Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Листопад

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Листопад

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

  

Вінниця, 2013


Загальний розділ

Бабій, О. Повій, вітре… або тіні незабутих предків : [у Борівському Будинку культури відбулася презентація книги Вадима Вітковського «Повій, вітре… або тіні незабутих предків». У цій книзі вся історія с. Борівки. Привітати автора прийшло чимало гостей, серед яких: головний лікар обласної дитячої лікарні, депутат Вінницької обласної ради Т. Антонець, заступник голови РДА М. Петровська, заступник головного редактора журналу «Вінницький край» В. Будзиган, сільський голова О. Чернов та ін. На завершення відбувся концерт за участі місцевих аматорів сцени та учнів школи. Солісти обласної філармонії О. Остапчук, Л. Остапчук та Г Король виконали пісню про село Борівку на слова В. Сторожук] / О. Бабій // Чернівец. зоря. – 2013. – 1 листоп. – С. 4.

«Світ Коцюбинського – світ літератури» : [в актовій залі Тульчинської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 відбувся науково-практичний семінар «Світ Коцюбинського – це світ літератури», присвячений 100-річчю з дня смерті видатного українського письменника, педагога, перекладача, громадського діяча Михайла Коцюбинського. Учасники семінару переглянули літературно-музичну композицію у виконанні учнів школи. Вчитель української мови та літератури Л. Боброва провела урок літератури рідного краю «М. Коцюбинський. Оповідання «Харитя». Бібліотекар Тульчинської центральної районної бібліотеки Л. Грінченко провела бібліографічний огляд «Майстер українського слова» та представила тематичний перегляд літератури за розділами: «М. Коцюбинський як громадський діяч», «Становлення таланту», «Завжди цікавий та актуальний»] // Тульчин. край. – 2013. – 1 листоп. – С. 2.

4 листопада в Департаменті інформаційної діяльності ОДА відбулася прес-конференція за участю заступника начальника управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації А. Ратинської «Міжнаціональний діалог: досвід Вінниччини». З метою сприяння гармонізації міжнаціональних відносин, збереженню і розвитку етнічної самобутності національних меншин в області створені умови для задоволення культурних потреб національних меншин. А. Ратинська зазначила, що для підтримки діяльності національних об’єднань у обласному бюджеті передбачено спеціальні видатки в рамках обласної програми розвитку міжнародного та міжнаціонального співробітництва Вінницької області на 2011-2015 рр. За останні роки фінансову підтримку отримали чеське, польське, білоруське товариства у проведенні національних фестивалів та участі художніх етноколективів у Міжнародних фестивалях та конкурсах. Крім того, на Вінниччині традиційним є Всеукраїнський фестиваль «Усі ми діти твої, Україно!», який щорічно проходить у м. Шаргород, обласний фестиваль культур національних меншин та етнічних груп «Подільські барви» та фестиваль національної кухні «Чим хата багата – тим рада», які фінансуються з галузевої програми управління культури та туризму облдержадміністрації. З метою забезпечення прав на вивчення національних мов в області функціонує мережа загальноосвітніх навчальних закладів. Серед мов національних меншин, які вивчаються у 2013-2014 навч. р. – російська, польська, чеська, іврит. На базі Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників функціонує кабінет світової літератури та мов національних меншин, який щорічно проводить семінари, конференції, курси підвищення кваліфікації вчителів. Також А. Ратинська відзначила велику роль у побудові міжнаціонального діалогу закладів освіти та культури. Так, Вінницька ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва, міські та районні бібліотеки Вінниччини, обласний краєзнавчий музей проводять цілу низку культурно-освітніх заходів, спрямованих на побудову міжнаціонального діалогу.

6-8 листопада у м. Вінниця відбувся Україно-Азербайджанський молодіжний форум «Молодь без кордонів: міжкультурний діалог». Метою міжнародного зібрання є оцінка існуючих на сьогоднішній день форм співпраці між молодіжними громадськими організаціями України та Азербайджанської Республіки, розвиток інституційного потенціалу обох країн, зміцнення міжнародних зв’язків у сфері реалізації молодіжної політики, обмін досвідом та кращими практиками щодо співпраці молодіжних громадських організацій з органами виконавчої влади, соціально відповідальним бізнесом в Україні та Азербайджанській Республіці. У відкритті форуму прийняли участь: заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, перший заступник голови обласної Ради І. Кревський, начальник управління у справах сім’ї та молоді О. Стоялова, перший секретар посольства Азербайджанської Республіки в Україні Субхан Гусейнлі, керівник представництва Міністерства Внутрішніх справ Азербайджанської Республіки в Україні Акбар Юсифов, молодіжна делегація з Азербайджану, яку очолює керівник Головного управління молоді і спорту в м. Баку Рагіф Аббасов, національні та міжнародні експерти з питань міжнародного молодіжного співробітництва, лідери громадських організацій і студентського самоврядування, журналісти. Підсумком форуму стала розробка документу, який визначить основні напрямки співпраці в сфері молодіжної політики між Україною та Республікою Азербайджан на найближче майбутнє та на перспективу. Конструктивні дискусії, нові ідеї та ініціативи знайшли своє практичне втілення в нових проектах та будуть сприяти укріпленню довіри, взаєморозуміння та розширювати співпрацю між Україною та Азербайджанською Республікою.

  

7 листопада відбулася робоча поїздка заступника голови облдержадміністрації Л. Спірідонової до с. Миколаївка Козятинського району, де вона зустрілася з представниками чеської спільноти, які проживають у селі вже понад сторіччя. На даний час у с. Миколаївка проживає більше 100 чоловік чеської національності. У зустрічі прийняли участь начальник управління у справах національностей і релігій обласної державної адміністрації І. Салецький, його заступник А. Ратинська, заступник голови Козятинської РДА А. Діденко. Учасники зустрічі відвідали ЗОШ І-ІІ ступенів с. Миколаївка, директор якої Л. Я. Лановик – є головою Козятинської районної організації «Чеське культурно-освітнє товариство «Голендерські чехи». В актовій залі школи зібрались активісти чеської громади, які оберігають мову і традиції свого народу, передають їх дітям та онукам. До присутніх звернулася заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова: «Мені приємно усвідомлювати, що в маленькому українському селі Миколаївка понад століття поруч живуть у мирі й злагоді чехи й українці. Діти мають можливість вивчати чеську мову у школі, розвивати художню самодіяльність у традиціях свого народу, брати участь у міжнародних творчих фестивалях на історичній Батьківщині у Чехії. Це є яскравим прикладом виконання завдань і доручень Президента України щодо створення умов для всебічного розвитку національних культур, підтримки міжнаціональних стосунків». Особливою гордістю чехів с. Миколаївки є фольклорно-етнографічний ансамбль «Студанка» («Криничка»). З 1995 р. ансамбль є дипломантом багатьох конкурсів, як в Україні так і в Чехії. У 2000 році йому присвоєно звання чеського «зразкового» аматорського фольклорно-етнографічного колективу. Національно-культурне товариство «Голендерські чехи» постійно приймає активну участь у проведенні в області Дня рідної мови, фестивалю творчих колективів національних меншин та етнічних груп Вінниччини «Подільські барви», святкових концертах та інших культурно-мистецьких заходах району та області.

  

8 листопада в конференц-залі Вінницького єврейського благодійного центру «Хесед Емуна» відбулася зустріч керівництва області з представниками національно-культурних товариств, у якій йшлося про захист прав національних меншин, формування умов для їх активної участі у соціально-економічному, політичному та духовно-культурному житті Вінниччини. В зустрічі прийняли участь: заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, начальник управління у справах національностей і релігій обласної державної адміністрації І. Салецький, заступник А. Ратинська, представники громадських організацій, національно-культурних товариств та об’єднань тих народностей, що проживають на Вінниччині: євреїв, азербайджанців, поляків, білорусів, ассирійців, ромів. На зустрічі зазначалось, що у 2013 р. на Вінниччині реалізація заходів з збереження та розвитку культур національних меншин здійснюється в рамках обласної програми розвитку міжнародного та міжнаціонального співробітництва Вінницької області на 2011-2015 роки. На зустрічі досвідом своєї роботи поділились: голова земляцтва білорусів Вінницької області В. Кочелаба, голова Козятинського районного товариства поляків Н. Чайковська, керівник єврейського благодійного центру «Хесед Емуна» В. Боржемський. Всі культурно-освітні заходи, які проводять національно-культурні товариства є надзвичайно важливими у культурно-громадському просторі регіону, адже духовні здобутки кожної етнічної спільноти збагачують українську культуру, закладають основи для міжнаціональної злагоди та взаєморозуміння в суспільстві.

Герасимчук, Н. Першочергові пріоритети галузі : [начальник відділу культури і туризму Бершадської райдержадміністрації Надія Герасимчук про роботу закладів культури району: проведення масових заходів, діяльність аматорських колективів, зміцнення матеріально-технічної бази, благоустрій території] / Н. Герасимчук // Бершад. край. – 2013. – 8 листоп. – С. 2.

13 листопада у прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулась прес-конференція Вінницької обласної громадської організації «Територія мам», яка презентувала проведення акції «Свято батьківства», що проходитиме 16 листопада у м. Вінниці в приміщенні готелю «Поділля». Як зауважила організатор заходу та голова правління Вінницької обласної громадської організації «Територія мам» В. Ткачук, свято відбуватиметься за підтримки управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації. Також вона відзначила, що метою проведення заходу є ознайомлення родин з сучасною інформацією стосовно вагітності, батьківства, виховання, розвитку та здоров’я дітей, відродження справжніх сімейних цінностей та культури спілкування в родині.

13 листопада голова обласної державної адміністрації І. Мовчан відвідав обласну громадську організацію молоді з обмеженими фізичними можливостями «Гармонія». Голова організації Р. Панасюк показала керівникові області приміщення, в якому нині працює організація, розповіла про реабілітаційні програми для людей, які мають проблеми з опорно-руховим апаратом, про діяльність сервісного центру і служби перевезення людей на візках, познайомила голову ОДА зі своїми колегами і з людьми, які проходять курс реабілітації. Під час зустрічі І. Мовчан і Р. Панасюк обговорили проблему реабілітації людей з інвалідністю, які проживають за межами обласного центру. Для її розв’язання вирішено створити схему підвозу клієнтів організації з районів і забезпечення їх проживання у Вінниці на час проходження реабілітаційного курсу. Голова ОДА пообіцяв сприяти розв’язанню проблеми приїзду людей з інвалідністю на реабілітацію в центр «Гармонія».

19 листопада відбулась колегія управління культури і туризму Вінницької ОДА. На колегії були розглянуті наступні питання: «Про дотримання органами виконавчої влади та місцевого самоврядування норм чинного законодавства з вирішення питань охорони і збереження об’єктів культурної спадщини». З доповіддю виступив завідувач сектором охорони культурної спадщини управління культури і туризму ОДА М. В. Потупчик.

«Про стан виконавської дисципліни та організації контролю за виконанням актів Президента України, Кабінету Міністрів України, розпоряджень, доручень голови облдержадміністрації, наказів та доручень управління культури і туризму ОДА у четвертому кварталі 2012 року та першому кварталі 2013 року. З доповіддю виступив головний спеціаліст управління культури і туризму ОДА Г. А. Пасека про стан виконання розпорядження голови ОДА від 16 лютого 2010 року № 68 «Про додаткові заходи з організації контролю за виконанням актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших документів Уряду та центральних органів виконавчої влади, розпоряджень голови ОДА, реагування на звернення комітетів Верховної Ради України, народних депутатів України та депутатів місцевих рад»

«Про здійснення заходів щодо матеріально-технічної бази та готовності закладів культури до роботи в осінньо-зимовий період 2013-2014 рр.». Виступив провідний спеціаліст обласного навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму І. А. Откаленко про здійснення заходів щодо готовності галузі до роботи в осінньо-зимовий період 2013-2014 рр.

«Про хід виконання Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації «Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року», затвердженої Законом України від 15 березня 2009 року № 1065-VI». Виступив заступник начальника відділу культурно-мистецьких установ та туризму управління культури і туризму ОДА В. Г. Троян про хід виконання Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації «Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року», затвердженої Законом України від 15 березня 2009 року № 1065-VI».

Заслухавши та обговоривши інформацію про проведену роботу колегія прийняла відповідні постанови.

22 листопада Книгарня «Є» та видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля» провели презентацію роману Ігоря Зарудка «Матадор. Нотатки авантюриста». Коли ти 17 разів за півроку їздиш у відрядження... Коли дівчина покидає тебе… Коли твій ліпший друг постійно втягує тебе у пригоди... Коли ти змушений вдавати багатія, не маючи при цьому грошей навіть на проїзд, це означає одне – почалося нове життя. І хай воно навіть летить на тебе розлюченим биком, ти, як справжній матадор, повинен прийняти двобій… Ігор Зарудко – харківський поет та прозаїк, культуртрегер. Учасник багатьох регіональних, всеукраїнських, міжнародних фестивалів і семінарів, переможець всеукраїнського конкурсу молодої поезії «Молоде вино». Співорганізатор літературних фестивалів «De Libertate» та «Йогансен-fest». Поезії перекладені німецькою мовою.

25 листопада в Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулась прес-конференції, за участі начальника управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник. В прес-конференції прийняли участь: директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. Морозова, директор обласного краєзнавчого музею К. Висоцька та директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун.

М. Скрипник зазначила: «Наша робота спрямована на реалізацію державної політики щодо збереження і використання культурної спадщини, виконання завдань Президента України по відродженню будинків культури, бібліотек, інших соціально-культурних об’єктів на селі, задля організації дозвілля, розквіту народної творчості на Вінниччині. Виконання цих завдань здійснюють сьогодні 2168 закладів культури. З них 1926 працює у сільській місцевості, а це 1017 клубних, 845 бібліотечних, 38 музейних установ, 21 школа естетичного виховання. В сільських населених пунктах, де соціальні нормативи не передбачають діяльність окремо бібліотечних і клубних установ, працюють 122 поліфункціональних закладів, які поєднують клубну і бібліотечну роботу. Мережа сільських закладів культури відповідає соціальним нормативам і є однією з найбільших в Україні.

Про розвиток бібліотечної справи на Вінниччині присутніх повідомила директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. Морозова: «На Вінниччині сьогодні працюють 953 бібліотеки, з яких 845 – на селі. Всі бібліотеки області забезпечені комп’ютерною технікою, 587 з яких (78,6%) підключено до мережі Інтернет, в т. ч. 188 (70,4%) у сільських читальнях. Копіювально-розмножувальною технікою оснащені 189 бібліотек, з них 101 – на селі. У 2013 році за кошти територіальних громад та спонсорів було придбано 40 нових комп’ютерів. За 9 місяців поточного року 19 сільських бібліотек п’яти районів області стали переможцями проекту «Організація нових бібліотечних послуг із використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст». Нині бібліотечний фонд області складає 15 млн. 678 тис. примірників, фонд сільських книгозбірень нараховує 10 млн. 387.2 тис примірників, або 66.3% від загального фонду. Всього ж у розвиток бібліотечної мережі області цьогоріч було вкладено біля 5 млн. гривень, з них 2,9 млн. грн. – кошти територіальних громад.

Про розвиток музейної мережі області повідомила директор обласного краєзнавчого музею К. Висоцька. За її словами, сьогодні в області нараховується 106 музейних закладів, роботу яких забезпечують 256 працівників. Понад 200 тисяч предметів зберігаються у музейних фондах, оглядають їх понад 600 тис. відвідувачів щороку. Нові музейні експозиції відкриваються в селах. Тільки в Могилів-Подільському районі, завдяки праці місцевих краєзнавців, незабаром розпочнуть роботу три музеї. Катерина Висоцька поділилась останніми напрацюваннями обласного краєзнавчого музею, співробітники якого ведуть постійну науково-дослідницьку та видавничу роботу.

Доповнила загальну картину культурно-просвітницької роботи, яка ведеться в області народними митцями, художниками, аматорськими колективами, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун. Підсумовуючи зустріч, Марія Скрипник висловила особливу гордість за гігантську роботу, яка була проведена за 11місяців 2013 р.

25 листопада в залі засідань Тростянецької райдержадміністрації відбулася апаратна нарада за участю начальників структурних підрозділів райдержадміністрації, яку провів голова Тростянецької райдержадміністрації О. Кравченко. Серед основних питань, що були винесені на розгляд апаратної наради – виконання завдань і доручень Президента України Віктора Януковича щодо відродження соціально-культурних об’єктів в районі. За повідомленням начальника відділу культури райдержадміністрації Т. Мартошенко на сьогоднішній день згідно державного реєстру в районі функціонує 60 установ, з них 29 клубних установ:1 районний Будинок культури;17 сільських будинків культури; 8 клубів; 3 клуби-бібліотеки (в селах Дубина, Скибинці, Красногірка); 2 сільських клуби в с. Довжок, с. М. Стратіївка – утримується за рахунок коштів приватно-орендного підприємства. Із 29 установ – 28 клубних закладів знаходяться у сільській місцевості. В клубних закладах району працює – 11 народних і 3 зразкових колективи. В районі діють 2 дитячі музичні школи, 3 краєзнавчі музеї і 26 публічних бібліотек. Протягом 2013 року аматорські колективи району прийняли участь у 17 обласних та міжнародних масових заходах, зокрема: духовий оркестр Тростянецького РБК у фестивалі весільних музик «Давай за музик»; в обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля», присвяченому 22-й річниці Незалежності України; Всеукраїнському фестивалі «Парад вишиванок» та ряду інших.

26 листопада голова Тростянецької райдержадміністрації О. Кравченко спільно з першим заступником В. Ляшенком з робочим візитом побували у районному Будинку культури. Під час візиту керівники зустрілися та поспілкувалися з начальником відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Мартошенко та директором РБК В. Баламутом. Начальник відділу культури і туризму наголосила на тому, що в поточному році у районі вперше започатковано проведення культурно-мистецької акції «Покровитель культури» та «Жінка року». Протягом поточного року було проведено районні конкурси, конкурси-огляди, фестивалі, свята та мистецькі акції: тематичний концерт до Дня Соборності «Прийди до серця Україно, благослови добром мене»; тематичне свято присвячене 24-й річниці виводу військ із Афганістану та вшанування учасників бойових дій на території інших держав; районний конкурс декоративно-прикладного мистецтва «Великодня писанка» тощо. Протягом року аматорські колективи районного Будинку культури приймали участь в обласних та Всеукраїнських масових заходах.

27 листопада голова Іллінецької райдержадміністрації В. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик побували у Павлівському сільському Будинку культури. Мета поїздки – ознайомлення з ходом проведення капітального ремонту закладу, який було розпочато у минулому році. За кошти місцевого бюджету та спонсорської допомоги СТОВ «Злагода» проведено ремонт глядацької зали, фойє, кімнат гурткової роботи та бібліотеки, встановлено електроопалення, виготовлено проектно-кошторисну документацію на перекриття даху. Крім того закуплено костюми для учасників ансамблю та звукопідсилюючу апаратуру. Всього на ремонт закладу культури витрачено майже 400 тис. грн.

28 листопада голова обласної державної адміністрації І. Мовчан здійснив робочу поїздку до Калинівського району, де ознайомився з роботою щойно відкритих після капітального ремонту будинків культури у селах Заливанщина і Черепашинці. Оглянувши оновлені приміщення закладів, керівник Вінниччини зауважив, що саме такі культурні об’єкти яскраво ілюструють роботу, що проводиться з початку року на території області. Голова облдержадміністрації зауважив, що Калинівський район демонструє сьогодні динамічний розвиток у реалізації визначених доручень та велику відповідальність територіальних громад.

28 листопада голова Іллінецької райдержадміністрації В. Ящук та голова районної ради О. Дмитрик здійснили робочу поїздку до Красненьківського сільського Будинку культури, де поспілкувалися з сільським головою Л. Шереверою та директором Будинку культури Н. Метельською. Діяльність Красненьківського сільського Будинку культури є одним з витоків для творчих злетів і досягнень, розвитку культурних надбань громади. Серед клубних формувань, які діють при Будинку культури: народний аматорський фольклорний театр «Господині», гурток художнього читання, драматичний гурток, чоловічий вокальний колектив, ветеранський колектив, дитячий фольклорний колектив «Дивоцвіти», любительське об’єднання «Шкіряний м’яч», любительське об’єднання «Берегиня».

29 листопада голова Погребищенської райдержадміністрації Г. Притула, начальник відділу культури і туризму Г. Кравчук та сільський голова В. Омельчук відвідали Будинок культури, бібліотеку, школу та дитячий садок с. Черемошне Погребищенського району. Також у с. Степанки делегація відвідала репетицію фольклорного колективу «Мальви». Голова райдержадміністрації поспілкувалася з учасниками колективу, вислухала їхні побажання й пропозиції, поділилася власними думками стосовно культурного надбання краю. За її словами, цьогоріч галузь культури отримала значну фінансову підтримку, у результаті чого проведено низку ремонтних робіт у будинках культури, клубах, бібліотеках.

Тарас Шевченко і Вінниччина

Вшановуючи Кобзаря : [до 200-річчя Великого поета, художника, мислителя Тараса Шевченка буде завершено видання двадцятитомного повного зібрання його творів. Про це повідомив Президент України Віктор Янукович на засіданні Громадської гуманітарної ради. У рамках підготовки до свята здійснюється оцифрування фільмів про Т. Шевченка, в тому числі найстаріший фільм 1926 р. – зазначив Міністр культури Л. Новохатько. За його словами, в театрах країни готуються нові постановки спрямовані на вшанування пам’яті Кобзаря] // Прапор Перемоги. – 2013. – 5 листоп. – С. 1.

Зотікова, Т. Подорож на Тарасову гору : [вже четвертий раз від початку навчального року учні Калинівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 побували у Каневі на Тарасовій горі, відвідали могилу, де поховано видатного поета Т. Шевченка, побували на екскурсії у музеї Великого Кобзаря] / Т. Зотікова // Прапор Перемоги. – 2013. – 5 листоп. – С. 2.

5 листопада колектив Чернятинської ЗОШ І-ІІІ ст. Жмеринського району, у рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка, став ініціатором проведення заходу, який висвітлив кращі напрацювання школи щодо вшанування пам’яті Великого Кобзаря. Серед присутніх були: голова сільської ради А. Б. Мендельський, методист районного відділу освіти Л. А. Юхімова, завідуюча місцевого дитячого садочку Л. С. Шпіганевич, члени учнівської дослідницької експедиції Гніванської школи-гімназії № 2 зі своїм керівником О. І. Ковалем, вчителі, батьки, учні. Прозвучала поезія Шевченка та пісня на слова Т. Шевченка «Думи, мої, думи». Учні Гніванської школи №2 розповідали про дослідницьку роботу «Шлях Шевченка Вінниччиною». На згадку про таку зустріч учасниками заходу було висаджено липу.

5 листопада в Тульчинській ЗОШ №1 відбулося свято рідного слова – традиційний районний конкурс читців, присвячений Дню української писемності та мови, вшануванню пам’яті Великого Кобзаря. З вітальним словом до учасників заходу звернувся начальник відділу освіти Тульчинської РДА М. Митрицан. Учні школи під керівництвом учителя української мови та літератури методиста відділу освіти Тульчинської РДА Н. Соловей підготували літературно-музичну композицію та слайдову презентацію. У районному конкурсі читців прийняли участь 99 учнів різних вікових категорій з 34 шкіл Тульчинського району. Учасники свята продемонстрували кращі зразки художнього читання, виконавську майстерність, артистичні творчі здібності. Перше місце за кращу композицію «Портрет Шевченка» розділили учні 4 класу Тульчинської ЗШ І-ІІІ ст. №1 А. Суліган, О. Веретковська, О. Цмовз та учні 3 класу Шпиківської ЗШ І-ІІІ ст. В. Ляленкова, В. Біла.

У Вінницькому районі започаткована гарна традиція щодо проведення екскурсійних подорожей до шевченківського краю. Поїздка була організована для учнів Стадницької ЗОШ Вінницького району, ініціатором подорожі виступили директор школи Т.М. Черниш та вчителі-мовники. Екскурсія розпочалась з с. Моринці, тут, у далекому 1814 р. народився і зростав майбутній поет. У с. Кирилівка відвідали літературно-меморіальний музей, який знаходиться у батьківській садибі поета. Затамовує дух Чернеча гора, щоб піднятись до неї, необхідно пройти 323 сходинки, а звідти вже видно неповторні краєвиди канівських гір над Дніпром. Нині ця гора називається Тарасовою.

На початку листопада вчителі української мови і літератури та учні 8-10 класів Якушинецької СЗШ І-ІІІ ст. Вінницького району, з нагоди 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка організували екскурсію до місць, де народився Тарас Григорович, де промайнуло його дитинство, життя, упокоїлася душа, – а це: Моринці, Шевченкове, Будище, Канів. Екскурсію було організовано за ініціативи методиста комунальної установи «Вінницький районний методичний центр закладів освіти» районної ради Г. М. Продан та фінансової підтримки батьків, які дбають про культурний та духовний розвиток своїх дітей.

   

8 листопада у всіх загальноосвітніх навчальних закладах району пройшов Шевченківський урок, присвячений Дню української писемності та 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Тульчинська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 зібрала чимало гостей: представники відділу освіти Тульчинської райдержадміністрації, працівники районної та дитячої бібліотек та ін. Перший урок «Ми читаємо Шевченка» підготувала учитель української мови та літератури Т. Басиста для учнів 4-7 класів. Другий урок «Непізнаний Шевченко» підготувала методист відділу освіти Тульчинської райдержадміністрації Н. Соловей для учнів 8-11 класів. 9 листопада в Тульчинській ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 відбувся ІІ етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка, на якому були відзначені учні, що представлятимуть район на ІІІ етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу.

8 листопада, в рамках культурно-просвітницької акції «Село на нашій Україні – неначе писанка село…», приуроченої до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка, на сцені Іллінецького районного Будинку культури відбулась презентація Кальницької територіальної громади. З вітальним словом до учасників заходу звернулися заступник голови районної державної адміністрації А. Фаріон та керуючий справами виконавчого апарату районної ради С. Семенюк. До складу делегації Кальницької територіальної громади на чолі з сільським головою П. Корецьким увійшли: місцевий поет та краєзнавець В. Сокіл, керівник СТОВ «Славутич» с. Кальник А. Олійник, директор ДП «Дашівське лісомисливське господарство» В. Кавуненко, отаман Кальницького полку М. Баніт. Аматорське мистецтво на районній сцені демонстрували народний аматорський вокальний жіночий ансамбль «Мрія», вокальне жіноче тріо «Мальви», сімейний дует Долгових, солістка Шабельнянського клубу-бібліотеки Г. Юхновська, хоровий колектив, танцювальний колектив «Віват» та вокаліст Л. Штифурський Кальницького Будинку культури. Естафету прийняла Білківська територіальна громада.

 

9 листопада, у День української писемності та мови, у всіх районах та містах Вінниччини відбулося урочисте відкриття ХІІІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням. Так, на базі ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 м. Калинівки відбулися урочистості, у яких прийняли участь заступник голови Калинівської райдержадміністрації О. Лишик, начальник відділу освіти Л. Мацера, директор школи-гімназії м. Калинівки О. Ілуєва, письменники Калинівщини, учителі, учні шкіл району, переможці ІІІ та ІV етапів Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості та ІІІ етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка. Гостей та учасників привітали письменники Калинівщини, які читали свої вірші, присвячені рідній мові та великому Кобзарю. Учні школи підготували презентації про життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка, співали пісні на слова поета, декламували поезії. Гості свята мали можливість почути виконання «Заповіту» українською, англійською, німецькою та польською мовами. Цей захід об’єднав усіх, хто шанує рідну мову та невмируще слово великого Кобзаря:

У цей день у Бершадській ЗОШ І-ІІІ ст. №1 організовано виставку творів Т. Шевченка, стіннівок та концерт за участю дитячого фольклорного колективу «Оберіг», читання творів Шевченка.

Перед учасниками цьогорічного конкурсу Літинського району з вітаннями виступила заступник начальника відділу освіти Літинської райдержадміністрації Н. Бельдій. В Літинській ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 учні інсценізували уривки з творів Шевченка, читали вірші Кобзаря та співали пісні. Саме цей навчальний заклад кілька років поспіль виховує переможців Всеукраїнського етапу конкурсу.

В актовій залі НВК №1 м. Немирова зібралися учні та вчителі загальноосвітніх шкіл району. Перед учасниками зібрання з вітальним словом виступили завідувач Немирівського райметодкабінету Т. Собченко та головний спеціаліст відділу освіти Н. Ємець, які привітали дітей з нагоди урочистого відкриття конкурсу, зазначивши, що це – можливість для учнів долучитися до свого історичного коріння, культурних надбань, досвіду, набутого попередніми поколіннями, і ще раз звернутися до поетичного джерела Великого Кобзаря. Учителями та учнями була підготовлена літературно-музична композиція «Україна, як і великий наш Кобзар – вічні».

9 листопада у День української писемності та мови на базі ЗОШ І-ІІІ ступенів смт Оратів відбувся ІІ етап ІV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської молоді ім. Т. Г. Шевченка. У ІІ етапі конкурсу прийняли участь 52 учні з 26 шкіл району. Цей конкурс, згідно Указу Президента України, проведено в рамках відзначення 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря. Метою конкурсу є вшанування творчої спадщини Т. Г. Шевченка, виявлення творчого обдарування молоді, виховання у молодого покоління українців поваги до мови та традицій свого народу, підвищення рівня мовної освіти в Україні.

9 листопада на базі Стрижавської ЗОШ І-ІІІ ст. Вінницького району відбулося урочисте відкриття ІІ етапу ІV Міжнародного мовно-літературного конкурсу студентської та учнівської молоді ім. Т. Г. Шевченка. Захід розпочався святковим вітанням учасників конкурсу та вчителів. З вітальним словом та щирими побажаннями звернулась голова оргкомітету конкурсу методист комунальної установи «Вінницький районний методичний центр закладів освіти» районної ради Г. М. Продан. У ІІ етапі конкурсу прийняли участь 70 учнів 5-11 класів з 33 навчальних закладів району. Усі присутні мали змогу насолодитися гарною декламацією поезії, щирою українською піснею, хореографічною й театральною майстерністю учнів Стрижавської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Над творчими завданнями, які були представлені на цьому етапі, працювали протягом трьох годин. Після підбиття підсумків, журі визначить переможців, які будуть продовжувати змагання в ІІІ етапі, який проходитиме на обласному рівні.

  

9 листопада, в День української писемності та мови, відбулись ІІ етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім. Т. Шевченка та урочисте відкриття Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!». Учителі та учні ЗОШ І-Ш ст. № 4 м. Бара представили глядачам літературно-музичну композицію, присвячену життєвому і творчому шляху Кобзаря. У творчих змаганнях з мови та літератури прийняли участь 78 учнів з 20 шкіл району.

Щербатюк, В. «О слово рідне!... Тараса Заповіт…» : [у Мурованокуриловецькій СЗШ № 2 відбувся ІІ етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Г. Шевченка, на який були запрошені учні та вчителі шкіл району. З вітальним словом до присутніх звернувся директор КУ «Мурованокуриловецькій районний методичний кабінет» Р. Чемериський. Він побажав учням творчих успіхів та перемог у конкурсі] / В. Щербатюк // Наше Придністоров’я. – 2013. – 14 листоп. – С. 4.

Петрик, В. Об’єднаймося заради Шевченка! : [в приміщенні Літинського районного краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка відбулося чергове засідання «круглого столу» щодо встановлення пам’ятника великому Кобзареві у смт Літин. Участь в обговоренні прийняли: депутати районної та селищної рад, начальник відділу культури і туризму РДА, Літинський селищний голова, працівники районного Будинку культури, художники, краєзнавці, представни