Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Березень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 Вінниця, 2013


Загальний розділ

Сто шістнадцять жінок несуть на собі культуру району : [нещодавно Тростянецький відділ культури і туризму провів підсумкову нараду з працівниками культури району. У своєму звіті начальник відділу культури і туризму Т. Мартошенко відзначила, що у 2012 р. робота галузі була спрямована на відродження, популяризацію народних традицій, звичаїв, обрядів, розвиток народної творчості, організацію змістовного дозвілля населення. Мережа закладів культури і мистецтва району становить 60 установ, з них 26 бібліотек, 3 краєзнавчих музеїв 2 дитячих музичних школи, 29 клубних установ, у яких працює 157 працівників, з яких – 116 жінок] // Тростянец. вісті. – 2013. – 6 берез. – С. 4.

6 березня в Арт-галереї «ІнтерШик» напередодні жіночого свята відкрилася виставка Володимира Козюка «Чарівна мить жіночої краси». Володимир Козюк запропонував жінкам надіслати на його електронну пошту свої фотографії. Привабливим на його погляд – дарував фотосесію.

Мосендз, О. Підсумки підведено, завдання визначено : [відбулася підсумкова нарада роботи закладів культури Мурованокуриловецького району, на якій працівники культури підсумували зроблене за минулий рік та окреслили плани на майбутнє. У нараді взяв участь голова райдержадміністрації В.Д. Максимчук, голова районної ради В.А. Гук. Провела нараду начальник відділу культури і туризму РДА В.М. Веклюк] / О. Мосендз // Наше Придністров’я. – 2013. – 7 берез. – С. 5.

Басенко, А. Чарівна мить жіночої краси : [у виставковій залі галереї «ІнтерШик» нагородили півфіналісток Всеукраїнського фотоконкурсу «Чарівна мить жіночої краси», ініційованого заслуженим художником України Володимиром Козюком] / А. Басенко // Вінниччина. – 2013. – 8 берез. – С. 1 : кольор. фотогр.

9 березня 11 працівників міської ради презентували результати своїх творчих захоплень на виставці «Талант та творчість працівників Мерії». У холі міської ради вінничани змогли побачити ікони з бісеру, вишиті картини, витинанки, масляні картини у стилі епохи Відродження, які створювались працівниками мерії у вільний від роботи час.

Аплодували Вінниця і Бар : [початок березня виявився насиченим на гастрольні виступи творчих колективів Тульчинського училища культури: 5 березня відбувся тематичний концерт в Барському автомобільно-дорожньому технікумі: 6 березня – учасники «Маленького театру» з літературно-музичною композицією за поезією Ю. Хмелевського «Пані на ім’я Любов» виступили на сцені Вінницького академічного музично-драматичного театру ім. М. К. Садовського; 7 березня представники Тульчинського училища культури виступали на сцені Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича, де відбулося обласне свято «Кобзар і Україна»; 14 березня на базі училища відбудеться обласний конкурс читців, присвячений 199-й річниці від дня народження Т. Шевченка. Цей захід став творчим стартом для традиційної «Театральної весни»] // Тульчин. край. – 2013. – 13 берез.

«Покровитель культури 2012» : [наприкінці лютого 2013 р. з ініціативи начальника Тростянецького відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Мартошенко у приміщенні місцевої музичної школи відбулася районна культурно-мистецька акція «Покровитель культури 2012», на якій було відзначено меценатів, що протягом 2012 р. зробили певний внесок у розвиток культури району] // Тростянец. вісті. – 2013. – 13 берез.

14 березня лауреатом Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка у галузі літератури визнано письменника з Вінниці Володимира Рабенчука. Премія ім. Івана Огієнка заснована в 1995 р. і є другою в Україні багатогалузевою премією після Шевченківської.

18 березня у голови Вінницької обласної Ради С. П. Татусяка відбулася робоча нарада з підготовки до проведення Міжрегіонального літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова». Вже вдруге фестиваль збере на берегах Дністра у Могилеві-Подільському письменників України й Молдови, об’єднаних ідеєю зміцнення дружби та розвитку літератури двох народів. У ході наради учасники обговорили 4 питання: 1) власне організацію Міжрегіонального літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова»; 2) започаткування видання літературного альманаху «Русалка Дністрова»; 3) заснування однойменної літературної премії; 4) встановлення у Могилів-Подільському районі скульптури «Русалка Дністрова». Організаторами свята, крім обласної Ради та адміністрації, є Єврорегіон «Дністер» та Благодійний фонд «Батьківська земля».

20 березня книгарня «Є» та Всеукраїнський громадський рух «Не будь байдужим!» презентували проект «Сучасне Епатажне Креативне Слово», суть якого полягає в популяризації серед школярів сучасної української літератури та ламання стереотипів про те, що в українській літературі є тільки страждання і покріпачення. Молоді філологи протягом квітня проводитимуть у школах Вінниці уроки на цю тему. Всеукраїнський громадський рух «Не будь байдужим!» об’єднує тих, хто вболіває за українську мову та прагне утвердити її як сучасну, яскраву та престижну. Серед небайдужих: Сашко Положинський, Фоззі та Фагот, Юрко Журавель, Олег Скрипка, Павло Гудімов та багато інших відомих людей.

20 березня у Вінниці вперше відсвяткували День щастя, підтримавши резолюцію Генеральної Асамблеї ООН. Проект запропоновано громадськими об’єднаннями – ініціативною групою ГО «Гармонія Всесвіту», Асоціації ВООГО «Відкрите суспільство» та депутатом Вінницької обласної ради Світланою Сулімовою. За словами організаторів, у наш час так мало свят, які дійсно об’єднують людей. Відчуття щастя та бажання його – головний рушій людства. Саме тому вирішили щороку святкувати День щастя, який збігається з днем визволення Вінниці від фашистських загарбників. На цю тему учні вінницьких шкіл писали вірші та оповідання . А волонтери, на вулицях Вінниці, роздавали перехожим надруковані вислови видатних людей про щастя. У вінницькій галереї «ІнтерШик» пройшов інтерактивний захід на тему «Щастя».

22 березня у книгарні «Є» відбулася дискусія про життя та творчість нашого видатного земляка та всесвітньовідомого художника О. Новаківського. Свого часу він – чи не єдиний в історії – отримав золоту медаль у Краківській академії мистецтв у майстерні польського корифея Яна Матейка. Його вважають найяскравішим представником українського постімпресіонізму.

25 березня у Мурованих Курилівцях, громадськість відзначала 69-у річницю визволення району від німецько-фашистських загарбників. Ветерани, керівництво району, представники установ та організацій селища взяли участь в урочистому мітингу, присвяченому цій даті. Також у центральній районній бібліотеці відбулася презентація Книги Пам’яті України «Переможці», до якої внесені імена воїнів-визволителів.

Підсумки галузі культури : [відбулася нарада в галузі культури на якій із доповіддю виступив начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Г. О. Терлецький. Він відзначив, що протягом 2012 р. проводилася значна робота по забезпеченню необхідних умов для розвитку професійного, музичного, хореографічного, декоративно-ужиткового народного мистецтва, самодіяльної народної художньої творчості, забезпечувались всебічні умови для відпочинку та культурного розвитку населення району. В роботі наради взяли участь і виступили голова районної державної адміністрації, депутат облради Анатолій Грищук і голова райради Юрій Науменко] // Липовец. вісті. – 2013. – 27 берез. – С. 3

25-29 березня у галереї Центра сучасного мистецтва «АртШик» пройшов Тиждень актуального мистецтва (ТАМ) на тему: «Ревізія: моє життя в контрасті». Упродовж п’яти днів галерея об’єднала сучасних українських та польських митців, які наповнили простір музикою, словом, живописом та графікою. Важливим аспектом Тижня був розвиток українського мистецтва, створення простору для мистецького діалогу митців, а також для розвитку та представлення актуального українського мистецтва на території України та за кордоном. Організаторами проекту виступили департамент культури Вінницької міської ради разом з мистецьким об’єднанням «Дзиґа» зі Львова.

29 березня у прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулось засідання «круглого столу» на тему:  «Світле дитинство – світле майбутнє» за участю представників структурних підрозділів облдержадміністрації та громадських організацій, до компетенції яких входять питання сприяння та забезпечення гармонійного розвитку дітей Вінниччини. В ході засідання учасниками було обговорено ряд питань, що стосуються якісного навчання, збереження життя і здоров’я дітей їх дозвілля та фізичного і творчого розвитку.

Тарас Шевченко і Вінниччина

Шлях до Тараса : [у Калинівському РБК відбувся конкурс читців «Вічний шлях до Кобзаря», у якому взяли участь 47 учасників. Конкурс був присвячений 199-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка та 90-й річниці утворення Калинівського району. Методист РБК С. Крикун зазначає, що рівень виконавської майстерності читців значно виріс, розширилася і географія учасників] // Прапор перемоги. – 2013. – 1 берез. – С. 1.

1 березня З нагоди відзначення 199-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря у приміщенні Тростянецького районного Будинку культури відбувся районний огляд-конкурс художнього читання «Кобзар і Україна». Конкурс проводився за двома номінаціями: на краще художнє читання творів Тараса Шевченка (твір поета, твір за власним уподобанням) та на кращу літературно-музичну або вокальну композицію за творами Т. Г. Шевченка (сучасних українських авторів, присвячену Т. Шевченку або на вільну тему). Кожний клубний заклад району представив одного учасника художньої самодіяльності. Відкрили конкурс аматори Тростянецького РБК літературно-музичною композицію «Віще слово Тараса». Вдало на заході прозвучав твір поета «Бандуристе, орле сизий» у виконанні А. Ременюка та М. Чернецької. Свої поетичні рядки учасникам конкурсу подарував С. Шур – член районного літературно-мистецького об’єднання «Джерело».

1-2 березня у Жмеринському районному БК відбувся міськрайонний конкурс читців «Кобзар і Україна», у якому взяла участь рекордна кількість конкурсантів – 170 читців. Організаторами конкурсу виступили відділ культури і туризму Жмеринської РДА та управління культури і туризму Жмеринської міської ради. Такий конкурс проводиться вже 15-й рік поспіль. Авторитетне журі на чолі з начальником управління культури міськради В. В. Дудіком визначило переможців, які візьмуть участь в обласному конкурсі читців.

1-17 березня у Вінницькому обласному художньому музеї пройшли мистецько-освітні заходи в рамках акції «Шевченківські дні» на теми: «Шевченко в засланні», «Шевченко – художник», «Два художники – дві долі: Т. Шевченко та І. Сошенко», «Петербурзький період життя і творчості Т. Г. Шевченка».

Іллінська, Н. Вічне слово Шевченка : [у Піщанському РБК відбувся перший районний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 199-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. У конкурсі взяли участь 38 читців з майже з усіх населених пунктів району. Конкурс проходив у двох вікових категоріях – з 10 до 18 і з 18 до 35 років] / Н. Іллінська // Піщан. вісті. – 2013. – 2 берез. – С. 2.

3 березня у приміщенні Бершадської ДМШ відбувся районний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 199-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Захід було організовано працівниками відділу культури і туризму райдержадміністрації. В районному конкурсі взяли участь 35 учасників з сіл району та учні загальноосвітніх шкіл №1 і №3 м. Бершаді.

4 березня відділ краєзнавства Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва презентував перегляд літератури «Тарас Шевченко у творчості письменників Вінниччини», присвячений 199-й річниці від дня народження великого українського поета, філософа, фольклориста, етнографа та художника Т.Г. Шевченка.

5 березня у залі засідань Жмеринського міськвиконкому відбулися урочистості, присвячені дню народження Т. Г. Шевченка. На захід «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь віки», завітали керівники міста, представники громадськості, учнівська молодь. Під час невеликого інтерв’ю «Думки молоді про Кобзаря» учні висловлювали свої думки про Т. Г. Шевченка, його ролі в сучасному житті. Цікавою була літературно-театральна композиція у виконанні учнів ЗОШ № 3 «Доле, де ти?», у якій молодим акторам вдалося передати важкі умови дитинства Тараса Шевченка. Далі урочистості продовжились біля пам’ятника Т. Шевченку.

6 березня в читальній залі Немирівської районної бібліотеки для дітей були підведені підсумки конкурсу малюнків, прозових та поетичних творів «У вінок Кобзареві», який було оголошено до 199-ї річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка в рамках Року дитячої творчості. В конкурсі взяли участь учні 3-9 класів шкіл міста. Дитячі роботи були різні, кожна дитина проявила свої здібності, уміння, фантазію, творчість.

6 березня у Барській районній бібліотеці відбувся літературно-музичний вечір «Стежки творчості генія» з нагоди 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Мета вечора – ознайомити учнів з творчістю та життєвим шляхом українського Кобзаря. На початку вечора учні переглянули відеоролик про життя Т. Шевченка. Далі всі бажаючі читали вірші поета і взяли участь у літературній вікторині по творчості Тараса Григоровича Шевченка.

Литвенюк, О. Шевченко має бути грандіозним. Але на нього немає грошей : [вирішення питання щодо спорудження пам’ятника Т. Г. Шевченку у Вінниці] / О. Литвенюк // RIA. – 2013. – 6 берез. – С. 7 : кольор. фотогр.

7 березня відбулося обласне літературно-мистецьке свято «Кобзар і Україна», що пройшло у рамках святкування в області 199-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка у концертній залі Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова зазначила, що нащадки Великого Кобзаря, – талановиті юні музиканти, співаки, художники, творча молодь Вінниччини, що зібрались вшанувати пам’ять українського генія Т. Г.Шевченка, гідно продовжують славні традиції, достойно представляючи до річниці Кобзаря свої творчі надбання. Любов Спірідонова вручила Почесні грамоти облдержадміністрації та обласної ради і грошові винагороди педагогам, студентам, науковцям, працівникам бібліотек, які зробили вагомий внесок у популяризацію творчого доробку Т. Шевченка. Серед нагороджених заслужений художник України В. Оврах, учитель української мови та літератури Літинської загальноосвітньої школи № 2 I-III ступенів О. Омельянчик, студентка 4 курсу Інституту філології й журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського О. Урсуленко. Учениця 10 класу школи-ліцею № 7 О. Стасюк, після вручення грамоти прочитала уривок з власної поеми, присвяченої Шевченкові. Літературно-мистецьке свято «Кобзар і Україна» продовжив святковий концерт художніх колективів Вінницького училища культури і мистецтв ім. М.Д. Леонтовича та Тульчинського училища культури.

7 березня «Свою Україну любіть…», під такою назвою у приміщенні Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва відбулося літературно-мистецьке свято приурочене 199-й річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

У програмі:

– «Свою Україну любіть» − відкриття свята. Виступи представників обласної та міської влади, управління культури і туризму облдержадміністрації, директора ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва;

– «Від Вінничан – Шевченкові уклін!» – виступи письменників Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України, науковців, творчої інтелігенції;

– «Його і голос, і слова йдуть між люди...» – декламація віршів Т. Г. Шевченка у виконанні учасників народного театру «Сьоме небо» та театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва (режисер М. Ревенко); авторських віршів у виконанні студентів Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу;

– «Твоїх поезій спів високий вінчає слава вікова» – виконання музичних творів студентами Вінницького училища культури та мистецтва ім. М. Д. Леонтовича;

– «Тарас Шевченко «Заповіт». Перегляд уривків відеофільму.

7 березня в Інтернет-центрі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва продовжує свою діяльність проект «Класичний четвер. 10 кращих книг» (в рамках театру книги «Прочитання»). Тема: «Інтимна лірика Т. Г. Шевченка та І. Я. Франка».

Тарас Шевченко: «Не забудьте пом’янути незлим тихим словом» : [в облдержадміністрації відбулося засідання організаційного комітету щодо підготовки заходів до відзначення дня народження Т. Г. Шевченка] / записала К. Новосад // Вінниц. газ. – 2013. – 7 берез. – С. 13.

Ющенко, Л. Вінок шани Шевченку : [таку назву отримала виставка у Бешадському районному краєзнавчому музеї, приурочена до дня народження Т. Г. Шевченка. Її експозиція складається з картин місцевих художників, вишитих рушників, картин майстрині-вишивальниці Т. Кравець та робіт різьбяра М. Пилявця. Музеєм було відібрано кращі роботи на тему сюжетів з творів Т. Шевченка – ескізи самобутнього художника О. Степового, які представлені на традиційній обласній виставці образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Шевченко в народному мистецтві» у Вінницькому обласному центрі народної творчості] / Л. Ющенко // Бершад. край. – 2013. – 7 берез.

Подолинний, А. «Лети ж, моя думо, моя люта муко...» : Шевченківські сторінки в історії Немирівської гімназії : [у першій половині ХІХ ст. у невеликому подільському місті Немирові діяло чотирикласне повітове училище, перетворене 1838 р. на семикласну, а з часом восьмикласну чоловічу гімназію. Саме вона стала на цьому терені ще за життя Тараса Шевченка найзначнішим осередком шанувальників його поезії. Проте ще до заснування цього навчального закладу з Немировом мали життєвий і творчий зв’язок деякі відомі українські та російські митці слова, причетні до імені Тараса Шевченка] / А. Подолинний // Слово Просвіти. – 2013. – 7-13 берез. – С. 12 : фотогр.

7-21 березня в рамках заходів з нагоди 199-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка у Вінницькому обласному центрі народної творчості відкрилась виставка «Шевченко в народному мистецтві», на якій представлені роботи видатних митців Вінниччини та небайдужих до історії школярів та студентів. Упродовж багатьох років до вшанування дня народження Тараса Шевченка Вінницький обласний центр народної творчості влаштовує виставки, присвячені Великому Кобзарю. Цьогоріч у виставці взяли участь понад 40 видатних майстрів з різних районів Вінниччини, які представили свої експозиції, присвячені темі Шевченка, його життю та творчості. Також у цьому році до відомих митців приєдналися і учні художніх шкіл.

Руда, М. Звучить невмируще Шевченкове слово : [спільно з Ямпільським РБК у районній бібліотеці відбувся конкурс читців «Кобзар і Україна». У конкурсі взяли участь заклади культури Ямпільщини. Захід зібрав близько 40 шанувальників шевченкової поезії і взагалі любителів поетичного слова. До милозвучних поетичних рядків доречно впліталися пісні. Цікавою була й літературно-музична композиція «Свіча болю» за мотивами монологічної поеми Василя Багрія] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2013. – 8 берез.

9 березня за назвою «Повертай до свого звідтіля» у рамках святкування днів пам’яті Т. Г. Шевченка в м. Хмільник Івано-Франківський молодіжний поетичний театр презентував виставу за мотивами книги Ганни Герман «Піраміди невидимі» (Л., 2003). Перед початком вистави квіти до пам’ятника Кобзареві у центральному парку міста поклали заступник голови Вінницької облдержадміністрації Любов Спірідонова, народний депутат України Ганна Герман, голова Хмільницької райдержадміністрації Олег Томашук, голова районної ради Василь Чмелюк, міський голова Василь Грушко та громадськість. Талановита інсценізація роману Ганни Герман «Піраміди невидимі» стала справжньою родзинкою вечора. Відверта розмова зі сцени про важку долю українських заробітчан була тепло прийнята глядачами і перейшла у діалог акторів із залом.

9 березня у Гайсині біля погруддя Т. Шевченка зібралися на мітинг шанувальники творчості Кобзаря. Звучали українські вірші і промови, згадували нелегку долю та творчість Т. Г. Шевченка. Священики Української православної церкви Київського патріархату відслужили молебень.

9 березня у сільській бібліотеці с. Кукавка Могилів-Подільського району відбулося засідання гуртка юних поетів, присвячене дню народження Т. Г. Шевченка. Юні поети декламували вірші не тільки Т. Шевченка, а й свої. На думку директора місцевого музею М. Драпатого, вірші М. Юркової, А. Шмиговської, В. Хухлея, Л. Щербини, Н. Гуменюк, Н. Горбей, В. Терелецької заслуговують на публікацію в районній газеті.

10 березня до дня народження Т. Шевченка у Білянській сільській бібліотеці Чернівецького району проведено літературну сторінку «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття…». Читальна зала об’єднала біля книжкової виставки «Тарасові слова – то правда жива» усіх прихильників його творчості, у т.ч. учнів і вчителів місцевої ЗОШ. Учні читали вірші Т. Шевченка, взяли активну участь у літературній вікторині. Захід було прикрашено роботами народних майстрів с. Біляни: вишитими портретами Кобзаря, його невмирущим заповітом, вигаптуваним на українському рушникові майстринями шанувальницями творчості поета, до того ж активними читачами бібліотеки – Г. Іваховою та О. Черняк. Вони також залюбки читали вірші Т. Г. Шевченка. Матеріал про захід узагальнила і вмістила у районній газеті «Чернівецька зоря» (2013. 15 берез.) бібліотекар В. Дворнік.

Провіснику долі України були присвячені урочисті заходи напередодні дня народження великого Кобзаря на Крижопіллі : [з нагоди 199-ї річниці від дня народження біля пам’ятника Т .Шевченку відбулися урочисті заходи. Літературно-мистецьку композицію підготували працівники відділу культури і туризму райдержадміністрації та школярі. До підніжжя пам’ятника лягли квіти від влади району, трудових колективів, представників політичних партій] // Сіл. новини. – 2013. – 12 берез.

Скрипник, В. Живі скульптури показали у Вінниці : [на Вінниччині низкою цікавих заходів стартував Шевченківський марафон до 200-річчя Кобзаря. У вигляді живих скульптур учні вінницької школи-гімназії № 30 представили героїв творів і картин Кобзаря. У коридорі під час перерви можна було побачити Івана Гонту та Максима Залізняка, Катерину, малого пастушка – всього 11 образів незворушно стояли на постаментах. Старшокласниці Катерина Омельченко та Марина Колишова відтворили персонажів картини Шевченка-художника «Циганка-ворожка»] / В. Скрипник // Голос України. – 2013. – 12 берез. – С. 4.

Іванченко, Г. Кобзар і Україна : [за такою назвою на Бершадщині відбувся районний конкурс читців, присвячений 199-й річниці від дня народження Тараса Шевченка. Конкурс проходив у трьох номінаціях: твір Т.Г. Шевченка, власна поезія, твір сучасного українського автора] / Г. Іванченко // Бершад. край. – 2013. – 13 берез.

Ковалій, Б. На Шевченка у Вінниці є лише 208 тисяч із 10 мільйонів? : [про урочистий мітинг з нагоди 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка та кошторис на пам’ятник Кобзарю у Вінниці] / Б. Ковалій // 33 канал. – 2013. – 13 берез. – С. 3 : фотогр.

Сегеда, Ю. Промовляли музи Кобзаря : [199-у річницю від дня народження Т. Шевченка відзначили студенти й викладачі Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу, виступивши у світлиці музею Михайла Коцюбинського з літературно-музичною композицією «Музи генія»] / Ю. Сегеда // Вінниччина. – 2013. – 13 берез. – С. 9 : кольор. фотогр.

Теслюк, Н. Шевченко для всіх поколінь : [у сільській бібліотеці с. Красносілка Бершадського району до 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка відбулося літературно-мистецьке свято «Шевченко для всіх поколінь». У заході взяла участь місцева самобутня поетеса і художниця О. Вихристюк, яка продекламувала свою поезію «Я розгорну «Кобзар» та «Повій вітре…», подарувавши присутнім буклети з віршами. Зав. бібліотекою прокоментувала книжкову виставку присвячену життю і творчості Т. Шевченка] / Н. Теслюк // Бершад. край. – 2013. – 13 берез.

14 березня на базі Тульчинського училища культури у м. Тульчин відбувся обласний конкурс читців «Кобзар і Україна», проведений за сприяння управління культури облдержадміністрації та Вінницького обласного центру народної творчості. У конкурсі взяли участь 47 учасників з 27 районів області. Учасників заходу привітали: заступник начальника управління культури облдержадміністрації С. В. Гарбулінський та заступник директора з науково-технічної роботи Українського центру культурних досліджень Міністерства культури України С. М. Садовенко. Конкурсну програму учасники готували за двома напрямками: твори Т. Г. Шевченка, твори сучасного українського письменника або ж власного уподобання (можливі твори зарубіжних авторів та власної поезії); до другого напрямку відносились літературно-музичні, вокальні композиції за творами Великого Кобзаря чи сучасних авторів, присвячених Т. Шевченку або ж на вільну тему. Учасники виступали у 3-х вікових категоріях: від 8 до 13 років, від 14 до 18 років та 19 до 35 років. Визначені переможці отримали можливість стати учасниками заключного туру ХХІІ Всеукраїнського відкритого конкурсу читців імені Тараса Шевченка, який проходитиме у Києві з 13 по 17 травня 2013 р.

Бачара, В. До 199-річчя від дня народження Великого Кобзаря : [у сільській бібліотеці с. Лучинчик Мурованокуриловецького району відбулося засідання клубу «Надвечір’я». В пам’ять про поета директор СБК Г. П. Наєнко зачитала уривок з вірша «Княжна». У виконанні учасників клубу прозвучали пісенні твори «Реве та стогне Дніпр широкий», «Як умру, то поховайте». У бібліотеці була оформлена книжкова виставка «Плекаймо Шевченкове слово»] / В. Бачара // Наше Придністров’я. – 2013. – 14 берез. – С. 5.

Римаренко, Н. Слово Тараса зворушує, надихає, возвеличує : [до 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка у Літинській районній бібліотеці відбулася поетична година «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття». Бібліограф-краєзнавець Н. Римаренко наголосила, що живодухом нашого народу назвав поета у своїй книзі «Шевченкова правда-сила народ розбудила» земляк з Уладівки Павло Ткачук, який упродовж всього життя записує з уст подолян усну народну творчість. У цій книзі чільне місце посідають народні прислів’я і приказки про Кобзаря. Під час заходу звучали безсмерті вірші Тараса Шевченка, які декламували учні двох літинських шкіл та бібліотекарі. У бібліотеці оформлені постійнодіючі книжкові виставки: «І мене в сім’ї великій…», «»Живий у правді віковій» і «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття»] / Н. Римаренко // Літин. вісн. – 2013. – 14 берез. – С. 4.

[У Попелюхівському клубі-бібліотеці Мурованокуриловецького району для учнів місцевої школи проведено свято до 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Зав. клубом-бібліотекою Л. В. Слободянюк розповіла дітям про нелегкий життєвий і творчий шлях поета. Зав. Білянським клубом-бібліотекою В. І. Ковальчук провела з дітьми вікторину за темою заходу. Далі відбувся конкурс на кращого читця «Вогонь поезії не згас», у якому декламували вірші Т. Г. Шевченка. Перше місце серед молодших школярів журі визначило В. Брижака та К. Боброву. Серед старших класів переможницею стала Я. Брижак] // Наше Придністров’я. – 2013. – 14 берез. – С. 5.

Гомель, Н. «Троянди Шевченкової любові» : [у Ялтушківській сільській бібліотеці Барського району відбувся культурно-освітній захід, приурочений до 199-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. На міні-виставі «Троянди Шевченкової любові» були присутні жителі села та учні і вчителі місцевої школи. Учні 9 класу розповіли про усіх жінок, яких за життя кохав Т. Шевченко, з якими хотів пов’язати свою долю. Про захід написала до газети мешканка с. Ялтушків, яка згадує про те, яким насиченим було культурне життя села раніше] / Н. Гомель // Поділ. край. – 2013. – 15 берез.. – С. 8.

Юзвак, Т. «Томашпільщина читає Кобзаря» : [вдруге Skype-конференція «Томашпільщина читає Кобзаря» зібрала працівників культури, учнів та педагогів дитячих музичних шкіл в Інтернет-центрах Томашпільської районної та Вапнярської селищної бібліотек. Словом та піснею вшанували учасники заходу талант Т. Г. Шевченка. У виконанні дитячого фольклорного ансамблю «Вербиченька» Будинку дитячої творчості, учнів Томашпільської музичної школи звучали музичні твори на слова поета, ансамбль вчителів Вапнярської музичної школи виконав композиції «Реве та стогне Дніпр широкий» і «Заповіт»] / Т. Юзвак // Томашпіл. вісн. – 2013. – 15 берез.

Янчурська, Т. Вшанували Великого Кобзаря : [з ініціативи Шаргородського відділу культури і туризму райдержадміністрації проведено районний конкурс читців «Кобзар і Україна». 34 читці та учасники двох літературно-музичних композицій змагалися за призові місця. Представили своїх конкурсантів клубні, бібліотечні, освітні заклади району. Поряд з творами Т. Шевченка звучали вірші В. Симоненка, Л. Костенко, Д. Павличка, поетів-земляків: П. Перебийноса, Н. Гнатюк, Т. Яковенко О. Тимофійшиної, М. Слободянюка] / Т. Янчурська // Шаргородщина. – 2013. – 15 берез.

Порошинська, З. Жінки в житті та творчості Т. Г. Шевченка : [під такою назвою бібліотекою-філією с. Пиковець Козятинського району до 199-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка проведено літературну годину. Звучали вірші Кобзаря, розповіді про інтимні сторони життя митця, ставлення до кохання, спроби поета одружитися, створити сімейний затишок. Також була представлена книжкова виставка творів Т. Шевченка, книг про поета та присвячених йому] / З. Порошинська // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 21 берез. – С. 6.

Якимцева, Т. Тарас Шевченко – духовний батько української нації : [в Лучинецькій сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району з учнями 5 класу проведено літературну годину «Великий співець українського народу». Бібліотекар Т. М. Якимцева ознайомила учнів з творчістю Т. Шевченка як поета і художника. Учасники читали вірші поета, ділилися своїми думками про людські якості поета, його патріотизм] / Т. Якимцева // Наше Придністров’я. – 2013. – 21 берез. – С. 9.

Лищук, Г. Його сучасником звемо : [працівники Піщанської районної бібліотеки для дорослих спільно з представниками РБК та музичної школи вшанували пам’ять Т. Г. Шевченка, провівши літературно-музичний вечір «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття, тебе своїм сучасником звемо». Учасниками заходу були старшокласники НВК-гімназії. На вечорі звучали вірші поета у виконанні молоді та переможця обласного конкурсу юних виконавців класичного твору М. Мізерія. Вразили своїми виступами викладачі музичної школи. На захід був запрошений заслужений працівник культури України, заслужений діяч мистецтв Придністровської Молдовської республіки Ф. Ущаповський, який виконав український романс «Вечір на дворі» на слова Т. Шевченка] / Г. Лищук // Піщан. вісті. – 2013. – 23 берез.

Самохвал, Р. Вшанували пам’ять поета : [на свято, приурочене 199-й річниці від дня народження Т. Шевченка, до Піщанської районної бібліотеки для дітей завітали учні 4 класу НВК-гімназії, їх ровесники з ЗОШ № 2 та п’ятикласники. Учасники декламували вірші поета, розіграли інсценівку, співали пісні на слова Кобзаря] / Р. Самохвал // Піщан. вісті. – 2013. – 23 берез.

Тімергазіна, В. Пам’яті славетного Кобзаря : [«Пам’яті Кобзаря», під такою назвою проведено районні Шевченківські читання на базі Погребищенської ЗОШ № 1. У заході взяли участь юні читці-декламатори, ті, хто любить і захоплюється поезією Т. Г. Шевченка. Учасники зібралися для того, щоб поринути у спогади про дитячі та юнацькі роки Т. Шевченка, прислухатись до його думки, слова, вклонитися світлій пам’яті поета. Успішно виступили учні шкіл: Спичинецької, Черемошненської, Борщагівської, Дзюнківської та Погребищенської № 1 і № 2] / В. Теміргазіна // Колос. – 2013. – 27 берез.

Кобзареве слово в душі струменить : [за традицією щороку в березні у Ямпільському районі проходить ряд заходів, присвячених життю і творчості Тараса Шевченка. У приміщенні районної бібліотеки для дорослих, районна та міська ради ветеранів спільно з територіальним центром з обслуговування одиноких непрацездатних громадян, організували захід за «круглим» столом на тему «Жіночий образ в поезії Шевченка». Бібліотекар розповіла про інтимні сторони життя поета, маловивчені сторінки його творчості. Учасники «круглого» столу також розповідали про цікаві епізоди з життя Т. Шевченка та читали його вірші] // Ямпіл. вісті. – 2013. – 27 берез.

Бабій, М. «Його ім’я і слово в серці народному» : [під такою назвою в читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих відбулося літературно-мистецьке свято у рамках програми «Читаюча Вінниччина», присвячена життю і творчості видатного українського поета, прозаїка, драматурга, художника Т. Г. Шевченка. В залі зібралися обдаровані діти з різних сіл району, переможці Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім. Т. Шевченка, Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П. Яцика, Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням. Бібліотека представила книжкові виставки: «Краса і сила Тарасового слова», «Тарасову славу Поділля співає», а також виставка-демонстрація серії книг «Бібліотеки Шевченківського комітету», «Доля української літератури – доля України»] / М. Бабій // Життєві обрії. – 2013. – 5 квіт. – С.4.

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

Голова Вінницької обласної державної адміністрації Іван Мовчан прогнозує виділення у 2013 р. з державного бюджету 6,7 млн гривень на будівництво дороги до Лядівського скельного монастиря (с. Лядова, Могилів-Подільський район, Вінницька область), який святкуватиме 1000-річчя свого заснування. Міністерством культури планується виділення 18,5 млн гривень на будівельні роботи по відновленню монастиря.

Мовчан, І. «Наш обов’язок і справа честі – забезпечити належний рівень відзначення 1000-ліття Лядівського скельного монастиря» / І. Мовчан // Вінниц. газ. – 2013. – 1 берез. – С. 9.

Лядівський монастир готується до свого 1000-ліття : [Вінниччина готується відзначати дві знаменні ювілейні дати. Оскільки ці дати поєднані історично та духовно і майже збігаються в часі, їх відзначення вирішено об’єднати низкою спільних заходів, більшість яких припаде на липень-вересень поточного року. Незабаром стартує тематичний творчий конкурс серед учнів художніх шкіл, виставки іконопису, скарбів духовності та документів і видань про християнізацію України й поселення чинців у Лядові – представлять краєзнавчий і художній музеї, держархів та бібліотечна система області. Відбуватимуться також паломницькі та екскурсійні поїздки до Лядівського монастиря. На 5 липня в ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва заплановано «круглий» стіл про історичне значення Хрещення Київської Русі] // Краяни. – 2013. – 28 берез. – С. 7.

2013 – Рік дитячої творчості

У рамках проведення в Україні Р

Музейна діяльність

Протягом березня в літературно-меморіальному музеї ім. Михайла Коцюбинського продовжує працювати виставка живописця з Гайсина Юрія Совінського. На ній представлені натюрморти і київські пейзажі. Всього 36 робот, які автор малював з натури. До цього часу картини Ю. Совінського виставлялися на столичних аукціонах «Корнерс», «Арткапітал», «Вернісаж», «Епоха». До Вінниці з роботами художник приїздить вдруге.

6 березня у виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася фотовиставка «Світ жінки Поділля ХІХ-ХХІ століття». Фотографії жінок різних часів, старовинні прикраси, одяг та жіночу білизну давніх часів можна побачити на виставці. Присвячена вона Міжнародному жіночому дню 8 березня. В експозиції зібрані фотографії із колекцій Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського, обласного краєзнавчого музею, Державного архіву Вінницької області та з приватних родинних збірок. Саме у ХІХ столітті фотографія набула широкого розповсюдження. На світлинах тих часів зображено переважно шляхетні образи жінок, імена яких маловідомі. Проте серед них є і відомі особистості – меценатка княгиня Марія Щербатова, панянки родини Кульматицьких, доньки першого вінницького архітектора Григорія Артинова та інші. Проект здійснюється під генеральним патронатом благодійного фонду «Батьківська земля». Окрім виставки керівництво організації вирішило подарувати жінкам-волонтерам, які працюють у фонді, ще й тренінг особистісного розвитку. Виставка триватиме до 31 березня.

12 березня у вінницькому обласному художньому музеї відкрилася виставка земляка, уродженця с. Ободівка Тростянецького району, відомого українського художника-постімпресіоніста Олекси Новаківського (1872-1935) за назвою «Олекса Новаківський – видатний художник України і всього світу». Виставка проходить у рамках Міжнародного мистецького проекту Україна-Словаччина. На виставці представлено 54 олійних полотна, акварелей та етюдів художника з приватної колекції доктора філологічних наук, академіка Національної академії наук України, професора Пряшівського університету Миколи Мушинки, відомого словацького вченого, автора численних наукових праць, громадського діяча, колекціонера. Під час відкриття виставки була проведена арт-медіа акція, що представляє прес-конференції за участю кореспондентів та митців. До уваги широкої громадськості було доведено творчий та життєвий шлях видатного українського художника Олекси Варлампійовича Новаківського. Перший тур цієї виставки вже пройшов в США та Канаді. Другий – в Україні ( Львів – Київ – Вінниця – Хмельницький).

12 березня під назвою «Казкові дивоцвіти» у приміщенні Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулася виставка юної художниці Анни Гижко. Професійно навчатись малюванню вона розпочала у 7 років в центрі «Барви України». Анна вивчає різні техніки живопису: розпис олійними фарбами, графіка, батик, Петриківський розпис. У своїх картинах вона передає казковий світ, український колорит в природі, побуті, а також світ квітів та символів, що використовуються в Петриківському розписі.

12 березня у музеї історії м. Козятина відкрилася виставка художниці і модельєра Ольги Слободянюк за назвою «Я прийду до тебе у снах…». На виставці представлені декоративні панно, на яких у золотавій та перлинно-срібній кольорових гаммах зображені загадкові, вишукані, граційні романтичні жінки з витонченими рисами обличчя та розкішним волоссям. Дівчина з картини «Я пробачу тебе… колись» здається живою. Образ полотна «Все пам’ять серця збереже» навіює думки про смуток від нездійсненного, проте такого бажаного. Вже вдруге О. Слободянюк презентує свою творчість у цій залі.

12 березня колекція Вінницького краєзнавчого музею поповнилась дев’ятьма зразками різьбярського мистецтва ХХ ст., виконаними подільським майстром Аліком Порічковим. Маски ідолів та язичницьких богів музею подарував старший сержант міліції Віктор Старченко. Як розповіла мистецтвознавець Тетяна Журунова, подаровані зразки різьбярського мистецтва відображають смаки покоління 70-80-х років минулого століття. Вражає кількість збережених експонатів – це ціла колекція робіт одного майстра.

Поліщук, Л. Сто двадцяті іменини фіалок зустріли виставкою : [учасниці клубу «Сенполія-Центр» представили понад двісті видів фіалок у виставковій залі обласного краєзнавчого музею] / Л. Поліщук // 33 канал. – 2013. – 13 берез. – С. 14 : кольор. фотогр.

Панасюк, Т. Творіння із воску : [вперше у Могилів-Подільському краєзнавчому музеї відкрито виставку воскових фігур з м. Санкт-Петербург. На виставці представлені фігури історичних постатей, письменників, акторів, співаків, відомих в усьому світі і які є символами ХХ ст. Виставка триватиме до 31 березня] / Т. Панасюк // Краяни. – 2013. – 14 берез. – С. 6.

15 березня – 15 квітня у виставковій залі музею імені Михайла Коцюбинського відкрилася виставка творів художньої вишивки Галини Федорівни Шепітько. Назва експозиції – «Барвисті візерунки». Галина Федорівна родом з Липовецького району, педагог за фахом: пройшла трудовий шлях від учителя школи до викладача університету, доцента, проректора. Перебуваючи на заслуженому відпочинку написала дві збірки віршів, вишиває хрестиком копії полотен відомих художників А. Мухи, В. Боровиковського, Рафаеля, картини на релігійну тематику. Її колекція налічує більше двадцяти робіт. Серед представлених картин: «Сикстинська мадонна», на яку вишивальниця витратила 1 км ниток 32 відтінків, «Викрадена Психея», портрет Лопухіної тощо. Загалом на виставці представлено близько 30 вишиваних сюжетних та образних картин Галини Шепітко.

21 березня у приміщенні Жмеринської міської ради відбулося чергове засідання виконавчого комітету. Начальник управління культури і туризму В. Дудік доповів про роботу міського історичного музею, який за останній час відвідало близько тисячі шанувальників, з яких понад 600 – учні шкіл та училища. Експонати, представлені у музеї є справжньою історичною спадщиною. Робота музею значно покращилася після ремонту головної виставкової зали, що призвело до значного збільшення кількості відвідувачів. Тут відбулися виставки: «Краса рідного краю», «Заповіт старого майстра» (до 95-ліття мікромініатюриста Михайла Маслюка), «Пісня у дереві». В найближчих планах – закінчення ремонту другої виставкової зали, кошти на який виділила міська рада.

21 березня – 10 квітня до Міжнародного дня лялькаря у Вінницькому обласному художньому музеї презентована виставка «Авторська і народна лялька». Експозиція складається з більш як сотні ляльок, виконаних у різних техніках: як з традиційних (мішковина, глина, конопляні нитки, лляне полотно, тощо), так і з сучасних матеріалів (пластика, пінопласт, штучні тканини, надувні кульки). На виставці можна помилуватись етнічними ляльками у класичних українських традиціях, театральними ляльками-героями улюблених казок та мультфільмів, а також колекційними ляльками авторської роботи.

Кошманова, М. Різьба – поезія в дереві : [у Жмеринському міському історичному музеї відкрилася виставка робіт з різьби по дереву «Пісня в дереві». Виставка презентує роботи талановитих різьбярів: М. Панфілова, І. Кіськова, В. Дороша, Р. Кушніра, М. Богачука, О. Дмитренка. Настільні лампи, фруктовниці, рамки для фото, ложка достатку, кухонні дошки, шахи та багато інших витворів шанувальники мистецтва можуть побачити, завітавши до музею. Виставка триватиме два тижні] / М. Кошманова // Жмерин. газ. – 2013. – 22 берез. – С. 8.

27 березня у Вінницькому обласному художньому музеї зібралися ті, хто любить класичну музику. У Салоні мистецтв звучали популярні арії та романси, у тому числі твори видатного російського композитора Сергія Рахманінова, 140 років від дня народження якого відзначатимуть 1 квітня. Співали Залужена артистка України Ірина Швець (сопрано) та соліст Національної опери України Микола Губчук (баритон).

Дем’яненко В. Розмалюй цей світ кольорами : [під такою назвою в музеї «Літературна Немирівщина» відкрилася виставка художніх робіт учениці немирівської школи Аліни Куценко. В картинах юної художниці переважають національні мотиви, які особливо виливаються в зображення національного одягу та зображення мальовничих куточків рідного краю.] / В. Дем'яненко // Прибуз. новини. – 2013. – 28 берез. – С. 8.

Сегеда, Ю. День поезії в оселі Коцюбинського : [у музеї Михайла Коцюбинського пройшла творча зустріч з автором дитячих віршів і пісенної лірики Сергієм Свердлом та співачкою Веронікою Остапчук. На святі представив свій виступ бард з Києва Сергій Брайлян] / Ю. Сегеда // Вінниччина. – 2013. – 29 берез. – С. 8 : кольор. фотогр.

Театрально-концертна діяльність

Рябоконь, А. Я б тобі небо прихилив... Плакати дозволено : [про виставу «Я б тобі небо прихилив...» за мотивами драми І. Карпенка-Карого «Безталанна», яку грають майже рік на малій сцені облмуздрамтеатру ім. М. Садовського] / А. Рябоконь // 20 хвилин. – 2013. – 6-7 берез. – С. 19 : кольор. фотогр.

25 березня у Вінницькому академічному обласному театрі ляльок «Золотий ключик» відбулася прем’єра. Це дипломна робота режисера, випускниці Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого Марічки Власової. В основу дипломної роботи лягла казка Елінор Фарджон «Хочу місяць». Хоча твір написаний у минулому столітті, і події у ньому відбуваються в королівському дворі, але тематика вистави актуальна і сьогодні. «Хочу місяць» – казка-роздум для дорослих, у ній джерела і наслідки дитячого вередування. Англійська письменниця, лауреат міжнародної премії Г. К. Андерсена, каприз маленької принцеси довела до абсурду. Як усе це відбувалося, змогла передати режисер-початківець М. Власова і актори Вінницького лялькового театру.

27 березня Своєрідним звітом митців до професійного свята Міжнародного дня театру стала прем’єрна вистава «Анна Кареніна», в якій задіяна мало не вся трупа академічного музично-драматичного театру ім. М. К. Садовського. Чудові костюми, до дрібниць продумані декорації, прониклива гра акторів не залишили байдужим жодного глядача у вщент заповненій залі. Під враженням чарівного дійства, вітаючи театральних діячів Вінниччини зі святом, заступник голови облдержадміністрації Любов Спірідонова відмітила: «Ми щасливі сьогодні, що маємо в області таких два театральні колективи, які не просто гідно тримають першість серед українських театрів, примножують традиції національної театральної школи, але мають власне обличчя. Ми сьогодні мали чудову нагоду поринути в чарівний світ театральної магії». Зі словами привітання до шанувальників театрального мистецтва звернулися також головний режисер-постановник музично-драматичного театру ім. М. К. Садовського Віталій Селезньов, начальник управління культури і туризму облдержадміністрації Марія Скрипник, заступник Вінницького міського голови Валентина Балицька. З нагоди професійного свята представники обласної та міської влади вручили кращим працівникам театральної галузі Почесні грамоти та цінні подарунки, а вдячні глядачі – квіти та щиру глядацьку любов.

Музичне життя Вінниччини

2 березня співачка Світлана Рихлюк виступила у Вінницькій обласній філармонії з акустично програмою «Вreath» (в перекладі означає «Подих»). Вінничанка, яка зараз працює і проживає у Києві, представила у рідному місті проект виключно у живому виконанні. Усі композиції виконувалися під акомпанемент роялю. У концертній програмі «Вreath» звучали італійські пісні (концертмейстер Юлія Домпре), український блок (виконує Антоном Шпетний), джаз (супровід піаніста Дмитра Чекмарьова). У концерті також взяли участь: рідна сестра Світлани Вікторія Рихлюк, учасниця проекту «Голос країни», Анна Копистирінська (саксофон) – лауреат міжнародних джазових конкурсів, Слава Марчук (вокал) – переможець конкурсу «Чорноморські ігри», Антон Клімік (вокал) – фіналіст проекту «Фабрика зірок 4».

3 березня у концертній залі вінницької філармонії проходив безкоштовний концерт польського гурту «Vołosi». Вінницька публіка заповнила зал «Плеяди» вщент. Зачаровані віртуозним поєднанням народної та класичної музики глядачі чотири рази викликали п’ятірку поляків «на біс». За два роки «Vołosi» встигли підкорити Німеччину, Грузію, відзначилися на найбільших фестивальних майданчиках Польщі. Гурт став справжнім відкриттям міжнародного фестивалю АртПоле’2012, і на початку весни вдруге завітав до України, зокрема й Вінниці.

4, 19, 22, 26, 29 березня у рамках музичного фестивалю, присвяченого 55-річчю Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича у березні відбулися концерти: 4 березня – концерт з нагоди 20-річчя відкриття театрального відділу; 19 березня – концерт духового відділу; 22 березня – концерт фортепіанного відділу; 26 березня – концерт струнного відділу; 29 березня – концерт симфонічного оркестру училища (керівник І. Маринчук).

Поліщук, Л. Янченка Вінниця слухала стоячи : [у Вінниці відбувся концерт заслуженого артиста України Миколи Янченка «Давай, родино, заспіваєм». На творчому вечорі зі святом весни та жіноцтва привітав присутніх народний артист України Микола Свидюк. Його пісню «Доню моя, донечко» співала уся зала. Палкий привіт від культурної столиці України – міста Львова передала вінничанам запальна Ірина Федишин, яка співала пісні на слова Миколи Янченка «Лише у нас на Україні» та «Давай, родино, заспіваєм». Про маму, яка самотня у своїй старій холодній хатині, нагадали слухачам пісні Ігоря Юрковського «Рідну маму бережіть» та «Дітей у матері немає» Михайла Моди – аранжувальника пісень Миколи Янченка] / Л. Поліщук // 33 канал. – 2013. – 13 берез. – С. 13 : кольор. фотогр.

13 березня в концертній залі Вінницької обласної філармонії відбувся концерт ансамблю «Плай» Чернівецької філармонії. У виконанні музикантів-віртуозів лунали мелодії півночі Буковини, що ввібрали у себе колорит гуцульського, румунського, польського, угорського фольклору. Репертуар ансамблю нараховує біля ста п’єс та пісень. Гастрольні шляхи ансамблю «Плай» пролягають у Франції, Німеччині, Люксембурзі, Польщі, Голландії, Румунії.

14 березня в обласній філармонії відбувся вечір українських романсів. Лунали українські романси А. Кос-Анатольського, Л. Колодуба, К. Стеценка, М. Кропивницького, М. Лисенка, О. Білаша, Г. Майбороди у виконанні Академічного камерного оркестру «Арката» та кращих голосів Вінниччини – заслужених артистів України: Ірини Швець, Наталії Векленко, Василя Короля, солістів філармонії: Марії Червоній, Наталії Лановенко, Володимира Полторацького, Володимира Черевика. Характерність української мелодики підкреслювала поезія наших землячок – Марії Ясакової та Наталії Погребняк.

15 березня управління культури і туризму облдержадміністрації, Вінницьке училище культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича та обласна філармонія до 171 роковин від дня народження українського композитора, піаніста, диригента, педагога, збирача пісенного фольклору та громадського діяча Миколи Віталійовича Лисенко підготували подарунок – концерт симфонічного оркестру музичної школи ім. М. В. Лисенка (м. Київ, художній керівник і диригент – заслужений артист України Сергій Солонько та заслужений діяч мистецтв України Світлана Корецька.). Концерт відбувся у залі Вінницької обласної філармонії в рамках мистецького проекту «Юні таланти України». «Музика – це єднання душ через мелодію. Саме музика зібрала нас тут. І мені дуже приємно, що в нашій державі є достойні, талановиті музиканти», – наголосила, вітаючи присутніх, начальник управління культури і туризму облдержадміністрації Марія Скрипник. За програмою заходу, глядачам була представлена гра на трубі, фортепіано, віолончелі, арфі та саксофоні. Звучали твори Лисенка, Баха, Шопена, Брічальді, Сен-Санса, Поппера, Рахманінова тощо.

19-22 березня цей тиждень у Козятинській музичній школі присвячений звітним концертним заходам за 2012-2013 навчальний рік струнно-народного, фортепіанно-хорового та духового відділів. Творчий ланцюжок розпочав звітний концерт фортепіанно-хоровий відділ у якому навчається 116 талановитих дітей. Почути та перейнятися музичними творами відомих композиторів і авторів у виконанні учнів школи прийшло чимало охочих. Шанувальники музики мали змогу почути живу фортепіанну музику, якісне інтонаційне хорове виконання.

21 березня у Вінницькій обласній філармонії відбувся єдиний концерт видатного українського піаніста Юрія Кота, який виступав з багатьма симфонічними оркестрами України, Росії, Японії, Німеччини та США. Романтична класика творів Баха, Моцарта, Шумана, Чайковського і Шопена – ось що слухали шанувальники в день концерту, коли за філармонійним Steinway & Sons грав Юрій Кот. У Вінниці разом з «Аркатою» було блискуче виконано Концерт № 4 для фортепіано з оркестром Соль мажор Людвіга ван Бетховена. Піаніст Юрій Кот грає спеціальну програму кращих творів для фортепіано з оркестром у кількох містах України до сторіччя Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського, професором якої він є.

Машевцев, А. «Возьмемся за руки, друзья, чтоб не пропасть по одиночке» : [у турклубі «Меркурій» відбувся вечір пам’яті Булата Окуджави : [зі сцени під гітару, скрипку, фортепіано лунали прозорі, чисті та прості слова поета-пісняра. Учасники виконували улюблені твори відомого барда] / А. Машевцев // Вінниц. газ. – 2013. – 26 берез. – С. 3.

27 березня у Піщанській музичній школі відбувся концерт під назвою «Співай, баяне, в повний голос». Подія, що зібрала прихильників музики і дитячої творчості присвячена Дню українського баяна і акордеона, який відзначався в Україні вперше. Юні артисти із задоволенням грали на своїх улюблених інструментах. Крім шанувальників творчості, на святі були присутні і почесні гості: начальник відділу у справах сім’ї і молоді РДА Т. Гандзій, в. о. начальника відділу культури і туризму РДА Т. Мізерій та заслужений працівник культури Ф. Ущаповський] / О. Ратушняк // Піщан. вісті. – 2013. – 6 квіт. – С. 2.

30 березня в концертній залі училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся святковий концерт. Захід присвячений Дню українського баяна і акордеона, який відзначається в Україні вперше. Свої музичні таланти демонстрували баяністи та акордеоністи з 17 районів області. У концертній програмі представлено 68 номерів – сольні та колективні виступи учнів та викладачів двадцяти однієї музичної школи області. Свою майстерність гри на музичних інструментах, зокрема баяні та акордеоні, представили глядачам викладачі і студенти училища. Проведення фестивалю організатори планують взяти за традицію щороку у третій тиждень березня.

Черниш, А. Свято класичної музики : [в гуманітарно-педагогічному коледжі м. Вінниці з метою популяризації і розкриття змісту класичної музики вищої категорії складності відбулась лекція-концерт, на яку були запрошені директор музичної приватної школи Елеонора Георгіївна Титова, яка готує дітей на Міжнародний конкурс ім. Святослава Ріхтера, та її учень піаніст Олександр Олександрович Челядінов. Слухачі визначили високий рівень виконавської майстерності піаністів, художній смак та ерудицію] / А. О. Черниш // Слово педагога. – 2013. – Берез. (№ 3). – С. 8 : фотогр.

Кіномистецтво

26 березня у кінотеатрі «Родина» відбулася творча зустріч з Людмилою Алфімовою – героїнею фільму «Весілля в Малинівці» На зустріч з актрисою зібралося чимало її прихильників. Зала кінотеатру була заповнена повністю. Людмила Алфімова зіграла у «Весіллі в Малинівці» Софію-солдатку, у «За двома зайцями» – монашку Миронію. Після зустрічі усі присутні мали змогу подивитися документальний фільм про творчу діяльність артистки. Нині вона проживає у с. Печера Тульчинського району на Вінниччині.

Образотворче мистецтво

Феєрія квітів : [у Могилів-Подільському будинку народної творчості відкрита персональна виставка вінницької художниці Ірини Кравченко. Квітковий феєрверк заполонив дві виставкові зали Будинку народної творчості. Сама художниця – член Спілки художників України, учасниця багатьох фестивалів і пленерів обласного, всеукраїнського і міжнародного значень. Квітковий натюрморт, пейзаж – основний напрямок у її мистецтві] // Краяни. – 2013. – 7 берез. – С. 6.

11 березня хол Вінницької міської ради вкотре перетворився на виставкову арт-галерею – тут розгорнута виставка «Візія жіночої краси» художниці Олесі Пірняк. Керуючись у творчості девізом «краса врятує світ», молода вінницька художниця створила чимало оригінальних картин. Їх вона і представляє у Вінницькій мерії. На виставці кожен зможе помилуватися картинами та віднайти у них власне бачення жіночої краси. Це вже друга професійна виставка Олесі Пірняк.

18 березня у залі Вінницької художньо-виробничої майстерні Художнього фонду України з нагоди відзначення 70-річчя від дня народження заслуженого художника України Олексія Янголя, відкрилась виставка його робіт. В основному представлена графіка, адже О. Янголь закінчив художній інститут за фахом «Графіка, вільна графіка, книжкова графіка». Це ретроспективна виставка. Тут є роботи інститутських років життя художника, зокрема представлена картина «Весілля», яка була його дипломною роботою, а також пізніші роботи, вже часів, коли він приїхав до Вінниці. Ще однією гранню творчості художника О. Янголя є плакати, які він малював, особливо в останні роки життя. У 2009 р. за серію робіт «Геноцид українського народу» митцю присвоїли звання заслуженого художника України. Загалом на виставці, що триватиме до кінця березня, представлено 42 роботи художника.

19 березня у холі Вінницької міської ради відкрилася виставка «Барвиста палітра мрій» художніх творів учнів школи мистецтв «Вишенька». В експозиції представлено 36 картин кращих учнів художнього відділення школи. Виставкові роботи різножанрові: тут і портрет, і пейзаж, і натюрморт. Виконані в різноманітних техніках (гуаш, акварель, вітраж) картини виявляють різнобічність талантів юних художників, яким зараз лише по 13-15 років. Відкриття виставки – ще один з низки заходів, присвячених святкуванню десятиріччя з дня заснування школи мистецтв «Вишенька».

23 березня в Костелі Матері Божої Ангельської по вул. Соборній, 12 відкрилася виставка вітражів відомого польського графіка і художника Адама Сталони-Добжанського «Сотворіння світла». Адам Сталони-Добжанський працював у стилі абстракціонізму, кубізму. У 2012 р. виставки художника експонувалися у Львові, Одесі, Кам’янці-Подільському, Бердичеві.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

1 березня у Піщанському РБК відбувся конкурс художньої самодіяльності «Проліски надії», у якому взяли участь більше 10 навчальних заклади району.

Галан, Н. Не хлібом єдиним… : [до віддаленого с. Дрохвичі Піщанського району з Гонорівки на новорічні та різдвяні свята завітали учасники художньої самодіяльності сільського будинку культури. Мешканці Дрохвичів вдячні учасникам художньої самодіяльності, які пожвавили їх життя і додали гарного настрою] / Н. Галан, В. Галан // Піщан. вісті. – 2013. – 2 берез. – С. 5.

Слюсар, І. Піснею наповнені серця : [історія створення у липні 2003 р. та сьогодення народного аматорського ансамблю української пісні «Вишня» Теплицької районної бібліотеки. Почесне звання «народний» колектив отримав у 2008 р. Головне завдання його учасників – відродити давно забуті пісенні скарби рідного краю та пропагувати мистецтво аматорів-земляків, прищепити любов до української пісні] / І. Слюсар // Вісті Тепличчини. – 2013. – 7 берез. – С. 5.

Морус, Т. Чарує співом «Надбужанка» : [про пісенний аматорський ансамбль «Надбужанка» з с. Джулинка Бершадського району, який створений у 1972 р. Мета колективу – співати по-народному, відроджувати забуті народні пісні, домагатися високої культури співу. Недавно у П’ятківці на конкурсі колективів художньої самодіяльності «Надбужанці» присвоєно звання «народного». Колективом опікується сільський голова Петро Васильович Швець] / Т. Морус // Бершад. край. – 2013. – 7 берез. – С. 8.

16 березня у м. Київ проходив 22-й Всеукраїнський дитячий конкурс-фестиваль «Весняний зорепад», мета якого показати творчість юних талантів, залучити якомога більше дітей до мистецтва і духовного розвитку. У дитячому конкурсі взяв участь зразковий танцювальний колектив «Фантазія» Теплицького районного Будинку культури (керівник Людмила Юхимчик), який представив композицію «Рукодільниця». Серед чисельних танцювальних колективів, які приїхали з Конотопа, Хмельницького, Львова, Броварів, Тернополя, Одеси, Первомайська, Чернівців «Фантазія» посіла почесне І місце в другій віковій категорії у номінації «Народна хореографія». Від організаторів конкурсу колектив отримав цінний подарунок та диплом лауреата І премії.

18 березня у Вінницькому міському палаці мистецтв відбувся звітний концерт художніх колективів закладів освіти міста. У концертній програмі взяли участь переможці міського фестивалю-конкурсу художньої самодіяльної творчості «Перлини року – 2013», кращі художні колективи дошкільних та позашкільних навчальних закладів міста Під час концерту високий рівень виконавської майстерності продемонстрували Народний аматорський хоровий колектив педагогічних працівників дошкільних навчальних закладів (керівник І. І .Воскобійник) та хоровий колектив загальноосвітньої школи № 22 (керівник Л. А. Денисевич). Приємне враження на глядачів справили виступи учнівських вокальних колективів, серед яких вокальний ансамбль «Подільське намисто» школи-гімназії № 23 (керівник Т. О. Зарічна), вокальний ансамбль «Веселкові барви» школи № 12 (керівник Н. В. Гончарук). Українські народні пісні звучали у виконанні фольклорного ансамблю школи № 5 (керівник І. Л. Іванченко) та родинного вокального тріо у складі Панасюків Наталії, Анни та Олександра − учнів ЗОШ № 36. Цікаві хореографічні композиції презентували колективи загальноосвітніх шкіл № 4, № 21, та № 34. Оригінальністю та майстерністю виконання відзначались вокально-хореографічні постановки «Аве Марія» школи-гімназії № 6 та «Улетай, туча» ЗОШ № 13.

Савлук, Л. Пісенне диво : [у с. Павлівка Погребищенського району відбулося свято, приурочене 10-річчю від дня створення народного аматорського жіночого вокального ансамблю «Берегиня», що діє при СБК. Усіх присутніх у залі поєднала українська пісня. Ювілярів привітала і вручила грамоту Г. Кравчук, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації, заслужений працівник культури України] / Л. Савлук // Колос. – 2013. – 20 берез. – С. 8.

Натолочна, С. М. Обрії культури : [керівник народного колективу «Рогізяночка», завідуюча СБК с. Рогізка Чечельницького району С. М. Натолочна у своєму інтерв’ю розповідає про історію створення та будні колективу «Рогізяночка». У пам’яті та у записах учасники гурту зберігають чимало цінних матеріалів, які стануть у пригоді молоді. Світлана Михайлівна впевнена, що українська народна пісня, як душа народу, ніколи не змовкне і завжди цінуватиметься, притягуючи нових слухачів] / С. М. Натолочна // Чечельниц. вісн. – 2013. – 21 берез. – С. 8.

Пісня – життєдайне джерело народної творчості : [з нагоди 69-ї річниці визволення Хмільницького району від німецько-фашистських загарбників у районному БК відбулося справжнє свято – конкурс української пісні. Ця пісенна феєрія стала доброю традицією у районі. Цьогоріч у святі взяли участь 15 вокальних та 7 фольклорних ансамблів, 19 солістів-вокалістів, дуетів, тріо та 2 хорових колективи. Свято розпочав народний аматорський колектив української пісні «Зорепад». Аматорські колективи виконували старовинні українські пісні, демонструючи різноманітний репертуар пісень. Серед учасників були представлені і дитячі колективи] // Життєві обрії. – 2013. – 22 берез. – С. 3.

Мозкова, Т. День театру поезії Ліни Костенко [відзначив Козятинський аматорський театр «Погляд», який цього року святкує п’ятиріччя з часу створення. На цей раз до професійного свята керівник і режисер театру Наталя Павленко вирішила торкнутися творчості живого класика української літератури Ліни Костенко. У літературно-музичній композиції, що мала назву «Я донька України» вдало переплетена поезія та уривки з історичного роману у віршах «Маруся Чурай»] / Т. Мозгова // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 4 квіт. – С. 12.

Декоративно-прикладне мистецтво

13 лютого – 5 березня у Світлиці Вінницького обласного центру народної творчості проходила персональна виставка кераміки та народного малярства майстрині гончарного ремесла, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Валентини Степанівни Живко з с. Бубнівка Гайсинського району під назвою «Веселкова пісня рідної землі». На виставці майстриня представила понад 70 своїх витворів, крім гончарних, були й малярські роботи з сюжетами із сільського життя, місцевих звичаїв та обрядів. Відкриття виставки супроводжувалося виступами народного аматорського ансамблю народних інструментів «Дивограй» Гайсинського районного БК. Валентина Степанівна передає своє вміння 12 дітям з гуртка кераміки, що діє у Бубнівській сільській школі.

Осаволюк, С. Найбільше люблю вишивати ікони : [про вишивальницю з с. Байківка Калинівського району Світлану Кухарчук] / С. Осаволюк // Прапор перемоги. – 2013. – 5 берез. – С. 2.

Шаворська, Т. «Подільським оденькам» – двадцять літ : [20 років при Барській районній бібліотеці діє клуб «Подільські оденьки», мета якого – збереження і відтворення народних традицій. Десятки дітей, дівчат та жінок навчилися тут робити квіти, гаптувати, вишивати, випалювати по дереву, шити, в’язати, готувати вишукані страви, відтворювати традиційний український одяг, писати писанки, працювати з бісером. І головне – пов’язувати це з піснею та книгою. Наприкінці лютого відбулося ювілейне засідання на якому його учасники ділилися планами на майбутнє, новими ідеями і пропозиціями. Присутні переглянули збережений в архівах документальний фільм вінницької тележурналістки Г. Секрет «Подільські оденьки», що вийшов на екран понад 18 р. тому. Виступив на заході фольклорний ансамбль з с. Антонівка, самодіяльні артисти району] / Т. Шаворська // Поділ. край. – 2013. – 7 берез. – С. 5.

Притула, О. Життя, заквітчане вишивкою : [про бібліотекаря Романівської сільської бібліотеки Галину Василівну Гончаренко, яка є активним учасником художньої самодіяльності, захоплюється вишиванням та виготовленням дідухів. У 2010 р. вона надавала допомогу у підготовці книги «Романівське весілля» Г. Годованець.] / О. Притула // Бершад. край. – 2013. – 7 берез.

Гасюк, В. В усьому створюють красу : [про майстриню Марію Олександрівну Хоменко, яка робить ляльки-мотанки] / В. Гасюк // Вінниччина. – 2013. – 8 берез. – С. 8 : кольор. фотогр.

Григор’єва, М. І вишите її життя на полотні : [сьогодні славні традиції клембівських вишивальниць продовжує Марія Василівна Савчинська. ЇЇ вишиванки користуються великим попитом. Саме у неї замовляють блузи та сорочки артисти, політики, представники вищих ешелонів влади. Вишиті сорочки та інші вироби майстрині неодноразово дивували відвідувачів на виставках у Києві, Вінниці інших містах України. Марія Василівна є єдиним творчим майстром в селі, яка згуртувала навколо себе потенційних майстрів не лише села, а й району і продовжує зберігати та розвивати традиційну клембівську вишивку] / М. Григор’єва //Ямпіл. вісті. – 2013. – 8 берез.

Медведєва, І. Сяючі квіти : [про новий мистецький гурток художнього ліплення з «холодної порцеляни», який діє при Хмільницькому центрі дитячо-юнацької творчості] / І. Медведєва // Вінниччина. – 2013. – 8 берез. – С. 9 : кольор. фотогр.

Лаврененко, В. «І фантазії дощі сріблясті…» : [про майстриню з витинанки ямпільчанку Тетяну В’ячеславівну Клименко, яка у місцевому дошкільному закладі веде гурток «Барви натхнення», де навчає дітей цьому давньому виду народного мистецтва] / В. Лаврененко // Ямпіл. вісті. – 2013. – 8 берез.

Городинська, О. Чарівний папір : [у Могилів-Подільському будинку народної творчості проходить виставка моделей-копій з паперу кораблів, літаків іншої техніки та архітектурних будівель. Грамотно зібрана модель з паперу ні в чому не поступається дорогим речам з пластику і металу. Під час відвідин можна придбати журнал з бажаною моделлю і спробувати свої сили в моделюванні] / О. Городинська // Краяни. – 2013. – 14 берез. – С. 6.

Василенко, В. Талант – від Бога, краса – для людей : [з творчої майстерні вінницької вишивальниці Наталії Шпак-Косаківської] / В. Василенко // Вінниц. газ. – 2013. – 15 берез. – С. 8 : кольор. фотогр. – (Спец. вип. газ. «П’ятниця»).

15 березня у Вінниці пройшов Другий обласний конкурс майстрів орігамі. Свої здібності у виготовленні паперових виробів продемонстрували учасники з 27-ми районів області. Змагалися у трьох номінаціях: домашня робота, чарівні кулі кусудамі та квіти для мами. Кращі роботи будуть представлені на Всеукраїнській виставці у Рівному, що відбудеться 18-20 квітня 2013 р. Конкурс майстрів орігамі проводиться у Вінниці вдруге. Ініціатором є обласний центр технічної творчості учнівської молоді. Ця техніка набуває великої популярності в Україні.

18 березня на Мистецькому факультеті Козятинського університету третього віку відкрилася Школа прикладного мистецтва для пенсіонерів. Навчання розпочалося серією майстер-класів з техніки «Ліплення із солоного тіста». Це дуже цікава техніка, не складна, не потребує художньої підготовки та матеріально не витратна. Результати роботи вразили учнів у перші ж години навчання

Для фабрики «Жіноча праця» готують професійні кадри : [у с. Клембівка Ямпільського району за допомогою Благодійного фонду «Батьківська земля» відкрито новий корпус фабрики української вишивки «Жіноча праця». Вже завезене і встановлене нове обладнання і розпочалося навчання майбутніх вишивальниць. Тут планують шити постільну білизну, дитячий одяг з елементами народної вишивки, скатертини, рушники тощо] // Ямпіл. вісті. – 2013. – 20 берез.

21-31 березня в обласному центрі народної творчості тривала персональна виставка майстрині художнього розпису на шовку Людмили Бондар під назвою «Коли в душі цвіте весна». Художниця та вишивальниця Л. Бондар працює в графіці, станковому та монументальному мистецтві, оформленні інтер’єру тощо. Її роботи монументального живопису прикрашають стіни Вінницької лікарні ім. академіка О. Т. Ющенка. Станковий живопис знаходиться в приватних колекціях України, США, Англії, Австралії, Франції. Але більше за все майстрині подобається батик. У техніці багатоколірного високохудожнього розпису на шовку художниця розкрила свій талант, імпровізуючи та експериментуючи з технікою аплікації, яку збагачує елементами вишивки та іншими засобами виразності. У 2006 р. майстриня була удостоєна Подільської літературно-мистецької премії «Кришталева вишня».

Сидоренко, Н. Квіткова магія Ольги Мартинової : [у читальній залі районної бібліотеки розцвіли квіти – вишукані й рукотворні. Виставку авторських робіт представила майстриня Ольга Мартинова з Бершаді. Її картини, вишиті стрічкою, були неодноразово представлені на різноманітних виставках в районі та області. Вона –переможець обласного дослідницько-пошукового конкурсу «Дерево роду»] / Н. Сидоренко // Бершад. край. – 2013. – 22 берез. – С. 2.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

Міжнародна громадська організація «Регіональний центр транскордонного співробітництва єврорегіон «Дністер» оголосив Міжнародний конкурс дитячих малюнків Учасники конкурсу – учні загальноосвітніх навчальних закладів Вінницької області (Україна) та районів Окниця, Сорока, Дондушень, Резина, Флорешти, Шолданешти, Дубоссари (Республіка Молдова), незалежно від їхнього типу, форми власності та підпорядкування. Головна мета конкурсу – сприяти розвитку д