Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Липень

Бібліотеки Вінниччини

Наприкінці червня з навчальним візитом, організованим за сприяння Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), в рамках програми «Бібліоміст», до Барської районної бібліотеки завітала група бібліотечних працівників з різних регіонів України. Фахівці ознайомились з досвідом роботи районної бібліотеки для дітей, яку презентувала завідуюча Л. Мірчук. У головному приміщенні Барської книгозбірні заступник голови районної ради М. Синчак здійснив для гостей екскурс в історію міста Бара та окреслив соціально-економічний портрет району. Автор світлин Є. Меснянкін запропонував увазі бібліотечних працівників експозицію «Дорога до храму», присвячену 1025-річчю Хрещення Київської Русі. Директор Барської районної бібліотеки Л. Кирилюк після здійснення екскурсії структурними підрозділами поділилася напрацюваннями в ході реалізації проектів «Фортеця для літніх», «Вікно у світ для незрячих і слабкозорих», «Створення Центру проектного менеджменту», виграного в рамках конкурсу співпраці бібліотек з місцевими громадами. Слова вдячності звучали на адресу представників програми «Бібліоміст»: директора Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва Наталії Морозовій за істотну допомогу в розвитку бібліотек та Н. Новакової і О. Бондар.

2 липня в Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці відбувся тренінг «Соціальне служіння дітей», в рамках реалізації проекту «Запровадження нових бібліотечних послуг для населення» з групою «Подільські православні скаути».

2 липня в актовій залі оздоровчого табору «Салют» працівники Чернівецької районної бібліотеки для дітей провели урок-подорож «До Країни Прав і обов’язків». Під час бесіди «Правила і закони в суспільстві і в твоєму житті» діти дізналися, що таке права, ознайомилися зі сторінками «Конвенції про права дитини», державними і народними символами України. По закінченню свята на дітей чекала розгорнута книжкова виставка і цікава вікторина.

5 липня в читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбулось святкове засідання клубу «Берегиня», приурочене до Дня родини. На свято завітали головний спеціаліст відділу культури і туризму РДА О. Л. Домбровська, директор Гайсинської ЦБС Н. П. Обертинська, депутат районної ради Р. А. Пастушенко. На засідання були запрошені сім’ї – користувачі бібліотеки, які поважають і шанують один одного, бережуть сімейні традиції. Однією з добрих традицій українського народу є його гостинність, тож за українським звичаєм гостей пригощали варениками з вишнями. Гості свята – поети О. І. Гринник та В. В. Дверніцький читали власні вірші про рідний край, мамині рушники та рідну домівку. Гарну концертну програму підготували Л. Горошко, дует сім’ї Погрібняків та учениця музичної школи С. Борова.

7 липня у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбувся перегляд літератури «Майстер художнього слова і публіцист», до 75-річчя від дня народження І. С. Волошенюка. Виставка-ювілей присвячена життю і творчості журналіста і письменника. Іван Степанович Волошенюк – автор книг і сотень нарисів, Заслужений журналіст України, лауреат «Золотого пера», журналістської премії ім. Гришина та республіканських літературних – ім. П. Желюка та ім. М. Коцюбинського, член Національної Спілки письменників.

7 липня в Хмільницькій районній бібліотеці відбувся урок народознавства «Наше Купало з верби…», який провели бібліотекарі А Поліщук та М. Бабій. В інтернет-центрі бібліотеки організували віртуальні подорожі «Ой на Івана, ой на Купала», а на абонементі для дорослих представили книжково-ілюстративну виставку «Дивосвіт Купальської ночі».

     

9 липня на базі Борівської сільської бібліотеки № 2 Чернівецького району відбувся методичний день родини: «Розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Участь у заході взяли: заступник голови РДА М. В. Петровська, фахівці з соціальної роботи. Завідуюча бібліотекою К. Капеліста спільно зі своїми вихованцями та найактивнішими відвідувачами бібліотеки читали вірші відомих українських поетів про родину, сім’ю, батьків. Фахівці з соціальної роботи провели бесіди з прийомними сім’ями, обмінялися досвідом щодо здійснення соціального супроводу.

10 липня на базі Скаржинецької сільської бібліотеки Хмільницького району відбувся районний семінар-практикум «Бібліотека. Влада. Громада: стратегія єдності в інформаційному суспільстві» з працівниками сільських бібліотек Хмільницького району. Cкаржинецький сільський голова Л. Стрельчик. привітала учасників семінару і побажала плідної співпраці. Відкрила семінар-практикум директор районної бібліотеки для дорослих З. Попова з виступом на тему: «Роль сільської бібліотеки в житті місцевої громади». Досвідом роботи поділилась бібліотекар Скаржинецької сільської бібліотеки В. К. Погребняк. З консультацією «Сільська бібліотека – осередок духовності та знань» виступила методист районної бібліотеки для дорослих О. В. Ошовська. Учасники семінару мали можливість ознайомитись з книжковими виставками, картотекою і каталогом бібліотеки, а також провели практичні заняття на комп’ютерах.

11 липня на подвір’ї районної бібліотеки в смт Літині відбулось «смачне» українське свято. В святкуванні взяли участь заступник голови РДА Г. Крива, Літинський селищний голова А. Бичок, начальник відділу культури і туризму РДА О. Гвоздинська, організатор свята директор районної бібліотеки, голова районної ради жінок Л. Іщук, члени літературно-мистецького об’єднання «Дзвінкова криниця», представники районної громадської організації Подільський народний Університет культури, діти волонтери з Свєнтокшиського воєводства Польщі, громадськість селища. На святі було представлено український борщ і пампушки з часничком власного приготування. Усі бажаючі мали можливість посмакувати борщ, приготовлений упродовж свята на багатті. Також на святі співали, жартували, танцювали та читали власні вірші. Під час свята гості мали нагоду відвідати містечко майстрів народних ремесел, виставку вишиванок, бісероплетіння, відвідати майстер-клас з плетіння соломкою, придбати сувеніри. На завершення свята відбувся концерт фольклорних колективів та окремих виконавців.

Прусак, В. Вивчаємо краєзнавчі аспекти : [Літинська районна бібліотека за участі Подільського народного університету та сільських бібліотек району провели районний семінар на тему: «Краєзнавчі розвідки у сільських бібліотеках. Особливості організації». В ході семінару надавались консультації та вивчався практичний досвід громадської організації Подільського народного університету культури та Літинської районної бібліотеки в реалізації громадсько-державного проекту «Люблю тебе, мій рідний краю». Сільські бібліотекарі відвідали майстер-класи по ткацтву – майстрині О. С. Солоджук та вишивці – майстрині Л. М. Томляк] / В. Прусак // Літин. новини. – 2013. – 12 лип. – С. 1.

У липні в інтернет-центрі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих відбулися інтернет-мандри «Літні канікули з Інтернетом». За допомогою комп’ютерів користувачі вчилися створювати презентації, користуватися пошуковими системами Інтернету, копіювати та зберігати документи, мали можливість ознайомитися з можливостями програми Power Point та ін. У рамках реалізації на Вінниччині пілотної частини соціального проекту «Університет третього віку – вікно у світ. Українські перспективи» та співпраці з громадською організацією «Філософія серця», територіальний центр соціального обслуговування м. Хмільника спільно з Хмільницькою районною бібліотекою для дорослих на базі інтернет-центру організували безкоштовні курси з комп’ютерної грамотності для підопічних територіального центру – людей похилого віку та інвалідів загального захворювання. На курсах пенсіонери ознайомилися з основами роботи на комп’ютері, вивчили основні текстові редактори, мали можливість поспілкуватися в Skype через мережу Інтернет.

Тупчій, Л. «Калинове гроно» : [таку назву буде носити міськрайонне літературне об’єднання, яке діятиме при Жмеринській центральній районній бібліотеці. Ініціатором створення став жмеринський поет, директор ЗОШ І-ІІІ ст. с. Северинівна – В. Горлей. Всі творчі люди мають можливість приєднатися до об’єднання] / Л. Тупчій // Жмерин. меридіан. – 2013. – 13 лип. – С. 4.

17 липня в читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дітей відбулася краєзнавча година для дітей 5-6 класів: «Тут все священне, все моє, бо просто зветься краєм рідним», до 90-річчя утворення Хмільницького району. Під час проведення години було приділено увагу популяризації історико-краєзнавчої літератури про пам’ятки культури, народну творчість, місцевий фольклор, як найважливіший засіб естетичного і патріотичного виховання дітей. Була представлена книжкова виставка: «О краю мій, моя колиско, мойого серця оберіг», що розкриває історичне минуле Хмільниччини, його сьогодення, культурне надбання та літературне життя.

19 липня в Немирівській центральній районній бібліотеці відкрилась книжкова виставка-перегляд «Корифей кобзарського мистецтва України», з нагоди 210-річчя видатного українського кобзаря Остапа Вересая.

Гуцал, Т. Відкриваємо двері у літо! : [працівники Барської районної бібліотеки для дітей, на чолі із завідуючою Л. Марчук, з метою активізації читацького інтересу дітей, провели різноманітні заходи, учасниками яких були вихованці пришкільних таборів, оздоровчого табору «Фортуна» с. Митки, вихованці міського реабілітаційного центру «Еверест»] / Т. Гуцал // Поділ. край. – 2013. – 19 лип. – С. 5.

Лавренюк, Д. Добра родина – славна Україна : [в Гайсинській районній бібліотеці пройшло свято українського роду, започатковане лауреатом багатьох мистецьких конкурсів Л. Горошко. У заході взяли участь: депутат райради Р. Пастушенко, працівник відділу культури О. Домбровська, директор районної бібліотечної системи Н. Обертинська, самодіяльний композитор В. Дверницький, дует подружжя Андрія та Наталії Погрібняк. Під час свята учасники розповідали про свої сім’ї, звички, традиції, які в них існують а також прозвучали пісні відповідної тематики] / Д. Лавренюк // Поділ. зоря. – 2013. – 25 лип. – С. 4.

26 липня в бібліотеці с. Вінницькі Хутори відбулось чергове засіданні клубу «Правовий меридіан», що діє при районній бібліотеці. Захід провела завідуюча сільською бібліотекою Т. М. Савчук для молоді віком від 15 до 18 років. Тема заходу – негативний вплив медіа-насильства на підлітків. Діти прагнуть імітувати побачене, копіювати поведінку телегероїв та взагалі готові вчинити протиправні дії, простіше кажучи, злочин, перейнявши «технологію» з телефільмів.

Протягом липня в читальній залі Бершадської районної бібліотеки відбулась книжкова виставка «Книга дарує натхнення». На виставці представлені роботи читачів. Це вироби дітей які відвідують гуртки при Будинку дитячої творчості: вироби з бісеру – «Триколірна фіалка», «Сонячне гроно» та «Український вінок»; вироби зі стрічок –«Квітковий калейдоскоп» та «Нарциси»; вироби з паперу – «Пробудження», «Ваза для квітів»; вироби з солоного тіста – «Коровай», «Дружні бджілки», виріб з сірників – «Церква». Також на виставці представлені вишиванки та рушник переможниці конкурсу «Парад вишиванок» у 2012 р. – В.А. Руденко з с. Кошаринці. Вишиту бісером ікону представила читачка, жителька с. Бирлівка Т.І. Ярчук.

30 липня у Хмільницькій районній бібліотеці відбувся перегляд православної літератури, яку в дар передали Галина і Ксенія Михайліченки. Це цілий ряд книг на різну тематику: історична література, праці святих подвижників, молитовники, календарі, колядки, щедрівки, церковні пісенники. Ці православні видання розкривають суть християнської віри, допомагають глибше пізнати релігійне багатство Бога, людини, сімейних відносин, виховання дітей, молоді, медичні та психологічні аспекти духовного життя людини.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

3 липня у відділі краєзнавства відкрилась виставка-ювілей «Іван Волошенюк – майстер художнього слова і публіцистики», присвячена 75-річчю від дня народження відомого письменника і журналіста – Івана Волошенюка.

9 липня відділ документів іноземними мовами провів майстер-клас по виготовленню солодких букетів. Букети з цукерок – ексклюзивний та незвичайний подарунок, який складається з цукерок та квітів. Всі бажаючі мали можливість навчитись створювати красу та смакоту власними руками.

10 липня та 25 липня в наметі біля приміщення ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулись майстер-класи «Вчимося плести коси», який проводили працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук для усіх бажаючих. Також відбувся тематичний перегляд книг «Коса моя шовковая».

10 липня у відділі економіки та аграрного виробництва до Дня рибалки організовано перегляд-повідомлення «Рибне господарство – важливий сектор економіки».

22 липня відділ рідкісних і цінних видань провів День відкритих дверей «Староденні новини з книжок XV-XVІI ст.». Всі бажаючі мали унікальну можливість ознайомитися з книгами західноєвропейських видавництв XV-XVІI ст.

22 липня у відділі попереднього замовлення, МБА та видачі літератури у рамках циклу «У колі світових імен» організовано перегляд документів «Я вічно буду жити», присвячений 100-річчю від дня смерті Лесі Українки.

27 липня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулась презентація виставки-портрета «І.О. Дяченко – керівник колгоспу» (до 90-річчя від дня народження І. О. Дяченка, Героя Соціалістичної Праці).

30 липня у відділі рідкісних і цінних видань організовано книжкову виставку «Заарештована книга». Експонована література у свій час була вилучена із загальнодоступних фондів бібліотеки до закритого відділу спецфонду, який був породженням радянської цензури і функціонував у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва з 1928 до 1990 рр. Представлені книги та журнали розповіли читачам про страшні сторінки історії минулого століття: «червоний» терор перших років радянської влади, розкуркулення і колективізацію, життя політичних і культурних діячів сталінської епохи, а також твори у галузі літератури, науки та мистецтва.

31 липня – 1 серпня у експоцентрі Вінницької торгово-промислової палати та у ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся Міжрегіональний ярмарок під назвою «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє». Бібліотекарі, читачі, представники влади, ЗМІ, ВНЗ та бізнесу спільно шукали відповіді на важливі питання життєдіяльності українських бібліотек, впровадження інновацій та обміну досвідом для забезпечення інформаційних потреб громадян і ресурсів для розвитку місцевих громад. Упродовж двох днів учасники з Вінницької, Київської, Житомирської, Кіровоградської та Черкаської областей спільно формували план дій для довгострокової підтримки досягнень бібліотек на шляху до модернізації. Програма ярмарку включала дві основні частини: робота експозиції інноваційних бібліотечних проектів та конференція в форматі «пошук майбутнього». ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва представила проект «Вчимося створювати гармонію і успіх». Мета проекту − ознайомлення з теоретичними основами бібліотечного дизайну, специфікою дизайну бібліотечних приміщень, кращим досвідом дизайнерських рішень у бібліотеках світу.

     

Музейна діяльність

10-24 липня у Вінницькому художньому музеї презентувалася друга частина експозиції – «Корифеї українського мистецтва». Це – частина великої експозиції з фондів Дирекції художніх виставок України, у якій представлені роботи художників, які за життя стали відомими не лише в Україні, а й за її межами. Виставка демонструє різноманіття українського мистецтва ХХ століття. Усі бажаючі мали можливість ознайомитись з картинами: М. Глущенка, С. Шишка, О.Шовкуненка, М. Дерегуса, Г. Мєліхова, С. Подерев’янського, В. Пузиркова, З. Шолтеса, А. Кашшая, В. Чегодара, В. Одайника, Ф. Захарова, В. Непийпива, А. Пламеницького, Т. Хитрової, К. Ломикіна, Є. Валобуєва, О. Артамонова, В. Сидорука, В. Цвєткової, О. Лопухова, М. Романишина, Є. Контратовича, В. Полтавця.

11 липня на базі науково-дослідного відділу Вінницького обласного художнього музею «Музей гончарного мистецтва ім. Олексія Луцишина» відбулася презентація виставки молодої вінницької майстрині Л Скічко – «Барви літа». У виставці майстриня представила 66 робіт ручної праці, виконаних в усіх сучасних техніках рукоділля, а їх – понад 20.

Бабур, А. Енергетика та емоції у масляній фарбі : [у Козятинському музеї історії міста відкрилась художня виставка бердичівської художниці Світлани Петричук. Серед представлених робіт – пейзажі, натюрморти, міські перспективи, виконані переважно маслом в одному стилі. Для зображення художниця використовує кисті та мастихін. Привітати з творчим дебютом прийшли: секретар міської ради А. Лазарчук, директор музичної школи Н. Бригадир, викладачі художнього мистецтва, рідні, друзі та поціновувачі мистецтва] / А. Бабур // Козятин залізнич. – 2013. – 12 лип. – С. 10.

Протягом липня в «Світлиці» літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського проходила персональна виставка художника з Вінниччини Василя Оренчака. На виставці під назвою «Мальована краса батьківської Землі» художник представив 26 картин – це натюрморти і пейзажі рідного села Ометинці Немирівського району, де проживає митець, та краєвиди Вінниччини у різні пори року, натюрморти польових і садових квітів тощо.

31 липня у Жмеринському міському історичному музеї відкрилася виставка робіт Заслуженого діяча мистецтв України, директора Вінницького художнього музею Іллі Безбаха. В експозиції близько 30 полотен на різну тематику: пейзажі, де зображено мальовничі куточки Подільського краю, краєвиди Вінниці, картини з філософським змістом – «Доріг багато, а життя одне», «Кожен свого плуга тягне». Відомий митець люб’язно погодився надати свої картини музею до 110-ї річниці м. Жмеринка.

Театрально-концертна діяльність

Актори театральної студії «Мельпомена» здобули першість на фестивалі театральної майстерності : [вихованці театральної студії «Мельпомена», що діє при Вінницькому палаці дітей та юнацтва здобули першість на п’ятому фестивалі театральної майстерності «Світ надії – Дивосвіт», що пройшов у Херсоні] // Новини Вінниччини. – 2013. – 17 лип. – С. 2.

Музичне життя Вінниччини

Наприкінці червня на базі Калинівського районного Будинку культури відбувся обласний конкурс сучасної популярної музики «Музика літа». Учасників конкурсу вітали: начальник обласного управління культури М. Скрипник, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун, перший заступник голови РДА М. Господарець. Артисти представляли різноманітні за жанром та емоційною насиченістю концертні номери у чотирьох номінаціях: рок-гурти, солісти, інструментальні ансамблі, вокально-інструментальні ансамблі. Зокрема: виступи народного аматорського ВІА «Карусель» Немирівського районного Будинку культури, інструментального ансамблю Гайсинської дитячої музичної школи, викладача О. Кіщука з Хмільницької дитячої музичної школи, рок-гурту «Арт-Даун» Калинівського районного Будинку культури.

    

5 липня у кав’ярні-музеї «Вітальня щасливого часу» при магазині-музеї «Пан Заваркін і син» у м. Вінниця відбувся концерт Наталії Пудайло (вокал, скрипка) та Ігоря Кірпічнікова (вокал, гітара). Любителі сучасної акустичної музики мали можливість послухати пісні на вірші Анни Ахматової, Марини Цвєтаєвої, Йосипа Бродського та Йосипа Мандельштама.

Бондар, А. Артфест цього року триватиме два дні : 25-26 серпня у Ладижині Тростянец. р-ну відбудеться щорічний Рок end Dj фестиваль «Артфест-2013» / А. Бондар ; інтерв’ю записала О. Котик // Нове місто. – 2013. – 18 лип. – С. 9.

20 липня біля Вінницької вежі у сквері Козицького, центр «Універ» і паблік «Це Вінниця, друже!» провели Дитяче караоке. Найменші вінничани демонстрували свої таланти, виконуючи українські пісні. Учасники змагалися за диплом та грошову винагороду.

20 липня у кав’ярні-музеї «Вітальня щасливого часу» при магазині-музеї «Пан Заваркін і син» у м. Вінниця, відбувся концерт ансамблю старовинної музики (флейти та фортепіано).

26 липня у кав’ярні-музеї «Вітальня щасливого часу», що діє при магазині-музеї «Пан Заваркін і син» відбувся концерт авторської пісні вінницького барда Олександра Больменко (музичний супровід Сергія Грязнова (гітара)).

Ситніцька, І. Зустріч старих друзів і музикантів : [у Козятині відбувся вечір акустичної музики за участі місцевих гуртів: «Порцеляна», «Фруктовий кефір», «Arus», Imagine Dragons», «Карамель та ін.] / І. Ситніцька // Козятин залізнич. – 2013. – 26 лип. – С. 8.

Кіномистецтво

25 липня – 31 серпня в кінотеатрі «Родина» пройшов Фестиваль короткометражних фільмів «Future Shorts: Літо – 2013». На Фестивалі представлені стрічки режисерів з Південної Кореї, США, Бразилії, Швеції-Данії та Польщі.

Образотворче мистецтво

«Музика кольору Георгія Косміаді» : [про відкриття у Вінницькому обласному художньому музеї виставки «Музика кольору» художника Георгія Косміаді. Художній талант митця найповніше розкрився в натуралізмі та авангардному мистецтві. На виставці представлено 68 творів митця – це кольорові яскраві пейзажі, візантійські куполи церков, пишні архітектурні споруди тощо. Крім робіт Г. Косміаді, було представлено близько 50 творів його учнів, зокрема: «Букет літніх квітів», «Російське село», «Дача в бурю», «Снігові хмари над Сибіром», «Вечірнє місто», «Маєток над рівниною», «Ескіз з ластівками»] // Незалежн. кур’єр. – 2013. – 10 липня. – С. 3.

Боднар, О. «Мігрін – такий, який він є» : [у виставковій залі Спілки художників України пройшла персональна виставка вінницького художника Михайла Мігріна. Вона складалась з 29 картин, що змушують розширити своє бачення навколишнього світу. Твори художника виконані в техніках монументально-декоративного живопису. Митець вважає що не все гарне – цікаве: теми народження і кохання, вічності і смерті в його образах несуть смуток і радість водночас.] / О. Боднар // Вінниц. газ. – 2013. – 12 липня. – С. 9.

14-23 липня, художник і громадський діяч, Заслужений художник України, член Національної спілки художників України М. В. Довгань, започаткував Міжнародний образотворчий пленер «Мистецька Вільниця», який відбувся на території Музею просто неба «Козацька левада», що знаходиться між селами Кинашів та Нестерварка Тульчинського району. Гостями мистецького свята були: представники Національної спілки художників України, художники з Вінниччини, митці з Придністров’я і Польщі, художники, скульптори, музиканти. На захід завітали голова Тульчинської райдержадміністрації А. Бузік, заступник голови райдержадміністрації М. Колібабчук, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації К. Третьякова, директор Тульчинського училища культури Л. Трачук. Програма була насичена виступами і творчою працею, обміном цікавим досвідом, здобутками та експериментами. Підсумком пленеру стала виставка робіт учасників проекту в палаці Потоцьких міста.

  

17-29 липня у холі Вінницької міської ради відбулась шоста персональна виставка Валентини Колтановської. 36 робіт відомої вінницької художниці представлено на виставці «Мистецтво бачити красу», на яких відображено краєвиди України та пейзажі.

Берегова, Н. Аби залишити по собі слід : [у фойє районного Будинку культури відбулась експозиція творів на духовну тематику майстра-умільця Теплицького краю Ю. Березіна. Виставку відвідали голова РДА В. Малярчук та голова районної ради Л. Габінський. Роботи автора виставлялись на виставках Київщини, Черкащини, Вінниччини та Львівщини] / Н. Берегова // Вісті Тепличчини. – 2013. – 25 лип. – С.5.

Самодіяльна народна творчість

Наприкінці червня у м. Калинівка відбувся фестиваль дитячо-юнацької творчості «Зорепад». Цьогоріч фестиваль перестав бути районним конкурсом музичних талантів. Участь у ньому взяли й конкурсанти з сусіднього Козятинського району, а в заключному концерті – з м. Ямполя. Призерів фестивалю вітали перший заступник голови РДА М. Господарець, сільські та міський голови, представники територіальних громад. Кожен з лауреатів фестивалю отримав нагороди та подарунки від голови РДА В. Поліщука, відділів культури та туризму; сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації. Переможці отримали призи.

Сікал, О. Благословенна будь, Земля моїх батьків : [під такою назвою стартувала районна культурно-мистецька акція, присвячена 22-ій річниці Незалежності України та 90-річчю утворення Томашпільського району. Мета акції – прославити кращих трудівників села, героїв та орденоносців краю а також спрямована на виявлення та розвиток юних талантів району. Акція триватиме протягом червня-листопада. Кожна територіальна громада згідно з графіком демонструватиме надбання майстрів, творчих колективів та вписуватиме імена місцевих героїв на сторінках ювілейного альбому, зазначаючи основні події та імена тих, хто творив історію району] / О. Сікал // Томашпіл. вісн. – 2013. – 5 лип. – С. 1.

6 липня з метою вшанування народних традицій, в усіх населених пунктах Козятинського району відбулися обрядові дійства до свята Івана Купала. Для мешканців с. Непедівка цей день був особливим, тому що 6 липня в їх селі святкували районне свято, яке співпало з відзначенням Дня поля. Розпочалось святкування з вшанування пам’яті тих, хто загинув в роки Великої Вітчизняної війни, та подякою живим її учасникам. Друга частина дійства була приурочена святкуванню Купальської ночі з усіма атрибутами, розвагами, хороводами, конкурсами. Концертну програму забезпечили місцеві аматори сцени та районні артисти. За традицією завершились купальські гуляння пусканням віночків на воду та запалюванням вогнища.

6 липня на березі р. Мурафи у смт Чернівці відбулось фольклорно-мистецьке свято, організоване районним Будинком культури. Розважали гостей місцеві артисти О. Жмеринчук, О. Малімончук, К. Канюка, М. Глущак, колектив дитячого хору РБК. Відбулись різноманітні конкурси, ігри та магічні ритуали, без яких не обходиться купальський вечір. Було запалено вогнище, а потім за течією річки дівчата пускали віночки.

6 липня у центральному парку смт Оратів відбувся третій районний фестиваль народної творчості «Купальські передзвони на хвилях Живої», який зібрав народні аматорські фольклорні колективи, колективи художньої самодіяльності, дитячі фольклорні й танцювальні колективи району. Розпочали фестиваль дитячий зразковий танцювальний колектив «Веселкова мрія» районного Будинку культури та народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Первоцвіт» Бугаївського сільського клубу з дитячою фольклорною групою. На святі відбулись: конкурси «Купальське подвір’я», «Найсмачніша юшка» та «Смачні деруни». Традиційний конкурс купальського віночка зібрав у хороводі майже сотню учасників. Всі конкурсанти отримали подарунки від організаторів фестивалю та Подяки від районного Будинку культури

    

8 липня з метою відродження української культури та традицій українського народу, в с. Плоске Мурованокуриловецького району відбулась загальнорайонна акція «Мистецтво одного села», де було вшановано майстрів народної творчості та старожилів села. Участь у акції взяли: голова райдержадміністрації В.Д. Максимчак та голова районної ради В.А. Гук. Після урочистої частини відбулась концертна програма, яку підготували аматорські колективи сільського Будинку культури.

Шуткевич, О. Як вінничани вінки плели і через вогнище стрибали : [про фестиваль «Подільський вінок», який відбувся на майдані біля ККЗ «Райдуга» у м. Вінниці. У програму фестивалю включено: ярмарка майстрів народного мистецтва, традиційні купальські обряди, забави та розваги, майстер-класи народних умільців, квест-гра «Квітка папороті», кульмінацією свята стало вогняне шоу] / О. Шуткевич // Вінниц. газ. – 2013. – 9 лип. – С. 1, 8.

Купальські гуляння у Погребищі : [у м. Погребище відбувся фольклорний фестиваль «Світанки над Россю». У святі взяли участь: народні аматорські фольклорні колективи «Обереги» Чапаєвської територіальної громади та «Мальви» Черемошненського СБК, хоровий колектив «Ветеран» районного Будинку культури, фольклорні ансамблі з Андрушівської громади, народний колектив «Калина» Павлівського СБК та «Господарочка» Адамівського СК, вокальний ансамбль «Рідні наспіви» з Новофастівської громади, фольклорний гурт районного Будинку культури. Гості свята мали можливість взяти участь у конкурсах та забавах] // Колос. – 2013. – 10 лип. – С. 1.

Сидоренко, З. Ой на Івана та на Купала : [у центральному парку смт Оратів відбувся третій районний фестиваль «Купальські передзвони на хвилях Живої». У заході брали участь художні самодіяльні колективи району. Презентували свою творчість на святі й дитячі танцювальні та фольклорні колективи. Всі учасники конкурсу отримали подарунки від організаторів фестивалю та подяки від районного Будинку культури] / З. Сидоренко // Обрії Оратівщини. – 2013. – 11 лип. – С. 4.

12 липня в с. Конищів Мурованокуриловецького району з метою відзначення та вшанування творчих родин пройшла районна культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села», в якій взяли участь: заступник голови райдержадміністрації Т. В. Тарановська та начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації В. М. Веклюк. Гості та жителі Конищівської територіальної громади мали змогу ознайомитися з прекрасними творами мистецтва різних напрямків: вишиванками, малюванням на склі, різьбленням по дереву, випічкою українських короваїв, композицій з квітів тощо. Під час проведення святкового концерту, сільський голова А. С. Смілянець, відзначив кожну творчу родину за її умілість та любов до мистецтва. Особливої уваги заслуговує «хатинка-музей» В. І. Серветнік, яка має скарбничку своїх вишиванок з різних тематик, якими оформлено кімнати її оселі. Свій талант майстриня передала дітям та онукам.

12 липня в актовій залі Оратівської районної дитячої музичної школи пройшов творчий вечір керівника народного аматорського хорового колективу, викладача дитячої музичної школи, самодіяльного композитора, музиканта, хормейстера, талановитого спеціаліста, вдумливого і мудрого керівника Івана Тимофійовича Гнатюка «Життя, оспіване піснею», який зустрічав своє 65-річчя. На святі були присутні: голова Оратівської районної ради В. П. Токарчук, заступник голови районної державної адміністрації Г. В. Колонюк, провідний методист обласного центру народної творчості Н. І. Джус та колеги Івана Тимофійовича – директори дитячих музичних шкіл з Томашполя, Гайсина та Липовця. Музичні вітання дарували народний аматорський чоловічий гурт «Оратаї» районного Будинку культури, народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Берегиня» районного краєзнавчого музею, гурт «Святковий» дитячої музичної школи, народний аматорський хоровий колектив, а також вихованці дитячої музичної школи.

21 липня Крижопільський народний аматорський вокально-інструментальний ансамбль «Дежавю» побував з концертом у с. Забужжя Немирівського району на святкуванні Дня села. У програмі прозвучали пісні про село, українські народні, пісні українських та російських виконавців, на військову тематику, гумор. Сольним співом порадував глядачів В. Поляк, який виконав пісні «Повертайтесь лелеки додому», «Край» та «Для тебе». Загалом на святі було продемонстровано 20 концертний номерів.

Гордійчук, Ю. «Пісня – душа народу» : [під такою назвою відбувся святковий концерт у Літинському районному Будинку культури, присвячений українській народній пісні. Веселими піснями та танцями розважали присутніх місцеві артисти] / Ю Гордійчук // Літин. вісн. – 2013. – 25 лип. – С. 5.

Швець, Н. «Подолянка» відсвяткувала ювілей : [п’ятиріччя з дня створення відсвяткував фольклорний колектив «Подолянка» с. Очитків Оратівського району. Вітали ювілярів місцеві юні аматори сцени, які підготували і провели святковий концерт] / Н. Швець // Обрії Оратівщини. – 2013. - 25 лип. – С. 4.

Космина, О. У Гнівані зібралися… куми! : [у м. Гнівань з ініціативи місцевої влади, депутатів, підприємців відбувся захід «День кума і куми», за участі міського голови Гнівані В. В. Кульшова. На святі відбулись різні конкурси, цікаві сценки, забави, танці та пісні у виконанні Селищенського, Тиврівського, Гриженського та Гніванського вокальних ансамблів. Кульмінацією дійства став святковий феєрверк] / О. Космічна // Маяк. – 2013. – 26 лип. – С. 1, 8.

Художня самодіяльність

Остапенко, Т. Кроки до зірок починаються з «Мрії» : [у Немирівському районному Будинку культури відбувся ювілейний вечір, присвячений десятиріччю утворення зразкової вокальної студії «Мрія», яку очолює композитор О. Янушкевич. На святі були присутні голова Немирівського земляцтва М. С. Матієнко, директор обласного центру народної творчості, Заслужений працівник культури України Т. М. Цвігну зі своїми колегами, випускники студії минулих років, колеги, друзі. Було представлено 30 концертних номерів, серед яких десять – прем’єрні] / Т. Остапенко // Прибуз. новини. – 2013. – 4 лип. – С. 5.

6 липня у м. Бар відбулось святкування Івана Купала, яке здавна вважається святом молоді і кохання. У заході взяли участь керівництво району: голова райдержадміністрації Г. Лука, голова районної ради М. Радіонова, працівники відділу культури та туризму райдержадміністрації, районного Центру дозвілля та територіальні громади району. Святкування Купальської ночі відбувалося на березі річки у формі театралізованого дійства. Територіальні громади району продемонстрували виставки декоративно-прикладного мистецтва. Завершилось свято розпалюванням традиційного купальського вогнища та святковим феєрверком.

Вареники були смачні : [в с. Стодульці Жмеринського району відбулось свято вареників. Гостями свята були: голова Жмеринської РДА Ю. М. Твердохліб, голова райради С. О. Гринчук, представники Демидівської, Кудіївецької та Слободо-Межирівської територіальних громад. У святі взяли участь вокальні колективи «Купава», «Вербиченька», «Калина», юні аматори сцени А. Кудрявська та А. Македонська. Переможцем свята було оголошено місцеву господиню К. А. Огородник, якій було вручено головний приз – десятикілограмовий мішок борошна] // Жмерин. меридіан. – 2013. – 20 лип. – С. 2.

Грінчук, Т. Уклін тобі, моє село! : [під такою назвою у с. Грабівц