Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Березень

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Березень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 Вінниця, 2013


Загальний розділ

Сто шістнадцять жінок несуть на собі культуру району : [нещодавно Тростянецький відділ культури і туризму провів підсумкову нараду з працівниками культури району. У своєму звіті начальник відділу культури і туризму Т. Мартошенко відзначила, що у 2012 р. робота галузі була спрямована на відродження, популяризацію народних традицій, звичаїв, обрядів, розвиток народної творчості, організацію змістовного дозвілля населення. Мережа закладів культури і мистецтва району становить 60 установ, з них 26 бібліотек, 3 краєзнавчих музеїв 2 дитячих музичних школи, 29 клубних установ, у яких працює 157 працівників, з яких – 116 жінок] // Тростянец. вісті. – 2013. – 6 берез. – С. 4.

6 березня в Арт-галереї «ІнтерШик» напередодні жіночого свята відкрилася виставка Володимира Козюка «Чарівна мить жіночої краси». Володимир Козюк запропонував жінкам надіслати на його електронну пошту свої фотографії. Привабливим на його погляд – дарував фотосесію.

Мосендз, О. Підсумки підведено, завдання визначено : [відбулася підсумкова нарада роботи закладів культури Мурованокуриловецького району, на якій працівники культури підсумували зроблене за минулий рік та окреслили плани на майбутнє. У нараді взяв участь голова райдержадміністрації В.Д. Максимчук, голова районної ради В.А. Гук. Провела нараду начальник відділу культури і туризму РДА В.М. Веклюк] / О. Мосендз // Наше Придністров’я. – 2013. – 7 берез. – С. 5.

Басенко, А. Чарівна мить жіночої краси : [у виставковій залі галереї «ІнтерШик» нагородили півфіналісток Всеукраїнського фотоконкурсу «Чарівна мить жіночої краси», ініційованого заслуженим художником України Володимиром Козюком] / А. Басенко // Вінниччина. – 2013. – 8 берез. – С. 1 : кольор. фотогр.

9 березня 11 працівників міської ради презентували результати своїх творчих захоплень на виставці «Талант та творчість працівників Мерії». У холі міської ради вінничани змогли побачити ікони з бісеру, вишиті картини, витинанки, масляні картини у стилі епохи Відродження, які створювались працівниками мерії у вільний від роботи час.

Аплодували Вінниця і Бар : [початок березня виявився насиченим на гастрольні виступи творчих колективів Тульчинського училища культури: 5 березня відбувся тематичний концерт в Барському автомобільно-дорожньому технікумі: 6 березня – учасники «Маленького театру» з літературно-музичною композицією за поезією Ю. Хмелевського «Пані на ім’я Любов» виступили на сцені Вінницького академічного музично-драматичного театру ім. М. К. Садовського; 7 березня представники Тульчинського училища культури виступали на сцені Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича, де відбулося обласне свято «Кобзар і Україна»; 14 березня на базі училища відбудеться обласний конкурс читців, присвячений 199-й річниці від дня народження Т. Шевченка. Цей захід став творчим стартом для традиційної «Театральної весни»] // Тульчин. край. – 2013. – 13 берез.

«Покровитель культури 2012» : [наприкінці лютого 2013 р. з ініціативи начальника Тростянецького відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Мартошенко у приміщенні місцевої музичної школи відбулася районна культурно-мистецька акція «Покровитель культури 2012», на якій було відзначено меценатів, що протягом 2012 р. зробили певний внесок у розвиток культури району] // Тростянец. вісті. – 2013. – 13 берез.

14 березня лауреатом Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка у галузі літератури визнано письменника з Вінниці Володимира Рабенчука. Премія ім. Івана Огієнка заснована в 1995 р. і є другою в Україні багатогалузевою премією після Шевченківської.

18 березня у голови Вінницької обласної Ради С. П. Татусяка відбулася робоча нарада з підготовки до проведення Міжрегіонального літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова». Вже вдруге фестиваль збере на берегах Дністра у Могилеві-Подільському письменників України й Молдови, об’єднаних ідеєю зміцнення дружби та розвитку літератури двох народів. У ході наради учасники обговорили 4 питання: 1) власне організацію Міжрегіонального літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова»; 2) започаткування видання літературного альманаху «Русалка Дністрова»; 3) заснування однойменної літературної премії; 4) встановлення у Могилів-Подільському районі скульптури «Русалка Дністрова». Організаторами свята, крім обласної Ради та адміністрації, є Єврорегіон «Дністер» та Благодійний фонд «Батьківська земля».

20 березня книгарня «Є» та Всеукраїнський громадський рух «Не будь байдужим!» презентували проект «Сучасне Епатажне Креативне Слово», суть якого полягає в популяризації серед школярів сучасної української літератури та ламання стереотипів про те, що в українській літературі є тільки страждання і покріпачення. Молоді філологи протягом квітня проводитимуть у школах Вінниці уроки на цю тему. Всеукраїнський громадський рух «Не будь байдужим!» об’єднує тих, хто вболіває за українську мову та прагне утвердити її як сучасну, яскраву та престижну. Серед небайдужих: Сашко Положинський, Фоззі та Фагот, Юрко Журавель, Олег Скрипка, Павло Гудімов та багато інших відомих людей.

20 березня у Вінниці вперше відсвяткували День щастя, підтримавши резолюцію Генеральної Асамблеї ООН. Проект запропоновано громадськими об’єднаннями – ініціативною групою ГО «Гармонія Всесвіту», Асоціації ВООГО «Відкрите суспільство» та депутатом Вінницької обласної ради Світланою Сулімовою. За словами організаторів, у наш час так мало свят, які дійсно об’єднують людей. Відчуття щастя та бажання його – головний рушій людства. Саме тому вирішили щороку святкувати День щастя, який збігається з днем визволення Вінниці від фашистських загарбників. На цю тему учні вінницьких шкіл писали вірші та оповідання . А волонтери, на вулицях Вінниці, роздавали перехожим надруковані вислови видатних людей про щастя. У вінницькій галереї «ІнтерШик» пройшов інтерактивний захід на тему «Щастя».

22 березня у книгарні «Є» відбулася дискусія про життя та творчість нашого видатного земляка та всесвітньовідомого художника О. Новаківського. Свого часу він – чи не єдиний в історії – отримав золоту медаль у Краківській академії мистецтв у майстерні польського корифея Яна Матейка. Його вважають найяскравішим представником українського постімпресіонізму.

25 березня у Мурованих Курилівцях, громадськість відзначала 69-у річницю визволення району від німецько-фашистських загарбників. Ветерани, керівництво району, представники установ та організацій селища взяли участь в урочистому мітингу, присвяченому цій даті. Також у центральній районній бібліотеці відбулася презентація Книги Пам’яті України «Переможці», до якої внесені імена воїнів-визволителів.

Підсумки галузі культури : [відбулася нарада в галузі культури на якій із доповіддю виступив начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Г. О. Терлецький. Він відзначив, що протягом 2012 р. проводилася значна робота по забезпеченню необхідних умов для розвитку професійного, музичного, хореографічного, декоративно-ужиткового народного мистецтва, самодіяльної народної художньої творчості, забезпечувались всебічні умови для відпочинку та культурного розвитку населення району. В роботі наради взяли участь і виступили голова районної державної адміністрації, депутат облради Анатолій Грищук і голова райради Юрій Науменко] // Липовец. вісті. – 2013. – 27 берез. – С. 3

25-29 березня у галереї Центра сучасного мистецтва «АртШик» пройшов Тиждень актуального мистецтва (ТАМ) на тему: «Ревізія: моє життя в контрасті». Упродовж п’яти днів галерея об’єднала сучасних українських та польських митців, які наповнили простір музикою, словом, живописом та графікою. Важливим аспектом Тижня був розвиток українського мистецтва, створення простору для мистецького діалогу митців, а також для розвитку та представлення актуального українського мистецтва на території України та за кордоном. Організаторами проекту виступили департамент культури Вінницької міської ради разом з мистецьким об’єднанням «Дзиґа» зі Львова.

29 березня у прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулось засідання «круглого столу» на тему:  «Світле дитинство – світле майбутнє» за участю представників структурних підрозділів облдержадміністрації та громадських організацій, до компетенції яких входять питання сприяння та забезпечення гармонійного розвитку дітей Вінниччини. В ході засідання учасниками було обговорено ряд питань, що стосуються якісного навчання, збереження життя і здоров’я дітей їх дозвілля та фізичного і творчого розвитку.

Тарас Шевченко і Вінниччина

Шлях до Тараса : [у Калинівському РБК відбувся конкурс читців «Вічний шлях до Кобзаря», у якому взяли участь 47 учасників. Конкурс був присвячений 199-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка та 90-й річниці утворення Калинівського району. Методист РБК С. Крикун зазначає, що рівень виконавської майстерності читців значно виріс, розширилася і географія учасників] // Прапор перемоги. – 2013. – 1 берез. – С. 1.

1 березня З нагоди відзначення 199-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря у приміщенні Тростянецького районного Будинку культури відбувся районний огляд-конкурс художнього читання «Кобзар і Україна». Конкурс проводився за двома номінаціями: на краще художнє читання творів Тараса Шевченка (твір поета, твір за власним уподобанням) та на кращу літературно-музичну або вокальну композицію за творами Т. Г. Шевченка (сучасних українських авторів, присвячену Т. Шевченку або на вільну тему). Кожний клубний заклад району представив одного учасника художньої самодіяльності. Відкрили конкурс аматори Тростянецького РБК літературно-музичною композицію «Віще слово Тараса». Вдало на заході прозвучав твір поета «Бандуристе, орле сизий» у виконанні А. Ременюка та М. Чернецької. Свої поетичні рядки учасникам конкурсу подарував С. Шур – член районного літературно-мистецького об’єднання «Джерело».

1-2 березня у Жмеринському районному БК відбувся міськрайонний конкурс читців «Кобзар і Україна», у якому взяла участь рекордна кількість конкурсантів – 170 читців. Організаторами конкурсу виступили відділ культури і туризму Жмеринської РДА та управління культури і туризму Жмеринської міської ради. Такий конкурс проводиться вже 15-й рік поспіль. Авторитетне журі на чолі з начальником управління культури міськради В. В. Дудіком визначило переможців, які візьмуть участь в обласному конкурсі читців.

1-17 березня у Вінницькому обласному художньому музеї пройшли мистецько-освітні заходи в рамках акції «Шевченківські дні» на теми: «Шевченко в засланні», «Шевченко – художник», «Два художники – дві долі: Т. Шевченко та І. Сошенко», «Петербурзький період життя і творчості Т. Г. Шевченка».

Іллінська, Н. Вічне слово Шевченка : [у Піщанському РБК відбувся перший районний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 199-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. У конкурсі взяли участь 38 читців з майже з усіх населених пунктів району. Конкурс проходив у двох вікових категоріях – з 10 до 18 і з 18 до 35 років] / Н. Іллінська // Піщан. вісті. – 2013. – 2 берез. – С. 2.

3 березня у приміщенні Бершадської ДМШ відбувся районний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 199-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Захід було організовано працівниками відділу культури і туризму райдержадміністрації. В районному конкурсі взяли участь 35 учасників з сіл району та учні загальноосвітніх шкіл №1 і №3 м. Бершаді.

4 березня відділ краєзнавства Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва презентував перегляд літератури «Тарас Шевченко у творчості письменників Вінниччини», присвячений 199-й річниці від дня народження великого українського поета, філософа, фольклориста, етнографа та художника Т.Г. Шевченка.

5 березня у залі засідань Жмеринського міськвиконкому відбулися урочистості, присвячені дню народження Т. Г. Шевченка. На захід «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь віки», завітали керівники міста, представники громадськості, учнівська молодь. Під час невеликого інтерв’ю «Думки молоді про Кобзаря» учні висловлювали свої думки про Т. Г. Шевченка, його ролі в сучасному житті. Цікавою була літературно-театральна композиція у виконанні учнів ЗОШ № 3 «Доле, де ти?», у якій молодим акторам вдалося передати важкі умови дитинства Тараса Шевченка. Далі урочистості продовжились біля пам’ятника Т. Шевченку.

6 березня в читальній залі Немирівської районної бібліотеки для дітей були підведені підсумки конкурсу малюнків, прозових та поетичних творів «У вінок Кобзареві», який було оголошено до 199-ї річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка в рамках Року дитячої творчості. В конкурсі взяли участь учні 3-9 класів шкіл міста. Дитячі роботи були різні, кожна дитина проявила свої здібності, уміння, фантазію, творчість.

6 березня у Барській районній бібліотеці відбувся літературно-музичний вечір «Стежки творчості генія» з нагоди 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Мета вечора – ознайомити учнів з творчістю та життєвим шляхом українського Кобзаря. На початку вечора учні переглянули відеоролик про життя Т. Шевченка. Далі всі бажаючі читали вірші поета і взяли участь у літературній вікторині по творчості Тараса Григоровича Шевченка.

Литвенюк, О. Шевченко має бути грандіозним. Але на нього немає грошей : [вирішення питання щодо спорудження пам’ятника Т. Г. Шевченку у Вінниці] / О. Литвенюк // RIA. – 2013. – 6 берез. – С. 7 : кольор. фотогр.

7 березня відбулося обласне літературно-мистецьке свято «Кобзар і Україна», що пройшло у рамках святкування в області 199-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка у концертній залі Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова зазначила, що нащадки Великого Кобзаря, – талановиті юні музиканти, співаки, художники, творча молодь Вінниччини, що зібрались вшанувати пам’ять українського генія Т. Г.Шевченка, гідно продовжують славні традиції, достойно представляючи до річниці Кобзаря свої творчі надбання. Любов Спірідонова вручила Почесні грамоти облдержадміністрації та обласної ради і грошові винагороди педагогам, студентам, науковцям, працівникам бібліотек, які зробили вагомий внесок у популяризацію творчого доробку Т. Шевченка. Серед нагороджених заслужений художник України В. Оврах, учитель української мови та літератури Літинської загальноосвітньої школи № 2 I-III ступенів О. Омельянчик, студентка 4 курсу Інституту філології й журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського О. Урсуленко. Учениця 10 класу школи-ліцею № 7 О. Стасюк, після вручення грамоти прочитала уривок з власної поеми, присвяченої Шевченкові. Літературно-мистецьке свято «Кобзар і Україна» продовжив святковий концерт художніх колективів Вінницького училища культури і мистецтв ім. М.Д. Леонтовича та Тульчинського училища культури.

7 березня «Свою Україну любіть…», під такою назвою у приміщенні Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва відбулося літературно-мистецьке свято приурочене 199-й річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

У програмі:

– «Свою Україну любіть» − відкриття свята. Виступи представників обласної та міської влади, управління культури і туризму облдержадміністрації, директора ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва;

– «Від Вінничан – Шевченкові уклін!» – виступи письменників Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України, науковців, творчої інтелігенції;

– «Його і голос, і слова йдуть між люди...» – декламація віршів Т. Г. Шевченка у виконанні учасників народного театру «Сьоме небо» та театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва (режисер М. Ревенко); авторських віршів у виконанні студентів Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу;

– «Твоїх поезій спів високий вінчає слава вікова» – виконання музичних творів студентами Вінницького училища культури та мистецтва ім. М. Д. Леонтовича;

– «Тарас Шевченко «Заповіт». Перегляд уривків відеофільму.

7 березня в Інтернет-центрі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва продовжує свою діяльність проект «Класичний четвер. 10 кращих книг» (в рамках театру книги «Прочитання»). Тема: «Інтимна лірика Т. Г. Шевченка та І. Я. Франка».

Тарас Шевченко: «Не забудьте пом’янути незлим тихим словом» : [в облдержадміністрації відбулося засідання організаційного комітету щодо підготовки заходів до відзначення дня народження Т. Г. Шевченка] / записала К. Новосад // Вінниц. газ. – 2013. – 7 берез. – С. 13.

Ющенко, Л. Вінок шани Шевченку : [таку назву отримала виставка у Бешадському районному краєзнавчому музеї, приурочена до дня народження Т. Г. Шевченка. Її експозиція складається з картин місцевих художників, вишитих рушників, картин майстрині-вишивальниці Т. Кравець та робіт різьбяра М. Пилявця. Музеєм було відібрано кращі роботи на тему сюжетів з творів Т. Шевченка – ескізи самобутнього художника О. Степового, які представлені на традиційній обласній виставці образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Шевченко в народному мистецтві» у Вінницькому обласному центрі народної творчості] / Л. Ющенко // Бершад. край. – 2013. – 7 берез.

Подолинний, А. «Лети ж, моя думо, моя люта муко...» : Шевченківські сторінки в історії Немирівської гімназії : [у першій половині ХІХ ст. у невеликому подільському місті Немирові діяло чотирикласне повітове училище, перетворене 1838 р. на семикласну, а з часом восьмикласну чоловічу гімназію. Саме вона стала на цьому терені ще за життя Тараса Шевченка найзначнішим осередком шанувальників його поезії. Проте ще до заснування цього навчального закладу з Немировом мали життєвий і творчий зв’язок деякі відомі українські та російські митці слова, причетні до імені Тараса Шевченка] / А. Подолинний // Слово Просвіти. – 2013. – 7-13 берез. – С. 12 : фотогр.

7-21 березня в рамках заходів з нагоди 199-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка у Вінницькому обласному центрі народної творчості відкрилась виставка «Шевченко в народному мистецтві», на якій представлені роботи видатних митців Вінниччини та небайдужих до історії школярів та студентів. Упродовж багатьох років до вшанування дня народження Тараса Шевченка Вінницький обласний центр народної творчості влаштовує виставки, присвячені Великому Кобзарю. Цьогоріч у виставці взяли участь понад 40 видатних майстрів з різних районів Вінниччини, які представили свої експозиції, присвячені темі Шевченка, його життю та творчості. Також у цьому році до відомих митців приєдналися і учні художніх шкіл.

Руда, М. Звучить невмируще Шевченкове слово : [спільно з Ямпільським РБК у районній бібліотеці відбувся конкурс читців «Кобзар і Україна». У конкурсі взяли участь заклади культури Ямпільщини. Захід зібрав близько 40 шанувальників шевченкової поезії і взагалі любителів поетичного слова. До милозвучних поетичних рядків доречно впліталися пісні. Цікавою була й літературно-музична композиція «Свіча болю» за мотивами монологічної поеми Василя Багрія] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2013. – 8 берез.

9 березня за назвою «Повертай до свого звідтіля» у рамках святкування днів пам’яті Т. Г. Шевченка в м. Хмільник Івано-Франківський молодіжний поетичний театр презентував виставу за мотивами книги Ганни Герман «Піраміди невидимі» (Л., 2003). Перед початком вистави квіти до пам’ятника Кобзареві у центральному парку міста поклали заступник голови Вінницької облдержадміністрації Любов Спірідонова, народний депутат України Ганна Герман, голова Хмільницької райдержадміністрації Олег Томашук, голова районної ради Василь Чмелюк, міський голова Василь Грушко та громадськість. Талановита інсценізація роману Ганни Герман «Піраміди невидимі» стала справжньою родзинкою вечора. Відверта розмова зі сцени про важку долю українських заробітчан була тепло прийнята глядачами і перейшла у діалог акторів із залом.

9 березня у Гайсині біля погруддя Т. Шевченка зібралися на мітинг шанувальники творчості Кобзаря. Звучали українські вірші і промови, згадували нелегку долю та творчість Т. Г. Шевченка. Священики Української православної церкви Київського патріархату відслужили молебень.

9 березня у сільській бібліотеці с. Кукавка Могилів-Подільського району відбулося засідання гуртка юних поетів, присвячене дню народження Т. Г. Шевченка. Юні поети декламували вірші не тільки Т. Шевченка, а й свої. На думку директора місцевого музею М. Драпатого, вірші М. Юркової, А. Шмиговської, В. Хухлея, Л. Щербини, Н. Гуменюк, Н. Горбей, В. Терелецької заслуговують на публікацію в районній газеті.

10 березня до дня народження Т. Шевченка у Білянській сільській бібліотеці Чернівецького району проведено літературну сторінку «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття…». Читальна зала об’єднала біля книжкової виставки «Тарасові слова – то правда жива» усіх прихильників його творчості, у т.ч. учнів і вчителів місцевої ЗОШ. Учні читали вірші Т. Шевченка, взяли активну участь у літературній вікторині. Захід було прикрашено роботами народних майстрів с. Біляни: вишитими портретами Кобзаря, його невмирущим заповітом, вигаптуваним на українському рушникові майстринями шанувальницями творчості поета, до того ж активними читачами бібліотеки – Г. Іваховою та О. Черняк. Вони також залюбки читали вірші Т. Г. Шевченка. Матеріал про захід узагальнила і вмістила у районній газеті «Чернівецька зоря» (2013. 15 берез.) бібліотекар В. Дворнік.

Провіснику долі України були присвячені урочисті заходи напередодні дня народження великого Кобзаря на Крижопіллі : [з нагоди 199-ї річниці від дня народження біля пам’ятника Т .Шевченку відбулися урочисті заходи. Літературно-мистецьку композицію підготували працівники відділу культури і туризму райдержадміністрації та школярі. До підніжжя пам’ятника лягли квіти від влади району, трудових колективів, представників політичних партій] // Сіл. новини. – 2013. – 12 берез.

Скрипник, В. Живі скульптури показали у Вінниці : [на Вінниччині низкою цікавих заходів стартував Шевченківський марафон до 200-річчя Кобзаря. У вигляді живих скульптур учні вінницької школи-гімназії № 30 представили героїв творів і картин Кобзаря. У коридорі під час перерви можна було побачити Івана Гонту та Максима Залізняка, Катерину, малого пастушка – всього 11 образів незворушно стояли на постаментах. Старшокласниці Катерина Омельченко та Марина Колишова відтворили персонажів картини Шевченка-художника «Циганка-ворожка»] / В. Скрипник // Голос України. – 2013. – 12 берез. – С. 4.

Іванченко, Г. Кобзар і Україна : [за такою назвою на Бершадщині відбувся районний конкурс читців, присвячений 199-й річниці від дня народження Тараса Шевченка. Конкурс проходив у трьох номінаціях: твір Т.Г. Шевченка, власна поезія, твір сучасного українського автора] / Г. Іванченко // Бершад. край. – 2013. – 13 берез.

Ковалій, Б. На Шевченка у Вінниці є лише 208 тисяч із 10 мільйонів? : [про урочистий мітинг з нагоди 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка та кошторис на пам’ятник Кобзарю у Вінниці] / Б. Ковалій // 33 канал. – 2013. – 13 берез. – С. 3 : фотогр.

Сегеда, Ю. Промовляли музи Кобзаря : [199-у річницю від дня народження Т. Шевченка відзначили студенти й викладачі Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу, виступивши у світлиці музею Михайла Коцюбинського з літературно-музичною композицією «Музи генія»] / Ю. Сегеда // Вінниччина. – 2013. – 13 берез. – С. 9 : кольор. фотогр.

Теслюк, Н. Шевченко для всіх поколінь : [у сільській бібліотеці с. Красносілка Бершадського району до 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка відбулося літературно-мистецьке свято «Шевченко для всіх поколінь». У заході взяла участь місцева самобутня поетеса і художниця О. Вихристюк, яка продекламувала свою поезію «Я розгорну «Кобзар» та «Повій вітре…», подарувавши присутнім буклети з віршами. Зав. бібліотекою прокоментувала книжкову виставку присвячену життю і творчості Т. Шевченка] / Н. Теслюк // Бершад. край. – 2013. – 13 берез.

14 березня на базі Тульчинського училища культури у м. Тульчин відбувся обласний конкурс читців «Кобзар і Україна», проведений за сприяння управління культури облдержадміністрації та Вінницького обласного центру народної творчості. У конкурсі взяли участь 47 учасників з 27 районів області. Учасників заходу привітали: заступник начальника управління культури облдержадміністрації С. В. Гарбулінський та заступник директора з науково-технічної роботи Українського центру культурних досліджень Міністерства культури України С. М. Садовенко. Конкурсну програму учасники готували за двома напрямками: твори Т. Г. Шевченка, твори сучасного українського письменника або ж власного уподобання (можливі твори зарубіжних авторів та власної поезії); до другого напрямку відносились літературно-музичні, вокальні композиції за творами Великого Кобзаря чи сучасних авторів, присвячених Т. Шевченку або ж на вільну тему. Учасники виступали у 3-х вікових категоріях: від 8 до 13 років, від 14 до 18 років та 19 до 35 років. Визначені переможці отримали можливість стати учасниками заключного туру ХХІІ Всеукраїнського відкритого конкурсу читців імені Тараса Шевченка, який проходитиме у Києві з 13 по 17 травня 2013 р.

Бачара, В. До 199-річчя від дня народження Великого Кобзаря : [у сільській бібліотеці с. Лучинчик Мурованокуриловецького району відбулося засідання клубу «Надвечір’я». В пам’ять про поета директор СБК Г. П. Наєнко зачитала уривок з вірша «Княжна». У виконанні учасників клубу прозвучали пісенні твори «Реве та стогне Дніпр широкий», «Як умру, то поховайте». У бібліотеці була оформлена книжкова виставка «Плекаймо Шевченкове слово»] / В. Бачара // Наше Придністров’я. – 2013. – 14 берез. – С. 5.

Римаренко, Н. Слово Тараса зворушує, надихає, возвеличує : [до 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка у Літинській районній бібліотеці відбулася поетична година «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття». Бібліограф-краєзнавець Н. Римаренко наголосила, що живодухом нашого народу назвав поета у своїй книзі «Шевченкова правда-сила народ розбудила» земляк з Уладівки Павло Ткачук, який упродовж всього життя записує з уст подолян усну народну творчість. У цій книзі чільне місце посідають народні прислів’я і приказки про Кобзаря. Під час заходу звучали безсмерті вірші Тараса Шевченка, які декламували учні двох літинських шкіл та бібліотекарі. У бібліотеці оформлені постійнодіючі книжкові виставки: «І мене в сім’ї великій…», «»Живий у правді віковій» і «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття»] / Н. Римаренко // Літин. вісн. – 2013. – 14 берез. – С. 4.

[У Попелюхівському клубі-бібліотеці Мурованокуриловецького району для учнів місцевої школи проведено свято до 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Зав. клубом-бібліотекою Л. В. Слободянюк розповіла дітям про нелегкий життєвий і творчий шлях поета. Зав. Білянським клубом-бібліотекою В. І. Ковальчук провела з дітьми вікторину за темою заходу. Далі відбувся конкурс на кращого читця «Вогонь поезії не згас», у якому декламували вірші Т. Г. Шевченка. Перше місце серед молодших школярів журі визначило В. Брижака та К. Боброву. Серед старших класів переможницею стала Я. Брижак] // Наше Придністров’я. – 2013. – 14 берез. – С. 5.

Гомель, Н. «Троянди Шевченкової любові» : [у Ялтушківській сільській бібліотеці Барського району відбувся культурно-освітній захід, приурочений до 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. На міні-виставі «Троянди Шевченкової любові» були присутні жителі села та учні і вчителі місцевої школи. Учні 9 класу розповіли про усіх жінок, яких за життя кохав Т. Шевченко, з якими хотів пов’язати свою долю. Про захід написала до газети мешканка с. Ялтушків, яка згадує про те, яким насиченим було культурне життя села раніше] / Н. Гомель // Поділ. край. – 2013. – 15 берез.. – С. 8.

Юзвак, Т. «Томашпільщина читає Кобзаря» : [вдруге Skype-конференція «Томашпільщина читає Кобзаря» зібрала працівників культури, учнів та педагогів дитячих музичних шкіл в Інтернет-центрах Томашпільської районної та Вапнярської селищної бібліотек. Словом та піснею вшанували учасники заходу талант Т. Г. Шевченка. У виконанні дитячого фольклорного ансамблю «Вербиченька» Будинку дитячої творчості, учнів Томашпільської музичної школи звучали музичні твори на слова поета, ансамбль вчителів Вапнярської музичної школи виконав композиції «Реве та стогне Дніпр широкий» і «Заповіт»] / Т. Юзвак // Томашпіл. вісн. – 2013. – 15 берез.

Янчурська, Т. Вшанували Великого Кобзаря : [з ініціативи Шаргородського відділу культури і туризму райдержадміністрації проведено районний конкурс читців «Кобзар і Україна». 34 читці та учасники двох літературно-музичних композицій змагалися за призові місця. Представили своїх конкурсантів клубні, бібліотечні, освітні заклади району. Поряд з творами Т. Шевченка звучали вірші В. Симоненка, Л. Костенко, Д. Павличка, поетів-земляків: П. Перебийноса, Н. Гнатюк, Т. Яковенко О. Тимофійшиної, М. Слободянюка] / Т. Янчурська // Шаргородщина. – 2013. – 15 берез.

Порошинська, З. Жінки в житті та творчості Т. Г. Шевченка : [під такою назвою бібліотекою-філією с. Пиковець Козятинського району до 199-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка проведено літературну годину. Звучали вірші Кобзаря, розповіді про інтимні сторони життя митця, ставлення до кохання, спроби поета одружитися, створити сімейний затишок. Також була представлена книжкова виставка творів Т. Шевченка, книг про поета та присвячених йому] / З. Порошинська // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 21 берез. – С. 6.

Якимцева, Т. Тарас Шевченко – духовний батько української нації : [в Лучинецькій сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району з учнями 5 класу проведено літературну годину «Великий співець українського народу». Бібліотекар Т. М. Якимцева ознайомила учнів з творчістю Т. Шевченка як поета і художника. Учасники читали вірші поета, ділилися своїми думками про людські якості поета, його патріотизм] / Т. Якимцева // Наше Придністров’я. – 2013. – 21 берез. – С. 9.

Лищук, Г. Його сучасником звемо : [працівники Піщанської районної бібліотеки для дорослих спільно з представниками РБК та музичної школи вшанували пам’ять Т. Г. Шевченка, провівши літературно-музичний вечір «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття, тебе своїм сучасником звемо». Учасниками заходу були старшокласники НВК-гімназії. На вечорі звучали вірші поета у виконанні молоді та переможця обласного конкурсу юних виконавців класичного твору М. Мізерія. Вразили своїми виступами викладачі музичної школи. На захід був запрошений заслужений працівник культури України, заслужений діяч мистецтв Придністровської Молдовської республіки Ф. Ущаповський, який виконав український романс «Вечір на дворі» на слова Т. Шевченка] / Г. Лищук // Піщан. вісті. – 2013. – 23 берез.

Самохвал, Р. Вшанували пам’ять поета : [на свято, приурочене 199-й річниці від дня народження Т. Шевченка, до Піщанської районної бібліотеки для дітей завітали учні 4 класу НВК-гімназії, їх ровесники з ЗОШ № 2 та п’ятикласники. Учасники декламували вірші поета, розіграли інсценівку, співали пісні на слова Кобзаря] / Р. Самохвал // Піщан. вісті. – 2013. – 23 берез.

Тімергазіна, В. Пам’яті славетного Кобзаря : [«Пам’яті Кобзаря», під такою назвою проведено районні Шевченківські читання на базі Погребищенської ЗОШ № 1. У заході взяли участь юні читці-декламатори, ті, хто любить і захоплюється поезією Т. Г. Шевченка. Учасники зібралися для того, щоб поринути у спогади про дитячі та юнацькі роки Т. Шевченка, прислухатись до його думки, слова, вклонитися світлій пам’яті поета. Успішно виступили учні шкіл: Спичинецької, Черемошненської, Борщагівської, Дзюнківської та Погребищенської № 1 і № 2] / В. Теміргазіна // Колос. – 2013. – 27 берез.

Кобзареве слово в душі струменить : [за традицією щороку в березні у Ямпільському районі проходить ряд заходів, присвячених життю і творчості Тараса Шевченка. У приміщенні районної бібліотеки для дорослих, районна та міська ради ветеранів спільно з територіальним центром з обслуговування одиноких непрацездатних громадян, організували захід за «круглим» столом на тему «Жіночий образ в поезії Шевченка». Бібліотекар розповіла про інтимні сторони життя поета, маловивчені сторінки його творчості. Учасники «круглого» столу також розповідали про цікаві епізоди з життя Т. Шевченка та читали його вірші] // Ямпіл. вісті. – 2013. – 27 берез.

Бабій, М. «Його ім’я і слово в серці народному» : [під такою назвою в читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих відбулося літературно-мистецьке свято у рамках програми «Читаюча Вінниччина», присвячена життю і творчості видатного українського поета, прозаїка, драматурга, художника Т. Г. Шевченка. В залі зібралися обдаровані діти з різних сіл району, переможці Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім. Т. Шевченка, Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П. Яцика, Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням. Бібліотека представила книжкові виставки: «Краса і сила Тарасового слова», «Тарасову славу Поділля співає», а також виставка-демонстрація серії книг «Бібліотеки Шевченківського комітету», «Доля української літератури – доля України»] / М. Бабій // Життєві обрії. – 2013. – 5 квіт. – С.4.

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

Голова Вінницької обласної державної адміністрації Іван Мовчан прогнозує виділення у 2013 р. з державного бюджету 6,7 млн гривень на будівництво дороги до Лядівського скельного монастиря (с. Лядова, Могилів-Подільський район, Вінницька область), який святкуватиме 1000-річчя свого заснування. Міністерством культури планується виділення 18,5 млн гривень на будівельні роботи по відновленню монастиря.

Мовчан, І. «Наш обов’язок і справа честі – забезпечити належний рівень відзначення 1000-ліття Лядівського скельного монастиря» / І. Мовчан // Вінниц. газ. – 2013. – 1 берез. – С. 9.

Лядівський монастир готується до свого 1000-ліття : [Вінниччина готується відзначати дві знаменні ювілейні дати. Оскільки ці дати поєднані історично та духовно і майже збігаються в часі, їх відзначення вирішено об’єднати низкою спільних заходів, більшість яких припаде на липень-вересень поточного року. Незабаром стартує тематичний творчий конкурс серед учнів художніх шкіл, виставки іконопису, скарбів духовності та документів і видань про християнізацію України й поселення чинців у Лядові – представлять краєзнавчий і художній музеї, держархів та бібліотечна система області. Відбуватимуться також паломницькі та екскурсійні поїздки до Лядівського монастиря. На 5 липня в ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва заплановано «круглий» стіл про історичне значення Хрещення Київської Русі] // Краяни. – 2013. – 28 берез. – С. 7.

2013 – Рік дитячої творчості

У рамках проведення в Україні Р