для людей на візках.

27 листопада у кіноклубі «Х Муза» при відділі мистецтв відбувся показ та обговорення фільму режисера Федеріко Фелліні «Репетиція оркестру». Стрічка-алегорія про модель людського суспільства на прикладі репетиції музикантів. У перегляді прийняли участь члени кіноклубу та всі, хто любить і цікавиться кіно.

29 листопада у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася зустріч голови Вінницької обласної ради С. П. Татусяка з колективом Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. На зустрічі піднімалися питання подальшого євроінтеграційного процесу України.

30 листопада сектор журнальної періодики підготував перегляд журнальних статей «Інформаційне суспільство: новини, інформація, досвід», до Всесвітнього дня інформації. Людська цивілізація останніх десятиліть усе більше набуває рис інформаційного суспільства. Інформація та знання стали основними рушійними силами. Як іде процес розвитку інформаційного суспільства нині, до яких наслідків ці процеси можуть привести людство, розмірковують автори публікацій представлених на перегляді.

Музейна діяльність

Зоренко, В. Покликання митця – дарувати радість людям : [в Жмеринському історичному музеї організовано зустріч відомого на Вінниччині художника Василя Мельника з учнями Жмеринського ВПУ та виставку робіт митця. Директор музею А. Шеремета представила учнівській молоді талановитого жмеринського художника, а працівник музею С. Мартинчик розповіла про творчий доробок автора. Запрошені мистецького вечора ознайомилися з картинами, і кожен знайшов в них щось своє, рідне. Улюблений жанр художника – пейзаж, він з любов’ю зображує мальовничі куточки Подільського краю. Чимало робіт відтворюють краєвиди рідного села Олексіївки, де пройшло дитинство художника. Картини В. Мельника знаходяться у багатьох країнах світу – Англії, Польщі, США, Ізраїлі, Росії, Молдові та ін.] / В. Зоренко // Інфо Жмеринка. – 2013. – 1 листоп. – С. 4.

1 листопада відбулося урочисте відкриття музею Достоєвський у с. Війтівці Липовецького району, місці народження М. А. Достоєвського – батька відомого письменника. В урочистостях прийняли участь: заступник голови РДА О.В. Павлюк, заступник директора обласного краєзнавчого музею С. П. Шароварської, методист О. І. Ковтонюк, відомі достоєвісти: академік С. В. Бєлов (м. Санкт Петербург) та доктор медичних наук М. М. Богданов (м. Москва). До презентації музею Достоєвських та ювілею ініціатора відкриття – начальника архівного відділу Липовецької РДА О. І. Рогового, відбулося спецпогашення філателістичних конвертів Вінницького обласного товариства філателістів. Наступного дня О. Роговий, С. Бєлов, М. Богданов та війтовецький місцевий поет С. Савченко виступили на ІІІ Всеукраїнській ВІКІ-конференції у м. Вінниця, де розповіли про цю видатну подію. Цього ж дня про це написала газета «Голос України». Ініціатору відкриття першого в Україні музею Достоєвських О. Роговому вручено посвідчення Почесного краєзнавця України та Орден Івана Богуна Українського козацтва.

Княжук, Л. Майстер-клас від Олександра Шульганя : [у Погребищенському районному краєзнавчому музеї ім. Н. А. Присяжнюк у рамках відзначення Дня художника відбулися зустрічі художника-різб’яра О. Шульганя з учнями старших класів місцевої школи. Під час зустрічей відбулися майстер-класи від художника по створенню зразка образотворчого мистецтва] / Л. Княжук // Колос. – 2013. – 6 листоп. – С. 3.

Беріл, К. У Липівці відкрито краєзнавчий музей : [у с. Липівка Томашпільського району відбулося урочисте відкриття краєзнавчого музею «Батьківська хата». На відкритті були присутні голова райдержадміністрації О. Корчів, його заступник І. Ярош, народний депутат України М. Мельник, сільський голова В. Скрипник, жителі та гості села. Музей було створено за ініціативи уродженки села, заслуженого юриста України К. Коваль. Право перерізати червону стрічку було надано найстарішій жительці села М. Нікітюк. Настоятель Свято-Димитріївського храму с. Липівка о. Сергій освятив музей, а також встановлені біля музею скульптуру Божої Матері і Хрест. Усі бажаючі мали можливість відвідати музей «Батьківська хата»] / К. Беріл // Томашпіл. вісн. – 2013. – 8 листоп. – С. 1.

8 листопада, на виконання завдань Президента України В. Ф. Януковича щодо задоволення культурних потреб національних меншин, голова райдержадміністрації В. М. Анікеєнко спільно із заступником Н. В. Лебедєвою та начальником відділу культури та туризму В. П. Мазуром здійснив робочу поїздку до сільської ради с. Жабелівка, де відвідав музей історії села. Гостей зустріли голова селищної ради В. Стаєцький та завідуюча музею Т. Д. Містота, які ознайомили керівників району з цікавою історією виникнення села та продемонстрували виставкову фотогалерею перебування польської делегації у даному населеному пункті. Завідуюча музеєм розповіла, що до їхнього села часто приїжджають делегації з Польщі. Остання делегація з польського м. Кельце, до складу якої входили: Консул Республіки Польща в Україні м. Вінниця Едіта Медвецька, голова ради м. Кельце Томаш Богуцький, секретар голови м. Кельце Януш Коза, голова конфедерації поляків Поділля Ян Глінчевський, викладач університету кіномистецтва Анджей Козейко та ін. Ознайомившись зі світлинами музею, гості були вражені історією виникнення мальовничого села Жабелівка, адже першими жителями населеного пункту були поляки, що і зацікавило представників делегації. В селі і сьогодні проживають громадяни католицької віри, які зберігають свої звичаї та традиції.

Руда, М. Залишити добрий слід на землі : [про Галину Собко, яка стала ініціатором відкриття музею народних промислів у с. Гальжбіївка Ямпільського району. Її ідея, підтримана керівництвом села, переросла в її кропітку працю по збиранню експонатів, вивченню історії села. Галина Тимофіївна обійшла майже кожну домівку односельчан, аби знайти цінні експонати для музею] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2013. – 8 листоп. – С. 4.

8 листопада в Тульчинському краєзнавчому музеї відбулась зустріч представників різних національних меншин міста, організована працівниками відділу культури райдержадміністрації, училища культури, музею та інших закладів. На захід були запрошені: перший заступник голови райдержадміністрації В. Побережник, заступник голови райдержадміністрації М. Колібабчук, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації К. Третьякова та ін. На святі прозвучали пісні та мелодії польського, єврейського, вірменського, російського, циганського, молдавського, українського походження у виконанні ансамблю «Кобза» під керівництвом В. Тихоліза, ансамблю скрипалів на чолі з директором ДМШ В. Левченком та інших виконавців. Відбулася виставка картин Г. Зорика і продемонстрована колекція тематичних поштових марок В. Пащука.

14 листопада в Оратівському районному краєзнавчому музеї відбулося святкове закриття персональної виставки Н. Співак, під назвою «Тихе щастя моєї душі». Флористика – один з видів декоративно-прикладного мистецтва, виготовлення композицій із засушених природних матеріалів. Таким видом народного мистецтва вже понад 20 років і займається майстриня з с. Підвисокого Ніна Сергіївна Співак. На святі були присутні майстриня, учні Оратівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та жителі селища. Відбулося спілкування майстрині з учнями, де вона розповіла про цей вид мистецтва, відповіла на всі запитання, які ставили їй присутні, а на завершення провела майстер-клас для всіх бажаючих. Свої музичні вітання для всіх присутніх дарували учениця дитячої музичної школи В. Ходак та соліст районного Будинку культури О. Алєксандров.

14 листопада у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка живопису заслуженого художника України Володимира Козюка «Вікна у простір». В. Козюк – відомий живописець, фотохудожник, колекціонер, меценат, радник голови ОДА з питань культури і духовності, організатор мистецьких акцій. Виставка проходить під патронатом голови обласної державної адміністрації І. Мовчана, який прийняв участь в урочистому відкритті виставки і привітав художника з цією подією. Художника вітали й інші гості, серед яких були заступник голови обласної ради Ю. Медведєв і директор департаменту культури міської ради І. Френкель. У ході церемонії відкриття виставки голова ОДА вручив подяки людям, відомим у галузі культури, мистецтва і спорту. Серед відзначених був і Володимир Козюк.

Якимчик, І. У селі Рівне відкрито музей народознавства : [у с. Рівне Мурованокуриловецького району відбулося відкриття музею народознавства. Музей складається з чотирьох кімнат, кожна кімната – то різні відрізки часу з життя людей села. Перша кімната – світлиця майстерності жителів, де представлено велику кількість вишитих рушників, картин, килимів, хусток, українського жіночого одягу, вироби з бісеру. Друга кімната музею відображає інтер’єр кімнати 1950-70 рр. ХХ ст. Третя кімната відображає умови проживання людей на селі у 1910-40-х роках ХХ ст. У четвертій кімнаті представлено велику кількість хатнього начиння та реманенту, яким користувалися у господарстві: глиняний посуд, металеві праски, корита, кошики, ступки, елементи верстата] / І. Якимчук // Наше Придністров’я. – 2013. – 21 листоп. – С. 5.

26 листопада в обласному краєзнавчому музеї відбулася творча зустріч з провідним методистом обласного центру народної творчості, відмінником освіти, автором поетичних збірок «Дорогі мої земляки» та «Дві райдуги» Ж. Дмитренко. Привітати поетесу прийшли заступник голови облдержадміністрації Л Спірідонова, начальник управління культури і туризму ОДА М. Скрипник, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун, колеги, шанувальники, творчі колективи з багатьох районів області. У поезіях Ж. Дмитренко оживають історичні постаті, пов’язані з Вінниччиною – І. Гонта, Д. Нечай, І. Богун – титани, що в нелегкі часи на своїх плечах тримали Подільське небо. Поетесі вдається передати незламний дух поетичних героїв, долучити до когорти історичних постатей – образи письменників, художників, музикантів, що в різний час творили на подільській землі. На вечорі звучали вірші Ж. Дмитренко, її пісні, у виконанні добре знаних на Вінниччині колективів.

Шкільний планетарій відкрили на Вінниччині. Тиврівська школа-ліцей стала єдиним навчальним закладом в Україні, під чиїм дахом облаштували власне «зоряне небо». Діаметр його купола сягає 12 метрів. Це третій за розміром планетарій країни, він поступається лише Донецькому та Київському. До Тиврівської школи-ліцею на навчання у 8-11 класах приїздять майбутні науковці з усієї області.

Театрально-концертна діяльність

80-ий театральний сезон у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського продовжується. Упродовж листопада в репертуарі театру відбулися вистави: «Анна Кареніна», «Ніч Святого Валентина», «Я б тобі небо прихилив...», «Назар Стодоля», «Замовляю любов», «Стережися Лева!», «Лісова пісня», «Хелемські мудреці», «Софія», «Шельменко-денщик», «Осінь у Вероні», «Наталка Полтавка», «Маруся Чурай», «Політ над гніздом зозулі», «Трамвай «Бажання»», «Осіння мелодія», «Потрібен брехун» та прем’єра вистави «Рисове зерно».

12 листопада у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулися святкові заходи до Дня незалежності Республіки Польща. У заході прийняла участь заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова. Від імені керівництва області Л. Спірідонова привітала представників Республіки Польща та висловила слова вдячності за щиру дружбу і плідну співпрацю. Заступник голови облдержадміністрації побажала учасникам урочистостей благополуччя, злагоди та миру: «Нехай сьогоднішні зерна дружби проростають взаєморозумінням, суспільною злагодою і високою мораллю у стосунках між нашими народами». В рамках урочистостей відбувся концерт польського музичного гурту «ZAKOPOWER».

  

Баранська, В. Лекція-концерт у музичній школі : [у Чернівецькій музичній школі відбулася лекція-концерт, яка складалася з творів для ді