Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини

Квітень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

  

Вінниця, 2013


 Загальний розділ

5 квітня відбулась прес-конференція у міській раді. Організатори та учасники заходу обговорювали підсумки минулорічних «Мистецьких вихідних» та зміни у новому сезоні. В рамках проекту проведуть чимало концертів, і не лише за участю вінничан, а й гостей з інших міст. Зокрема, у червні, до Вінниці завітають учасники з Західної України, які візьмуть участь у мистецьких заходах. Минулого року, за словами директора Центру концертних і фестивальних програм Максима Філончука, було визначено 13 найкращих проектів, що проводились у рамках «Мистецьких вихідних». Це такі проекти, як: «Інтелектуальний Євро плюс», «Відпочиваємо разом», «Лялькова феєрія», «Пісня – душа народу», «Арт Шабаш», «Твій час», «Карнавал у дворі», «Розважальні шоу театру «Арлекін», «Гадаєш ти вмієш танцювати?», «Живи, мистецтво, в руках майстрів», «З любов’ю – дітям», «Вінниця – люблю», «Арт-інтервенція». Загалом минулорічний проект «Мистецькі вихідні» подарував 17 незабутніх теплих вихідних. Цього року програма буде більш насиченою та цікавою.

5 квітня у Калинівці презентували друге видання книги «Час і досі не загоїв рану – цей одвічний біль Афганістану». У другому доповненому виданні книги йдеться про воїнів-афганців з Калинівського району. Аби написати книгу, автори Євген Олещенко та Олександр Осьмачко провели серйозну дослідницьку роботу в архівах і спілкувались з афганцями та родичами загиблих. Зібрані матеріали стали книгою, в якій розповідається про 100 учасників бойових дій в Афганістані. Автори прагнули, щоб читачі книги знали і пам’ятали про загиблих воїнів-земляків. На презентацію книги спогадів завітали учасники Афганської війни, матері загиблих воїнів, ті, хто допомагав у написанні книги, та усі не байдужі до тих подій. Про Афганську війну промовисто говорили вірші та пісні, які звучали в залі. По закінченні заходу усім, хто допомагав у формуванні та виданні книги, вручили примірники нової книги з особистими підписами авторів.

Вербицький, В. Квітне талантами «Світоч» : [до п’ятирічного ювілею літературно-мистецького об’єднання освітян «Світоч» відбулася святкова мистецька зустріч творчо-обдарованих учителів та учнів] / В. Вербицький // Бершад. край. – 2013. – 5 квіт.

7-28 квітня в Україні пройшла VІІІ Всеукраїнська благодійна акція «Серце до серця» – «Почуй світ». Щороку Вінниччина бере активну участь у благородній справі допомоги дітям, котрі мають особливі потреби. Нинішнього року вона приурочена дітям з вадами слуху. До активної участі у заході були залучені підприємства, організації, підприємці, громадські організації, навчальні заклади. Активну участь у благодійному марафоні взяли участь працівники Вінницької ОУНБ ім.. К. А. Тімірязєва. Під час фіналу акції проведено святкові благодійні концерти, спортивні змагання, марафони, конкурси малюнків.

10 квітня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулась прес-конференції щодо впровадження на Вінниччині проекту «Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування». За словами голови Вінницької організації Всеукраїнського об’єднання «Громадський парламент жінок України» Тетяни Пашиніної, даний проект є частиною Національного плану дій у рамках впровадження в Україні ініціативи «Партнерства «Відкритий уряд» та спрямованого на залучення громадян до вивчення і використання електронних послуг, ресурсів та інструментів е-урядування. Тетяна Пашиніна зазначила, що Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках програми «Бібліоміст» проводився конкурс на проекти залучення населення України до вивчення й використання електронних послуг, ресурсів, та інструментів е-урядування. Серед переможців конкурсу є проект з Вінниччини, підготовлений ГО «Асоціація Бібліотек Вінниччини» спільно з Вінницькою організацією Всеукраїнського об’єднання «Громадський парламент жінок України». Як зауважила Тетяна Пашиніна, проект передбачає розповсюдження інформації про наявні е-послуги на національному і регіональному рівнях та здійснення навчання різних груп населення щодо користування ними із залученням ресурсів сучасних публічних бібліотек. Директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва, президент ГО «Асоціація Бібліотек Вінниччини» Наталія Морозова зазначила, що проект розрахований на 5 місяців. Протягом цього часу будуть проведені тренінги з електронного врядування, що складатимуться з 4 модулів. Зокрема, е- врядування, е- уряду, е- демократії та е- послуг, які можна здійснити через Інтернет. Навчання буде реалізовуватись на базі РТЦ Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та Центру підвищення кваліфікації державних службовців, керівників державних підприємств, установ і організацій Вінницької облдержадміністрації. Також будуть організовані тренінги для представників громадських організацій, користувачів бібліотеки, представників влади, вчителів та бібліотечних працівників області. Окрім того, у ході проекту, буде підготовлено, видано та розповсюджено буклет під назвою «Інформаційні ресурси органів держаної влади та місцевого самоврядування Вінниччини», а також інформаційні флаєри та банер.

11 квітня відбувся вечір-портрет пам’яті письменника-земляка А. П. Гарматюка, який зібрав у залі сільського будинку культури с. Мигалівець Барського району численних поціновувачів його таланту.. Веселий і радісний настрій створили ведучі – працівники відділу культури райдержадміністрації, учні ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 м. Бар, які представили увазі присутніх літературно-музичну композицію «Дисертація». Глядачі насолоджувались майстерним виконанням пісень на слова А. Гарматюка учителем ЗОШ І-Ш ст. № 4 В. М. Лояном , народним фольклорним ансамблем «Чарівниця» с. Мигалівець, учнівським та учительським колективом Мигалівецької ЗОШ І-ІІ ст. На свято завітали: заступник голови райдержадміністрації Анатолій Франчук, заступник голови районної ради Микола Синчак та заступник начальника відділу освіти РДА Людмила Решовська. Вони звернулися до присутніх зі словами вдячності і вручили дипломи та подарунки переможцям районного конкурсу юних гумористів «Усміхніться, люди добрі!».

Мацько, В. Наші земляки : [інформація до 100-річчя від дня народження В. А. Гнатовського перекладача, критика, члена Національної спілки письменників України] / В. Мацько // Трудова слава. – 2013. – 11 квіт. – С. 3.

Таранюк, Н. У нас переймали досвід : [на Іллінеччині відбулась обласна творча лабораторія директорів районних Будинків культури. Керівники клубних установ наглядно вивчали досвід роботи кращих клубних закладів району. Захід проходив за участю начальника обласного управління культури і туризму облдержадміністрації Марії Скрипник, директора обласного Центру народної творчості Тетяни Цвігун та заступника голови райдержадміністрації Анатолій Фаріона. Відбувся концерт у якому взяли участь творчі колективи, відбулася поїздка до с. Шабельня, де успішно працює клуб-бібліотека, учасники відвідали сільський Будинок культури с. Павлівка. Підсумовуючи роботу творчої лабораторії очільник культури області М. Скрипник відзначила позитивну роботу закладів культури на Іллінеччині] / Н. Таранюк // Трудова слава. – 2013. – 11 квіт. – С. 5.

12 квітня в Книгарні «Є» відбулася зустріч з літературознавцем, професором Яґеллонського університету Ярославом Поліщуком, одним з провідних дослідників української літератури, автором численних монографій та літературних збірок. В останні роки вийшло багато цікавих книг Я. Поліщука, які органічно поєднують традиційні та інноваційні тенденції сучасної гуманітаристики. Відбулась і презентація одразу трьох його книг: «І ката, і героя він любив…Михайло Коцюбинський. Літературний портрет», «Пейзажі людини. 13 історій із світу літератури» та «Ревізії пам’яті».

12 квітня у Вінницькій обласній державній адміністрації відбулась прес-конференція на якій голова облдержадміністрації Іван Мовчан висловив занепокоєння щодо матеріально-технічного стану окремих закладів культури області. На кількох ілюстраціях керівник області показав, що є клуби і бібліотеки, які абсолютно непридатні для експлуатації, а деякі – зруйновані взагалі. Такий стан справ, на думку керівника області, неприпустимий. Іван Мовчан переконаний, що галузь культури не повинна фінансуватися за залишковим принципом. Наведення елементарного порядку в клубах і бібліотеках – одне з головних завдань для кожного керівника району. Торкнулися на прес-конференції і проблеми охорони і реставрації пам’яток культури. Голова облдержадміністрації наголосив, що після завершення основних робіт у сільських закладах профільне управління спрямує зусилля на відновлення пам’яток історії і культури.

Найкращі заклади культури в Іванові : [у Калинівському Будинку культури відбулась підсумкова нарада працівників культури району. На нараді були присутні заступник голови райдержадміністрації Микола Господарець, начальник відділу культури та туризму Калинівської РДА Андрій Грибовченко. За підсумками роботи установ культури у 2012 р. було визначено лідерів галузі. Перше місце серед клубних закладів отримав Іванівський сільський Будинок культури, друге місце розподілили Павлівський сільський Будинок культури, Комунарівський сільський Будинок культури та Писарівський сільський клуб, третє місце у Гущинецького сільського клубу, Лісоволисіївського сільського Будинку культури, Новопиківського сільського Будинку культури та Старопиківського сільського клубу. Серед бібліотечних установ кращою визнано роботу Іванівської сільської бібліотеки-філії та Люлинецької сільської бібліотеки, друге місце отримали Новопиківська бібліотека-філія, Черепашинецька сільська бібліотека-філія та Дружелюбівська сільська бібліотека –філія. Третє місце посіли Кіровська сільська бібліотека-філія та Жигалівська сільська бібліотека-філія. За активну участь у проведенні культурно-масових заходів району у 2012 р. відзначено роботу викладачів Калинівської дитячої музичної школи. Андрій Грибовченко та Микола Господарець закликали працівників культури продовжити роботу над тим, щоб заклади культури були справжнім духовними та культурними осередками сільських громад] // Прапор Перемоги. – 2013. – 12 квіт.

Зорич, М. Плід спільної праці : [нещодавно побачила світ нова книга нашого славного краєзнавця, члена Національної спілки журналістів України Анатолія Нагребецького «Мальовничі мої Перепічинці», яка вийшла у співпраці з Раїсою Василівною Богацькою – завідувачем Шаргородського відділення АТ «Ощадбанк»] / М. Зорич // Шаргородщина. – 2013. – 12 квіт. – С. 4.

12 квітня на базі Бирлівської ЗОШ І-ІІ ст. Бершадського району було проведено семінар шкільних бібліотекарів «Формування інтересу учнів до дитячої книги». У роботі семінару взяли участь 30 бібліотекарів загальноосвітніх шкіл району. Бібліотекарем Бирлівської ЗОШ Л. П. Запорожець було проведено цікавий бібліотечний урок-презентацію книжкової виставки на тему «Книги, що дарують радість» та виховний захід «Бирлівські діти-творчості квіти». Після  цього учасники семінару провели їх обговорення, під час якого вони обмінювалися досвідом, вказали на позитивні сторони уроку та давали слушні поради.

16 квітня у день столітнього ювілею від дня народження славетного партизана Івана Калашника на його батьківщині у с. Кальник Іллінецького району зібрались представники організацій, установ району, ветеранських організацій, молодь, місцеві жителі, щоб вклонитися світлій пам’яті героя. На Меморіалі Слави, де встановлено пам’ятник Івану Калашнику, відбувся урочистий мітинг та покладання квітів. В урочистостях взяли участь: заступник голови райдержадміністрації Віктор Кривоніс, Кальницький сільський голова Павло Корецький, голови районних ветеранських організацій Павло Муренко та Петро Плахотник, онучка Івана Калашника Світлана Брилюк. Свою кіноповість «Іду на ви» та фотоальбом про життєвий та бойовий шлях Івана Калашника презентував журналіст Євген Таранюк. Урочисті заходи та покладання квітів за участю заступника голови райдержадміністрації Віктора Кривоноса, Дашівського селищного голови Сергія Тітаренка, громадськості Дашева, молоді було проведено на Меморіалі Слави у смт Дашів, де він похований.

19 квітня з візитом до Вінницької області завітала група письменників та заслужених артистів України. Серед них: заступник голови Національної спілки письменників України, секретар НСПУ Михайло Каменюк, виконавчий директор Ліги меценатів, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, секретар Спілки письменників України Михайло Слабошпицький, лауреат Національної премії України ім.  Тараса Шевченка Григорій Гусейнов та ініціатор приїзду – відома письменниця лауреат Мистецької премії «Глодоський скарб» 2013 р., лауреат Шевченківської премії – 2007, кавалер ордена княгині Ольги Віра Вовк. У рамках візиту, в залі Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича пройшов великий концерт за участю лауреатів Мистецької премії «Глодоський скарб». В ході концерту глядачам були представлені виступи письменників, гра на бандурі та скрипці. Протягом концерту в залі панувала тепла та затишна атмосфера. Привітала гостей заступник голови облдержадміністрації Любов Спірідонова. Вона висловила своє захоплення творчістю письменників. Побажала натхнення у всіх починаннях та визнання не лише на теренах України але й у всьому світі.

19 квітня в актовій залі Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова пройшов концерт присвячений VIII Всеукраїнській благодійній акції «Серце до серця».У заході взяли участь волонтери, студенти й деканат медичного університету. Виступали вокальні й танцювальні ансамблі навчального закладу: колектив «Слов’яночка», україномовний іноземний колектив «Веселка», танцювали студенти з Еквадору та грав університетський рок-гурт. Бажаючі вносили гроші до скриньки волонтерів. На пам’ять про захід учасникам роздавали символічні наліпки-сердечка.

Історія кохання Михайла Коцюбинського : [25 квітня виповнилося 100 років з дня смерті Михайла Коцюбинського українського письменника, культурного та громадського діяча] // Мить істини. – 2013. – 19 квіт. – С. 10.

20 квітня в книгарні «Є» відбулася презентація дитячої книги «На Великдень», яка вмістила в собі вірші, казки та оповідання про найрадісніше свято християн. У виданні представлені твори сучасних українських письменників: Віри Вовк, Зоряни Живки, Наталки Малетич, Оксани Радушинської, Ярини Черняк та ін. Книгу презентували письменниця Зоряна Живка та упорядниця Юлія Березенко. Тематично вона присвячена Великодню, святу вознесіння та Вербній неділі. Більшість текстів написані з гумором та ексклюзивно для книги «На Великдень». На презентації одна з авторів, Зоряна Живка, розповіла про рослини, які згадані в оповіданнях, про традиції святкування та підготовку до Великодня у різних країнах Європи. Наочно продемонструвала інжирне дерево та нарциси-підсніжники, які вважаються пасхальними дзвонами. Також, присутнім дітям, зачитували найцікавіші уривки з текстів, частували інжиром, фініками та вчили робити паперові квіти та метелики.

Тиха, О. Рими сподівань Вікторії Наймановської : [у видавництві «Вінницька газета» вийшла оригінальна збірка поезій і прозових творів юної авторки з Калинівки Вікторії Наймановської. Це перша книга поетеси, втім, її твори наповнені зрілими роздумами про стосунки між людьми, боротьбу добра і зла, власне місце у світі. «Рими моїх сподівань» (саме так називається книга) містять цікаві ліричні образи, які найкраще проявляються в лаконічних та змістовних оповіданнях. Дівчина упродовж 10 років займається хореографією, закінчила музичну школу по класу фортепіано, але найбільше до душі Вікторії припала поезія] / О. Тиха // Вінниц. газ. – 2013. – 23 квіт. – С. 4.

23 квітня у приміщенні Бершадського районного будинку культури відбулась презентація книг: Григорія Олексійовича Погончика «Село в краю Бершадськім…», у якій розповідається про минуле і сучасне сіл Михайлівка, Романівка, Якубівка, людей, що своєю працею прославили Бершадщину, висвітлюється діяльність керівників сільськогосподарських підприємств та соціально-культурних установ з організації життя територіальних громад та Петра Васильовича Маніленка «Сузір’я Бершадських талантів. Літературно-мистецький альманах». Ця книга присвячена літературно-мистецькій Бершадщині. До неї ввійшли матеріали про знаних земляків – письменників, поетів, художників, кращі аматорські колективи, талановитих майстрів, фотознімки про місто та села району. На презентації були присутні працівники культури району. Підготували презентацію та книжкову виставку-прем’єру працівники Бершадської районної бібліотеки.

24 квітня відбулась колегія управління культури і туризму Вінницької ОДА на тему: «Про дотримання фінансово-бюджетної, кошторисної дисципліни закладами культури області». Заслухавши і обговоривши інформацію начальника фінансово-господарського відділу, головного бухгалтера управління культури і туризму облдержадміністрації З. В. Свіргун колегія визначила, що стан фінансово-бюджетної та кошторисної дисципліни є одним із пріоритетних питань в галузі, що впливає на недопущення кризових процесів в економіці, створення умов для раціонального використання бюджетних ресурсів.

В сільському клубі с. Бережанка Тростянецького району пройшло засідання любительського об’єднання «Лілія». Тема засідання: випікання святкового хліба, короваїв, пасок. Засідання супроводжувалося співом народних пісень про короваї, та інші обрядові вироби з хліба. Тетяна Макарівна Мельник провела майстер-клас з оздоблення короваїв. Їй допомагали виробляти оздобу до короваїв Любов Романівна Кись, Світлана Володимирівна Салабай, Валентина Михайлівна Ярмак. Лариса Іванівна Смичко, Юлія Володимирівна Олійник, Айгуль Білоконь.

27 квітня Вінницький фонтан Roshen урочисто розпочав свою роботу. Побачити на власні очі пробудження водограю прийшло близько 50 тис. людей. Було все: і гарна музика, і яскрава програма, поважні гості та дивовижний феєрверк. Свято розпочалось з виступу співачки Марії Бурмаки. На концерті були присутні: народний депутат України, меценат Петро Порошенко з сім’єю, мер міста Володимир Гройсман, народні депутати Григорій Заболотний, Олександр Домбровський, начальник УМВС у Вінницькій області генерал-майор міліції Віктор Русин та ін. На сцені кілька своїх хітів виконали гурт «Плач Єремії» на чолі з солістом Тарасом Чубаєм та гурт «Бум бокс». Після цього ведучі запросили всіх спуститися на набережну, щоб насолодитися шоу-програмою Вінницького фонтану Roshen. Сітломузичне шоу не змінилося, тому на відкритті усі спостерігали за минулорічною програмою «Історія музики». По завершенню з острову Фестивальний запустили кількахвилинний феєрверк.

27 квітня в рамках благодійної акції «Серце до серця» в області відбувся завершальний етап акції «Почуй світ», спрямований на збір коштів для дітей з вадами слуху. На площі Театральній у м. Вінниці за сприяння керівництва області, волонтерів акції, учнів загальноосвітніх шкіл та професійних училищ були проведені виставки творчих робіт, майстер-класи, різноманітні конкурси та флеш-моби. Привітати вінничан із завершенням акції завітали заступник голови облдержадміністрації Любов Спірідонова, заступник вінницького міського голови Валентина Балицька, начальник управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації Олена Стоялова, директор Департаменту освіти Вінницької міської ради Володимир Буняк, перший заступник директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Олена Чорна, начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню Департаменту охорони здоров’я та курортів облдержадміністрації Лариса Бевза, заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Сергій Гарбулінський. У ході заходу гості мали можливість насолодитися творіннями учнів загальноосвітніх шкіл та професійних училищ. Глядачам були представлені картини, різноманітні вироби з паперу, глини та бісеру. Окрім того, кожен бажаючий мав змогу безкоштовно зробити зачіску або манікюр та намалювати на тілі гарний малюнок фарбами.

29 квітня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА, за участю начальника культури і туризму облдержадміністрації Марії Скрипник пройшла прес-конференції щодо проведення в області VIII Міжнародного фестивалю театрів ляльок «Подільська лялька – 2013». У заході взяли участь директор Вінницького академічного обласного театру ляльок Михайло Байдюк та головний режисер Олександр Свіньїн. З метою популяризації, збереження і розвитку професійного мистецтва на Вінниччині в період з 13 по 18 травня відбудеться Міжнародний фестиваль «Подільська лялька – 2013», що відбуватиметься в рамках відзначення 75-ої річниці Вінницького академічного обласного театру ляльок. «Подільська лялька – 2013» проходитиме на трьох сценічних майданчиках: у Вінницькому академічному обласному театрі ляльок, Вінницькому обласному українському академічному музично-драматичному театрі ім. М. К.Садовського, МПМ «Зоря», Вінницькому училищі культури і мистецтва ім. М. Д. Леонтовича. Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Подільська лялька» став традиційною та невід’ємною культурною подією, яка є цікавою не лише для дітей, а й для дорослих.

30 квітня відбулось засідання організаційного комітету під головуванням заступника голови облдержадміністрації Любові Спірідонової. На засіданні йшла мова про виконання плану заходів з підготовки та відзначення 68-річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, а також про конкретні завдання щодо підготовки до святкувань.

30 квітня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності ОДА відбулась прес-конференції «Про ІІІ Всеукраїнське свято народного мистецтва «Великодня писанка», за участю начальника управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник У прес-конференції взяли участь директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун та майстриня писанкарка, завідуюча навчально-методологічною лабораторією ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського Т. Пірус.

До річниці аварії на Чорнобильській АЕС

19 квітня в Сокілецькому Будинку культури сільським бібліотекарем О. С. Стецун, учителькою української мови і літератури О. М. Фурман організована зустріч сокілецьких ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС з учнями школи, жителями громади на тему: «Чорнобиль в моїй душі». На зустріч були запрошені місцеві священики, голова ветеранської організації Ф. Г. Гриус, сільський голова Б. В. Сердюк. Кожен з ліквідаторів розповів про побачене і пережите ним під час ліквідаційних робіт. Священики звернулися до всіх присутніх і побажали їм здоров’я. Сільським бібліотекарем проведено бібліографічний огляд літератури «А Чорнобиль болить». На завершення зустрічі всі присутні привітали ліквідаторів-чорнобильців гучними оплесками, а бібліотекар вручила їм хліб і квіти.

24 квітня до Дня пам’яті аварії на Чорнобильській АЕС Немирівська районна бібліотека для дітей підготувала перегляд літератури: «Відлуння Чорнобильських дзвонів» для учнів 5-9 класів. Тут читач мав можливість ознайомитись з книгами, що розповідають про найбільшу техно-екологічну катастрофу XX століття, про людей, які рятували Україну і світ, про наслідки Чорнобильської аварії для України.

25 квітня Гайсинською дитячою бібліотекою на базі народного музею «Пам’ять Чорнобиля» в м. Гайсин для учнів 7 класу СЗШ № 4 м. Гайсин було проведено історико-літературний екскурс «Грізна зона. Тридцять кілометрів з центром на Чорнобильській АЕС», в рамках якого відбулася зустріч з ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС Володимиром Павловичем Міщенком та завідувачем музею Миколою Івановичем Поворознюком. Ліквідатори розповіли школярам про своє перебування в Чорнобильській зоні у 1987 р. З болем у серці вони згадували своїх товаришів, які назавжди відійшли у вічність та нагадали про небезпеку, яку несе в собі радіація. У ході історико-літературного екскурсу Микола Іванович та Володимир Павлович наголосили що Чорнобиль – це подвиг, пам’ять і біль. Аварія на Чорнобильській АЕС торкнулася кожного українця, особливо тих, хто там працював і жив.

Напередодні 27-ї річниці Чорнобильської трагедії до Інтернет-центру Іллінецької центральної бібліотеки завітали учні п’ятих класів Іллінецького НВК «Загальноосвітня І-ІІІ ст. школа-гімназія №2», де відбулась віртуальна подорож до Національного музею «Чорнобиль». Класний керівник Світлана Миколаївна Нечипоренко розповіла учням про аварію на Чорнобильській АЕС що увійшла в історію людства як найбільша, масштабна радіоекологічна катастрофа ХХ століття. Історію тих трагічних подій зберігає Національний музей «Чорнобиль». Бібліотекар Н. Л. Покрищук допомогла учням зорієнтуватися на сайті Національного музею «Чорнобиль» де користувачі віртуально відвідали зали музею, ознайомилися з виставками, програмами над якими працює музей. Завдання музею – допомогти людям усвідомити масштаби Чорнобильської аварії через долі тисяч людей – її учасників, свідків і жертв, осмислити уроки трагедії у всіх сферах життя, не дати світові можливості забути ці уроки, стати застереженням наступним поколінням.

26 квітня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва пройшла презентація книжкової виставки «Дихає Чорнобиль нашими гріхами...», присвячена 27-й річниці трагедії на Чорнобильській АЕС. На виставці представлені книги, статті з періодичних видань про трагічні події на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 р. та про наслідки цієї катастрофи. Відвідувачам запропонували актуальну інформацію за розділами: «Дні випробувань», «Поєднані Чорнобилем», «Рана, яка ніколи не загоїться». Книжкова виставка доповнена відповідними ілюстративними матеріалами.

26 квітня відділ обслуговування Тростянецької центральної районної бібліотеки спільно з Тростянецькою ЗОШ № 2 для учнів 9-11 класів провели годину пам’яті «Чорна сповідь моєї Вітчизни та її затамований біль» до 27-ї річниці трагедії на Чорнобильській АЕС. Вчитель історії Світлана Олександрівна Маснюк навела дані про трагедію з документального фільму Д. Медведєва «Ліквідатор», зачитувались спогади ліквідатора Чорнобильської трагедії Григорія Васильовича Литвиненка. Про вплив наслідків Чорнобильської катастрофи на стан здоров’я населення розповіли провідні бібліотекарі відділу обслуговування ЦРБ Оксана Володимирівна Барчук та Анастасія Іванівна Ліпніцька. Коментований перегляд літератури «Ти чорний біль Чорнобиль» підготувала А. І. Ліпніцька.

26 квітня в залі засідань облдержадміністрації відбулись урочистості до Міжнародного дня пам’яті Чорнобиля під головуванням заступника голови ОДА Любові Спірідонової. У засіданні взяли участь: заступник голови обласної ради Юрій Медведєв, заступник міського голови Андрій Рева, керівники управлінь, представники громадських організацій, учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Заступник голови облдержадміністрації зупинилась на тих проблемах, що має сьогодні Вінниччина щодо медичного обслуговування чорнобильців, забезпечення їх житлом, оздоровлення. Детально на питаннях соціального захисту людей, що мають статус чорнобильців, зупинилась начальник Головного управління праці та соціального захисту населення Марина Коваль. З ґрунтовною доповіддю про виконання бюджетних програм МНС України з медичного захисту, радіоекологічного контролю та забезпечення житлом громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, перед зібранням виступив начальник управління цивільного захисту Сергій Вовченко. Він відзначив позитивну динаміку у комплексному медико-санітарному забезпеченню чорнобильців. Зі словами подяки до тих, хто 27 років назад ліквідовував наслідки Чорнобильської біди звернулись заступник голови обласної ради Юрій Медведєв та заступник міського голови Андрій Рева. Представники обласної та міської влади вручили ліквідаторам Почесні грамоти та грошові винагороди. Біля пам’ятного знаку жертвам Чорнобильської катастрофи відбувся мітинг-реквієм, у якому взяли участь присутні на урочистому зібранні.

26 квітня на Іллінеччині відбулись заходи, пов’язані із 27-ми роковинами Чорнобильської трагедії. Почесною грамотою районної державної адміністрації та районної ради нагороджено трьох учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та активістів районного громадського об’єднання «Союз Чорнобиль України». 88 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та сім’ям 24 померлих ліквідаторів аварії на ЧАЕС надано одноразову матеріальну допомогу.

26 квітня в Тиврові відбулись скорботні заходи з нагоди 27-ї річниці Чорнобильської катастрофи. Центральною вулицею здійснено ходу членів районної організації «Союз Чорнобиль України», керівництва райдержадміністрації, районної ради, представників трудових колективів, учнівської молоді. Біля пам’ятного знака ліквідаторам Чорнобильської катастрофи пройшов мітинг-реквієм. Відкриваючи його, голова районної державної адміністрації В.В. Муляр зазначив, що кожен з ліквідаторів Чорнобиля – справжній герой, який повинен повсякчас відчувати загальнонародну шану і повагу. Слова подяки рятівникам людства висловили голова районної ради В.К. Вихристюк, голова районної громадської організації «Союз Чорнобиль України» М.А. Мельник та представники молодого покоління. Відбулось вручення Почесних Грамот райдержадміністрації та районної ради групі ліквідаторів за виконаний громадянський обов’язок та активну участь в громадському житті району, а також почесних відзнак громадської організації «Союз Чорнобиль України».

До 27-ї річниці з дня Чорнобильської трагедії у Жмеринській центральній районній бібліотеці, з метою вшанування пам’яті людей, які ціною власного життя захистили людство від страшної біди, було оформлено виставку-застереження «Мужність і біль Чорнобиля». В бібліотечних закладах району проведено конкурс малюнків по даній темі. Кращі з них (смт. Браїлів, с. Демидівка, с. Жуківці, с. Кам’яногірка, с. Кармалюкове, с. Кудіївці, с. Могилівка, с. Носківці, с. Олександрівка, с. Потоки, с. Сербинівці, с. Тарасівка, с. Стодульці, с. Тартак, с. Токарівка) були представлені в Жмеринській ЦРБ.

До дня пам’яті аварії на Чорнобильській АЕС Немирівська районна бібліотека для дітей підготувала перегляд літератури: «Відлуння Чорнобильських дзвонів» для учнів 5-9 класів. Тут читач мав можливість ознайомитися з книгами, що розповідають про найбільшу техно-екологічну катастрофу XX століття, про людей, що рятували Україну і світ, про наслідки Чорнобильської аварії сьогодні, коли минуло 27 років. Чорнобиль.... Це слово кожен сприймає з острахом та упередженням. Чорнобиль – це відірваний від України край Батьківщини, це зона національної трагедії.

26 квітня в Гайсинському Будинку культури відбувся концерт-реквієм, приурочений до 27-х роковин від дня Чорнобильської катастрофи. У залі для вшанування пам’яті загиблих ліквідаторів були присутні голова Гайсинської райдержадміністрації Сергій Васильович Скіць, керівники структурних підрозділів, відділів та служб району, представники Гайсинської районної громадської організації «Союз Чорнобиль України», ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС, їх сім’ї. Зі словами вдячності до тих, хто 27 років назад ліквідовував наслідки Чорнобильської біди, хто і зараз вирішує проблеми чорнобильців, звернувся голова Гайсинської районної державної адміністрації С. В. Скіць, який зазначив, що ліквідатори захищали не лише рідну землю і народ України, а й усе людство. Вони з честю і гідністю виконали свій обов’язок, саме тому їм потрібна особлива турбота держави та громади, дієва підтримка у боротьбі з недугами та іншими життєвими негараздами. Він передав найщиріші побажання здоров’я, процвітання і злагоди, величезну подяку та низький уклін від голови Вінницької облдержадміністрації Івана Мовчана. Подяки від райдержадміністрації та цінні подарунки отримали ліквідатори першої категорії жителі м. Гайсин Вячеслав Кіндратович Меланич, Володимир Павлович Мищенко, Павло Іванович Очеретнюк, Микола Іванович Поворознюк. Голова районної громадської організації «Союз Чорнобиль України» М. І. Поворознюк привітав усіх присутніх, щиро подякував районній та міській владі, підприємцям та керівникам установ і організацій району за підтримку та допомогу у вирішенні проблем чорнобильців. Далі відбувся урочистий концерт, присвячений цій трагічній і пам’ятній даті.

26 квітня в залі засідань Липовецької райдержадміністрації пройшли урочисті заходи приурочені Дню Чорнобильської трагедії. На них завітали ліквідатори аварії на ЧАЕС. Відкрив урочистості голова райдержадміністрації Анатолій Грищук, який відзначив, що протягом усіх цих років ми схиляємо голови перед тими, хто ціною власного життя, ціною неймовірних зусиль приборкував планетарну катастрофу, вступив у смертельний двобій з незримим ворогом та висловив глибоке співчуття родинам, які втратили своїх близьких внаслідок цієї трагедії. За ним виступили: голова районної громадської організації «Союз Чорнобиль України» Віталій Войнаровський, начальник управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації Лідія Тітенко, начальник управління Пенсійного фонду України Лариса Губій. За сумлінне виконання професійного та громадянського обов’язку в годину Чорнобильського лихоліття багатьох з присутніх чорнобильців було нагороджено Почесною грамотою райдержадміністрації та районної ради і подарунками. На завершення, працівники районного Будинку культури подарували усім присутнім концерт.

26 квітня громадськість Бершадщини у районному краєзнавчому музеї вшанувала пам’ять тих, хто загинув від «мирного» атому. З нагоди цієї дати було розгорнуто виставку. Голова районної державної адміністрації Михайло Бурлака та голова районної ради Микола Грабчак відзначили найактивніших членів громадських організацій «Союз Чорнобиль України» та «Дзвони Чорнобиля» Почесними грамотами. В цей день біля пам’ятника жертвам Чорнобильської трагедії учасники заходу поклали корзини з квітами та хвилиною мовчання вшанували їх пам’ять. В школах району були проведені уроки пам’яті, районна газета «Бершадський край» присвятила сторінку до цієї дати. 

Тарас Шевченко і Вінниччина

Гнатюк Т. Звучали вірші Кобзаря : [про проведення літературного вечора «Жіноча доля у творчості Кобзаря», який був проведений у Дяківській бібліотеці Бершадського району] / Гнатюк Т. // Бершад. край. – 2013. – 10 квіт.

Безсмертне слово Кобзаря : [відповідно до плану культурно-мистецьких заходів відділу культури і туризму Літинської РДА та методичного кабінету на 2013 р., з метою пропаганди творчості Великого Кобзаря, популяризації жанру художнього читання та за нагоди відзначення 199-ї річниці від дня народження Т. Шевченка у рамках проведення в Україні Року дитячої творчості, в районному Будинку культури пройшов районний конкурс читців «Шлях до Тараса», організатором якого виступив начальник відд

Бібліотеки Вінниччини

Барський, М. Вінниця крізь призму об’єктива : [про виставку юних аматорів «Вінниця крізь призму об’єктива», які під керівництвом майстрів вінницького народного клубу фотомистецтва «Обрій» чотири місяці опановували мистецтво художньої фотографії. Виставка проходила у бібліотеці-філії № 11 Вінницької міської ЦБС] / М. Барський // Вінниц. газ. – 2013. – 2 квіт. – С. 8.

На замовлення програми «Бібліоміст» творчою групою операторів та журналістів від «5 каналу» відбулися зйомки для підготовки передачі «Простір ідей» про Барську районну бібліотеку. Гостею бібліотеки стала Анжеліка Рудницька – відома українська співачка і художниця, письменниця і журналіст, викладач і науковець, телеведуча і громадський діяч. Її також знають як Президента Фонду відродження культурного середовища Києва, члена Громадського Фонду св. Андрія Первозванного, Громадської ради з питань телебачення і радіомовлення, Комітету захисту української мови. Для неї було проведено знайомство з бібліотекою. Анжеліка спілкувалася з читачами і працівниками бібліотеки, переглядала мистецькі виставки напрацювань клубу «Подільські оденьки», вивчала книжковий фонд. Гостя взяла участь у тренінгу для сільських голів району з написання проектів, що готуються для подання на Десятий обласний конкурс проектів розвитку територіальних громад. Учасники тренінгу поділилися з Анжелікою Рудницькою успішними історіями про вже реалізовані ними проекти, які отримали завдяки навчанням, що проводяться у бібліотеці. Знімальна група зафільмувала результати реалізованих проектів, відвідавши сільські територіальні громади. У директора бібліотеки Любові Кирилюк взяли інтерв’ю щодо головних реалізованих проектів книгозбірні та її бачення сучасної бібліотеки.

2 квітня в рамках Міжнародного дня дитячої книги Немирівська районна бібліотека для дітей організувала для учнів 5-9 класів нетрадиційну книжкову виставку з аксесуарами: «Ти валізку відкривай і цікаве пізнавай». Книги про подорожі, відкриття, пригоди, таємниці Всесвіту, загадки давніх цивілізацій розміщені не на столику чи на полицях, як завжди, а зібрані у валізці. Поряд з книгами знаходяться глобус, компас, мапа, капелюх та парасолька, що є необхідними атрибутами кожного мандрівника. На виставці представлені книги таких серій: «Відкриття. Знахідки», «Популярна дитяча енциклопедія. Що? Як? Чому?», «Я пізнаю світ», «Великі першопрохідники», «Скарбничка знань», а також художні книги про пригоди та подорожі відомих дитячих письменників: Р. Распе, Ж. Верна, А. Шклярського, М. Твена, Б. Лесьмяна та ін. Книжкова виставка покликана пробуджувати допитливість юних читачів, можливо, майбутніх дослідників, наголошуючи, що далеко не всі загадки розгадано і не всі таємниці розкрито.

2 квітня в Гайсинській дитячій бібліотеці відбулось відкриття Тижня дитячого читання. Діти мали можливість не лише зустрітися з улюбленими героями, а й безпосередньо взяти участь у різноманітних конкурсах та забавах, присвячених її величності Книзі. Ще юних читачів чекала книжкова виставка «Добрий день, книжковий тижню». Допитливих школярів ознайомили з історією книги, запрошували частіше відвідувати бібліотеку, більше читати та любити книгу ведучі заходу – бібліотекарі Алла Іванівна Демидась та Світлана Зіновіївна Луценко. Найбільше щирих оплесків та дитячих усмішок отримала зустріч з казковими героями – Книгою та Ведмедем, лікарем Айболить та Васьком-Замазуркою, під час перегляду інсценівки «Бережіть книгу», яку підготували і провели працівники районної дитячої бібліотеки. Саме вони допомогли малечі поринути в неймовірно казковий світ дитячої книги.

3 квітня в Гнатківській сільській бібліотеці Томашпільського району відбулась літературна година під назвою «Геніальний майстер слова» – присвячена 95-річниці від дня народження українського прозаїка Олеся Гончара. Знайомство з життєвим і творчим шляхом письменника доповнив бібліографічний огляд літератури «Будівничий духовних соборів», який провела завідуюча бібліотекою О. І. Горбатюк.

3 квітня у відділі обслуговування Іллінецької центральної районної бібліотеки організована книжково-ілюстративна виставка «Вінок пам’яті О. Гончара», яка присвячувалася 95-й річниці від дня народження відомого українського письменника, літературного критика, громадського діяча.

3 квітня в Іллінецькій центральній районній бібліотеці відбулась нарада сільських бібліотекарів, на якій була презентована історико-краєзнавча книга «Крізь віки» Т. М. Остаповець та О. С. Остаповця. Презентував книгу заслужений працівник культури Микола Романов. Історико-краєзнавче видання визначна подія в культурно-просвітницькому житті району. Це цікава розповідь про одне з мальовничих сіл Іллінецького району с. Купчинці від минувшини до сьогодення, долі людей, знаних земляків, історію місцевого господарства, тощо.

5 квітня в читальній залі Томашпільської районної бібліотеки відбувся літературно-музичний вечір, присвячений 140-річчю від дня народження російського композитора, піаніста і диригента Сергія Васильовича Рахманінова. Викладач Томашпільської дитячої музичної школи В. М. Віцькова провела шанувальників фортепіанного мистецтва життєвим і творчим шляхом відомого композитора. Присутнім на заході було продемонстровано відеоролики із записами відомих творів С. Рахманінова: концерт №1 для фортепіано з оркестром, «Туга за раєм», «Італійська полька», «Вокаліз» у виконанні великого дитячого хору всесоюзного радіо і центрального телебачення, пісня «All By Myself» у виконанні Celine Dion. Бібліотекарем абонементу А. М. Козак організовано книжкову виставку «Срібного віку постать».

5 квітня в читальній залі Гайсинської центральної бібліотеки з нагоди Всесвітнього дня здоров’я відбулась зустріч з сімейним лікарем Володимиром Івановичем Мирненком під назвою «Здоров’я – запорука добробуту і щасливого життя». Сьогодні особливо гостро стоїть проблема виховання здорової молодої людини. Читачі бібліотеки, які прийшли на зустріч мали можливість задати лікарю запитання на які отримали вичерпні відповіді та поради. Також до уваги присутніх було організовано книжкову виставку «Здоровий спосіб життя – хворобам нема вороття» де представлені книги та періодичні видання.

7 квітня до Дня здоров’я в Немирівській ЦРБ організовано книжкову виставку «Здоров’я сьогодні і на все життя» з метою надати читачам загальні відомості про здоровий спосіб життя, заняття фізкультурою та спортом, про складники здоров’я, корисні і шкідливі звички, сформувати відповідальне ставлення до власного здоров’я, навчити оцінювати ситуацію ризику і протистояти спокусі та соціальному тиску, розуміння того, що більшою мірою здоров’я людини залежить від неї самої. З учнями шкіл та студентською молоддю біля виставки проводились бібліографічні огляди літератури, бесіди: «Як важливо бути здоровим», «Здоров’я в твоїх руках». До Року фізичного виховання і екології в Україні та Всесвітнього дня здоров’я Немирівська районна бібліотека для дітей для учнів 5-9 класів підготувала перегляд літератури «Шлях до щастя і довголіття», на якому до уваги читачів представлені матеріали про здоровий спосіб життя, про те, яку шкоду приносять організму шкідливі звички, а також корисні поради про те, як бути здоровим і щасливим.

«Людина у мушлі» – під такою назвою в читальній залі Немирівської центральної районної бібліотеки розгорнуто книжкову виставку-діалог. «Людина у мушлі», «Людина дощу», аутизм – таку назву має хвороба. Більш ширшу інформацію про це захворювання можна було отримати прочитавши літературу, яка розміщена на книжковій виставці.

Бондаренко, Ю. «Чомусики» та «читайлики» відзначали родинне свято : [у Козятинській районній бібліотеці для дітей пройшло родинне свято-конкурс «Моя читаюча родина», в якому взяли участь батьки разом зі своїми дітьми. На святі звучало багато пісень, лунали веселі гуморески та найголовніше – проводилися різноманітні конкурси, в яких учасники проявили свої творчі здібності. Організатором та ведучою свята була бібліотекар районної бібліотеки для дітей Наталя Кесарчук. Свято проводилося за підтримки Козятинської районної психолого-медико-педагогічної консультації] / Ю. Бондаренко // RIA Козятин. – 2013. – 11 квіт. – С. 9

До Всесвітнього дня поезії в читальній залі Козятинської районної бібліотеки відбулась зустріч поетів-аматорів, членів літературно-мистецького клубу «Обрій», відділу обслуговування центральної районної бібліотеки. Кожен вірш – це сповідь поета, якийсь незабутній епізод з його життя. Так, Богдан Сиваківський – член Національної спілки журналістів, автор численних публікацій в періодичних виданнях, зокрема журналу «Вінницький край», поетичних збірок «Мій час», «Народження добра» представив на розсуд слухачів філософські роздуми, а його дружина Поліна Володимирівна поділилася віршами про кохання. Станіслав Свірський читав вірші зі збірки «Нектар душі» присвячені жінці-матері, жінці-дружині, а Юрій Моторнюк, автор збірки «Струмені серця», поєднував читання віршів з грою на бандурі. Федір Бережнюк – ознайомив учасників заходу зі своїми новими творами. На розсуд слухачів представили свої вірші, що друкуються в журналі «Дніпро», Валентина Піралова, Оксана Омельчук. Для всіх любителів та поціновувачів поетичного слова оформлена книжкова виставка.

12 квітня до Всесвітнього дня авіації і космонавтики у Немирівській районній дитячій бібліотеці для учнів 5-9 класів підготовлено перегляд літератури на тему: «Шлях до зірок». До уваги читачів були представлені книги та матеріали з періодичних видань про безмежний світ космосу, життєвий шлях відомих космонавтів, конструкторів, відомості про космічні старти України.

Кушнір, Г. «Жмеринка літературна» : [у Жмеринській бібліотеці сімейного читання пройшов Тиждень дитячого читання. Це була захоплююча мандрівка читачів разом з бібліотекарями та вчителями у світ літератури. Відбулись бібліотечні уроки: «Подорож до бібліограду», «Перші кроки до бібліотеки», тематична година «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі», літературна зустріч «Видатна казкарка» (до 110-річниці від дня народження Н. Забіли), літературно-поетична зустріч «Таланти рідної землі» до 110-ї річниці м. Жмеринки. Протягом тижня проводилась акція «Прочитав книгу – подаруй бібліотеці», підведено підсумки конкурсу «Найкращий читач». На завершення Тижня дитячої та юнацької книги відбулося велике свято книги – літературно-музична композиція «Сузір’я вічного й святого – дитяча книга на землі»] / Г. Кушнір // Жмерин. газ. –2013. – 12 квіт. – С. 7.

Махан, М. Вчимося слухати музику : [в Барській районній бібліотеці відбувся захід, за участю викладачів та учнів музичної школи. Лекцію-бесіду, з уміння осмислено слухати музику, розуміти її, відчувати та любити, провела викладач музичної школи Мельник А. Л. На заході присутні прослухали сольні та камерні інструментальні твори видатного композитора Петра Чайковського. Викладачі та учні музичної школи виконали музичні твори композитора, які він створював для дітей. До лекції також підготувалися діти, які навчаються на образотворчому відділі музичної школи. Вони до музичних композицій, що звучали у бібліотеці намалювали ілюстрації. Вихованці музичної школи та їх викладачі продемонстрували високий рівень підготовки виконання музичних творів] / М. Міхан // Барчани. – 2013. – 12 квіт. – С. 5.

Голота, Н. Літературна подорож з бібліотекарем : [у дитячій бібліотеці м. Гнівань відбулась зустріч-подорож «Письменники рідного краю». Завідуюча бібліотекою розповіла про життя письменників-земляків, зачитала епізоди їх творів. На зустрічі учні місцевої ЗОШ №2 інсценізували гуморески С. Руданського, читали його вірші] / Н. Голота // Маяк. – 2013. – 12 квіт. – 8.

Впродовж тижня дитячого читання в Оратівській центральній районній бібліотеці для учнів 1 класу разом з працівниками бібліотеки Т. П. Антонець та Р. М. Лавренюк проведено бібліотечний урок «Мандрівка книжковим містом» та ерудит-конкурс «Упізнай літературного героя». Вихованці старшої групи дитячого садочка «Сонечко» разом зі своїми вихователями мали можливість завітати до сектору обслуговування користувачів-дітей де їх чекала цікава пізнавальна екскурсія та літературна година присвячена життю та творчості відомої української письменниці Наталії Забіли. Діти розповідали вірші письменниці, після чого було проведено конкурс загадок. Працівники Оратівської центральної районної бібліотеки відвідали дітей Центру християнського виховання для яких провели годину спілкування «Допитливим чомучкам», під час якої презентували нові дитячі книги та періодичні видання, здійснили подорож сторінками улюблених казок.

Самохвал, Р. Міжнародний день дитячої книги в районній бібліотеці для дітей : [до Міжнародного дня дитячої книги у Піщанській районній бібліотеці для дітей було проведено свято. Учні перших класів місцевої школи завітали до бібліотеки, щоб стати справжніми, активними читачами. Діти читали вірші, співали пісні, відгадували загадки, розповідали прислів’я та приказки про книги] / Р. Самохвал // Піщан. вісті. – 2013. – 13 квіт. – С. 5.

Латюк, І. Відзначили День космонавтики : [в читальній залі Гайсинської районної бібліотеки до Дня авіації і космонавтики бібліотечні працівники провели годину історії. Мова йшла про тих, хто зробив неоціненний внесок у розвиток сучасної космонавтики – українських вчених, конструкторів, винахідників, космонавтів. Зокрема про першого космонавта Незалежної України Леоніда Каденюка, Героя України, льотчика-космонавта. Серед земляків почесне місце посідає ім’я В. І. Вознюка. Він є засновником полігону Капустин Яр, створювачем ракетобудування. Про цю людину розповів краєзнавець Ю. Я. Гуцалов, а присутні поклали корзину квітів до його меморіальної дошки] / І. Латюк // Трибуна праці. – 2013. – 16 квіт.

17 квітня у Козятинській районній бібліотеці для дітей відбулась театралізована вистава «Попелюшка». Виставу підготували учні п’ятих та сьомих класів. А головну роль – Попелюшки – виконала найменша учасниця – учениця четвертого класу Вероніка Кирилішена. Після закінчення вистави дітям запропонували взяти участь у казковій вікторині «Мандрівка казками». Також була організована книжкова виставка «Захоплююча мандрівка сторінками казок».

Восьмушко, О. «Не бійтесь заглядати у словник...» : [в Іллінецької ЗОШ № 1 пройшов Тиждень дитячої та юнацької книги. Це своєрідний підсумок системної роботи, яку здійснюють протягом навчального року бібліотекарі та вчителі. Відбувся тематичний урок «Книги, які знають все» та гра «Ерудит», які поглибили знання учнів про довідкову літературу. В рамках Тижня дитячої книги була проведена акція «Подаруй бібліотеці книгу»] / О. Восьмушко // Трудова слава. – 2013. – 18 квіт. – С. 3.

Ткаченко, О. Весь світ дитини через книгу : [під такою назвою у Козятинській районній бібліотеці пройшов Тиждень дитячого читання. Бібліотека провела цикл заходів з вшанування 199-ї річниці пам’яті Т. Г. Шевченка «Ми шану складаємо тобі, Кобзарю!». Електронну презентацію про життя і творчість Кобзаря підготувала бібліограф-краєзнавець районної бібліотеки Тетяна Андрущенко. На гостини до бібліотеки завітали аматори, які подарували присутнім музичні та вокальні твори. Організовано тематичну книжкову виставку] / О. Ткаченко // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 18 квіт. – С. 4.

18 квітня в читальній залі Гайсинської центральної бібліотеки для учнів 6-го класу СЗШ І-ІІІ ст. № 5 м. Гайсин відбувся урок народознавства «Великодня писанка», який проходив у рамках районного конкурсу серед шкільної молоді на виготовлення кращої писанки та крашанки-мальованки. На виставці «Писанка – рукотворна молитва душі» були представлені учнівські роботи на великодню тематику, виготовлені юними талантами загальноосвітніх міських та сільських шкіл в техніці художнього розпису, бісероплетіння, квілінгу, оригамі та ін. Ведучі заходу – завідувач районної бібліотеки для дітей Алла Демидась і завідувач відділу юнацтва центральної районної бібліотеки Надія Лопатюк розповіли присутнім про традиції, звичаї українців на Великдень та пов’язані з ними символічні дійства, легенди, ознайомили з особливостями оздоблення писанки, що сягають у глибину віків і шанобливо передаються українцями із покоління в покоління. Майстер-клас з писанкарства провела майстриня, керівник студії декоративно-прикладного мистецтва районного Будинку культури Тетяна Андріїшина, яка розширила знання присутніх про традиції писанкарства – мініатюрне диво-мистецтво українського народу, зуміла викликати у присутніх інтерес до культури українського народу, поділившись своїми знаннями та вміннями, розкрила секрети майстерності виготовлення довершених писанок. А учасники мали змогу розвинути свої художні і творчі здібності, власноруч виготовивши писанки.

18 квітня методичним центром Тростянецької центральної районної бібліотеки було проведено творчу лабораторію «Клубне об’єднання в бібліотеці». Виступом «Роль і місце бібліотеки в організації змістовного дозвілля» відкрила творчу лабораторію директор ЦРБ М. Дереш. Методист О. Діденко ознайомила присутніх з умовами проведення районного конкурсу «Краще любительське об’єднання за інтересами» та надала методичні рекомендації «На допомогу організації читацького клубу за інтересами в бібліотеці». Про роботу своїх клубів розповіли бібліотекарі Ободівської, Савинецької, Цибулівської, Великостратіївської сільських бібліотек. Презентацію літературної вітальні «Перлина», що діє при ЦРБ, зробила бібліотекар читальної зали Л. А. Білоус Учасники творчої лабораторії взяли активну участь в обговоренні роботи клубів за інтересами та обмінювались досвідом.

Марченко, В. Без права на забуття : [у Жмеринській міській бібліотеці сімейного читання відбувся захід до Дня Великої Перемоги. На якому були присутні студенти Жмеринського ВПУ та учитель історії ЗОШ №3. Бібліотекарі розповіли студентам про масове винищення військовополонених та мирного населення. Школярі мали можливість послухати запис колишньої ув’язненої табору Равенсбрюк Варвари Нікітіної. Розповіді педагога та бібліотекарів доповнювались переглядом документальних фільмів про фашистські концентраційні табори] / В. Марченко // Інфо Жмеринка. – 2013. – 19 квіт. – С. 3.

Слободян, Л. Дозріти до простоти : [в Інтернет-центрі Крижопільської центральної районної бібліотеки відбулась презентація альбому «Валентин Тишецький. Живопис» Ця подія об’єднала людей різного віку та професій. До альбому ввійшли фотографії картин, які глядачі могли побачити в оригіналі на виставці художника, що була організована у бібліотеці. Присутнім продемонстрували презентацію «Дивосвіт Валентина Тишецького» та фільм «Шлях до картини», створений колективом Будинку школярів. Глядачі послухали розповідь художника про його життєвий та творчий шлях. На презентації виступили Є. Ф. Годований, М. М. Годована, Л. П. Барановська, спеціаліст відділу культури і туризму РДА І. М. Пляцок, яка брала безпосередню участь у створенні альбому. П. П. Кучер розповіла про моменти створення фільму «Шлях до картини». На завершення всі бажаючі отримали альбом з підписом художника] / Л. Слободян // Сіл. новини. – 2013. –19 квіт.

22 квітня до Міжнародного дня Землі в Немирівській районній бібліотеці для дітей підготовлено перегляд літератури: «Землю врятує любов». Бібліограф Л. О. Петрова з групою учнів 9-х класів провела бесіду на тему: «Земля у нас одна», в якій розповіла про Міжнародний день Землі, наголосивши, що завдання кожного – берегти, шанувати і не засмічувати Землю. Історія свята пов’язана з ім’ям американця Джона Мартона.  Детальніше про це можна було дізнатись з літератури, розміщеної на експрес-виставці «У світ природи з душею і любов’ю», що проходила в читальній залі Немирівської центральної районної бібліотеки. Логічним продовженням книжкової виставки стала виставка фоторобіт Ольги Січкар – викладача Немирівського коледжу будівництва та архітектури.

22 квітня працівники Томашпільського районної бібліотеки підготували для учнів 9-11 класів Томашпільської ЗОШ – гімназії народознавчу годину на тему «Хліб – всьому голова». Молодь з цікавістю слухала завідуючу РДБ Є. Кукурудзу про хліб, оспіваний в піснях, легендах, переказах та народних звичаях. Розповіла про методику випікання хліба, якого із задоволенням сама пече для своєї родини і для односельчан. Своїми спогадами з дитинства про ту атмосферу, що панувала в сім’ї коли мама пекла хліб, поділилася з учнями донька Євгенії Михайлівни Тетяна Юзвак, яка працює завідуючою місцевого радіомовлення. Викликав інтерес у молоді, особливо майбутніх господинь, бібліографічний огляд літератури «Хліб у народних звичаях та обрядах». По закінченні свята присутніх гостинно пригощала Є. Кукурудза власно випеченим духмяним короваєм.

22 квітня в Тернівській сільській бібліотеці Бершадського району відбувся груповий захід на тему: «Формування здорового способу життя», який організували фахівець із соціальної роботи С. П Сікорська. та бібліотекар О. В. Ярова До бібліотеки були запрошені учні 7-11 класів Тернавської школи. Учнівську молодь було поінформовано як протистояти вживанню наркотичних речовин, алкоголю, тютюну, прагнути до здорового способу життя. Також учням були запропоновані буклети, журнали, книги.

23 квітня в Шаргородській районній бібліотеці для дорослих до Всесвітнього дня книги і аматорського мистецтва кафедрою юнацтва проведено урок книги «Сутність людської душі».

23 квітня до Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів в Томашпільській районній бібліотеці відбулась прем’єра книги С. Гальчака «На узбіччі суспільства: Доля українських «остарбайтерів». У монографії досліджуються політика та практичні дії нацистського окупаційного режиму по насильницькій мобілізації людських ресурсів, дискримінація, умови життя, каторжна праця «остарбайтерів» з Поділля. Про нацистський геноцид на Поділлі та політику румунської окупаційної влади у Північній «Трансністрії» розповіла методист районного відділу освіти, історик В.Ф. Момот. До заходу був організований перегляд літератури «Остарбайтери з Поділля» та продемонстровано документальний фільм «Остарбайтери».

Костик, К. Життя – у вишивці, а вишивка – життя : [українська вишивка – світ краси й фантазії. У ній яскраво розкривається душа народу. У бібліотеці-філфї № 13 м. Вінниці працюють різні гуртки, серед них – «Вишиваночка», членом якого є Яніна Загоренко. Нещодавно у бібліотеці проходила її творча виставка. Майстриня з великим творчим талантом та багаторічним досвідом роботи представила колекцію вишивок. Любов до вишивання, рукоділля передалася Яні від матері. Кожна вишиванка – це щось неповторне. Скільки тепла вкладено в кожну вишиту літеру молитви «Отче наш»! Які яскраві кольори в картині «Рідне Поділля»! А квіти на вишиванках  Яніни Загоренко наче живі. В її доробку – безліч мистецьких творів] / К. Костик // Вінниц. газ. – 2013.– 23 квіт. – С. 8.

23 квітня в Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці пройшов День інформації до Всесвітнього дня книги і авторського права. Студенти-книголюби мали можливість взяти участь у літературній подорожі де були представлені творчість Шевченківського лауреата 2013 р. Л. Горлача, Нобелівського лауреата Мо Яня і книги- переможці 2012 р., ознайомитись з новими надходженнями, унікальними виданнями. В рамках Дня інформації була організована зустріч з письменником-земляком з с. Кукавка Василем Кушніром та презентація його нової книги  «Кукавська душа». Учні  кукавської школи і члени літературного гуртка «Зозулене джерельце», що діє при сільській бібліотеці проілюстрували цікаву розповідь автора, прочитавши уривки з нової збірки які захоплено слухали всі присутні.

Шлапак, Т. Інтелектуальний турнір «Всезнайко» : [у Погребищенській районній бібліотеці для дітей серед читачів середнього шкільного віку проведено інтелектуальний турнір «Всезнайко». У підсумку змагань найбільшу кількість балів здобули учасники команди «Мальви» – учні 6-В класу Погребищенської школи № 1. Представники відділу культури і туризму РДА відзначили переможців і учасників подяками] / Т. Шлапак // Колос. – 2013. – 24 квіт.

24 квітня в Ладижинській центральній міській бібліотеці відбувся міський конкурс дитячого читання «Найкращий читач Ладижина – 2013». В конкурсі взяли участь 8 дітей 5-7 класів. Учасники конкурсу розповідали про свою улюблену книгу, демонстрували розуміння змісту книги, вміння його розкривати та аналізувати. Всі учасники конкурсу одержали подарункові набори.

26 квітня з метою залучення користувачів до бібліотеки, прищеплення любові до читання та книги в Шаргородській дитячій бібліотеці відбулось свято книги «Зустріч з країною книги» для учнів 1 класу Шаргородської ЗОШ №1. На святі діти дізналися багато цікавого про виникнення книги, ознайомились з правилами користування бібліотекою. В цікавій ігровій формі була проведена казкова вікторина на якій юні відвідувачі показали свої знання казок. На завершення свята діти переглянули мультфільм та вперше взяли до рук бібліотечні книги.

26 квітня у Тростянецькій районній бібліотеці відбулось засідання «круглого столу» на тему «Подвиг ветеранів Великої Вітчизняної війни – приклад мужності, героїзму, патріотизму для молодого покоління». У засіданні взяли участь: начальник відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю райдержадміністрації Світлана Гіленко, голова РО Ветеранів України Микола Мельник, голова селищної організації Ветеранів України Алла Голенченко, голова Летківської сільської ветеранської організації Борис Драч, учні НВК «СЗШ I-III ступенів школи-гімназії № 1» смт Тростянець, представники районної дитячої бібліотеки і управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, комунальні ЗМІ району. На засіданні обговорювалися питання про соціальні ініціативи Президента України щодо підвищення виплат до дня Перемоги та забезпечення соціального захисту ветеранів, роль ветеранських організацій у патріотичному вихованні підростаючого покоління; впровадження нових форм патріотичного виховання молоді.

Джула, Л. «Вічна магія книги» : [Калинівська районна бібліотека для дітей запросила учнів Калинівської ЗОШ № 4 взяти участь в літературно-музичному святі «Вічна магія книги», яке проходило під гаслом «Дитина читає – Україна процвітає». Учасниками свята були члени Театру книги «Веселкове джерело», що діє при бібліотеці, учні Калинівської музичної школи та танцювальний колектив «Модерн». Вони показали змістовне пізнавальне дійство, розіграли веселу інсценівку з елементами флешмобу, в результаті якого утворилось цікаве слово, яке символізує любов до книги, до читання – Бібліодрайв». Бібліотекарі запрошували відвідувати бібліотеку, знайомитись з новою літературою, періодичними виданнями та й надалі брати активну участь у заходах] / Л. Джула // Прапор Перемоги. – 2013. – 26 квіт. – С. 3.

Науково-практична конференція на тему: «Заповідними стежками малої Батьківщини – Козятинщини» відбулася в Козятинській районній бібліотеці та зібрала небайдужих учасників, котрі докладають чимало зусиль для збереження навколишнього середовища, проводять організаційно-масову та методично-практичну роботу щодо поширення природоохоронної пропаганди й екологічної просвіти серед населення. Завітали на конференцію перший заступник голови Козятинської райдержадміністрації Микола Купчик, професор, вчений секретар відділення загальної педагогіки та філософії освіти національної Академії педагогічних наук України Григорій Пустовіт, завідуюча відділом інформаційно-методичної роботи Вінницької обласної станції юних натуралістів Ніна Шмаль та відділом екології Інна Побережник, вчителі природничих дисциплін, керівники еколого-натуралістичних об’єднань, гуртків, організатори природоохоронної роботи, учні навчальних закладів району, члени Малої Академії наук України.

Майстер-класи з написання писанки пройшли в Оратівській центральній районній бібліотеці. Своїми знаннями та умінням писати великодню писанку з учнями Оратівської та Осичнянської загальноосвітніх шкіл поділилася майстриня, бібліограф-краєзнаєць Оксана Дяченко. Учасники майстер-класу з писанкарства дізналися про зміст закодованих символів, пізнали особливості розпису та навчалися розписувати писанки, використовуючи традиційні орнаменти.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

5 квітня відбулось свято газети «Вінниччина» та садівників-городників. У рамках заходу відділ економіки та аграрного виробництва презентував виїзну книжкову виставку «Ваш сад». Учасники заходу ознайомилися з книгами актуальної тематики з питань присадибного садівництва.

9 квітня в читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулась презентація польського проекту «Teraz Wrocław». Під час презентацій учасники дізнатися про те, які умови вступу та навчання у вроцлавських вищих навчальних закладах і як здобути освіту безкоштовно. Майбутні студенти та їх батьки мали можливість особисто поспілкуватися з представниками проекту і отримати відповіді на запитання, пов’язані зі вступом. Регіональним партнером презентації виступив Центр європейської інформації м. Вінниці.

9 квітня відбулась інформаційна година під назвою: «Рідкісна дитяча книга у фонді відділу рідкісних і цінних видань ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва», організована для вихованців Вінницького дошкільного навчального закладу № 9 «Гвоздика». Діти мали змогу послухати розповідь про роль книги у житті людини, ознайомитися з раритетними виданнями дитячої літератури ХІХ-ХХІ ст., переглянути «оскарівську» мультиплікаційну стрічку американських аніматорів «Фантастические летающие книги мистера Морриса Ле́ссмора», а також відвідати виставку авторської художньої ляльки.

17 квітня відділ рідкісних і цінних видань презентував книжково-ілюстративну виставку «Наука перемагати» – видання військової тематики з фонду. Це – раритети XVIII – поч. ХХ ст. з теорії та історії військового мистецтва, військові та морські устави, тематичні навчальні, довідкові та періодичні видання російською, українською та зарубіжними мовами. Чимало серед них подарункових та ювілейних видань з історії військових частин і установ Російської імперії, зокрема тих, що розташовувалися у Вінниці. Увагу привертають збірники поточної документації Південно-Західного фронту, що зберігалися у штабах військових частин 1914-1917 рр. Більшість книг походять з бібліотеки 11-го стрілецького полку, який розташовувався у Жмеринці, розрізнених військових частин, що опинилися у прифронтовій зоні в революційні 1917-1918 рр., а також приватних книгозбірень відомих польських та російських дворянських родів: Потоцьких, Ярошинських, Руссановських, Строганових, бібліотек вінницького товариства «Просвіта» та Фундаментальної бібліотеки Немирівської гімназії. Особливо цінну колекцію становлять видання з бібліотеки родини Гейденів – представників імперської військової еліти, які завдяки своїм посадам отримували зразки всієї російської фахової літератури.

18 квітня в читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулась презентація книги Валентини Козак «За Україну молюсь». Збірка відомої української поетеси у віршованій формі розповідає про ліквідаторів аварії на ЧАЕС та їхні родини. Окрім поезії, до книги увійшли народні рецепти, архівні фото та спогади очевидців. Ідея написати подібну книгу у авторки виникла давно. Тема Чорнобильської катастрофи близька Валентині Козак, адже саме її син був одним з тих, хто, нехтуючи власним здоров’ям та життям, ліквідовував наслідки страшної аварії. Поетеса і сама пам’ятає ті страшні часи. Чорнобильська трагедія вважається найжахливішою катастрофою в історії людства. Вона завдала шкоди мільйонам українців та відібрала життя багатьох людей. Вірші Валентини Козак – це крик материнської душі про опромінених синів, біль родин чорнобильців та звернення до усього людства. Серед запрошених на захід – герої-ліквідатори, представники громадських організацій, письменники, науковці, учнівська та студентська молодь. Окрім презентації видання до уваги присутніх працівники бібліотеки підготували тематичну виставку літератури «Дихає Чорнобиль нашими гріхами...».

18 квітня фахівці ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва у Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці провели День інформації «Від екологічного просвітництва до екологічної культури» для бібліотекарів району. Метою заходу є надання методичної допомоги в системній організації напрямку діяльності з екологічного просвітництва у бібліотеках. У виїзному заході взяли участь: бібліотекар І категорії сектору правової інформації Н. П. Мамчур, яка підготувала юридичний гід «Екологічні відносини в Україні: проблеми правового регулювання», бібліотекар І категорії відділу документів іноземними мовами О. М. Коновальчук виступила з євро-шлюзом «Проблема водних ресурсів у світі», завідувач краєзнавчого відділу Т. В. Котуз представила виступ-візуалізацію «Екологічні проблеми Вінниччини на початку ІІІ тисячоліття», провідний бібліограф відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Л. І. Заря підготувала інформаційний лабіринт «Людина і довкілля: проблеми та вирішення», бібліограф І категорії відділу наукової інформації та бібліографії Л. Б. Борисенко виступила з мультимедійною презентацією «Все про воду в ІНТЕРНЕТ», методист І категорії науково-методичного відділу Т. П. Кристофорова презентувала методично-інформаційний матеріал «Екологічний артикул», провідний методист Могилів-Подільської центральної районної бібліотеки Н. М. Вартанович підготувала презентацію «Екологічне інформування громадськості у роботі бібліотек Могилів-Подільщини».

22 квітня у відділі рідкісних і цінних видань відбувся тематичний перегляд літератури «Земля і люди: до Міжнародного дня Землі». День Землі – це день відповідальності перед нашою планетою, людьми, які її населяють, перед самою природою, частиною якої ми є. До уваги користувачів були представлені матеріали про історію виникнення земної кулі, вплив природи на людину, про рослинний і тваринний світ, річки і степи, підземні багатства і повітря.

23 квітня в читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся вечір пам’яті присвячений 75-річчю від дня народження талановитого поета-земляка, автора понад тридцяти книг ліричних поезій, біблійних переспівів, книг для дітей, літературних пародій, сатиричних мініатюр та публіцистики Анатолія Агафоновича Бортняка. Протягом заходу учасники вечора мали змогу сповна відчути та поринути у творчу атмосферу зустрічі та ще раз оцінити величну грань таланту поета. Під час заходу було переглянуто ряд відеоматеріалів про життя і творчість А. Бортняка. Учасники прослухали зворушливі спогади членів родини поета, пролунали авторські вірші у виконанні автора (у запису). Вірші поета декламували учасники театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Присутні мали змогу оцінити виставку-ювілей «Великий майстер слова – Анатолій Бортняк», зміст якої становили матеріали з фонду ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва та приватного архіву родини письменника.

23 квітня до Всесвітнього дня книги та авторського права у бібліотеці проводився загальнобібліотечний День інформації на тему: «Кожному читачу – свою книгу, кожній книзі – свого читача». Сектор реєстрації користувачів провів акцію з безкоштовного запису нових користувачів «З книгою в майбутнє», сектор правової інформації представив книжкову виставку «Авторське право: національні та міжнародні стандарти», відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих на

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

16 квітня у Вінницькому міському Палаці мистецтв «Зоря» за підтримки Вінницького державного центру естетичного виховання учнів професійно-технічних навчальних закладів спільно з Департаментом освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації проведено гала-концерт переможців обласного фестивалю-огляду художньої самодіяльної творчості учнів професійно-технічних навчальних закладів Вінниччини «Подільські зорі» на тему: «Пісенна душа українського народу не згасає у віках!». Участь у фестивалі взяли 320 конкурсантів з 13 професійно-технічних навчальних закладів. Переможців визначало фахове журі на чолі з начальником відділу професійно-технічної освіти управління професійної освіти, інноватики та науки Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації Анжелою Даценко. Цього року приємною несподіванкою стала участь вихованців Якушинецького професійного училища соціальної реабілітації. Гуртківці творчого колективу «Данс» вразили глядачів оригінальною хореографічною композицією «Козаки».

Слюсар, І. Браво, «Фантазіє»! : [до Міжнародного дня танцю у залі Теплицького районного будинку культури зразковий дитячий хореографічний колектив «Фантазія», разом зі своєю наставницею Людмилою Миколаївною Юхимчук, продемонстрували черговий неосяжний політ фантазії вихованців у виставі під назвою «В країні Фантазії». Вистава з двадцяти хореографічних постановок, в якій задіяно вісімдесят учасників. Керівник та вихованці дитячого хореографічного колективу «Фантазія» РБК висловили щиру вдячність керівництву району за підтримку і розуміння] / І. Слюсар // Вісті Тепличчини. – 2013. – 18 квіт. – С. 4.

24 квітня зразковий фольклорний ансамбль «Дивоцвіт» з міста Гнівань вперше взяв участь у Всеукраїнському конкурсі-фестивалі дитячої та юнацької творчості «Штурм», який пройшов у м. Сміла Черкаської області та отримав найвищу нагороду фестивалю – гран-прі. Цього разу фестиваль об’єднав півтисячі учасників з Хмельниччини, Одещини, Вінниччини, Львівщини. Конкурс відбувся під патронатом Міністерства культури України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Смілянської міської ради, Спілки дитячих та юнацьких організацій Черкащини.

Катеринич, А. Підтвердили звання «народних» : [аматорський оркестр народних інструментів Джуринської дитячої музичної школи та вокальний чоловічий ансамбль автентичного співу «Явір» з Мурафи Шаргородського району виступили зі своїм творчим доробком перед спеціальною комісією в складі працівників Вінницького обласного центру народної творчості і з успіхом підтвердили звання «народних»] / А. Катеринич // Вінниччина. – 2013. – 26 квіт. – С. 8.

Декоративно-прикладне мистецтво

27 березня-7 квітня в читальній залі Іллінецької центральної бібліотеки проходила персональна виставка робіт місцевої вишивальниці – Валентини Михайлівни Лапчук. В колекції представлено чимало вишитих сорочок: жіночих, дитячих, рушників, серветок, доріжок, які звеселяють душу відвідувачів своїми неповторними візерунками та розмаїттям кольорів.

У Вінницькому державному педагогічному університеті ім. Михайла Коцюбинського на кафедрі етнології всі бажаючі мали можливість навчитися писати писанки на майстер-класах, які традиційно проводить відома вінницька майстриня Тетяна Пірус. Вона ж завідувачка навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського. Щороку вона проводить майстер-класи з писанкарства. Мета таких зустрічей – показати красу і неповторність саме подільської писанки та аби люди відчули нерозривний духовний зв’язок поколінь.

3 квітня у Вінницькому обласному центрі народної творчості відкрилася виставка з циклу «Мистецтво одного села», на якій представлене рогозоплетіння – прадавнє художнє ремесло с. Щітки Вінницького району. Неповторні вироби подільського поселення відомі не тільки в Україні. У світлиці обласного центру народної творчості від золотавої рогози ніби зазирнуло сонце, освітило все навколо і в середині весни нагадало про літо. На квітневій виставці в обласному центрі народної творчості 33 вироби з рогози Галини Заєць і 22 – Надії Іщенко. Усі своєрідні, бо кожен майстер має свій стиль. У світлиці рогозі шана особлива, їй присвятили вірші і співали величальну. Після обласного центру та й поїдуть до столиці – себе показати, на людей подивитись.

3 квітня в районному будинку культури смт Оратів відбулась виставка мистецьких робіт «Агата та її вихованці», приурочена ювілейному дню народження талановитої оратівчанки Галини Василівни Доценко. Писанкарство і витинанка, гончарство і народне малярство, живопис – все це представлено у творчих роботах цієї неперевершеної Берегині народних ремесел. Наполегливо працюючи на ниві мистецтва вже більше 20 років, Галина Василівна має в своєму творчому доробку понад 50 картин, витинанки, писанки, вироби з глини, які презентувалися на всеукраїнських, обласних та персональних виставках. Її роботи зберігаються в музеях та приватних колекціях. Останні 10 років працює з дітьми, навчає їх мистецтву витинанки, гончарству, образотворчому мистецтву. Тому на виставці чільне місце зайняли роботи наймолодших майстрів – вихованців зразкової аматорської дитячої студії «Юний майстер». З гарним ювілеєм талановиту майстриню прийшли привітати багато шанувальників її творчості. Слова подяки та шанування звучали від заступника голови Оратівської районної державної адміністрації Г. Колонюк, начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації О. Заквацької, провідного методиста Вінницького центру народної творчості Н. Сентимон.

3 квітня в Іллінецькій центральній районній бібліотеці відбулась персональна виставка творчих робіт юної читачки бібліотеки Людмили Романович під назвою «І серця жар і мрій політ», на якій представлялися роботи виконані в техніці гільоширування (випалювання по синтетичних тканинах).

Рекордний майстер-клас з писанкарства влаштували у місті Бар, майже чотириста учасників одночасно розмальовували яйця до Великодня. Ідея належала директору Барського автомобільно-дорожнього технікуму Національного Транспортного Університету Йосипу Кібітлевському. Біля технікуму цього дня зібралися студенти, школярі, учні мистецьких шкіл та пересічні городяни, які побажали взяти участь у заході. Жодних обмежень, в тому числі і вікових, для участі не було. Всіх їх поєднало бажання навчитись у майстринь своєї справи, які зберегли та вдосконалили українські техніки писанкарства, високому мистецтву. Майстрині демонстрували глядачам, як за допомогою воску, фарб та власної фантазії можна створити шедевр. На добрі справи перед роботою їх благословив Митрополит Вінницький і Барський Симеон. До встановлення рекорду долучилося і керівництво району та області. Якість робіт організатори не оцінювали, адже більшість учасників робили писанку вперше.

Головкіна, В. «Життя – це правда, вишита нитками» : [з ініціативи відділу культури і туризму Теплицької РДА в районному Будинку культури відкрилась перша персональна виставка майстрині-вишивальниці з с. Соболівки Валентини Уманець. У її вишивці живе краса навколишнього світу. Нитка за ниткою викладена дрібним хрестиком на білому полотні з’явилися: маки, соняхи, букети квітів, пейзажі в різні пори року. Привітати Валентину Олексіївну завітав і головний спеціаліст відділу культури і туризму РДА С. Науменко, який відзначив унікальність її робіт як за манерою вишивки, так і підбором кольорів, вручив їй квіти і подяку] / В. Головкіна // Вісті Тепличчини. – 2013. – 18 квіт. – С. 8.

Мороз, О. Як юні митці створили передвеликодній настрій у виші : [у центрі культурології Вінницького національного технічного університету нещодавно відкрилася виставка робіт з петриківського розпису вихованців центру «Барви України»] / О. Мороз // Вінниц. газ. – 2013. – 30 квіт. – С. 4.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

[Наприкінці березня у Ладижинському ПКВС «Прометей» відбувся традиційний конкурс дитячої вокальної та танцювальної творчості «Подільський Первоцвіт». У конкурсі взяли участь представники з двадцяти одного району та міст Вінницької області: Гайсина, Тростянця, Тульчина, Шаргорода, Могилів-Подільського, Бершаді, Липовця, Оратова, Іллінців, Погребища, Чернівців, Томашполя, Ладижина та інших міст Вінниччини. Ладижин представив семеро вокалістів та три танцювальні колективи. Очолив журі конкурсу директор Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, композитор, співак, Заслужений артист України Станіслав Городинський. Гран-прі у цьому році на фестивалі отримав колектив спортивно-естрадного танцю «Посмішка» з м. Гайсин] // Ладижин. газ. – 2013. – 11-17 квіт. – С. 10.

1 квітня сміхом, веселим настроєм День гумору відзначили жителі с. Яланець Томашпільського району. Бурхливим оплесками зустрічав і проводжав зал наймолодших учасників – вихованців дитячого садка «Пролісок». Весь вечір на сцені звучали веселі гуморески у виконанні В’ячеслава, Віктора, Анатолія Савчуків. Смішив земляків Анатолій Ляхович. Не забув с. Яланець і про класиків української літератури. Гучним сміхом та оплесками зустрічав зал героїв вистави «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка, «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького у виконанні місцевих артистів. Своїм виконанням пісень порадував глядачів чоловічий ансамбль «Яланецькі козаки», солісти Артур Савчук, Олеся Косюк, Ольга Марчак та Катерина Савчук.

Напередодні Дня Сміху вперше у місті Іллінці був проведений кубок КВК Іллінецького державного аграрного коледжу. А авторами та виконавцями ідеї підвищення рівня гумору у маленькому районному містечку стали депутати Студентського Парламенту Вінниччини. Дирекція коледжу підтримала ініціативу свого студента-депутата Сергія Покровського та його колегу, студента Вінницького національного медичного університету та досвідченого гумориста, Олексія Балацького. За кубок змагалися три команди: збірна Вінницького національного медичного університету, збірна Вінницького національного аграрного університету «аРава – Руська» та команда «3х4» Іллінецького державного аграрного коледжу. За результатами трьох конкурсів журі визначили переможців – команду «3х4» Іллінецького державного аграрного коледжу.

31 березня1 квітня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. К. Садовського пройшли звітні концерти ансамблю танцю «Радість» Вінницького міського Палацу дітей та юнацтва ім. Л. Ратушної. Лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів, народний художній колектив України цьогоріч відсвяткував 15-річчя з часу заснування. Два дні поспіль вінничани мали змогу насолодитися цікавою та насиченою програмою ансамблю танцю «Радість». Більш ніж три сотні вихованців ансамблю, віком від 5 до 18 років, підготували глядачам майже 30 яскравих концертних номерів. Окрім цього, випускники колективу минулих років також підготували свій вітальний номер для іменинників. З ювілеєм колектив «Радість» привітали заступник міського голови Валентина Балицька та директор департаменту освіти Вінницької міської ради Володимир Буняк, які вручили іменинникам грамоти та цінні подарунки.

1 квітня з нагоди Дня сміху в Гайсинському районному Будинку культури пройшла гуморина «Смійтеся на здоров’я». Талановиті працівники Гайсинського РБК вміло копіювали зірок української та російської естради. Першоквітневий жарт підняв настрій і дав заряд позитивних емоцій усім глядачам присутнім у залі.

2 квітня в районному Будинку культури смт Оратів відбулося районне свято «День призовника», в якому взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Токарчук, заступник голови районної Ради Микола Возний, військовий комісар Іллінецького об’єднаного районного військового комісаріату підполковник Микола Козенко, заступник військового комісара Іллінецького об’єднаного районного військового комісаріату капітан Сергій Мазур, призовники та їх батьки, представники районних ЗМІ. Для завтрашніх солдат та всіх присутніх працівниками районного Будинку культури було підготовлено святковий концерт.

До Всеукраїнського фестивалю «Писанковий рай – 2013», який стартуватиме на Великдень у Києві, активно готуються і вінничани. У Могилеві-Подільському на базі Будинку народної творчості за підтримки Благодійного фонду «Батьківська земля» для вчителів-волонтерів з південних районів області проведено майстер-клас з виготовлення писанок «На писанці долю пишуть». Педагоги із захопленням виготовляли писанки, з нетерпінням чекали моменту, щоб передати свої знання вихованцям. Справжні художні витвори до Великодня, вимальовані дорослими та дітьми з найвіддаленіших куточків Вінниччини, всієї України, дійсно створять «Писанковий рай» у Києві, той неповторний світ пасхальної радості. Фестиваль у сквері І. Франка пройде 2 травня і збере понад 50 тис. писанок, дряпанок, мальованок.

Анатолієва, О. «Блондинки не проти брюнеток», а за гарний першоквітневий настрій : [до Дня гумору в міському Палаці мистецтв «Зоря» вперше у Вінниці пройшло розважальне авторське шоу «Блондинки не проти брюнеток» / О. Анатолієва // 33 канал. – 2013. – 3 квіт. – С. 12.

6 квітня у м. Тульчині відбувся зональний тур конкурсу юних виконавців «Подільська весна», який щорічно проводить Управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації спільно з училищем культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Конкурс проходить у три тури: І тур – шкільний, ІІ – зональний і ІІІ – заключний. Учениці Бершадської ДМШ ім. Р. А. Скалецького А. Бурдейна та В. Качан у номінації «Сольний академічний спів» гідно представили твори українських класиків та сучасних авторів. У номінації «Фортепіанні дуети» –учениці А. Дмитрук та М. Мацібора.

Гайсин, О. Юні техніки з Тростянця підкорили область : [на базі Вінницького обласного Центру технічної творчості пройшли обласні змагання з початково-технічного моделювання. Змагання складалося з чотирьох етапів: складання геометричного конструктора, виготовлення транспортної техніки, виготовлення і запуск планера, теоретичний залік. В загальному заліку вихованці Тростянецького Будинку дитячої творчості отримали перше місце] / О. Гайсин // Тростянец. вісті. – 2013. – 10 квіт. – С. 4.

10 квітня у Калинівському районі відбувся районний фестиваль творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе». Організатором заходу виступили Калинівський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. На заході був присутній заступних голови РДА О.А. Лишик. З робіт учасників фестивалю працівники центру влаштували виставку. В ході проведення заходу учасники побачили виступи вихованців міських шкіл. У другій частині фестивалю учасники конкурсу разом з тренерами районного будинку дитячої творчості майстрували українського рушника. На завершення свята переможцям вручили подарунки.

Макогон, В. Зацвіло та забуяло прекрасним барвінком : [на сцені Вінницького академічного музично-драматичного театру ім. М. К. Садовського глядачі мали змогу помилуватися надзвичайним дійством – творчим звітом художніх колективів Вінницького міського центру художньо-хореографічної освіти дітей та юнацтва «Барвінок». Вихованцями центру є понад 1000 юних вінничан віком від 5 до 17 років. Глядачам народні улюбленці представляти різноманітні народні танці, хореографічні замальовки, жартівливі сценки. Концерт складався з двох блоків. Друга частина звітної програми була присвячена 75-й річниці від дня народження Володимира Висоцького] / В. Макогон // Поділ. зоря. – 2013. – 11 квіт. – С. 6.

12 квітня у Ладижинському МБК «Лада» відбувся вечір гумору та сатири «Сміх діло серйозне», де свій іспит в умінні розповідати байки, показувати мініатюри, анекдоти, здавали учасники театральної студії «Епоха» (керівник М. Цебрій). На вечорі молоді актори-аматори, перевтілювалися в різні образи кумедних героїв і демонстрували свої знання творів українських гумористів-сатириків. Режисер Марічка Цебрій підготувала тренінг «Імпровізація», де кожен з учасників опинявся в неочікуваних обставинах, отримував певне амплуа і діяв відповідно до заданого образу.

Нагачевський, А. «Повір у себе!» : [у Тиврівському районному будинку культури та юнацької творчості відбувся районний фестиваль талантів й творчості дітей і молоді з обмеженими функціональними можливостями «Повір у себе!» Учасники при допомозі батьків, наставників влаштували виставку своїх творчих доробків – малюнки, витинанки, художнє ліплення з тіста, пластиліну, бісероплетіння, вироби з дерева, іграшки тощо. Після оглядин виставки творчих робіт дітей відбулося дружнє змагання з художньої самодіяльності у номінаціях художнє читання, вокал. У святковому фестивалі-конкурсі всі діти стали переможцями, адже вони перемогли свої недуги, вади здоров’я, своєю наполегливістю творять дива в образотворчому мистецтві, в гуртках художньої самодіяльності. Щирі і теплі слова дітям, їх батькам, вчителям прозвучали від начальника відділу у справах сім’ї та молоді РДА та спонсора фестивалю С. Матищука] / А. Нагачевський // Маяк. – 2013. – 19 квіт. – С. 8.

21 квітня відбулося урочисте нагородження переможців конкурсу «Чарівна мить жіночої краси – 2013», який у Вінниці проходив втретє. На святі була присутня заступник голови облдержадміністрації Любов Спірідонова. Вона подякувала засновнику конкурсу, заслуженому художнику України Володимиру Козюку за чудову можливість поринути у світ прекрасного, в неперевершену атмосферу гармонії та краси. Конкурс визначив кращого фотографа року, кращу модель року та обличчя Вінниці 2013. З кожним роком конкурс набирає все більшої популярності не лише серед вінничан, а й серед всіх українців та навіть красунь та фотографів за межами України. Цього року у конкурсі прийняли участь 75 міст та 12 країн. Всього на конкурс надіслали свої фото 700 учасників. Обличчям Вінниці 2013 року стала Катерина Томчук. Кращим фотографом року – Валентин Порохняк. Його фото, де дівчина грає на скрипці під снігопадом, виявилось найкращим. Кращою моделлю стала Роксана Конюк з Києва. У номінації «Ти дивовижна як життя» перемогу здобула Юлія Сікорська. В номінації «Ти чарівна завжди» кращою стала Катерина Патлова з Києва. У номінації «Ти наче ранкова роса» перемогла Олександра Матковська. Дівчина також є переможницею цьогорічного конкурсу міс студентство Вінниці. У номінації «Твій ніжний образ» перше місце посіла Олена Марценюк. Крім дипломів та сертифікатів, усі дівчата отримали свої портрети на полотні та ексклюзивну фотосесію від Володимира Козюка.

22 квітня у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі імені Садовського пройшов звітний концерт творчих колективів Вінницького міського палацу дітей та юнацтва ім. Лялі Ратушної під назвою «Мелодія дитячих сердець»  Годину за годиною, місяць за місяцем — і проходить дитинство – той шлях, який приведе у доросле життя. Пройти його творчо, подолати стереотипи, сформувати самодостатню особистість — завдання для педагогів непросте, але під силу. У цьому ще раз переконав звітний концерт міського палацу дітей та юнацтва, де сьогодні у 170 гуртках навчається 7 тисяч школярів. Не тільки у рік дитячої творчості Вінницькому міському палацу є що показати на обласних, всеукраїнських і міжнародних конкурсах. Скільки працює заклад, він завжди був і буде школою морального та розумового виховання дітей, джерелом благородства серця і чистоти душі. Як пагінець виноградної лози у перші роки виноградар намагається доглянути, сформувати, щоб він дав згодом гарні плоди, так і вчитель закладає у дитині оте сприйняття творчості в мистецтві, щоб з часом знову мати своїх гарних вчителів, художників, співаків, композиторів. Не всі вихованці палацу стануть знаменитими, але в будь-якій їхній роботі обов’язково проявляться оті уроки творчості, отримані у шкільному віці.

22-26 квітня Ладижинським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з відділом у справах сім’ї та молоді проведено міський конкурс творчості та талантів для дітей і молоді з функціональними обмеженими «Повір у себе». Творчі експерименти та фантазію учасників змогли оцінити мешканці міста Ладижина, переглянувши виставку, оформлену у вітринах ПКВС «Прометей». Підведення підсумків конкурсу відбулось 26 квітня в залі народознавства МНВЦ «Спадщина». Всім учасникам були вручені грамоти та призи. Автори найкращих робіт візьмуть участь у обласному фестивалі «Повір у себе», що відбудеться наприкінці травня у м. Вінниці.

25 квітня біля Тростянецького районного будинку культури з ранку лунала бадьора музика, майстрині розміщували свої писанки, а родинні колективи готувались до конкурсу родинного співу. Саме в цей теплий сонячний день з’їхались колективи і майстрині для участі у районному конкурсі сімейних родин «Співає рід співає Україна» та конкурсі декоративно-прикладного мистецтва «Великодня писанка». Майже від кожної територіальної громади було представлено родинний гурт або виставку писанок, мальованок, шкрябанок. Відкрив свято начальник відділу у справах сім’ї та молоді райдержадміністрації А. М. Буга Запам’ятались глядачам сімейні дуети з сіл Олениці, Торканівки, Четвертинівки Олександрівки. Начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. М. Мартошенко подякувала всім учасникам, відзначила подяками і подарунками як родинні колективи та к і майстринь-писанкарів за різнобарвні великодні композиції.

З метою залучення школярів до системи культурних і духовних цінностей, історичної спадщини українського народу та традицій національної культури, в Сокілецькій сільській школі Немирівського району було проведено виставку-конкурс «Українська писанка – 2013». У заході взяли участь учні 5-11 класів, де мали змогу продемонструвати різноманітні техніки розпису писанок. На виставці було представлені як писанки, котрі відповідали усім вимогам і традиціям українського писанкарства, так і абсолютно оригінальні розфарбовані лаком чи то оздоблені різноманітними декоративними камінцями чи бісером, оформлені в техніці витинанки, квілінгу. Такий незвичайний формат конкурсу не обмежував учасників у прояві їхньої індивідуальності та фантазії.

27 квітня в Піщанському будинку культури пройшла конкурсно-розважальна програма «Весняночко, паняночко», яка символізує прихід весни та пробудження природи. У святі брали участь діти 5 років. Під час проведення заходу були підведені підсумки Всеукраїнської благодійної акції «Серце до Серця», яка проходила протягом квітня у Піщанському районі з метою суспільного збору коштів для придбання медичного обладнання дітям з вадами слуху.

Підготувала зав. сектором наукової інформації з питань культури і мистецтва Н.Ф. Гончар

Тел.: 35-11-04

E-mail: sektorkultury@library.vn.ua