Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Листопад

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

1025-річчя Хрещення Київської Русі : [на Тиврівщині було відзначено низкою тематичних заходів, найголовнішим серед яких з ініціативи працівників культури стала перша в історії урочиста духовна мистецько-просвітницька акція «Бережімо собори наших душ»] // Маяк. – 2013. – 8 листоп. – С. 5.

2013 – Рік дитячої творчості

2 листопада, з нагоди Року дитячої творчості, в Оратівському районному Будинку культури відбувся районний дитячий фестиваль «Золоті перлинки осені», в якому прийняли участь понад 70 дітей віком від 4 до 16 років. Талановитих, розумних, впевнених, справжніх особистостей привітали: заступник голови райдержадміністрації Г. Колонюк, народний депутат України Г. Калетнік побажавши дітям прагнення досягти найвищих висот у житті. На фестивалі-конкурсі звучали мелодійні українські пісні та були виконані запальні танці. Усім учасникам свята були вручені подарунки.

8 листопада відбувся творчий звіт зразкового дитячого ансамблю польської пісні і танцю «Подільські мальви» Гніванської музичної школи Тиврівського району. В ансамблі займаються діти віком від 7 до 15 років, які вивчають культуру польського народу, виконують польські пісні і танці. Керівник ансамблю Ю. Маценко. Колектив багаторазово ставав переможцем і лауреатом різноманітних конкурсів і фестивалів, зокрема Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості національних меншин України «Дітям – наші серця» в м. Миколаїв, фестивалю польської культури «Єднаймося, радіймо, співаймо», обласного конкурсу творчих колективів національних меншин та етнічних груп «Подільські барви», фестивалів польської культури в м. Ружин і в м. Бар, Всеукраїнського фестивалю національних культур «Усі ми діти твої, Україно!» в м. Шаргород та ін. Вітаючи учасників творчого звіту, перший заступник голови райдержадміністрації В. В. Киришов висловив щирі слова вдячності за високу майстерність і професіоналізм, зазначивши, що районна влада і надалі сприятиме задоволенню культурних потреб національних меншин.

10 листопада у Тиврівській дитячій музичній школі, за сприяння відділу культури і туризму районної державної адміністрації, проведено урочисту посвяту 28 першокласників у юні музиканти. У музичному закладі навчається 108 дітей на чотирьох відділах: струнно-духовому, фортепіанному, вокально-теоретичному, хореографічному. Очолює музичну школу К. Мітюшнікова. Здійснення даної посвяти стало складовою комплексу заходів, які впроваджуються у районі у рамках проголошеного Президентом України Року дитячої та юнацької творчості.

18 листопада голова Іллінецької райдержадміністрації В. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик відвідали комунальний заклад «Дашівська станція юних техніків», ознайомилися з системою роботи та досягненнями його вихованців, поспілкувалися з педагогами та гуртківцями. На базі закладу працює 13 гуртків технічної творчості, серед яких: початкове технічне моделювання, конструювання та виготовлення повітряних зміїв, авіамоделювання, автомоделювання, ракетомоделювання, радіоконструювання, судномоделювання, конструювання малогабаритної техніки, інформатики та обчислювальної техніки, юних фотоаматорів, виготовлення сувенірів. Є лабораторії, оснащені необхідними верстатами та обладнанням, працює комп’ютерний клас, який підключений до мережі Інтернет, функціонує виставка технічної творчості.

19 листопада голова Липовецької райдержадміністрації А. Грищук та заступник з гуманітарних питань О. Павлюк відвідали позашкільний заклад дитячо-юнацький центр Липовецького району. У ході зустрічі ознайомились з навчально-виховною діяльністю щодо розвитку творчих здібностей учнівської молоді, створенням умов для занять у гуртках, матеріально-технічною базою навчальних кабінетів та загалом центру. А. Грищук вручив відзнаки вихованцям та педагогам за здобутки 2013-2014 навч. р.

19 листопада заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова в рамках робочого візиту відвідала Літинський районний Центр дитячої та юнацької творчості. Л. Спірідонова мала нагоду поспілкуватись з майстрами-педагогами, що ведуть гурткову роботу та помилуватись виробами гуртківців, які просто на очах у гостей творили маленькі шедеври з глини, паперу, бісеру. Порадував своїм злагодженим співом зовсім молодий колектив «Вишиванка», який виконав веселу пісню про кобзариків. Вихованці Центру дитячої та юнацької творчості є постійними учасниками і переможцями обласних масових заходів, виставок, конкурсів, фестивалів («Любіть Україну вишневу свою», «Наш пошук і творчість тобі Україно», «Знай і люби свій край» ,«Космічні фантазії», «Майстри оригамі», «Творча майстерня» та ін.) Вокальні та хореографічні колективи Центру є постійними учасниками районних свят, оглядів, фестивалів, концертів, де ставали неодноразовими переможцями. Заступник голови облдержадміністрації прийняла участь у нараді педагогічних працівників Літинського району, де обговорювались актуальні питання галузі, відповіла на запитання присутніх та подякувала всім за плідну працю.

19 листопада у рамках реалізації соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України» в приміщенні Ладижинської міської бібліотеки відбувся «круглий стіл» для соціальних партнерів з питань забезпечення прав дітей м. Ладижин згідно положень Конвенції ООН про права дитини. Запланований захід відбувся в переддень Всесвітнього дня дитини, який відзначається в усьому світі 20 листопада. Ініціаторами заходу виступили відділ у справах сім’ї та молоді та міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Участь прийняли: головний спеціаліст відділу освіти О. Г. Кандиба, начальник відділу у справах дітей В. В. Таран, начальник управляння праці та соціального захисту населення О. Г. Задояна, начальник відділу у справах сім’ї та молоді О. М Кравченко, в. о. директора МБК «Лада» І. С. Боднарчук та ін. Учасники «круглого столу» заслухали інформацію представників всіх напрямків соціальної роботи, які відповідають за реалізацію прав дітей в м. Ладижин. Під час спілкування між учасниками заходу вирішувалися проблемні питання, висловлювалися побажання для покращення спільної роботи. По завершенню роботи учасники «круглого столу» прийняли резолюцію.

19 листопада у Вінницькій ОДА відбулася щотижневої апаратної наради за участі голови обласної державної адміністрації І. Мовчана. Заступник голови ОДА Л. Спірідонова нагадала учасникам наради, що 2013 рік в Україні оголошено Роком дитячої творчості. «В області діють 62 позашкільні заклади, – повідомила Л. Спірідонова. – 61 тисяча дітей відвідує гуртки і студії цих закладів. У порівнянні з 2012 роком кількість їх вихованців зросла на 12%. Усіма позашкільними закладами (які діють не лише в галузі освіти, а й у галузі культури і спорту) охоплено 114 тисяч дітей (майже 76%). Це один з найкращих показників в Україні. На фінансування діяльності позашкільних закладів в області цього року виділено 43 млн. грн. За 10 місяців позашкільні заклади області прийняли участь у 89 всеукраїнських конкурсах і привезли 189 перемог. Дуже важливо, щоб ми зберегли динаміку розвитку позашкільної освіти, адже це не просто заповнене дозвілля, а сприяння гармонійному розвитку дітей, їх профорієнтації, а також зменшенню кількості правопорушень серед неповнолітніх».

20 листопада на виконання соціальних ініціативах «Діти – майбутнє України» заступник голови Чернівецької райдержадміністрації М. Петровська відвідала Чернівецьку дитячу музичну школу. За словами директора закладу М. Савчука, – на даний час в школі навчається 97 учнів з різних населених пунктів району, які тут здобувають вміння гри на фортепіано, баяні, акордеоні та духових інструментах. Кожен рік зі стін школи випускається в середньому 8-9 учнів, третина з яких вступає у вищі мистецькі навчальні заклади. В закладі діє ряд колективів, які мають почесні звання «народний» та «зразковий»: народний аматорський чоловічий квартет, народний аматорський інструментальний ансамбль, зразковий аматорський духовий оркестр, крім того успішно діють дитячий хоровий колектив та дитячий інструментальний ансамбль. На даний час педагогічний та учнівський колективи готуються до конкурсів «Подільська весна – 2014», оголошений управлінням культури і туризму, який відбудеться в лютому-березні 2014 року та звітного концерту присвяченого 70-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні, що відбудеться у квітні 2014 року.

20 листопада голова обласної державної адміністрації І. Мовчан у ході робочої поїздки в Оратівський район відвідав районний Будинок дитячої та юнацької творчості, колектив якого очолює досвідчений педагог Т. Поліщук. Керівник області поспілкувався з педагогами та вихованцями БДЮТ, ознайомився з умовами для роботи гуртків і студій. Навчально-виховний процес у закладі здійснюється за 5 профілями: художньо-естетичний, технічний, туристичний, декоративно-ужиткового мистецтва, еколого-натуралістичний. В гуртках займаються 390 учнів, заняття ведуть 11 педагогічних працівників. Вихованці гуртків вручили І. Мовчану подарунки ручної роботи. Після ознайомлення з роботою закладу голова ОДА поділився враженнями з журналістами.

20 листопада у Чечельницькому районному Будинку культури відбувся Фестиваль дитячої творчості «Діти України – квіти України». Захід організовано за сприянням відділів райдержадміністрації та приурочений Року дитячої творчості в Україні. Завітали на святковий захід представники районної влади. Була представлена концертна програма за участю вихованців дошкільної установи «Веселка», учнів місцевих шкіл. В рамках заходу керівники установ, дитячі колективи були відзначені грамотами, цінними подарунками та солодощами.

21 листопада у Вінницькому міському палаці мистецтв «Зоря» відбувся гала-концерт переможців обласного фестивалю-конкурсу вчительської та учнівської творчості серед спеціальних шкіл-інтернатів «Дивоцвіти Вінницького краю», який проводився в рамках Року дитячої творчості, на виконання в області соціальних ініціатив Президента Віктора Януковича «Діти – майбутнє України». Захід відбувся під патронатом Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, обласної організації Профспілки працівників освіти і науки та обласного Будинку культури учителя. У церемонії нагородження учасників гала-концерту прийняли участь: заступник директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, начальник управління загальної середньої, дошкільної освіти та виховної роботи А. Лисак, заступник голови обласної організації Профспілки працівників освіти і науки С. Горобець. Грамотами та подяками Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, обласної організації профспілки працівників освіти і науки, обласного художнього музею, подарунками від благодійного Фонду «Подільська громада» та комісії з питань молодіжної політики спорту і туризму обласної ради нагороджені найкращі виконавці сценічного та виставкового мистецтва. У гала-концерті фестивалю прийняли участь 18 колективів та понад 200 окремих виконавців.

     

21 листопада, на виконання соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України», Всесвітнього дня дитини та з нагоди 23-ї річниці створення Спілки дитячих організацій Шаргородщини «Веселкова родина», на базі Будинку дитячої та юнацької творчості школярів, пройшов зліт делегатів дитячих районних організацій «Листопадові сходини». У зльоті прийняли участь 25 загальноосвітніх навчальних закладів району – 125 делегатів. В ході свята були підведені підсумки і нагороджено переможців та призерів районного конкурсу альбомів дитячих організацій у номінаціях: «Піонери моєї Батьківщини», «В кожній дитині є сонце», «Це – я, це – ми, це – наша дитяча організація». Від імені органів виконавчої влади дітей привітав заступник голови Шаргородської райдержадміністрації М. Гавліцький. Також у святі прийняли участь: начальник відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю РДА В. Островерхий, начальник відділу сім’ї та молоді Шаргородської РДА С. Марценюк, представники районних засобів масової інформації. У виконанні юних артистів прозвучали музичні вітання.

У Хмільнику – тиждень дитячої творчості : [на виконання соціальних ініціатив Президента України В. Януковича «Діти – майбутнє України» у Хмільницькому Центрі дитячої та юнацької творчості відбувся Тиждень дитячої творчості. На виставці декоративно-ужиткового мистецтва «Мистецький вернісаж» були представлені роботи вихованців гуртків бісероплетіння, різьби по дереву, випалювання, керамічної флористики, авто моделювання, художнього розпису по тканині. У гуртку «Мистецтво живого слова» відбувся «круглий стіл» на тему: « Юні поети Хмільницького краю», присвячений Всесвітньому дню дитини. У гуртках «Випалювання по тканині» та «Керамічної флористики» відбулися майстер-класи для наймолодших вихованців закладу] // Я та місто Хмільник. – 2013. – 21 листоп. – С. 2.

21 листопада у рамках робочої поїздки до Мурованокуриловецького району голова обласної державної адміністрації І. Мовчан відвідав районний Будинок дитячої та юнацької творчості. Позашкільну освіту тут здобувають 960 дітей району за 9 напрямками діяльності: науково-технічним, еколого-натуралістичним, художньо-естетичним, гуманітарним, дослідницько-експериментальним, туристсько-краєзнавчим, спортивним, соціально-реабілітаційним та військово-патріотичним. Очільник регіону ознайомився з роботою гуртків, що функціонують в закладі, а також поспілкувався з його вихованцями та педагогами.

21 листопада в Теплицькому районному Будинку дитячої творчості відбулося щорічне свято-збір лідерів учнівського врядування району «Листопадові сходини». На святі були присутні лідери дитячих об’єднань району, педагоги-організатори та почесні гості: заступник голови райдержадміністрації А. Ковтун, голова правління благодійного фонду «За своїх» Є. Власюк. У своєму виступі заступник голови райдержадміністрації Анатолій Григорович зазначив, що нові соціальні ініціативи Президента України «Діти – майбутнє України» спрямовані на створення належних умов для виховання і всебічного розвитку підростаючого покоління. Усіх присутніх вітали зі святом зразкова вокальна студія «Перлинка», В. Венгер та В. Воєвода. В ході свята-збору психологами районного центру практичної психології та соціальної роботи для юних лідерів було проведено тренінг «Лідерство».

21 листопада в актовій залі Тульчинського районного Будинку дітей та юнацтва відбувся районний учнівський форум «Ми – діти твої, Україно!». З вітальним словом до присутніх звернулися: голова Тульчинської районної ради А. П. Авраменко, перший заступник голови Тульчинської районної державної адміністрації В. І. Побережник. У заході прийняли участь: працівники відділу освіти, керівники позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, педагоги-організатори, активісти Спілки дитячих організацій Тульчинщини «Веселкова», актив районної громадської організації учнівського самоврядування «Лідер», лідери врядування, вихованці позашкільних навчальних закладів та їх наставники. На заході присутні ознайомилися з діяльністю дитячої патріотичної організації ім. Петра Конашевича-Сагайдачного «Січ», осередку Спілки дитячих організацій Тульчинщини «Веселкова» та шкільної президентсько-парламентської республіки «Темп» Богданівської ЗОШ І-ІІІ ст. Позашкільні навчальні заклади району підготували та показали слайдові презентації про роботу закладів з основних напрямків. Вихованці гуртків, творча, обдарована молодь – переможці та призери Міжнародних, Всеукраїнських, обласних конкурсів, змагань, турнірів подарували присутнім художні виступи. Учасники зібрання переглянули виставку декоративно-ужиткового мистецтва «Від творчого учителя – до творчого учня», підготовлену гуртківцями позашкільних навчальних закладів.

                   З нагоди вшанування Дня пам’яті жертв голодоморів,

                                     80-х роковин Голодомору 1932-1933 років

 18 листопада в сесійній залі обласної державної адміністрації, під головуванням заступника голови ОДА Л. Спірідонової, відбулось засідання організаційного комітету з підготовки та проведення на Вінниччині заходів з відзначення Дня пам’яті жертв голодоморів, 80-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні, які заплановані на 22 листопада. У засіданні прийняли участь заступник голови обласної ради Ю. Мєдвєдєв та заступник Вінницького міського голови В. Балицька. У своєму виступі Л. Спірідонова наголосила на необхідності чітко спланованих і скоординованих дій відповідних структур органів влади аби Дні пам’яті жертв Голодомору 1932-33 років в області були проведені на найвищому рівні. На засіданні наголошувалось на необхідності покращення соціально-побутового та медичного забезпечення осіб, постраждалих від Голодомору, а також на проведення комплексу заходів по збереженню та вшануванню пам’яті про жертви голодоморів: проведення відповідних тематичних уроків у навчальних закладах області, трансляції радіо- та телепередач у місцевих ЗМІ, присвячені подіям голодоморів в Україні. Л Спірідонова також звернула особливу увагу на питання більш ґрунтовного дослідження та встановлення імен жертв голодоморів для занесення їх до Національної книги пам’яті України.

18 листопада, до Дня вшанування жертв Голодомору, відділ краєзнавства ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував книжковий перегляд «Пам’ять людська не забуде повік (Голодомор 1932-1933 рр. на Вінниччині)». На перегляді представлені матеріали, які засвідчують події тих часів. Відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготував перегляд документів «Біль нашої пам’яті». В експозиції представлені видання зі свідченнями тих, хто вижив у ті страшні роки. Сектор газетної періодики підготував перегляд газетних публікацій «Це чорні віхи сумоти. Це тридцять третій рік».

     

19 листопада у відділі рідкісних та цінних видань ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано перегляд «Трагедія мого народу», присвячений пам’яті жертв Голодомору на Вінниччині. На експозиції представлено документи та матеріали, які розкривають трагічні сторінки історії Подільського краю, пов’язані зі страшним Голодомором 1932-1933 років, що набув характеру геноциду українського народу.

19 листопада в Бершадському Будинку дитячої творчості було проведено історичну годину, приурочену вшануванню пам’яті жертв Голодомору. Учні Бершадської ЗОШ №1 ознайомились з тематичною виставкою дитячих малюнків та ілюстрацій, прослухали розповідь методиста Л. Г. Баранової про історичні події того часу, переглянули відеопрезентації та музичні композиції про жахливі факти Голодомору. Провідний бібліотекар читальної зали Н. А. Сидоренко ознайомила учнів з виставкою книг, довідників та видань про Голодомор 1932-33 років в Україні, на Вінниччині, зокрема і на Бершадщині. У виконанні дітей звучали поетичні рядки про матерів та дітей, яких вони втратили, про зруйновані родини, про винищені голодом села і міста. У виконанні учнів І. Гоцуленко та А. Плетенчук прозвучала пісня «Свіча». На завершення заходу учні прийняли участь в акції «Запали свічу пам’яті».

20 листопада в приміщенні Тростянецького районного краєзнавчого музею проведено історію-пам’яті до трагедії Голодомору та політичних репресій в Україні «Чорна річка голоду». Захід організували центральна районна бібліотека спільно з районним краєзнавчим музеєм, для учнів старших класів Тростянецькою ЗОШ № 2. На заході був присутній очевидець Голодомору, голова районної організації інвалідів ВВ війни і Збройних сил України І. О. Крушельницький. Про страшні роки Голодомору 1932-33 рр. засвідчила експозиція фото-документів «Забуттю не підлягає», яку присутнім представила директор краєзнавчого музею Л. Шамраєнко. Про сталінський терор Голодомору в Україні та на Тростянеччині розповіла провідний бібліотекар відділу обслуговування ЦРБ Л. Барчук. Було представлено бібліографічний огляд літератури зі свідченнями очевидців Голодомору 1932-33рр. в Україні «Реквієм по безневинним».

20 листопада голова Вінницької РДА В. М. Анікеєнко провів засідання організаційного комітету, де обговорювалися заходи, які заплановані у Вінницькому районі з нагоди відзначення 80-х роковин Голодомору 1932-1933 років. Заступник голови районної державної адміністрації Н. В. Лебєдєва зазначила, що під час здійснення робочих поїздок до населених пунктів району, голова районної державної адміністрації В. М. Анікеєнко особисто вивчав питання щодо упорядкування пам’ятників та пам’ятних знаків жертвам Голодомору 1932-1933 років. Мова також йшла і про те, що в кожному населеному пункті відбудеться покладання квітів до пам’ятних знаків та вшановуватиметься пам’ять померлих хвилиною мовчання. Жителі району братимуть участь у Всеукраїнській акції «Запали свічку». В навчальних закладах розпочато тематичні уроки та виховні години. В бібліотеках району представлені виставки фотоматеріалів, документів, які засвідчують події тих часів.

20 листопада на абонементі для юнацтва Хмільницької районної бібліотеки для дорослих спільно з учнями ЗОШ № 1 було організовано та проведено урок пам’яті «Скорботних подій відлуння». Ведучі заходу розповіли про одну з найбільш трагічних сторінок історії українського народу – Голодомор 1932- 1933рр. Розповідь доповнив відеофільм: «Білим по чорному». Представлено: книжковий перегляд-реквієм «Великі твої жертви, Україно», виставку-реквієм «Злочин проти нації – Голодомор» та виставку свідчення «Трагедія мого краю» основану на спогадах очевидців трагічних подій голодоморів на Вінниччині. В інтернет-центрі відбувся перегляд документального фільму С. Лисенка «Великий злам» з циклу «Невідома Україна. Нариси історії».

21 листопада в читальній залі Іллінецької центральної районної бібліотеки відбулася година-реквієм «Важка правда про минуле», до 80-х роковин Голодомору 1932-33 рр. Спогади учасників тих подій Г. Беймук, Л. Дробахи та Л. Любарської пройняли серця присутніх студентів Іллінецького аграрного коледжу. Ведучі бібліотекарі: Н. Вольська, В. Дусанюк та В. Рябоконь надали історичні факти про події 1932-33 рр. Присутні переглянули відео «Голодомор 1932-33 років в Україні».

21 листопада в Оратівському районному краєзнавчому музеї відбувся урок пам’яті з нагоди вшанування 80-х роковин Голодомору 1932-1933 рр. Захід провела науковий співробітник музею Є. Колосенко для учнів місцевої ЗОШ. Діти оглянули виставку «Без права на забуття», прослухали аудіо записи спогадів свідків Голодомору. Як нагадування про ті жахливі часи, діти отримали по п’ять колосочків перев’язаних чорною стрічкою.

21 листопада в с. Трибусівка Піщанського району відбулось урочисте відкриття пам’ятного знаку жертвам голодоморів та репресій. На урочистому мітингу, який відбувся за участі керівництва районної державної адміністрації, жителів населеного пункту, депутатів районної та Трибусівської сільської рад, активу ветеранських організацій. До присутніх звернувся сільський голова В. В. Опрошанський, який висловив жителям села, ветеранам, молоді слова вдячності за те, що бережуть пам’ять про ті роки.

21-23 листопада в територіальних громадах Літинського району відбулися мітинги-реквієми, присвячені Дню вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. 22 листопада в смт. Літин відбулися заходи по вшануванню загиблих під час Голодомору 1932-33 рр. в Україні: покладання квітів до символічного знаку та символічної могили жертвам Голодомору, мітинг-реквієм та літературно-музична композиція, підготовлена учнями Літинської ЗОШ № 2. В заходах прийняли участь: голова районної державної адміністрації О. Новіцький, заступник голови райдержадміністрації Г. Крива, Літинський селищний голова А. Бичок, працівники підприємств, установ, організацій, учні шкіл, громадськість селища, представники ЗМІ.

22 листопада в приміщенні облдержадміністрації пройшли урочистості до Дня пам’яті жертв голодоморів за участю заступника голови ОДА Л. Спірідонової, голови обласної ради С. Татусяка та заступника Вінницького міського голови В. Балицької. Відкриваючи зібрання, Л. Спірідонова підкреслила: «Сьогодні Україна і світове українство розпочинає вшанування 80-х роковин найстрашнішої катастрофи – Голодомору 1932-33 рр. В усіх населених пунктах відбуваються покладання, мітинги-реквієми, поминальні панахиди та заупокійні богослужіння, запалення свічок пам’яті, інші заходи, які приурочені пам’яті понад 7,5 мільйонів невинно убитих людей. Від імені обласної державної адміністрації та обласної ради, заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова та голова обласної Ради С. Татусяк вручили почесні грамоти та грошові винагороди людям, що пережили Голодомор, членам їх родин, а також науковцям, дослідникам-краєзнавцям, історикам Вінниччини, які роками збирали матеріали про Голодомор на вінницькій землі. Серед нагороджених були і ті, хто працює над збереженням пам’яті для нинішнього покоління – вчителі історії, бібліотекарі, журналісти, працівники музеїв, особи, які постраждали від Голодомору в Україні.

22 листопада вся Україна традиційно вшановує пам’ять мільйонів співвітчизників, життя яких забрала косовиця голодних років. Мітинг-реквієм відбувся і на Вінниччині. Поминаючи жертв моторошних подій вісімдесятилітньої давності, керівники області та міста, а також усі небайдужі до цієї чорної сторінки української історії поклали квіти та запалені лампадки й свічки до пам’ятника жертвам Голодомору. Під час заходу символічно звучали реквієм та поетичні рядки, присвячені трагедії 1932-1933 років. У знак скорботи пам’ять численних жертв страшного злочину учасники мітингу вшанували хвилиною мовчання.

22 листопада на Крижопільщині пройшов мітинг-реквієм до Дня пам’яті жертв голодоморів, під час яких пройшло покладання квітів до пам’ятного знака жертвам голодоморів. У жалобному заході прийняли участь: голова районної державної адміністрації Л. Семенюк, заступник голови районної ради П. Тамбовцев, керівники підприємств, установ та організацій, представники осередків політичних партій та громадських організацій, учнівська молодь, громадськість району. Траурні мітинги-реквієми у ці дні пройшли у всіх територіальних громадах району.

22 листопада у Ладижинському міському Будинку культури «Лада» відбувся показ фільму «Гіркий цвіт акації», до 80-х роковин Голодомору 1932-33р.р., для учнів старших класів СЗОШ № 1. Відеофільм є авторською роботою зав. сектором краєзнавства МБК «Лада» Т. Макаревич.

22 листопада в приміщенні районного спортивного клубу ТСОУ Ямпільського району відбувся захід присвячений 80-й річниці Голодомору 1932-33 рр. Бібліотекар Ямпільської центральної районної бібліотеки для дорослих провела годину-реквієм «Розп’ята душа на хресті Всевишньої печалі». Присутні мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою «Не згасне пам’яті свіча». Усі присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв Голодомору.

22 листопада, у День пам’яті жертв голодоморів і 80-ї річниці Голодомору 1932-1933 років, у Піщанському районі за участю керівників органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, представників громадськості відбулися жалобні заходи. До присутніх звернулися перший заступник голови Піщанської районної державної адміністрації А. Ільченко, голова Піщанської селищної ради П. Гройсман. На території району в цей день у всіх населених пунктах було приспущено прапори, обмежено проведення розважальних заходів. Відбулись мітинги-реквієми з покладанням квітів до пам’ятних знаків та хвилина мовчання. В бібліотеках району організовано тематичні полиці, книжкові виставки. Усі навчальні заклади до програми включили уроки пам’яті, класні години «Скорботна свіча пам’яті», «Пам’ять народу не убієнна», «Голодомор – невиплакані сльози України» та інші, присвячені обговоренню причин та наслідків голодоморів в Україні.

22 листопада, до Дня пам’яті жертв голодоморів, в Піщанській районній центральній бібліотеці відбувся вечір-реквієм «Схилімо голови в скорботі». Учасники вечору-реквієму запалили свічки пам’яті та пом’янули хвилиною мовчання великомучеників нашої історії. Оформлена книжкова виставка «Чорні крила голодоморів над Україною».

22 листопада в селищі Чечельник відбулося вшанування пам’яті численних жертв Голодомору 1932-1933 рр. Керівництво району, представники управлінь, відділів РДА, установ, підприємств, громадських організацій району, місцеві ЗМІ прийняли участь мітингу-реквіємі. Громадськість селища під пісню у виконанні співачки О. Білозір покладали квіти до пам’ятника жертвам Голодомору, вшанувавши їх пам’ять хвилиною мовчання. 23 листопада скорботні заходи відбулися у всіх населених пунктах району, а в Лузькій територіальній громаді цього дня відкрили пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років.

22 листопада в смт. Теплик, біля пам’ятника жертвам Голодомору та політичних репресій відбувся мітинг-реквієм присвячений 80-м роковинам Голодомору 1932-1933 років в Україні. В заході прийняли участь керівники та представники підрозділів райдержадміністрації, районної ради, ветерани, учні загальноосвітніх закладів селища, представники підприємств та організацій району. Заступник голови районної ради Л. Габінський нагадав всім присутнім про події 1932-1933 рр. Наприкінці мітингу-реквієму присутні поклали квіти до пам’ятника жертвам Голодомору, а настоятель Свято-Покровського храму о. Володимир відслужив панахиду по невинно убієнних.

22 листопада біля пам’ятного знаку жертвам голодоморів та політичних репресій м. Бершадь відбувся мітинг-реквієм з нагоди 80-х роковин пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. Вшанували пам’ять загиблих: голова Бершадської РДА М. Бурлака, голова Бершадської районної ради М. Грабчак, заступник голови Бершадської міської ради В. Паламарчук, голова районної організації ветеранів війни та праці В. Крамар, заступники голови РДА, керівники та спеціалісти апарату та структурних підрозділів райдержадміністрації, установ, організацій, підприємств району, жителі міста, учнівська молодь, ЗМІ. Настоятель Свято-Вознесенського храму міста о. Олег відслужив поминальну панахиду. Присутні хвилиною мовчання вшанували всіх тих, хто помер від голоду в жахливі 1932-1933 роки та поклали квіти до пам’ятного знаку. На завершення заходу запалили свічки пам’яті, як символ скорботи по невинно загиблих душах.

22 листопада в смт. Тростянець відбулися скорботні заходи, приурочені Дню пам’яті жертв голодоморів, у яких прийняли участь: заступник голови райдержадміністрації В. Боднар, делегації трудових колективів підприємств, установ, організацій, закладів райцентру, представники РО громадських інституцій, громадськості селища, ветерани, молодь. Мітинг-реквієм приурочений Дню пам’яті жертв голодоморів відбувся у приміщенні районного Будинку культури. В ході мітингу, на мультимедійній дошці було продемонстровано спогади жителів с. Гордіївка, які пережили Голодомор. Пам’ять про жителів району, які померли від голодоморів, присутні вшанували хвилиною мовчання. Відбулося покладанням вінків та кошиків з квітами, лампадок і свіч до Меморіалу пам’яті.

22 листопада у м. Погребище відбувся мітинг-реквієм до Дня пам’яті жертв голодоморів за участю керівництва району, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, організацій та установ, учнівської молоді та студентства, громадськості та засобів масової інформації. Захід розпочався з траурної ходи та покладання квітів, колосків до пам’ятного знака. У виступі голова районної ради В. Олексієнко зазначив, що сьогодні ми схиляємо голову перед однією з найстрахітливіших і найсумніших дат – 80-х роковин Голодомору 1932-33 рр. Мітинг-реквієм завершився відправленням заупокійної молитви. 22-23 листопада в територіальних громадах Погребищенського району відбулися заходи по вшануванню пам’яті жертв голодоморів в Україні. Учасники заходів долучилися до акції «Запали свічку пам’яті».

23 листопада голова Хмільницької райдержадміністрації О. Томашук, голова Хмільницької районної ради В. Чмелюк, представники райдержадміністрації і районної ради, районних громадських організацій, політичних партій, молодь, ветерани та всі небайдужі громадяни вшанували пам’ять жертв голодоморів в Україні. Краєзнавець районної бібліотеки О. Михалиця розповіла про роки голодоморів у Хмільницькому районі. З промовою виступив краєзнавець, автор особистих дослідницьких збірок «Запланований мор», «Зламані колоски», «Чорні покоси» та ін. М. Дорош. Під час мітингу в руках присутніх горіли свічки, як символ пам’яті та єднання з душами несправедливо померлих людей. На завершення було покладено квіти та свічки до підніжжя пам’ятника жертвам Голодомору 1932-33-х рр.

23 листопада громадський комітет з вшанування пам’яті жертв Голодомору з метою відзначення 80-х роковин Голодомору передав 167 бібліотекам України, в тому числі Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва тематичні підбірки книг. У виданнях є описи документів, що висвітлюють причини, перебіг і наслідки Голодомору, етнографічний аспект геноциду, свідчення очевидців про страшний голод та про доброчинців, які у 1932-1933 роках допомагали вижити тим, хто голодував. Одна з книг – спеціальне видання Громадського комітету з вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду. Інші книги було надано Міжнародним благодійним фондом «Україна 3000», видавництвом «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» та Центром досліджень визвольного руху.

23 листопада з метою вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років, Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва приєдналася до Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті». О 16.00 у приміщенні бібліотеки було вимкнено світло, а в кожному вікні працівники відділів запалими свічки, як символ скорботи по невинно загиблих душах.

23 листопада в м. Гайсин біля пам’ятника Т. Г. Шевченку відбулася акція по вшануванню пам’яті жертв Голодомору 1932 -1933 років. Захід відбувся за сприянням районної організації ВО «Свобода», райдержадміністрації, міської ради, місцевого козацтва. В жалобному дійстві прийняв участь перший заступник голови райдержадміністрації В. Вітюк. З репродукторів транслювалися розповіді науковців, спогади очевидців тих часів. Ієрей Української православної церкви Київського патріархату о. Роман провів панахиду за безневинно убієнними. Про причини голоду, про його наслідки в Україні та на Гайсинщині розповіли голова районної організації ВО «Свобода» І. Карасюк та працівник місцевого краєзнавчого музею С. Васильченко.

Сауляк, В. Не згасне пам’яті свіча : [з нагоди 80-х роковин Голодоморі 1932-33 рр. в Україні в Мурованокуриловецькі