Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Листопад

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

  

Вінниця, 2013


Загальний розділ

Бабій, О. Повій, вітре… або тіні незабутих предків : [у Борівському Будинку культури відбулася презентація книги Вадима Вітковського «Повій, вітре… або тіні незабутих предків». У цій книзі вся історія с. Борівки. Привітати автора прийшло чимало гостей, серед яких: головний лікар обласної дитячої лікарні, депутат Вінницької обласної ради Т. Антонець, заступник голови РДА М. Петровська, заступник головного редактора журналу «Вінницький край» В. Будзиган, сільський голова О. Чернов та ін. На завершення відбувся концерт за участі місцевих аматорів сцени та учнів школи. Солісти обласної філармонії О. Остапчук, Л. Остапчук та Г Король виконали пісню про село Борівку на слова В. Сторожук] / О. Бабій // Чернівец. зоря. – 2013. – 1 листоп. – С. 4.

«Світ Коцюбинського – світ літератури» : [в актовій залі Тульчинської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 відбувся науково-практичний семінар «Світ Коцюбинського – це світ літератури», присвячений 100-річчю з дня смерті видатного українського письменника, педагога, перекладача, громадського діяча Михайла Коцюбинського. Учасники семінару переглянули літературно-музичну композицію у виконанні учнів школи. Вчитель української мови та літератури Л. Боброва провела урок літератури рідного краю «М. Коцюбинський. Оповідання «Харитя». Бібліотекар Тульчинської центральної районної бібліотеки Л. Грінченко провела бібліографічний огляд «Майстер українського слова» та представила тематичний перегляд літератури за розділами: «М. Коцюбинський як громадський діяч», «Становлення таланту», «Завжди цікавий та актуальний»] // Тульчин. край. – 2013. – 1 листоп. – С. 2.

4 листопада в Департаменті інформаційної діяльності ОДА відбулася прес-конференція за участю заступника начальника управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації А. Ратинської «Міжнаціональний діалог: досвід Вінниччини». З метою сприяння гармонізації міжнаціональних відносин, збереженню і розвитку етнічної самобутності національних меншин в області створені умови для задоволення культурних потреб національних меншин. А. Ратинська зазначила, що для підтримки діяльності національних об’єднань у обласному бюджеті передбачено спеціальні видатки в рамках обласної програми розвитку міжнародного та міжнаціонального співробітництва Вінницької області на 2011-2015 рр. За останні роки фінансову підтримку отримали чеське, польське, білоруське товариства у проведенні національних фестивалів та участі художніх етноколективів у Міжнародних фестивалях та конкурсах. Крім того, на Вінниччині традиційним є Всеукраїнський фестиваль «Усі ми діти твої, Україно!», який щорічно проходить у м. Шаргород, обласний фестиваль культур національних меншин та етнічних груп «Подільські барви» та фестиваль національної кухні «Чим хата багата – тим рада», які фінансуються з галузевої програми управління культури та туризму облдержадміністрації. З метою забезпечення прав на вивчення національних мов в області функціонує мережа загальноосвітніх навчальних закладів. Серед мов національних меншин, які вивчаються у 2013-2014 навч. р. – російська, польська, чеська, іврит. На базі Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників функціонує кабінет світової літератури та мов національних меншин, який щорічно проводить семінари, конференції, курси підвищення кваліфікації вчителів. Також А. Ратинська відзначила велику роль у побудові міжнаціонального діалогу закладів освіти та культури. Так, Вінницька ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва, міські та районні бібліотеки Вінниччини, обласний краєзнавчий музей проводять цілу низку культурно-освітніх заходів, спрямованих на побудову міжнаціонального діалогу.

6-8 листопада у м. Вінниця відбувся Україно-Азербайджанський молодіжний форум «Молодь без кордонів: міжкультурний діалог». Метою міжнародного зібрання є оцінка існуючих на сьогоднішній день форм співпраці між молодіжними громадськими організаціями України та Азербайджанської Республіки, розвиток інституційного потенціалу обох країн, зміцнення міжнародних зв’язків у сфері реалізації молодіжної політики, обмін досвідом та кращими практиками щодо співпраці молодіжних громадських організацій з органами виконавчої влади, соціально відповідальним бізнесом в Україні та Азербайджанській Республіці. У відкритті форуму прийняли участь: заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, перший заступник голови обласної Ради І. Кревський, начальник управління у справах сім’ї та молоді О. Стоялова, перший секретар посольства Азербайджанської Республіки в Україні Субхан Гусейнлі, керівник представництва Міністерства Внутрішніх справ Азербайджанської Республіки в Україні Акбар Юсифов, молодіжна делегація з Азербайджану, яку очолює керівник Головного управління молоді і спорту в м. Баку Рагіф Аббасов, національні та міжнародні експерти з питань міжнародного молодіжного співробітництва, лідери громадських організацій і студентського самоврядування, журналісти. Підсумком форуму стала розробка документу, який визначить основні напрямки співпраці в сфері молодіжної політики між Україною та Республікою Азербайджан на найближче майбутнє та на перспективу. Конструктивні дискусії, нові ідеї та ініціативи знайшли своє практичне втілення в нових проектах та будуть сприяти укріпленню довіри, взаєморозуміння та розширювати співпрацю між Україною та Азербайджанською Республікою.

  

7 листопада відбулася робоча поїздка заступника голови облдержадміністрації Л. Спірідонової до с. Миколаївка Козятинського району, де вона зустрілася з представниками чеської спільноти, які проживають у селі вже понад сторіччя. На даний час у с. Миколаївка проживає більше 100 чоловік чеської національності. У зустрічі прийняли участь начальник управління у справах національностей і релігій обласної державної адміністрації І. Салецький, його заступник А. Ратинська, заступник голови Козятинської РДА А. Діденко. Учасники зустрічі відвідали ЗОШ І-ІІ ступенів с. Миколаївка, директор якої Л. Я. Лановик – є головою Козятинської районної організації «Чеське культурно-освітнє товариство «Голендерські чехи». В актовій залі школи зібрались активісти чеської громади, які оберігають мову і традиції свого народу, передають їх дітям та онукам. До присутніх звернулася заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова: «Мені приємно усвідомлювати, що в маленькому українському селі Миколаївка понад століття поруч живуть у мирі й злагоді чехи й українці. Діти мають можливість вивчати чеську мову у школі, розвивати художню самодіяльність у традиціях свого народу, брати участь у міжнародних творчих фестивалях на історичній Батьківщині у Чехії. Це є яскравим прикладом виконання завдань і доручень Президента України щодо створення умов для всебічного розвитку національних культур, підтримки міжнаціональних стосунків». Особливою гордістю чехів с. Миколаївки є фольклорно-етнографічний ансамбль «Студанка» («Криничка»). З 1995 р. ансамбль є дипломантом багатьох конкурсів, як в Україні так і в Чехії. У 2000 році йому присвоєно звання чеського «зразкового» аматорського фольклорно-етнографічного колективу. Національно-культурне товариство «Голендерські чехи» постійно приймає активну участь у проведенні в області Дня рідної мови, фестивалю творчих колективів національних меншин та етнічних груп Вінниччини «Подільські барви», святкових концертах та інших культурно-мистецьких заходах району та області.

  

8 листопада в конференц-залі Вінницького єврейського благодійного центру «Хесед Емуна» відбулася зустріч керівництва області з представниками національно-культурних товариств, у якій йшлося про захист прав національних меншин, формування умов для їх активної участі у соціально-економічному, політичному та духовно-культурному житті Вінниччини. В зустрічі прийняли участь: заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, начальник управління у справах національностей і релігій обласної державної адміністрації І. Салецький, заступник А. Ратинська, представники громадських організацій, національно-культурних товариств та об’єднань тих народностей, що проживають на Вінниччині: євреїв, азербайджанців, поляків, білорусів, ассирійців, ромів. На зустрічі зазначалось, що у 2013 р. на Вінниччині реалізація заходів з збереження та розвитку культур національних меншин здійснюється в рамках обласної програми розвитку міжнародного та міжнаціонального співробітництва Вінницької області на 2011-2015 роки. На зустрічі досвідом своєї роботи поділились: голова земляцтва білорусів Вінницької області В. Кочелаба, голова Козятинського районного товариства поляків Н. Чайковська, керівник єврейського благодійного центру «Хесед Емуна» В. Боржемський. Всі культурно-освітні заходи, які проводять національно-культурні товариства є надзвичайно важливими у культурно-громадському просторі регіону, адже духовні здобутки кожної етнічної спільноти збагачують українську культуру, закладають основи для міжнаціональної злагоди та взаєморозуміння в суспільстві.

Герасимчук, Н. Першочергові пріоритети галузі : [начальник відділу культури і туризму Бершадської райдержадміністрації Надія Герасимчук про роботу закладів культури району: проведення масових заходів, діяльність аматорських колективів, зміцнення матеріально-технічної бази, благоустрій території] / Н. Герасимчук // Бершад. край. – 2013. – 8 листоп. – С. 2.

13 листопада у прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулась прес-конференція Вінницької обласної громадської організації «Територія мам», яка презентувала проведення акції «Свято батьківства», що проходитиме 16 листопада у м. Вінниці в приміщенні готелю «Поділля». Як зауважила організатор заходу та голова правління Вінницької обласної громадської організації «Територія мам» В. Ткачук, свято відбуватиметься за підтримки управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації. Також вона відзначила, що метою проведення заходу є ознайомлення родин з сучасною інформацією стосовно вагітності, батьківства, виховання, розвитку та здоров’я дітей, відродження справжніх сімейних цінностей та культури спілкування в родині.

13 листопада голова обласної державної адміністрації І. Мовчан відвідав обласну громадську організацію молоді з обмеженими фізичними можливостями «Гармонія». Голова організації Р. Панасюк показала керівникові області приміщення, в якому нині працює організація, розповіла про реабілітаційні програми для людей, які мають проблеми з опорно-руховим апаратом, про діяльність сервісного центру і служби перевезення людей на візках, познайомила голову ОДА зі своїми колегами і з людьми, які проходять курс реабілітації. Під час зустрічі І. Мовчан і Р. Панасюк обговорили проблему реабілітації людей з інвалідністю, які проживають за межами обласного центру. Для її розв’язання вирішено створити схему підвозу клієнтів організації з районів і забезпечення їх проживання у Вінниці на час проходження реабілітаційного курсу. Голова ОДА пообіцяв сприяти розв’язанню проблеми приїзду людей з інвалідністю на реабілітацію в центр «Гармонія».

19 листопада відбулась колегія управління культури і туризму Вінницької ОДА. На колегії були розглянуті наступні питання: «Про дотримання органами виконавчої влади та місцевого самоврядування норм чинного законодавства з вирішення питань охорони і збереження об’єктів культурної спадщини». З доповіддю виступив завідувач сектором охорони культурної спадщини управління культури і туризму ОДА М. В. Потупчик.

«Про стан виконавської дисципліни та організації контролю за виконанням актів Президента України, Кабінету Міністрів України, розпоряджень, доручень голови облдержадміністрації, наказів та доручень управління культури і туризму ОДА у четвертому кварталі 2012 року та першому кварталі 2013 року. З доповіддю виступив головний спеціаліст управління культури і туризму ОДА Г. А. Пасека про стан виконання розпорядження голови ОДА від 16 лютого 2010 року № 68 «Про додаткові заходи з організації контролю за виконанням актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших документів Уряду та центральних органів виконавчої влади, розпоряджень голови ОДА, реагування на звернення комітетів Верховної Ради України, народних депутатів України та депутатів місцевих рад»

«Про здійснення заходів щодо матеріально-технічної бази та готовності закладів культури до роботи в осінньо-зимовий період 2013-2014 рр.». Виступив провідний спеціаліст обласного навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму І. А. Откаленко про здійснення заходів щодо готовності галузі до роботи в осінньо-зимовий період 2013-2014 рр.

«Про хід виконання Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації «Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року», затвердженої Законом України від 15 березня 2009 року № 1065-VI». Виступив заступник начальника відділу культурно-мистецьких установ та туризму управління культури і туризму ОДА В. Г. Троян про хід виконання Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації «Конвенції ООН про права дитини на період до 2016 року», затвердженої Законом України від 15 березня 2009 року № 1065-VI».

Заслухавши та обговоривши інформацію про проведену роботу колегія прийняла відповідні постанови.

22 листопада Книгарня «Є» та видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля» провели презентацію роману Ігоря Зарудка «Матадор. Нотатки авантюриста». Коли ти 17 разів за півроку їздиш у відрядження... Коли дівчина покидає тебе… Коли твій ліпший друг постійно втягує тебе у пригоди... Коли ти змушений вдавати багатія, не маючи при цьому грошей навіть на проїзд, це означає одне – почалося нове життя. І хай воно навіть летить на тебе розлюченим биком, ти, як справжній матадор, повинен прийняти двобій… Ігор Зарудко – харківський поет та прозаїк, культуртрегер. Учасник багатьох регіональних, всеукраїнських, міжнародних фестивалів і семінарів, переможець всеукраїнського конкурсу молодої поезії «Молоде вино». Співорганізатор літературних фестивалів «De Libertate» та «Йогансен-fest». Поезії перекладені німецькою мовою.

25 листопада в Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулась прес-конференції, за участі начальника управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник. В прес-конференції прийняли участь: директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. Морозова, директор обласного краєзнавчого музею К. Висоцька та директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун.

М. Скрипник зазначила: «Наша робота спрямована на реалізацію державної політики щодо збереження і використання культурної спадщини, виконання завдань Президента України по відродженню будинків культури, бібліотек, інших соціально-культурних об’єктів на селі, задля організації дозвілля, розквіту народної творчості на Вінниччині. Виконання цих завдань здійснюють сьогодні 2168 закладів культури. З них 1926 працює у сільській місцевості, а це 1017 клубних, 845 бібліотечних, 38 музейних установ, 21 школа естетичного виховання. В сільських населених пунктах, де соціальні нормативи не передбачають діяльність окремо бібліотечних і клубних установ, працюють 122 поліфункціональних закладів, які поєднують клубну і бібліотечну роботу. Мережа сільських закладів культури відповідає соціальним нормативам і є однією з найбільших в Україні.

Про розвиток бібліотечної справи на Вінниччині присутніх повідомила директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. Морозова: «На Вінниччині сьогодні працюють 953 бібліотеки, з яких 845 – на селі. Всі бібліотеки області забезпечені комп’ютерною технікою, 587 з яких (78,6%) підключено до мережі Інтернет, в т. ч. 188 (70,4%) у сільських читальнях. Копіювально-розмножувальною технікою оснащені 189 бібліотек, з них 101 – на селі. У 2013 році за кошти територіальних громад та спонсорів було придбано 40 нових комп’ютерів. За 9 місяців поточного року 19 сільських бібліотек п’яти районів області стали переможцями проекту «Організація нових бібліотечних послуг із використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст». Нині бібліотечний фонд області складає 15 млн. 678 тис. примірників, фонд сільських книгозбірень нараховує 10 млн. 387.2 тис примірників, або 66.3% від загального фонду. Всього ж у розвиток бібліотечної мережі області цьогоріч було вкладено біля 5 млн. гривень, з них 2,9 млн. грн. – кошти територіальних громад.

Про розвиток музейної мережі області повідомила директор обласного краєзнавчого музею К. Висоцька. За її словами, сьогодні в області нараховується 106 музейних закладів, роботу яких забезпечують 256 працівників. Понад 200 тисяч предметів зберігаються у музейних фондах, оглядають їх понад 600 тис. відвідувачів щороку. Нові музейні експозиції відкриваються в селах. Тільки в Могилів-Подільському районі, завдяки праці місцевих краєзнавців, незабаром розпочнуть роботу три музеї. Катерина Висоцька поділилась останніми напрацюваннями обласного краєзнавчого музею, співробітники якого ведуть постійну науково-дослідницьку та видавничу роботу.

Доповнила загальну картину культурно-просвітницької роботи, яка ведеться в області народними митцями, художниками, аматорськими колективами, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун. Підсумовуючи зустріч, Марія Скрипник висловила особливу гордість за гігантську роботу, яка була проведена за 11місяців 2013 р.

25 листопада в залі засідань Тростянецької райдержадміністрації відбулася апаратна нарада за участю начальників структурних підрозділів райдержадміністрації, яку провів голова Тростянецької райдержадміністрації О. Кравченко. Серед основних питань, що були винесені на розгляд апаратної наради – виконання завдань і доручень Президента України Віктора Януковича щодо відродження соціально-культурних об’єктів в районі. За повідомленням начальника відділу культури райдержадміністрації Т. Мартошенко на сьогоднішній день згідно державного реєстру в районі функціонує 60 установ, з них 29 клубних установ:1 районний Будинок культури;17 сільських будинків культури; 8 клубів; 3 клуби-бібліотеки (в селах Дубина, Скибинці, Красногірка); 2 сільських клуби в с. Довжок, с. М. Стратіївка – утримується за рахунок коштів приватно-орендного підприємства. Із 29 установ – 28 клубних закладів знаходяться у сільській місцевості. В клубних закладах району працює – 11 народних і 3 зразкових колективи. В районі діють 2 дитячі музичні школи, 3 краєзнавчі музеї і 26 публічних бібліотек. Протягом 2013 року аматорські колективи району прийняли участь у 17 обласних та міжнародних масових заходах, зокрема: духовий оркестр Тростянецького РБК у фестивалі весільних музик «Давай за музик»; в обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля», присвяченому 22-й річниці Незалежності України; Всеукраїнському фестивалі «Парад вишиванок» та ряду інших.

26 листопада голова Тростянецької райдержадміністрації О. Кравченко спільно з першим заступником В. Ляшенком з робочим візитом побували у районному Будинку культури. Під час візиту керівники зустрілися та поспілкувалися з начальником відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Мартошенко та директором РБК В. Баламутом. Начальник відділу культури і туризму наголосила на тому, що в поточному році у районі вперше започатковано проведення культурно-мистецької акції «Покровитель культури» та «Жінка року». Протягом поточного року було проведено районні конкурси, конкурси-огляди, фестивалі, свята та мистецькі акції: тематичний концерт до Дня Соборності «Прийди до серця Україно, благослови добром мене»; тематичне свято присвячене 24-й річниці виводу військ із Афганістану та вшанування учасників бойових дій на території інших держав; районний конкурс декоративно-прикладного мистецтва «Великодня писанка» тощо. Протягом року аматорські колективи районного Будинку культури приймали участь в обласних та Всеукраїнських масових заходах.

27 листопада голова Іллінецької райдержадміністрації В. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик побували у Павлівському сільському Будинку культури. Мета поїздки – ознайомлення з ходом проведення капітального ремонту закладу, який було розпочато у минулому році. За кошти місцевого бюджету та спонсорської допомоги СТОВ «Злагода» проведено ремонт глядацької зали, фойє, кімнат гурткової роботи та бібліотеки, встановлено електроопалення, виготовлено проектно-кошторисну документацію на перекриття даху. Крім того закуплено костюми для учасників ансамблю та звукопідсилюючу апаратуру. Всього на ремонт закладу культури витрачено майже 400 тис. грн.

28 листопада голова обласної державної адміністрації І. Мовчан здійснив робочу поїздку до Калинівського району, де ознайомився з роботою щойно відкритих після капітального ремонту будинків культури у селах Заливанщина і Черепашинці. Оглянувши оновлені приміщення закладів, керівник Вінниччини зауважив, що саме такі культурні об’єкти яскраво ілюструють роботу, що проводиться з початку року на території області. Голова облдержадміністрації зауважив, що Калинівський район демонструє сьогодні динамічний розвиток у реалізації визначених доручень та велику відповідальність територіальних громад.

28 листопада голова Іллінецької райдержадміністрації В. Ящук та голова районної ради О. Дмитрик здійснили робочу поїздку до Красненьківського сільського Будинку культури, де поспілкувалися з сільським головою Л. Шереверою та директором Будинку культури Н. Метельською. Діяльність Красненьківського сільського Будинку культури є одним з витоків для творчих злетів і досягнень, розвитку культурних надбань громади. Серед клубних формувань, які діють при Будинку культури: народний аматорський фольклорний театр «Господині», гурток художнього читання, драматичний гурток, чоловічий вокальний колектив, ветеранський колектив, дитячий фольклорний колектив «Дивоцвіти», любительське об’єднання «Шкіряний м’яч», любительське об’єднання «Берегиня».

29 листопада голова Погребищенської райдержадміністрації Г. Притула, начальник відділу культури і туризму Г. Кравчук та сільський голова В. Омельчук відвідали Будинок культури, бібліотеку, школу та дитячий садок с. Черемошне Погребищенського району. Також у с. Степанки делегація відвідала репетицію фольклорного колективу «Мальви». Голова райдержадміністрації поспілкувалася з учасниками колективу, вислухала їхні побажання й пропозиції, поділилася власними думками стосовно культурного надбання краю. За її словами, цьогоріч галузь культури отримала значну фінансову підтримку, у результаті чого проведено низку ремонтних робіт у будинках культури, клубах, бібліотеках.

Тарас Шевченко і Вінниччина

Вшановуючи Кобзаря : [до 200-річчя Великого поета, художника, мислителя Тараса Шевченка буде завершено видання двадцятитомного повного зібрання його творів. Про це повідомив Президент України Віктор Янукович на засіданні Громадської гуманітарної ради. У рамках підготовки до свята здійснюється оцифрування фільмів про Т. Шевченка, в тому числі найстаріший фільм 1926 р. – зазначив Міністр культури Л. Новохатько. За його словами, в театрах країни готуються нові постановки спрямовані на вшанування пам’яті Кобзаря] // Прапор Перемоги. – 2013. – 5 листоп. – С. 1.

Зотікова, Т. Подорож на Тарасову гору : [вже четвертий раз від початку навчального року учні Калинівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 побували у Каневі на Тарасовій горі, відвідали могилу, де поховано видатного поета Т. Шевченка, побували на екскурсії у музеї Великого Кобзаря] / Т. Зотікова // Прапор Перемоги. – 2013. – 5 листоп. – С. 2.

5 листопада колектив Чернятинської ЗОШ І-ІІІ ст. Жмеринського району, у рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка, став ініціатором проведення заходу, який висвітлив кращі напрацювання школи щодо вшанування пам’яті Великого Кобзаря. Серед присутніх були: голова сільської ради А. Б. Мендельський, методист районного відділу освіти Л. А. Юхімова, завідуюча місцевого дитячого садочку Л. С. Шпіганевич, члени учнівської дослідницької експедиції Гніванської школи-гімназії № 2 зі своїм керівником О. І. Ковалем, вчителі, батьки, учні. Прозвучала поезія Шевченка та пісня на слова Т. Шевченка «Думи, мої, думи». Учні Гніванської школи №2 розповідали про дослідницьку роботу «Шлях Шевченка Вінниччиною». На згадку про таку зустріч учасниками заходу було висаджено липу.

5 листопада в Тульчинській ЗОШ №1 відбулося свято рідного слова – традиційний районний конкурс читців, присвячений Дню української писемності та мови, вшануванню пам’яті Великого Кобзаря. З вітальним словом до учасників заходу звернувся начальник відділу освіти Тульчинської РДА М. Митрицан. Учні школи під керівництвом учителя української мови та літератури методиста відділу освіти Тульчинської РДА Н. Соловей підготували літературно-музичну композицію та слайдову презентацію. У районному конкурсі читців прийняли участь 99 учнів різних вікових категорій з 34 шкіл Тульчинського району. Учасники свята продемонстрували кращі зразки художнього читання, виконавську майстерність, артистичні творчі здібності. Перше місце за кращу композицію «Портрет Шевченка» розділили учні 4 класу Тульчинської ЗШ І-ІІІ ст. №1 А. Суліган, О. Веретковська, О. Цмовз та учні 3 класу Шпиківської ЗШ І-ІІІ ст. В. Ляленкова, В. Біла.

У Вінницькому районі започаткована гарна традиція щодо проведення екскурсійних подорожей до шевченківського краю. Поїздка була організована для учнів Стадницької ЗОШ Вінницького району, ініціатором подорожі виступили директор школи Т.М. Черниш та вчителі-мовники. Екскурсія розпочалась з с. Моринці, тут, у далекому 1814 р. народився і зростав майбутній поет. У с. Кирилівка відвідали літературно-меморіальний музей, який знаходиться у батьківській садибі поета. Затамовує дух Чернеча гора, щоб піднятись до неї, необхідно пройти 323 сходинки, а звідти вже видно неповторні краєвиди канівських гір над Дніпром. Нині ця гора називається Тарасовою.

На початку листопада вчителі української мови і літератури та учні 8-10 класів Якушинецької СЗШ І-ІІІ ст. Вінницького району, з нагоди 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка організували екскурсію до місць, де народився Тарас Григорович, де промайнуло його дитинство, життя, упокоїлася душа, – а це: Моринці, Шевченкове, Будище, Канів. Екскурсію було організовано за ініціативи методиста комунальної установи «Вінницький районний методичний центр закладів освіти» районної ради Г. М. Продан та фінансової підтримки батьків, які дбають про культурний та духовний розвиток своїх дітей.

   

8 листопада у всіх загальноосвітніх навчальних закладах району пройшов Шевченківський урок, присвячений Дню української писемності та 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Тульчинська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 зібрала чимало гостей: представники відділу освіти Тульчинської райдержадміністрації, працівники районної та дитячої бібліотек та ін. Перший урок «Ми читаємо Шевченка» підготувала учитель української мови та літератури Т. Басиста для учнів 4-7 класів. Другий урок «Непізнаний Шевченко» підготувала методист відділу освіти Тульчинської райдержадміністрації Н. Соловей для учнів 8-11 класів. 9 листопада в Тульчинській ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 відбувся ІІ етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка, на якому були відзначені учні, що представлятимуть район на ІІІ етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу.

8 листопада, в рамках культурно-просвітницької акції «Село на нашій Україні – неначе писанка село…», приуроченої до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка, на сцені Іллінецького районного Будинку культури відбулась презентація Кальницької територіальної громади. З вітальним словом до учасників заходу звернулися заступник голови районної державної адміністрації А. Фаріон та керуючий справами виконавчого апарату районної ради С. Семенюк. До складу делегації Кальницької територіальної громади на чолі з сільським головою П. Корецьким увійшли: місцевий поет та краєзнавець В. Сокіл, керівник СТОВ «Славутич» с. Кальник А. Олійник, директор ДП «Дашівське лісомисливське господарство» В. Кавуненко, отаман Кальницького полку М. Баніт. Аматорське мистецтво на районній сцені демонстрували народний аматорський вокальний жіночий ансамбль «Мрія», вокальне жіноче тріо «Мальви», сімейний дует Долгових, солістка Шабельнянського клубу-бібліотеки Г. Юхновська, хоровий колектив, танцювальний колектив «Віват» та вокаліст Л. Штифурський Кальницького Будинку культури. Естафету прийняла Білківська територіальна громада.

 

9 листопада, у День української писемності та мови, у всіх районах та містах Вінниччини відбулося урочисте відкриття ХІІІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням. Так, на базі ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 м. Калинівки відбулися урочистості, у яких прийняли участь заступник голови Калинівської райдержадміністрації О. Лишик, начальник відділу освіти Л. Мацера, директор школи-гімназії м. Калинівки О. Ілуєва, письменники Калинівщини, учителі, учні шкіл району, переможці ІІІ та ІV етапів Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості та ІІІ етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка. Гостей та учасників привітали письменники Калинівщини, які читали свої вірші, присвячені рідній мові та великому Кобзарю. Учні школи підготували презентації про життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка, співали пісні на слова поета, декламували поезії. Гості свята мали можливість почути виконання «Заповіту» українською, англійською, німецькою та польською мовами. Цей захід об’єднав усіх, хто шанує рідну мову та невмируще слово великого Кобзаря:

У цей день у Бершадській ЗОШ І-ІІІ ст. №1 організовано виставку творів Т. Шевченка, стіннівок та концерт за участю дитячого фольклорного колективу «Оберіг», читання творів Шевченка.

Перед учасниками цьогорічного конкурсу Літинського району з вітаннями виступила заступник начальника відділу освіти Літинської райдержадміністрації Н. Бельдій. В Літинській ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 учні інсценізували уривки з творів Шевченка, читали вірші Кобзаря та співали пісні. Саме цей навчальний заклад кілька років поспіль виховує переможців Всеукраїнського етапу конкурсу.

В актовій залі НВК №1 м. Немирова зібралися учні та вчителі загальноосвітніх шкіл району. Перед учасниками зібрання з вітальним словом виступили завідувач Немирівського райметодкабінету Т. Собченко та головний спеціаліст відділу освіти Н. Ємець, які привітали дітей з нагоди урочистого відкриття конкурсу, зазначивши, що це – можливість для учнів долучитися до свого історичного коріння, культурних надбань, досвіду, набутого попередніми поколіннями, і ще раз звернутися до поетичного джерела Великого Кобзаря. Учителями та учнями була підготовлена літературно-музична композиція «Україна, як і великий наш Кобзар – вічні».

9 листопада у День української писемності та мови на базі ЗОШ І-ІІІ ступенів смт Оратів відбувся ІІ етап ІV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської молоді ім. Т. Г. Шевченка. У ІІ етапі конкурсу прийняли участь 52 учні з 26 шкіл району. Цей конкурс, згідно Указу Президента України, проведено в рамках відзначення 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря. Метою конкурсу є вшанування творчої спадщини Т. Г. Шевченка, виявлення творчого обдарування молоді, виховання у молодого покоління українців поваги до мови та традицій свого народу, підвищення рівня мовної освіти в Україні.

9 листопада на базі Стрижавської ЗОШ І-ІІІ ст. Вінницького району відбулося урочисте відкриття ІІ етапу ІV Міжнародного мовно-літературного конкурсу студентської та учнівської молоді ім. Т. Г. Шевченка. Захід розпочався святковим вітанням учасників конкурсу та вчителів. З вітальним словом та щирими побажаннями звернулась голова оргкомітету конкурсу методист комунальної установи «Вінницький районний методичний центр закладів освіти» районної ради Г. М. Продан. У ІІ етапі конкурсу прийняли участь 70 учнів 5-11 класів з 33 навчальних закладів району. Усі присутні мали змогу насолодитися гарною декламацією поезії, щирою українською піснею, хореографічною й театральною майстерністю учнів Стрижавської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Над творчими завданнями, які були представлені на цьому етапі, працювали протягом трьох годин. Після підбиття підсумків, журі визначить переможців, які будуть продовжувати змагання в ІІІ етапі, який проходитиме на обласному рівні.

  

9 листопада, в День української писемності та мови, відбулись ІІ етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім. Т. Шевченка та урочисте відкриття Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!». Учителі та учні ЗОШ І-Ш ст. № 4 м. Бара представили глядачам літературно-музичну композицію, присвячену життєвому і творчому шляху Кобзаря. У творчих змаганнях з мови та літератури прийняли участь 78 учнів з 20 шкіл району.

Щербатюк, В. «О слово рідне!... Тараса Заповіт…» : [у Мурованокуриловецькій СЗШ № 2 відбувся ІІ етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Г. Шевченка, на який були запрошені учні та вчителі шкіл району. З вітальним словом до присутніх звернувся директор КУ «Мурованокуриловецькій районний методичний кабінет» Р. Чемериський. Він побажав учням творчих успіхів та перемог у конкурсі] / В. Щербатюк // Наше Придністоров’я. – 2013. – 14 листоп. – С. 4.

Петрик, В. Об’єднаймося заради Шевченка! : [в приміщенні Літинського районного краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка відбулося чергове засідання «круглого столу» щодо встановлення пам’ятника великому Кобзареві у смт Літин. Участь в обговоренні прийняли: депутати районної та селищної рад, начальник відділу культури і туризму РДА, Літинський селищний голова, працівники районного Будинку культури, художники, краєзнавці, представни

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

1025-річчя Хрещення Київської Русі : [на Тиврівщині було відзначено низкою тематичних заходів, найголовнішим серед яких з ініціативи працівників культури стала перша в історії урочиста духовна мистецько-просвітницька акція «Бережімо собори наших душ»] // Маяк. – 2013. – 8 листоп. – С. 5.

2013 – Рік дитячої творчості

2 листопада, з нагоди Року дитячої творчості, в Оратівському районному Будинку культури відбувся районний дитячий фестиваль «Золоті перлинки осені», в якому прийняли участь понад 70 дітей віком від 4 до 16 років. Талановитих, розумних, впевнених, справжніх особистостей привітали: заступник голови райдержадміністрації Г. Колонюк, народний депутат України Г. Калетнік побажавши дітям прагнення досягти найвищих висот у житті. На фестивалі-конкурсі звучали мелодійні українські пісні та були виконані запальні танці. Усім учасникам свята були вручені подарунки.

8 листопада відбувся творчий звіт зразкового дитячого ансамблю польської пісні і танцю «Подільські мальви» Гніванської музичної школи Тиврівського району. В ансамблі займаються діти віком від 7 до 15 років, які вивчають культуру польського народу, виконують польські пісні і танці. Керівник ансамблю Ю. Маценко. Колектив багаторазово ставав переможцем і лауреатом різноманітних конкурсів і фестивалів, зокрема Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості національних меншин України «Дітям – наші серця» в м. Миколаїв, фестивалю польської культури «Єднаймося, радіймо, співаймо», обласного конкурсу творчих колективів національних меншин та етнічних груп «Подільські барви», фестивалів польської культури в м. Ружин і в м. Бар, Всеукраїнського фестивалю національних культур «Усі ми діти твої, Україно!» в м. Шаргород та ін. Вітаючи учасників творчого звіту, перший заступник голови райдержадміністрації В. В. Киришов висловив щирі слова вдячності за високу майстерність і професіоналізм, зазначивши, що районна влада і надалі сприятиме задоволенню культурних потреб національних меншин.

10 листопада у Тиврівській дитячій музичній школі, за сприяння відділу культури і туризму районної державної адміністрації, проведено урочисту посвяту 28 першокласників у юні музиканти. У музичному закладі навчається 108 дітей на чотирьох відділах: струнно-духовому, фортепіанному, вокально-теоретичному, хореографічному. Очолює музичну школу К. Мітюшнікова. Здійснення даної посвяти стало складовою комплексу заходів, які впроваджуються у районі у рамках проголошеного Президентом України Року дитячої та юнацької творчості.

18 листопада голова Іллінецької райдержадміністрації В. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик відвідали комунальний заклад «Дашівська станція юних техніків», ознайомилися з системою роботи та досягненнями його вихованців, поспілкувалися з педагогами та гуртківцями. На базі закладу працює 13 гуртків технічної творчості, серед яких: початкове технічне моделювання, конструювання та виготовлення повітряних зміїв, авіамоделювання, автомоделювання, ракетомоделювання, радіоконструювання, судномоделювання, конструювання малогабаритної техніки, інформатики та обчислювальної техніки, юних фотоаматорів, виготовлення сувенірів. Є лабораторії, оснащені необхідними верстатами та обладнанням, працює комп’ютерний клас, який підключений до мережі Інтернет, функціонує виставка технічної творчості.

19 листопада голова Липовецької райдержадміністрації А. Грищук та заступник з гуманітарних питань О. Павлюк відвідали позашкільний заклад дитячо-юнацький центр Липовецького району. У ході зустрічі ознайомились з навчально-виховною діяльністю щодо розвитку творчих здібностей учнівської молоді, створенням умов для занять у гуртках, матеріально-технічною базою навчальних кабінетів та загалом центру. А. Грищук вручив відзнаки вихованцям та педагогам за здобутки 2013-2014 навч. р.

19 листопада заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова в рамках робочого візиту відвідала Літинський районний Центр дитячої та юнацької творчості. Л. Спірідонова мала нагоду поспілкуватись з майстрами-педагогами, що ведуть гурткову роботу та помилуватись виробами гуртківців, які просто на очах у гостей творили маленькі шедеври з глини, паперу, бісеру. Порадував своїм злагодженим співом зовсім молодий колектив «Вишиванка», який виконав веселу пісню про кобзариків. Вихованці Центру дитячої та юнацької творчості є постійними учасниками і переможцями обласних масових заходів, виставок, конкурсів, фестивалів («Любіть Україну вишневу свою», «Наш пошук і творчість тобі Україно», «Знай і люби свій край» ,«Космічні фантазії», «Майстри оригамі», «Творча майстерня» та ін.) Вокальні та хореографічні колективи Центру є постійними учасниками районних свят, оглядів, фестивалів, концертів, де ставали неодноразовими переможцями. Заступник голови облдержадміністрації прийняла участь у нараді педагогічних працівників Літинського району, де обговорювались актуальні питання галузі, відповіла на запитання присутніх та подякувала всім за плідну працю.

19 листопада у рамках реалізації соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України» в приміщенні Ладижинської міської бібліотеки відбувся «круглий стіл» для соціальних партнерів з питань забезпечення прав дітей м. Ладижин згідно положень Конвенції ООН про права дитини. Запланований захід відбувся в переддень Всесвітнього дня дитини, який відзначається в усьому світі 20 листопада. Ініціаторами заходу виступили відділ у справах сім’ї та молоді та міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Участь прийняли: головний спеціаліст відділу освіти О. Г. Кандиба, начальник відділу у справах дітей В. В. Таран, начальник управляння праці та соціального захисту населення О. Г. Задояна, начальник відділу у справах сім’ї та молоді О. М Кравченко, в. о. директора МБК «Лада» І. С. Боднарчук та ін. Учасники «круглого столу» заслухали інформацію представників всіх напрямків соціальної роботи, які відповідають за реалізацію прав дітей в м. Ладижин. Під час спілкування між учасниками заходу вирішувалися проблемні питання, висловлювалися побажання для покращення спільної роботи. По завершенню роботи учасники «круглого столу» прийняли резолюцію.

19 листопада у Вінницькій ОДА відбулася щотижневої апаратної наради за участі голови обласної державної адміністрації І. Мовчана. Заступник голови ОДА Л. Спірідонова нагадала учасникам наради, що 2013 рік в Україні оголошено Роком дитячої творчості. «В області діють 62 позашкільні заклади, – повідомила Л. Спірідонова. – 61 тисяча дітей відвідує гуртки і студії цих закладів. У порівнянні з 2012 роком кількість їх вихованців зросла на 12%. Усіма позашкільними закладами (які діють не лише в галузі освіти, а й у галузі культури і спорту) охоплено 114 тисяч дітей (майже 76%). Це один з найкращих показників в Україні. На фінансування діяльності позашкільних закладів в області цього року виділено 43 млн. грн. За 10 місяців позашкільні заклади області прийняли участь у 89 всеукраїнських конкурсах і привезли 189 перемог. Дуже важливо, щоб ми зберегли динаміку розвитку позашкільної освіти, адже це не просто заповнене дозвілля, а сприяння гармонійному розвитку дітей, їх профорієнтації, а також зменшенню кількості правопорушень серед неповнолітніх».

20 листопада на виконання соціальних ініціативах «Діти – майбутнє України» заступник голови Чернівецької райдержадміністрації М. Петровська відвідала Чернівецьку дитячу музичну школу. За словами директора закладу М. Савчука, – на даний час в школі навчається 97 учнів з різних населених пунктів району, які тут здобувають вміння гри на фортепіано, баяні, акордеоні та духових інструментах. Кожен рік зі стін школи випускається в середньому 8-9 учнів, третина з яких вступає у вищі мистецькі навчальні заклади. В закладі діє ряд колективів, які мають почесні звання «народний» та «зразковий»: народний аматорський чоловічий квартет, народний аматорський інструментальний ансамбль, зразковий аматорський духовий оркестр, крім того успішно діють дитячий хоровий колектив та дитячий інструментальний ансамбль. На даний час педагогічний та учнівський колективи готуються до конкурсів «Подільська весна – 2014», оголошений управлінням культури і туризму, який відбудеться в лютому-березні 2014 року та звітного концерту присвяченого 70-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні, що відбудеться у квітні 2014 року.

20 листопада голова обласної державної адміністрації І. Мовчан у ході робочої поїздки в Оратівський район відвідав районний Будинок дитячої та юнацької творчості, колектив якого очолює досвідчений педагог Т. Поліщук. Керівник області поспілкувався з педагогами та вихованцями БДЮТ, ознайомився з умовами для роботи гуртків і студій. Навчально-виховний процес у закладі здійснюється за 5 профілями: художньо-естетичний, технічний, туристичний, декоративно-ужиткового мистецтва, еколого-натуралістичний. В гуртках займаються 390 учнів, заняття ведуть 11 педагогічних працівників. Вихованці гуртків вручили І. Мовчану подарунки ручної роботи. Після ознайомлення з роботою закладу голова ОДА поділився враженнями з журналістами.

20 листопада у Чечельницькому районному Будинку культури відбувся Фестиваль дитячої творчості «Діти України – квіти України». Захід організовано за сприянням відділів райдержадміністрації та приурочений Року дитячої творчості в Україні. Завітали на святковий захід представники районної влади. Була представлена концертна програма за участю вихованців дошкільної установи «Веселка», учнів місцевих шкіл. В рамках заходу керівники установ, дитячі колективи були відзначені грамотами, цінними подарунками та солодощами.

21 листопада у Вінницькому міському палаці мистецтв «Зоря» відбувся гала-концерт переможців обласного фестивалю-конкурсу вчительської та учнівської творчості серед спеціальних шкіл-інтернатів «Дивоцвіти Вінницького краю», який проводився в рамках Року дитячої творчості, на виконання в області соціальних ініціатив Президента Віктора Януковича «Діти – майбутнє України». Захід відбувся під патронатом Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, обласної організації Профспілки працівників освіти і науки та обласного Будинку культури учителя. У церемонії нагородження учасників гала-концерту прийняли участь: заступник директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, начальник управління загальної середньої, дошкільної освіти та виховної роботи А. Лисак, заступник голови обласної організації Профспілки працівників освіти і науки С. Горобець. Грамотами та подяками Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, обласної організації профспілки працівників освіти і науки, обласного художнього музею, подарунками від благодійного Фонду «Подільська громада» та комісії з питань молодіжної політики спорту і туризму обласної ради нагороджені найкращі виконавці сценічного та виставкового мистецтва. У гала-концерті фестивалю прийняли участь 18 колективів та понад 200 окремих виконавців.

     

21 листопада, на виконання соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України», Всесвітнього дня дитини та з нагоди 23-ї річниці створення Спілки дитячих організацій Шаргородщини «Веселкова родина», на базі Будинку дитячої та юнацької творчості школярів, пройшов зліт делегатів дитячих районних організацій «Листопадові сходини». У зльоті прийняли участь 25 загальноосвітніх навчальних закладів району – 125 делегатів. В ході свята були підведені підсумки і нагороджено переможців та призерів районного конкурсу альбомів дитячих організацій у номінаціях: «Піонери моєї Батьківщини», «В кожній дитині є сонце», «Це – я, це – ми, це – наша дитяча організація». Від імені органів виконавчої влади дітей привітав заступник голови Шаргородської райдержадміністрації М. Гавліцький. Також у святі прийняли участь: начальник відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю РДА В. Островерхий, начальник відділу сім’ї та молоді Шаргородської РДА С. Марценюк, представники районних засобів масової інформації. У виконанні юних артистів прозвучали музичні вітання.

У Хмільнику – тиждень дитячої творчості : [на виконання соціальних ініціатив Президента України В. Януковича «Діти – майбутнє України» у Хмільницькому Центрі дитячої та юнацької творчості відбувся Тиждень дитячої творчості. На виставці декоративно-ужиткового мистецтва «Мистецький вернісаж» були представлені роботи вихованців гуртків бісероплетіння, різьби по дереву, випалювання, керамічної флористики, авто моделювання, художнього розпису по тканині. У гуртку «Мистецтво живого слова» відбувся «круглий стіл» на тему: « Юні поети Хмільницького краю», присвячений Всесвітньому дню дитини. У гуртках «Випалювання по тканині» та «Керамічної флористики» відбулися майстер-класи для наймолодших вихованців закладу] // Я та місто Хмільник. – 2013. – 21 листоп. – С. 2.

21 листопада у рамках робочої поїздки до Мурованокуриловецького району голова обласної державної адміністрації І. Мовчан відвідав районний Будинок дитячої та юнацької творчості. Позашкільну освіту тут здобувають 960 дітей району за 9 напрямками діяльності: науково-технічним, еколого-натуралістичним, художньо-естетичним, гуманітарним, дослідницько-експериментальним, туристсько-краєзнавчим, спортивним, соціально-реабілітаційним та військово-патріотичним. Очільник регіону ознайомився з роботою гуртків, що функціонують в закладі, а також поспілкувався з його вихованцями та педагогами.

21 листопада в Теплицькому районному Будинку дитячої творчості відбулося щорічне свято-збір лідерів учнівського врядування району «Листопадові сходини». На святі були присутні лідери дитячих об’єднань району, педагоги-організатори та почесні гості: заступник голови райдержадміністрації А. Ковтун, голова правління благодійного фонду «За своїх» Є. Власюк. У своєму виступі заступник голови райдержадміністрації Анатолій Григорович зазначив, що нові соціальні ініціативи Президента України «Діти – майбутнє України» спрямовані на створення належних умов для виховання і всебічного розвитку підростаючого покоління. Усіх присутніх вітали зі святом зразкова вокальна студія «Перлинка», В. Венгер та В. Воєвода. В ході свята-збору психологами районного центру практичної психології та соціальної роботи для юних лідерів було проведено тренінг «Лідерство».

21 листопада в актовій залі Тульчинського районного Будинку дітей та юнацтва відбувся районний учнівський форум «Ми – діти твої, Україно!». З вітальним словом до присутніх звернулися: голова Тульчинської районної ради А. П. Авраменко, перший заступник голови Тульчинської районної державної адміністрації В. І. Побережник. У заході прийняли участь: працівники відділу освіти, керівники позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, педагоги-організатори, активісти Спілки дитячих організацій Тульчинщини «Веселкова», актив районної громадської організації учнівського самоврядування «Лідер», лідери врядування, вихованці позашкільних навчальних закладів та їх наставники. На заході присутні ознайомилися з діяльністю дитячої патріотичної організації ім. Петра Конашевича-Сагайдачного «Січ», осередку Спілки дитячих організацій Тульчинщини «Веселкова» та шкільної президентсько-парламентської республіки «Темп» Богданівської ЗОШ І-ІІІ ст. Позашкільні навчальні заклади району підготували та показали слайдові презентації про роботу закладів з основних напрямків. Вихованці гуртків, творча, обдарована молодь – переможці та призери Міжнародних, Всеукраїнських, обласних конкурсів, змагань, турнірів подарували присутнім художні виступи. Учасники зібрання переглянули виставку декоративно-ужиткового мистецтва «Від творчого учителя – до творчого учня», підготовлену гуртківцями позашкільних навчальних закладів.

                   З нагоди вшанування Дня пам’яті жертв голодоморів,

                                     80-х роковин Голодомору 1932-1933 років

 18 листопада в сесійній залі обласної державної адміністрації, під головуванням заступника голови ОДА Л. Спірідонової, відбулось засідання організаційного комітету з підготовки та проведення на Вінниччині заходів з відзначення Дня пам’яті жертв голодоморів, 80-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні, які заплановані на 22 листопада. У засіданні прийняли участь заступник голови обласної ради Ю. Мєдвєдєв та заступник Вінницького міського голови В. Балицька. У своєму виступі Л. Спірідонова наголосила на необхідності чітко спланованих і скоординованих дій відповідних структур органів влади аби Дні пам’яті жертв Голодомору 1932-33 років в області були проведені на найвищому рівні. На засіданні наголошувалось на необхідності покращення соціально-побутового та медичного забезпечення осіб, постраждалих від Голодомору, а також на проведення комплексу заходів по збереженню та вшануванню пам’яті про жертви голодоморів: проведення відповідних тематичних уроків у навчальних закладах області, трансляції радіо- та телепередач у місцевих ЗМІ, присвячені подіям голодоморів в Україні. Л Спірідонова також звернула особливу увагу на питання більш ґрунтовного дослідження та встановлення імен жертв голодоморів для занесення їх до Національної книги пам’яті України.

18 листопада, до Дня вшанування жертв Голодомору, відділ краєзнавства ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував книжковий перегляд «Пам’ять людська не забуде повік (Голодомор 1932-1933 рр. на Вінниччині)». На перегляді представлені матеріали, які засвідчують події тих часів. Відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготував перегляд документів «Біль нашої пам’яті». В експозиції представлені видання зі свідченнями тих, хто вижив у ті страшні роки. Сектор газетної періодики підготував перегляд газетних публікацій «Це чорні віхи сумоти. Це тридцять третій рік».

     

19 листопада у відділі рідкісних та цінних видань ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано перегляд «Трагедія мого народу», присвячений пам’яті жертв Голодомору на Вінниччині. На експозиції представлено документи та матеріали, які розкривають трагічні сторінки історії Подільського краю, пов’язані зі страшним Голодомором 1932-1933 років, що набув характеру геноциду українського народу.

19 листопада в Бершадському Будинку дитячої творчості було проведено історичну годину, приурочену вшануванню пам’яті жертв Голодомору. Учні Бершадської ЗОШ №1 ознайомились з тематичною виставкою дитячих малюнків та ілюстрацій, прослухали розповідь методиста Л. Г. Баранової про історичні події того часу, переглянули відеопрезентації та музичні композиції про жахливі факти Голодомору. Провідний бібліотекар читальної зали Н. А. Сидоренко ознайомила учнів з виставкою книг, довідників та видань про Голодомор 1932-33 років в Україні, на Вінниччині, зокрема і на Бершадщині. У виконанні дітей звучали поетичні рядки про матерів та дітей, яких вони втратили, про зруйновані родини, про винищені голодом села і міста. У виконанні учнів І. Гоцуленко та А. Плетенчук прозвучала пісня «Свіча». На завершення заходу учні прийняли участь в акції «Запали свічу пам’яті».

20 листопада в приміщенні Тростянецького районного краєзнавчого музею проведено історію-пам’яті до трагедії Голодомору та політичних репресій в Україні «Чорна річка голоду». Захід організували центральна районна бібліотека спільно з районним краєзнавчим музеєм, для учнів старших класів Тростянецькою ЗОШ № 2. На заході був присутній очевидець Голодомору, голова районної організації інвалідів ВВ війни і Збройних сил України І. О. Крушельницький. Про страшні роки Голодомору 1932-33 рр. засвідчила експозиція фото-документів «Забуттю не підлягає», яку присутнім представила директор краєзнавчого музею Л. Шамраєнко. Про сталінський терор Голодомору в Україні та на Тростянеччині розповіла провідний бібліотекар відділу обслуговування ЦРБ Л. Барчук. Було представлено бібліографічний огляд літератури зі свідченнями очевидців Голодомору 1932-33рр. в Україні «Реквієм по безневинним».

20 листопада голова Вінницької РДА В. М. Анікеєнко провів засідання організаційного комітету, де обговорювалися заходи, які заплановані у Вінницькому районі з нагоди відзначення 80-х роковин Голодомору 1932-1933 років. Заступник голови районної державної адміністрації Н. В. Лебєдєва зазначила, що під час здійснення робочих поїздок до населених пунктів району, голова районної державної адміністрації В. М. Анікеєнко особисто вивчав питання щодо упорядкування пам’ятників та пам’ятних знаків жертвам Голодомору 1932-1933 років. Мова також йшла і про те, що в кожному населеному пункті відбудеться покладання квітів до пам’ятних знаків та вшановуватиметься пам’ять померлих хвилиною мовчання. Жителі району братимуть участь у Всеукраїнській акції «Запали свічку». В навчальних закладах розпочато тематичні уроки та виховні години. В бібліотеках району представлені виставки фотоматеріалів, документів, які засвідчують події тих часів.

20 листопада на абонементі для юнацтва Хмільницької районної бібліотеки для дорослих спільно з учнями ЗОШ № 1 було організовано та проведено урок пам’яті «Скорботних подій відлуння». Ведучі заходу розповіли про одну з найбільш трагічних сторінок історії українського народу – Голодомор 1932- 1933рр. Розповідь доповнив відеофільм: «Білим по чорному». Представлено: книжковий перегляд-реквієм «Великі твої жертви, Україно», виставку-реквієм «Злочин проти нації – Голодомор» та виставку свідчення «Трагедія мого краю» основану на спогадах очевидців трагічних подій голодоморів на Вінниччині. В інтернет-центрі відбувся перегляд документального фільму С. Лисенка «Великий злам» з циклу «Невідома Україна. Нариси історії».

21 листопада в читальній залі Іллінецької центральної районної бібліотеки відбулася година-реквієм «Важка правда про минуле», до 80-х роковин Голодомору 1932-33 рр. Спогади учасників тих подій Г. Беймук, Л. Дробахи та Л. Любарської пройняли серця присутніх студентів Іллінецького аграрного коледжу. Ведучі бібліотекарі: Н. Вольська, В. Дусанюк та В. Рябоконь надали історичні факти про події 1932-33 рр. Присутні переглянули відео «Голодомор 1932-33 років в Україні».

21 листопада в Оратівському районному краєзнавчому музеї відбувся урок пам’яті з нагоди вшанування 80-х роковин Голодомору 1932-1933 рр. Захід провела науковий співробітник музею Є. Колосенко для учнів місцевої ЗОШ. Діти оглянули виставку «Без права на забуття», прослухали аудіо записи спогадів свідків Голодомору. Як нагадування про ті жахливі часи, діти отримали по п’ять колосочків перев’язаних чорною стрічкою.

21 листопада в с. Трибусівка Піщанського району відбулось урочисте відкриття пам’ятного знаку жертвам голодоморів та репресій. На урочистому мітингу, який відбувся за участі керівництва районної державної адміністрації, жителів населеного пункту, депутатів районної та Трибусівської сільської рад, активу ветеранських організацій. До присутніх звернувся сільський голова В. В. Опрошанський, який висловив жителям села, ветеранам, молоді слова вдячності за те, що бережуть пам’ять про ті роки.

21-23 листопада в територіальних громадах Літинського району відбулися мітинги-реквієми, присвячені Дню вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. 22 листопада в смт. Літин відбулися заходи по вшануванню загиблих під час Голодомору 1932-33 рр. в Україні: покладання квітів до символічного знаку та символічної могили жертвам Голодомору, мітинг-реквієм та літературно-музична композиція, підготовлена учнями Літинської ЗОШ № 2. В заходах прийняли участь: голова районної державної адміністрації О. Новіцький, заступник голови райдержадміністрації Г. Крива, Літинський селищний голова А. Бичок, працівники підприємств, установ, організацій, учні шкіл, громадськість селища, представники ЗМІ.

22 листопада в приміщенні облдержадміністрації пройшли урочистості до Дня пам’яті жертв голодоморів за участю заступника голови ОДА Л. Спірідонової, голови обласної ради С. Татусяка та заступника Вінницького міського голови В. Балицької. Відкриваючи зібрання, Л. Спірідонова підкреслила: «Сьогодні Україна і світове українство розпочинає вшанування 80-х роковин найстрашнішої катастрофи – Голодомору 1932-33 рр. В усіх населених пунктах відбуваються покладання, мітинги-реквієми, поминальні панахиди та заупокійні богослужіння, запалення свічок пам’яті, інші заходи, які приурочені пам’яті понад 7,5 мільйонів невинно убитих людей. Від імені обласної державної адміністрації та обласної ради, заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова та голова обласної Ради С. Татусяк вручили почесні грамоти та грошові винагороди людям, що пережили Голодомор, членам їх родин, а також науковцям, дослідникам-краєзнавцям, історикам Вінниччини, які роками збирали матеріали про Голодомор на вінницькій землі. Серед нагороджених були і ті, хто працює над збереженням пам’яті для нинішнього покоління – вчителі історії, бібліотекарі, журналісти, працівники музеїв, особи, які постраждали від Голодомору в Україні.

22 листопада вся Україна традиційно вшановує пам’ять мільйонів співвітчизників, життя яких забрала косовиця голодних років. Мітинг-реквієм відбувся і на Вінниччині. Поминаючи жертв моторошних подій вісімдесятилітньої давності, керівники області та міста, а також усі небайдужі до цієї чорної сторінки української історії поклали квіти та запалені лампадки й свічки до пам’ятника жертвам Голодомору. Під час заходу символічно звучали реквієм та поетичні рядки, присвячені трагедії 1932-1933 років. У знак скорботи пам’ять численних жертв страшного злочину учасники мітингу вшанували хвилиною мовчання.

22 листопада на Крижопільщині пройшов мітинг-реквієм до Дня пам’яті жертв голодоморів, під час яких пройшло покладання квітів до пам’ятного знака жертвам голодоморів. У жалобному заході прийняли участь: голова районної державної адміністрації Л. Семенюк, заступник голови районної ради П. Тамбовцев, керівники підприємств, установ та організацій, представники осередків політичних партій та громадських організацій, учнівська молодь, громадськість району. Траурні мітинги-реквієми у ці дні пройшли у всіх територіальних громадах району.

22 листопада у Ладижинському міському Будинку культури «Лада» відбувся показ фільму «Гіркий цвіт акації», до 80-х роковин Голодомору 1932-33р.р., для учнів старших класів СЗОШ № 1. Відеофільм є авторською роботою зав. сектором краєзнавства МБК «Лада» Т. Макаревич.

22 листопада в приміщенні районного спортивного клубу ТСОУ Ямпільського району відбувся захід присвячений 80-й річниці Голодомору 1932-33 рр. Бібліотекар Ямпільської центральної районної бібліотеки для дорослих провела годину-реквієм «Розп’ята душа на хресті Всевишньої печалі». Присутні мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою «Не згасне пам’яті свіча». Усі присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв Голодомору.

22 листопада, у День пам’яті жертв голодоморів і 80-ї річниці Голодомору 1932-1933 років, у Піщанському районі за участю керівників органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, представників громадськості відбулися жалобні заходи. До присутніх звернулися перший заступник голови Піщанської районної державної адміністрації А. Ільченко, голова Піщанської селищної ради П. Гройсман. На території району в цей день у всіх населених пунктах було приспущено прапори, обмежено проведення розважальних заходів. Відбулись мітинги-реквієми з покладанням квітів до пам’ятних знаків та хвилина мовчання. В бібліотеках району організовано тематичні полиці, книжкові виставки. Усі навчальні заклади до програми включили уроки пам’яті, класні години «Скорботна свіча пам’яті», «Пам’ять народу не убієнна», «Голодомор – невиплакані сльози України» та інші, присвячені обговоренню причин та наслідків голодоморів в Україні.

22 листопада, до Дня пам’яті жертв голодоморів, в Піщанській районній центральній бібліотеці відбувся вечір-реквієм «Схилімо голови в скорботі». Учасники вечору-реквієму запалили свічки пам’яті та пом’янули хвилиною мовчання великомучеників нашої історії. Оформлена книжкова виставка «Чорні крила голодоморів над Україною».

22 листопада в селищі Чечельник відбулося вшанування пам’яті численних жертв Голодомору 1932-1933 рр. Керівництво району, представники управлінь, відділів РДА, установ, підприємств, громадських організацій району, місцеві ЗМІ прийняли участь мітингу-реквіємі. Громадськість селища під пісню у виконанні співачки О. Білозір покладали квіти до пам’ятника жертвам Голодомору, вшанувавши їх пам’ять хвилиною мовчання. 23 листопада скорботні заходи відбулися у всіх населених пунктах району, а в Лузькій територіальній громаді цього дня відкрили пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років.

22 листопада в смт. Теплик, біля пам’ятника жертвам Голодомору та політичних репресій відбувся мітинг-реквієм присвячений 80-м роковинам Голодомору 1932-1933 років в Україні. В заході прийняли участь керівники та представники підрозділів райдержадміністрації, районної ради, ветерани, учні загальноосвітніх закладів селища, представники підприємств та організацій району. Заступник голови районної ради Л. Габінський нагадав всім присутнім про події 1932-1933 рр. Наприкінці мітингу-реквієму присутні поклали квіти до пам’ятника жертвам Голодомору, а настоятель Свято-Покровського храму о. Володимир відслужив панахиду по невинно убієнних.

22 листопада біля пам’ятного знаку жертвам голодоморів та політичних репресій м. Бершадь відбувся мітинг-реквієм з нагоди 80-х роковин пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. Вшанували пам’ять загиблих: голова Бершадської РДА М. Бурлака, голова Бершадської районної ради М. Грабчак, заступник голови Бершадської міської ради В. Паламарчук, голова районної організації ветеранів війни та праці В. Крамар, заступники голови РДА, керівники та спеціалісти апарату та структурних підрозділів райдержадміністрації, установ, організацій, підприємств району, жителі міста, учнівська молодь, ЗМІ. Настоятель Свято-Вознесенського храму міста о. Олег відслужив поминальну панахиду. Присутні хвилиною мовчання вшанували всіх тих, хто помер від голоду в жахливі 1932-1933 роки та поклали квіти до пам’ятного знаку. На завершення заходу запалили свічки пам’яті, як символ скорботи по невинно загиблих душах.

22 листопада в смт. Тростянець відбулися скорботні заходи, приурочені Дню пам’яті жертв голодоморів, у яких прийняли участь: заступник голови райдержадміністрації В. Боднар, делегації трудових колективів підприємств, установ, організацій, закладів райцентру, представники РО громадських інституцій, громадськості селища, ветерани, молодь. Мітинг-реквієм приурочений Дню пам’яті жертв голодоморів відбувся у приміщенні районного Будинку культури. В ході мітингу, на мультимедійній дошці було продемонстровано спогади жителів с. Гордіївка, які пережили Голодомор. Пам’ять про жителів району, які померли від голодоморів, присутні вшанували хвилиною мовчання. Відбулося покладанням вінків та кошиків з квітами, лампадок і свіч до Меморіалу пам’яті.

22 листопада у м. Погребище відбувся мітинг-реквієм до Дня пам’яті жертв голодоморів за участю керівництва району, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, організацій та установ, учнівської молоді та студентства, громадськості та засобів масової інформації. Захід розпочався з траурної ходи та покладання квітів, колосків до пам’ятного знака. У виступі голова районної ради В. Олексієнко зазначив, що сьогодні ми схиляємо голову перед однією з найстрахітливіших і найсумніших дат – 80-х роковин Голодомору 1932-33 рр. Мітинг-реквієм завершився відправленням заупокійної молитви. 22-23 листопада в територіальних громадах Погребищенського району відбулися заходи по вшануванню пам’яті жертв голодоморів в Україні. Учасники заходів долучилися до акції «Запали свічку пам’яті».

23 листопада голова Хмільницької райдержадміністрації О. Томашук, голова Хмільницької районної ради В. Чмелюк, представники райдержадміністрації і районної ради, районних громадських організацій, політичних партій, молодь, ветерани та всі небайдужі громадяни вшанували пам’ять жертв голодоморів в Україні. Краєзнавець районної бібліотеки О. Михалиця розповіла про роки голодоморів у Хмільницькому районі. З промовою виступив краєзнавець, автор особистих дослідницьких збірок «Запланований мор», «Зламані колоски», «Чорні покоси» та ін. М. Дорош. Під час мітингу в руках присутніх горіли свічки, як символ пам’яті та єднання з душами несправедливо померлих людей. На завершення було покладено квіти та свічки до підніжжя пам’ятника жертвам Голодомору 1932-33-х рр.

23 листопада громадський комітет з вшанування пам’яті жертв Голодомору з метою відзначення 80-х роковин Голодомору передав 167 бібліотекам України, в тому числі Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва тематичні підбірки книг. У виданнях є описи документів, що висвітлюють причини, перебіг і наслідки Голодомору, етнографічний аспект геноциду, свідчення очевидців про страшний голод та про доброчинців, які у 1932-1933 роках допомагали вижити тим, хто голодував. Одна з книг – спеціальне видання Громадського комітету з вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду. Інші книги було надано Міжнародним благодійним фондом «Україна 3000», видавництвом «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» та Центром досліджень визвольного руху.

23 листопада з метою вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років, Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва приєдналася до Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті». О 16.00 у приміщенні бібліотеки було вимкнено світло, а в кожному вікні працівники відділів запалими свічки, як символ скорботи по невинно загиблих душах.

23 листопада в м. Гайсин біля пам’ятника Т. Г. Шевченку відбулася акція по вшануванню пам’яті жертв Голодомору 1932 -1933 років. Захід відбувся за сприянням районної організації ВО «Свобода», райдержадміністрації, міської ради, місцевого козацтва. В жалобному дійстві прийняв участь перший заступник голови райдержадміністрації В. Вітюк. З репродукторів транслювалися розповіді науковців, спогади очевидців тих часів. Ієрей Української православної церкви Київського патріархату о. Роман провів панахиду за безневинно убієнними. Про причини голоду, про його наслідки в Україні та на Гайсинщині розповіли голова районної організації ВО «Свобода» І. Карасюк та працівник місцевого краєзнавчого музею С. Васильченко.

Сауляк, В. Не згасне пам’яті свіча : [з нагоди 80-х роковин Голодоморі 1932-33 рр. в Україні в Мурованокуриловецькі

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

4 листопада у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги Олександра Федоровича Чорногуза «Притулок для блазнів», що вийшла на початку 2013 р. у Вінницькому видавництві ДП «Державна картографічна фабрика» та представлена Президією Національної спілки письменників України на здобуття Шевченківської премії 2014 р. О. Чорногуз – засновник жанру сатиричного роману у вітчизняній літературі, автор одинадцяти сатиричних романів, кількох десятків повістей і комедій, відомий усьому світові головний редактор найпопулярнішого в Радянській Україні журналу «Перець», лауреат понад десяти престижних літературних премій, кавалер кількох орденів і заслужений діяч мистецтв України. Ведучим презентації виступив письменник, заслужений працівник культури України, редактор і автор передмови до цього видання В. Рабенчук. Присутні мали змогу придбати презентовану книгу комедій з автографом О. Чорногуза та поставити запитання автору.

4 листопада у читальній залі відділу документів із гуманітарних, природничих та технічних наук відбулася зустріч з заступником головного редактора газети «Літературна Україна» С. Бондаренком та письменником, публіцистом В. Шовкошитним. Володимир Шовкошитний не лише український поет, прозаїк, публіцист, а й громадський, політичний та державний діяч, який брав безпосередню участь у перепохованні національних героїв – Василя Стуса, Юрія Литвина, Олекси Тихого; Станіслав Бондаренко – поет, журналіст, заступник головного редактора газети «Літературна Україна», лауреат численних літературних премій, автор поетичних творів для дітей і дорослих. Під час зустрічі С. Бондаренко та В. Шовкошитний розповіли присутнім про цікаві життєві зустрічі, про власний шлях в літературу та презентували свої видання останніх років.

5 листопада у відділі економіки та аграрного виробництва проведено тематичну годину для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» під назвою «Мешканці лісу». Цікаву інформацію про дивовижний тваринний світ лісів для учасників заходу підготувала бібліотекар відділу О. Левінчук, також присутні мали можливість переглянути відеофільм «Ліси планети».

7 листопада у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся літературно-мистецький вечір «Рідне слово теплом огорни», присвячений Дню української писемності та мови. 6 листопада 1997 року було видано Указ Президента України «Про відзначення Дня української писемності і мови». За ініціативою громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації суспільства, цим актом встановлено в Україні День української писемності та мови, який відзначається щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця.

Традиційно це свято відзначається і у ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.

9 листопада виповнюється 100 років від дня народження видатного українського етнографа і публіциста Олекси Воропая.

13 листопада виповнюється 175 років від дня народження видатного українського письменника та публіциста Івана Семеновича Нечуя-Левицького.

27 листопада виповнюється 150 років від дня народження видатної української письменниці Ольги Кобилянської.

Ювілейні дати цих постатей відзначаються цього року на державному рівні і їх творчість стала лейтмотивом цьогорічного свята – Дня української писемності та мови.

Ведуча вечора – учасниця Театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва А. Бондар. У програмі літературно-мистецького вечора:

Відкриття літературно-мистецького вечора розпочалося з виступу директора ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслуженого працівника культури України Н. І. Морозової;

До 100-річчя від дня народження Олекси Воропая виступила завідуюча кафедрою етнології Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, доктор історичних наук О. А. Коляструк.

До 175-річчя від дня народження Івана Нечуя-Левицького виступив поет, літературознавець, заслужений працівник культури України, член Національної спілки письменників України А. М. Подолинний. Уривок з повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького, прочитала студентка класу заслуженої артистки України Л. М. Мамикиної Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича – Альона Гуцол;

До 150-річчя від дня народження О. Кобилянської виступив керівник літературно-драматургічної частини ВОАУМД театру ім. М. Садовського С.В.Фицайло. Уривок з повісті «У неділю рано зілля копала» О.Кобилянської прочитала студентка класу заслуженої артистки України Л. М. Мамикиної Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича – Наталія Дяченко.

Також до Дня української писемності фахівцями обласної книгозбірні підготовлені: книжково-ілюстративна виставка «України пера золоті»; перегляд газетних публікацій «Процвітай же, мово калинова, і тобі не в’янути в віках», перегляд літератури «Історія українського письменства».

7 листопада у відділі наукової інформації та бібліографії відбувся День бібліографії для молодих науковців за темою: «Бібліографічний аспект наукової роботи». В програмі заходу відбулися: перегляд літератури «Основи наукової діяльності», коментований перегляд «Науково-допоміжна бібліографія в системі наукової комунікації», інформаційне повідомлення «БД рідкісних і цінних видань ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва», тренінг з правил пошуку інформації в е-каталозі ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, консультація «Каталоги бібліотек України он-лайн», інформаційне повідомлення «Повнотекстова БД російських дисертацій: пошук інформації», бесіда «Портал «Наукова періодика України» на допомогу науковцю», бесіда «БД дисертацій та авторефератів дисертацій на веб-сайті Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, консультації: «Оформлення бібліографічної частини наукової роботи», «Бібліографічний опис документів: загальні вимоги і правила складання», консультація «Веб-сайт Інституту історії України як джерело наукової історичної інформації», підготовлений бібліографічний список літератури «Наукові дослідження: теоретичні і практичні аспекти» http://old.library.vn.ua/

7 листопада у секторі правової інформації відбулося засідання молодіжного лекторію «Феміда» за темою: «Як подолати  правову безграмотність молоді?». На засіданні розглядались питання сімейних правовідносин, а також проблеми щодо раціонального формування бюджету сім’ї. Зустріч провели: голова молодіжного лекторію «Феміда» Г. Стафійчук, заступник Голови Громадської організації «Філософія Серця» О. Кожуховський, керівник Гендерного клубу «Я + Ти = Ми» Т. Міхновець. Засідання відвідали студенти Вінницького кооперативного інституту.

11 листопада у відділі документів іноземними мовами організована книжкова виставка «Польща – минуле і сучасне», приурочена святкуванню Дня незалежності Польщі. Історична подія – проголошення незалежного статусу Польщі від Австрії, Росії та Німеччини відбулася 1918 року, коли завершилася Перша світова війна, і після 125 років поділу країна знову з’явилася на карті Європи. Цього дня у Польщі проходять концерти і масові гуляння. Найбільший парад відбувається у Варшаві, біля могили невідомого солдата.

12 листопада в секторі правової інформації відбулося чергове засідання Гендерного клубу «Я + Ти = Ми» за темою: «Гендерні аспекти сучасного етапу розвитку України». На засіданні розглядалися наступні питання: визначення поняття «гендер і стать», «гендерна рівність», «гендерна нерівність», «гендерна дискримінація»; вплив гендерних рамок на різних рівнях – особистісному, сімейному, громадському; реалізація гендеру в економічній та соціальній сфері; соціально-ґендерні аспекти розвитку сільських територій. У заняттях прийняли участь голови сільських та селищних рад, представники громадських організацій області, представники виробничих кооперативів та інші зацікавлені особи. Працівники сектору ознайомили присутніх з літературою з даної тематики.

13 листопада у відділі документів іноземними мовами відбулася зустріч з учасниками Клубу вивчення польської мови. До уваги учасників представлено презентацію «Цікаво про Польщу», тематичну виставку «Польща – минуле і сучасне», з нагоди святкування Дня незалежності Польщі (11 листопада) та знайомство з новою волонтеркою ЄВС (Європейської волонтерської служби).

13 листопада у кіноклубі «Х Муза» при відділі мистецтв відбувся показ та обговорення фільму режисера М. Антоніоні «Блоу-ап». Знаменита філософська притча великого теоретика італійського неореалізму, що була удостоєна головного призу Каннського кінофестивалю. У заході прийняли участь члени кіноклубу та всі, хто любить і цікавиться кіно.

14 листопада у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація науково-пізнавального літературно-краєзнавчого збірника «Русалка Дністровая», який вийшов за ініціативи М. Каменюка і М. Вдовцова та за підтримки Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницької обласної ради, Міжнародної фундації «Єврорегіон «Дністер»», благодійного фонду «Батьківська земля». Сучасні творці альманаху вирішили відновити справу «Руської трійці» у складі літераторів Маркіяна Шашкевича, Якова Головацького та Івана Вагилевича, котрі у важких умовах Австро-Угорської імперії у 1837 р. видали на Галичині свій альманах «Русалка Дністровая», що став визначним явищем в історії української культури та літератури, відіграв важливе значення у захисті українського слова та духовності. Нинішній альманах «Русалка Дністровая» – багатопанорамне культурологічне, науково-пізнавальне, краєзнавче літературно-художнє видання, яке має на меті писати детальну історію Наддністрянської України від найдавніших часів до сучасності, досліджувати процеси, які тут відбуваються, витоки духовності народу, ілюструвати це творами митців - в першу чергу наддністрянських областей України – Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької, Хмельницької, Вінницької та Одеської. У створенні першого випуску альманаху «Русалка Дністровая» прийняли участь понад півсотні авторів, серед яких – учені Придністровського університету ім. Т. Г. Шевченка у Тирасполі, Українська вільна академія наук у США, письменники наддністрянських областей України, учасники краєзнавчих конференцій, що проходять на базі ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Могилів-Подільська райдержадміністрація та районна рада спільно з Національною спілкою письменників України стали засновниками у 2012 р. свята «Русалка Дністровая» та встановили премію «Русалка Дністрова» за кращу публікацію у альманасі. Першим лауреатом цієї нагороди став відомий український письменник з Івано-Франківська Степан Пушик за публікацію етнологічного дослідження «Скриня давніх скарбів». Нині формується другий випуск альманаху «Русалка Дністровая», своєрідного підручника-хрестоматії з історії нашого краю. До участі у ньому запрошуються науковці, журналісти, літератори, педагоги, працівники культури, усі небайдужі люди, котрі займаються краєзнавством, історичним пошуком.

  

16 листопада в усьому світі відзначається Міжнародний день толерантності. Саме цього дня 1995 року за рішенням ЮНЕСКО ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Відділ наукової інформації та бібліографії підготував бібліографічний список літератури «Толерантність в сучасній українській державі», в якому представлені публікації, що розглядають утвердження принципів толерантності в сучасному українському суспільстві. Цей список стане у нагоді викладачам, студентам вищих навчальних закладів, учням, працівникам бібліотек, усім, кому небайдужі питання формування реальної толерантності в повсякденному житті.

18 листопада у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулась презентація видавничої серії та зустріч з істориками Інституту Національної Пам’яті з Польщі під назвою: «Польща та Україна в 30-40 роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб». Учасники презентації: директор відділу дозволів та зберігання документів Інституту Національної Пам’яті Республіки Польща, доктор Рафал Лешкевич; заступник директора відділу дозволів та зберігання документів ІНП в Лодзі, доктор Єжи Беднарек; представник філії ІНП у Ґданську Йоанна Карбаж-Вілінська; представник відділу дозволів та зберігання документів Інституту Національної Пам’яті у Варшаві Мартін Маєвскі. Серія створена в результаті багаторічної співпраці науковців інституту Національної Пам’яті республіки Польща, галузевого Архіву Служби безпеки України та Академії наук України. Головною метою видавничого співробітництва стала публікація російською, українською та польською мовами оригінальних документів, унікальних за своєю джерельною базою та змістовим наповненням. До видання увійшли донедавна «закриті» архівні матеріали радянських і польських спецслужб, які стосуються найболючіших, багато в чому контраверсійних питань з історії України, Польщі та польсько-українських відносин. За роки існування проекту було видано томи, присвячені проблемам Голодомору в Україні 1932-1933 рр., проведення «Польської операції» в роки Великого терору 1937-1938 рр., польського підпілля в Західній Україні 1939-1941 рр., поляків та українців між двома тоталітаризмами 1942-1945 рр., операції «Сейм» 1944-1946 рр., переселення поляків та українців в 1944-1946 рр. та операції «Вісла» 1947 р. Найновіша книга з серії містить матеріали та джерела з вказаних вище томів, перекладених на англійську мову.

20 листопада у відділі попереднього замовлення, МБА та видачі літератури організовано перегляд документів «У мене живе любов до свободи». Із циклу «У колі світових імен», до 150-річчя  від дня народження відомої української письменниці, одного з найяскравіших представників української літератури Ольги Кобилянської (1863 – 1942).

21 листопада у конференц-залі ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася ювілейна зустріч молодих та талановитих вихованців поетичного гуртка «Поезія без купюр», що діє на базі бібліотеки вже впродовж року. За цей час він зумів об’єднати чимало молоді навколо поетичного слова та традиційних дружніх посиденьок і чаювання. Керівник поетичного гуртка М. Ревенко. Проект «Поезія без купюр» спрямований на підтримку обдарованих молодих поетів, розвиток творчої особистості, популяризацію та заохочення молоді до творчості, мистецтва та читання. Тема зустрічі: «Точка кипіння». Гостем цього вечора стала поетеса, заслужений працівник культури України Т. Яковенко. Також участь у святкуванні прийняли учасники проекту «Театр книги «Прочитання»», який щочетверга проходить у форматі відкритих читань з метою популяризації книг і спрямований на привернення уваги молоді до кращих творів вітчизняної та світової літератури.

21 листопада у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги Миколи Гедза «Зі снівниці літ». Микола Сергійович Гедз – письменник, журналіст, краєзнавець, Відмінник освіти України. Член Національної спілки краєзнавців України та Національної спілки письменників України. Керівник районного поетичного клубу «Сузір’я». Лауреат премії обласного літературно-мистецького об’єднання ім. Василя Стуса «Подільська пектораль». Автор книг «Освячення пам’яті», «Колосся вічності», «Десна Богова засвідчить» та ін. Нагороджений грамотами Міністерства освіти і науки України, Вінницької обласної і науки України, Правління Вінницької обласної організації Товариства «Знання», Калинівського районного відділу освіти, Конгресу української інтелігенції Вінниччини. Книга М. Гедза «Зі снівниці літ», присвячена 175-річчю переселення сім’ї Мрежуків на новогребельську землю, яка стала батьківщиною вдячним нащадкам, виплекала сівачів новизни в ремеслах і професіях, науці і мистецтві. У заході прийняли участь: доктор історичних наук, доцент ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, заслужений працівник культури України С. Гальчак, кандидат філологічних наук, викладач ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, член Вінницької організації НСПУ В. Борецький, письменниця, завідуюча музею Є. Гуцала в Новогребельській загальноосвітній школі Калиновського району Н. Ткаченко, журналіст радіо «Хвиля» ВОДТРК «Вінтера» Т. Скомаровська.

  

25 листопада відділ попереднього замовлення, МБА та видачі літератури підготував перегляд документів «Епохою наповнена душа», до 100-річчя від дня народження українського поета, письменника, публіциста, драматурга Платона Воронька (1913-1988).

25 листопада, з нагоди відзначення Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок у секторі правової інформації відбулося чергове засідання клубу «Я + ТИ = Ми» за темою: «Домашнє насильство. Як захистити себе?». Засідання провела голова Вінницької громадської організації «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ» С. Дубина, яка намагалася привернути увагу студентів до проблеми насильства як до порушення прав людини. Заняття пройшло у формі інтерактивної бесіди з елементами тренінгу. Під час роботи в групах учасники мали змогу обговорити та проаналізувати проблему домашнього насильства, запропонувати своє бачення щодо вирішення цієї проблеми. Працівники сектору ознайомили присутніх з переглядом літератури «Насилля в сім’ї: право громадян на захист». У засіданні прийняли участь студенти Вінницького кооперативного інституту та Вінницького технічного коледжу.

25 листопада сектор правової інформації підготував віртуальну виставку «Інформаційне суспільство в Україні: правове регулювання розвитку» з фондів ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Відео можна переглянути на сайті бібліотеки.

25 листопада у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся творчий вечір видатного вінницького письменника, сценариста та журналіста Степана Павловича Колесника. С. П. Колесник народився у с. Мончинці Калинівського району Вінницької області. Працював у редакціях газет «Молодь України», «Патріот Батьківщини», «Радянська Україна», «Літературна Україна», журналів «Україна», «Новини кіноекрана», у видавництві «Молодь», на кіностудії ім. О. Довженка. До січня 2013 року працював спеціальним кореспондентом газети «Сільські вісті».

26 листопада до Всесвітнього дня інформації у бібліотеці відбувся загальнобібліотечний День інформації «Інформаційні ресурси Бібліотеки». Його мета – ознайомити всіх бажаючих з унікальними інформаційними ресурсами Бібліотеки. В програмі заходу відбулися: екскурсії по бібліотеці, знайомство з інформаційними ресурсами відділів і секторів Бібліотеки, виставка-історія «Трипільська культура – одна із найзагадковіших на планеті» (відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук), перегляд-інформація «Краєзнавчі видання 2013 р.» (відділ краєзнавства), інформаційна година «Бібліографічні ресурси на сайті Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва» (відділ наукової інформації та бібліографії), перегляд документів «Трагедія мого народу», до Дня пам’яті жертв голодоморів (відділ рідкісних і цінних видань, перегляд журнальних статей «Інформаційне суспільство: новини, інформація, досвід» (сектор журнальної періодики), перегляд часописів для освітян (сектор газетної періодики), коментований перегляд «Економічна інформація на сторінках нових журналів» (відділ економіки та аграрного виробництва), бібліографічний список «Музична вебліографія» (відділ мистецтв), огляд-консультація «Електронні читанки та електронні рідери у бібліотеці» (відділ документів іноземними мовами), віртуальна книжкова виставка «Інформаційне суспільство в Україні: правове регулювання розвитку» (сектор правової інформації).

26 листопада у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося чергове засідання клубу «Садівник» на тему: «Урожайна осінь». Засідання провела президент клубу Г. Г. Мінова. Члени клубу обмінялися досвідом щодо вирощування екологічно чистих овочів та фруктів. Із цікавою інформацією виступили О. А. Бурмістрова, Т. М. Нечитайло, М. Д. Вербицька, Ф. Г. Палазюк, В. Й. Побережнюк та інші. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

27 листопада у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги А. Н. Нагребецького «Ярове – село на Кучманськім шляху». Автор книги зібрав унікальні фотографії різних часових періодів. Книга розрахована на читача, якому цікава історія Подільського краю, зокрема Шаргородщини. В заході прийняли участь: народний депутат Верховної Ради України М. В. Джига; голова Вінницької облдержадміністрації І. М. Мовчан; заступник голови Вінницької облдержадміністрації Л. М. Спірідонова; начальник управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації, заслужена артистка України М. В. Скрипник; директор ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслужений працівник культури Н. І. Морозова; письменник, журналіст, краєзнавець, член Вінницької організації Національної спілки краєзнавців України А. Н. Нагребецький; доктор історичних наук, зав. кафедрою журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, голова Вінницької організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник культури України С. Д. Гальчак; науковець, поет, член Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України А. М. Подолинний; кандидат історичних наук, спеціаліст Державного архіву Вінницької області К. В. Завальнюк. Ведуча заходу – директор Шаргородської ЦРБ Г. Волощук. У презентації прийняли участь художні колективи Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.

  

27 листопада голова Вінницької обласної державної адміністрації І. Мовчан, народний депутат України М. Джига і Вінницький міський голова В. Гройсман ознайомилися з нововведеннями в роботі ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Одним з таких нововведень є встановлення підйомника, з допомогою якого люди на інвалідних візках можуть самостійно піднятися на другий поверх. На другому поверсі розташований зал літератури іноземними мовами, фонд якого нині користується значним попитом, зокрема, під час спеціальних курсів вивчення мов. Директор бібліотеки Н. Морозова продемонструвала роботу підйомника і повідомила про наступні кроки, які слід зробити для того, щоб заклад був доступний для людей на візках.

27 листопада у кіноклубі «Х Муза» при відділі мистецтв відбувся показ та обговорення фільму режисера Федеріко Фелліні «Репетиція оркестру». Стрічка-алегорія про модель людського суспільства на прикладі репетиції музикантів. У перегляді прийняли участь члени кіноклубу та всі, хто любить і цікавиться кіно.

29 листопада у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася зустріч голови Вінницької обласної ради С. П. Татусяка з колективом Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. На зустрічі піднімалися питання подальшого євроінтеграційного процесу України.

30 листопада сектор журнальної періодики підготував перегляд журнальних статей «Інформаційне суспільство: новини, інформація, досвід», до Всесвітнього дня інформації. Людська цивілізація останніх десятиліть усе більше набуває рис інформаційного суспільства. Інформація та знання стали основними рушійними силами. Як іде процес розвитку інформаційного суспільства нині, до яких наслідків ці процеси можуть привести людство, розмірковують автори публікацій представлених на перегляді.

Музейна діяльність

Зоренко, В. Покликання митця – дарувати радість людям : [в Жмеринському історичному музеї організовано зустріч відомого на Вінниччині художника Василя Мельника з учнями Жмеринського ВПУ та виставку робіт митця. Директор музею А. Шеремета представила учнівській молоді талановитого жмеринського художника, а працівник музею С. Мартинчик розповіла про творчий доробок автора. Запрошені мистецького вечора ознайомилися з картинами, і кожен знайшов в них щось своє, рідне. Улюблений жанр художника – пейзаж, він з любов’ю зображує мальовничі куточки Подільського краю. Чимало робіт відтворюють краєвиди рідного села Олексіївки, де пройшло дитинство художника. Картини В. Мельника знаходяться у багатьох країнах світу – Англії, Польщі, США, Ізраїлі, Росії, Молдові та ін.] / В. Зоренко // Інфо Жмеринка. – 2013. – 1 листоп. – С. 4.

1 листопада відбулося урочисте відкриття музею Достоєвський у с. Війтівці Липовецького району, місці народження М. А. Достоєвського – батька відомого письменника. В урочистостях прийняли участь: заступник голови РДА О.В. Павлюк, заступник директора обласного краєзнавчого музею С. П. Шароварської, методист О. І. Ковтонюк, відомі достоєвісти: академік С. В. Бєлов (м. Санкт Петербург) та доктор медичних наук М. М. Богданов (м. Москва). До презентації музею Достоєвських та ювілею ініціатора відкриття – начальника архівного відділу Липовецької РДА О. І. Рогового, відбулося спецпогашення філателістичних конвертів Вінницького обласного товариства філателістів. Наступного дня О. Роговий, С. Бєлов, М. Богданов та війтовецький місцевий поет С. Савченко виступили на ІІІ Всеукраїнській ВІКІ-конференції у м. Вінниця, де розповіли про цю видатну подію. Цього ж дня про це написала газета «Голос України». Ініціатору відкриття першого в Україні музею Достоєвських О. Роговому вручено посвідчення Почесного краєзнавця України та Орден Івана Богуна Українського козацтва.

Княжук, Л. Майстер-клас від Олександра Шульганя : [у Погребищенському районному краєзнавчому музеї ім. Н. А. Присяжнюк у рамках відзначення Дня художника відбулися зустрічі художника-різб’яра О. Шульганя з учнями старших класів місцевої школи. Під час зустрічей відбулися майстер-класи від художника по створенню зразка образотворчого мистецтва] / Л. Княжук // Колос. – 2013. – 6 листоп. – С. 3.

Беріл, К. У Липівці відкрито краєзнавчий музей : [у с. Липівка Томашпільського району відбулося урочисте відкриття краєзнавчого музею «Батьківська хата». На відкритті були присутні голова райдержадміністрації О. Корчів, його заступник І. Ярош, народний депутат України М. Мельник, сільський голова В. Скрипник, жителі та гості села. Музей було створено за ініціативи уродженки села, заслуженого юриста України К. Коваль. Право перерізати червону стрічку було надано найстарішій жительці села М. Нікітюк. Настоятель Свято-Димитріївського храму с. Липівка о. Сергій освятив музей, а також встановлені біля музею скульптуру Божої Матері і Хрест. Усі бажаючі мали можливість відвідати музей «Батьківська хата»] / К. Беріл // Томашпіл. вісн. – 2013. – 8 листоп. – С. 1.

8 листопада, на виконання завдань Президента України В. Ф. Януковича щодо задоволення культурних потреб національних меншин, голова райдержадміністрації В. М. Анікеєнко спільно із заступником Н. В. Лебедєвою та начальником відділу культури та туризму В. П. Мазуром здійснив робочу поїздку до сільської ради с. Жабелівка, де відвідав музей історії села. Гостей зустріли голова селищної ради В. Стаєцький та завідуюча музею Т. Д. Містота, які ознайомили керівників району з цікавою історією виникнення села та продемонстрували виставкову фотогалерею перебування польської делегації у даному населеному пункті. Завідуюча музеєм розповіла, що до їхнього села часто приїжджають делегації з Польщі. Остання делегація з польського м. Кельце, до складу якої входили: Консул Республіки Польща в Україні м. Вінниця Едіта Медвецька, голова ради м. Кельце Томаш Богуцький, секретар голови м. Кельце Януш Коза, голова конфедерації поляків Поділля Ян Глінчевський, викладач університету кіномистецтва Анджей Козейко та ін. Ознайомившись зі світлинами музею, гості були вражені історією виникнення мальовничого села Жабелівка, адже першими жителями населеного пункту були поляки, що і зацікавило представників делегації. В селі і сьогодні проживають громадяни католицької віри, які зберігають свої звичаї та традиції.

Руда, М. Залишити добрий слід на землі : [про Галину Собко, яка стала ініціатором відкриття музею народних промислів у с. Гальжбіївка Ямпільського району. Її ідея, підтримана керівництвом села, переросла в її кропітку працю по збиранню експонатів, вивченню історії села. Галина Тимофіївна обійшла майже кожну домівку односельчан, аби знайти цінні експонати для музею] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2013. – 8 листоп. – С. 4.

8 листопада в Тульчинському краєзнавчому музеї відбулась зустріч представників різних національних меншин міста, організована працівниками відділу культури райдержадміністрації, училища культури, музею та інших закладів. На захід були запрошені: перший заступник голови райдержадміністрації В. Побережник, заступник голови райдержадміністрації М. Колібабчук, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації К. Третьякова та ін. На святі прозвучали пісні та мелодії польського, єврейського, вірменського, російського, циганського, молдавського, українського походження у виконанні ансамблю «Кобза» під керівництвом В. Тихоліза, ансамблю скрипалів на чолі з директором ДМШ В. Левченком та інших виконавців. Відбулася виставка картин Г. Зорика і продемонстрована колекція тематичних поштових марок В. Пащука.

14 листопада в Оратівському районному краєзнавчому музеї відбулося святкове закриття персональної виставки Н. Співак, під назвою «Тихе щастя моєї душі». Флористика – один з видів декоративно-прикладного мистецтва, виготовлення композицій із засушених природних матеріалів. Таким видом народного мистецтва вже понад 20 років і займається майстриня з с. Підвисокого Ніна Сергіївна Співак. На святі були присутні майстриня, учні Оратівської ЗОШ І-ІІІ ступенів та жителі селища. Відбулося спілкування майстрині з учнями, де вона розповіла про цей вид мистецтва, відповіла на всі запитання, які ставили їй присутні, а на завершення провела майстер-клас для всіх бажаючих. Свої музичні вітання для всіх присутніх дарували учениця дитячої музичної школи В. Ходак та соліст районного Будинку культури О. Алєксандров.

14 листопада у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка живопису заслуженого художника України Володимира Козюка «Вікна у простір». В. Козюк – відомий живописець, фотохудожник, колекціонер, меценат, радник голови ОДА з питань культури і духовності, організатор мистецьких акцій. Виставка проходить під патронатом голови обласної державної адміністрації І. Мовчана, який прийняв участь в урочистому відкритті виставки і привітав художника з цією подією. Художника вітали й інші гості, серед яких були заступник голови обласної ради Ю. Медведєв і директор департаменту культури міської ради І. Френкель. У ході церемонії відкриття виставки голова ОДА вручив подяки людям, відомим у галузі культури, мистецтва і спорту. Серед відзначених був і Володимир Козюк.

Якимчик, І. У селі Рівне відкрито музей народознавства : [у с. Рівне Мурованокуриловецького району відбулося відкриття музею народознавства. Музей складається з чотирьох кімнат, кожна кімната – то різні відрізки часу з життя людей села. Перша кімната – світлиця майстерності жителів, де представлено велику кількість вишитих рушників, картин, килимів, хусток, українського жіночого одягу, вироби з бісеру. Друга кімната музею відображає інтер’єр кімнати 1950-70 рр. ХХ ст. Третя кімната відображає умови проживання людей на селі у 1910-40-х роках ХХ ст. У четвертій кімнаті представлено велику кількість хатнього начиння та реманенту, яким користувалися у господарстві: глиняний посуд, металеві праски, корита, кошики, ступки, елементи верстата] / І. Якимчук // Наше Придністров’я. – 2013. – 21 листоп. – С. 5.

26 листопада в обласному краєзнавчому музеї відбулася творча зустріч з провідним методистом обласного центру народної творчості, відмінником освіти, автором поетичних збірок «Дорогі мої земляки» та «Дві райдуги» Ж. Дмитренко. Привітати поетесу прийшли заступник голови облдержадміністрації Л Спірідонова, начальник управління культури і туризму ОДА М. Скрипник, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун, колеги, шанувальники, творчі колективи з багатьох районів області. У поезіях Ж. Дмитренко оживають історичні постаті, пов’язані з Вінниччиною – І. Гонта, Д. Нечай, І. Богун – титани, що в нелегкі часи на своїх плечах тримали Подільське небо. Поетесі вдається передати незламний дух поетичних героїв, долучити до когорти історичних постатей – образи письменників, художників, музикантів, що в різний час творили на подільській землі. На вечорі звучали вірші Ж. Дмитренко, її пісні, у виконанні добре знаних на Вінниччині колективів.

Шкільний планетарій відкрили на Вінниччині. Тиврівська школа-ліцей стала єдиним навчальним закладом в Україні, під чиїм дахом облаштували власне «зоряне небо». Діаметр його купола сягає 12 метрів. Це третій за розміром планетарій країни, він поступається лише Донецькому та Київському. До Тиврівської школи-ліцею на навчання у 8-11 класах приїздять майбутні науковці з усієї області.

Театрально-концертна діяльність

80-ий театральний сезон у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського продовжується. Упродовж листопада в репертуарі театру відбулися вистави: «Анна Кареніна», «Ніч Святого Валентина», «Я б тобі небо прихилив...», «Назар Стодоля», «Замовляю любов», «Стережися Лева!», «Лісова пісня», «Хелемські мудреці», «Софія», «Шельменко-денщик», «Осінь у Вероні», «Наталка Полтавка», «Маруся Чурай», «Політ над гніздом зозулі», «Трамвай «Бажання»», «Осіння мелодія», «Потрібен брехун» та прем’єра вистави «Рисове зерно».

12 листопада у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулися святкові заходи до Дня незалежності Республіки Польща. У заході прийняла участь заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова. Від імені керівництва області Л. Спірідонова привітала представників Республіки Польща та висловила слова вдячності за щиру дружбу і плідну співпрацю. Заступник голови облдержадміністрації побажала учасникам урочистостей благополуччя, злагоди та миру: «Нехай сьогоднішні зерна дружби проростають взаєморозумінням, суспільною злагодою і високою мораллю у стосунках між нашими народами». В рамках урочистостей відбувся концерт польського музичного гурту «ZAKOPOWER».

  

Баранська, В. Лекція-концерт у музичній школі : [у Чернівецькій музичній школі відбулася лекція-концерт, яка складалася з творів для ді

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

3 листопада за ініціативи районного Центру дозвілля м. Бар та клирика Свято-Успенського храму протоієрея Ростислава, з метою популяризації духовної та патріотичної пісні відбувся II-й районний фестиваль-конкурс «Барські передзвони». Учасники художньої самодіяльності сільських закладів культури змагалися у 2-х вікових категоріях: дорослі та діти. До складу журі увійшли: провідний методист обласного центру народної творчості з вокально-хорового мистецтва (голова комісії) Н. Джус, викладач Уманського музичного училища ім. П. Д. Демуцького І. Ряба, заступник керівника відділу у справах молоді Вінницької єпархії А. Науменко, художній керівник Барського районного Центру дозвілля, голова координаційної ради профспілок Барського району І. Осколкова. Кращих учасників конкурсу нагороджено грамотами та дипломами.

І себе показали, і досвід перейняли : [в районі завершилася акція обмінних концертів між закладами культури клубного типу Ямпільщини, ініціатором якою виступив голова Ямпільської РДА А. Комар. За активну участь, ініціативу та відданість громаді були відзначені кращі працівники закладів культури, педагоги, вихователі, музичні колективи та сольні виконавці] // Ямпіл. вісті. – 2013. – 6 листоп. – С. 3.

Куцилим, М. Ансамблю «Дружбівчанка» – 35 років : [на початку листопада виповнюється 35 років з часу заснування жіночого ансамблю «Дружбівчанка» що діє при Будинку культури с. Дружба Мурованокуриловецького району. З нагоди ювілейної дати у Будинку культури відбувся святковий концерт] М. Куцилим // Наше Придністров’я. – 2013. – 7 листоп. – С. 5.

8 листопада заступник голови Барської районної державної адміністрації А. Франчук відвідав репетицію зразкового фольклорно-етнографічного колективу «Оксамитки» (керівник І. Медведєва), що діє при Барському районному культурно-освітньому товаристві поляків. Він поспілкувався з керівником колективу І. Медведєвою та її талановитими вихованцями, поцікавився творчими здобутками колективу, умовами для репетицій, а також запевнив, що районна влада підтримуватиме всі починання, спрямовані на розвиток творчих здібностей дітей, на відродження і пропагування культурних надбань національних меншин. При Барському районному культурно-освітньому товаристві поляків успішно працюють інші творчі колективи: дитячий аматорський зразковий хор «Молоде листя» і вокальний колектив «Сantica anima», які також неодноразово приймали участь у престижних міжнародних фестивалях, гідно представляючи українську і польську культуру.

На початку листопада перебуваючи з робочим візитом в Іванівській територіальній громаді, голова Калинівської райдержадміністрації В. Поліщук відвідав Іванівський сільський Будинок культури. При цьому закладі діє народний аматорський циганський ансамбль «Ягорі», самобутні артисти якого відроджують та відтворюють автентичну циганську культуру з її звичаями та піснями. В репертуарі ансамблю старовинні пісні та романси. Щороку колектив бере участь у Днях сатири і гумору ім. С. Руданського в м. Калинівка, в обласних та районних фестивалях, святкових концертах. Спілкуючись з художнім керівником народного колективу О. Марцинкевич та учасниками ансамблю, голова райдержадміністрації В. Поліщук наголосив, що сьогодні Президент України В. Ф. Янукович особливу увагу акцентує на задоволенні культурних та освітніх потреб національних меншин, зміцненні міжнаціональної злагоди та порозуміння. Різні міжетнічні групи населення, які проживають на території району, мають рівні умови для функціонування, задоволення культурних та освітніх потреб, в повній мірі використовують своє конституційне право на свободу совісті та віросповідання.

Громова, Н. Скарбничий народних муз : [спогади доньки про батька – видатного фольклориста й етнографа України, педагога Гната Трохимовича Танцюру. 12 листопада минає 51 рік з дня його смерті] / Н. Громова // Трибуна праці. – 2013. – 12 листоп. – С. 3.

Гончарук, К. Із джерела фольклорної криниці : [нотатки з районного семінару-практикуму для керівників фольклорних колективів району та директорів сільських клубних установ на базі народного аматорського фольклорного колективу Героя Соціалістичної Праці Ольги Федорівни Десяк Тернавського Будинку культури Крижопільського району] / К. Гончарук // Сільські новини. – 2013. – 12 листоп. - С. 2.

19 листопада перший заступник голови Тростянецької райдержадміністрації В. Ляшенко з робочим візитом побував на репетиції зразкового хореографічного колективу «Первоцвіт», яка проходила у Капустянському сільському Будинку культури. Під час візиту відбулася зустріч з директором школи К. Трофімюк, яка розповіла про колектив. Учасники танцювального колективу приймають активну участь в усіх урочистостях, що проводять сільський та районний Будинки культури. Для учасників колективу проводяться лекції та бесіди з питань історії і теорії українського народного танцю і хореографічного мистецтва України. Протягом року підготували такі хореографічні номери: хореографічна композиція «Ходить гарбуз по городу»; український танець «Гребіночка»; хореографічна композиція «Гуцулка і буковинський козак»; вокально-хореографічна композиція «Мазурі»; поліська полька «Поліссяночка»; «Карапет»; привітальний танець «Не шуми калинонько»; хореографічна композиція «Вербонька»; «Циганський танець», «Величальний гопак» та ін. По завершенню візиту Віктор Ілліч подякував колективу та його керівнику за сумлінну, гарну підготовку та виконання хореографічних композицій, за прагнення до вдосконалення, за любов до прекрасного і побажав успіхів, процвітання, підкорення нових вершин та гарного настрою.

Зоренко, В. Співають для душі, співають для людей : [про вокальний ансамбль «Жмеринчаночка» (керівник О. Буряченко). У репертуарі колективу понад два десятки пісень – як народних, так і авторських. Учасники колективу виступали під час мистецьких заходів у Жмеринській центральній районній бібліотеці та планують презентувати свою концертну програму вихованцям школи-інтернату] / В. Зоренко // Інфо Жмеринка. – 2013. – 22 листоп. – С. 5.

29 листопада у Бугаївському сільському клубі Оратівського району відбулося святкування з нагоди 45-річчя творчої діяльності народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Первоцвіт». У заході прийняла участь голова райдержадміністрації Г. Кириленко. У складі колективу 15 учасниць, берегинь української народної пісні, справжні, щирі, талановиті вони збирають, відтворюють і намагаються передати глядачеві народну українську пісню. Цінністю колективу являється їх репертуар. З музичними вітаннями також виступили творчі колективи з сіл Якимівки та Оратова.

29 листопада у Ладижинському Будинку культури «Лада» відбулося святкування 5-річчя створення народного аматорського фольклорного гурту «Родичі». За п’ять років учасниці гурту стали відомими не лише у Ладижині, вони приймали участь у фестивалях області та України. Привітати ювілярів прийшли представники влади: заступник міського голови О. Олійник, начальник відділу культури О. Журба. Учасники гурту виконували авторські та народні пісні, пісні на вірші Т. Шевченка, читали вірші, гуморески. Танцювальні колективи «Акварель» та «Перлинка» привітали ювілярів своїми творчими номерами.

Вінницький етно-фольк-гурт «Мокоша» став лауреатом третьої премії Всеукраїнського фестивалю «Червона Рута – 2013». Перемогу колектив вінницького училища культури ім. М. Д. Леонтовича отримав у жанрі автентичного фольклору (номінація «Співочі гурти»). Конкурс проходив у виставковому центрі «Експо-центр» у Києві, де було представлено близько 20-ти колективів.

Декоративно-прикладне мистецтво

Косенко, Л. «Вишиванка» вишиває, і не тільки : [про діяльність любительського об’єднання «Вишиванка», що діє при Тростянецькому районному Будинку культури] / Л. Косенк // Тростянец. вісті. – 2013. – 8 листоп. – С. 4.

20 листопада в приміщенні Вінницької дитячої музичної школи № 2 відбувся фестиваль народно-художньої творчості «Подільські візерунки». Самобутнє культурно-мистецьке народне дійство розпочалося у фойє школи презентацією виставки робіт учнів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва. Викладачі художнього відділення провели майстер-класи з виготовлення диво-оберіга «Ляльки-мотанки», створення автентичного вазона «Дерево життя» та виготовлення витинанки. Шанувальникам народного музичного мистецтва в малому концертному залі представлена лекція-концерт та показ відеофільму «Творчий портрет М. Д. Леонтовича». Викладачі хореографічного відділення підготували виступи дитячих танцювальних колективів. Також відбувся подільський флешмоб, під час якого всі присутні мали можливість ознайомитись із стилістичними особливостями українського танцю за регіональним поділом. На завершення свята відбувся концерт учнів і викладачів «Ми з роду українців». В програмі концерту представлені твори вітчизняних композиторів класичного та сучасного напрямків.

23 листопада у РЦСМ «Арт-Шик» відбувся майстер-клас з декорування підсвічника і свічки в техніці декупаж, мармурування та трафарет. На майстер-класі усі бажаючі мали можливість створити оригінальні предмети інтер’єру для себе або у подарунок. Майстер-клас провела майстриня Ірина Краснова.

28 листопада у Тростянецькому краєзнавчому музеї відбулася презентація виставки декоративно-прикладного мистецтва. На виставці представлені вишивки двох самодіяльних майстринь з с. Ободівка Л. Сиворог та М. Дяченко. Л. Сиворог представила роботи релігійного спрямування: «Великодній розмай», «Мій ангел зі мною завжди», «З джерел духовної криниці». Роботи майстрині неодноразово представлялися на виставках у Тростянці та Вінниці. М. Дяченко представила на виставці 10 вишитих хрестиком сорочок. Майстриня надає перевагу геометричному орнаменту.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

З народних джерел : [у Шаргородському районному Будинку культури відбувся І районний фестиваль-конкурс фольклорно-етнографічних колективів «З народної криниці». У номінації «солісти» третє місце зайняла Я. Підпенько (с. Мурафа), друге – Г. Смалюх (с. Деребчин), перше місце отримав О. Буга (с. Михайлівка). Серед ансамблів перше місце посіли вокалісти Лозівського СБК, друге – Федорівського СБК, третє місце розділили Голинчинецькі та Козлівські аматори сцени. Серед фольклорно-етнографічних колективів перемогу отримали аматори Шаргородського РБК] // Шаргородщина. – 2013. – 1 листоп. – С. 4.

Бурча, І. Сурми звитяги : [за ініціативи громадської організації «Вінницьке крайове козацьке молодіжне об’єднання «Молода Подільська Січ» відбувся ХІ обласний фестиваль «Сурми звитяги», в якому прийняв участь вокальний гурт «Козачата» Зозівської ЗОШ. Виступаючи у номінації вокальні та вокально-інструментальні ансамблі гурт «Козачата» виборов почесне друге місце серед колективів загальноосвітніх, музичних і мистецьких шкіл та позашкільних закладів області та отримав Диплом лауреата фестивалю і цінний подарунок] / І. Бурча // Липовец. вісті. – 2013. – 1 листоп. – С. 4.

1 листопада у залі Іллінецького районного Будинку культури відбулися урочистості з нагоди відзначення Дня працівника соціальної сфери. З вітаннями та побажаннями звернулися до учасників урочистостей: голова райдержадміністрації В. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик, помічник народного депутата України Л. Герасимчук, голова Іллінецької районної профспілкової організації профспілки працівників державних установ України Г. Бусійок. Голова райдержадміністрації подякував працівникам соціальної сфери за самовіддану працю та побажав міцного здоров’я, щастя, сімейного затишку, достатку, мудрості та невичерпної енергії, сили та наснаги для творення добра. Кращих працівників за сумлінне виконання службових обов’язків та з нагоди професійного свята було нагороджено грамотами районної державної адміністрації та районної ради, вручено подяки від народного депутата України Г. Калетніка та пам’ятні подарунки. Активістів профспілки було відзначено грамотами районної профспілкової організації профспілки працівників державних установ України. Завершились урочистості святковим концертом від аматорів районного Будинку культури.

1 листопада у Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. Скалецького відбулося святкування Дня працівника соціальної сфери. Від імені керівництва району з вітальним словом звернувся заступник голови райдержадміністрації В. Кушпела. З нагоди професійного свята кращих працівників району нагороджено грамотами обласної державної адміністрації, обласної ради, районної державної адміністрації та районної ради. Працівниками районного Будинку культури та музичної школи підготовлено святковий концерт, а працівниками районної бібліотеки – тематичну виставку.

5 листопада директор департаменту екології та природних ресурсів Вінницької облдержадміністрації В. Крисько, перший заступник голови райдержадміністрації Н. Косарчук, голова районної ради О. Антонюк відзначили переможців природоохоронного конкурсу «Барви Могилів-Подільщини». На конкурсі представлено 89 робіт з 14 загальноосвітніх закладів району. Визначено 15 переможців у різних номінаціях, яким вручено цінні подарунки та дипломи. Конкурс проводився за ініціативи департаменту екології та природних ресурсів Вінницької облдержадміністрації та координаційного центру «Єврорегіон Дністер», з метою популяризації унікальних природних об’єктів, заповідників, заказників та ландшафтних територій.

5 листопада у Теплицькій ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів відбувся урок-мозаїка «Багатонаціональність культури Тепличчини», в якому прийняли участь голова районної державної адміністрації В. Малярчук, начальник відділу освіти райдержадміністрації О. Щербатюк, вчительський та учнівський колективи школи. Захід супроводжувався демонстрацією слайдів, була представлена виставка творчих робіт росіянина за національністю, жителя смт Теплик, скульптора, іконописця, різьбяра М. Плотнікова. До уваги глядачів народний аматорський вокальний ансамбль «Любисток» (керівник Н. Бойко) представив польську народну пісню на мові оригіналу.

7 листопада для учнів класів хореографії Крижопільської школи естетичного виховання проведено урок-лекцію на тему: «Класичний танець – основа хореографічного мистецтва». У ході уроку діти закріпили знання з предмету «Класичний танець» Учениці 6 класу хореографії А. Сідорова та А. Заноза продемонстрували елементи класичного танцю. Урок підготувала та провела викладач по класу хореографії В. Бунь.

Чернега, Н. Оперативно, злагоджено, по-діловому відсвяткували залізничники Козятинської дирекції залізничних перевезень професійне свято – День залізничника : [на початку листопада з нагоди Дня залізничника у стінах Козятинської дирекції залізничних перевезень відбулося урочисте зібрання. Участь у заході прийняли: заступник начальника управління транспорту Вінницької ОДА С. Пасічник, голова Козятинської РДА О. Лавренюк, перший заступник міського голови О. Ломачук, які привітали та вручили нагороди кращим працівникам сфери. Музичні вітання дарували учасники художньої самодіяльності Козятинського Будинку науки і техніки та районного Будинку культури] / Н. Чернега // Вісник Козятинщини. – 2013. – 7 листоп. – С. 6.

7 листопада у с. Мізяківські Хутори відбувся конкурс «Панна Осінь – 2013». Конкурси у номінаціях «Візитка та захоплення», «Мої таланти», «З бабусиної скрині», «Я – господиня» – дали можливість учасницям розкрити свій внутрішній потенціал. Молоді подолянки гідно проявили себе у всіх конкурсах, відтак почесні титули отримали: «Пані Грація» О. Тютюнник, «Пані Вишуканість» А. Івацко, «Пані Ніжність» І. Орчакова, «Пані Чарівність» І. Томляк, «Міс Листопад» О. Орлик, «Міс Жовтень» В Олексієнко, «Віце Панна Осінь» Н. Сидоренко. Переможницею конкурсу «Панна Осінь – 2013» стала дев’ятикласниця Р. Корчун.

Мосендз, О. Районному Будинку культури – 25 : [з нагоди 25-річчя Мурованокуриловецького районного Будинку культури «Жовтень» відбулися святкові урочистості. Зі словами привітань до працівників культури звернувся голова РДА В. Максимчак та вручив сертифікат на 25 тисяч гривень на зміцнення матеріально-технічної бази районного Будинку культури. Колектив закладу був нагороджений почесною грамотою управління культури і туризму ОДА та подякою обласного центру народної творчості. Гарну атмосферу свята створили музичні вітання від творчих колективів та солістів РБК] / О. Мосендз // Наше Придністров’я. – 2013. – 7 листоп. – С. 1, 4.

Районному Будинку культури – 30 літ : [працівники Хмільницького районного Будинку культури підготували святковий концерт з нагоди 30-річного ювілею. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять колишніх працівників Будинку культури, які приносили славу Хмільниччині та залишили нащадкам багатий творчий спадок. Голова РДА О. Томашук, голова районної ради В. Чмелюк та керуючий справами виконкому міської ради А. Барабан привітали ювілярів та вручили грамоти РДА та районної ради кращим працівникам. Музичні вітання подарували аматори районної сцени. Родзинкою свята став виступ академічного ансамблю пісні і танцю «Поділля» Вінницької обласної філармонії під керівництвом Заслуженого артиста України А. Кондюка] // Життєві обрії. – 2013. – 8 листоп. – С. 1, 4.

Волошенюк, К. «Олександрівко, для мене ти єдина» : [мешканці с. Олександрівка Томашпільського району відзначили День села. Святкування відбулося під девізом «Олександрівко, для мене ти єдина» і відбулося у рамках святкування районної акції «Благословенна будь, земля моїх батьків!», до 90-річчя утворення району. У заході прийняли участь начальник відділу культури і туризму РДА О. Сікал, голова сільської ради В. Скрипник, очільник олександрівської громади В. Чувпенюк, представники громади. Ведучі заходу: завідуюча бібліотекою Н. Щетніцька та директор місцевої школи Т. Крижанівська розповіли присутнім про походження чотирьох населених пунктів, які знаходяться на території сільської ради, про сторінки історії села. Згадали про великий подвиг ветерана села Івана Боднара. У виконанні жіночого ансамблю вчителів та дитячого колективу «Дзвіночок» прозвучали музичні вітання] / К. Волошенюк // Томашпіл. вісн. – 2013. – 8 листоп. – С. 2.

14 листопада – IV Міжнародний хоровий фестиваль імені Павла Муравського : [про легендарного українського хорового диригента, педагога, Героя України, народного артиста України, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка та Міжнародної премії ім. В. І. Вернадського, кавалера ордена «За заслуги», почесного академіка Національної музичної академії Павла Івановича Муравського. Понад 75 років Павло Іванович самовіддано працює й цілеспрямовано йде непростим шляхом до вершини досконалості, до високопрофесійної довершеності майстра хорового мистецтва. У 2009 році в с. Дмитрашківка Пішанського району відкрито Меморіальну садибу-музей П. І. Муравського. Також започатковано Міжнародний хоровий конкурс-фестиваль ім. Павла Муравського, який проводиться щороку на батьківщині маестро, в с. Дмитрашківка. Мета фестивалю – поширення творчих засад хорової школи П. І. Муравського, розвиток традицій акапельного академічного співу, популяризація української хорової культури у світі, обмін творчими здобутками ] // Піщан. вісті. – 2013. – 8 листоп. – С. 1.

9 листопада в Жаданівському сільському Будинку культури Іллінецького району відбулись урочистості з нагоди 20-річчя з часу заснування Жаданівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, за участі народного депутата України Г. Калетніка, голови Іллінецької райдержадміністрації В. Ящука, голови районної ради О. Дмитрика, Жаданівського сільського голови Н. Брянської, керівники підприємств, які працюють на території сільської ради. На ювілей рідної школи завітали випускники, учителі, ветерани педагогічної праці. Керівники району вручили директору школи ноутбук та сертифікат на придбання мультимедійного обладнання. Святкове дійство супроводжувалось виступами учнів та педагогів, творчих колективів сільського Будинку культури.

12 листопада в залі засідань відділу освіти Козятинської районної державної адміністрації відбулися педагогічні читання вихователів дошкільних навчальних закладів та учителів початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів району, приурочені 95-річниці від дня народження В. О. Сухомлинського. Методист РМК О.О. Бабкіна презентувала «Сторінки біографії В. О. Сухомлинського». Впровадження педагогічної спадщини великого педагога щодо гармонійного розвитку особистості дитини, формування досвіду гуманістичних стосунків на основі засвоєння та реалізації в повсякденному житті етичних норм і гуманної моралі, життєвої компетентності розкрили у своїх виступах вихователі Глуховецького ДНЗ І. В. Заєць, О. К. Симчук, Самгородоцького ДНЗ Л. М. Ковальчук, учителі початкових класів ЗНВК І-ІІІ ст. «Школа-інтернат-гімназія» ім. В. М. Підгорбунського О. І. Дмитрук, Г. А. Левченко, Н. М. Щищківська, О. А. Соломська, А. С. Білоус. Оживила педагогічні читання інсценізація оповідання В.Сухомлинського «Струмочок і ромашка», яку підготувала вихователь Білопільського ДНЗ Ю. М. Козаченко зі своїми вихованцями.

13 листопада голова обласної державної адміністрації І. Мовчан прийняв участь у святкуванні Дня телебачення, радіо і зв’язку у колективі обласної державної телерадіокомпанії «Вінтера», який багато років очолює заслужений журналіст України Л. Коваленко. Привітати працівників телерадіокомпанії прийшли також голова обласної ради С. Татусяк, вінницький міський голова В. Гройсман, народний депутат України Г. Калетнік, голова обласної організації Національної спілки журналістів України В. Паламарчук. Привітала свій колектив і генеральний директор ТКР Л. Коваленко. Особливу подяку вона висловила тим працівникам, які залишаються за кадром, але виконують величезний обсяг роботи.

13 листопада у Верхівському сільськогосподарському коледжі Вінницького НАУ Тростянецького району відбулося районне свято з нагоди відзначення Міжнародного дня студента й професійного свята Дня працівників сільського господарства. На свято завітали гості з райцентру: начальник відділу у справах сім’ї та молоді А. Буга, начальник управління агропромислового комплексу М. Цимбалюк та голова районного комітету профспілки працівників АПК Л. Кушнір. В ході свята кращих студентів коледжу за відмінне навчання та за активну участь у громадському житті коледжу нагороджено почесними грамотами з врученням цінних подарунків. Цінні подарунки також одержали студенти, які відносяться до категорії діти-сироти та позбавлені батьківського піклування. Відбувся святковий концерт на якому виступили учасники художньої самодіяльності коледжу.

Бандуристи Хмільницької школи мистецтв на обласному фестивалі-конкурсі кобзарського мистецтва : [учні-бандуристи Хмільницької школи мистецтв прийняли участь в обласному фестивалі-конкурсі кобзарського мистецтва «Струни вічності», що відбувся в обласній філармонії. На свято зібралися творчі колективи та окремі виконавці-бандуристи з усіх районів Вінниччини, де презентували свої конкурсні виступи. Журі очолив відомий митець, голова спілки кобзарів-бандуристів України В. Єсипок] // Я та місто Хмільник. – 2013. – 14 листоп. – С. 9.

Чернега, Н. Переповнений зал, запашний коровай та відомі співаки : [такий подарунок зробив до Дня працівника сільського господарства своїм трудівникам керівник СВК «Маяк» М. Рибак. Урочистості з нагоди професійного свята відбулися в приміщенні Глуховецького Будинку культури. Продовжилося святкування концертною програмою за участі відомих співаків: заслуженого артиста України, композитора і виконавця М. Янченко, переможця телешоу «Голос країни» І. Гандзера, співачки  Т. Денисюк та співака і аранжувальника М. Моди] / Н. Чернега // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 14 листоп. – С. 6.

14 листопада у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулося урочисте зібрання з нагоди Дня працівників сільського господарства. Привітати аграріїв області з професійним святом завітали голова ОДА І. Мовчан, голова обласної ради С. Татусяк та Вінницький міський голова В. Гройсман. Під час урочистостей керівники області та міста нагородили кращих аграріїв Вінниччини Почесними грамотами обласної державної адміністрації та обласної ради відзначили кращих працівників галузі, а також вручили почесні відзнаки очільникам районів, визнаних цьогоріч кращими за результатами комплексної рейтингової оцінки. По завершенню офіційної частини свята працівників сільського господарства регіону привітали творчою програмою вокальні та хореографічні колективи області.

Самгородчани – на ІІ обласному фестивалі : [учні та вчителі Самгородоцької спецшколи-інтернат Козятинського району представили район на ІІ обласному мистецькому фестивалі-конкурсі учнівської та учительської творчості «Дивоцвіти Вінницького краю». Конкурс відбувся у двох номінаціях: сценічне та виставкове мистецтво. За результатами журі найвищу оцінку отримав виступ О. Пасічнюк з піснею «Чорнобривці» у хореографічному супроводі гурту «Данс-клас»] // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 14 листоп. – С. 12.

Мельник, Г. Струни вічності : [у Вінниці відбулося свято кобзарського мистецтва «Струни вічності». Цьогоріч свято приурочене 103-й річниці від дня народження відомого кобзаря, який все своє життя присвятив бандурі – В. Перепелюка. Під час заходу присутні мали можливість переглянути кадри з кінофільму, де пісні «За Сибіром сонце сходить» й «Молитву до сонця» виконує В. Перепелюк] / Г. Мельник // Слово Придністров’я. – 2013. – 14 листоп. – С. 8.

Чеснівці виповнилося 250 років : [у Хмільницькому районі відбулися урочистості, присвячені 250-річчю заснування села Веснівка. Зі словами привітань до усіх присутніх звернувся голова сільської ради П. Іщук. Зі спогадами про рідне село та найкращими побажаннями землякам виступив ініціатор святкування ювілею – поет, журналіст, краєзнавець Є. Козюк. Святкову концертну програму провели методисти районного Будинку культури Л. Ковальчук та О. Петрун. У виконанні Лип’ятинського жіночого вокального ансамблю «Калинові грона» прозвучали українські пісні: «Дві долі», «Тече річка», «Цвіт акації» та ін.] // Життєві обрії. – 2013. – 15 листоп. – С. 4.

Розкрий талант: створи казку, напиши поезію на різдвяну тематику : [Міжнародна громадська організація «Україна-Польща-Німеччина» та Національна спілка письменників України оголосили про проведення районного конкурсу поезії або казки «Свіча в свічаді». Конкурс проводитиметься у 3-х вікових категоріях Учасниками є мешканці Ямпільщини віком від 5 до 25 років. Мета конкурсу: розвиток та підтримка творчих здібностей серед дітей та молоді, відкриття нових талантів краю] // Ямпіл. вісті. – 2013. – 15 листоп. – С. 6.

15 листопада у Липовецькому районному Будинку культури відбулися урочистості з нагоди Дня працівників сільського господарства. Привітати прийшли керівники району: голова райдержадміністрації А. Грищук та голова районної ради Ю. Науменко. У своїй вітальній промові голова райдержадміністрації висловив подяку всім, хто з року в рік забезпечує стабільне зростання агропромислового комплексу району – хліборобам, агрономам, всім, чиє життя невід’ємно пов’язане із сільськогосподарським виробництвом. За високі показники досягнуті в галузі рослинництва, кращі агрономи, механізатори, комбайнери в тому числі керівники сільськогосподарських формувань були відзначені почесними грамотами райдержадміністрації та районної ради та грошовими винагородами. Продовжили свято аматори районного Будинку культури святковим концертом.

Солотвінський, І. «Поезія – це завжди неповторність…» : [одинадцятикласники Жмеринської школи-ліцею разом з класним керівником Л. Рябчук провели поетичний вечір «Поезія – це завжди неповторність…», присвячений Дню української писемності та мови. Вечір зібрав педагогів, учнів та шанувальників поетичного слова. Учні читали вірші Л. Костенко, П. Тичини, Є. Плужника, В. Стуса та інших відомих поетів] / І. Солотвінський // Інфо Жмеринка. – 2013. – 15 листоп. – С. 5.

15 листопада у Гайсинському районному Будинку культури відбувся творчий звіт народних колективів Гайсинщини «Україна – свята моя земля», присвячений Дню сільського господарства. На творчий звіт району приїхали почесні гості з м. Вінниці: начальник Вінницького обласного управління культури та туризму М. Скрипник, заступник директора обласного Центру народної творчості О. Назарець, методист обласного Центру народної творчості Л. Гричанюк. У звіті району прийняли участь: голови Гайсинської РДА С. Скіць, перший заступник голови Гайсинської РДА В. Вітюк, заступники голови РДА В. Буновський та С. Несвятий, начальник Гайсинського районного відділу культури та туризму М Ричков, громадськість міста та району. У звіті прийняли участь більше півтисячі учасників з Гайсинщини.

15 листопада у Жмеринському районному Будинку культури відбулося святкування з нагоди Дня працівника сільського господарства. Участь в урочистостях прийняли: голова районної державної адміністрації Ю. Твердохліб, заступник голови районної державної адміністрації І. Віканов, голова районної ради С. Гринчук, заступник голови районної ради Н. Рожок, представники сільськогосподарських підприємств, структурних підрозділів райдержадміністрації, громадськості та засобів масової інформації району. За вагомий внесок у соціально-економічний розвиток району, сумлінну, наполегливу працю та з нагоди Дня працівників сільського господарства почесними грамотами, грошовими винагородами та подяками райдержадміністрації і районної ради нагороджено кращих працівників агропромислової галузі. Особливої відзнаки за заслуги перед районом – медаль «90 років Жмеринському району» удостоєні три керівника сільськогосподарських підприємств та заступник голови райдержадміністрації І. Віканов. Гарний настрій усім присутнім в залі створили творчі колективи району.

15 листопада в Будинку культури с. Агрономічне проведено святкування з нагоди відзначення Дня сільського господарства. На захід були запрошені: голова районної державної адміністрації В. М. Анікеєнко, керівники агроформувань та фермерських господарств, комбайнери та механізатор – усі ті, хто віддано працює та збирає врожай на ланах нашого краю. Під час проведення заходу почесними грамотами районної державної адміністрації та районної ради з грошовими винагородами відзначили кращих аграріїв району. Продовженням заходу стала концертна програма, яка надала особливо святкової атмосфери.

 

16 листопада в концертній залі обласної філармонії відбувся щорічний XIV обласний фестиваль польської культури «Єднаймося. Радіймо. Співаймо.», присвячений 95-й річниці з Дня незалежності Республіки Польща. Цьогорічний фестиваль відбувся під патронатом Маршалка Воєводства Сьвєнтокшиського Адама Ярубаса та голови Вінницької обласної ради С. Татусяка. У фестивалі прийняли участь найкращі творчі колективи культурно-просвітницьких організацій та шкіл, де вивчають польську мову з міст: Бар, Вінниця, Гнівань, Жмеринка та Козятин. А також, гості фестивалю з м. Житомира та м. Кам’янця-Подільського. На фестивалі були присутні представники від обласної та міської ради, навчальних закладів, національно-культурних спільнот, ЗМІ. З вітальним словом виступив Консул Республіки Польща у м. Вінниця Даміан Чарчінський, який надав високу оцінку роботі керівників творчих колективів та відзначив гарний рівень організації заходу. Представники Вінницької культурно-просвітницької спілки поляків висловили слова подяки всім учасникам, які прийняли участь у заході та нагородили дипломами фестивалю. Фестиваль відбувся завдяки фінансуванню Генерального Консульства Республіки Польща у м. Вінниця, Вінницької обласної ради та Вінницької міської ради.

16 листопада готель «Поділля» у м. Вінниця перетворився на сімейний центр із різноманіттям інформаційних, пізнавальних, розважальних та інтерактивних заходів. Саме тут відбулося «Свято батьківства. Осінь 2013», організатором якого виступила Вінницька обласна громадська організації «Територія мам». Свято відбулося в рамках V Всеукраїнського фестивалю свідомого батьківства, ініціатором якого є «Асоціація свідомого батьківства» (м. Київ). Захід відбувся за підтримки Управління у справах сім'ї та молоді Вінницької обласної державної адміністрації.

16 листопада у Бершадському районному Будинку культури відбулися урочисті заходи з нагоди Дня працівника сільського господарства та звітний концерт творчих аматорських колективів Бершадського району «Хлібом і піснею славен наш край». В урочистостях прийняли участь: голова обласної ради С. Татусяк, голова райдержадміністрації М. Бурлака, голова районної ради М. Грабчак, міський голова М. Кольченко, голова районного об’єднання «Бершадська рада сільгоспвиробників» С. Савченко, голови територіальних громад, працівники та ветерани галузі сільського господарства району, громадськість району. В рамках творчого звіту були представлені колективи району та сольні номери, які оцінювала атестаційна комісія управління культури і туризму обласної державної адміністрації у складі заступника директора обласного центру народної творчості О. Назарець та завідувача відділом обласного центру народної творчості Л. Гречанюк. У фойє Будинку культури було розгорнуто виставки народних майстрів Бершадщини та роботи вихованців Будинку дитячої творчості відділу освіти РДА.

Яківчук, І. Барвисте шоу осені : [у Росошанській ЗОШ І-ІІІ ст. Липовецького району відбулося свято «Барвисте шоу осені». Діти читали вірші, виготовляли композиції з квітів, приймали участь у різноманітних конкурсах] / І. Яківчук // Липовец. вісті. – 2013. – 20 листоп. – С. 4.

Лосковський, В. Михайлівцям – 610 років : [громада с. Михайлівці відсвяткувала 610 річницю з дня його заснування. Селищний голова Мурованих Куриловець Г. Цибульська  та депутат районної ради С. Кушнір привітала усіх жителів громади та гостей свята. Були представлені виставки художника-аматора В. Семенюк, вишивальниць Л. Рудь, О. Покритюк, педагогів місцевої школи Т. Кравець, В. Парчевської, К. Бурдакової, учнів школи М. ковальської, С. Гриньків, Т. Акименко та ін. Вишивальниця Л. Рудь вишила рушник, який подарувала сільському голові на честь свята] / В. Лосковський // Наше Придністров’я. – 2013. – 21 листоп. – С. 4.

22 листопада у Крижопільському районному Будинку культури відбулося свято дитинства і доброти «Добрик скликає друзів», в якому прийняли участь представники з 22 загальноосвітніх навчальних закладів району. Усі команди були об’єднані в одну велику і дружну сім’ю «Добрики Крижопілля». Діти приймали активну участь у різноманітних завданнях і конкурсах, де представляли свій населений пункт «Добрик-містечка».

24 листопада за сприянням Товариства подорожей «Земна Куля» відбувся тур по місту, присвячений 100-річчю вінницького трамваю. Екскурсійний тур провів екскурсовод та історик О. Федоришен і розпочався він з візиту у нещодавно відкритий міський музей трамваю. Після цього всі бажаючі мали можливість здійснити поїздку в ретро-вагоні та відч