Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Грудень

Музичне життя Вінниччини

2 грудня в Крижопільській школі естетичного виховання проведено урок-лекцію «Пісня буде поміж нас…», присвячену творчості українського співака Володимира Івасюка. Захід підготувала викладач відділу сольного співу Л. Ошовською для учнів відділу. Володимир Івасюк – один з основоположників української естрадної музики. Автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох спектаклів. Попри коротке й трагічно обірване життя, В. Івасюк встиг чимало зробити для української культури, широко маніфестувати у світі сучасну національну пісню. Сьогодні його послідовники, майстри естради: Павло Дворський, Микола Мозговий, Софія Ротару, Тарас Петриненко і багато інших вчаться у Івасюка вірності джерелу народного фольклору, мистецьким законам. Мета заходу – виховання ціннісних орієнтацій у сфері музичних інтересів, смаків і потреб особистості на основі українського національного мистецтва. На уроці прозвучали пісні у виконанні учениць І. Баранової «Я піду в далекі гори», А. та Є. Фурман «Червона рута», З. Гаврильчук і Я. Хаврун «Водограй», Г. Пащенко та В. Махоцької «Балада про дві скрипки», а у фіналі уроку пролунала «Пісня буде поміж нас».

3 грудня у Вінницькій дитячій школі мистецтв відбулась творча зустріч американських джазових музикантів: Арі Роланда (контрабас), Заїда Нас сера (альт саксофон), Паскуале Грассо (гітара), Кіта Балла (ударні) та співачки Яали Баллін з вихованцями естетичних шкіл міста та професійними джазовими музикантами, зокрема муніципальним оркестром «ВінБенд». Зустріч з музикантами тривала понад чотири години. Майстер-клас, корисні поради, спільне музикування та фото на згадку – все це надихнуло багатьох присутніх професійно займатися джазовою музикою. Після закінчення музичного діалогу Арі Роланд відзначив, що Вінниця багата на талановитих музикантів і обдаровану молодь, та виразив надію на створення спільної програми з муніципальним оркестром «ВінБенд» для джазового фестивалю у Вінниці в 2014 році.

Панаскевич, С. ТІК «запалював» Хмільник : [у залі Хмільницького районного Будинку культури відбувся концерт Віктора Бронюка та гурту «ТІК» Концерт гурту відбувся у рамках нового туру «Великий тур маленькими містами». Під час концерту також відбулися різноманітні конкурси, розваги та жарти. Після виступу усі бажаючі мали можливість отримати від В. Бронюка фото з автографами] С. Панаскевич // Я та місто Хмільник. – 2013. – 5 груд. – С. 8.

6 грудня у концертній залі Вінницької обласної філармонії відбулись урочистості з нагоди 80-річчя Вінницької дитячої музичної школи №1. Від імені обласної державної адміністрації та обласної ради грамотами і цінними подарунками керівництво та педагогічний колектив школи привітав заступник начальника управлінні культури і туризму ОДА С. Гарбулінський.

Вінницька дитяча музична школа №1 була заснована у жовтні 1933 року професором С.П. Столярським. Школа стала першим мистецьким навчальним закладом у Вінницькій області, культурним центром та осередком музики в місті. У школі працюють 6 музичних відділів: фортепіанний, народних інструментів, струнно-смичкових, духових та ударних інструментів, музично-теоретичних дисциплін, вокально-хоровий; на засадах самоокупності створено відділи: театральний, естрадного вокалу, бального танцю, «Музичне дошкілля», «Мистецька студія для дорослих». У закладі плідно працює 18 творчих учнівсько-педагогічних колективів. Вихованці школи щороку беруть участь у конкурсах, фестивалях різного рівня та займають призові місця. Упродовж 2013 року, з нагоди святкування 80-річчя школи, викладачі та учні презентували громадськості міста творчий проект, в програмі якого представлено 10 різноманітних концертів, кожен з яких – це презентація того чи іншого відділу школи. Завершив річний цикл культурно-мистецьких заходів з нагоди ювілею святковий концерт «Лунає музики душа».

9 грудня на відділі фортепіано та скрипки Крижопільської школи естетичного виховання відбулося педагогічне читання на тему: «Глен Гульд – найяскравіша постать у піаністичному мистецтві другої половини ХХ століття». Читання підготувала та провела викладач по класу фортепіано А. Гонтарук. Глен Гульд – піаніст, який змусив переглянути багато традиційних уявлень про фортепіанне виконавство. Його інтерпретація творів Баха справила справжній переворот у поглядах на стиль виконання музики великого майстра.

12 грудня в смт Теплик відбулося традиційне щорічне визначення лауреатів районної премії ім. М. Д. Леонтовича. Цьогорічні премії отримали: учасник ансамблю народних інструментів «Українські візерунки» Теплицької ДМШ Д. Юрченко та ведуча солістка зразкового хорового колективу Соболівської ДМШ А. Малаховська. В цей день звучали твори в обробці славетного композитора у виконанні учнів Теплицької ДМШ: ансамблю баяністів, зразкового аматорського хору «Джерела» та фольклорного колективу Марківського СК. 13 грудня народний аматорський хор «Відродження» взяв участь в обласному святі в м. Вінниці «Співає Поділля Леонтовича» з нагоди 136-ї річниці від дня народження композитора.

12 грудня у Крижопільській школі естетичного виховання відбувся відкритий урок на тему: «Луї Армстронг. Який чудовий світ!». Захід підготувала викладач сольного співу Л. Кушнір. Головна мета відкритого уроку – ознайомлення учнів середніх класів з життєвим та творчим шляхом «короля джазу» Луї Армстронга, його стилем виконання джазових творів, умінням досконало володіти технікою імпровізації. Для кращого сприйняття інформації були використані кліпи та фільм-автобіографія. Також на уроці діти більш поглиблено ознайомились з самим стилем – джазом, його особливостями та манерою виконання.

13 грудня у РЦСМ «Арт-Шик» відбувся вечір танго за участю відомого квартету з Києва «Kiev-Tango-Project». Музиканти презентували вінничанам новий альбом «French Touch», в якому звучало французьке танго, вуличні паризькі мелодії, мюзет. Крім нового французького репертуару, музиканти виконали також хіти аргентинського танго. Родзинкою вечора став автентичний аргентинський музичний інструмент – бандонеон (різновид гармоніки з пронизливо-щемливим звучанням). Саме на ньому прозвучало більшість композицій аргентинського танго у виконанні єдиного концертуючого бандонеоніста України – Сергія Курдіцого разом зі скрипалем Кирилом Шараповим, піаністкою Тетяною Павличук-Тишкевич і контрабасистом Дмитром Третяком. Також гості вечора мали можливість переглянути два нових кліпи квартету, режисером і оператором яких став відомий український фотограф В. Вацек.

13 грудня виповнилося 136 років від дня народження видатного українського композитора, хорового диригента, громадського діяча та педагога – Миколи Дмитровича Леонтовича. Унікальна постать в українській культурі початку ХХ ст. – М. Леонтович є творцем класичних зразків української хорової музики, автором численних обробок українських народних пісень, оригінальних творів. Його мистецтво піднесло образ українського світу до рівня загальнолюдських взірців, викликаючи захоплення і подив довершеною художністю та неповторним колоритом. Загалом творче життя Миколи Дмитровича було тісно переплетене з Подільським краєм. З метою вшанування пам’яті митця та популяризації його творчого доробку на Тепличчині відбулася ціла низка культурно-мистецьких заходів у школах, бібліотеках, клубах району. Також у день народження композитора земляки поклали квіти на його могилу в с. Марківка Тиврівського району, де знаходиться єдиний в Україні музей композитора.

13 грудня у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Леонтовича відбулося урочисте відкриття мистецького проекту «Співає Поділля Леонтовича», присвяченого 136-річниці від дня народження видатного композитора-земляка Миколи Дмитровича Леонтовича. Звертаючись до учасників проекту, заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова висловила вдячність за гідне наслідування мистецтва талановитого композитора. «Нехай прекрасні мелодії у хоровому виконанні живуть віки і відлунюють у нових фестивалях, конкурсах, мистецьких проектах, складаючи шану Миколі Леонтовичу та українському народові!» – зазначила Л. Спірідонова. Участь у заході також взяли: начальник управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації, заслужена артистка України М. Скрипник, директор Вінницького обласного центру народної творчості, заслужений працівник культури України Т. Цвігун та директор Вінницького училища культури і мистецтв імені М.Д. Леонтовича, заслужений артист України С. Городинський. Почесні гості неодноразово відзначили, що хорове мистецтво на Вінниччині має славні традиції, пов’язані з іменами Петра Ніщинського, Кирила Стеценка, Родіона Скалецького, блискучого хормейстера, нашого сучасника Павла Муравського. У величному святі хорового мистецтва взяли участь кращі дитячі хорові колективи, народні аматорські хори Вінниччини, а також творчі колективи Вінницького училища культури і мистецтв імені М. Д. Леоновича.

  

18 грудня у Вінницькій обласній філармонії відбувся авторський вечір композитора та виконавиці Оксани Славної, який носив назву «Про кохання і не тільки». Вечір романтичних пісень став представленням абсолютно нової програми талановитої вінницької співачки. Концерт складався з композицій написаних у різний час та навіть різними мовами. Всі концертні номери виконувались у супроводі найталановитіших вінницьких музикантів.

20 грудня з метою ознайомлення учнів з біографією та творчістю Георгія Майбороди на відділі теоретичних дисциплін та духових інструментів Крижопільської школи естетичного виховання викладачем С. Кімаківською проведено лекцію-концерт, присвячену 100-річчю від дня народження композитора. Український, радянський композитор, брат композитора Платона Майбороди – народний артист СРСР (з 1960 року), лауреат Державної премії УРСР імені Т.Г. Шевченка (за 1963 рік) – Георгій Майборода – вніс значний внесок у розвиток української музики. Працював у різних жанрах, переважає героїко-патріотична тематика. Значне місце у творчості композитора займала поезія українських поетів. Також лекція-концерт проведена на базі інтернет-центру Крижопільської районної централізованої бібліотечної системи. Працівниками бібліотеки були підготовлені буклети з інформацією про композитора. Завдяки доступу до мережі Інтернет, учням були продемонстровані відео-сюжети, фрагменти передач на тему життєвого та творчого шляху композитора.

24 грудня у Вінницькій обласній філармонії відбувся звітний концерт обласного естрадно-духового оркестру «Подоляни» Обласного центру народної творчості. Вінницький обласний естрадно-духовий оркестр «Подоляни» був створений у 1998 році рішенням 14 сесії обласної ради та управління культури і туризму обласної державної адміністрації. Ініціатором створення колективу та його першим керівником і диригентом був заслужений діяч мистецтв України Л. Лозинський. До складу оркестру входять викладачі і студенти Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, викладачі музичних шкіл та військові музиканти. З оркестром співпрацюють солісти – заслужені артисти України Ірина Швець (сопрано) та Андрій Цехмейструк (баритон). Репертуар колективу включає в себе понад 200 творів – від старовинної музики до найсучасніших оркестрових композицій.

25 грудня в актовій залі Крижопільської школи естетичного виховання проведено звітний концерт відділу сольного співу та хореографії «У світі музики». У концертній програмі взяли участь кращі учні та колективи відділу сольного співу та хореографії. Найменші учасники виступили з танцем «Що таке доброта?», учениця сольного співу А. Стецюк виступила з піснею «Шиємо чоботи коту». Сольно виступили вокалісти: Н. Каплун з піснею «Рудий Кіт», М. Кицюк з піснею «Жабенята», О. Панасюк заспівав «Про бабусю і дідуся», З. Гаврильчук виконав пісню «У нашім краї». Також у концерті виступили середня та старша групи класів хореографії з веселими танцями «Ми маленькі діти» та «Буратіно». Учениці старших класів В. Махоцька та І. Баранова заспівали пісні «Let It Snow» та «Сніг», а вокальний ансамбль «Візерунки» виконав українську народну колядку «По всьому світу стала новина». На завершення звітного концерту учениця 6 класу сольного співу Г. Пащенко виконала «Гімн музиці».

25 грудня в залі Ладижинської дитячої музичної школи відбувся звітний концерт фортепіанного відділу. На цьому святковому передноворічному концерті звучали музичні твори українських, російських та зарубіжних композиторів. В концерті взяли участь кращі учні фортепіанного відділу.

26 грудня в холі Вінницької міської ради відбувся концерт кращих творчих колективів та учнів Вінницької дитячої школи мистецтв. У святі, присвяченому зустрічі Нового року, взяли участь близько 80 вихованців. Глядачі мали змогу послухати пісні у виконанні хорів, вокалістів, насолодитися грою на фортепіано, акордеоні, гітарі, флейті, барабанах, скрипці та інших музичних інструментах.

Цивлюк, О. Посвята в музиканти : [наприкінці грудня в Липовецькій дитячій музичній школі відбулося свято «Посвята в музиканти». Учні-першокласники музичної школи вперше вийшли на сцену і перед повним залом глядачів виконували твори на музичних інструментах. На святі були представлені фортепіанний відділ, народний (баян), оркестровий (скрипка і духові інструменти) та відділ сольного співу. З вітальним словом до присутніх звернувся начальник відділу культури РДА Г. Терлецький. Він привітав юних музикантів зі святом та побажав успіхів у навчанні, творчих перемог та вручив подарунки] / Цивлюк // Липовец. вісті. – 2013. – 27 груд. – С. 2.

28 грудня у сільському Будинку культури с. Скала Оратівського району відбулось свято духової музики «Розтривожена оркестрами душа». Урочиста частина свята розпочалася з вітальних слів заступника голови Оратівської РДА Г.В. Колонюк, голови районної ради В.П. Токарчука, начальника відділу культури і туризму О.П. Заквацької, сільського голови О.П. Гуменюк. У концертній програмі свята взяли участь: гурт музикантів з с. Балабанівка, юні музикантів з с. Медівка, народний аматорський гурт «Весільних музик» Оратівської дитячої музичної школи та ін. Концертну програму свята духової музики «Розтривожена оркестрами душа» завершив виступ зведеного оркестру за участю всіх колективів, учасників свята. Під час свята всім колективам було вручено дипломи фестивалю та подарунки. Для сільського клубу від народного депутата України Г. Калетника було вручено комплект підсилювальної апаратури.

Кіномистецтво

4 грудня у кіноклубі «Art & Artists» при КіноШик клубі відбувся перегляд фільму з циклу фільмів про художників. Відкрив цикл показ збірки короткометражних фільмів про мистецтво графіті та стріт-арту загалом: історію виникнення та знайомство з відомими рейтерами. Відвідувачі мали можливість здійснити віртуальну екскурсія вулицями Вінниці та поспілкуватися з експертом-художником, головою правління ГО «Лабораторія актуальної творчості» Олександром Нікітюком. Чи є графіті мистецтвом? Яка різниця між графіті та стріт-артом? Де закінчується вандалізм і починається мистецтво? Чи місце сучасним «наскальним розписам» у мистецьких галереях? Ці та інші питання розглядалися після демонстрації фільму.

13-19 грудня у кінотеатрі «Родина» відбувся показ фільмів в рамках фестивалю «Future Shorts: Осінні спогади». Колекція з семи короткометражних хітів, відмічених престижними нагородами, традиційно демонструвалася за сприяння компанії «Артхаус Трафік». Future Shorts – провідний міжнародний бренд короткометражного мистецтва, який з 2003 року збирає великий і еклектичний архів оригінальних і титулованих фестивальними нагородами стрічок з усього світу. Чотири рази на рік експерти головного офісу Future Shorts в Лондоні складають сезонну добірку фільмів. За останніми даними в прокатній мережі Future Shorts беруть участь 6 континентів, 90 країн, 285 міст і більш ніж стотисячна глядацька аудиторія.

У колекції «Осінні спогади» були представлені стрічки: «Відрядження» (Франція, 2008), яка є номінантом на премію Британської кіноакадемії (BAFTA) в категорії «Кращий короткометражний фільм». Це комедійна історія про молодого бізнесмена і його пригоди в діловій поїздці. Головну роль у фільмі виконав відомий французький актор Гійом Кане. Робота Кристоффера Борглема «Whateverest» (Норвегія, 2012) – документальний фільм про інтернет-мем Inspector Norse. Трилер «Тиха ріка» (Німеччина - Румунія, 2011), події якого розгортаються в Румунії у 1986 році. Цей фільм вже отримав більше 70 міжнародних нагород. У рамках зимово-осінньої програми українському глядачеві були представлені 4 авторських фільми: експериментальну стрічку «Кольоровий фільм» (США, 2008), бразильську короткометражку «Відчай Івана» (Бразилія, 2009), анімацію «Кістяне перо» (Канада, 2009) та документальний фільм про повсякденне життя підлітка з Індії «Амар» (2011).

Образотворче мистецтво

Наприкінці листопада в НВК №1 м. Немирова відбувся Тиждень образотворчого мистецтва. В рамках предметного Тижня образотворчого мистецтва проводились виставка малюнків «Золотокоса осінь». Відбулися уроки «Сприйняття мистецтва. Відтворення явищ природи, глибини простору в пейзажному жанрі» та «Витинанка. Виготовлення ажурної витинанки». Бібліотекар школи В. Зозуля провела бібліотечний урок для учнів 5-6 класів про знаменитих художників та їх картини. У шкільній бібліотеці протягом тижня працювала виставка книг, журналів про великих майстрів мистецтва.

Сауляк, В. Юрій Химич – людина із світовим іменем : [в Мурованокуриловецькому районному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки репродукцій картин відомого художника Ю. Химича під назвою « Портрет на фоні куполів», присвячену 85-й річниці від дня народження автора] / В. Сауляк // Наше Придністров’я. – 2013. – 5 груд. – С. 4.

19 грудня до шостої річниці регіонального центр сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбулося відкриття виставки відомого київського живописця Андрія Цоя під назвою «7.6.2». Андрій Цой є членом Спілки художників України, з 2001 р. старший викладач кафедри живопису і композиції в Київській національній Академії образотворчого мистецтва і архітектури. У 2008 році він увійшов до рейтингу-каталогу «Сучасне мистецтво України періоду незалежності: 100 імен». Роботи художника знаходяться в музеях і галереях Йорданії, Іспанії, Франції, Литви, Чехії, України, Канади, США, а також у приватних колекціях.

Макаревич, Л. На честь відомої художниці : [в Козятинському музеї міста відкрито виставку робіт козятинської художниці С. Ігнатенко, присвячену 105-річчю від дня народження народної майстрині України світового значення Марії Приймаченко. На відкриття завітали рідні, друзі, місцеві митці, які причетні до творчості козятинської художниці. Вітання прозвучали від колег – художників: В. Герасимчук, В. Гринішина, Л. Панасюк, І. Іванова, керівника проекту ІІІ Тисячоліття «Козятин-он-лайн» Н. Баштової та ін.] / Л. Макаревич // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 26 груд. – С. 6.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

3 грудня, з метою розкриття краси й багатогранності фольклорної спадщини українського народу, зокрема, розмаїття колискових пісень, для учнів класів сольного співу Крижопільської школи естетичного виховання проведено урок-концерт «Кольорова колисанка». Урок підготувала викладач по класу сольного співу Ю. Шаповалова. Материнська колискова — це саме той оберіг, який захищає від усього лихого. Саме з маминої пісні, і з маминого слова починається людина, починається її виховання. Мама – це перша людина, яка може показати дитині красу оточуючого світу, навчити її гармонії, а колискові – перші уроки рідної мови для дитини. В ході тематичного заходу та у виступах учнів-вокалістів була показана сюжетність і різноманітність колисанок, барвистість думок і образів. Прозвучали традиційні колискові та колискові сучасних композиторів.

Металіна, Н. Немає пісні – той нема народу! : [у Ладижинському Будинку культури «Лада» відбувся святковий концерт «Бабусині посиденьки». Святкування відбулося на честь п’ятої річниці утворення аматорського народного колективу «Родичі». До репертуару колективу увійшли найкращі народні пісні. Міська рада відзначила народний колектив почесною грамотою та грошовою винагородою] / Н. Металіна // Ладижин. газ. – 2013. – 5 груд. – С. 10.

   

Мозгова, Т. Митці Козятинщини захищали честь району : [на базі Козятинського Будинку культури відбувся творчий звіт мистецьких колективів району «Україно, краю калиновий, праслов’янська мати поколінь». У заході взяли участь 10 вокальних колективів, чотири хореографічні та шестеро солістів – всього біля 200 аматорів районної сцени. Почесними гостями заходу були директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун та заступник начальника департаменту культури та туризму ОДА С. Горбулінський] / Т. Мозгова // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 5 груд. – С. 12.

6 грудня в Теплицькому районному Будинку культури відбувся творчий звіт Орлівської територіальної громади. Концерту передувала виставка робіт ужиткового мистецтва, розташована у фойє. Велику увагу привернули етнічні вишиванки і рушники, створені жительками села серветки, писані олією картини із зображенням мальовничих куточків рідного краю. Керівники райдержадміністрації: голова райдержадміністрації В. Малярчук, заступники голови райдержадміністрації А. Ніколайчук і О. Олійник та голова районної ради Л. Габінський відвідали виставкову залу та поспілкувалися з творчими представницями громади. Під час концертної програми були відзначені кращі представники територіальної громади.

  

Ліванська, Т. Душі народної скрижалі : [в Бугаївському сільському клубі Оратівського району відбулося святкування 45-річного ювілею народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Первоцвіт». У фойє клубу була представлена виставка з історії колективу та вишиті роботи учасниці колективу Н. Поліщук. У заході взяли участь: голова Оратівської РДА Г. Кириленко, голова районної ради В. Токарчук, представники депутатського корпусу, місцевої влади, установ культури району та області] / Т. Ліванська // Обрії Оратівщини. – 2013. – 12 груд. – С. 4.

Мартинов, А. Вже 25 літ всіх дивує «Дивоцвіт»! : [про зразковий фольклорно-етнографічний ансамбль «Дивоцвіт» Гніванської дитячої музичної школи, який відзначив 25-річний ювілей з часу створення. У репертуарі колективу пісні, танці, інструментальна музика, записані у фольклорних експедиціях в Подільському краї. З ювілеєм колектив привітали: директор музичної школи, керівник ансамблю Т. Гуцал, начальник управління культури і туризму ОДА М. Скрипник, директор обласного Центру народної творчості Т. Цвігун, перший заступник голови РДА В. Киришов, начальник районного відділу культури Л. Захарчук та ін. Святкування супроводжувалося виступами юних митців ансамблю «Дивоцвіт»] / А. Мартинов // Маяк. – 2013. – 13 груд. – С. 8.

Танцювали – ворожили… : [працівники Липовецького районного Будинку культури підготували театралізоване дійство з відтворенням давніх українських традицій – «Андріївські вечорниці». Учасники заходу – аматорські колективи «Перевесло», «Лебедонька», «Народні музики», «Поетичний театр», зразковий танцювальний колектив «Зернятко», вокалісти Ю. Іванченко, Р. Загородній, О. Чубатюк та ін. Свято було насичене народними піснями, іграми, забавами та жартами] // Липовец. вісті. – 2013. – 18 груд. – С. 3.

Сінкевич, Н. Хору «Ветеран» – 10 років : [про хор «Ветеран», який створено на базі Погребищенської міської ветеранської організації. Творчість самодіяльного колективу, який нині налічує 20 учасників високо оцінюється жителями Надросся. У репертуарі колективу українські народні, патріотичні, обрядові, жартівливі пісні, а також пісні на слова відомої фольклористки Н. Присяжнюк, солістки хору А. Боровик, поета В. Вітюка та ін. На заході учасники хору висловили вдячність міському голові А. Білику за підтримку і сприяння діяльності колективу] / Н. Сінкевич // Колос. – 2013. – 25 груд. – С. 4.

Голішевська, А. Хореографія як стиль життя : [про танцювальний колектив «Наддністрянські віночки» з Ямпільського району. Колектив під керівництвом О. О. Лукащук неодноразово брав участь в районних, обласних та всеукраїнських конкурсах та фестивалях: «Весняна парасолька», «Подільська весна», «Мамину сорочку пригорну до себе» та ін. У репертуарі колективу як українські народні танці, так і танці народів світу] / А. Голішевська // Ямпіл. вісті. – 2013. – 27 груд. – С. 2.

Декоративно-прикладне мистецтво

3 грудня у Шаргородському районному Будинку дитячої та юнацької творчості відбулася доброчинна акція «Повір у себе», присвячена Міжнародному дню людей з обмеженими можливостями. Захід залучив понад 20 дітей з особливими потребами, які повірили у свої сили, можливості і не зупиняються на досягнутому. В залі БДЮТу відбулася виставка декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва, де представлені авторські роботи дітей з особливими потребами. У заході прийняли участь начальник відділу у справах сім’ї та молоді С. Марценюк та завідувач районної психолого-медико-педагогічної консультації відділу освіти А. Куцолапська, які привітали дітей зі святом та вручили їм пам’ятні подарунки та солодощі.

4-6 грудня в експоцентрі Вінницької торгово-промислової палати відкрилась шоста виставка-ярмарок авторських робіт людей з обмеженими можливостями «Руками створена краса». На урочисте відкриття заходу завітали голова обласної державної адміністрації І. Мовчан, голова обласної ради С. Татусяк та заступник Вінницького міського голови А. Рева. Оглянувши експонати виставки та придбавши кілька виробів на згадку, керівники області та міста звернулися з вітальним словом до організаторів та учасників ярмарку. І. Мовчан побажав авторам представлених на ярмарку виробів здоров’я, наснаги і віри у власне майбутнє. Також висловив подяку організатору виставки, голові ГО «Гармонія» Р. Панасюк за активну діяльність організації, що дає шанс людям з обмеженими можливостями максимально долучитися до повноцінного життя. Протягом трьох днів вінничани мали змогу відвідати захід та придбати авторські вироби.

Гуменюк, Л. Перлинки-бісеринки : [керівник гуртка бісероплетіння від ЦДТЮТ Л. Струцінська на базі селищної школи об’єднала під своїм крилом учнів, які прагнуть перейняти її досвід. Діти виплітають з бісеру прикраси, створюють композиції, вишивають ікони] / Л. Гуменюк // Літин. вісн. – 2013. – 5 груд. – С. 5.

Марченко, О. Радість щедро заклади в узори : [фахівці Козятинського МЦСССДМ провели майстер-клас «Вишивка хрестиком». Учасники відкрили для себе стародавній вид українського декоративного мистецтва. Організатори заходу розповіли присутнім історію української вишивки, продемонстрували прості схеми малюнків. Бажаючі обрали малюнок та колір, що їм сподобався та долучилися до вишивання] / О. Марченко // Козятин Залізнич. – 2013. – 6 груд. – С. 10.

8 грудня в РЦСМ «Арт-Шик» для дорослих та дітей від 12 років відбувся майстер-клас «Авторські новорічні іграшки своїми руками», з декорування новорічних кульок у техніках декупаж, мармурування, кракелюр та інших. Навчала створювати ексклюзивні прикраси для ялинки майстриня Ірина Краснова. На майстер-класі кожен мав можливість створити по-п’ять красивих і оригінальних авторських куль для ялинки.

Кушнір, Н. Виховують любов до прекрасного : [про гуртки «Умілі руки» (керівник Л. Луп’як) та «Флористика» (керівник Л. Гринько) с. Рівного Мурованокуриловецького району, що діють при районному Будинку дитячої та юнацької творчості. Багато цікавих занять проводяться у гуртках, які сприяють естетичному розвитку дітей. Керівники вчать їх створювати композиції, розвивають уміння і навички з художньої праці, виховують наполегливість у досягненні своєї мети, любові до прекрасного] / Л. Кушнір // Наше Придністров’я. – 2013. – 12 груд. – С. 5.

Місінкевич, Л. Майстер-клас із паперового плетіння : [на черговому засіданні клубу «Подільські оденьки» відбувся майстер-клас з паперового плетіння. Провела захід майстриня Л. Хоха. Плетіння з паперу, поряд з популярними квілінгом та орігамі, є технікою декоративно-прикладного мистецтва, в основі якої лежить переплетення паперових смужок або трубок між собою для отримання предмету необхідної форми. Цю техніку ще називають об’ємним плетінням] / Л. Масінкевич // Барчани. – 2013. – 13 груд. – С. 6.

14 грудня у Книгарні «Є» відбувся майстер-клас з різдвяного колажування, який провела художниця М. Наумчук. Бажаючі мали можливість навчитися створювати різноманітні святкові речі (листівки, іграшки, календарі та подарунки) з будь-яких підручних засобів.

19 грудня, на свято Миколая, у виставковій залі Вінницького обласного центру народної творчості відкрилася традиційна обласна виставка творів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Різдвяне диво». Народні майстри, як ніхто, відчувають світлу радість самобутніх свят народно-релігійного календаря і переносять її на свої роботи, ділячись з нами висотою свого духу та повертають наші помисли до споконвічних народних традицій. Обласна виставка народного мистецтва «Різдвяне диво», яка щорічно відкривається у світлиці ВОЦНТ напередодні Нового року та Різдва Христового, є для майстрів гарною нагодою зустрітися з однодумцями, потішитися здобутками, поділитися задумами на майбутнє, почути дружні поради та привітати один одного з наступаючими новорічно-рiздвяними святами. На виставці було представлено більше 100 робіт 39 майстрів Вінниччини. Серед експонатів – роботи з малярства, живопису, графіки, вишиті картини. На виставці також представлені горельєфне різьблення, випилювання по дереву, флористика, авторська лялька, квілінг. Під час відкриття виставки з вітальним словом виступила начальник управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник, а святкову програму презентації прикрасив виступ молодшої групи фольклорного гурту «Мокоша» Вінницького училища культури ім. М. Д. Леонтовича.

  

20-25 грудня, з метою розвитку творчих здібностей і мистецького сприйняття світу та рукотворної краси, на базі відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Крижопільської школи естетичного виховання проведено ряд майстер-класів для учнів відділу на тему: «Новорічні ідеї». Підготували та провели їх викладачі відділу О. Зибіна, О. Барановська та Г. Підопригора. У ході майстер-класів діти виготовляли на основі конуса новорічні ялинки, діда Мороза та Снігуроньку, сніжинки з паперу та ниток.

21 грудня у Києві відбулася виставка-аукціон, кошти від якої підуть на створення відділення денного догляду за дітьми-інвалідами в м. Біла Церква. Вінничани з обмеженими можливостями презентували на виставці-аукціоні свої творчі роботи, що ілюструють роль мистецтва в подоланні труднощів, фізичних та розумових обмежень. Можливість займатися улюбленою справою дає змогу дітям-інвалідам поринути у творчість та на деякий час забути про свої фізичні вади та душевні переживання.

У Всеукраїнському аукціоні взяли участь вихованці 4 класу Стрижавського дитячого будинку-інтернату з колективною роботою «Вежа». М. Михайлець, що проживає у Вінницькому будинку-інтернаті геріатричного профілю, презентував роботу «Серце», а В. Баліцький, який мешкає у Вороновицькому психоневрологічному інтернаті – вишиту картину «Ангел». У виставці також взяли участь роботи вихованки Жмеринського психоневрологічного інтернату О. Петербургської – панно «Гвоздики» та підопічної молодіжного відділення Плисківського дитячого будинку-інтернату О. Мартинової – картина у техніці квілінгу «Жар-птиця».

У подальшому проведення таких виставок-аукціонів стане традицією. Придбання робіт людей з інвалідністю стимулює їх до творчості, а творчість для таких людей – це сенс життя і можливість реалізувати себе, відчути себе частиною суспільства.

22 грудня у РЦСМ «Арт-Шик» відбувся новорічно-різдвяний фестиваль творчості «HobbyFEST». Програма складалася з великої кількості майстер-класів по виготовленню подарунків власноруч, а також ярмарки рукотворів. «HobbyFEST – Новий Рік – Різдво» розпочався з семінару-тренінгу від сімейного психолога, психотерапевта Ю. Моргун на тему «Сімейні цінності та традиції: навіщо, як, що в результаті». Паралельно розпочалися майстер-класи у майстерні галькопластики для найменших діток від 3 до 5 років. Кондитери з майстерні «Глазур» навчали робити казкові пряникові будиночки, а «Лавка чудес» показувала як зваляти собі з натуральної вовни «Чобіток до Миколая». Також гості під керівництвом майстрів мали змогу створювати новорічні прикраси у різних техніках. Бажаючі мали можливість навчитись розписувати імбирні пряники, виготовляти новорічні прикраси, мотанку-янголятко та багато іншого. Відбулася зустріч з науковим співробітником Державного культурно-історичного заповідника «Буша» та майстринею народної іграшки Л. Радько на тему «Нитка як символ дороги. Дорога як символ Життя». На ярмарку можна було придбати різноманітні вироби у техніках розпису по батику та склу, букети з цукерок, прикраси з рослин, з дроту, м’які іграшки та ласощі для здоров’я.

  

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

3 грудня до Міжнародного дня інвалідів на базі Тростянецького районного Будинку дитячої творчості проведено свято для дітей з обмеженими фізичними можливостями. Перед учасниками заходу виступив начальник відділу у справах сім’ї та молоді райдержадміністрації А. Буга. Він передав вітання від голови районної державної адміністрації О. Кравченка, побажав усіляких гараздів та успіхів в усьому. Проведення заходу до Дня інвалідів забезпечили відділ у справах сім’ї та молоді райдержадміністрації, Тростянецький районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районний Будинок дитячої творчості.

3 грудня до Міжнародного дня інвалідів в Томашпільському районному Будинку культури відбулося свято «Ти щасливий – ти живеш», для вихованців Гнатківського районного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями. Голова РДА О. Корчовий та голова районної ради А. Олійник привітали присутніх зі святом, побажали міцного здоров’я, затишку, невичерпного оптимізму, наснаги, творчих здобутків, витримки і можливості втілити в реальності усі плани та задуми. Керівники району вручили дітям солодкі подарунки та м’які іграшки. Вихованці місцевого дитячого садочка та вихованці районного Будинку дитячої творчості підготували святкові виступи.

3 грудня в приміщенні Жмеринського районного Будинку творчості школярів та юнацтва відбувся захід під назвою «Твори добро на всій землі» для дітей з обмеженими фізичними можливостями. Працівники ЖРБТШЮ та Браїлівського Будинку культури підготували для дітей святковий концерт, ігри, конкурси, розваги. У заході взяли участь: директор Жмеринського РБТШЮ Г. Сизоненко, заступник директора Жмеринського РБТШЮ А. Ланова, директор Жмеринського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді О. Слободенюк, фахівець з соціальної роботи Р. Осіпчук, заступник селищного голови з питань діяльності виконавчого комітету Браїлівської селищної ради Н. Слободенюк.

4 грудня з нагоди ві