Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Управліннякультури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницькаобласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Секторнаукової інформації з питань культури і мистецтва

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Червень

(за матеріалами республіканських, обласних і районнихперіодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

Вінниця2013

 

Загальнийрозділ

Наприкінці травня уВінницькому Палаці дітей та юнацтва відбувся Третій міський бал медалістів.Урочисте віншування відмінників навчання, вже втретє зібрало разом кращихвипускників шкіл міста. Привітати медалістів з урочистою подією та вручитинагороди за сумлінне навчання на святковий захід завітали: голова ОДА І. Мовчанта Вінницький міський голова В. Гройсман. Голова обласної державноїадміністрації подякував відмінникам за бажання вчитися, їх батькам – за рокитерпіння та підтримки, а також побажав випускникам натхнення, нових великихперемог та Божого благословення. Керівники області та міста вручилиодинадцятикласникам найвищі шкільні нагороди.

  

   1 червня до Міжнародного дня захистудітей, вихованці Вінницького центру естетичного виховання учнівпрофесійно-технічних навчальних закладів відвідали Вінницький обласний дитячий будинок«Гніздечко». В акції взяли участь учні та педагоги дев’яти професійно-технічнихнавчальних закладів міста. Гості подарували вихованцям дитячого будинку нетільки тепло своїх сердець, але й такі потрібні дітям іграшки: набори для гри упіску, велосипед, самокати тощо. Особливим подарунком були вишиті сорочки, якіподарували представники Центру професійно-технічної освіти №1 м. Вінниці. Такізаходи стали доброю традицією серед вихованців професійно-технічних закладівВінниччини.

  

   5 червня у рамках проведенняблагодійної акції «Могилу прадіда збережи від забуття», за підтримкиГенерального консульства Республіки Польща у Вінниці, смт Дашів Іллінецькогорайону, побувала польська делегація у складі працівників Дольношльонскоговоєводського управління пожежної охорони у Вроцлаві та представників польськоготелебачення. Зустрічали гостей заступник голови РДА А.Фаріон, начальник фінансового управління РДА, голова районного осередкуМіжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» В. Тарасова,начальник відділу освіти РДА О. Животівський, Дашівський селищний голова С.Тітаренко. Привітати учасників акції приїхав і Генеральний консул РеспублікиПольща у Вінниці Кшиштоф Свідерек. Перебуваючи у смт Дашів учасники акціїупорядковували польське кладовище, де похований батько відомого польськогописьменника, громадського діяча, уродженця с. Кальник Ярослава Івашкевича –Болеслав Івашкевич. Відвідали польські делегати музей-кімнату ЯрославаІвашкевича в Кальницькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів та залишили своївдячні записи в книзі відгуків. Побували також у палаціПлятерів-Потоцьких-Четвертинських у смт Дашів.

6 червня наІллінеччині вшановували журналістів комунальних засобів масової інформації. Працівниківрайонної газети «Трудова слава» та районного радіомовлення з професійним святомпривітав голова РДА В. Ящук. Керівник району подякував журналістам за співпрацюта побажав здоров’я, натхнення, яскравих новин. Усі працівники районної газети«Трудова слава» та районного радіомовлення отримали вітання та подарунки від народногодепутата України Г. Калетника.

6 червня у приміщенніТомашпільської районної державної адміністрації відбулися урочисті заходи доДня журналіста. Представників засобів масової інформації Томашпільщини зпрофесійним святом вітали перший заступник голови районної державноїадміністрації М. Загроцький та заступник голови районної ради Л. Нароган. Знагоди професійного свята кращим представникам засобів масової інформаціївручено Почесні грамоти та Подяки районної державної адміністрації та районноїради.

Мости духовностінашої : [у Шаргородському районному Будинку культури відбулась презентація двохкниг: краєзнавця, члена Національної спілки журналістів України А.Нагребецького з с. Плебанівки – «Ярове село на Кучманськім шляху» тасамобутньої письменниці, поетеси-піснярки Г. Боярської з с. ГибалівкаШаргородського району «Дзвони малого Стамбула». На презентації були присутнінародний депутат України М. Джига, голова РДА М. Слободянюк, голова районноїради В. Павельський. Після презентації присутні мали можливість переглянутихудожні номери-інсценівки, послухати пісні на слова і музику Г. Боярської,вірші та гуморески поетеси] // Шаргородщина. – 2013. – 7 черв. – С. 4.

7 червня уВінницькому районі відбулися урочистості з нагоди присвоєння почесного званняУкраїни «Мати-героїня». Голова Вінницької РДА В.Анікеєнко звернувся до жінок,подякував їм за нелегку працю – виховання дітей, адже кожна з них зумілаприщепити своїм дітям порядність, наполегливість, працьовитість та повагу долюдей, побажав усім здоров’я, благополуччя, уваги та підтримки від ріднихлюдей, і ще багато довгих років життя. Заматеринську самовідданість, народження і зразкове виховання дітей, забезпеченняумов для всебічного їх розвитку, голова районної державної адміністрації В. Анікеєнкота голова районної ради С. Щербатий вручили почесне звання України«Мати-героїня» 18 жінкам Вінницького району.

8-16 червня в Криму відбуласьХХ Міжнародна конференція «Крим 2013», яка проводиться в рамках заходів IFLA«Бібліотеки та інформаційні ресурси в сучасному світі науки, культури, освіти ібізнесу». Тема конференції 2013 р. – «20років Конференції «Крим»: результати і перспективи бібліотечно-інформаційноїінтеграції та кооперації». У конференції взяла участь директор Вінницької ОУНБім. К. А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України Н.І. Морозова.

  

   11 червняна базі Бохоницького Будинку культури Вінницького району відбувся семінар дляпрацівників закладів культури на тему: свята та обряди весняно-літнього періоду.Завідуюча відділом культурно-освітньої та дозвіллєвої роботи Н.І. Заболотнапроаналізувала роботу закладів культури району, звернула увагу на те, якзберігаються та відроджуються народні свята та обряди в кожному населеномупункті. Кандидат історичних наук, доцент зав. кафедрою ЗНГД Вінницькогоінституту економіки Тернопільського національного економічного університету С.О.Творун продемонструвала відеофільм, коментуючи та детально розповідаючи прокожне свято цього періоду. Завершився захід виступом народного фольклорногоколективу «Брикса» Бохоницького СБК з обрядом «Гоніння шуляка» та «Веснянки».

11 червня на базіКрижопільської школи естетичного виховання відбулось засідання комісії зрозподілу цільових направлень молоді з сільської місцевості на навчання вТульчинське училище культури та Вінницьке училище культури і мистецтв ім. М.Д.Леонтовича. На розгляд комісії були представлені абітурієнти з Крижопільського,Бершадського, Піщанського, Томашпільського, Ямпільського районів.

13 червня вприміщенні Вінницької обласної філармонії відбулась прес-конференція засновникаі організатора проекту «Відчинилося життя», виконавчого директора Львівськогообласного осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ», керівника«Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливимипотребами» Національного університету «Львівська політехніка», радника головиЛьвівської обласної державної адміністрації, кандидата історичних наук ОксаниПотимко. Участь у прес-конференції також взяли лідер гурту «Тартак», співак ішоумен Олександр Положинський та співак, переможець телепроекту «Голос країни»,постійний учасник проекту «Відчинилося життя» Павло Табаков. Оксана Потимкорозповіла про основну мету даного проекту – впровадження у повсякденнійпрактиці нестереотипних підходів до вирішення соціальних проблем сучасності,пошук взаємокорисних площин для порозуміння між спільнотою здорових і людьми зособливими потребами, популяризація імен талановитих незрячих виконавців. Унікальністюпроекту «Відчинилося життя» є практична складність виконання творів незрячимисолістами під супровід оркестру з огляду на їх неможливість бачити диригента.

13 червня з метоюзбереження та розвитку українських народних традицій, під головуванням першогозаступника голови Барської районної державної адміністрації Ю. Мельничукавідбувся організаційний комітет з підготовки та проведення 6 липня в міськомупарку районного свята Івана Купала «Купальські вечорниці». Присутнім керівникамструктурних підрозділів райдержадміністрації, представникам міської ради,підприємств, установ та організацій представлено план проведення, програмусвята та доведено конкретні доручення з організаційної підготовки таматеріального забезпечення заходу.

13 червня у міськомуБудинку культури м. Козятина відбулися урочистості з нагоди професійного свята– Дня медичного працівника. Першим привітав медичну спільноту настоятель храмусвятителя Луки ЦРЛ о. Дмитрій, який вже понад півроку є духовним наставникомперсоналу медзакладу. Учасники приймали вітання від керівництва району таміста: голови РДА О. І. Лавренюка, голови районної ради В. І. Стахова,заступника голови РДА А. А. Діденко, секретаря міської ради А. В. Лазарчук. Кращіпрацівники системи охорони здоров’я були нагороджені почесними відзнакамиобласної влади та профільного департаменту. Зі святковим концертом виступилиаматори районного та сільських будинків культури.

13 червня на межідвох областей Чернівецької та Вінницької на греблі через річку Дністеркерівництво Мурованокуриловецького району зустріли міжнародну факельну естафету«Всесвітній біг заради гармонії», яка проводиться з метою поширення ідеалівтолерантності, дружби і гармонійного співіснування народів світу та навиконання завдань та соціальних ініціатив Президента України щодо залучення дітейдо занять фізичною культурою і спортом, популяризації здорового способу життя. Головарайонної державної адміністрації В. Д. Максимчак та голова районної ради В. А.Гук привітали на Вінниччині учасників естафети. До проведення акції залученошколярів, молодь та усіх бажаючих мешканців району. Молодь району вже втретє зустрічаєМіжнародну факельну естафету «Всесвітній біг заради гармонії» на територіїрайону.

14 червня в Тульчинському училищі культури відбувся мітинг пам’ятідо 65-ї річниці від дня народження колишнього директора навчального закладу,Заслуженого працівника культури України, керівника ряду обласних закладів таустанов культури Василя Федоровича Циганюка. Захід відбувся за участі першогозаступника начальника Управління культури і туризму ОДА С. Гарбулінського, заступникадиректора ВОУНБ ім. Тімірязєва Г. Слотюк, голови районної ради О. Авраменка,начальника відділу культури і туризму РДА К Третьякової, директора Тульчинськогоучилища культури Л. Трачука, учнів, колег, друзів В. Циганюка. Ведучою мітингубула завідувач заочного відділу училища Є. Фолюшняк.

18 червня у Козятинському районномукомунальному позаміському закладі оздоровлення та відпочинку «Пролісок» відбулосявідкриття першої зміни. Почесними гостями на заході стали: голова районної радиВ. Стахов, заступник голови райдержадміністрації А. Діденко та головнийспеціаліст відділу у справах сім’ї та молоді райдержадміністрації О. Шклярська,які привітали дітей з відкриттям першої табірної зміни та побажали чудовоговідпочинку і приємних вражень. Знагоди 17-ї річниці Конституції України дітям було запропоновано взяти участь уконкурсі малюнку на тему: «Люби, шануй, оберігай усе, що зветься Україна». Продовженнямсвяткового вечору став концерт. Концертна програма була наповнена жартами, піснями,театралізованими сценами.

19 червня на базі Тростянецького районного Будинку культуривідбулася творча лабораторія директорів районних Будинків культури області. Узаході взяли участь начальник обласного управління культури і туризму М. В.Скрипник, директор обласного центру народної творчості Т. О. Цвігун, начальниквідділу культури РДА Т. М. Мартошенко, заступник голови РДА В. В. Боднар.

Ознайомлення учасників лабораторії з роботою закладівкультури району розпочалося з Капустянського сільського Будинку культури. З йогороботою присутніх ознайомила сільський голова Ю. Дублюк. В ході зустрічі гостіпоклали квіти до пам’ятника воїнам-односельчанам, загиблим при звільненіселища.

Після огляду Капустянського СБК директори районнихБудинків культури взяли участь у засіданні «круглого столу», яке відбулося уприміщенні Тростянецького районного Будинку культури. Під час засіданнярозглядалися і питання соціально-економічного розвитку Тростянецького району.

Радо вітали гостей в залі Тростянецького РБК творчіколективи району. У фойє була розгорнута виставка майстрів народно-прикладногомистецтва та книжкова виставка: «Земле Тростянецька – краю наш рідний»,оформлена бібліографами районної бібліотеки. Учасникам семінару була проведенаекскурсія по РБК та районній бібліотеці. Продовжуючи свою роботу, учасникитворчої лабораторії побували з візитом у Новоободівськомусільському Будинку культури. Сільський голова О. Балухатий ознайомив гостей зроботою закладу та запросив до кімнати-музею ім. О. Новаківського (видатногоукраїнського художника, який народився у селі Слободо-Ободівці Ольгопільськогоповіту Кам’янець-Подільської губернії, нині село Нова Ободівка Тростянецького районуВінницької області), де учасники творчої лабораторії поклали квіти до погруддяталановитого живописця.

  

20 червня в с.Хижинці Парпуровецької територіальної громади Вінницького району на цвинтарівстановлено семиметровий дубовий хрест на спомин мешканців села, які загинули підчас голодомору 1932-1933 рр. та репресій 1937-1953 рр. Хрест освятив о ІлляУкраїнської православної церкви. Зі згадкою про ті трагічні події виступили:сільський голова Василь Шевчук, курінний полку ім. Івана Богуна Олександр Бугайта мешканець села – козак Микола Мельник, який наголосив, що цей хрест єгенетичним кодом української нації, котрий стоятиме понад сто років інагадуватиме про ті страшні часи.

20 червня в центріміста Шаргород відбувся мітинг-реквієм, приурочений Дню скорботи і вшануваннюпам’яті жертв війни в Україні. Перед учасниками виступили заступник голови РДАМ Гавліцький та заступник міського голови з питань діяльності виконавчихорганів Й. Барчина. Учасники мітингу-реквієму хвилиною мовчання вшанували пам’ятьжертв полеглих у боях з німецько-фашистськими загарбниками. До підніжжя пам’ятниказагиблим воїнам покладено корзини квітів.

21 червня воблдержадміністрації за участю заступника голови облдержадміністрації Л.Спірідонової відбулось засідання організаційного комітету з підготовки тапроведення на Вінниччині міжнародного дитячого фестивалю аудіовізуальнихмистецтв «Кришталеві джерела». У засіданні взяли участь керівники структурнихпідрозділів облдержадміністрації, представники керівництва міста та громадськихорганізацій, а також члени дирекції фестивалю та представники Вінницькогонаціонального аграрного університету, на базі якого планується проведення 22-гоміжнародного фестивалю «Кришталеві джерела», який проходитиме у м. Вінниця з 9по 14 серпня. Торкаючись теми проведення в області міжнародного дитячогофестивалю аудіовізуальних мистецтв, Любов Спірідонова наголосила на важливостізаходу для розвитку творчості і талантів Вінниччини. В ході обговорення булирозглянуті питання технічного забезпечення, надання транспорту та відповіднихумов перебування учасникам фестивалю.

21 червня голова ОДА І.Мовчан взяв участь в урочистому покладанні квітів до Вічного вогню на МеморіаліСлави. Під скорботні мелодії у виконанні військового оркестру ветерани війни,представники обласної та міської влади, політичних партій і громадськихорганізацій поклали квіти і вінки до пам’ятника загиблим у Великій Вітчизнянійвійні. Подібні заходи напередодні Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війнив Україні відбулися в усіх містах і районах області.

21 червня у м. Козятин відбулась церемонія покладання квітів допам’ятника членам підпільної групи «Залізничник» Г. М. Кондрацькому і І. І.Сербіну, меморіалу загиблим воїнам, пам’ятнику захисникам м. Козятина 6-оїзагальновійськової армії, меморіалу жертв фашизму 1941-1943 рр. «Талимонівськийяр». На жалобній церемоніїбули присутні представники районної та міської влади – голова РДА О. Лавренюк,заступник голови РДА І. Джус, голова районної ради В. Стахов, голова міськоїради О. Гвелесіані, секретар ради А. Лазарчук, ветерани війни, представникигромадських організацій та політичних сил різних напрямів. Учасники церемонії вшанувалихвилиною мовчання пам’ять жертв війни.

21 червня у м.Іллінці біля Меморіалу Слави відбувся мітинг-реквієм. Участь взяли: голова РДАВ. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик, Іллінецький міський голова С.Яременко, голови ветеранських організацій району, ветерани Великої Вітчизняноївійни, керівники та працівники підприємств, організацій, установ району,представники громадських і районних організацій, політичних партій, студентськамолодь, громадськість району. Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиноюмовчання та поклали вінки і квіти до підніжжя Меморіалу.

21 червня з нагодиДня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні в смт Піщанка та населенихпунктах району відбулась церемонія покладання квітів до пам’ятних знаківзагиблим у роки Великої Вітчизняної війни. В заходах взяли участь головарайдержадміністрації С. Жердецька, заступники голови райдержадміністрації,голова селища Піщанка П. Гройсман, член президії районної ради ветеранів Ю.Петренко, ветерани, учнівська молодь, організації, установи та громадськість.Мітингу-реквієму передувала хвилина мовчання за загиблими, благочинний Піщанськогорайону, протоієрей В. Криворучко відправив панахиду за жертвами ВеликоїВітчизняної війни 1941-1945 рр.

25 червня головаХмільницької РДА О. Томашук та голова Хмільницької районної ради В. Чмелюкзустріли на Хмільницькій землі ветеранів Вінниччини. Гості ознайомилися з місцем роботи Хмільницькоїрайонної організації ветеранів України. Відвідали меморіальний комплексзагиблим у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. та меморіал жертвамфашизму. Краєзнавець Хмільницької районної бібліотеки О. Михалиця провелаоглядову екскурсію про пам’ятники, пам’ятні знаки, меморіали, храми та найцікавішімісця міста. Перед початком пленарноїчастини зустрічі, яка відбулася в сільському Будинку культури с. Соколова, відбулосяпокладання квітів до пам’ятників «Вклонися вдові фронтовика», «Загиблимодносельчанам», «Учасникам бойових дій ВВВ 1941-1945 років», які складаютьмеморіальний комплекс. На завершення відбувся концерт патріотичної пісні.

  

  До1025-річчя хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування

 Свято-Усікновенського Лядівського скельногочоловічого монастиря

Наприкінці травня Жданівською сільською бібліотекоюХмільницького району проведено годину духовності «Цінності, якими ми живемо»,до 1000-ліття Лядівського скельного чоловічого монастиря, яка відбулася вприміщені церкви Почаївської Ікони Божої Матері. У заході прийняли участь учніЖданівської ЗОШ I-II ст. 5-8 класів. Проісторичне значення та віхи становлення Лядівського скельного чоловічогомонастиря розповів настоятель храму о. Георгій Гавронський. Також проведено огляд періодичних видань тапродемонстровано відеофільм про Лядівський Скельний чоловічий монастир.

На початку червняперший заступник голови обласної державної адміністрації М.Боровський провіввиїзне засідання обласного та районного організаційних комітетів з питаньпідготовки та проведення заходів щодо відзначення на державному рівні1000-річчя з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського чоловічогомонастиря. В засіданні взяли участь представники відповідних обласних управліньта організацій, настоятель монастиря о. Антоній, а також представники районнихслужб на чолі з головою Могилів-Подільської РДА М. Вдовцовим. Сторони детальнообговорили стан підготовки культурно-просвітницьких, наукових, інформаційних заходівз нагоди святкування 1000-ліття монастиря, а також стану проведення реставраційнихробіт храмового комплексу та благоустрою території.

4 червня відбулосьдруге засідання Координаційного штабу з питань безпеки та правопорядку під часпідготовки і відзначення на Вінниччині 1025-річчя хрещення Київської Русі та1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельногочоловічого монастиря. Про заплановані заходи розповів начальник управління усправах національностей та релігій ОДА І. Салецький. Він повідомив, що окрімзатверджених головою ОДА І. Мовчаном культурно-просвітницьких, наукових,інформаційних та реставраційних заходів, вже у липні передбачено проведеннядвох Хресних ходів, в яких за попередніми підрахунками візьмуть участь десяткитисяч вірян і духовенства. В обговоренні взяли участь: секретар Вінницькоїєпархії УПЦ В. Демченко, начальник управління громадської безпеки УМВС Україниу Вінницькій області В. Лисий, начальник відділу захисту національноїдержавності управління СБУ у Вінницькій області С. Андрущенко. За підсумкамизасідання члени Координаційного штабу доручили головам Вінницької таКалинівської РДА всіляко сприяти Вінницькому єпархіальному управліннюУкраїнської Православної Церкви у проведені 4 липня 2013 року Хресної ходи табогослужіння у м. Калинівка. Управлінню МВС України у Вінницькій областіналежить забезпечити дотримання громадського порядку та правил дорожнього рухупід час проведення публічних релігійних заходів.

[в Уланівськійсільській бібліотеці Хмільницького району відбулась зустріч з настоятелемУланівського храму Вознесіння Господнього о. Ярославом, присвячена святкуванню1000-річчя з дня заснування Свято-Усікновенського чоловічого монастиря в с.Лядово. присутні прослухали розповідь про історію створення чоловічогомонастиря, про святині Вінниччини, заснування храму Вознесіння Господнього в с.Уланів. На завершення зустрічі о. Ярослав поблагословив усіх присутніх іконамиКазанської Божої Матері] // Життєві обрії. – 2013. – 6 черв. – С. 4.

11 червня в картиннійгалереї смт. Муровані Курилівці відкрито фотовиставку «Православні храми нашогокраю», за ініціативи і сприяння методиста відділу освіти райдержадміністраціїВ. Крохмалюка та благочинного району протоієрея В. Балана. У відкритті виставкивзяв участь голова РДА В.Д. Максимчак, який у своєму виступі зазначив всюважливість хрещення Київської Русі та підкреслив, що Президент України, органивиконавчої влади всіх рівнів надають величезної уваги відзначенню 1025-річчяхрещення Київської Русі, як визнання наших прадавніх земель частиноюхристиянського світу і на сучасному етапі прагнення нашої держави статиповноправним членом європейської спільноти.

11 червня в Козятинськійцентральній районній бібліотеці відбулася зустріч клубних та бібліотечних працівниківз настоятелем храму ікони Почаївської Божої матері, благочинним УкраїнськоїПравославної Церкви в Козятинському районі протоієреєм Анатолієм Волохатим танастоятелем Іоано-Богословського храму с. Журбинці ієреєм Олегом Соцем. Метазустрічі – відзначення в Україні 1025-річчя з дня хрещення Київської Русі та1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельногочоловічого монастиря. Священики ознайомили присутніх з заходами, які плануютьсядуховенством і прихожанами району з нагоди зазначених ювілеїв та іншихрелігійних свят, а також пояснили канонічні особливості їх відзначення.

12 червня, з нагодивідзначення в Україні 1025-річчя з дня хрещення Київської Русі та 1000-ліття здня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного монастиря, вГордіївському СБК Тростянецького району відбулась зустріч з настоятелемСвято-Димитрієвського храму ієреєм Тарасієм Хоміцьким. На зустріч булизапрошені жителі села, учнівська молодь, учителі місцевої школи. Присутніпереглянули відеофільм про історичні події хрещення Київської Русі та презентаціюпро створення Лядівського чоловічого монастиря. Отець Тарасій усім присутнім назустрічі подарував ікони святих з молитвами. Такі ж зустрічі проведено працівникамиОбодівського та Четвертинівського СБК.

21 червня в палаці Потоцьких (м.Тульчин), з нагоди 1025-річчя хрещення Київської Русі та 1000-ліття Лядівськогоскельного чоловічого монастиря, відбувся концерт-молитва «Подільська літургія»у виконанні академічного камерного хору «Вінниця», камерного оркестру «Арката».Автор музики – Владика Іонафан, який був присутній на концерті разом з групоюсвященників єпархії, представниками райдержадміністрації, районної ради,інтелігенції, мирян та ін.

24 червня в рамках відзначення1025-річчя хрещення Київської Русі, 90-річчя Чуда Калинівського Хреста та280-річчя відкриття першого храму преподобної Параскеви Сербської у м. Калинівкапроведено День духовної та світської музики. До районного Будинку культури наурочистий концерт-академію завітали голова РДА В. Поліщук, Калинівський міськийголова А. Шамалюк, митрополит Вінницький і Барський Симеон, десять Благочиннихпротоієреїв з Вінницької єпархії, священики району, прихожани та віруючі.Виступаючи, голова райдержадміністрації Василь Поліщук привітав присутніх зсвятом, подякував духовному керівництву української православної церкви заприїзд, побажав усім родинного благополуччя та злагоди. Запевнив, що в районіна належному рівні буде забезпечено зустріч віруючих та інші організаційнізаходи під час проведення на території Калинівщини Хресного ходу, присвяченого1025-річчю хрещення Київської Русі. Святковий вечір продовжили виступиартистів, серед яких – інструментальне тріо «Мелодія», молодіжний гурт«Резонанс», зразковий танцювальний ансамбль «Квіточка», вихованці дитячоїнедільної школи запропонували глядачам сценку «Трійця».

26 червня у м. Липовці відбулося святкування 1025-річчя хрещенняКиївської Русі князем Володимиром. Свято розпочалося служінням Божественноїлітургії у Свято-Покровському Храмі Архієпископом Тульчинським і БрацлавськимІонафаном у співслужінні гостя свята Архієпископа Могилів-Подільського таШаргородського Агапіта. По закінченню Божественної Літургії було здійснено хреснийхід до Меморіалу Слави загиблих воїнів та покладено квіти. На свято до району завітали:заступник голови ОДА Л. Спірідонова, керівники району голова РДА А. Грищук,голова районної ради Ю. Науменко, міський голова М. Майданюк. В ходіурочистостей з вітальним словом до гостей заходу звернувся заступник голови РДАО. Павлюк, він привітав усіх присутніх з гарною подією та побажав міцногоздоров’я й усіляких життєвих гараздів. На завершення святкування, майстримистецтва співу району підготували святковий концерт, який відбувся у актовійзалі районного Будинку культури.

 

2013 – Рік дитячої творчості

2 червня пройшов IVМіжрегіональний фестиваль дитячої творчості під назвою «На кордоні областей», присвяченийМіжнародному Дню захисту дітей та з нагоди оголошення Президентом України 2013року – Роком дитячої творчості в Україні. В мистецькому заході взяли участьзаступник голови ОДА Л. Спірідонова, заступник начальника управління культури ітуризму ОДА С. Гарбулінський. Цей фестиваль є культурно-мистецьким проектомзаслуженої журналістки України Ганни Секрет. Проводиться він традиційно на кордонітрьох областей (Вінницької, Черкаської, Київської) в с. Правилівка Оратівськогорайону, через що і отримав свою назву. У фестивалі 2013 року взяли участь 10аматорських колективів та 14 сольних виконавців. Учасники фестивалю представилирізножанрові танцювальні композиції – це і бальні, народні, сольні танці,трюкова пластика. У репертуарі маленьких солістів переважали українські народніпісні, пісні про Україну, про родину, рідний край. Майже всі учасники булиодягнені в національне вбрання. Також зразковою студією образотворчогомистецтва «Юний майстер» Оратівського РБК було представлено виставку робіт юнихмайстрів та проводився майстер-клас з виготовлення глиняних іграшок. Проведенняфестивалю спрямоване на створення умов для творчого, інтелектуального,духовного та фізичного розвитку, виявлення та підтримку талановитих іобдарованих дітей. Учасників фестивалю нагороджено дипломами управліннякультури і туризму облдержадміністрації та обласного центру народної творчості.Найбільш яскраві виконавці отримали також пам’ятні сувеніри.

   

    4червня на виконання Указу Президента України В. Януковича про проведення у2013 році Року дитячої творчості, працівниками Хмільницької районної бібліотекидля дітей в пришкільному таборі денного перебування «Веселка» с. Пустовійтипроведено розважально-ігрове свято «Ми щасливі діти». Під час проведення свята відбулисядва конкурси: конкурс малюнку «Щаслива мить дитинства» та пісенний конкурс«Українська пісня злет душі». На завершення свята для дітей табору була представленалялькова вистава «Ще раз про Червону шапочку», яку підготували члени гурткалялькового театру «Чебурашка».

11 червня у Будинкукультури смт Оратів відбувся ІV районний фестиваль «Колискова пісня у дитинствопросить» в рамках заходів, присвячених Року дитячої творчості. Заступник головиРДА Г. Колонюк привітала учасників та присутніх зі святом і наголосила, що діти– це майбутнє держави, підкреслила значимість даного заходу, який «розвиваєтворчі здібності дітей, що є пріоритетом у реалізації соціальних ініціативПрезидента України». У фестивалі було 17 виконавців та 2 колективи у трьохвікових категоріях. Переможцями стали Ян Новодворський з смт Оратів, дитячийфольклорний колектив «Верба рясна» з с. Вербівки, дует Т. Дацюк та К. Цимбалюк зс. Скоморошок. Гран-прі фестивалю отримала наймолодша учасниця – чотирирічна К.Петрова з с. Бугаївки. Всі діти були відзначені дипломами фестивалю та цінними подарунками.

До Дня Конституції

26 червня у заліВінницької обласної філармонії відбулися урочистості з нагоди відзначення ДняКонституції України. У заході, присвяченому 17-й річниці з часу прийняттяОсновного Закону держави, взяли участь голова обласної державної адміністраціїІ. Мовчан, перший заступник голови обласної ради І. Кревський, голова Вінницькоїміської ради В. Гройсман, керівники регіональних управлінь та служб,представники районів області. І. Мовчан привітав усіх присутніх зі святом та побажавміцного здоров’я, оптимізму та успіхів на шляху до великого майбутнього. Своївітання презентували учасникам заходу і кращі творчі колективи та виконавцірегіону, а окремі представники громади Вінницької області під час урочистостейбули відзначені державними нагородами, нагородами Кабінету Міністрів таВерховної Ради України, а також Почесними грамотами обласної державноїадміністрації та обласної Ради.

26 червня в Мурованокуриловецькомурайонному Будинку культури відбулися урочисті збори та святковий концерт знагоди 17-ї річниці Конституції України. З вітальним словом до учасниківурочистостей звернувся перший заступник голови РДА М. Є. Якимцев. У заході прийнялиучасть заступник голови, керівник апарату райдержадміністрації Т.В.Тарановська, заступник голови районної ради М.В. Шевчук, представники трудовихколективів райцентру. Почесними грамотами райдержадміністрації та районної радиі грошовими винагородами нагороджено найкращих працівників виробничих галузей,а також установ і закладів соціальної сфери району.

26 червня вШаргородському районному Будинку культури відбулись урочистості присвячені ДнюКонституції України та 21-ий обласний фестиваль мистецтв національних культур«Всі ми діти твої, Україно». Зі святом всіх присутніх привітали голова районноїради В. Павельський та заступник голови Шаргородської РДА М. Гавліцький. Відбуласьцеремонія нагородження Почесними грамотами найкращих працівників установ ізакладів району. В концертній програмі виступили понад 18 різножанровихколективів району та області, які представляли народні мелодії, пісні і танцірізних народів. Багато гарних слів для учасників фестивалю прозвучало відзаступника директора обласного центру народної творчості О. Назарець таначальника відділу культури і туризму Шаргородської РДА Т. Янчурської. Усім учасникамфестивалю вручені дипломи та пам’ятні подарунків від управління культури ітуризму Вінницької державної адміністрації, Вінницького обласного центрународної творчості та Шаргородського відділу культури і туризму РДА.

26 червня в Могилів-Подільськомурайонному Будинку культури відбулись урочистості з нагоди 17-ї річниціКонституції України за участю першого заступника голови райдержадміністрації Н.Косарчук, керуючого справами апарату районної ради

 

Бібліотеки Вінниччини

1 червня у Козятинськійрайонній бібліотеці для дітей пройшов захід «Свято дитинства», присвяченийМіжнародному дню захисту дітей. Організувала його бібліотекар І категорії Н.Кесарчук для учнів молодших класів пришкільних таборів СЗШ №1 та №4. На святі прозвучаливірші про дитинство, проведено вікторини «Чи знаєте ви свої права?», «У якихказках порушені права людей». Ляльковий театр, що діє при районній бібліотецідля дітей «Кольорове диво» продемонстрував виставу «Коза-дереза на новий лад».

1 червня вКомсомольській бібліотеці-філії для дорослих Козятинського району відбуласягра-бесіда «Місія честі, любові й добра», приурочена Міжнародному дню захистудітей. Юні читачі дізналися про декларацію прав дитини, які мають права, втомучислі на життя, ім’я, працю, освіту, свободу слова, житло, громадянство тощо.Бібліотекар Л. М. Дроненко розповіла дітям як правильно використовувати своїправа, щоб бути захищеними від різноманітних форм жорстокості та експлуатації.

До Міжнародного днязахисту дітей сільськимибібліотеками Шаргородського району проведено цикл заходів:

Мурафською сільською бібліотекою проведено вернісажмалюнків «Намалюю казку» та конкурс на кращий вірш «Мій улюблений герой»;

в Пасинківській сільській бібліотеці проведеновиставку дитячих малюнків «Країна дитячих мрій»;

в Хоменківській сільській бібліотеці проведено конкурсдитячого малюнка на тему: «Світ очима дітей»;

в Буднянському клубі-бібліотеці проведено урокнародознавства «Наші обереги». Захід проведено для учнів старших класів тамолоді села;

в Копистиринській сільській бібліотеці проведеногодину правових знань під назвою «Твій захист... Твої права – дитино...». Дітейознайомлено з законами які захищають їх права та обов’язки;

Івашківською сільською бібліотекою проведеногодину спілкування «Здоров’я дитини – здоров’я нації».

На початку червня працівникамиЧернівецької центральної районної бібліотеки проведено День інформації на тему:«Цінність життя і здоров’я людини». Під час Дня інформації відбулись:інформаційна година «Здоров’я – скарб, цінуй його», бібліографічний оглядлітератури «Здоровий спосіб життя та молодіжна субкультура», бібліотечний урок «Книгавчить, як здоровим жить». Підготовлені книжкові виставки «Бібліотека здоров’я»,«Здоров’я людини – найвища цінність», «Вітаміни навколо нас», «Абетка здоров’ясім’ї». В читальній залі для відкритого перегляду представлені періодичнівидання, що стосуються різних методик оздоровлення. Працівниками бібліотекипідготовлено дайджест новинок на тему «Ти у відповіді за своє здоров’я».

2 червня вОратівській центральній районній бібліотеці для учнів молодших класівОратівської ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено екскурсії «Дивосвіт скарбівкнижкових». Для учнів 6-х класів організовано літературну подорож«Літературними стежками Оратівщини», де учні мали можливість ознайомитися збіографією письменників-земляків та їх творчістю, переглянути літературу, взятиучасть у літературній вікторині.

3 червня у бібліотеціс. Кармалюкове Жмеринського району відбулась зустріч сільських бібліотек «Мидіти твої, Україно!», присвячена Міжнародному дню захисту дітей. Урочистовідкрив свято сільський голова М. І. Огородник. Гостями були завідуючаСербинівської сільської бібліотеки С. М. Гадасюк з дітьми, які є членамилітературно-народознавчого гуртка «Вербова сопілка». На заході діти читаливірші та виконували пісні. При бібліотеці діє виставка «Рукотворна казка вбарвах творчості», яку діти та дорослі постійно поповнюють своїми виробами.Захід проводився з метою привити любов до національних традицій, інтерес дочитання художньої літератури, бажання вивчати історію свого краю.

3 червня до Всесвітнього дня охорони навколишньогосередовища у Немирівській районній бібліотеці для дітей було організованокнижковий перегляд: «Доля природи в наших руках» для учнів5-9 класів. У 1972 році Генеральна Асамблея ООН оголосила 5 червня Всесвітнімднем навколишнього середовища. Це рішення свідчить про прагнення людей дозбільшення знань про навколишнє середовище, підтвердження необхідності захищатиприроду.

4 червня у актовій залі Іллінецького аграрного коледжу для студентів другого курсубуло проведено урок-зустріч з місцевими літераторами. Ініціатором цих зустрічейвиступила бібліотекар-краєзнавець районної центральної бібліотеки О. Романова, такожу заході прийняли участь краєзнавець О. Рудник, гумористка С. Бортнюк, членСпілки письменників поет-прозаїк Є. Таранюк, викладачі української мови ілітератури А. Чабанюк та В. Назаренко, заслужений працівник культури України М.Романов. Присутні в залі мали змогу послухати поезію письменника-земляка, уродженця с.Тягун Миколи Купрія – автора книг «Музика сивої роси», «Батьківський сад»,«Корінь і крона», представлених на книжковій виставці «Джерело натхнення – рідна сторона!».

6 червня в Тульчинській районній бібліотеці відбулось вшанування80-річного ювілею завідувача Богданівською сільською бібліотекою-філією,Заслуженого працівника культури С. М. Поплавського під назвою: «Джерелонатхнення Семена Поплавського». У заході прийняли участь керівник апарату РДАО. Леонтьєв, Тульчинський міський голови В. Веснян, начальник відділу культуриі туризму РДА К Третьякова, директор ЦРБС В. Вігуржинська, Богданівськийсільський голова В. Неборецький, директор ТОВ «Богданівське», депутат районноїради О. Дяченко, настоятель православного храму с. Богданівки о. Віктор,представники бібліотек-філій району, районних ЗМІ, колеги, друзі, діти ювілярата ін. С. Поплавський був нагороджений Почесними грамотами райдержадміністраціїта районної ради, відділу культури і туризму райдержадміністрації, ЦРБС,отримав подарунки, музичні та поетичні вітання від присутніх.

7 червня в приміщенніміської бібліотеки ім. І. Бевза. відбулось відкриття триденного VI Всеукраїнськогофестивалю «Підкова Пегаса – 2013» і ХІІІ виставки російської художньої таісторико-освітньої книги авторів і видавців Вінниччини. Фестиваль продовживсяконкурсною програмою на сцені майдану водограю в ЦПКіВ ім. М. Горького, у якомувзяли участь конкурсанти з Барського, Гайсинського, Липовецького, Літинського,Теплицького, Тиврівського районів, міст Вінниця, Житомир, Донецьк, Київ, Львів,Одеса, Харків, Чернігів, Єрусалим (Ізраїль) і Ростов-на Дону (Росія). Другийдень заходу відзначився екскурсіями по архітектурно-парковому комплексу ХVIIIст. «Маєток Грохольських-Можайських» і конкурсом історичної лірики. Цікавою длягостей видалася екскурсія по Тиврівщині, яка супроводжувалася конкурсом читаннявіршів присвячених 75-річчю з дня народження Анатолія Бортняка. Нагородження івиступи лауреатів конкурсу відбулись в обласній універсальній науковійбібліотеці ім. К. А. Тімірязєва, де всі учасники фестивалю та гості містапереглянули поетичну виставу «Серце дня» за поезією А. Бортняка у виконаннітеатру-студії «Сьоме небо» ВНМУ ім. М. І. Пирогова та театру книги «Прочитання»ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Читання доповнилися виступами музикантів, бардів,аматорів з клубів історичної реконструкції доби лицарства.

9 червня вМогилівській сільській бібліотеці Жмеринського району відбувся творчий вечір«Літературні вогники початківців», на якому юні обдаровані могилівчани моглиподілитися своїми найкращими творами. Учасниками вечора були Я. Русіна, В. Казаковцева,В. Казаковцев, І. Ковальчук, В. Кондратюк, О. Миронюк, С. Поліщук. Даний західдав можливість творчим особистостям не лише отримати дружню, авторитетну порадуі підтримку, а й можливість творчої самореалізації.

11 червня в Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбуласьзустріч кореспондента КП «Хмільницьке районне радіомовлення», журналісткигазети «Аграрний вісник» ТОВ «Хмільницьке» Наталії Міщук, присвяченапрофесійному святу – Дню журналіста. Для бажаючих дізнатися про історію талюдей цієї професії була організована книжкова виставка «Журналістика, якВсесвіт». В Інтернет-центрі відбувся експрес-огляд літератури «В епіцентріподій – журналіст».

11 червня у Немирівській центральній районній бібліотецівідбувся цикл книжкових виставок «Молодь ХХІ століття: цінності, інтереси, проблеми».Перший розділ циклу – «Здоров’я сьогодні і на все життя», другий розділ циклу –«Модні хвилі і молодіжні течії». Бібліотекар кафедри для юнацтва Н. Майданюкпровела годину спілкування з юними користувачами бібліотеки під час якоїучасники надавали характеристику молодіжним субкультурам, намагалися віднайтиплюси і мінуси кожної молодіжної течії. Це дало можливість дітям розширитизнання в цьому напрямку, з’ясувати й уточнити уявлення про різні напрямкимолодіжних течій, усвідомити власні почуття у ставленні до молодіжнихсубкультур.

11 червня завідуюча Борівською сільською бібліотекою №2 Чернівецького району К. Д. Капелістапровела виховний захід для дітей пришкільного оздоровчого табору «Вікторія» приБорівській ЗОШ І-ІІ ст. На заході вона ознайомиладітей зі щоденниками Василя Стуса та його листами до рідних. Діти читаливірші В. Стуса: про його життя, про його неньку, про дружина та сина.Найактивніших учасників заходу нагороджено грамотами та сувенірами.

Єгорова, С. «Книжковаскарбниця» : [у відділі обслуговування дітей Бершадської районної бібліотекивідбулася екскурсія для вихованців пришкільного табору відпочинку«З.О.Д.І.А.К.». Під час екскурсії діти переглянули лялькову виставу «КраїнаКазкарія», взяли участь у конкурсі загадок та вікторині. Всі присутні малиможливість ознайомитися з книжковою виставкою-калейдоскопом «Чарівна і радіснапора, коли сміється дітвора», де представлена дитяча література, яку можначитати під час літніх канікул] / С. Єгорова // Бершад. край. – 2013. – 12 черв.– С. 3.

Екскурсія у царствокниг : [бібліотекар Очитківської сільської бібліотеки Н. Швець провелаекскурсію по бібліотеці для школярів молодшого віку Очитківської ЗОШ та провелаз ними цікавий урок на тему «Як користуватися бібліотекою», ознайомила здитячими виданнями, також діти відвідали кімнату-музей при бібліотеці] // ОбріїОратівщини. – 2013. – 13 черв. – С. 4.

Творцю правди і красиприсвячується : [в бібліотеці с. Лопатинці з нагоди 100-річчя з дня смертіМ.Коцюбинського відбувся літературний вечір «Коцюбинський – творець правди ікраси»] // Шаргородщина. – 2013. – 14 черв. – С. 4.

14 червня в Іллінецькій районній бібліотеці для дітей організовано книжково-ілюстративнувиставку «Знання черпайте з мудрих книг», для учнів 2-4 класів місцевої школи.

Фрецюк, С. Урок народознавства у сільській бібліотеці : [у Червонівській сільськійбібліотеці Барського району відбувся урок народознавства для школярів молодшоговіку місцевої школи. На уроці діти дізналися про будову української хати, печі,про побутові приладдя та про знаряддя праці, якими обробляли землю селяни. Урокпровела вчитель Червонівської ЗОШ І-ІІ ст. – О. С. Щур] / С. Фрецюк // Поділ.край. – 2013. – 14 черв. – С. 7.

Марущак, Л. Бібліотека– це не тільки книга... : [захоплююча подорож у бібліотеку під назвою: «Подорожу країну мудрості» відбулась в Писарівській сільській бібліотеці для учнів 1-гокласу місцевої школи] / Л. Марущак // Шаргородщина. – 2013. – 14 черв. – С. 4.

17 червня в Чернівецькійцентральній районній бібліотеці, з метою розкриття фонду періодичних видань,була проведена інформаційна година «Періодичні видання поточного року» та організованийперегляд періодики «Новинки з журнальної сторінки» Усі присутні мали можливістьознайомитись з періодичними виданнями, які надходять до бібліотеки.

18 червня до Могилів-Подільськоїцентральної районної бібліотеки та бібліотек сіл Бронниця та Немія Могилів-Подільськогорайону завітав український письменник та мандрівник Максим Кідрук, який написав11 книг і загалом побував у 29 країнах світу. В центральній районній бібліотеціписьменник зустрівся з молодіжною групою у проекті «Хлопчик. Юнак. Чоловік», вінтернет-центрі ознайомився з роботою православних скаутів. В Бронницькійсільській бібліотеці поспілкувався з групою «Садоводи», відвідав полімерний садфруктових дерев М. М. Лисої, де мав змогу скуштувати фрукти. Також відвідаввиставку робіт журналіста В. М. Колесника, яку презентували у бібліотеці тапоспілкувався з автором. В Немійській бібліотеці побував на засіданні клубу«Молодої сім’ї». Мета поїздки – представити роботу бібліотек регіону в проекті«Простір ідей», організованим «5 каналом» за сприянням програми «Бібліоміст».

18 червня в Іллінецькій районній дитячій бібліотеці відбулась екскурсія для дітей-вихованцівмолодших груп ДНЗ «Пролісок». Під час екскурсії бібліотекар О. Харченкоознайомила дітей з бібліотекою, з книгами та журналами. Присутні з задоволеннямвзяли участь у вікторині «З якої казки?».

18 червня в Немирівській районній дитячій бібліотецідля учнів 5-9 класів відбувся перегляд літератури на тему: «Безсмертний подвигюності», до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні.

20 червня в Іллінецькій районній бібліотеці для дітей проведено екскурсію длястарших груп ДНЗ «Пролісок». Бібліотекар О. Харченко ознайомила дітей збібліотекою та провела бібліотечно-бібліографічний урок «Книга – твій друг».

20 червня на базі Хмільницької районної бібліотеки для дорослихвідбувся навчальний візит спеціалістів бібліотек України, організованийпрограмою «Бібліоміст», в якому взяли участь координатор програми «Бібліоміст»Н. Новікова, регіональний представник програми «Бібліоміст» по Вінницькійобласті О. Бондар. З вітальним словом виступив начальник відділу культурита туризму Хмільницької РДА М. Стукан. Директор Хмільницької районноїбібліотеки для дорослих провела презентацію «Ми працюємо для громади, разом з громадоюта на її успіх», в якій розповіла про історію та здобутки бібліотеки. Завідуюча відділом обслуговування М. Бабій поділиласьдосвідом роботи та виступила з доповіддю на тему: «Підвищення рівня правовоїосвіти місцевої громади». Для гостей була проведена оглядова екскурсія повідділам бібліотеки. В цей день учасникизавітали до Скарженецької сільської бібліотеки, де їх зустріли та привіталисільський голова Л. Стрельчик та учасники художньої самодіяльності Будинкукультури. Бібліотекар сільської бібліотекиВ. Погребняк представила презентацію: «Влада. Бібліотека. Громада», в якійрозповіла про інноваційну діяльність бібліотеки спрямовану на комплекссоціальних послуг для місцевої громади.

  

  20 червня в Тростянецькій районній бібліотеці відбувсячерговий робочий семінар-практикум бібліотечних працівників: «Формуваннябібліотечного фонду. Маркетинговий підхід». Відкрила семінар-практикум та виступилаз доповіддю «Маркетинговий підхід до формування фонду публічних бібліотек»директор ЦРБ М. Б. Дереш. Також виступили: завідуюча сектором книгосховища С. В.Вербецька, методист О. С. Діденко. Працівники бібліотек обмінялись досвідомроботи, навчились писати лист-звернення до депутата та розробляти анкету дляопитування користувачів.

«Мелодія душі утворчість перелита» : [під такою назвою пройшла зустріч у Баланівськійсільській бібліотеці Бершадського району. У залі бібліотеки для відвідувачівоформлено виставку творчих робіт «У царстві дивовижної краси», де були представленіроботи місцевих майстринь: вишивальниці О. Панько та картини з натуральноїшкіри Є. Луговацької. У заході взяла участь поетеса, шанувальниця українськогослова О. Плахотна, яка прочитала вірші про рідну Баланівку та батьківську хату,про сім’ю та дітей, про сьогодення та майбутнє. Гарний настрій подарувавчитачам бібліотеки сільський гуморист А. Кучерина та юна учасницю заходу Ю.Муць, яка виконала пісню «Мамина сорочка». На свято також завітав сільськийголова В. Казміревський] // Бершад. край. – 2013. – 20 черв.

«30 років у Бершаді»: [у приміщенні читальної зали Бершадської районної бібліотеки відбуласьтворча зустріч її працівників з заслуженим журналістом України П. В. Маніленком,з нагоди 30-річчя творчої діяльності на Бершадщині. Працівникибібліотеки почули цікаву та змістовну розповідь про життєвий і творчий шляхПетра Васильовича. Мали змогу ознайомитись з виставкою дипломів та нагороджурналіста та побачили творчість П. В. Маніленка як фотокореспондента,представлену фотоколажами «Какомей, Чукотка!» та «Кумедні бараболі» та етюдами]// Бершад. край. – 2013. – 20 черв.

Працівниками бібліотек-філійВінницької районної централізованої бібліотечної системи під час роботи літніхшкільних таборів було проведено чимало заходів, серед них – віртуальнаекскурсія, присвячена популяризації українських дитячих письменників-ювілярів2013 року. Бібліотекарі представили на електронних носіях віртуальну подорож помузеях письменників, концентруючи увагу на їх дитячі роки. Також булопродемонстровано мультфільм або художній фільм, поставлений за мотивами творуцього автора. Такі заходи пройшли у бібліотеках-філіях с. Писарівка, Степанівката смт Десна – тут розповідали про В. Нестайко. У районній бібліотеці для дітейта бібліотеці-філії с. Великі Крушлинці про М. Носова. У бібліотеці-філії с. ВінницькіХутори про В.Симоненко. У бібліотеці-філії с. Широка Гребля про В. Королів-Старий.Всього ці заходи відвідало понад 300 дітей.

Ковтун, Г. Це нашаісторія...: [за ініціативи Шаргородської районної бібліотеки для дорослихчитачів, відбулась презентація книги Анатолія Нагребецького «Шаргород –еврейское местечко»] / Г.Ковтун // Шаргородщина. – 2013. – 21 черв. – С.4.

24 червня в Немирівській районній дитячій бібліотеці для учнів 5-9класів відбувся перегляд літератури на тему: «Головний Закон України», до дняКонституції України. На перегляді представлені матеріалами про історіюУкраїнської Конституції та книги на правознавчу тематику. З учнями 6-7-х класівпроведена інформаційна година: «Жити за Основним Законом».

26 червня директорВінницької районної централізованої бібліотечної системи Т. М. Мазур запросилаколег в бібліокафе на зустріч, присвячену Дню молоді – «Молоді імена налітературній мапі України». На зустрічі відбулося знайомство з відомими увсьому світі авторами, такими як Ірен Карпа з її твором «Цукерки, фрукти,ковбаса», Тетяною Малярчук – «Біографія випадкового чуда», Світланою Пиркало –«Не думай про червоне», Максимом Кідрук – «Навіжені в Перу», Аллою Шамаєвою –«Останній шанс». Поряд з відомими письменниками на зустрічі прозвучали імалознайомі імена сучасних українських молодих поетів таких як: МаріаннаКияновська, Мар’яна Савка та Олена Гаран. Також прозвучали пісні на віршімолодих українських поетів, у виконанні юних талантів, переможців районногоконкурсу естрадної пісні: А. Янчук (с. Малі Крушлинці), А. Швачко (с.Сокиринці) та А. Мартинюк (с. Лука-Мелешківська).

27 червня уЯмпільській районній бібліотеці відбулась презентація книги «Про що мовчитьрічка Русава», письменника-земляка, вихідця з с. Русава Ямпільського району,полковника у відставці Валентина Миколайовича Денисова. У книзі зібрано багатоісторичних матеріалів про заснування сіл: Оксанівка, Русава, Дзигівка,Писарівка, м. Ямполя; матеріали, ілюстрації, світлини, мапи окремих історичнихперіодів розвитку даних населених пунктів, розповіді про окремих видатних осіб,жителів, родин. У презентації взяли участь голова районної державноїадміністрації А. М. Комар, голова районної ради В. М. Жереб, представники ЗМІ,краєзнавці.

Вінницька ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва

3 червня, до170-річчя від дня народження видатного російського вченого-природознавця,фізіолога, біолога, перекладача, публіциста, ім’я якого з 1923 р. носитьВінницька обласна універсальна наукова бібліотека, відділ наукової інформаціїна бібліографії підготував бібліографічний список веб-сайтів «К. А. Тімірязєв.Життя та діяльність», який можна переглянути на сайті бібліотеки http://old.library.vn.ua

Відділ документів з гуманітарних, технічних таприродничих наук провів цикл заходів:

·книжково-ілюстративну та віртуальну виставки «КлиментАркадійович Тімірязєв – вчений зі світовим ім’ям»;

·інформаційну годину «Климент Тімірязєв: йогоім’ям названа Бібліотека»;

·бесіди біля виставки.

4 червня у відділіекономіки та аграрного виробництва відбулась книжкова виставка «Зеленийдивосвіт», до Всесвітнього дня навколишнього середовища.

6 червня у відділмистецтв відкрилась виставка матеріалів «Через століття до сердець», до 1025-річчяхрещення Київської Русі.

6 червня вІнтернет-центрі відбулись чергові відкриті читання у рамках проекту «Класичнийчетвер. 10 кращих книг» театру книги «Прочитання» присвячені «Пам’яті Рея Бредбері».

6-27 червня у фойєВінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулась виставка картин художника О. Кучанського.У рамках плану заходів з підготовки та проведення Року дитячої творчості ВОУНБім. К. А. Тімірязєва презентувала творчість молодого художника. ОлексійКучанський займається у художній студії «Барви України», працює у техніках:гобелен, графіка, живопис.

 

   9 червня, у рамках VІ Всеукраїнськогофестивалю «Підкова пегаса – 2013», біля центрального входу в основне приміщенняВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулися майстер-класи, поетичні читання «На ґанкуСоборної». У читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних таприродничих наук пройшов прес-брифінг, нагородження і виступи лауреатівфестивалю. Цьогорічний поетичний фестиваль «Підкова Пегаса» присвячений75-річчю відомого поета, нашого земляка А. А. Бортняка. У виконаннітеатру-студії «Сьоме небо» ВНМУ ім. М. І. Пирогова та театру книги «Прочитання»ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва була представлена поетична вистава «Серце дня» запоезіями А. Бортняка.

 

   10 червня у відділі документів ізгуманітарних, технічних та природничих наук відбулась книжково-ілюстративнавиставка «Поэт в России больше чем поэт...», присвячена 120-річчю від днянародження В. В. Маяковського, 80-річчю від дня народження А. А. Вознесенського,80-річчю від дня народження Є. О. Євтушенка.

12 червня у відділіекономіки та аграрного виробництва відбувся тематичний перегляд «Адам Сміт –економіст, засновник сучасної економічної теорії», до 290-ї річниці від днянародження.

13 червня програма«Бібліоміст» у співпраці з громадськими організаціями «Свобода слова» та «ЦентрМедіареформ» провели на базі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва тренінг длябібліотекарів області по роботі зі ЗМІ та піару бібліотек. Учасників тренінгунавчили, як зацікавити журналістів висвітлити бібліотечні послуги та успіхи, якдонести ключове повідомлення до широкої громадськості через засоби масовоїінформації, як ефективно провести публічний захід, який буде гарно висвітленийу пресі.

15 червня відділкраєзнавства запропонував до уваги користувачів бібліотеки віртуальний перегляд«Пам’яті Василя Федоровича Циганюка», до 65-ї річниці від дня народження педагога,режисера, колишнього директора Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслуженогопрацівника культури України – Василя Федоровича Циганюка.

19 червня вприміщенні ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулась книжкова виставка «Конституція– основний закон громадянського суспільства і держави», приурочена до 17-їрічниці Конституції України. Виставка складалася з п’яти розділів: «Минуле тасучасне українського конституціоналізму», «Особистість: конституційно-правовийстатус», «Народний суверенітет в Україні: форми забезпечення», «Система органівдержавної влади: принципи організації», «Правові гарантії місцевої демократії».Документи представлені на виставці висвітлили основні етапи історії КонституціїУкраїни, її юридичні засади, основні принципи, структуру, функції, порядок реалізації.

19-20 червня відбувсянавчальний візит бібліотекарів України до бібліотек Вінниччини, організованийпрограмою «Бібліоміст». В рамках заходу бібліотекарі ознайомилися з роботоюВінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, ЦБС м. Вінниці, бібліотеками Барського,Хмільницького, Могилів-Подільського районів.

20 червня у відділіпопереднього замовлення, МБА та видачі літератури відбувся тематичний перегляд«Творча щедрість Наталії Забіли», присвячений 110-й річниці від дня народженняписьменниці.

20 червня вІнтернет-центрі відбулась книжкова виставка «Нове… Цікаве… Необхідне…». Усі бажаючімали можливість дізнатись як правильно користуватись Інтернетом, пошуковимисистемами та ін.

22 червня, до Дняскорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, відділ документів ізгуманітарних, технічних та природничих наук підготував виставку-пам’ять «Запалітьскорботи свічку...».

24 червня у відділі рідкіснихі цінних видань відбувся перегляд літератури «Історико-патріотичні сюжети ЯнаМатейка», присвячений 175-річчю від дня народження відомого польськогохудожника. До уваги користувачів були представлені унікальні видання ХІХ ст.,які розкривають життєвий шлях і творчий доробок митця.

25 червня у секторіправової інформації, за участю представників Департаменту інформаційноїдіяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, місцевих органіввлади, науковців, юристів, громадських організацій м. Вінниці, відбувся «круглийстіл» на тему: «Конституція України як соціальна цінність для людини, державита суспільства».

25 червня відділдокументів із гуманітарних, технічних та природничих наук для вихованцівВінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей тамолоді з функціональними обмеженнями «Обрій» провів природничо-інформаційнугодину «Сім чудес України», під час якої було презентовано відеосюжет та книгиза темою заходу.

26 червня уВінницькій обласній філармонії відбулась презентація книжково-ілюстративноївиставки «Конституція України – Основний Закон громадянського суспільства ідержави», у рамках проведення урочистих заходів присвячених 17-й річниціОсновного Закону України.

27 червня відділрідкісних і цінних видань підготував тематичний перегляд літератури«Конституція України: історичний аспект». До уваги користувачів представленіматеріали про Пилипа Орлика та його Конституцію, Конституції часів радянськоївлади та незалежної України.

27 червня -1 липня у відділідокументів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбуласькнижково-ілюстративна виставка «Ми – українці», до Дня Конституції України.

 

Музейна діяльність

1 червня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулась третя Молодіжна бієнале традиційних українських ремесел. Під час церемонії відкриття відбулось нагородження учасників та переможців – дітей та молоді зрізних творчих студій та гуртків декоративно-ужиткового мистецтва Вінницької області. Молодіжна бієнале українських традиційних ремесел була заснована Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм в 2009 р. Мета заходу – стимулювання творчих імпульсів молоді, підтримка бажання працювати саме на теренах народного мистецтва та ознайомлення широкого кола глядачів з досягненнями вінницьких майстрів та юних митців. В цьогорічній експозиції представлені твори зкераміки, різьблення по дереву, плетіння з лози та соломи, а також витинанки, писанки, декоративний розпис, народне малярство, ткацтво, тощо. Загалом 268творів вісімдесяти семи учасників з Оратівського, Жмеринського, Тиврівського, Ілінецького, Немирівського та Хмільницького районів.

  

У Вінницькому обласному художньому музеї відбувся ХІV щорічний дитячий фестиваль-конкурсвізуального мистецтва «Арт-Олімп» – 2013, що традиційно проходить у рамках святкування Всесвітнього дня захисту дітей. У конкурсі прийняли участь вихованціарт-майстерень, гуртків, студій, художніх шкіл, шкіл мистецтв, загальноосвітніх шкіл м. Вінниці, школи більше десятьох районних центрів Вінницької області. Конкурс проводився для юних художників віком від 6 до 17 років у трьох вікових категоріях. Цьогоріч було обрано 25 переможців з Вінниці і 14 з районів Вінницької області, яких організатори нагородили дипломами «Кращий юнийхудожник року» та цінними подарунками. Присутніми були директори шкіл, вчителі,батьки, друзі, запрошенні гості та представники ЗМІ.

1 червня у Музеїісторії м. Козятина відбулася виставка робіт юних гуртківців Центру дитячої та юнацької творчості К. Швець та І. Гуменюк. Виставка Катерини Швець мала назву«Незвичайне у звичайному», яка продемонструвала 16 виробів з лози. Керівник гуртка«Сувенір» Центру дитячої та юнацької творчості С. Гуменюк розповіла про роботугуртка та представила оригінальні вироби свого сина І. Гуменюка.

8 червня в Тульчинському районному музеї відбулось відкриття філокартичної виставки-експозиції «Знамениті та видатні люди нашого світу та України в філателії та філокартії», місцевого колекціонера, лікаря за фахом В. Пащука, за участю голови Вінницької обласної організації Асоціації філателістів України О. Поляковського, співзасновника Вінницького міського товариства колекціонерів М. Кондратюка, представників райдержадміністрації, районних ЗМІ, громадськості м. Тульчина. Учасники заходу подякували В. Пащуку за багаторічну громадську роботу щодо популяризації філокартичної та філателістичної справи в районі та області, відзначили позитивний естетичний та патріотичний вплив подібних заходів на молодь та інші верстви населення.

12 червня відчинивсвої двері для вінничан мобільний музей Блаженного Іоанна Павла ІІ. Урочисто відкрили роботу музею заступник голови ОДА Л. Спірідонова, генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек та митрополит Вінницький і Барський Симеон. Музейну експозицію розмістили в 18-метровому автобусі. У музеї знаходяться особисті речі понтифіка та його маловідомі фотографії, представленінавіть фільми про особисте життя Папи Римського. Крім того, тут можна побачити часослов, яким користувався Іван Павло ІІ під час щоденної молитви, перо, взуття, лижі,нагрудний хрест, рясу і головний убір понтифіка, а також годинник з особистої резиденції Папи в Кастель Гандольфо. Мобільний музей Іоанна Павла ІІ є новим проектом Центру Іоанна Павла ІІ в Кракові. Його мета – популяризація думок інастанов Святішого Отця.

  

25 червня Могилів-Подільський районний музей етнографії та народного мистецтва ім. М. Руденко відсвяткував свій 10-ти річний ювілей. У святкуванні взяв участь голова РДА М. Вдовцов. Основний фонд музею складає творча спадщина відомої фольклористки і майстрині витинанки, заслуженого працівника культури України М.А. Руденко з с. Слобода-Яришівська. Близько сотні витинанок, альбоми з фотографіями, книги з особистої бібліотеки, численні листи, рукописи фольклорних записів, деякі особисті речі передав син Марії Авксентіївни В. П. Руденко.Директором музею було призначено відому майстриню народної творчості, журналістку, послідовницю М. Руденко – Марію Гоцуляк.

У червні у Вінницькомуобласному краєзнавчому музеї, у рамках проекту «Ніч музеїв», продовжила роботу виставка «Середньовічний замок». До експозиції увійшли середньовічні обладунки, зброя, побутові речі. Їх виготовив вінницький майстер Владислав Шапронь, щоб сучасникимогли поринути у стародавню атмосферу та ще й мали можливість приміряти на себе обладунки і шоломи. Крім того, представлені побутові речі торговців іремісників, їх костюми. Найдавніший з представлених на виставці – комплектлицаря-тамплієра ХІІІ ст. Переважна більшість обладунків створена за зразкамиXV ст. Виставка триватиме до 15 серпня

Театрально-концертна діяльність

4 червня у Вінницькому обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім.М. Садовського відбулося урочисте нагородження учасників ХХІ обласного фестивалю творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір усебе». Учасників фестивалю привітали заступник голови ОДА Л. Спірідонова таперший заступник голови обласної Ради І. Кревський. Переможцям фестивалю почесні гості вручили дипломи та подарунки. Цьогоріч у обласному Фестивалі взяли участь 135 осіб до 35 років, в яких попри життєві негаразди живе наснага творити. ХХІ обласний фестиваль творчості і талантів дітей та молоді зособливими потребами «Повір у себе» розпочався 23 травня з відкриття уобласному краєзнавчому музеї виставки робіт усіх його учасників. Відвідувачівиставки мали можливість ознайомитися з понад 500 роботами учасників. Серед них – твори образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва, вироби з паперу, дизайнерські композиції з використанням природного матеріалу, м’які та в’язані іграшки, одяг, листівки, сумки, прикраси, вироби з дерева, архітектурні композиції, фото, а також літературні твори. Усі глядачі, які познайомилися зроботами, що були представлені на виставці в музеї, мали можливість віддатисвій голос за учасника, роботи якого сподобались. У голосуванні взяли участь1044 глядачів виставки. Після нагородження всі учасники заходу переглянули святкову виставу, яку підготували актори Вінницького обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Садовського.

13 червня уконцертній залі «Плеяда» відбувся інтегрований концерт незрячих виконавців, провідних українських артистів та оркестру Національного театру ім. М.Заньковецької (м. Львів). Концерт, як і весь проект, в рамках якого він відбувався, має назву «Відчинилося життя». Серед незрячих виконавців була й талановита співачка з Вінниці – Наталія Слюсарчук. Також співали артисти, які не бачать з інших міст України. Участь у концерті взяли фронтмен гурту «Тартак» О. Положинський і скрипаль-віртуоз, фіналіст телевізійного шоу «Україна маєталант» О. Божик. Учасників проекту привітала заступник голови ОДА Л.Спірідонова. За п’ять років у рамках проекту відбулося 40 інтегрованихконцертів в Україні, Польщі, Білорусі, Молдові, Угорщині, Швеції.

16 червня нацентральній площі м. Козятин в рамках святкування Дня молоді відбулося свято – «Байки Крилова…ожили!». Організував веселу забаву молодіжний театр «Погляд» приміському Будинку культури за сприянням міського відділу культури та туризму іміської ради. На імпровізованій сцені юні актори розповідали байки, грали,створюючи одночасно мізансцени байок. По закінченню міні-вистави проводили різноманітні конкурси, забави та змагання.

Музичне життя Вінниччини

Рябоконь, О. Невисихає криниця Гната і Явдохи : [у с. Зятківці відбулося щорічне обласне святоукраїнської народної пісні, приурочене збирачу неповторних народних скарбівГнату Танцюрі. Близько сорока художніх колективів з усіх куточків Вінниччини представляли своє вокальне та художнє мистецтво. На святі були присутнізаступник голови ОДА Л. Спірідонова, начальник управління культури та туризму ОДА М. Скрипник, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун, голова Гайсинської РДА С. Скиць та ін. Переможцем свята визнано фольклорний аматорський зразковий дитячий колектив «Зозулята» з м. Гайсина, їм вручено грамоти та перехідний приз ім. Г. Т. Танцюри. Також делегація з Вінницівідвідала музей Г. Т. Танцюри у м. Гайсин, поклала квіти до пам’ятного знака Явдосі Зуїсі в с. Кушинці ] / О. Рябоконь // Трибуна праці. – 2013. – 11 черв.– С. 1.

27 червня у м.Калинівка відбувся обласний конкурс сучасної популярної музики «Музика літа». Участь у конкурсі прийняли аматорські вокально-інструментальні ансамблі, рок-гурти, солісти-інструменталісти району та музиканти з міст Хмільник Тульчин, Могилів-Подільський, Вінниця. За підсумками конкурсу І місце зайняли молоді виконавці з міста Хмільник. Переможці та учасники конкурсу отримали дипломи таподарунки.

30 червня нацентральній площі м. Ямполя відбувся перший рок-фестиваль «Північ рок», присвячений третій річниці створення молодіжної організації «Молодь Ямпільщини» та до Дня молоді. На фестивалі виступив гурт «Delirium Insanes» (Ямпіль), хедлайнером свята став найкращий рок-гурт України «Моноліт».

Кіномистецтво

Тращук, В. У Липовці знімають кіно : [конкурс аматорського відео пройшов у Липовецькому кінотеатрі ім. Кірова. Після перегляду відеокліпів, які здобули першість у номінації «Липовець – моє місто», міський голова М. Майданюк нагородив грамотою та призом переможця номінації О. Щедрика за відеофільм «День ВДВ». Переможцями у 2 номінації – «Комедійний епізод» стали Р. Баліцький (відеофільм «Обратный отсчет»), О. Щедрик («Вінниця-Липовець), команда КВК «Баскет» («Володарі світлового міста»). Нагороду за перемогу у третій номінації «Музичний відеокліп» отримав О. Шерр за кліп «По ту сторону золотой реки»] /В.Тращук // Липовец. вісті. – 2013. – 7 черв. – С.3.

Образотворче мистецтво

4 червня в Іллінецькій районній дитячій бібліотеці відкрилась виставка графічнихробіт «Магія простого олівця», учениці 8-го класу Іллінецької ЗОШ №1 Тетяни Херовимчук. Юна художниця активна учасниця студії образотворчого мистецтва районного центру дитячої та юнацької творчості. Неодноразово приймала участь вобласних та районних конкурсах, де посідала призові місця.

  

11 червня у виставкових залах Вінницького художнього музею відбулось відкриття виставки «Корифеї українськогомистецтва» з фондів Дирекції художніх виставок України, діяльність якої поєднує створення державного художнього фонду і активну популяризацію в Україні та заїї межами кращих надбань вітчизняного мистецтва. На виставці були представленіполотна видатних українських митців ХХ століття: М. Глущенка, С. Шишка, О.Шовкуненка, М. Дерегуса, Г. Мєліхова, С. Подерев’янського, В. Пузиркова, З.Шолтеса, А. Кашшая, В. Чегодара, В. Одайника, Ф. Захарова, В. Непийва, А.Пламеницького, Т. Хитрової, К. Ломикіна, Є. Валобуєва, О. Артамонова, В. Сидорука,В. Цвєткової, О. Лопухова, М. Романишина, Є. Контратовича та В. Полтавця. Ці художники ще за життя стали відомими не лише в Україні, а й за її межами. Кожен пейзаж чи натюрморт, який представлений на виставці, яскраво показує характер і манеру письма живописця, його високу художню майстерність. Дана виставкавіддзеркалює все розмаїття жанрів і стилів українського мистецтва ХХ століття.

  

14-18 червня в с. Круподеринці Погребищенського району відбувся обласний пленер народного малярства «Живі традиції Поділля». Урочисте відкриття пленеру відбулось на території музею графа М. П. Ігнатієва. Захід відкрила начальник відділу культури і туризму Погребищенської РДА Г.Кравчук. В роботі пленеру взяли участь відомі майстри Вінницької області.Учасники пленеру вшанували пам’ять відомої фольклористки Н. А. Присяжнюк і поклали квіти до її могили. Відвідали історичну пам’ятку архітектури церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Всі присутні ознайомились з виставкою робіт, привезену учасниками пленеру. Самодіяльні митці Павлівського сільського Будинкукультури привітали народних майстрів Вінниччини концертною програмою.

18 червня в с.Круподеринці Погребищенського району відбулося закриття обласного пленеру народного малярства «Живі традиції Поділля» за участю художників з області, які відобразили на своїх полотнах краєвиди та історію села. У заході взяли участь начальник управління культури та туризму ОДА М. Скрипник, директор ОЦНТ Т.Цвігун та голова райдержадміністрації В. Осадчук. Присутні оглянули виставку картин учасників пленеру та музей графа Ігнатьєва. Під час урочистостей М.Скрипник і Т. Цвігун нагородили дипломами і сувенірами учасників пленеру та начальника відділу культури та туризму Погребищенської РДА Г. Кравчук – подякою за організацію заходу. В. Осадчук, від імені райдержадміністрації і районноїради нагородив учасників пленеру грамотами і стипендіями. На завершення свята відбулась концертна програма за участю народних колективів, солістів та гумористів району.

  

Самодіяльна народна творчість

Фестиваль дитячо-юнацької творчості «Хмільницька веселка» : [у м. Хмільник відбувся І Регіональний конкурс-фестиваль дитячо-юнацької творчості «Хмільницька веселка». Свою творчість презентували юні митці з міст Калинівка, Літин, Хмільник та сіл Хмільницького району. Фестиваль проходив у трьох номінаціях: естрадний спів, хореографія, образотворче та декоративно-прикладне мистецтво. Номінантів та усіх учасників привітали перший заступник міського голови, секретар міської ради П. Дреженков та директор Хмільницької школи мистецтв В. Автодійчук. Підсумком заходу став Гала-концерт та церемонія нагородження переможців. У рамках конкурсу відбулися екскурсія по місту та до дельфінарію] // Я та містоХмільник. – 2013. – 6 черв. – С. 8.

18 червня у Крижопільському районному Будинку культури відбувся щорічний традиційний конкурс молодих виконавців сучасної пісні «Золота криниця» на здобуття премії самодіяльного композитора, музиканта, керівника багатьох творчих колективів Д. Казанського. У конкурсі прийняли участь 33 учасники віком від 7 до 20 років. Премію Дмитра Казанського та Диплом лауреата конкурсу «Зоряна криниця – 2013» отримала юнаспівачка з с. Вільшанка – В. Кричун. Начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації, голова журі О. Кройтор привітала усіх учасників конкурсуі вручила їм грамоти, а переможці отримали цінні подарунки та квіти.

28 червня в с. Пологи Теплицького району відбувся перший районний фестиваль народної творчості «Пологівські обереги». На площі біля сільського Будинку культури розмістилась виставка майстрів народного мистецтва Тепличчини. Розмаїття випічок, рушників, хусток, вишитих картин, сорочок, скатертин, серветок, прикрас та картин з бісеру, природного матеріалу, випалювання та розпису привертало увагу гостей та учасників дійства. З вітальними словами до присутніх звернулись провідний методист обласного центру народної творчості Ж. Дмитренко, перший заступник голови районної державної адміністрації А. Ніколайчук, начальник відділу культури і туризму В. Прокопенко, голова територіальної громади Т. Курко. Відбувся святковий концерт за участі аматорів художньої самодіяльності: народного аматорського ансамблю «Любисток» районного Будинку культури, зразкового аматорського колективу «Фантазія» районного Будинку культури, фольклорного колективу «Горлиця» Орлівського сільського клубу, вокального колективу Великомочульського сільського Будинку культури, фольклорного колективу «Надія» Побірського сільського клубу та ін. Господарі свята – фольклорний колектив«Слупичка» Пологівського сільського Будинку культури розважав гостей та пригощавукраїнськими стравами.

Художня самодіяльність

Сауляк, В. Неповторнийсвіт дитинства : [у Мурованокуриловецькому районному Будинку культури відбувсяфестиваль серед обдарованих і талановитих дітей «Ранкова зірка». З вітальнимисловами звернулися до присутніх голова РДА В. Максимчак та голова районної радиВ. Гук. У святі взяли участь понад 500 вихованців дитячих садків та навчальнихзакладів району. Свою творчість діти презентували в номінаціях вокалу тахореографії. Переможці фестивалю «Ранкова зірка» і всі його учасники отримали уподарунок солодощі та сувеніри] / В. Сауляк // Наше Придністров’я. – 2013. – 6черв. – С. 5.

29 червня, на площіТеатральній у м. Вінниці, відбувся концерт у рамках проекту «Мистецьківихідні». Маленькі вінничани співали та танцювали для мешканців та гостей міста. Також для дітей проходили різноманітніконкурси та вікторини у яких малеча могла проявити свою кмітливість тапродемонструвати знання героїв радянських мультфільмів.

  

   30 червня в Жмеринському районномуБудинку культури відбувся ІV звітний концертклубу «Жасмин», що зібрав шанувальників мистецтва східного танцю. Гостями святабули керівник школи східного танцю «Болеро», чемпіонка світу з східних танцівТ. Чистякові; керівник школи «Валькірія», чемпіонка України з східних танців М.Ничипорук та ін. Близько двох десятків хореографічних композицій представилиюні танцівниці. Усі учасники концерту були нагороджені грамотами та пам’ятнимисувенірами.

Декоративно-прикладнемистецтво

8 червня у кіноконцертнійзалі «Райдуга» відбувся проект «Галявина творчості», що став одним з тринадцятипереможців конкурсу програм громадських організацій, яким надається фінансовапідтримка з обласного бюджету. Проект спрямований на розвиток творчихздібностей особистості та залучення різних верств населення міста до участі утворчих майстер-класах. У рамках культурно-суспільного проекту «Галявинатворчості» проходили майстер-класи з петриківського розпису, боді-арту,об’ємних аплікацій, виготовлення мильних бульбашок у домашніх умовах,підготовка рамок для фотографій тощо. Маленьким учасникам було запропонованонизку цікавих конкурсів: «Гоп у річку», «Карлики і велетні», «Уважні сусіди».Переможцям вручили запрошення до ігрового кафе «Мегамошка». З нагоди святкуванняВсесвітнього дня бабусі, координатори проекту встановили стенд, на якому коженбажаючий мав можливість написати листівку або побажання своїй бабусі, а такожстворити власними руками подарунок.

  

  26 червня, вперше у Вінницькому районі,за ініціативи районної бібліотеки, було проведено майстер-клас з графіті дляпочатківців. Графіті як молодіжна субкультуранабуває все більшої популярності серед молоді. Насамперед, цей видмистецтва необхідно опанувати на папері розмальовуючи його фарбами, кольоровимифломастерами. По закінченню майстер-класу були продемонстровані кращі роботи. Середних: Б. Шринчук, В. Олійник (смт Стрижавка), О. Козак (с.Стадниця), А Янчук(с.Малі Крушлинці), А. Малярський (смт Вороновиця). Побажанням учасниківмайстер-класу стало прохання у наступному році провести районний фестиваль«Молодь малює графіті».

Творчі звіти, конкурси,фестивалі, свята мистецтв

1 червня в с.Серебрія Могилів-Подільського району відбулось свято «Витинанки дитячогосміху», приурочене Міжнародному дню захисту дітей. Дітей району різних віковихкатегорій: переможців олімпіад та конкурсів, діток з багатодітних родин, прийомнихсімей, інвалідів запросили на свято, де вони мали можливість подивитисясвятковий концерт та прийняти участь в різних конкурсах, змаганнях. Завітали насвято народний депутат України О. М. Калетник, голова РДА М. Л. Вдовцов, головарайонної ради О. П. Антонюк та його заступник І. П. Чічірко, представники ЗМІ. Керівникирайону звернулись до присутніх з вітальними словами та відзначили найкращих дітейграмотами і цінними подарунками. О. Калетник привітала дітей та їх батьків зісвятом, вручила DVD програвачі танцювальним колективам загальноосвітніхзакладів смт Вендичани та с. Серебринець. Після офіційної частини відбувсясвятковий концерт, який підготували діти-аматори народного мистецтва району.

1 червня в Тульчинському обласному спеціалізованому будинкудитини відбувся святковий концерт присвячений Дню захисту дітей, активнимиучасниками якого стали вихованці старших груп. Діти підготували святковупрограму, в якій прозвучали вірші, пісні, присвячені приходу літа. На святоприйшли заступник голови районної державної адміністрації М. І. Колібабчук,начальник служби у справах дітей В. П. Мельник, директор районного центру длясім’ї, дітей та молоді О. О. Остропольська та ін., які вручили дітям подарунки.

1 червня в м.Тульчині відбулись районні заходи з нагоди Міжнародного дня захисту дітей заучастю заступника голови райдержадміністрації М. Колібабчук, начальникауправління соціального захисту населення райдержадміністрації М. Богача,начальника відділу освіти райдержадміністрації М. Митрицана, директорарайонного Будинку дітей та юнацтва Л. Мельник, представників окремихструктурних підрозділів райдержадміністрації, районного Будинку дітей та юнацтва,навчально-виховних закладів міста, місцевих ЗМІ, громадськості. М. Колібабчук зМ. Митрицаном вручили окремим учням Почесні грамоти Департаменту освіти і наукиоблдержадміністрації за призові місця у різноманітних обласних конкурсах тазмаганнях. В концертній програмі «Ми – діти української землі!» взяли участьзразкові вокальні та хореографічні ансамблі: «Домісолька», «Елегія», «Імперіятанцю», «J-dans», окремі солісти, спортсмени, представникиспортивно-туристичного клубу «Сталкер» та ін. Відбулась виставка дитячоїтворчості вихованців Тульчинської районної станції юних натуралістів.

1-2 червня у школах Іллінецькогорайону відбулись випускні вечори. Привітати дітей з важливою подією у їхньомужитті завітали представники районної державної адміністрації та районної ради,сільські, селищний, міський голови. Почесним гостем випускного вечора ставголова РДА В. Ящук. Він привітав випускників із закінченням навчання йотриманням атестата про загальну середню освіту та побажав успішно скластизовнішнє незалежне оцінювання, вступити до омріяних навчальних закладів та,найголовніше, обрати правильний шлях у житті. Медалістам головарайдержадміністрації вручив почесні грамоти райдержадміністрації та районноїради і пам’ятні подарунки.

 

   1 червня в Козятинському загальноосвітньомунавчально-виховному комплексі І-ІІІ ст. «Школа-інтернат-гімназія ім. В. М.Підгорбунського» пройшло свято літа, дитинства і посмішок, до Міжнародного днязахисту дітей. Привітати дітей завітали головний спеціаліст відділу у справахсім’ї та молоді РДА О. Шклярська, головний спеціаліст сектору з питань опіки,піклування та усиновлення РДА Т. Маслюк та директор центру соціальних служб длясім’ї, дітей та молоді І. Гасюк. На святі відбулись цікаві конкурси та бесідана тему: «Чи знаєш ти свої права?». Згодом, на цю ж тему, було запропонованонамалювати малюнки на асфальті, а також зобразити своє бачення майбутньоголітнього відпочинку. Усі учасники проявили неймовірні творчі здібності табезмежний політ фантазії. На згадку про цей день діти отримали пам’ятні подарунки.

В рамках відзначенняМіжнародного дня захисту дітей в Калинівському районі проведено ряд заходів,серед яких різноманітні ігри, конкурси малюнків та інше. Калинівською районноюбібліотекою для дітей було організовано конкурсно-розважальну програму«Бібліотека на дворі», де кожен з учасників отримав солодощі та подарунки.

1 червня в смтТиврів, з нагоди Міжнародного дня захисту дітей, відбулось традиційне святодитинства, в якому взяли участь близько 500 дітей з усіх територіальних громадрайону. Колона учасників свята пройшла центральною вулицею райцентру іздійснила покладання квітів до Меморіалу Слави. В залі районного Будинкукультури пройшов святковий концерт, конкурси, ігри, розваги для дітей. У фойє відбуласьвиставка кращих виробів дитячої творчості навчальних закладів району, такожвідбулись майстер-класи з різних видів мистецтва. Усім учасниками свята буловручено солодощі та подарунки від райдержадміністрації, районної ради,спонсорів.

1 червня жителі м.Немирова та гості міста в парку санаторію «Авангард» відсвяткували Міжнароднийдень захисту дітей, організований відділами райдержадміністрації та районним Будинкомшколяра. На танцювальному майданчику відбувся святковий концерт за участю дитячиххудожніх колективів району. Відбулась виставка художніх робіт маленьких митців,у тому числі і дітей з обмеженими можливостями. Переможці обласних таВсеукраїнських олімпіад у різних номінаціях отримали Почесні грамоти. Усіучасники свята отримали призи та солодощі.

1 червня Томашпільськийрайонний Будинок культури відзначив Міжнародний день захисту дітей. Привітатинайменших жителів району і вручити подарунки прийшли голова районної державноїадміністрації О. Корчовий та заступник голови районної ради Л. Нароган. Урамках свята відбувся концерт «Ми діти твої, Україно», на якому діти районупродемонстрували свої таланти.

1 червня у м. Бар знагоди відзначення Міжнародного дня захисту дітей відбулись святкові заходи. Зісловами вітання до дітей звернулися голова БарськоїРДА Г. Лук, голова районної ради М. Радіонов, депутат Верховної ради України В.Жеребнюк, голова районної громадської організації «Барське земляцтво» В.Рябоконь та начальник відділу освіти РДА А. Сторожук. Під час урочистостей керівники району нагородили призерів Всеукраїнськихобласних олімпіад та конкурсів грошовими преміями та грамотами Департаментуосвіти та науки облдержадміністрації, Почесними грамотами райдержадміністраціїта районної ради. У ході свята діти брали участь у конкурсі малюнку наасфальті, спортивно-розважальних заходах «Найсильніші, найспритніші», щовідбулися на міському стадіоні. Відбулась виставка творчих робіт юнихмайстрів-гуртківців центру позашкільної роботи, шкіл міста та реабілітаційногоцентру «Еверест», роботи яких об’єднані спільною назвою «Ми – твоє майбутнє,Україно!».

  

   1 червня на міському стадіоні «Колос»жителі м. Погребище відсвяткували 865-ту річницю з дня заснування. Народнийдепутат України Г. Калетник, Калинівський міський голова А. Шамалюк, головаПогребищенської райдержадміністрації В. Осадчук, голова районної ради ВОлексієнко та міський голова А. Білик привітали погребищан зі святом. Навідкритій сцені артисти Погребищенських ЗОШ № 1 та № 2, дитячої музичної школи,районного будинку художньо-технічної творчості дітей, міських дошкільнихустанов №1, №2, танцювальні колективи району привітали концертом гостей свята.Бажаючі мали можливість відвідати персональні виставки місцевих майстрівнародної творчості. Для найменших мешканців м. Погребища було організовано розважальні майданчики.

 

   3 червня у Збаразькому сільському клубіКозятинського району відбувся захід, приурочений Міжнародному дню захисту дітей.На свято були запрошені місцеві діти та гості села. Фахівець з соціальноїроботи Козятинського районного центру соціальних служб для сім’ї та молоді А. А.Здоренко провела цікаву бесіду про права дітей в Україні. Після бесіди  відбулась розважальна програма.

Зірочки Ямпільщинидемонструють свої таланти : [у Ямпільському районному Будинку культуридванадцятий раз поспіль відбувся районний фестиваль дитячої творчості «ЗірочкиЯмпільщини». Юні вокалісти, танцюристи, читці та музиканти продемонструвалисвої таланти та здібності. Свято відбулося за ініціативи та сприяння відділуосвіти Ямпільської РДА. Усі учасники фестивалю отримали солодощі, а переможціцінні подарунки] // Ямпіл. вісті. – 2013. – 7 черв. – С. 4.

7 червня вМурованокуриловецькому районному Будинку культури «Жовтень» відбувся районнийконкурс професійної майстерності працівників сільських клубних закладів «Клубнийпрацівник – 2013». Конкурс проводився з метою підвищення професійноїмайстерності працівників сільських клубних закладів, подальшого вдосконалення йрозвитку форм і методів культурно-освітньої та дозвіллєвої діяльності.Учасників конкурсу привітала начальник відділу культури і туризму РДА В. М.Веклюк. За рішенням журі, переможцем районного конкурсу професійноїмайстерності серед працівників сільських клубних закладівМурованокуриловецького району визнано директора Будинку культури с. Немерче –І. В. Ластавляка, II місце отримав художній керівник Снітківського СБК І. В. Бєлоліковта III місце отримав директор Дружбівського СБК М. К. Куцулим. Переможці таучасники конкурсу були нагородженні дипломами та грамотами.

Осаволюк, С. Фестивальдля маленьких набирає великих обертів : [на сцені Калинівського районногоБудинку культури відбувся районний фестиваль дитячої творчості «Веселідзвіночки». Цьогоріч окрім юних вокалістів на сцену вийшли молодші вікові групитанцювальних колективів «Квіточка» та «Лілея», ансамбль «Капітошки» та ін. Звітальним словом до всіх присутніх звернулися заступник голови районної ради А.Нагребецький, заступники голови РДА О. Лишик та М. Господарець, заступникміського голови О. Щьов. Усі учасники фестивалю отримали солодощі та цікаві ігри]/ С. Осаволюк // Прапор Перемоги. – 2013. – 7 черв. – С. 3.

12 червня біля приміщенняТульчинського районного Будинку дітей та юнацтва відбувся конкурс малюнку наасфальті «Світ очима дітей», організований районним центром соціальних службдля сім’ї, дітей та молоді. У конкурсі взяли участь учні загальноосвітніх шкілміста. Під час проведення конкурсу відбувся концерт за участі вокальних,танцювальних колективів та солістів районного Будинку дітей та юнацтва.Учасників дійства привітала директор районного центру соціальних служб длясім’ї, дітей та молоді – О. О. Остропольська. Переможці та учасники конкурсумалюнку на асфальті отримали солодощі та подарунки.

Ми – діти твоїУкраїно! : [під такою назвою у Чечельницькому районному Будинку культуривідбувся районний фестиваль, присвячений Міжнародному дню захисту дітей, заініціативи відділів: у справах сім’ї, молоді та спорту, освіти, культури татуризму, районного Будинку дитячої творчості. Після привітань відбуласьцеремонія нагородження грамотами та подарунками дітей за творчі здібності таактивну участь в районних, обласних, Всеукраїнських конкурсах та фестивалях.Завершилось свято концертною програмою за участі дитячих колективів] //Чечельницький вісник. – 2013. – 13 черв. – С. 4.

13 червня Володіївецькатериторіальна громада Барського району відзначила 520 років від дня заснування.На свято були запрошені заступник голови Барської РДА А. В. Франчук та головарайонної ради М. В. Радіонов. Під час святкового дійства керівник СТОВ «Нива»О. В. Ілюшко був нагороджений орденом «За заслуги перед Вітчизною», також йомубуло вручено сертифікат «Працівник року». На завершення свята відбувся концертпідготовлений самодіяльними колективами району.

Бондаренко, Ю. Казкове свято для козятинських малюків : [у м.Козятині стартував проект «Ура, канікули», з ініціативи міської ради та відділукультури. Свято відбулось біля Козятинського Будинку культури, ведучимивиступили вихованці театрального гуртка «Погляд». У розважальній програмі бралиучасть усі бажаючі діти, для них відбулись різноманітні ігри, конкурси, танці.Найактивніші учасники свята отримали солодкі подарунки] / Ю. Бондаренко // RIA Козятин. – 2013. – 13 черв. – С. 9.

14 червня у приміщенніОратівського районного Будинку культури відбулися урочисті заходи до Днямедичного працівника, у процесі яких відзначено грамотами, подяками, ціннимиподарунками та квітами. Урочистості з нагоди професійного свята розпочались зпривітання голови РДА Г.В. Кириленко, яка висловила слова подяки усімпрацівниками галузі охорони здоров’я за їх сумлінну та віддану працю. Аматорськимиколективами районного Будинку культури для медичних працівників підготовленосвятковий концерт.

15 червня відбулосьтеатралізоване святкування 428-ї річниці з часу заснування м. Шаргорода «В душіі серці мого міста лунає музика іскриста». Відкрив урочистості та привітав учасниківсвята міський голова І. Винокур. В концертній програмі виступали аматори сценирайонного будинку культури, шаргородської музичної школи та районного БДЮТу. Усвяті прийняв участь естрадно-духовий оркестр обласної філармонії гурт«Максимум» з Вінниці.

15 червня у с. БохоникиВінницького району, вже третій рік поспіль, було проведено свято українськоїкухні, або ще як його називають – свято борщу. Участь у заході взяли кращі кухаріз смт Стрижавка, сіл: Великі Крушлинці, Якушинці, Михайлівка, Комарів, Сосонка,Стадниця, Малі Крушлинці, Майдан, Парпурівці, Гавришівка, Кордишівка та ін. Святковістоли прикрашали вишиті рушники, також були представлені вироби з луски риби,бісеру, зерна, крупи, ікони вишиті бісером, хрестиком, роботи з черепашок,картини. На свято завітали: заступник голови Вінницької райдержадміністрації Н.Лебедєва, начальник районного відділу культури