Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Квітень

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

16 квітня у Вінницькому міському Палаці мистецтв «Зоря» за підтримки Вінницького державного центру естетичного виховання учнів професійно-технічних навчальних закладів спільно з Департаментом освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації проведено гала-концерт переможців обласного фестивалю-огляду художньої самодіяльної творчості учнів професійно-технічних навчальних закладів Вінниччини «Подільські зорі» на тему: «Пісенна душа українського народу не згасає у віках!». Участь у фестивалі взяли 320 конкурсантів з 13 професійно-технічних навчальних закладів. Переможців визначало фахове журі на чолі з начальником відділу професійно-технічної освіти управління професійної освіти, інноватики та науки Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації Анжелою Даценко. Цього року приємною несподіванкою стала участь вихованців Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації. Гуртківці творчого колективу «Данс» вразили глядачів оригінальною хореографічною композицією «Козаки».

Слюсар, І. Браво, «Фантазіє»! : [до Міжнародного дня танцю у залі Теплицького районного будинку культури зразковий дитячий хореографічний колектив «Фантазія», разом зі своєю наставницею Людмилою Миколаївною Юхимчук, продемонстрували черговий неосяжний політ фантазії вихованців у виставі під назвою «В країні Фантазії». Вистава з двадцяти хореографічних постановок, в якій задіяно вісімдесят учасників. Керівник та вихованці дитячого хореографічного колективу «Фантазія» РБК висловили щиру вдячність керівництву району за підтримку і розуміння] / І. Слюсар // Вісті Тепличчини. – 2013. – 18 квіт. – С. 4.

24 квітня зразковий фольклорний ансамбль «Дивоцвіт» з міста Гнівань вперше взяв участь у Всеукраїнському конкурсі-фестивалі дитячої та юнацької творчості «Штурм», який пройшов у м. Сміла Черкаської області та отримав найвищу нагороду фестивалю – гран-прі. Цього разу фестиваль об’єднав півтисячі учасників з Хмельниччини, Одещини, Вінниччини, Львівщини. Конкурс відбувся під патронатом Міністерства культури України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Смілянської міської ради, Спілки дитячих та юнацьких організацій Черкащини.

Катеринич, А. Підтвердили звання «народних» : [аматорський оркестр народних інструментів Джуринської дитячої музичної школи та вокальний чоловічий ансамбль автентичного співу «Явір» з Мурафи Шаргородського району виступили зі своїм творчим доробком перед спеціальною комісією в складі працівників Вінницького обласного центру народної творчості і з успіхом підтвердили звання «народних»] / А. Катеринич // Вінниччина. – 2013. – 26 квіт. – С. 8.

Декоративно-прикладне мистецтво

27 березня-7 квітня в читальній залі Іллінецької центральної бібліотеки проходила персональна виставка робіт місцевої вишивальниці – Валентини Михайлівни Лапчук. В колекції представлено чимало вишитих сорочок: жіночих, дитячих, рушників, серветок, доріжок, які звеселяють душу відвідувачів своїми неповторними візерунками та розмаїттям кольорів.

У Вінницькому державному педагогічному університеті ім. Михайла Коцюбинського на кафедрі етнології всі бажаючі мали можливість навчитися писати писанки на майстер-класах, які традиційно проводить відома вінницька майстриня Тетяна Пірус. Вона ж завідувачка навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського. Щороку вона проводить майстер-класи з писанкарства. Мета таких зустрічей – показати красу і неповторність саме подільської писанки та аби люди відчули нерозривний духовний зв’язок поколінь.

3 квітня у Вінницькому обласному центрі народної творчості відкрилася виставка з циклу «Мистецтво одного села», на якій представлене рогозоплетіння – прадавнє художнє ремесло с. Щітки Вінницького району. Неповторні вироби подільського поселення відомі не тільки в Україні. У світлиці обласного центру народної творчості від золотавої рогози ніби зазирнуло сонце, освітило все навколо і в середині весни нагадало про літо. На квітневій виставці в обласному центрі народної творчості 33 вироби з рогози Галини Заєць і 22 – Надії Іщенко. Усі своєрідні, бо кожен майстер має свій стиль. У світлиці рогозі шана особлива, їй присвятили вірші і співали величальну. Після обласного центру та й поїдуть до столиці – себе показати, на людей подивитись.

3 квітня в районному будинку культури смт Оратів відбулась виставка мистецьких робіт «Агата та її вихованці», приурочена ювілейному дню народження талановитої оратівчанки Галини Василівни Доценко. Писанкарство і витинанка, гончарство і народне малярство, живопис – все це представлено у творчих роботах цієї неперевершеної Берегині народних ремесел. Наполегливо працюючи на ниві мистецтва вже більше 20 років, Галина Василівна має в своєму творчому доробку понад 50 картин, витинанки, писанки, вироби з глини, які презентувалися на всеукраїнських, обласних та персональних виставках. Її роботи зберігаються в музеях та приватних колекціях. Останні 10 років працює з дітьми, навчає їх мистецтву витинанки, гончарству, образотворчому мистецтву. Тому на виставці чільне місце зайняли роботи наймолодших майстрів – вихованців зразкової аматорської дитячої студії «Юний майстер». З гарним ювілеєм талановиту майстриню прийшли привітати багато шанувальників її творчості. Слова подяки та шанування звучали від заступника голови Оратівської районної державної адміністрації Г. Колонюк, начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації О. Заквацької, провідного методиста Вінницького центру народної творчості Н. Сентимон.

3 квітня в Іллінецькій центральній районній бібліотеці відбулась персональна виставка творчих робіт юної читачки бібліотеки Людмили Романович під назвою «І серця жар і мрій політ», на якій представлялися роботи виконані в техніці гільоширування (випалювання по синтетичних тканинах).

Рекордний майстер-клас з писанкарства влаштували у місті Бар, майже чотириста учасників одночасно розмальовували яйця до Великодня. Ідея належала директору Барського автомобільно-дорожнього технікуму Національного Транспортного Університету Йосипу Кібітлевському. Біля технікуму цього дня зібралися студенти, школярі, учні мистецьких шкіл та пересічні городяни, які побажали взяти участь у заході. Жодних обмежень, в тому числі і вікових, для участі не було. Всіх їх поєднало бажання навчитись у майстринь своєї справи, які зберегли та вдосконалили українські техніки писанкарства, високому мистецтву. Майстрині демонстрували глядачам, як за допомогою воску, фарб та власної фантазії можна створити шедевр. На добрі справи перед роботою їх благословив Митрополит Вінницький і Барський Симеон. До встановлення рекорду долучилося і керівництво району та області. Якість робіт організатори не оцінювали, адже більшість учасників робили писанку вперше.

Головкіна, В. «Життя – це правда, вишита нитками» : [з ініціативи відділу культури і туризму Теплицької РДА в районному Будинку культури відкрилась перша персональна виставка майстрині-вишивальниці з с. Соболівки Валентини Уманець. У її вишивці живе краса навколишнього світу. Нитка за ниткою викладена дрібним хрестиком на білому полотні з’явилися: маки, соняхи, букети квітів, пейзажі в різні пори року. Привітати Валентину Олексіївну завітав і головний спеціаліст відділу культури і туризму РДА С. Науменко, який відзначив унікальність її робіт як за манерою вишивки, так і підбором кольорів, вручив їй квіти і подяку] / В. Головкіна // Вісті Тепличчини. – 2013. – 18 квіт. – С. 8.

Мороз, О. Як юні митці створили передвеликодній настрій у виші : [у центрі культурології Вінницького національного технічного університету нещодавно відкрилася виставка робіт з петриківського розпису вихованців центру «Барви України»] / О. Мороз // Вінниц. газ. – 2013. – 30 квіт. – С. 4.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

[Наприкінці березня у Ладижинському ПКВС «Прометей» відбувся традиційний конкурс дитячої вокальної та танцювальної творчості «Подільський Первоцвіт». У конкурсі взяли участь представники з двадцяти одного району та міст Вінницької області: Гайсина, Тростянця, Тульчина, Шаргорода, Могилів-Подільського, Бершаді, Липовця, Оратова, Іллінців, Погребища, Чернівців, Томашполя, Ладижина та інших міст Вінниччини. Ладижин представив семеро вокалістів та три танцювальні колективи. Очолив журі конкурсу директор Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, композитор, співак, Заслужений артист України Станіслав Городинський. Гран-прі у цьому році на фестивалі отримав колектив спортивно-естрадного танцю «Посмішка» з м. Гайсин] // Ладижин. газ. – 2013. – 11-17 квіт. – С. 10.

1 квітня сміхом, веселим настроєм День гумору відзначили жителі с. Яланець Томашпільського району. Бурхливим оплесками зустрічав і проводжав зал наймолодших учасників – вихованців дитячого садка «Пролісок». Весь вечір на сцені звучали веселі гуморески у виконанні В’ячеслава, Віктора, Анатолія Савчуків. Смішив земляків Анатолій Ляхович. Не забув с. Яланець і про класиків української літератури. Гучним сміхом та оплесками зустрічав зал героїв вистави «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка, «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького у виконанні місцевих артистів. Своїм виконанням пісень порадував глядачів чоловічий ансамбль «Яланецькі козаки», солісти Артур Савчук, Олеся Косюк, Ольга Марчак та Катерина Савчук.

Напередодні Дня Сміху вперше у місті Іллінці був проведений кубок КВК Іллінецького державного аграрного коледжу. А авторами та виконавцями ідеї підвищення рівня гумору у маленькому районному містечку стали депутати Студентського Парламенту Вінниччини. Дирекція коледжу підтримала ініціативу свого студента-депутата Сергія Покровського та його колегу, студента Вінницького національного медичного університету та досвідченого гумориста, Олексія Балацького. За кубок змагалися три команди: збірна Вінницького національного медичного університету, збірна Вінницького національного аграрного університету «аРава – Руська» та команда «3х4» Іллінецького державного аграрного коледжу. За результатами трьох конкурсів журі визначили переможців – команду «3х4» Іллінецького державного аграрного коледжу.

31 березня1 квітня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. К. Садовського пройшли звітні концерти ансамблю танцю «Радість» Вінницького міського Палацу дітей та юнацтва ім. Л. Ратушної. Лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів, народний художній колектив України цьогоріч відсвяткував 15-річчя з часу заснування. Два дні поспіль вінничани мали змогу насолодитися цікавою та насиченою програмою ансамблю танцю «Радість». Більш ніж три сотні вихованців ансамблю, віком від 5 до 18 років, підготували глядачам майже 30 яскравих концертних номерів. Окрім цього, випускники колективу минулих років також підготували свій вітальний номер для іменинників. З ювілеєм колектив «Радість» привітали заступник міського голови Валентина Балицька та директор департаменту освіти Вінницької міської ради Володимир Буняк, які вручили іменинникам грамоти та цінні подарунки.

1 квітня з нагоди Дня сміху в Гайсинському районному Будинку культури пройшла гуморина «Смійтеся на здоров’я». Талановиті працівники Гайсинського РБК вміло копіювали зірок української та російської естради. Першоквітневий жарт підняв настрій і дав заряд позитивних емоцій усім глядачам присутнім у залі.

2 квітня в районному Будинку культури смт Оратів відбулося районне свято «День призовника», в якому взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Токарчук, заступник голови районної Ради Микола Возний, військовий комісар Іллінецького об’єднаного районного військового комісаріату підполковник Микола Козенко, заступник військового комісара Іллінецького об’єднаного районного військового комісаріату капітан Сергій Мазур, призовники та їх батьки, представники районних ЗМІ. Для завтрашніх солдат та всіх присутніх працівниками районного Будинку культури було підготовлено святковий концерт.

До Всеукраїнського фестивалю «Писанковий рай – 2013», який стартуватиме на Великдень у Києві, активно готуються і вінничани. У Могилеві-Подільському на базі Будинку народної творчості за підтримки Благодійного фонду «Батьківська земля» для вчителів-волонтерів з південних районів області проведено майстер-клас з виготовлення писанок «На писанці долю пишуть». Педагоги із захопленням виготовляли писанки, з нетерпінням чекали моменту, щоб передати свої знання вихованцям. Справжні художні витвори до Великодня, вимальовані дорослими та дітьми з найвіддаленіших куточків Вінниччини, всієї України, дійсно створять «Писанковий рай» у Києві, той неповторний світ пасхальної радості. Фестиваль у сквері І. Франка пройде 2 травня і збере понад 50 тис. писанок, дряпанок, мальованок.

Анатолієва, О. «Блондинки не проти брюнеток», а за гарний першоквітневий настрій : [до Дня гумору в міському Палаці мистецтв «Зоря» вперше у Вінниці пройшло розважальне авторське шоу «Блондинки не проти брюнеток» / О. Анатолієва // 33 канал. – 2013. – 3 квіт. – С. 12.

6 квітня у м. Тульчині відбувся зональний тур конкурсу юних виконавців «Подільська весна», який щорічно проводить Управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації спільно з училищем культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Конкурс проходить у три тури: І тур – шкільний, ІІ – зональний і ІІІ – заключний. Учениці Бершадської ДМШ ім. Р. А. Скалецького А. Бурдейна та В. Качан у номінації «Сольний академічний спів» гідно представили твори українських класиків та сучасних авторів. У номінації «Фортепіанні дуети» –учениці А. Дмитрук та М. Мацібора.

Гайсин, О. Юні техніки з Тростянця підкорили область : [на базі Вінницького обласного Центру технічної творчості пройшли обласні змагання з початково-технічного моделювання. Змагання складалося з чотирьох етапів: складання геометричного конструктора, виготовлення транспортної техніки, виготовлення і запуск планера, теоретичний залік. В загальному заліку вихованці Тростянецького Будинку дитячої творчості отримали перше місце] / О. Гайсин // Тростянец. вісті. – 2013. – 10 квіт. – С. 4.

10 квітня у Калинівському районі відбувся районний фестиваль творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе». Організатором заходу виступили Калинівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. На заході був присутній заступних голови РДА О.А. Лишик. З робіт учасників фестивалю працівники центру влаштували виставку. В ході проведення заходу учасники побачили виступи вихованців міських шкіл. У другій частині фестивалю учасники конкурсу разом з тренерами районного будинку дитячої творчості майстрували українського рушника. На завершення свята переможцям вручили подарунки.

Макогон, В. Зацвіло та забуяло прекрасним барвінком : [на сцені Вінницького академічного музично-драматичного театру ім. М. К. Садовського глядачі мали змогу помилуватися надзвичайним дійством – творчим звітом художніх колективів Вінницького міського центру художньо-хореографічної освіти дітей та юнацтва «Барвінок». Вихованцями центру є понад 1000 юних вінничан віком від 5 до 17 років. Глядачам народні улюбленці представляти різноманітні народні танці, хореографічні замальовки, жартівливі сценки. Концерт складався з двох блоків. Друга частина звітної програми була присвячена 75-й річниці від дня народження Володимира Висоцького] / В. Макогон // Поділ. зоря. – 2013. – 11 квіт. – С. 6.

12 квітня у Ладижинському МБК «Лада» відбувся вечір гумору та сатири «Сміх діло серйозне», де свій іспит в умінні розповідати байки, показувати мініатюри, анекдоти, здавали учасники театральної студії «Епоха» (керівник М. Цебрій). На вечорі молоді актори-аматори, перевтілювалися в різні образи кумедних героїв і демонстрували свої знання творів українських гумористів-сатириків. Режисер Марічка Цебрій підготувала тренінг «Імпровізація», де кожен з учасників опинявся в неочікуваних обставинах, отримував певне амплуа і діяв відповідно до заданого образу.

Нагачевський, А. «Повір у себе!» : [у Тиврівському районному будинку культури та юнацької творчості відбувся районний фестиваль талантів й творчості дітей і молоді з обмеженими функціональними можливостями «Повір у себе!» Учасники при допомозі батьків, наставників влаштували виставку своїх творчих доробків – малюнки, витинанки, художнє ліплення з тіста, пластиліну, бісероплетіння, вироби з дерева, іграшки тощо. Після оглядин виставки творчих робіт дітей відбулося дружнє змагання з художньої самодіяльності у номінаціях художнє читання, вокал. У святковому фестивалі-конкурсі всі діти стали переможцями, адже вони перемогли свої недуги, вади здоров’я, своєю наполегливістю творять дива в образотворчому мистецтві, в гуртках художньої самодіяльності. Щирі і теплі слова дітям, їх батькам, вчителям прозвучали від начальника відділу у справах сім’ї та молоді РДА та спонсора фестивалю С. Матищука] / А. Нагачевський // Маяк. – 2013. – 19 квіт. – С. 8.

21 квітня відбулося урочисте нагородження переможців конкурсу «Чарівна мить жіночої краси – 2013», який у Вінниці проходив втретє. На святі була присутня заступник голови облдержадміністрації Любов Спірідонова. Вона подякувала засновнику конкурсу, заслуженому художнику України Володимиру Козюку за чудову можливість поринути у світ прекрасного, в неперевершену атмосферу гармонії та краси. Конкурс визначив кращого фотографа року, кращу модель року та обличчя Вінниці 2013. З кожним роком конкурс набирає все більшої популярності не лише серед вінничан, а й серед всіх українців та навіть красунь та фотографів за межами України. Цього року у конкурсі прийняли участь 75 міст та 12 країн. Всього на конкурс надіслали свої фото 700 учасників. Обличчям Вінниці 2013 року стала Катерина Томчук. Кращим фотографом року – Валентин Порохняк. Його фото, де дівчина грає на скрипці під снігопадом, виявилось найкращим. Кращою моделлю стала Роксана Конюк з Києва. У номінації «Ти дивовижна як життя» перемогу здобула Юлія Сікорська. В номінації «Ти чарівна завжди» кращою стала Катерина Патлова з Києва. У номінації «Ти наче ранкова роса» перемогла Олександра Матковська. Дівчина також є переможницею цьогорічного конкурсу міс студентство Вінниці. У номінації «Твій ніжний образ» перше місце посіла Олена Марценюк. Крім дипломів та сертифікатів, усі дівчата отримали свої портрети на полотні та ексклюзивну фотосесію від Володимира Козюка.

22 квітня у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі імені Садовського пройшов звітний концерт творчих колективів Вінницького міського палацу дітей та юнацтва ім. Лялі Ратушної під назвою «Мелодія дитячих сердець»  Годину за годиною, місяць за місяцем — і проходить дитинство – той шлях, який приведе у доросле життя. Пройти його творчо, подолати стереотипи, сформувати самодостатню особистість — завдання для педагогів непросте, але під силу. У цьому ще раз переконав звітний концерт міського палацу дітей та юнацтва, де сьогодні у 170 гуртках навчається 7 тисяч школярів. Не тільки у рік дитячої творчості Вінницькому міському палацу є що показати на обласних, всеукраїнських і міжнародних конкурсах. Скільки працює заклад, він завжди був і буде школою морального та розумового виховання дітей, джерелом благородства серця і чистоти душі. Як пагінець виноградної лози у перші роки виноградар намагається доглянути, сформувати, щоб він дав згодом гарні плоди, так і вчитель закладає у дитині оте сприйняття творчості в мистецтві, щоб з часом знову мати своїх гарних вчителів, художників, співаків, композиторів. Не всі вихованці палацу стануть знаменитими, але в будь-якій їхній роботі обов’язково проявляться оті уроки творчості, отримані у шкільному віці.

22-26 квітня Ладижинським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з відділом у справах сім’ї та молоді проведено міський конкурс творчості та талантів для дітей і молоді з функціональними обмеженими «Повір у себе». Творчі експерименти та фантазію учасників змогли оцінити мешканці міста Ладижина, переглянувши виставку, оформлену у вітринах ПКВС «Прометей». Підведення підсумків конкурсу відбулось 26 квітня в залі народознавства МНВЦ «Спадщина». Всім учасникам були вручені грамоти та призи. Автори найкращих робіт візьмуть участь у обласному фестивалі «Повір у себе», що відбудеться наприкінці травня у м. Вінниці.

25 квітня біля Тростянецького районного будинку культури з ранку лунала бадьора музика, майстрині розміщували свої писанки, а родинні колективи готувались до конкурсу родинного співу. Саме в цей теплий сонячний день з’їхались колективи і майстрині для участі у районному конкурсі сімейних родин «Співає рід співає Україна» та конкурсі декоративно-прикладного мистецтва «Великодня писанка». Майже від кожної територіальної громади було представлено родинний гурт або виставку писанок, мальованок, шкрябанок. Відкрив свято начальник відділу у справах сім’ї та молоді райдержадміністрації А. М. Буга Запам’ятались глядачам сімейні дуети з сіл Олениці, Торканівки, Четвертинівки Олександрівки. Начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. М. Мартошенко подякувала всім учасникам, відзначила подяками і подарунками як родинні колективи та к і майстринь-писанкарів за різнобарвні великодні композиції.

З метою залучення школярів до системи культурних і духовних цінностей, історичної спадщини українського народу та традицій національної культури, в Сокілецькій сільській школі Немирівського району було проведено виставку-конкурс «Українська писанка – 2013». У заході взяли участь учні 5-11 класів, де мали змогу продемонструвати різноманітні техніки розпису писанок. На виставці було представлені як писанки, котрі відповідали усім вимогам і традиціям українського писанкарства, так і абсолютно оригінальні розфарбовані лаком чи то оздоблені різноманітними декоративними камінцями чи бісером, оформлені в техніці витинанки, квілінгу. Такий незвичайний формат конкурсу не обмежував учасників у прояві їхньої індивідуальності та фантазії.

27 квітня в Піщанському будинку культури пройшла конкурсно-розважальна програма «Весняночко, паняночко», яка символізує прихід весни та пробудження природи. У святі брали участь діти 5 років. Під час проведення заходу були підведені підсумки Всеукраїнської благодійної акції «Серце до Серця», яка проходила протягом квітня у Піщанському районі з метою суспільного збору коштів для придбання медичного обладнання дітям з вадами слуху.

Підготувала зав. сектором наукової інформації з питань культури і мистецтва Н.Ф. Гончар

Тел.: 35-11-04

E-mail: sektorkultury@library.vn.ua