Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Квітень

Хроніка культурного життя Вінниччини

Квітень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

  

Вінниця, 2013


 Загальний розділ

5 квітня відбулась прес-конференція у міській раді. Організатори та учасники заходу обговорювали підсумки минулорічних «Мистецьких вихідних» та зміни у новому сезоні. В рамках проекту проведуть чимало концертів, і не лише за участю вінничан, а й гостей з інших міст. Зокрема, у червні, до Вінниці завітають учасники з Західної України, які візьмуть участь у мистецьких заходах. Минулого року, за словами директора Центру концертних і фестивальних програм Максима Філончука, було визначено 13 найкращих проектів, що проводились у рамках «Мистецьких вихідних». Це такі проекти, як: «Інтелектуальний Євро плюс», «Відпочиваємо разом», «Лялькова феєрія», «Пісня – душа народу», «Арт Шабаш», «Твій час», «Карнавал у дворі», «Розважальні шоу театру «Арлекін», «Гадаєш ти вмієш танцювати?», «Живи, мистецтво, в руках майстрів», «З любов’ю – дітям», «Вінниця – люблю», «Арт-інтервенція». Загалом минулорічний проект «Мистецькі вихідні» подарував 17 незабутніх теплих вихідних. Цього року програма буде більш насиченою та цікавою.

5 квітня у Калинівці презентували друге видання книги «Час і досі не загоїв рану – цей одвічний біль Афганістану». У другому доповненому виданні книги йдеться про воїнів-афганців з Калинівського району. Аби написати книгу, автори Євген Олещенко та Олександр Осьмачко провели серйозну дослідницьку роботу в архівах і спілкувались з афганцями та родичами загиблих. Зібрані матеріали стали книгою, в якій розповідається про 100 учасників бойових дій в Афганістані. Автори прагнули, щоб читачі книги знали і пам’ятали про загиблих воїнів-земляків. На презентацію книги спогадів завітали учасники Афганської війни, матері загиблих воїнів, ті, хто допомагав у написанні книги, та усі не байдужі до тих подій. Про Афганську війну промовисто говорили вірші та пісні, які звучали в залі. По закінченні заходу усім, хто допомагав у формуванні та виданні книги, вручили примірники нової книги з особистими підписами авторів.

Вербицький, В. Квітне талантами «Світоч» : [до п’ятирічного ювілею літературно-мистецького об’єднання освітян «Світоч» відбулася святкова мистецька зустріч творчо-обдарованих учителів та учнів] / В. Вербицький // Бершад. край. – 2013. – 5 квіт.

7-28 квітня в Україні пройшла VІІІ Всеукраїнська благодійна акція «Серце до серця» – «Почуй світ». Щороку Вінниччина бере активну участь у благородній справі допомоги дітям, котрі мають особливі потреби. Нинішнього року вона приурочена дітям з вадами слуху. До активної участі у заході були залучені підприємства, організації, підприємці, громадські організації, навчальні заклади. Активну участь у благодійному марафоні взяли участь працівники Вінницької ОУНБ ім.. К. А. Тімірязєва. Під час фіналу акції проведено святкові благодійні концерти, спортивні змагання, марафони, конкурси малюнків.

10 квітня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулась прес-конференції щодо впровадження на Вінниччині проекту «Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування». За словами голови Вінницької організації Всеукраїнського об’єднання «Громадський парламент жінок України» Тетяни Пашиніної, даний проект є частиною Національного плану дій у рамках впровадження в Україні ініціативи «Партнерства «Відкритий уряд» та спрямованого на залучення громадян до вивчення і використання електронних послуг, ресурсів та інструментів е-урядування. Тетяна Пашиніна зазначила, що Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках програми «Бібліоміст» проводився конкурс на проекти залучення населення України до вивчення й використання електронних послуг, ресурсів, та інструментів е-урядування. Серед переможців конкурсу є проект з Вінниччини, підготовлений ГО «Асоціація Бібліотек Вінниччини» спільно з Вінницькою організацією Всеукраїнського об’єднання «Громадський парламент жінок України». Як зауважила Тетяна Пашиніна, проект передбачає розповсюдження інформації про наявні е-послуги на національному і регіональному рівнях та здійснення навчання різних груп населення щодо користування ними із залученням ресурсів сучасних публічних бібліотек. Директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва, президент ГО «Асоціація Бібліотек Вінниччини» Наталія Морозова зазначила, що проект розрахований на 5 місяців. Протягом цього часу будуть проведені тренінги з електронного врядування, що складатимуться з 4 модулів. Зокрема, е- врядування, е- уряду, е- демократії та е- послуг, які можна здійснити через Інтернет. Навчання буде реалізовуватись на базі РТЦ Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та Центру підвищення кваліфікації державних службовців, керівників державних підприємств, установ і організацій Вінницької облдержадміністрації. Також будуть організовані тренінги для представників громадських організацій, користувачів бібліотеки, представників влади, вчителів та бібліотечних працівників області. Окрім того, у ході проекту, буде підготовлено, видано та розповсюджено буклет під назвою «Інформаційні ресурси органів держаної влади та місцевого самоврядування Вінниччини», а також інформаційні флаєри та банер.

11 квітня відбувся вечір-портрет пам’яті письменника-земляка А. П. Гарматюка, який зібрав у залі сільського будинку культури с. Мигалівець Барського району численних поціновувачів його таланту.. Веселий і радісний настрій створили ведучі – працівники відділу культури райдержадміністрації, учні ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 м. Бар, які представили увазі присутніх літературно-музичну композицію «Дисертація». Глядачі насолоджувались майстерним виконанням пісень на слова А. Гарматюка учителем ЗОШ І-Ш ст. № 4 В. М. Лояном , народним фольклорним ансамблем «Чарівниця» с. Мигалівець, учнівським та учительським колективом Мигалівецької ЗОШ І-ІІ ст. На свято завітали: заступник голови райдержадміністрації Анатолій Франчук, заступник голови районної ради Микола Синчак та заступник начальника відділу освіти РДА Людмила Решовська. Вони звернулися до присутніх зі словами вдячності і вручили дипломи та подарунки переможцям районного конкурсу юних гумористів «Усміхніться, люди добрі!».

Мацько, В. Наші земляки : [інформація до 100-річчя від дня народження В. А. Гнатовського перекладача, критика, члена Національної спілки письменників України] / В. Мацько // Трудова слава. – 2013. – 11 квіт. – С. 3.

Таранюк, Н. У нас переймали досвід : [на Іллінеччині відбулась обласна творча лабораторія директорів районних Будинків культури. Керівники клубних установ наглядно вивчали досвід роботи кращих клубних закладів району. Захід проходив за участю начальника обласного управління культури і туризму облдержадміністрації Марії Скрипник, директора обласного Центру народної творчості Тетяни Цвігун та заступника голови райдержадміністрації Анатолій Фаріона. Відбувся концерт у якому взяли участь творчі колективи, відбулася поїздка до с. Шабельня, де успішно працює клуб-бібліотека, учасники відвідали сільський Будинок культури с. Павлівка. Підсумовуючи роботу творчої лабораторії очільник культури області М. Скрипник відзначила позитивну роботу закладів культури на Іллінеччині] / Н. Таранюк // Трудова слава. – 2013. – 11 квіт. – С. 5.

12 квітня в Книгарні «Є» відбулася зустріч з літературознавцем, професором Яґеллонського університету Ярославом Поліщуком, одним з провідних дослідників української літератури, автором численних монографій та літературних збірок. В останні роки вийшло багато цікавих книг Я. Поліщука, які органічно поєднують традиційні та інноваційні тенденції сучасної гуманітаристики. Відбулась і презентація одразу трьох його книг: «І ката, і героя він любив…Михайло Коцюбинський. Літературний портрет», «Пейзажі людини. 13 історій із світу літератури» та «Ревізії пам’яті».

12 квітня у Вінницькій обласній державній адміністрації відбулась прес-конференція на якій голова облдержадміністрації Іван Мовчан висловив занепокоєння щодо матеріально-технічного стану окремих закладів культури області. На кількох ілюстраціях керівник області показав, що є клуби і бібліотеки, які абсолютно непридатні для експлуатації, а деякі – зруйновані взагалі. Такий стан справ, на думку керівника області, неприпустимий. Іван Мовчан переконаний, що галузь культури не повинна фінансуватися за залишковим принципом. Наведення елементарного порядку в клубах і бібліотеках – одне з головних завдань для кожного керівника району. Торкнулися на прес-конференції і проблеми охорони і реставрації пам’яток культури. Голова облдержадміністрації наголосив, що після завершення основних робіт у сільських закладах профільне управління спрямує зусилля на відновлення пам’яток історії і культури.

Найкращі заклади культури в Іванові : [у Калинівському Будинку культури відбулась підсумкова нарада працівників культури району. На нараді були присутні заступник голови райдержадміністрації Микола Господарець, начальник відділу культури та туризму Калинівської РДА Андрій Грибовченко. За підсумками роботи установ культури у 2012 р. було визначено лідерів галузі. Перше місце серед клубних закладів отримав Іванівський сільський Будинок культури, друге місце розподілили Павлівський сільський Будинок культури, Комунарівський сільський Будинок культури та Писарівський сільський клуб, третє місце у Гущинецького сільського клубу, Лісоволисіївського сільського Будинку культури, Новопиківського сільського Будинку культури та Старопиківського сільського клубу. Серед бібліотечних установ кращою визнано роботу Іванівської сільської бібліотеки-філії та Люлинецької сільської бібліотеки, друге місце отримали Новопиківська бібліотека-філія, Черепашинецька сільська бібліотека-філія та Дружелюбівська сільська бібліотека –філія. Третє місце посіли Кіровська сільська бібліотека-філія та Жигалівська сільська бібліотека-філія. За активну участь у проведенні культурно-масових заходів району у 2012 р. відзначено роботу викладачів Калинівської дитячої музичної школи. Андрій Грибовченко та Микола Господарець закликали працівників культури продовжити роботу над тим, щоб заклади культури були справжнім духовними та культурними осередками сільських громад] // Прапор Перемоги. – 2013. – 12 квіт.

Зорич, М. Плід спільної праці : [нещодавно побачила світ нова книга нашого славного краєзнавця, члена Національної спілки журналістів України Анатолія Нагребецького «Мальовничі мої Перепічинці», яка вийшла у співпраці з Раїсою Василівною Богацькою – завідувачем Шаргородського відділення АТ «Ощадбанк»] / М. Зорич // Шаргородщина. – 2013. – 12 квіт. – С. 4.

12 квітня на базі Бирлівської ЗОШ І-ІІ ст. Бершадського району було проведено семінар шкільних бібліотекарів «Формування інтересу учнів до дитячої книги». У роботі семінару взяли участь 30 бібліотекарів загальноосвітніх шкіл району. Бібліотекарем Бирлівської ЗОШ Л. П. Запорожець було проведено цікавий бібліотечний урок-презентацію книжкової виставки на тему «Книги, що дарують радість» та виховний захід «Бирлівські діти-творчості квіти». Після  цього учасники семінару провели їх обговорення, під час якого вони обмінювалися досвідом, вказали на позитивні сторони уроку та давали слушні поради.

16 квітня у день столітнього ювілею від дня народження славетного партизана Івана Калашника на його батьківщині у с. Кальник Іллінецького району зібрались представники організацій, установ району, ветеранських організацій, молодь, місцеві жителі, щоб вклонитися світлій пам’яті героя. На Меморіалі Слави, де встановлено пам’ятник Івану Калашнику, відбувся урочистий мітинг та покладання квітів. В урочистостях взяли участь: заступник голови райдержадміністрації Віктор Кривоніс, Кальницький сільський голова Павло Корецький, голови районних ветеранських організацій Павло Муренко та Петро Плахотник, онучка Івана Калашника Світлана Брилюк. Свою кіноповість «Іду на ви» та фотоальбом про життєвий та бойовий шлях Івана Калашника презентував журналіст Євген Таранюк. Урочисті заходи та покладання квітів за участю заступника голови райдержадміністрації Віктора Кривоноса, Дашівського селищного голови Сергія Тітаренка, громадськості Дашева, молоді було проведено на Меморіалі Слави у смт Дашів, де він похований.

19 квітня з візитом до Вінницької області завітала група письменників та заслужених артистів України. Серед них: заступник голови Національної спілки письменників України, секретар НСПУ Михайло Каменюк, виконавчий директор Ліги меценатів, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, секретар Спілки письменників України Михайло Слабошпицький, лауреат Національної премії України ім.  Тараса Шевченка Григорій Гусейнов та ініціатор приїзду – відома письменниця лауреат Мистецької премії «Глодоський скарб» 2013 р., лауреат Шевченківської премії – 2007, кавалер ордена княгині Ольги Віра Вовк. У рамках візиту, в залі Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича пройшов великий концерт за участю лауреатів Мистецької премії «Глодоський скарб». В ході концерту глядачам були представлені виступи письменників, гра на бандурі та скрипці. Протягом концерту в залі панувала тепла та затишна атмосфера. Привітала гостей заступник голови облдержадміністрації Любов Спірідонова. Вона висловила своє захоплення творчістю письменників. Побажала натхнення у всіх починаннях та визнання не лише на теренах України але й у всьому світі.

19 квітня в актовій залі Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова пройшов концерт присвячений VIII Всеукраїнській благодійній акції «Серце до серця».У заході взяли участь волонтери, студенти й деканат медичного університету. Виступали вокальні й танцювальні ансамблі навчального закладу: колектив «Слов’яночка», україномовний іноземний колектив «Веселка», танцювали студенти з Еквадору та грав університетський рок-гурт. Бажаючі вносили гроші до скриньки волонтерів. На пам’ять про захід учасникам роздавали символічні наліпки-сердечка.

Історія кохання Михайла Коцюбинського : [25 квітня виповнилося 100 років з дня смерті Михайла Коцюбинського українського письменника, культурного та громадського діяча] // Мить істини. – 2013. – 19 квіт. – С. 10.

20 квітня в книгарні «Є» відбулася презентація дитячої книги «На Великдень», яка вмістила в собі вірші, казки та оповідання про найрадісніше свято християн. У виданні представлені твори сучасних українських письменників: Віри Вовк, Зоряни Живки, Наталки Малетич, Оксани Радушинської, Ярини Черняк та ін. Книгу презентували письменниця Зоряна Живка та упорядниця Юлія Березенко. Тематично вона присвячена Великодню, святу вознесіння та Вербній неділі. Більшість текстів написані з гумором та ексклюзивно для книги «На Великдень». На презентації одна з авторів, Зоряна Живка, розповіла про рослини, які згадані в оповіданнях, про традиції святкування та підготовку до Великодня у різних країнах Європи. Наочно продемонструвала інжирне дерево та нарциси-підсніжники, які вважаються пасхальними дзвонами. Також, присутнім дітям, зачитували найцікавіші уривки з текстів, частували інжиром, фініками та вчили робити паперові квіти та метелики.

Тиха, О. Рими сподівань Вікторії Наймановської : [у видавництві «Вінницька газета» вийшла оригінальна збірка поезій і прозових творів юної авторки з Калинівки Вікторії Наймановської. Це перша книга поетеси, втім, її твори наповнені зрілими роздумами про стосунки між людьми, боротьбу добра і зла, власне місце у світі. «Рими моїх сподівань» (саме так називається книга) містять цікаві ліричні образи, які найкраще проявляються в лаконічних та змістовних оповіданнях. Дівчина упродовж 10 років займається хореографією, закінчила музичну школу по класу фортепіано, але найбільше до душі Вікторії припала поезія] / О. Тиха // Вінниц. газ. – 2013. – 23 квіт. – С. 4.

23 квітня у приміщенні Бершадського районного будинку культури відбулась презентація книг: Григорія Олексійовича Погончика «Село в краю Бершадськім…», у якій розповідається про минуле і сучасне сіл Михайлівка, Романівка, Якубівка, людей, що своєю працею прославили Бершадщину, висвітлюється діяльність керівників сільськогосподарських підприємств та соціально-культурних установ з організації життя територіальних громад та Петра Васильовича Маніленка «Сузір’я Бершадських талантів. Літературно-мистецький альманах». Ця книга присвячена літературно-мистецькій Бершадщині. До неї ввійшли матеріали про знаних земляків – письменників, поетів, художників, кращі аматорські колективи, талановитих майстрів, фотознімки про місто та села району. На презентації були присутні працівники культури району. Підготували презентацію та книжкову виставку-прем’єру працівники Бершадської районної бібліотеки.

24 квітня відбулась колегія управління культури і туризму Вінницької ОДА на тему: «Про дотримання фінансово-бюджетної, кошторисної дисципліни закладами культури області». Заслухавши і обговоривши інформацію начальника фінансово-господарського відділу, головного бухгалтера управління культури і туризму облдержадміністрації З. В. Свіргун колегія визначила, що стан фінансово-бюджетної та кошторисної дисципліни є одним із пріоритетних питань в галузі, що впливає на недопущення кризових процесів в економіці, створення умов для раціонального використання бюджетних ресурсів.

В сільському клубі с. Бережанка Тростянецького району пройшло засідання любительського об’єднання «Лілія». Тема засідання: випікання святкового хліба, короваїв, пасок. Засідання супроводжувалося співом народних пісень про короваї, та інші обрядові вироби з хліба. Тетяна Макарівна Мельник провела майстер-клас з оздоблення короваїв. Їй допомагали виробляти оздобу до короваїв Любов Романівна Кись, Світлана Володимирівна Салабай, Валентина Михайлівна Ярмак. Лариса Іванівна Смичко, Юлія Володимирівна Олійник, Айгуль Білоконь.

27 квітня Вінницький фонтан Roshen урочисто розпочав свою роботу. Побачити на власні очі пробудження водограю прийшло близько 50 тис. людей. Було все: і гарна музика, і яскрава програма, поважні гості та дивовижний феєрверк. Свято розпочалось з виступу співачки Марії Бурмаки. На концерті були присутні: народний депутат України, меценат Петро Порошенко з сім’єю, мер міста Володимир Гройсман, народні депутати Григорій Заболотний, Олександр Домбровський, начальник УМВС у Вінницькій області генерал-майор міліції Віктор Русин та ін. На сцені кілька своїх хітів виконали гурт «Плач Єремії» на чолі з солістом Тарасом Чубаєм та гурт «Бум бокс». Після цього ведучі запросили всіх спуститися на набережну, щоб насолодитися шоу-програмою Вінницького фонтану Roshen. Сітломузичне шоу не змінилося, тому на відкритті усі спостерігали за минулорічною програмою «Історія музики». По завершенню з острову Фестивальний запустили кількахвилинний феєрверк.

27 квітня в рамках благодійної акції «Серце до серця» в області відбувся завершальний етап акції «Почуй світ», спрямований на збір коштів для дітей з вадами слуху. На площі Театральній у м. Вінниці за сприяння керівництва області, волонтерів акції, учнів загальноосвітніх шкіл та професійних училищ були проведені виставки творчих робіт, майстер-класи, різноманітні конкурси та флеш-моби. Привітати вінничан із завершенням акції завітали заступник голови облдержадміністрації Любов Спірідонова, заступник вінницького міського голови Валентина Балицька, начальник управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації Олена Стоялова, директор Департаменту освіти Вінницької міської ради Володимир Буняк, перший заступник директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олена Чорна, начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню Департаменту охорони здоров’я та курортів облдержадміністрації Лариса Бевза, заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Сергій Гарбулінський. У ході заходу гості мали можливість насолодитися творіннями учнів загальноосвітніх шкіл та професійних училищ. Глядачам були представлені картини, різноманітні вироби з паперу, глини та бісеру. Окрім того, кожен бажаючий мав змогу безкоштовно зробити зачіску або манікюр та намалювати на тілі гарний малюнок фарбами.

29 квітня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА, за участю начальника культури і туризму облдержадміністрації Марії Скрипник пройшла прес-конференції щодо проведення в області VIII Міжнародного фестивалю театрів ляльок «Подільська лялька – 2013». У заході взяли участь директор Вінницького академічного обласного театру ляльок Михайло Байдюк та головний режисер Олександр Свіньїн. З метою популяризації, збереження і розвитку професійного мистецтва на Вінниччині в період з 13 по 18 травня відбудеться Міжнародний фестиваль «Подільська лялька – 2013», що відбуватиметься в рамках відзначення 75-ої річниці Вінницького академічного обласного театру ляльок. «Подільська лялька – 2013» проходитиме на трьох сценічних майданчиках: у Вінницькому академічному обласному театрі ляльок, Вінницькому обласному українському академічному музично-драматичному театрі ім. М. К.Садовського, МПМ «Зоря», Вінницькому училищі культури і мистецтва ім. М. Д. Леонтовича. Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Подільська лялька» став традиційною та невід’ємною культурною подією, яка є цікавою не лише для дітей, а й для дорослих.

30 квітня відбулось засідання організаційного комітету під головуванням заступника голови облдержадміністрації Любові Спірідонової. На засіданні йшла мова про виконання плану заходів з підготовки та відзначення 68-річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, а також про конкретні завдання щодо підготовки до святкувань.

30 квітня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності ОДА відбулась прес-конференції «Про ІІІ Всеукраїнське свято народного мистецтва «Великодня писанка», за участю начальника управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник У прес-конференції взяли участь директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун та майстриня писанкарка, завідуюча навчально-методологічною лабораторією ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського Т. Пірус.

До річниці аварії на Чорнобильській АЕС

19 квітня в Сокілецькому Будинку культури сільським бібліотекарем О. С. Стецун, учителькою української мови і літератури О. М. Фурман організована зустріч сокілецьких ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС з учнями школи, жителями громади на тему: «Чорнобиль в моїй душі». На зустріч були запрошені місцеві священики, голова ветеранської організації Ф. Г. Гриус, сільський голова Б. В. Сердюк. Кожен з ліквідаторів розповів про побачене і пережите ним під час ліквідаційних робіт. Священики звернулися до всіх присутніх і побажали їм здоров’я. Сільським бібліотекарем проведено бібліографічний огляд літератури «А Чорнобиль болить». На завершення зустрічі всі присутні привітали ліквідаторів-чорнобильців гучними оплесками, а бібліотекар вручила їм хліб і квіти.

24 квітня до Дня пам’яті аварії на Чорнобильській АЕС Немирівська районна бібліотека для дітей підготувала перегляд літератури: «Відлуння Чорнобильських дзвонів» для учнів 5-9 класів. Тут читач мав можливість ознайомитись з книгами, що розповідають про найбільшу техно-екологічну катастрофу XX століття, про людей, які рятували Україну і світ, про наслідки Чорнобильської аварії для України.

25 квітня Гайсинською дитячою бібліотекою на базі народного музею «Пам’ять Чорнобиля» в м. Гайсин для учнів 7 класу СЗШ № 4 м. Гайсин було проведено історико-літературний екскурс «Грізна зона. Тридцять кілометрів з центром на Чорнобильській АЕС», в рамках якого відбулася зустріч з ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС Володимиром Павловичем Міщенком та завідувачем музею Миколою Івановичем Поворознюком. Ліквідатори розповіли школярам про своє перебування в Чорнобильській зоні у 1987 р. З болем у серці вони згадували своїх товаришів, які назавжди відійшли у вічність та нагадали про небезпеку, яку несе в собі радіація. У ході історико-літературного екскурсу Микола Іванович та Володимир Павлович наголосили що Чорнобиль – це подвиг, пам’ять і біль. Аварія на Чорнобильській АЕС торкнулася кожного українця, особливо тих, хто там працював і жив.

Напередодні 27-ї річниці Чорнобильської трагедії до Інтернет-центру Іллінецької центральної бібліотеки завітали учні п’ятих класів Іллінецького НВК «Загальноосвітня І-ІІІ ст. школа-гімназія №2», де відбулась віртуальна подорож до Національного музею «Чорнобиль». Класний керівник Світлана Миколаївна Нечипоренко розповіла учням про аварію на Чорнобильській АЕС що увійшла в історію людства як найбільша, масштабна радіоекологічна катастрофа ХХ століття. Історію тих трагічних подій зберігає Національний музей «Чорнобиль». Бібліотекар Н. Л. Покрищук допомогла учням зорієнтуватися на сайті Національного музею «Чорнобиль» де користувачі віртуально відвідали зали музею, ознайомилися з виставками, програмами над якими працює музей. Завдання музею – допомогти людям усвідомити масштаби Чорнобильської аварії через долі тисяч людей – її учасників, свідків і жертв, осмислити уроки трагедії у всіх сферах життя, не дати світові можливості забути ці уроки, стати застереженням наступним поколінням.

26 квітня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва пройшла презентація книжкової виставки «Дихає Чорнобиль нашими гріхами...», присвячена 27-й річниці трагедії на Чорнобильській АЕС. На виставці представлені книги, статті з періодичних видань про трагічні події на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 р. та про наслідки цієї катастрофи. Відвідувачам запропонували актуальну інформацію за розділами: «Дні випробувань», «Поєднані Чорнобилем», «Рана, яка ніколи не загоїться». Книжкова виставка доповнена відповідними ілюстративними матеріалами.

26 квітня відділ обслуговування Тростянецької центральної районної бібліотеки спільно з Тростянецькою ЗОШ № 2 для учнів 9-11 класів провели годину пам’яті «Чорна сповідь моєї Вітчизни та її затамований біль» до 27-ї річниці трагедії на Чорнобильській АЕС. Вчитель історії Світлана Олександрівна Маснюк навела дані про трагедію з документального фільму Д. Медведєва «Ліквідатор», зачитувались спогади ліквідатора Чорнобильської трагедії Григорія Васильовича Литвиненка. Про вплив наслідків Чорнобильської катастрофи на стан здоров’я населення розповіли провідні бібліотекарі відділу обслуговування ЦРБ Оксана Володимирівна Барчук та Анастасія Іванівна Ліпніцька. Коментований перегляд літератури «Ти чорний біль Чорнобиль» підготувала А. І. Ліпніцька.

26 квітня в залі засідань облдержадміністрації відбулись урочистості до Міжнародного дня пам’яті Чорнобиля під головуванням заступника голови ОДА Любові Спірідонової. У засіданні взяли участь: заступник голови обласної ради Юрій Медведєв, заступник міського голови Андрій Рева, керівники управлінь, представники громадських організацій, учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Заступник голови облдержадміністрації зупинилась на тих проблемах, що має сьогодні Вінниччина щодо медичного обслуговування чорнобильців, забезпечення їх житлом, оздоровлення. Детально на питаннях соціального захисту людей, що мають статус чорнобильців, зупинилась начальник Головного управління праці та соціального захисту населення Марина Коваль. З ґрунтовною доповіддю про виконання бюджетних програм МНС України з медичного захисту, радіоекологічного контролю та забезпечення житлом громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, перед зібранням виступив начальник управління цивільного захисту Сергій Вовченко. Він відзначив позитивну динаміку у комплексному медико-санітарному забезпеченню чорнобильців. Зі словами подяки до тих, хто 27 років назад ліквідовував наслідки Чорнобильської біди звернулись заступник голови обласної ради Юрій Медведєв та заступник міського голови Андрій Рева. Представники обласної та міської влади вручили ліквідаторам Почесні грамоти та грошові винагороди. Біля пам’ятного знаку жертвам Чорнобильської катастрофи відбувся мітинг-реквієм, у якому взяли участь присутні на урочистому зібранні.

26 квітня на Іллінеччині відбулись заходи, пов’язані із 27-ми роковинами Чорнобильської трагедії. Почесною грамотою районної державної адміністрації та районної ради нагороджено трьох учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та активістів районного громадського об’єднання «Союз Чорнобиль України». 88 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та сім’ям 24 померлих ліквідаторів аварії на ЧАЕС надано одноразову матеріальну допомогу.

26 квітня в Тиврові відбулись скорботні заходи з нагоди 27-ї річниці Чорнобильської катастрофи. Центральною вулицею здійснено ходу членів районної організації «Союз Чорнобиль України», керівництва райдержадміністрації, районної ради, представників трудових колективів, учнівської молоді. Біля пам’ятного знака ліквідаторам Чорнобильської катастрофи пройшов мітинг-реквієм. Відкриваючи його, голова районної державної адміністрації В.В. Муляр зазначив, що кожен з ліквідаторів Чорнобиля – справжній герой, який повинен повсякчас відчувати загальнонародну шану і повагу. Слова подяки рятівникам людства висловили голова районної ради В.К. Вихристюк, голова районної громадської організації «Союз Чорнобиль України» М.А. Мельник та представники молодого покоління. Відбулось вручення Почесних Грамот райдержадміністрації та районної ради групі ліквідаторів за виконаний громадянський обов’язок та активну участь в громадському житті району, а також почесних відзнак громадської організації «Союз Чорнобиль України».

До 27-ї річниці з дня Чорнобильської трагедії у Жмеринській центральній районній бібліотеці, з метою вшанування пам’яті людей, які ціною власного життя захистили людство від страшної біди, було оформлено виставку-застереження «Мужність і біль Чорнобиля». В бібліотечних закладах району проведено конкурс малюнків по даній темі. Кращі з них (смт. Браїлів, с. Демидівка, с. Жуківці, с. Кам’яногірка, с. Кармалюкове, с. Кудіївці, с. Могилівка, с. Носківці, с. Олександрівка, с. Потоки, с. Сербинівці, с. Тарасівка, с. Стодульці, с. Тартак, с. Токарівка) були представлені в Жмеринській ЦРБ.

До дня пам’яті аварії на Чорнобильській АЕС Немирівська районна бібліотека для дітей підготувала перегляд літератури: «Відлуння Чорнобильських дзвонів» для учнів 5-9 класів. Тут читач мав можливість ознайомитися з книгами, що розповідають про найбільшу техно-екологічну катастрофу XX століття, про людей, що рятували Україну і світ, про наслідки Чорнобильської аварії сьогодні, коли минуло 27 років. Чорнобиль.... Це слово кожен сприймає з острахом та упередженням. Чорнобиль – це відірваний від України край Батьківщини, це зона національної трагедії.

26 квітня в Гайсинському Будинку культури відбувся концерт-реквієм, приурочений до 27-х роковин від дня Чорнобильської катастрофи. У залі для вшанування пам’яті загиблих ліквідаторів були присутні голова Гайсинської райдержадміністрації Сергій Васильович Скіць, керівники структурних підрозділів, відділів та служб району, представники Гайсинської районної громадської організації «Союз Чорнобиль України», ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС, їх сім’ї. Зі словами вдячності до тих, хто 27 років назад ліквідовував наслідки Чорнобильської біди, хто і зараз вирішує проблеми чорнобильців, звернувся голова Гайсинської районної державної адміністрації С. В. Скіць, який зазначив, що ліквідатори захищали не лише рідну землю і народ України, а й усе людство. Вони з честю і гідністю виконали свій обов’язок, саме тому їм потрібна особлива турбота держави та громади, дієва підтримка у боротьбі з недугами та іншими життєвими негараздами. Він передав найщиріші побажання здоров’я, процвітання і злагоди, величезну подяку та низький уклін від голови Вінницької облдержадміністрації Івана Мовчана. Подяки від райдержадміністрації та цінні подарунки отримали ліквідатори першої категорії жителі м. Гайсин Вячеслав Кіндратович Меланич, Володимир Павлович Мищенко, Павло Іванович Очеретнюк, Микола Іванович Поворознюк. Голова районної громадської організації «Союз Чорнобиль України» М. І. Поворознюк привітав усіх присутніх, щиро подякував районній та міській владі, підприємцям та керівникам установ і організацій району за підтримку та допомогу у вирішенні проблем чорнобильців. Далі відбувся урочистий концерт, присвячений цій трагічній і пам’ятній даті.

26 квітня в залі засідань Липовецької райдержадміністрації пройшли урочисті заходи приурочені Дню Чорнобильської трагедії. На них завітали ліквідатори аварії на ЧАЕС. Відкрив урочистості голова райдержадміністрації Анатолій Грищук, який відзначив, що протягом усіх цих років ми схиляємо голови перед тими, хто ціною власного життя, ціною неймовірних зусиль приборкував планетарну катастрофу, вступив у смертельний двобій з незримим ворогом та висловив глибоке співчуття родинам, які втратили своїх близьких внаслідок цієї трагедії. За ним виступили: голова районної громадської організації «Союз Чорнобиль України» Віталій Войнаровський, начальник управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації Лідія Тітенко, начальник управління Пенсійного фонду України Лариса Губій. За сумлінне виконання професійного та громадянського обов’язку в годину Чорнобильського лихоліття багатьох з присутніх чорнобильців було нагороджено Почесною грамотою райдержадміністрації та районної ради і подарунками. На завершення, працівники районного Будинку культури подарували усім присутнім концерт.

26 квітня громадськість Бершадщини у районному краєзнавчому музеї вшанувала пам’ять тих, хто загинув від «мирного» атому. З нагоди цієї дати було розгорнуто виставку. Голова районної державної адміністрації Михайло Бурлака та голова районної ради Микола Грабчак відзначили найактивніших членів громадських організацій «Союз Чорнобиль України» та «Дзвони Чорнобиля» Почесними грамотами. В цей день біля пам’ятника жертвам Чорнобильської трагедії учасники заходу поклали корзини з квітами та хвилиною мовчання вшанували їх пам’ять. В школах району були проведені уроки пам’яті, районна газета «Бершадський край» присвятила сторінку до цієї дати. 

Тарас Шевченко і Вінниччина

Гнатюк Т. Звучали вірші Кобзаря : [про проведення літературного вечора «Жіноча доля у творчості Кобзаря», який був проведений у Дяківській бібліотеці Бершадського району] / Гнатюк Т. // Бершад. край. – 2013. – 10 квіт.

Безсмертне слово Кобзаря : [відповідно до плану культурно-мистецьких заходів відділу культури і туризму Літинської РДА та методичного кабінету на 2013 р., з метою пропаганди творчості Великого Кобзаря, популяризації жанру художнього читання та за нагоди відзначення 199-ї річниці від дня народження Т. Шевченка у рамках проведення в Україні Року дитячої творчості, в районному Будинку культури пройшов районний конкурс читців «Шлях до Тараса», організатором якого виступив начальник відд