Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Грудень

19 грудня у сільській бібліотеці с. Соболівка Теплицького району відбувся захід з нагоди відзначення ювілейної дати – 125-ї річниці від дня народження видатної письменниці зі світовим іменем Галини Журби. У заході взяли участь: заступник голови Теплицької районної державної адміністрації, агрономом, краєзнавець А. Ковтун, письменниця, член НСПУ, керівник районного літературно-мистецького об’єднання «Дивослово», що діє при центральній районній бібліотеці О. Герасименко, письменниця, член районного літературно-мистецького об’єднання «Дивослово» С. Стадник. Бібліотекар П. Вінжицька познайомила присутніх з біографією письменниці та громадської діячки Галини Журби, письменниця О. Герасименко зачитала присутнім копію заповіту Г. Журби, де вона чітко вказує на хутір Олександрію поблизу с. Соболівки як місце свого народження, також зачитала уривки її творів. Письменниця С. Стадник виступила з розповіддю про дослідження творів та публікацій про Г. Журбу.

Охота, О. Святий Миколай, у бібліотеку завітай : [у Хмільницькій районній бібліотеці для дітей відбулося свято «Святий Миколай, до нас завітай». Святковий настрій присутнім створили вихованці Хмільницької музичної школи мистецтв. Діти співали пісні, колядки, щедрівки, читали вірші, писали листи Святому Миколаю. У виконанні театру юного глядача с. Думенок була представлена театралізована вистава за мотивом української народної казки «Колосок». По завершенню свята всі діти отримали солодкі подарунки] / О. Охота // Я та місто Хмільник. – 2013. – 19 груд. – С. 7.

Бєлова, А. На вечорницях у Козятині ворожили на заміжжя та їли вареники : [у читальній залі Козятинської центральної районної бібліотеки відбулося театралізоване дійство «Андріївські вечорниці». У святі взяли участь працівники бібліотеки, читачі, учні місцевої школи. Усі присутні мали можливість доторкнутися до минувшини, поринути в атмосферу загадковості вечора на Андрія, відчути красу давніх звичаїв та традицій. Відбулося традиційне кусання калити та гадання. На завершення свята відбулося частування усіх присутніх варениками зробленими власноруч] / А. Бєлова // RIA Козятин. – 2013. – 19 груд. – С. 8.

19 грудня в Ямпільській районній бібліотеці для дітей відбулося свято «Розкажу Миколаю про що я читаю». В ході заходу учасники дізналися про історію свята, почули багато цікавих легенд, історій про Святого Миколая. Діти з задоволенням читали вірші та розповідали про книги, які вони читали протягом року, приймали участь у іграх «Дізнайся по голосу», «Вгадай, що робили», «Знайди слово». В бібліотеці організовано виставку на склі «Витинанки візерунки – це цікаві подарунки», на якій представлено роботи учасників гуртка «Соловїнні вічка».

Романецька, Н. У сільській бібліотеці : [про сільську бібліотеку с. Серебрії Могилів-Подільського району. У бібліотеці постійно діють бібліотечні виставки, виставки дитячих малюнків, експозиції з квітів, вишивки. Для найменших користувачів створено гуртки «Юні читайлики», «Фантазія». За кошти з бюджету сільської ради для читачів проводиться щорічна передплата газет і журналів] / Н. Романецька // Бершад. край. – 2013. – 20 груд. – С. 3.

20 грудня в Ладижинській центральній районній бібліотеці відбулася година цікавих повідомлень про чарівного новорічного персонажа – Діда Мороза.  Хто такий Дід мороз? Скільки років Діду Морозу? Де він живе? та хто його помічниця розповіли маленьким читачам бібліотекарі дитячого відділу.

Завадська, А. Невтомний будівничий. Невтомний мандрівник або «Лебедина пісня українського бароко» : [під такою назвою в Барській центральній районній бібліотеці відбувся тематичний захід, присвячений 300-річчю від дня народження видатного архітектора українського бароко Івана Григоровича-Барського, який є вихідцем з м. Бар. Захід організовано і проведено бібліотекарем відділу мистецтв Н. Корнюх за участі місцевого краєзнавця М. Йолтуховського для вихованців місцевого гуманітарно-педагогічного коледжу. У заході було представлено мультимедійну презентацію, демонстрацію фільму про архітектурну спадщину І. Григоровича-Барського та книжкову виставку] / А. Завадська // Барчани. – 2013. – 20 груд. – С. 2.

23 грудня у Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці відбулася година музики «Від класики до сучасності». Захід підготували і провели педагоги музичної школи А. Миронюк та І. Стингач та їх учні для студентів І курсу місцевого медичного коледжу. Година музики «Від класики до сучасності» була сповнена романтизмом і ніжною лірикою.

23 грудня у бібліотеці с. Нова Прилука Липовецького району відбулося урочисте відкриття Центру вільного доступу до мережі Інтернет. Ця подія стала можливою завдяки успішній участі та перемозі бібліотеки у 5-му раунді конкурсу, оголошеного програмою «Бібліоміст». На урочисті заходи завітали: голова райдержадміністрації А. Грищук, сільський голова Р. Цикало, начальник відділу культури і туризму РДА Г. Терлецький, директор центральної районної бібліотеки В. Липко, працівники бібліотеки та читачі.

23 грудня з метою реалізації ініціатив Президента України щодо створення умов для доступу громадян України до культурних послуг, зокрема відродження культурної інфраструктури села та за допомогою реалізації програми «Бібліоміст», в бібліотеці села Серебрія Могилів-Подільського району відбулося відкриття Інтернет-центру з вільним доступом до мережі Інтернет.

24 грудня у Вінницькій районній бібліотеці відбулася презентація книги М. Сулими «Український вертеп. Вертеп у драматургії, прозі та поезії ХІХ-ХХ ст.». Під час презентації бібліограф-краєзнавець О. Калюжна розповіла про історію виникнення українського вертепу. Було представлено чотири драматичних твори, об’єднаних темою вертепу у виконанні творчого колективу народного театру Бохоницького Будинку культури: «Іродова морока» П. Куліша, «Вертеп» Л. Старицької-Черняхівської, «На підходах до вершин» Р. Володимира, «Вертеп» В. Шевчука. Також на заході йшла мова і про прозаїків, які свої твори присвятили цій цікавій темі: «Вертеп» А. Любченка, «Розгром» І. Багряного, «Вертеп добра і зла» А. Шевчука, «Підрахунки» С. Єфремова. На завершення заходу відбулася виставка новорічних прикрас, виготовлених власними руками бібліотекарів та користувачів бібліотек. Серед них: ялинки з пуху, макаронів, бісеру, іграшки з квілінгу, з електричних лампочок, яєчної шкарлупи тощо.

25 грудня в читальній залі Козятинської центральної районної бібліотеки відбулися урочисті збори з нагоди відкриття у 12 бібліотеках району нових бібліотечних послуг в рамках програми «Бібліоміст». Мешканці міста Козятина, Бродецької селищної, Білопільської, Непедівської, Йосипівської, Михайлинської, Махаринецької, Кордишівської, Вернигородоцької, Комсомольської, Жежелівської сільських рад відтепер мають доступ до безкоштовної мережі Інтернет. У заході взяли участь: заступник директора програми «Бібліоміст» Мумтаза Абдуразакова, директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, президент Громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини» Н. Морозова, регіональний представник програми «Бібліоміст» у Вінницькій області О. Бондар, перший заступник голови Козятинської РДА, голова районної громадської організації «Спілка краєзнавців» М. Купчик, начальник відділу культури РДА В. Воронов, начальник Козятинського міськрайонного управління юстиції О. Комар, голови сіл бібліотек-переможців проекту, бібліотечні працівники району, читачі, представники ЗМІ.

Мозгова, Т. У районній дитячій бібліотеці запрацював безкоштовний Інтернет : [завдяки перемозі у конкурсі програми «Бібліоміст» Козятинська районна дитяча бібліотека отримала безкоштовний доступ до мережі Інтернет. У заході взяли участь: директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. Морозова, координатор проекту «Бібліоміст» О. Бондар, представники районної влади, голови територіальних громад, бібліотечні працівники та читачі] / Т. Мозгова. // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 26 груд. – С. 2.

Медвєдєв, В. «Бібліоняня» для найменших читачів» : [у Барській районній центральній бібліотеці відбулося відкриття дитячого куточка «БібліоНяня». На захід завітали представники з обласного комітету молодіжних організацій, обласної молодіжної громадської організації «Наше Поділля», Вінницького прес-клубу, представники місцевої влади, діти та їх батьки. Святкування розпочалося з вітального слова директора районної бібліотеки Л. Кирилюк. Вона зазначила що на реалізацію проекту «Створення культурно-дозвіллєвого простору для малят «Барська БібліоНяня» надано грант з коштів Національного фонду підтримки демократії / NED (США), за які були придбані меблі для дитячого куточка, іграшки, дитячі книги, розмальовки тощо. Святкову стрічку доручили перерізати заступнику голови РДА А. Фаріону. На заході діти зустрілися зі своїми улюбленими казковими героями, читали вірші та співали пісні. Всі присутні діти отримали подарунки на честь свята] / В. Медвєдєв // Поділ. край. – 2013. – 27 груд. – С. 5.

27 грудня працівники Хмільницької районної бібліотеки для дітей організували виставку-конкурс дитячого малюнка «Новорічно-Різдвяна зірка засіяла! Вітаємо!» для учнів 1-9 класів. Мета заходу – ознайомити дітей з новорічно-різдвяними звичаями українського народу, розширити їх світосприйняття, розвивати естетичні здібності, виховувати любов до традицій рідного краю.

30 грудня у Хмільницькій центральній районній бібліотеці відбулося засідання любительського об’єднання «Читацьке коло». Тема засідання «Відпочиваємо душею, вміємо сміятись, радіючи життю», присвячена новорічним та різдвяним святам. Звучали музика і спів, присутні читали вірші і приказки, брали участь в іграх та розвагах. В читальній залі бібліотеки представлена тематична виставка-вітання «Новий рік крокує щастя нам дарує».

30 грудня в Теплицькому районному Будинку культури в приміщенні центральної районної бібліотеки відбувся «круглий стіл», з нагоди відзначення 125-ї річниці від дня народження видатної української письменниці Галини Домбровської (Журби), який відзначався 29 грудня 2013 р. У заході взяли участь: секретар Національної Спілки письменників України М. Каменюк, його заступник та керівник Вінницької обласної організації Національної Спілки письменників України П. Гордійчук, заступник голови районної державної адміністрації А. Ніколайчук, начальник відділу культури райдержадміністрації В. Прокопенко, заступник голови райдержадміністрації, краєзнавець А. Ковтун, директор Теплицької централізованої бібліотечної системи П. Рибак, краєзнавець, учителька Соболівської школи В. Уманець, краєзнавець І. Фурдик, жителька с. Соболівки М. Шевченко, працівники відділу культури, бібліотекарі та члени літературно-мистецького об’єднання «Дивослово». За «круглим столом» учасники ділились цікавими матеріалами про маловідомі сторінки життя і творчості письменниці, враженнями від її творів, від її бунтарської особистості, адже Галина Маврикіївна була не лише великим майстром художнього слова, а й активним громадським діячем. Усе її нелегке життя пройшло під знаком служіння українській ідеї, відданості Україні.

30 грудня в читальній залі Томашпільської центральної районної бібліотеки відбулася презентація другого видання збірника «Томашпільщина», що вийшло до 90-річчя утворення Томашпільського району, над яким працювала велика група ентузіастів на чолі з головним редактором П. Антонишиним. У заході взяли участь редакційна група збірника, автори: А. Булавко, О. Височанський, М. Дейдиш, Н. Подкопаєва, В. Колісник, бібліотекарі та вчителі району. Про роботу над зібраними матеріалами, про пошук нових архівних даних розповіли головний редактор і упорядник збірника П. Антонишин та ініціатор його створення начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації О. Сікал.

Наприкінці грудня в Тиврівській центральній районній бібліотеці відбулося урочисте відкриття Інтернет-центру. Його створення стало можливим завдяки тому, що бібліотечні працівники Тиврівської центральної районної бібліотеки спільно з Гніванськими міськими бібліотеками взяли участь в ІV раунді конкурсу програми «Бібліоміст» та стали його переможцями. На відкритті були присутні: перший заступник голови районної державної адміністрації В. Киришов, керуюча справами виконавчого апарату районної ради Л. Колісніченко, заступник начальника обласного управління культури і туризму Г. Куделя, заступник директора Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Г. Слотюк, регіональний представник програми «Бібліоміст» у Вінницькій області О. Бондар, учитель Тиврівської загальноосвітньої школи Л. Вітюк та ін. По завершенню офіційної частини відбулася святкова концертна програма.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

3 грудня, до Міжнародного дня інвалідів, сектор правової інформації підготував тематичний перегляд літератури та бібліографічний список «Захист прав інвалідів – вимога закону», який можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua.

3 грудня відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук у рамках циклу «Золоті пера України» презентував виставки-портрети видатних українських письменників:

«Платон Воронько: поет, прозаїк, публіцист» (до 100-річчя від дня народження українського письменника);

«Письменницький доробок Валерії Врублевської» (до 75-річчя від дня народження української письменниці);

«Борис Грінченко: творчий портрет на тлі епохи» (до 150-річчя від дня народження українського письменника, педагога, лексикографа, літературознавця, етнографа, історика, публіциста, громадсько-культурного діяча);

«Микола Хвильовий – культова постать української літератури 20-30-х років» (до 120-річчя від дня народження М. Г. Хвильового).

4 грудня у відділі рідкісних і цінних видань організовано перегляд літератури «Духовні імперативи Бориса Грінченка», присвячений 150-річчю від дня народження українського письменника, мовознавця, етнографа, історика, громадського і культурного діяча. На перегляді представлені документи, які презентують творчу спадщину цієї видатної постаті в історії української національної культури та хронологічно охоплюють видання ХІХ – поч. ХХ століть

4 грудня у кіноклубі «Х Муза», що діє при відділі мистецтв, відбувся показ та обговорення фільму режисера І. Бергмана «Сунична поляна». Одна з найбільш ліричних та зворушливих стрічок великого майстра. 78-річний професор, який їде на вручення почесного докторського ступеня, відвідує місця, де був молодий, переосмислює своє життя... У заході взяли участь члени кіноклубу та всіх, хто любить і цікавиться кіно.

5 грудня з нагоди 150-річчя від дня народження видатного діяча української культури, літератури та науки Бориса Дмитровича Грінченка, відділ рідкісних і цінних видань спільно з кафедрою української мови Інституту філології й журналістики ВДПУ ім. М. Коцюбинського провів «круглий стіл» під назвою: «Безкомпромісний лицар національної ідеї». У доповідях виступаючих було розкрито роль і значення Б.Д. Грінченка в процесі становлення української літературної мови, зроблено детальний аналіз літературних творів письменника, висвітлено його перекладацьку та видавничу діяльність. Учасники заходу мали можливість ознайомитися з унікальними книжковими раритетами ХІХ – початку ХХ ст. з фондів обласної книгозбірні.

 

5 грудня в Інтернет-центрі ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва у рамках проекту «Класичний четвер. 10 кращих книг» Театру книги «Прочитання», відбулося обговорення книги Януша Вишневського «Самотність у Мережі». Один з найчуттєвіших романів про любов, що вийшли останнім часом. Зустріч проходила у форматі відкритих читань з метою популяризації книг і спрямована на привернення уваги молоді до кращих творів вітчизняної та світової літератури.

6 грудня до 100-річчя від дня народження Миколи Михайловича Амосова (1913-2002), відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук презентував виставку-портрет «Микола Амосов: філософія здоров’я».

Микола Амосов – український та радянський лікар, вчений у галузі медицини, біокібернетики; дійсний член НАНУ, директор Інституту серцево-судинної хірургії. У 2008 р. був визнаний другим після Ярослава Мудрого великим українцем за результатами опитування громадської думки. М. Амосов – автор понад 400 наукових та науково-популярних публікацій, монографій. До уваги користувачів книги М. Амосова, які користуються найбільшим попитом: «Мысли и сердце» (1964), «Здоровье и счастье ребенка» (1979), «Книга о счастье и несчастьях» (1983), «Энциклопедия Амосова» (2002), «Мое мировоззрение» (2003).

9 грудня, до Дня місцевого самоврядування, працівники бібліотеки підготували загальнобібліотечний День інформації «Місцеве самоврядування: історія становлення та правовий статус». У програмі заходу відбулися:

Віртуальна подорож сайтами Вінницької обласної та Вінницької міської рад, бібліографічний огляд літератури «Місцеве самоврядування як сфера реалізації конституційної правосуб’єктності українського народу», віртуальна книжкова виставка «Місцеве самоврядування: історія розвитку і правовий статус» (сектор правової інформації)

Консультація «Про діяльність Вінницької обласної, міської, районних та сільських рад в БД «Література про Вінницьку область»: пошук інформації», інформаційне повідомлення «Портал «Наукова періодика України» як джерело оперативної інформації про діяльність органів місцевого самоврядування», бесіда «Участь працівників органів місцевої влади у культурно-мистецькому житті краю на сторінках «Хроніки культурного життя Вінниччини», повідомлення «Віртуальна бібліографічна довідка: реально, швидко, ефективно для місцевої влади», віртуальний рекомендаційний список «Місцеве самоврядування: досвід зарубіжних країн» (відділ наукової інформації та бібліографії, можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua)

10 грудня у секторі правової інформації у рамках Всеукраїнського тижня права відбувся Урок права «Правила й закони в суспільстві та твоєму житті» за участі фахівців Головного управління юстиції у Вінницькій області.

10-24 грудня, до 180-річчя від дня народження української та російської письменниці Марко Вовчок (Марiї Олександрiвни Вiлiнської), відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук презентував книжково-ілюстративну виставку «Живу і мислю думою одною». Творчість письменниці різноманітна – життя дітей та побут дорослих, але більшість творів присвячена селянам-кріпакам. Спадщина Марка Вовчка – «Народні оповідання», повісті «Інститутка», «Три долі», «Павло Чорнокрил», «Дяк», «Гайдамаки» та інші. Завдяки літературній діяльності Марка Вовчка значно зросла міжнародна роль української літератури XIX ст.

11 грудня у кіноклубі «Х Муза», що діє при відділі мистецтв відбувся показ та обговорення фільму режисера А. Смірнової «Кококо». Стрічка 2012 року, яка одержала дві кінопремії на «Кінотаврі» за кращі жіночі ролі, а режисер А. Смірнова – премію «Людина року». Соціальна трагікомедія на вічну тему взаємовідносин інтелігенції і народу. У заході взяли участь члени кіно клубу та всіх, хто любить і цікавиться кіно.

11 грудня, в рамках Всеукраїнського тижня права, у секторі правової інформації , відбулася зустріч з адвокатом Тарасом Грицалюком. У заході взяли участь усі, хто бажав дізнатися більше про особливості професійної діяльності адвоката, про захист своїх прав у судах. Присутні мали можливість почути корисні поради, як поводитися в різних непередбачуваних ситуаціях.

11 грудня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація сайту Вінницької міської громадської організації «Союз Чорнобиль Україна» – www.chornobly.io.ua. Під час презентації виступили: голова організації М.П. Бойчук, член правління М.М. Ястремський, депутат Вінницької обласної ради С.В. Кудлаєнко, член правління М.М. Федик, голова обласної громадської організації «Союз Чорнобиль Україна» В.В. Войтов, член організації В.П. Жовнір.

12 грудня театр пісні «Пульс» (засновник і керівник С. Свердл) та відділ мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва в рамках літературно-мистецького клубу «Птах душі» організували музичний вечір авторської пісні. У програмі заходу відбулися: розповідь С. Свердла про Театр пісні «Пульс», виступ Н. А. Войтюк про спільний проект відділу мистецтв і Театру пісні що має назву «Дім, де музика живе» та ознайомлення присутніх з планом роботи театру пісні на 2014 р. Також прозвучали авторські пісні В. Остапчук, А. Сєнченка, Т. Скоморовської, В. Ступака, А. Жучинського, Н. Пудайло.

 

14 грудня до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у секторі журнальної періодики відбувся перегляд журнальних статей «Саркофаг: подвиг народу заради життя». Автори публікацій висловлюють свої спостереження та думки про драматизм тієї катастрофи, яка вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.

17 грудня працівниками відділу наукової інформації та бібліографії і сектору наукової інформації з питань культури і мистецтва проведено День інформації: «Інформаційні продукти і послуги обласної книгозбірні з питань культури». В програмі заходу відбулися: коментований перегляд «Культурна спадщина України», перегляд-інформація «Культура в контексті періодики», інформаційна година «Інформація з питань культури у довідково-бібліографічному апараті Бібліотеки», віртуальна міні-подорож «Хронікою культурного життя Вінниччини», інформхвилина «Культурне життя Вінниччини у БД «Література про Вінницьку область», знайомство на сайті обласного управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації з бібліографічним списком «ЗМІ про культуру», віртуальна екскурсія сторінками електронної бібліотеки «Культура України» на сайті Національної парламентської бібліотеки, підготовлено вебліографічний список «Культура он-лайн» (можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua). Усі бажаючі мали можливість отримати відповіді на питання: «Що таке культура?», «Чим вона корисна суспільству?», «Які функції вона виконує?» та ін.

17 грудня в Інтернет-центрі відбулася презентація книги С. Гальчака та В. Чехівського «У лещатах «нового порядку»: населення Вінниччини під нацистським окупаційним режимом» у рамках засідання науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю». У збірнику документів і матеріалів аналізується становище цивільного населення Вінницької області, яке в роки Другої світової війни опинилося в нелюдських умовах нацистської окупації. Книга видана Міжнародною громадською організацією «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність» у межах реалізації проекту Вінницького місцевого осередку по програмі підтримки «Збереження історичної пам’яті про жертв нацистських переслідувань періоду Другої світової війни». У презентації взяли участь: автори збірки доктор історичних наук, доцент ВДПУ ім. М Коцюбинського, голова Вінницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заслужений працівник культури України С. Гальчак; голова Вінницького місцевого осередку Міжнародної громадської організації «Міжнародний Фонд «Взаєморозуміння і толерантність» В. Чехівський та голова Вінницької обласної організації Національної спілки журналістів України, заслужений журналіст України В. Паламарчук.

17 грудня у секторі правової інформації відбувся «круглий стіл» на тему: «Впровадження гендерних підходів у програми місцевого розвитку», за участю представників управління у справах сім’ї та молоді Вінницької ОДА, ВОГО «Відкрите суспільство», ВОГО «Пані Всесвіт» та міжнародної громадської організації «Школа рівних можливостей». Захід відбувся у рамках проекту «Поліпшення інтеграції гендерних компонентів у місцевих громадах: модель взаємодії влади та громади», що реалізується в Україні за підтримки Посольства Фінляндії. Мета «круглого столу» – активізувати процес впровадження гендерних підходів у всі сфери життя Вінниці та області шляхом взаємодії влади і громади. Під час зустрічі учасники проаналізували здобутки у сфері гендерного розвитку та запропонували шляхи посилення взаємодії влади та громади на толерантних, демократичних засадах. У заході взяли участь: голова громадської організації «Пані Всесвіт» Т. Міхновець, національний експерт гендерних програм, голова правління міжнародної громадської організації «Школа рівних можливостей» Л. Колос, заступник начальника управління у справах сім’ї та молоді Вінницької облдержадміністрації Н. Богданова, голова Вінницького обласного об’єднання громадських організацій «Відкрите суспільство» С. Ходакові, директор Вінницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, депутат Вінницької обласної ради С. Сулімова, головний спеціаліст Вінницького обласного центру зайнятості населення Т. Галузинська, директор Вінницького обласного освітнього гендерного центру І. Головатенко.

18 грудня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся літературний вечір присвячений 180-річчю від дня народження української та російської письменниці Марко Вовчок (Марії Олександрівни Вілінської). У програмі літературного вечора відбулися виступи письменників, науковців та викладачів, а також лауреатів літературно-мистецької премії ім. Марка Вовчка. У заході взяли участь: письменниця, член НСПУ України, президент літературно-мистецької премії ім. Марка Вовчка; заслужений працівник культури України Т. Яковенко; письменниця, член НСПУ України, фундатор літературно-мистецької премії ім. Марка Вовчка, заслужений працівник культури України О. Вітенко; письменниця, член НСПУ України, заслужений працівник культури України В. Сторожук. На заході було презентовано книгу Миколи Денисенка «Марковичі. Немирівський слід», якому вручили літературно-мистецьку премію ім. Марка Вовчка. На заході відбулася коментована презентація книжково-ілюстративної виставки, звучали українські народні пісні у виконанні зразкового вокального ансамблю «Мрія», вокальний номер у виконанні фольклорного ансамблю інституту філології і журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського. Учасники мали можливість переглянути драматичну мініатюру у виконанні студентів інституту філології і журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського «Марко Вовчок та Тарас Шевченко».

 

19 грудня у рамках акції «Час добрих справ!», співробітники Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва завітали до Іванівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Калинівського району, щоб привітати її вихованців зі святом Святого Миколая. Працівники бібліотеки вручили дітям подарунки та розповіли про життя і благодійні справи Миколая Чудотворця. Діти подарували всім присутнім чудову виставу.

21 грудня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася науково-мистецька зустріч «Сучасна подільська література та її європейськість». Під час свята відбулася презентація нових видань членів обласної організації НСПУ, молодих авторів, променад учасників альманахів «Русалка Дністрова», «Експрес–«Молодість», «З-над Бугу й Дністра».

22 грудня до 180-річного ювілею української та російської письменниці Марко Вовчок, відділ рідкісних і цінних видань підготував перегляд документів «Літературний світ Марко Вовчок». Користувачі мали можливість ознайомитись з прижиттєвими публікаціями творів автора у часописах «Русский Вестник», «Основа» («Козачка», «Сон», «Свекровь», «Игрушечка» та ін.). Літературна критика та схвальні рецензії відомого російського прозаїка та філософа К.Н. Леонтьєва на творчість Марка Вовчка представлені у журналі «Отечественные Записки».

22 грудня до 180-річчя від дня народження української та російської письменниці Марка Вовчка, відділ краєзнавства підготував віртуальну виставку «Її ім’я увічнене в літературі». Виставку можна переглянути на сайті бібліотеки.

23 грудня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулися урочистості присвячені 10-річчю з часу заснування журналу «Вінницький край» під назвою: «Вінницький краю, тебе обираю…». Когорта, яка робить журнал складається з В. Тимчука, М. Снігур, В. Сторожук та В. Вітковського. Журнал заснований у грудні 2003 р., виходить з 2004 р. Наклад – 1000 примірників, основна його частина надходить до бібліотек. Журнал друкує твори письменників та журналістів Вінниччини, найкращі зразки художньої вітчизняної та зарубіжної літератури; приділяє велику увагу краєзнавчим та мистецьким дослідженням; підтримує обдаровану творчу молодь; розповідає про роботу органів місцевого самоврядування та виконавчої влади області в соціальній, економічній, правовій, культурній, освітній, духовній та інших сферах. У журналі діють рубрики: поетична, прозова, мистецька, історико-краєзнавча, літературно-критична, гумористично-сатирична та дитяча.

Зі словами привітання виступили голова обласної ради С. Татусяк та заступник міського голови В. Балицька. З нагоди славного ювілею колектив журналу отримав почесні грамоти облдержадміністрації та обласної ради.

    

23 грудня відділ краєзнавства підготував книжково-ілюстративну виставку «Великий Кобзар і Вінниччина», присвячену 200-річчю від дня народження видатного українського письменника, художника, мислителя Тараса Григоровича Шевченка. Його ім’я тісно пов’язане з Поділлям, зокрема з Вінниччиною. Під час поїздки до Подільської губернії 1846 р., з метою вивчення пам’яток української старовини, за кілька днів Т. Шевченко перетнув Вінниччину з північного сходу на південний захід через поштові станції: Морозівку, Плисків, Брацлав, Шпиків, Джурин, Серби, Могилів-Подільський, Яришів, Муровані Курилівці. Далі маршрут його проліг до Кам’янця-Подільського. За матеріалами, представленими на виставці, усі бажаючі мають можливість прослідкувати зв’язки Т. Г. Шевченка з Вінниччиною. Виставка буде експонуватися протягом 2014 р.

24 грудня у відділі мистецтв відбулось музично-ігрове свято «Різдвяно-новорічна казка», яке організували і провели відділ попереднього замовлення, МБА та видачі літератури спільно з відділом мистецтв для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Присутні ознайомилися з історією виникнення зимових свят (Новий рік, Різдво, свято Василя Великого, Водохреща), народними обрядами і піснями, колядками і щедрівками. Учні ВМШ № 2 підготували концертну програму для вихованці Центру.

24 грудня у відділі економіки та аграрного відбулося чергове засідання клубу «Садівник» на тему: «Перець і баклажани: селекційні новинки», яке провела президент клубу Г.Г. Мінова. З цікавою інформацією виступили В. Й. Побережнюк, О. А. Бурмістрова, Т. М. Нечитайло, М. Д. Вербицька та інші. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

25 грудня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація роману Тіни Гальянової «Ходіння Туди й Назад». Тіна Гальянова – молода вінницька поетеса й письменниця. Вірші почала писати ще в дитинстві, і згодом вони стали для неї перепусткою у світ літератури. Письменниця має у своєму творчому доробку три поетичних збірки віршів і повість у новелах «Химеросховище», за яку у 2012 р. була нагороджена Міжнародною літературною премією ім. Олеся Гончара. У 2013 р. вона стала дипломанткою Всеукраїнського літературного конкурсу «Коронація слова». Містично-фантастичний роман письменниці «Ходіння Туди й Назад» потрапив до десятки фіналістів у номінації «Романи».

26 грудня у відділі мистецтв відбулася творча зустріч із заслуженим журналістом України Анатолієм Гончаром з нагоди презентації художньо-документальної книги «В складі обмеженого контингенту».

Гончар Анатолій Григорович – заслужений журналіст України, літератор, публіцист, краєзнавець, автор семи художньо-документальних книг на тему афганської війни, 13 прозових та поетичних книг. «В складі обмеженого контингенту» – 21-а книга автора. У ній він виступає у ролях літописця, журналіста та письменника, розповідаючи правду про афганську неоголошену війну. Книга присвячена учасникам бойових дій в Афганістані, 35-й річниці з дня вводу Радянських військ у ДРА і 25-річчю виводу Обмеженого контингенту Радянських військ з Афганістану. Книга складається з двох повістей та нарисів про воїнів-інтернаціоналістів. Видання ілюстроване світлинами автора.

У презентації взяли участь: заслужений журналіст України, голова Вінницької обласної організації Національної спілки журналістів України В. Паламарчук, заслужений журналіст України, полковник у відставці А. Гончар, полковник, учасник бойових дій, керуючий фінансовою установою В. Семчук, автор шести історично-документальних книг, полковник у відставці, колишній начальник військ зв’язку 43-ї армії стратегічного призначення О. Сташкевич, головний редактор газети МО України «Крила України», полковник запасу М. Поплавський, старший науковий працівник Вінницького обласного краєзнавчого музею Н. Добровольська, член Національної спілки письменників України, поетеса В. Сторожук, учасник бойових дій в Афганістані, голова Вінницької обласної спілки ветеранів війни в Афганістані П. Кирилішин, учасник бойових дій в Афганістані, перший голова Вінницької обласної організації воїнів-інтернаціоналістів, приватний підприємець П. Коптяєв. Також відбулася демонстрація світлин з книги «В складі обмеженого контингенту» та фотографій і різних документів з особистого архіву Анатолія Гончара.

29 грудня відділ краєзнавства підготував книжково-ілюстративну виставку «Її ім’я повернене на Батьківщину», присвячену 125-річчю від дня народження видатної письменниці зі світовим ім’ям Галини Журби.

30 грудня відділ рідкісних і цінних видань підготував виставку-колаж «Новий рік і Різдво у листівках». До уваги користувачів була представлена цікава інформація про історію виникнення новорічних листівок, популярні зображення на них у різні часи, а також можливість наочно ознайомитись з листівками другої половини ХХ ст.

До 31 грудня у відділі рідкісних і цінних видань експонувалася книжкова виставка «Подільське сторіччя Строгановської бібліотеки: до вікового ювілею перебування книжкової колекції на Поділлі». С. Г. Строганов був видатним меценатом, знавцем мистецтва, володів чудовими колекціями з бронзи, сасанідського срібла, гобеленів, єгипетських і античних старожитностей, унікальними картинами та бібліотекою, яку збирав упродовж всього життя. На виставці представлені книги з історії, археології, етнографії, мистецтва, художні твори, мемуари та ін., що зберігалися в «римській книгозбірні» графа Строганова і були перевезені на Поділля його нащадками.

Музейна діяльність

До 1 грудня в Бершадському районному краєзнавчому музеї експонувалася виставка «Мелодія вічності», до 114-річчя від дня народження видатного фольклориста, педагога, уродженця Бершадщини Родіона Андрійовича Скалецького. Тут можна було оглянути фотографії з сімейного архіву, рукописні зошити з но