Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Березень

Музейна діяльність

Протягом березня в літературно-меморіальному музеї ім. Михайла Коцюбинського продовжує працювати виставка живописця з Гайсина Юрія Совінського. На ній представлені натюрморти і київські пейзажі. Всього 36 робот, які автор малював з натури. До цього часу картини Ю. Совінського виставлялися на столичних аукціонах «Корнерс», «Арткапітал», «Вернісаж», «Епоха». До Вінниці з роботами художник приїздить вдруге.

6 березня у виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася фотовиставка «Світ жінки Поділля ХІХ-ХХІ століття». Фотографії жінок різних часів, старовинні прикраси, одяг та жіночу білизну давніх часів можна побачити на виставці. Присвячена вона Міжнародному жіночому дню 8 березня. В експозиції зібрані фотографії із колекцій Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського, обласного краєзнавчого музею, Державного архіву Вінницької області та з приватних родинних збірок. Саме у ХІХ столітті фотографія набула широкого розповсюдження. На світлинах тих часів зображено переважно шляхетні образи жінок, імена яких маловідомі. Проте серед них є і відомі особистості – меценатка княгиня Марія Щербатова, панянки родини Кульматицьких, доньки першого вінницького архітектора Григорія Артинова та інші. Проект здійснюється під генеральним патронатом благодійного фонду «Батьківська земля». Окрім виставки керівництво організації вирішило подарувати жінкам-волонтерам, які працюють у фонді, ще й тренінг особистісного розвитку. Виставка триватиме до 31 березня.

12 березня у вінницькому обласному художньому музеї відкрилася виставка земляка, уродженця с. Ободівка Тростянецького району, відомого українського художника-постімпресіоніста Олекси Новаківського (1872-1935) за назвою «Олекса Новаківський – видатний художник України і всього світу». Виставка проходить у рамках Міжнародного мистецького проекту Україна-Словаччина. На виставці представлено 54 олійних полотна, акварелей та етюдів художника з приватної колекції доктора філологічних наук, академіка Національної академії наук України, професора Пряшівського університету Миколи Мушинки, відомого словацького вченого, автора численних наукових праць, громадського діяча, колекціонера. Під час відкриття виставки була проведена арт-медіа акція, що представляє прес-конференції за участю кореспондентів та митців. До уваги широкої громадськості було доведено творчий та життєвий шлях видатного українського художника Олекси Варлампійовича Новаківського. Перший тур цієї виставки вже пройшов в США та Канаді. Другий – в Україні ( Львів – Київ – Вінниця – Хмельницький).

12 березня під назвою «Казкові дивоцвіти» у приміщенні Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулася виставка юної художниці Анни Гижко. Професійно навчатись малюванню вона розпочала у 7 років в центрі «Барви України». Анна вивчає різні техніки живопису: розпис олійними фарбами, графіка, батик, Петриківський розпис. У своїх картинах вона передає казковий світ, український колорит в природі, побуті, а також світ квітів та символів, що використовуються в Петриківському розписі.

12 березня у музеї історії м. Козятина відкрилася виставка художниці і модельєра Ольги Слободянюк за назвою «Я прийду до тебе у снах…». На виставці представлені декоративні панно, на яких у золотавій та перлинно-срібній кольорових гаммах зображені загадкові, вишукані, граційні романтичні жінки з витонченими рисами обличчя та розкішним волоссям. Дівчина з картини «Я пробачу тебе… колись» здається живою. Образ полотна «Все пам’ять серця збереже» навіює думки про смуток від нездійсненного, проте такого бажаного. Вже вдруге О. Слободянюк презентує свою творчість у цій залі.

12 березня колекція Вінницького краєзнавчого музею поповнилась дев’ятьма зразками різьбярського мистецтва ХХ ст., виконаними подільським майстром Аліком Порічковим. Маски ідолів та язичницьких богів музею подарував старший сержант міліції Віктор Старченко. Як розповіла мистецтвознавець Тетяна Журунова, подаровані зразки різьбярського мистецтва відображають смаки покоління 70-80-х років минулого століття. Вражає кількість збережених експонатів – це ціла колекція робіт одного майстра.

Поліщук, Л. Сто двадцяті іменини фіалок зустріли виставкою : [учасниці клубу «Сенполія-Центр» представили понад двісті видів фіалок у виставковій залі обласного краєзнавчого музею] / Л. Поліщук // 33 канал. – 2013. – 13 берез. – С. 14 : кольор. фотогр.

Панасюк, Т. Творіння із воску : [вперше у Могилів-Подільському краєзнавчому музеї відкрито виставку воскових фігур з м. Санкт-Петербург. На виставці представлені фігури історичних постатей, письменників, акторів, співаків, відомих в усьому світі і які є символами ХХ ст. Виставка триватиме до 31 березня] / Т. Панасюк // Краяни. – 2013. – 14 берез. – С. 6.

15 березня – 15 квітня у виставковій залі музею імені Михайла Коцюбинського відкрилася виставка творів художньої вишивки Галини Федорівни Шепітько. Назва експозиції – «Барвисті візерунки». Галина Федорівна родом з Липовецького району, педагог за фахом: пройшла трудовий шлях від учителя школи до викладача університету, доцента, проректора. Перебуваючи на заслуженому відпочинку написала дві збірки віршів, вишиває хрестиком копії полотен відомих художників А. Мухи, В. Боровиковського, Рафаеля, картини на релігійну тематику. Її колекція налічує більше двадцяти робіт. Серед представлених картин: «Сикстинська мадонна», на яку вишивальниця витратила 1 км ниток 32 відтінків, «Викрадена Психея», портрет Лопухіної тощо. Загалом на виставці представлено близько 30 вишиваних сюжетних та образних картин Галини Шепітко.

21 березня у приміщенні Жмеринської міської ради відбулося чергове засідання виконавчого комітету. Начальник управління культури і туризму В. Дудік доповів про роботу міського історичного музею, який за останній час відвідало близько тисячі шанувальників, з яких понад 600 – учні шкіл та училища. Експонати, представлені у музеї є справжньою історичною спадщиною. Робота музею значно покращилася після ремонту головної виставкової зали, що призвело до значного збільшення кількості відвідувачів. Тут відбулися виставки: «Краса рідного краю», «Заповіт старого майстра» (до 95-ліття мікромініатюриста Михайла Маслюка), «Пісня у дереві». В найближчих планах – закінчення ремонту другої виставкової зали, кошти на який виділила міська рада.

21 березня – 10 квітня до Міжнародного дня лялькаря у Вінницькому обласному художньому музеї презентована виставка «Авторська і народна лялька». Експозиція складається з більш як сотні ляльок, виконаних у різних техніках: як з традиційних (мішковина, глина, конопляні нитки, лляне полотно, тощо), так і з сучасних матеріалів (пластика, пінопласт, штучні тканини, надувні кульки). На виставці можна помилуватись етнічними ляльками у класичних українських традиціях, театральними ляльками-героями улюблених казок та мультфільмів, а також колекційними ляльками авторської роботи.

Кошманова, М. Різьба – поезія в дереві : [у Жмеринському міському історичному музеї відкрилася виставка робіт з різьби по дереву «Пісня в дереві». Виставка презентує роботи талановитих різьбярів: М. Панфілова, І. Кіськова, В. Дороша, Р. Кушніра, М. Богачука, О. Дмитренка. Настільні лампи, фруктовниці, рамки для фото, ложка достатку, кухонні дошки, шахи та багато інших витворів шанувальники мистецтва можуть побачити, завітавши до музею. Виставка триватиме два тижні] / М. Кошманова // Жмерин. газ. – 2013. – 22 берез. – С. 8.

27 березня у Вінницькому обласному художньому музеї зібралися ті, хто любить класичну музику. У Салоні мистецтв звучали популярні арії та романси, у тому числі твори видатного російського композитора Сергія Рахманінова, 140 років від дня народження якого відзначатимуть 1 квітня. Співали Залужена артистка України Ірина Швець (сопрано) та соліст Національної опери України Микола Губчук (баритон).

Дем’яненко В. Розмалюй цей світ кольорами : [під такою назвою в музеї «Літературна Немирівщина» відкрилася виставка художніх робіт учениці немирівської школи Аліни Куценко. В картинах юної художниці переважають національні мотиви, які особливо виливаються в зображення національного одягу та зображення мальовничих куточків рідного краю.] / В. Дем'яненко // Прибуз. новини. – 2013. – 28 берез. – С. 8.

Сегеда, Ю. День поезії в оселі Коцюбинського : [у музеї Михайла Коцюбинського пройшла творча зустріч з автором дитячих віршів і пісенної лірики Сергієм Свердлом та співачкою Веронікою Остапчук. На святі представив свій виступ бард з Києва Сергій Брайлян] / Ю. Сегеда // Вінниччина. – 2013. – 29 берез. – С. 8 : кольор. фотогр.

Театрально-концертна діяльність

Рябоконь, А. Я б тобі небо прихилив... Плакати дозволено : [про виставу «Я б тобі небо прихилив...» за мотивами драми І. Карпенка-Карого «Безталанна», яку грають майже рік на малій сцені облмуздрамтеатру ім. М. Садовського] / А. Рябоконь // 20 хвилин. – 2013. – 6-7 берез. – С. 19 : кольор. фотогр.

25 березня у Вінницькому академічному обласному театрі ляльок «Золотий ключик» відбулася прем’єра. Це дипломна робота режисера, випускниці Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого Марічки Власової. В основу дипломної роботи лягла казка Елінор Фарджон «Хочу місяць». Хоча твір написаний у минулому столітті, і події у ньому відбуваються в королівському дворі, але тематика вистави актуальна і сьогодні. «Хочу місяць» – казка-роздум для дорослих, у ній джерела і наслідки дитячого вередування. Англійська письменниця, лауреат міжнародної премії Г. К. Андерсена, каприз маленької принцеси довела до абсурду. Як усе це відбувалося, змогла передати режисер-початківець М. Власова і актори Вінницького лялькового театру.

27 березня Своєрідним звітом митців до професійного свята Міжнародного дня театру стала прем’єрна вистава «Анна Кареніна», в якій задіяна мало не вся трупа академічного музично-драматичного театру ім. М. К. Садовського. Чудові костюми, до дрібниць продумані декорації, прониклива гра акторів не залишили байдужим жодного глядача у вщент заповненій залі. Під враженням чарівного дійства, вітаючи театральних діячів Вінниччини зі святом, заступник голови облдержадміністрації Любов Спірідонова відмітила: «Ми щасливі сьогодні, що маємо в області таких два театральні колективи, які не просто гідно тримають першість серед українських театрів, примножують традиції національної театральної школи, але мають власне обличчя. Ми сьогодні мали чудову нагоду поринути в чарівний світ театральної магії». Зі словами привітання до шанувальників театрального мистецтва звернулися також головний режисер-постановник музично-драматичного театру ім. М. К. Садовського Віталій Селезньов, начальник управління культури і туризму облдержадміністрації Марія Скрипник, заступник Вінницького міського голови Валентина Балицька. З нагоди професійного свята представники обласної та міської влади вручили кращим працівникам театральної галузі Почесні грамоти та цінні подарунки, а вдячні глядачі – квіти та щиру глядацьку любов.

Музичне життя Вінниччини

2 березня співачка Світлана Рихлюк виступила у Вінницькій обласній філармонії з акустично програмою «Вreath» (в перекладі означає «Подих»). Вінничанка, яка зараз працює і проживає у Києві, представила у рідному місті проект виключно у живому виконанні. Усі композиції виконувалися під акомпанемент роялю. У концертній програмі «Вreath» звучали італійські пісні (концертмейстер Юлія Домпре), український блок (виконує Антоном Шпетний), джаз (супровід піаніста Дмитра Чекмарьова). У концерті також взяли участь: рідна сестра Світлани Вікторія Рихлюк, учасниця проекту «Голос країни», Анна Копистирінська (саксофон) – лауреат міжнародних джазових конкурсів, Слава Марчук (вокал) – переможець конкурсу «Чорноморські ігри», Антон Клімік (вокал) – фіналіст проекту «Фабрика зірок 4».

3 березня у концертній залі вінницької філармонії проходив безкоштовний концерт польського гурту «Vołosi». Вінницька публіка заповнила зал «Плеяди» вщент. Зачаровані віртуозним поєднанням народної та класичної музики глядачі чотири рази викликали п’ятірку поляків «на біс». За два роки «Vołosi» встигли підкорити Німеччину, Грузію, відзначилися на найбільших фестивальних майданчиках Польщі. Гурт став справжнім відкриттям міжнародного фестивалю АртПоле’2012, і на початку весни вдруге завітав до України, зокрема й Вінниці.

4, 19, 22, 26, 29 березня у рамках музичного фестивалю, присвяченого 55-річчю Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича у березні відбулися концерти: 4 березня – концерт з нагоди 20-річчя відкриття театрального відділу; 19 березня – концерт духового відділу; 22 березня – концерт фортепіанного відділу; 26 березня – концерт струнного відділу; 29 березня – концерт симфонічного оркестру училища (керівник І. Маринчук).

Поліщук, Л. Янченка Вінниця слухала стоячи : [у Вінниці відбувся концерт заслуженого артиста України Миколи Янченка «Давай, родино, заспіваєм». На творчому вечорі зі святом весни та жіноцтва привітав присутніх народний артист України Микола Свидюк. Його пісню «Доню моя, донечко» співала уся зала. Палкий привіт від культурної столиці України – міста Львова передала вінничанам запальна Ірина Федишин, яка співала пісні на слова Миколи Янченка «Лише у нас на Україні» та «Давай, родино, заспіваєм». Про маму, яка самотня у своїй старій холодній хатині, нагадали слухачам пісні Ігоря Юрковського «Рідну маму бережіть» та «Дітей у матері немає» Михайла Моди – аранжувальника пісень Миколи Янченка] / Л. Поліщук // 33 канал. – 2013. – 13 берез. – С. 13 : кольор. фотогр.

13 березня в концертній залі Вінницької обласної філармонії відбувся концерт ансамблю «Плай» Чернівецької філармонії. У виконанні музикантів-віртуозів лунали мелодії півночі Буковини, що ввібрали у себе колорит гуцульського, румунського, польського, угорського фольклору. Репертуар ансамблю нараховує біля ста п’єс та пісень. Гастрольні шляхи ансамблю «Плай» пролягають у Франції, Німеччині, Люксембурзі, Польщі, Голландії, Румунії.

14 березня в обласній філармонії відбувся вечір українських романсів. Лунали українські романси А. Кос-Анатольського, Л. Колодуба, К. Стеценка, М. Кропивницького, М. Лисенка, О. Білаша, Г. Майбороди у виконанні Академічного камерного оркестру «Арката» та кращих голосів Вінниччини – заслужених артистів України: Ірини Швець, Наталії Векленко, Василя Короля, солістів філармонії: Марії Червоній, Наталії Лановенко, Володимира Полторацького, Володимира Черевика. Характерність української мелодики підкреслювала поезія наших землячок – Марії Ясакової та Наталії Погребняк.

15 березня управління культури і туризму облдержадміністрації, Вінницьке училище культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича та обласна філармонія до 171 роковин від дня народження українського композитора, піаніста, диригента, педагога, збирача пісенного фольклору та громадського діяча Миколи Віталійовича Лисенко підготували подарунок – концерт симфонічного оркестру музичної школи ім. М. В. Лисенка (м. Київ, художній керівник і диригент – заслужений артист України Сергій Солонько та заслужений діяч мистецтв України Світлана Корецька.). Концерт відбувся у залі Вінницької обласної філармонії в рамках мистецького проекту «Юні таланти України». «Музика – це єднання душ через мелодію. Саме музика зібрала нас тут. І мені дуже приємно, що в нашій державі є достойні, талановиті музиканти», – наголосила, вітаючи присутніх, начальник управління культури і туризму облдержадміністрації Марія Скрипник. За програмою заходу, глядачам була представлена гра на трубі, фортепіано, віолончелі, арфі та саксофоні. Звучали твори Лисенка, Баха, Шопена, Брічальді, Сен-Санса, Поппера, Рахманінова тощо.

19-22 березня цей тиждень у Козятинській музичній школі присвячений звітним концертним заходам за 2012-2013 навчальний рік струнно-народного, фортепіанно-хорового та духового відділів. Творчий ланцюжок розпочав звітний концерт фортепіанно-хоровий відділ у якому навчається 116 талановитих дітей. Почути та перейнятися музичними творами відомих композиторів і авторів у виконанні учнів школи прийшло чимало охочих. Шанувальники музики мали змогу почути живу фортепіанну музику, якісне інтонаційне хорове виконання.

21 березня у Вінницькій обласній філармонії відбувся єдиний концерт видатного українського піаніста Юрія Кота, який виступав з багатьма симфонічними оркестрами України, Росії, Японії, Німеччини та США. Романтична класика творів Баха, Моцарта, Шумана, Чайковського і Шопена – ось що слухали шанувальники в день концерту, коли за філармонійним Steinway & Sons грав Юрій Кот. У Вінниці разом з «Аркатою» було блискуче виконано Концерт № 4 для фортепіано з оркестром Соль мажор Людвіга ван Бетховена. Піаніст Юрій Кот грає спеціальну програму кращих творів для фортепіано з оркестром у кількох містах України до сторіччя Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, професором якої він є.

Машевцев, А. «Возьмемся за руки, друзья, чтоб не пропасть по одиночке» : [у турклубі «Меркурій» відбувся вечір пам’яті Булата Окуджави : [зі сцени під гітару, скрипку, фортепіано лунали прозорі, чисті та прості слова поета-пісняра. Учасники виконували улюблені твори відомого барда] / А. Машевцев // Вінниц. газ. – 2013. – 26 берез. – С. 3.

27 березня у Піщанській музичній школі відбувся концерт під назвою «Співай, баяне, в повний голос». Подія, що зібрала прихильників музики і дитячої творчості присвячена Дню українського баяна і акордеона, який відзначався в Україні вперше. Юні артисти із задоволенням грали на своїх улюблених інструментах. Крім шанувальників творчості, на святі були присутні і почесні гості: начальник відділу у справах сім’ї і молоді РДА Т. Гандзій, в. о. начальника відділу культури і туризму РДА Т. Мізерій та заслужений працівник культури Ф. Ущаповський] / О. Ратушняк // Піщан. вісті. – 2013. – 6 квіт. – С. 2.

30 березня в концертній залі училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся святковий концерт. Захід присвячений Дню українського баяна і акордеона, який відзначається в Україні вперше. Свої музичні таланти демонстрували баяністи та акордеоністи з 17 районів області. У концертній програмі представлено 68 номерів – сольні та колективні виступи учнів та викладачів двадцяти однієї музичної школи області. Свою майстерність гри на музичних інструментах, зокрема баяні та акордеоні, представили глядачам викладачі і студенти училища. Проведення фестивалю організатори планують взяти за традицію щороку у третій тиждень березня.

Черниш, А. Свято класичної музики : [в гуманітарно-педагогічному коледжі м. Вінниці з метою популяризації і розкриття змісту класичної музики вищої категорії складності відбулась лекція-концерт, на яку були запрошені директор музичної приватної школи Елеонора Георгіївна Титова, яка готує дітей на Міжнародний конкурс ім. Святослава Ріхтера, та її учень піаніст Олександр Олександрович Челядінов. Слухачі визначили високий рівень виконавської майстерності піаністів, художній смак та ерудицію] / А. О. Черниш // Слово педагога. – 2013. – Берез. (№ 3). – С. 8 : фотогр.

Кіномистецтво

26 березня у кінотеатрі «Родина» відбулася творча зустріч з Людмилою Алфімовою – героїнею фільму «Весілля в Малинівці» На зустріч з актрисою зібралося чимало її прихильників. Зала кінотеатру була заповнена повністю. Людмила Алфімова зіграла у «Весіллі в Малинівці» Софію-солдатку, у «За двома зайцями» – монашку Миронію. Після зустрічі усі присутні мали змогу подивитися документальний фільм про творчу діяльність артистки. Нині вона проживає у с. Печера Тульчинського району на Вінниччині.

Образотворче мистецтво

Феєрія квітів : [у Могилів-Подільському будинку народної творчості відкрита персональна виставка вінницької художниці Ірини Кравченко. Квітковий феєрверк заполонив дві виставкові зали Будинку народної творчості. Сама художниця – член Спілки художників України, учасниця багатьох фестивалів і пленерів обласного, всеукраїнського і міжнародного значень. Квітковий натюрморт, пейзаж – основний напрямок у її мистецтві] // Краяни. – 2013. – 7 берез. – С. 6.

11 березня хол Вінницької міської ради вкотре перетворився на виставкову арт-галерею – тут розгорнута виставка «Візія жіночої краси» художниці Олесі Пірняк. Керуючись у творчості девізом «краса врятує світ», молода вінницька художниця створила чимало оригінальних картин. Їх вона і представляє у Вінницькій мерії. На виставці кожен зможе помилуватися картинами та віднайти у них власне бачення жіночої краси. Це вже друга професійна виставка Олесі Пірняк.

18 березня у залі Вінницької художньо-виробничої майстерні Художнього фонду України з нагоди відзначення 70-річчя від дня народження заслуженого художника України Олексія Янголя, відкрилась виставка його робіт. В основному представлена графіка, адже О. Янголь закінчив художній інститут за фахом «Графіка, вільна графіка, книжкова графіка». Це ретроспективна виставка. Тут є роботи інститутських років життя художника, зокрема представлена картина «Весілля», яка була його дипломною роботою, а також пізніші роботи, вже часів, коли він приїхав до Вінниці. Ще однією гранню творчості художника О. Янголя є плакати, які він малював, особливо в останні роки життя. У 2009 р. за серію робіт «Геноцид українського народу» митцю присвоїли звання заслуженого художника України. Загалом на виставці, що триватиме до кінця березня, представлено 42 роботи художника.

19 березня у холі Вінницької міської ради відкрилася виставка «Барвиста палітра мрій» художніх творів учнів школи мистецтв «Вишенька». В експозиції представлено 36 картин кращих учнів художнього відділення школи. Виставкові роботи різножанрові: тут і портрет, і пейзаж, і натюрморт. Виконані в різноманітних техніках (гуаш, акварель, вітраж) картини виявляють різнобічність талантів юних художників, яким зараз лише по 13-15 років. Відкриття виставки – ще один з низки заходів, присвячених святкуванню десятиріччя з дня заснування школи мистецтв «Вишенька».

23 березня в Костелі Матері Божої Ангельської по вул. Соборній, 12 відкрилася виставка вітражів відомого польського графіка і художника Адама Сталони-Добжанського «Сотворіння світла». Адам Сталони-Добжанський працював у стилі абстракціонізму, кубізму. У 2012 р. виставки художника експонувалися у Львові, Одесі, Кам’янці-Подільському, Бердичеві.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

1 березня у Піщанському РБК відбувся конкурс художньої самодіяльності «Проліски надії», у якому взяли участь більше 10 навчальних заклади району.

Галан, Н. Не хлібом єдиним… : [до віддаленого с. Дрохвичі Піщанського району з Гонорівки на новорічні та різдвяні свята завітали учасники художньої самодіяльності сільського будинку культури. Мешканці Дрохвичів вдячні учасникам художньої самодіяльності, які пожвавили їх життя і додали гарного настрою] / Н. Галан, В. Галан // Піщан. вісті. – 2013. – 2 берез. – С. 5.

Слюсар, І. Піснею наповнені серця : [історія створення у липні 2003 р. та сьогодення народного аматорського ансамблю української пісні «Вишня» Теплицької районної бібліотеки. Почесне звання «народний» колектив отримав у 2008 р. Головне завдання його учасників – відродити давно забуті пісенні скарби рідного краю та пропагувати мистецтво аматорів-земляків, прищепити любов до української пісні] / І. Слюсар // Вісті Тепличчини. – 2013. – 7 берез. – С. 5.

Морус, Т. Чарує співом «Надбужанка» : [про пісенний аматорський ансамбль «Надбужанка» з с. Джулинка Бершадського району, який створений у 1972 р. Мета колективу – співати по-народному, відроджувати забуті народні пісні, домагатися високої культури співу. Недавно у П’ятківці на конкурсі колективів художньої самодіяльності «Надбужанці» присвоєно звання «народного». Колективом опікується сільський голова Петро Васильович Швець] / Т. Морус // Бершад. край. – 2013. – 7 берез. – С. 8.

16 березня у м. Київ проходив 22-й Всеукраїнський дитячий конкурс-фестиваль «Весняний зорепад», мета якого показати творчість юних талантів, залучити якомога більше дітей до мистецтва і духовного розвитку. У дитячому конкурсі взяв участь зразковий танцювальний колектив «Фантазія» Теплицького районного Будинку культури (керівник Людмила Юхимчик), який представив композицію «Рукодільниця». Серед чисельних танцювальних колективів, які приїхали з Конотопа, Хмельницького, Львова, Броварів, Тернополя, Одеси, Первомайська, Чернівців «Фантазія» посіла почесне І місце в другій віковій категорії у номінації «Народна хореографія». Від організаторів конкурсу колектив отримав цінний подарунок та диплом лауреата І премії.

18 березня у Вінницькому міському палаці мистецтв відбувся звітний концерт художніх колективів закладів освіти міста. У концертній програмі взяли участь переможці міського фестивалю-конкурсу художньої самодіяльної творчості «Перлини року – 2013», кращі художні колективи дошкільних та позашкільних навчальних закладів міста Під час концерту високий рівень виконавської майстерності продемонстрували Народний аматорський хоровий колектив педагогічних працівників дошкільних навчальних закладів (керівник І. І .Воскобійник) та хоровий колектив загальноосвітньої школи № 22 (керівник Л. А. Денисевич). Приємне враження на глядачів справили виступи учнівських вокальних колективів, серед яких вокальний ансамбль «Подільське намисто» школи-гімназії № 23 (керівник Т. О. Зарічна), вокальний ансамбль «Веселкові барви» школи № 12 (керівник Н. В. Гончарук). Українські народні пісні звучали у виконанні фольклорного ансамблю школи № 5 (керівник І. Л. Іванченко) та родинного вокального тріо у складі Панасюків Наталії, Анни та Олександра − учнів ЗОШ № 36. Цікаві хореографічні композиції презентували колективи загальноосвітніх шкіл № 4, № 21, та № 34. Оригінальністю та майстерністю виконання відзначались вокально-хореографічні постановки «Аве Марія» школи-гімназії № 6 та «Улетай, туча» ЗОШ № 13.

Савлук, Л. Пісенне диво : [у с. Павлівка Погребищенського району відбулося свято, приурочене 10-річчю від дня створення народного аматорського жіночого вокального ансамблю «Берегиня», що діє при СБК. Усіх присутніх у залі поєднала українська пісня. Ювілярів привітала і вручила грамоту Г. Кравчук, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації, заслужений працівник культури України] / Л. Савлук // Колос. – 2013. – 20 берез. – С. 8.

Натолочна, С. М. Обрії культури : [керівник народного колективу «Рогізяночка», завідуюча СБК с. Рогізка Чечельницького району С. М. Натолочна у своєму інтерв’ю розповідає про історію створення та будні колективу «Рогізяночка». У пам’яті та у записах учасники гурту зберігають чимало цінних матеріалів, які стануть у пригоді молоді. Світлана Михайлівна впевнена, що українська народна пісня, як душа народу, ніколи не змовкне і завжди цінуватиметься, притягуючи нових слухачів] / С. М. Натолочна // Чечельниц. вісн. – 2013. – 21 берез. – С. 8.

Пісня – життєдайне джерело народної творчості : [з нагоди 69-ї річниці визволення Хмільницького району від німецько-фашистських загарбників у районному БК відбулося справжнє свято – конкурс української пісні. Ця пісенна феєрія стала доброю традицією у районі. Цьогоріч у святі взяли участь 15 вокальних та 7 фольклорних ансамблів, 19 солістів-вокалістів, дуетів, тріо та 2 хорових колективи. Свято розпочав народний аматорський колектив української пісні «Зорепад». Аматорські колективи виконували старовинні українські пісні, демонструючи різноманітний репертуар пісень. Серед учасників були представлені і дитячі колективи] // Життєві обрії. – 2013. – 22 берез. – С. 3.

Мозкова, Т. День театру поезії Ліни Костенко [відзначив Козятинський аматорський театр «Погляд», який цього року святкує п’ятиріччя з часу створення. На цей раз до професійного свята керівник і режисер театру Наталя Павленко вирішила торкнутися творчості живого класика української літератури Ліни Костенко. У літературно-музичній композиції, що мала назву «Я донька України» вдало переплетена поезія та уривки з історичного роману у віршах «Маруся Чурай»] / Т. Мозгова // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 4 квіт. – С. 12.

Декоративно-прикладне мистецтво

13 лютого – 5 березня у Світлиці Вінницького обласного центру народної творчості проходила персональна виставка кераміки та народного малярства майстрині гончарного ремесла, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Валентини Степанівни Живко з с. Бубнівка Гайсинського району під назвою «Веселкова пісня рідної землі». На виставці майстриня представила понад 70 своїх витворів, крім гончарних, були й малярські роботи з сюжетами із сільського життя, місцевих звичаїв та обрядів. Відкриття виставки супроводжувалося виступами народного аматорського ансамблю народних інструментів «Дивограй» Гайсинського районного БК. Валентина Степанівна передає своє вміння 12 дітям з гуртка кераміки, що діє у Бубнівській сільській школі.

Осаволюк, С. Найбільше люблю вишивати ікони : [про вишивальницю з с. Байківка Калинівського району Світлану Кухарчук] / С. Осаволюк // Прапор перемоги. – 2013. – 5 берез. – С. 2.

Шаворська, Т. «Подільським оденькам» – двадцять літ : [20 років при Барській районній бібліотеці діє клуб «Подільські оденьки», мета якого – збереження і відтворення народних традицій. Десятки дітей, дівчат та жінок навчилися тут робити квіти, гаптувати, вишивати, випалювати по дереву, шити, в’язати, готувати вишукані страви, відтворювати традиційний український одяг, писати писанки, працювати з бісером. І головне – пов’язувати це з піснею та книгою. Наприкінці лютого відбулося ювілейне засідання на якому його учасники ділилися планами на майбутнє, новими ідеями і пропозиціями. Присутні переглянули збережений в архівах документальний фільм вінницької тележурналістки Г. Секрет «Подільські оденьки», що вийшов на екран понад 18 р. тому. Виступив на заході фольклорний ансамбль з с. Антонівка, самодіяльні артисти району] / Т. Шаворська // Поділ. край. – 2013. – 7 берез. – С. 5.

Притула, О. Життя, заквітчане вишивкою : [про бібліотекаря Романівської сільської бібліотеки Галину Василівну Гончаренко, яка є активним учасником художньої самодіяльності, захоплюється вишиванням та виготовленням дідухів. У 2010 р. вона надавала допомогу у підготовці книги «Романівське весілля» Г. Годованець.] / О. Притула // Бершад. край. – 2013. – 7 берез.

Гасюк, В. В усьому створюють красу : [про майстриню Марію Олександрівну Хоменко, яка робить ляльки-мотанки] / В. Гасюк // Вінниччина. – 2013. – 8 берез. – С. 8 : кольор. фотогр.

Григор’єва, М. І вишите її життя на полотні : [сьогодні славні традиції клембівських вишивальниць продовжує Марія Василівна Савчинська. ЇЇ вишиванки користуються великим попитом. Саме у неї замовляють блузи та сорочки артисти, політики, представники вищих ешелонів влади. Вишиті сорочки та інші вироби майстрині неодноразово дивували відвідувачів на виставках у Києві, Вінниці інших містах України. Марія Василівна є єдиним творчим майстром в селі, яка згуртувала навколо себе потенційних майстрів не лише села, а й району і продовжує зберігати та розвивати традиційну клембівську вишивку] / М. Григор’єва //Ямпіл. вісті. – 2013. – 8 берез.

Медведєва, І. Сяючі квіти : [про новий мистецький гурток художнього ліплення з «холодної порцеляни», який діє при Хмільницькому центрі дитячо-юнацької творчості] / І. Медведєва // Вінниччина. – 2013. – 8 берез. – С. 9 : кольор. фотогр.

Лаврененко, В. «І фантазії дощі сріблясті…» : [про майстриню з витинанки ямпільчанку Тетяну В’ячеславівну Клименко, яка у місцевому дошкільному закладі веде гурток «Барви натхнення», де навчає дітей цьому давньому виду народного мистецтва] / В. Лаврененко // Ямпіл. вісті. – 2013. – 8 берез.

Городинська, О. Чарівний папір : [у Могилів-Подільському будинку народної творчості проходить виставка моделей-копій з паперу кораблів, літаків іншої техніки та архітектурних будівель. Грамотно зібрана модель з паперу ні в чому не поступається дорогим речам з пластику і металу. Під час відвідин можна придбати журнал з бажаною моделлю і спробувати свої сили в моделюванні] / О. Городинська // Краяни. – 2013. – 14 берез. – С. 6.

Василенко, В. Талант – від Бога, краса – для людей : [з творчої майстерні вінницької вишивальниці Наталії Шпак-Косаківської] / В. Василенко // Вінниц. газ. – 2013. – 15 берез. – С. 8 : кольор. фотогр. – (Спец. вип. газ. «П’ятниця»).

15 березня у Вінниці пройшов Другий обласний конкурс майстрів орігамі. Свої здібності у виготовленні паперових виробів продемонстрували учасники з 27-ми районів області. Змагалися у трьох номінаціях: домашня робота, чарівні кулі кусудамі та квіти для мами. Кращі роботи будуть представлені на Всеукраїнській виставці у Рівному, що відбудеться 18-20 квітня 2013 р. Конкурс майстрів орігамі проводиться у Вінниці вдруге. Ініціатором є обласний центр технічної творчості учнівської молоді. Ця техніка набуває великої популярності в Україні.

18 березня на Мистецькому факультеті Козятинського університету третього віку відкрилася Школа прикладного мистецтва для пенсіонерів. Навчання розпочалося серією майстер-класів з техніки «Ліплення із солоного тіста». Це дуже цікава техніка, не складна, не потребує художньої підготовки та матеріально не витратна. Результати роботи вразили учнів у перші ж години навчання

Для фабрики «Жіноча праця» готують професійні кадри : [у с. Клембівка Ямпільського району за допомогою Благодійного фонду «Батьківська земля» відкрито новий корпус фабрики української вишивки «Жіноча праця». Вже завезене і встановлене нове обладнання і розпочалося навчання майбутніх вишивальниць. Тут планують шити постільну білизну, дитячий одяг з елементами народної вишивки, скатертини, рушники тощо] // Ямпіл. вісті. – 2013. – 20 берез.

21-31 березня в обласному центрі народної творчості тривала персональна виставка майстрині художнього розпису на шовку Людмили Бондар під назвою «Коли в душі цвіте весна». Художниця та вишивальниця Л. Бондар працює в графіці, станковому та монументальному мистецтві, оформленні інтер’єру тощо. Її роботи монументального живопису прикрашають стіни Вінницької лікарні ім. академіка О. Т. Ющенка. Станковий живопис знаходиться в приватних колекціях України, США, Англії, Австралії, Франції. Але більше за все майстрині подобається батик. У техніці багатоколірного високохудожнього розпису на шовку художниця розкрила свій талант, імпровізуючи та експериментуючи з технікою аплікації, яку збагачує елементами вишивки та іншими засобами виразності. У 2006 р. майстриня була удостоєна Подільської літературно-мистецької премії «Кришталева вишня».

Сидоренко, Н. Квіткова магія Ольги Мартинової : [у читальній залі районної бібліотеки розцвіли квіти – вишукані й рукотворні. Виставку авторських робіт представила майстриня Ольга Мартинова з Бершаді. Її картини, вишиті стрічкою, були неодноразово представлені на різноманітних виставках в районі та області. Вона –переможець обласного дослідницько-пошукового конкурсу «Дерево роду»] / Н. Сидоренко // Бершад. край. – 2013. – 22 берез. – С. 2.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

Міжнародна громадська організація «Регіональний центр транскордонного співробітництва єврорегіон «Дністер» оголосив Міжнародний конкурс дитячих малюнків Учасники конкурсу – учні загальноосвітніх навчальних закладів Вінницької області (Україна) та районів Окниця, Сорока, Дондушень, Резина, Флорешти, Шолданешти, Дубоссари (Республіка Молдова), незалежно від їхнього типу, форми власності та підпорядкування. Головна мета конкурсу – сприяти розвитку д