ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Липень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань,

веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

  

 

 

Вінниця 2013


 Загальний розділ

4 липня під керівництвом заступника голови обласної державної адміністрації Л. Спірідонової відбулося засідання обласного організаційного комітету з приводу підготовки та проведення на Вінниччині 11-13 липня ІІ Міжнародного літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова». Участь у роботі оргкомітету взяв перший заступник голови Вінницької обласної ради, співголова оргкомітету І. Кревський. На засіданні оргкомітету з доповіддю про хід підготовки до ІІ Міжнародного літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова», виступив заступник голови Національної Спілки письменників України М. Каменюк. Членами оргкомітету було обговорено найголовніші проблемні питання щодо організації виставкових павільйонів, прийому гостей та низку інших питань, які вирішуватимуться у робочому режимі. У підсумку засідання, Л. Спірідонова підкреслила, що на Вінниччину завітають представники творчої інтелігенції з різних областей України та іноземні гості.

5 липня в сільській бібліотеці с. Трибусівка Піщанського району відбулось відкриття Інтернет-центру по програмі «Бібліоміст». Урочисте відкриття відбулось в ході проведення колегії на чолі з головою Піщанської районної державної адміністрації С. Г. Жердецькою, за участю керівників районних служб та організацій, структурних підрозділів районної державної адміністрації, сільських та селищних голів, секретарів сільських рад. В ході проведення колегії керівник відділу культури і туризму Т. Мізерій, наголосила, що завдяки програмі «Бібліоміст» бібліотеки перетворюються на центри громадського життя, де люди мають доступ до необхідної інформації в електронному вигляді та отримати допомогу кваліфікованого бібліотекаря.

9 липня на базі Мар’янівського сільського клубу Крижопільського району, проведено нараду директорів і завідуючих сільськими клубними установами району, на якій обговорено підсумки роботи клубних установ району за І півріччя 2013 р. та питання пошуку і впровадження нових форм культурно-дозвіллєвої роботи в сільській місцевості. На нараді виступили: начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації О. В. Кройтор, провідний методист з вокально-хорового мистецтва Вінницького обласного центру народної творчості Н. І. Джус, директор районного Будинку культури Г. О. Лагуна. Досвідом роботи поділилися завідуючі сільськими клубами сіл: Мар’янівка, Іллівка, Висока Гребля , Кісниця та директор Дахталійського сільського Будинку культури. Г. О. Лагуна ознайомила клубних працівників району з планом проведення заходів, щодо святкування 22-ї річниці Незалежності України та 90-ї річниці утворення Крижопільського району. По завершенню наради відбулась концертна програма за участю колективів художньої самодіяльності району.

12 липня на базі Оратівського районного Будинку культури відбувся районний семінар-нарада працівників сільських закладів культури, у роботі якого взяли участь заступник голови районної державної адміністрації Г. В. Колонюк, начальник відділу культури і туризму О. П. Заквацька, директор районного Будинку культури Т. В. Ліванська, працівники районного Будинку культури, центральної районної бібліотеки, районного краєзнавчого музею, сільських клубних та бібліотечних установ, керівники народних аматорських колективів. Під час проведення заходу розглянуто питання з проведення у районі огляду-конкурсу сільських закладів культури клубного типу «Будинок культури – гордість села», в рамках районного фестивалю «Ти не зникнеш із карти, село», організації та підготовки районного свята «Обжинки – 2013» та святкування 22-ї річниці Незалежності України. З опрацьованих питань були прийняті відповідні рішення. На завершення семінару проведено захід «Життя, оспіване піснею», присвячений вшануванню творчої діяльності керівника народного аматорського хорового колективу дитячої музичної школи І. Т. Гнатюка та з нагоди 65-річчя від дня його народження.

18 липня в приміщені Тростянецької дитячої музичної школи відділ культури і туризму Тростянецької райдержадміністрації провів нараду з працівниками клубних та бібліотечних закладів району з питань підготовки та відзначення в районі 22-ї річниці Незалежності України та підведення підсумків організаційно-творчої та фінансово-господарської діяльності закладів культури за І півріччя 2013 р. У нараді взяв участь перший заступник голови районної державної адміністрації В. Ляшенко, який озвучив завдання щодо зміцнення матеріально-технічної бази сільських клубних та бібліотечних закладів району у 2013 р.

На Вінниччині будинок Коцюбинського опинився під загрозою знищення : [будинок, у якому жив український письменник М. Коцюбинський у м. Бар, перебуває під загрозою знищення. У свій час у цьому будинку існував музей М. Коцюбинського. Музею зараз вже немає, а скоро може бути втрачено і сам об’єкт культурної спадщини. Про це повідомили у Всеукраїнській асоціації музеїв і заповідників й оприлюднили відповідну резолюцію] // Поштова вулиця : Бершад. міська газ. – 2013. – 18 лип. – С. 3.

Мороз, О. Творчий проект, який закликає долучитися до благодійності : [про презентацію фотоекспозиції «Благодійність крізь призму об’єктива» у м. Вінниця, яка відбулась у холі міськради та буде перенесена до галереї «ІнтерШик» до 21 липня] / О. Мороз // Вінниц. газ. – 2013. – 19 лип. – С. 16.

25 липня, під час робочої поїздки у Теплицький район голова облдержадміністрації І. Мовчан вшанував пам’ять української письменниці Галини Журби, поклавши квіти до пам’ятного знаку на символічному місці її народження (поблизу с. Соболівка Теплицького району). У районі це місце називають «хутором Галини Журби». Голова облдержадміністрації підкреслив важливість вивчення історії рідного краю і вшанування пам’яті визначних людей, імена яких пов’язані з містами і селами Вінниччини.

Макогон, В. На світ з’явилася нова книга Вікторії Гранецької : [в книгарні «Є» відбулася презентація роману «Тіло» молодої вінницької письменниці Вікторії Гранецької] / В. Макогон // Поділ. зоря. – 2013. – 25 лип. – С. 4.

31 липня в Крижопільській РДА відбулась нарада клубних працівників району, де йшлося про підготовку до відзначення в районі 22-ї річниці Незалежності України та 90-ї річниці утворення Крижопільського району. На нараді визначили основні завдання культосвітніх закладів у відзначенні цих знаменних дат у населених пунктах району, участь територіальних громад в цих заходах. Окремо йшлося про участь району в обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля», тематичною складовою якого є «Мистецтво одного села». Своє мистецтво (вишивку, різьбу по дереву та ін.) на фестивалі представлятиме Городківська територіальна громада.

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

На початку липня, у рамках святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі, в смт Теплик відбулась духовно-мистецька акція «Ми за Україну духовну!». На святі були присутні представники влади – перший заступник голови райдержадміністрації А. Ніколайчук і секретар виконавчого комітету Теплицької селищної ради В. Зайцев. З хрестом, іконами і хоругвами від храму повз центральну площу біля районного Будинку культури пройшла хресна хода. На церковному подвір’ї розташувалась виставка робіт теплицьких умільців на духовну тематику, зокрема ікони Ю. Березіна (художнє випалювання), Ю. Кота (художнє оздоблення ікон), В. Тигипко (художня вишивка). В фойє районного Будинку культури відбулась виставка вишитих ікон, художніх фотографій храмів Тепличчини, виробів з бісеру, присвячених даній духовно-мистецькій акції. Музичним оформленням акції став виступ хору «Відродження» районного Будинку культури.

     

4 липня в рамках відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі та на честь 90-річчя ювілею Калинівського дива – чудодійного хреста в м Калинівка відбувся Хресний хід, який розпочався молебнем біля Свято-Воскресенського храму м. Вінниці. Опівдні з молитвами тисячі паломників подолали десятки кілометрів з Вінниці до Калинівки, щоб доторкнутися часточкою своєї душі до духовного таїнства. Серед паломників – прихожани, діти, літні люди, священики, юні послушники, монахині. Колону паломників зустріли голова РДА В. Поліщук, голова районної ради Ю. Браніцький, Калинівський міський голова А. Шамалюк, благочинний Калинівського району протоієрей В. Розман, жителі міста. Також зі святом усіх віруючих привітала заступник голови ОДА Л. Спірідонова.

5 липня в смт Теплик, з нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі, відбулась духовно-мистецька акція «Благодатна спадщина України». Акція розпочалась урочистим Богослужінням в храмі Святих Петра і Павла. Хресна хода з хрестом, іконами і хоругвами від храму до площі біля районного Будинку культури зібрала багато прихожан і пересічних громадян, яким небайдужі проблеми духовності. Ходу очолювали священики різних приходів району. З вітальним словом до зібрання звернувся перший заступник голови РДА А. Ніколайчук, виступив благочинний Теплицького району о. Герман. Урочисту молитву провів настоятель храму Святих Петра і Павла о. Петро. Задля підсилення атмосфери святості події було запрошено хоровий колектив Свято Успенського храму з м. Умань Черкаської області.

5 липня відбулась хресна хода від смт Чечельник до с. Червона Гребля. Велика кількість віруючих жителів району пройшли значний шлях, щоб не лише фізично, але й духовно подолати відстань між вірою і буденністю. Очолював процесію благочинний о. Василій Смагло. Разом з ним у хресній ході взяли участь й інші отці Української православної церкви Московського патріархату. Ця релігійна подія є одним із заходів, присвячених святкуванню 1025-ї річниці Хрещення Київської Русі.

8 липня 1 серпня відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва презентував книжково-ілюстративну виставку «Християнство як культурне надбання людства», присвячену 1025-річчю Хрещення Київської Русі. На виставці представлена історична, культурологічна, літературознавча наукова і науково-популярна література, що розкриває загадкові та героїчні сторінки історії України, витоки духовності літератури і мистецтва.

8 липня6 серпня у відділі рідкісних і цінних видань ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся перегляд літератури «Освячена хрещенням», до святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі. До уваги користувачів були представлені книги XIX – початку ХХ ст., які висвітлюють процес прийняття і поширення християнства серед слов’ян. Також експонувалися унікальні та рідкісні видання Святого Письма, що вийшли друком у XVI-XX ст.

13 липня, духовенство Вінницького Спасо-Преображенського кафедрального собору на чолі з ключарем протоієреєм В. Рішко зустріли ікону Божої Матері «Відрада та втіха» зі святої гори Афон та ікону Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна з часткою його святих мощей, які відвідають храми міста Вінниці з нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття Лядівського чоловічого скельного монастиря.

16 липня сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва представив на сайті бібліотеки фактографічний список «Неперевершена пам’ятка духовності й віри», до святкування 1000-річчя з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря, за матеріалами «Хроніки культурного життя Вінниччини».

16 липня сектор створення краєзнавчих баз даних відділу краєзнавства ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував віртуальний перегляд «Монастир у піднебессі», до 1000-ліття Лядівського Свято-Усікновенського скельного чоловічого монастиря, який розкриває важливість історичного, духовного та культурного значення святині православної церкви для українського народу.

22 липня у прес-центрі департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю обласної державної адміністрації відбулася прес-конференція щодо відзначення на Вінниччині 1025-річчя Хрещення Київської Русі 2013 р. за участю духовенства області, зокрема: представників Тульчинської єпархії Української православної церкви протоієрея Романа Рудакова, Вінницької єпархії Української православної церкви протоієрея Агафангела Давидовського, Вінницької єпархії Української православної церкви Київського патріархату протоієрея Миколи Мельника, Української автокефальної православної церкви Митрополита Романа, Української греко-католицької церкви протопресвітера Миколая Дуркальця та начальника управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації Ігоря Салецького. Під час прес-конференції духовенство поінформувало вінничан про заходи, які відбуватимуться в релігійних організаціях області з нагоди ювілею Хрещення Київської Русі. Серед них – святкові молебні за Україну у храмах області, святкування 1000-ліття Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря – 14-15 вересня, багатотисячні хресні ходи релігійних організацій Української православної церкви до святих місць православ’я – до Іософатової долини, що у Шаргородському районі – 15 серпня та до святого джерела у с. Остапківці Немирівського району – 3 серпня, релігійних організацій Української православної церкви Київського патріархату у с. Рахни Лісові Шаргородського району – 23 липня та у смт Тиврів – 25 липня.

22 липня на честь святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття заснування Лядівського чоловічого монастиря Благочинним Мурованокуриловецького району протоієреєм Василієм Баланом за сприяння голови райдержадміністрації В. Д. Максимчаком організовано велопробіг школярів та молоді району до монастиря. З 22-24 липня учасники мали можливість взяти участь в богослужіннях, спортивних змаганнях, а також ознайомитися з історією зародження християнства в Україні.

23 липня управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації, управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва та Державний архів Вінницької області у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва провели «круглий стіл» на тему: «Роль і значення Хрещення Київської Русі в подальшому історичному та культурному розвитку держави». Участь у заході взяли: Радник Президента України В. О. Зубанов, заступник голови облдержадміністрації Григорій Дерун, директор Вінницької ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва Н. І. Морозова, представники духовенства різних конфесій та науковці. В. Зубанов, відкриваючи засідання, наголосив на важливій ролі, яку відіграло прийняття християнства у розвитку духовності та культури українського народу. Г. Дерун розповів про плани урочистого відзначення свята духовності на Вінниччині, яке цього року відбудеться згідно з Указом Президента України «Питання організації та проведення заходів з відзначення в Україні 1025-річчя Хрещення Київської Русі» та постанови Верховної Ради України «Про відзначення 1000-річчя з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря». Учасники «круглого столу» зійшлися на думці, що прийняття християнства сприяло цивілізаційному об’єднанню Київської Русі з європейськими державами і на сьогоднішній день перед Україною стоїть завдання наблизитися до Європи через перебудову суспільства відповідно до християнських цінностей.

23 липня, до 1025-річчя Хрещення Київської Русі в читальній залі Немирівської центральної районної бібліотеки організовано перегляд літератури під назвою «Становлення нової віри», де кожен читач мав можливість ознайомитися з історією християнства на українських землях, з матеріалами про перших київських князів.

23 липня відбулась зустріч голова Хмільницької райдержадміністрації О. Томашука з духовенством району. В ході зустрічі благочинний, о. Михаїл розповів про відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі в Хмільницькому районі. Протоієрей, настоятель Свято-Вознесенського храму УПЦ в с. Уланів о. Ярослав вніс пропозицію 1 вересня у навчальних закладах першим уроком провести урок християнства, з нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі,

23 липня в Шаргородському районному Будинку культури відбулася науково-практична конференція на тему «1025-річчя Хрещення Київської Русі», у якій взяли участь вчителі суспільнознавчих дисциплін та основ християнської етики, заступники директорів з виховної роботи навчальних закладів району, сільські та міський голови, працівники бібліотечних установ, голови районних організацій політичних партій і голови громадських організацій, депутати районної ради та духовенство району. Учасників конференції привітали: благочинний Шаргородського благочиння о. Георгій та голова районної ради В. Павельський.

24 липня на базі Оратівського районного краєзнавчого музею відбулось відкриття виставки мальованих ікон під назвою «Через століття – до сердець», на якій були представлені ікони самобутніх художників, жителів та уродженців Оратівського краю: В. І. Виходзь (с. Рожична), Г. Н. Дячук (с. Животівка) та О. Ф. Волинця (м. Новоград-Волинський, уродженець с. Новоживотів). Вагоме місце у виставці було відведено експонатам з домашньої колекції Рожичнянського сільського голови Н. Б. Багінської, яка представила старовинні ікони та стародруки. Із фондів районного краєзнавчого музею була презентована виставка старовинних подільських ікон ХІХ – початку ХХ ст., стародруків релігійної тематики. Відкрили виставку викладачі дитячої музичної школи, які виконали пісні церковної тематики.

Оратівською центральною районною бібліотекою організовано  тематичну виставку «Хрещення Русі – епохальна подія в історії України» та презентовано буклет «Храми Оратівського краю».

Коновал, О. Присвячено річниці Хрещення Русі : [Томашпільська районна бібліотека, готуючись до відзначення 1025-річчя хрещення Київської Русі, оформила книжкову виставку «Джерело вічної духовності», яка складається з трьох розділів. Перший розділ – «Як була хрещена Русь» вміщував літературу про хрещення, перші церкви, князя Володимира; другий – «Спадщина поколінь» презентував книги про діячів духовності в Україні; третій – «Храми України», містив книги, присвячені українським монастирям та храмам] / О. Коновал // Томашпіл. вісн. – 2013. – 24 лип. – С. 4.

24 липня до святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі та тисячоліття Лядовського скельного монастиря, в Муровонокуриловецькій районній картинній галереї відкрилась фотовиставка «Православні храми нашого краю», на якій представили фотографії нещодавно збудованих або відреставрованих храмів: Свято-Усікновеський чоловічий монастир с. Лядова Могилів-Подільського району, Свято-Преображенський чоловічий монастир с. Галайківці Мурованокуриловецького району, храми багатьох сіл району.

24 липня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулось відкриття виставки «Подільський Афон», до 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря. На виставці представили світлини різних років монастиря та його мальовничих околиць, а також документи з історії скельного чоловічого монастиря в с. Лядова Могилів-Подільського району. Урочисте відкриття виставки відвідали: радник Президента України В. Зубанов, заступник голови облдержадміністрації Г. Дерун, а також представники духовенства області.

     

25 липня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки «Подільська народна ікона XVIII – XIX століття», де було представлено твори народних іконописців з фонду Вінницького обласного художнього музею та з колекції заслуженого художника України, колекціонера, мецената В. Є. Козюка. Виставка присвячена визначним датам в історії України – 1025-річчю Хрещення Київської Русі та 1000-річчю заснування Лядівського Свято-Усікновенського скельного чоловічого монастиря на Вінниччині. Експоновані на виставці ікони, створені наприкінці XVIII – початку XIX ст., мають високу художню та історичну цінність.

Корольова, А. З нагоди річниці : [Чечельницькою районною бібліотекою для дорослих та районною бібліотекою для дітей проведено цикл заходів до 1025-річчя Хрещення Київської Русі. Працівники бібліотеки для дітей організували книжкову виставку «Книга книг – Біблія», цикл бесід «Заповіти на всі часи» для учнів 4-6 класів, години спілкування «Уроки прощення і любові» для учнів 7-8 класів, бесіду сторінками дитячих журналів «У ньому було життя, – і життя було Світлом людей». У читальній залі районної бібліотеки для дорослих – книжкова виставка «Лядівський монастир – осередок духовності Київської Русі», бібліографічний огляд літератури «Християнство як надбання культури людства», історична година «Вічне джерело духовності», «круглий стіл» «Роль та значення Хрещення Київської Русі у подальшому історичному та культурному розвитку держави»] / А. Корольова // Чечельниц. вісн. – 2013. – 25 лип. – С. 5.

25 липня з метою відзначення 1025-річчя прийняття християнства у Київській Русі, в Іллінецькій районній бібліотеці організовано книжково-ілюстративну виставку «Духовна спадщина слов’ян: нове осмислення». Бібліотечними працівниками Дашівської місцевої бібліотеки до знаменної дати оформлено виставку «Духовна спадщина людства». Увазі відвідувачів представлено культурологічні, краєзнавчі видання, книги про історію, традицію християнства, його розвиток в Україні, найвідоміші сакральні пам’ятки. Відвідувачі виставки мали можливість ознайомитися з серією книг про національні святині України: Київський Софіївський собор, Собор св. Юра у Львові, Подільські храми, християнські святині Кам’янця Подільського та іншими.

25 липня працівники Іллінецької централізованої бібліотечної системи в рамках святкування ювілею Хрещення Київської Русі побували у Дашівській Свято-Михайлівській церкві. Настоятель храму, благочинний Іллінецького району о. Григорій ознайомив гостей з історією церкви, яка є пам’яткою архітектури національного значення. Священик розповів про основи Православної Віри, про вшанування ікон та їхнє значення, про духовні композиції, зображені на стінах храму. Кожна частина бесіди була підтверджена цитатами зі Святого Письма та історичними джерелами.

25 липня у Тростянецькому районі відбулися урочисті заходи, присвячені 1025-річчю Хрещення Київської Русі. В урочистостях взяли участь голова РДА О. Кравченко, заступник голови районної ради В. Тарасенко, архієпископ Тульчинський і Брацлавський, благочинний Тростянецького району протоієрей С. Маліновський, священнослужителі району, керівники та представники підприємств району, управлінь, відділів та служб райдержадміністрації, комунальні ЗМІ району. Розпочалися урочистості з Хресної ходи від храму Андрія Первозванного до околиць смт Тростянець. В храмі Андрія Первозванного відбулася Божественна літургія. По завершенні служби у районному Будинку культури відбулась концертна програма за участі аматорів районного Будинку культури та Ладижинського дитячого церковного хору.

  

В обіг введено пам’ятні монети «1025-річчя Хрещення Київської Русі» : [Національний банк України ввів в обіг з 3 липня 2013 р. пам’ятні монети номіналами 100, 20 та 5 гривень «1025-річчя Хрещення Київської Русі», присвячені запровадженню Володимиром Великим християнства як державної релігії, що сприяло об’єднанню та зміцненню Київської Русі, поширенню писемності, відкрило широкі перспективи економічних і культурних зв’язків тощо] // Обрії Оратівщини. – 2013. – 25 лип. – С. 1.

25 липня в рамках виконання соціальних ініціатив Президента України щодо відзначення 1025-річниці Хрещення Київської Русі, настоятель Олексіївського храму протоієрей П. Петльований та редактор Немирівського радіо, редактор газети «Лампада» О. Дунська з просвітницькою програмою відвідали дитячий санаторій «Сокілець». Отець Павло розповів дітям історію християнства та його корені, презентував книги, присвячені 1025-річчю Хрещення Київської Русі: «Біля витоків вічності», «Хрещення Київської Русі: міфи та реалії». О. Дунська презентувала православну газету «Лампада» та православну програму Немирівського радіо «Мир вам», яка була заснована з нагоди 1020-річчя Хрещення Київської Русі.

25 липня, до ювілею Хрещення Київської Русі на полі с. Блажіївка Козятинського району, де в 1176 р. були поховані руські воїни встановлено Православний Хрест. На заході були присутні голова Козятинської райдержадміністрації О. Лавренюк, перший заступник голови райдержадміністрації М. Купчик, сільський голова Л. Павлюк, представники територіальної громади.

25-26 липня у релігійних громадах Української православної церкви сіл Прибузьке Вінницького району та Вербовець Мурованокуриловецького району відбулися урочисті заходи за участю керівництва області, райдержадміністрації, духовенства та мирян, під час яких віруючим були вручені документи на право власності комплексів церковних будівель та споруд, які до цього часу знаходились у власності держави.

Бабчук, М. Святкували разом : [в Шаргородській центральній районній бібліотеці до святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі відбувся вечір-зустріч «Хрещення Київської Русі: святкуймо разом». Учасниками заходу стали завідувачі бібліотек району, працівники районного музею образотворчого мистецтва, Шаргородської дитячої музичної школи, учні міської ЗОШ № 1 та священик Свято-Миколаївського чоловічого монастиря о. В’ячеслав. До заходу підготували перегляд літератури відповідної тематики] / М. Бабчук // Шаргородщина. – 2013. – 26 лип. – С. 3.

26 липня у Літинській районній бібліотеці відбулась година духовності на тему: «Засновник Києво-Печерського монастиря, церковний діяч Київської Русі Антоній Печерський», приурочена 1025-річчю Хрещення Київської Русі. В заході взяли участь читачі бібліотеки, представники літературно-мистецького об’єднання ім. Х. Замоцного «Дзвінкова криниця», громадськість м. Літин. Під керівництвом директора Л. Іщук працівники бібліотеки висвітлили тему запровадження християнства Володимиром Великим та значення цього історичного факту для України і українців. На заході було представлено книжкову виставку на тему: «Впровадження християнства на Русі». В Інтернет-центрі бібліотеки присутні мали змогу ознайомитися з науково-публіцистичним фільмом «Хрещення Київської Русі». В районній бібліотеці організовано перегляд літератури на тему: «Хрещення Русі – духовний стержень нашої культури». Протягом липня в інтерне-центрі проходили віртуальні подорожі: «1025-річчя Хрещення Київської Русі».

26 липня в с. Тернівка Крижопільського району, за участю керуючого Могилів-Подільською єпархією владики Агапіта, пройшли урочистості з нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 150-річчя місцевої Свято-Михайлівської церкви. По завершенню служби для всіх учасників було організовано святкову трапезу. 28 липня у храмах району відбулися урочисті служби.

26 липня в читальній залі Козятинської центральної районної бібліотеки, в рамках святкування 1025-річчя Хрещення Київської Русі, відбулась практична конференція. В її роботі взяли участь: перший заступник голови РДА М. Купчик, працівники відділу культури та туризму, священнослужителі. З темою збереження і використання інформації про пам’ятки сакральної архітектури Козятинського краю виступила директор ЦРБ Т. Дячук. Ієрей Михайло Валуєв наголосив, що збереження духовної спадщини – це не лише догляд за церковними спорудами, а й робота з молодим поколінням по вихованню шанобливого ставлення до них. Отець Михайло поділився досвідом роботи по духовному і патріотичному вихованню з дітьми та підлітками. М. Купчик відзначив, що конференція перетворилась в конструктивний діалог та намітив напрямки подальшої співпраці влади і релігійних громад району.

26 липня в Національному палаці мистецтв «Україна» відбулася урочиста Академія, присвячена 1025-річчю Хрещення Русі., у якій взяли участь представники усіх релігійних та громадських організацій України, відомі діячі культури і науки, урядовці та дипломати. Вінниччину представляв голова обласної державної адміністрації І. Мовчан

26 липня у Свято-Покровському храмі с. Новоживотів Оратівського району відбулася святкова Божественна літургія з нагоди 1025-річчя Хрещення Русі. Літургію і молебень відслужив настоятель храму протоієрей Петро Монастирський, протоієреї: В. Лісовий, Д. Коба, В. Житник. У вітальному слові П. Монастирський звернув увагу на важливу роль, яку відіграло прийняття християнства у розвитку духовності та культури українського народу. Закликав усіх провести ці дні в молитві і радості за нашу християнську віру. Також на святковому богослужінні була присутня голова Оратівської РДА Г. Кириленко.

26 липня, до 1025-річчя Хрещення Київської Русі Жмеринська центральна районна бібліотека провела годину духовності «В пошуках істини». В бібліотеці оформлено книжкові виставки «Діалог через тисячоліття» та «Духовні посіви».

Сільські бібліотеки Жмеринського району провели ряд бібліотечних заходів: години спілкування – «Шлях до істини», «Християнство: надія і сучасність», «Духовний храм людини»; огляди літератури «Через століття до сердець»; тематичні полички «Славні сторінки історії» та «Крок за кроком до християнства»; історичні години: «Православна моя, Україно!», «Прихід Русі до християнської віри»; перегляд літератури «Хрещення Київської Русі»; книжкові виставки: «І засяяла благодать», «Хрещення Русі – набуття історії» тощо.

26 липня в Гайсинській районній бібліотеці для дітей проведено тематичну зустріч з протоієреєм Олександром, приурочену святкуванню 1025-річчя Хрещення Київської Русі. Отець Олександр звернув увагу на обставини хрещення князя Володимира, вказав на те, що являє собою церква, духовна ієрархія, а також в чому полягає відмінність між Українською православною та Греко-католицькою церквою. До уваги відвідувачів було представлено книжкову виставку «Щоби лунали дзвони у храмах наших душ…».

Напередодні у районному Будинку культури проведено тематичну виставку «Хрещення Руси: через століття до сердець...», де були розміщені роботи майстринь вишивки О.А. Демчук, Р.П. Бойко та роботи заслуженого майстра народної творчості Ю.О. Дяченка.

26 липня в Тиврівському районному Будинку культури відбулась духовна мистецько-просвітницька акція «Бережімо собори наших душ», яка зібрала аудиторію православного духовенства та прихожан різних конфесій, мистецькі колективи, працівників культури, педагогів та громадськість. Перший заступник голови РДА В.В. Киришов нагадав присутнім, що відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі є святом християнства і православ’я, єднання нашого народу, його славної історії та самобутньої культури. Учасники акції переглянули тематичний відеоряд «Тиврівщина духовна», долучилися до величі духовного хорового співу у виконанні хору Святодухівського храму м. Гнівань та хору храму Святого Вознесіння смт Тиврів. У фойє районного Будинку культури було розгорнуто змістовну виставку народної творчості на християнську тематику «Промені духовності», в яку увійшли вишиті ікони, рушники, тощо та виставку духовної літератури.

26 липня у Піщанському районному Будинку культури відбулося відкриття виставки «Духовність – Храм Душі Людської», з нагоди відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі у Піщанському районі. Відкрила виставку керівник апарату райдержадміністрації Л.І. Петриченко. Експозицію відвідали митці культури, бібліотекарі району та всі охочі. На виставці представлена література з фондів центральної районної бібліотеки для дорослих. Матеріали виставки розповіли про видатних історичних постатей: Володимира Великого – Хрестителя Русі, Ярослава Мудрого, княгиню Ольгу, про історію України з давніх часів, про перших християн.

26 липня в приміщенні Липовецького районного Будинку культури відбулась виставка вишитих ікон: «З глибин минулого до сьогодення», присвячена святкуванню 1025-річчя Хрещення Київської Русі. Виставку відвідали жителі та священнослужителі Липовецького району УПЦ МП. З нагоди святкування аматори районного Будинку культури підготували святковий концерт.

27 липня в рамках відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі в с. Прибузьке Вінницького району за сприяння влади територіальній громаді було передано у власність місцевий храм – Храм Успіння Пресвятої Богородиці. На урочисту молебень та передачу документів завітали: заступник голови обласної державної адміністрації Л. М. Спірідонова, начальник відділу з питань релігій облдержадміністрації І. О. Салецький та заступник голови районної державної адміністрації Н. В. Лебедєва, яка наголосила на важливості даної події для територіальної громади, саме напередодні святкування 1025- річчя Хрещення Київської Русі і Дня пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира.

28 липня в День Хрещення Київської Русі – України, у вінницькому кінотеатрі «Родина» відбувся перегляд документального кінофільму «Чому погас вогонь Перуна?». Фільм, знятий кіностудією «Київнаукфільм» у 1993 р., розповідає про хрещення киян князем Володимиром Великим та прийняття християнства у Київській Русі.

28 липня у день пам’яті князя Володимира, з нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі у храмах Іллінецького району відбулися урочисті літургії. Вулицями районного центру пройшов хресний хід, який став помітним явищем у духовному житті Іллінеччини. На урочистостях були присутні: заступники голови РДА А. Фаріон та В. Кривоніс, голова районної ради О. Дмитрик. До віруючих звернулись благочинний Іллінецького району о. Григорій та настоятель Свято-Воскресенського собору о. Василій, які розповіли про значення хрещення Русі, про велику с

Бібліотеки Вінниччини

Наприкінці червня з навчальним візитом, організованим за сприяння Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), в рамках програми «Бібліоміст», до Барської районної бібліотеки завітала група бібліотечних працівників з різних регіонів України. Фахівці ознайомились з досвідом роботи районної бібліотеки для дітей, яку презентувала завідуюча Л. Мірчук. У головному приміщенні Барської книгозбірні заступник голови районної ради М. Синчак здійснив для гостей екскурс в історію міста Бара та окреслив соціально-економічний портрет району. Автор світлин Є. Меснянкін запропонував увазі бібліотечних працівників експозицію «Дорога до храму», присвячену 1025-річчю Хрещення Київської Русі. Директор Барської районної бібліотеки Л. Кирилюк після здійснення екскурсії структурними підрозділами поділилася напрацюваннями в ході реалізації проектів «Фортеця для літніх», «Вікно у світ для незрячих і слабкозорих», «Створення Центру проектного менеджменту», виграного в рамках конкурсу співпраці бібліотек з місцевими громадами. Слова вдячності звучали на адресу представників програми «Бібліоміст»: директора Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва Наталії Морозовій за істотну допомогу в розвитку бібліотек та Н. Новакової і О. Бондар.

2 липня в Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці відбувся тренінг «Соціальне служіння дітей», в рамках реалізації проекту «Запровадження нових бібліотечних послуг для населення» з групою «Подільські православні скаути».

2 липня в актовій залі оздоровчого табору «Салют» працівники Чернівецької районної бібліотеки для дітей провели урок-подорож «До Країни Прав і обов’язків». Під час бесіди «Правила і закони в суспільстві і в твоєму житті» діти дізналися, що таке права, ознайомилися зі сторінками «Конвенції про права дитини», державними і народними символами України. По закінченню свята на дітей чекала розгорнута книжкова виставка і цікава вікторина.

5 липня в читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбулось святкове засідання клубу «Берегиня», приурочене до Дня родини. На свято завітали головний спеціаліст відділу культури і туризму РДА О. Л. Домбровська, директор Гайсинської ЦБС Н. П. Обертинська, депутат районної ради Р. А. Пастушенко. На засідання були запрошені сім’ї – користувачі бібліотеки, які поважають і шанують один одного, бережуть сімейні традиції. Однією з добрих традицій українського народу є його гостинність, тож за українським звичаєм гостей пригощали варениками з вишнями. Гості свята – поети О. І. Гринник та В. В. Дверніцький читали власні вірші про рідний край, мамині рушники та рідну домівку. Гарну концертну програму підготували Л. Горошко, дует сім’ї Погрібняків та учениця музичної школи С. Борова.

7 липня у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбувся перегляд літератури «Майстер художнього слова і публіцист», до 75-річчя від дня народження І. С. Волошенюка. Виставка-ювілей присвячена життю і творчості журналіста і письменника. Іван Степанович Волошенюк – автор книг і сотень нарисів, Заслужений журналіст України, лауреат «Золотого пера», журналістської премії ім. Гришина та республіканських літературних – ім. П. Желюка та ім. М. Коцюбинського, член Національної Спілки письменників.

7 липня в Хмільницькій районній бібліотеці відбувся урок народознавства «Наше Купало з верби…», який провели бібліотекарі А Поліщук та М. Бабій. В інтернет-центрі бібліотеки організували віртуальні подорожі «Ой на Івана, ой на Купала», а на абонементі для дорослих представили книжково-ілюстративну виставку «Дивосвіт Купальської ночі».

     

9 липня на базі Борівської сільської бібліотеки № 2 Чернівецького району відбувся методичний день родини: «Розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Участь у заході взяли: заступник голови РДА М. В. Петровська, фахівці з соціальної роботи. Завідуюча бібліотекою К. Капеліста спільно зі своїми вихованцями та найактивнішими відвідувачами бібліотеки читали вірші відомих українських поетів про родину, сім’ю, батьків. Фахівці з соціальної роботи провели бесіди з прийомними сім’ями, обмінялися досвідом щодо здійснення соціального супроводу.

10 липня на базі Скаржинецької сільської бібліотеки Хмільницького району відбувся районний семінар-практикум «Бібліотека. Влада. Громада: стратегія єдності в інформаційному суспільстві» з працівниками сільських бібліотек Хмільницького району. Cкаржинецький сільський голова Л. Стрельчик. привітала учасників семінару і побажала плідної співпраці. Відкрила семінар-практикум директор районної бібліотеки для дорослих З. Попова з виступом на тему: «Роль сільської бібліотеки в житті місцевої громади». Досвідом роботи поділилась бібліотекар Скаржинецької сільської бібліотеки В. К. Погребняк. З консультацією «Сільська бібліотека – осередок духовності та знань» виступила методист районної бібліотеки для дорослих О. В. Ошовська. Учасники семінару мали можливість ознайомитись з книжковими виставками, картотекою і каталогом бібліотеки, а також провели практичні заняття на комп’ютерах.

11 липня на подвір’ї районної бібліотеки в смт Літині відбулось «смачне» українське свято. В святкуванні взяли участь заступник голови РДА Г. Крива, Літинський селищний голова А. Бичок, начальник відділу культури і туризму РДА О. Гвоздинська, організатор свята директор районної бібліотеки, голова районної ради жінок Л. Іщук, члени літературно-мистецького об’єднання «Дзвінкова криниця», представники районної громадської організації Подільський народний Університет культури, діти волонтери з Свєнтокшиського воєводства Польщі, громадськість селища. На святі було представлено український борщ і пампушки з часничком власного приготування. Усі бажаючі мали можливість посмакувати борщ, приготовлений упродовж свята на багатті. Також на святі співали, жартували, танцювали та читали власні вірші. Під час свята гості мали нагоду відвідати містечко майстрів народних ремесел, виставку вишиванок, бісероплетіння, відвідати майстер-клас з плетіння соломкою, придбати сувеніри. На завершення свята відбувся концерт фольклорних колективів та окремих виконавців.

Прусак, В. Вивчаємо краєзнавчі аспекти : [Літинська районна бібліотека за участі Подільського народного університету та сільських бібліотек району провели районний семінар на тему: «Краєзнавчі розвідки у сільських бібліотеках. Особливості організації». В ході семінару надавались консультації та вивчався практичний досвід громадської організації Подільського народного університету культури та Літинської районної бібліотеки в реалізації громадсько-державного проекту «Люблю тебе, мій рідний краю». Сільські бібліотекарі відвідали майстер-класи по ткацтву – майстрині О. С. Солоджук та вишивці – майстрині Л. М. Томляк] / В. Прусак // Літин. новини. – 2013. – 12 лип. – С. 1.

У липні в інтернет-центрі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих відбулися інтернет-мандри «Літні канікули з Інтернетом». За допомогою комп’ютерів користувачі вчилися створювати презентації, користуватися пошуковими системами Інтернету, копіювати та зберігати документи, мали можливість ознайомитися з можливостями програми Power Point та ін. У рамках реалізації на Вінниччині пілотної частини соціального проекту «Університет третього віку – вікно у світ. Українські перспективи» та співпраці з громадською організацією «Філософія серця», територіальний центр соціального обслуговування м. Хмільника спільно з Хмільницькою районною бібліотекою для дорослих на базі інтернет-центру організували безкоштовні курси з комп’ютерної грамотності для підопічних територіального центру – людей похилого віку та інвалідів загального захворювання. На курсах пенсіонери ознайомилися з основами роботи на комп’ютері, вивчили основні текстові редактори, мали можливість поспілкуватися в Skype через мережу Інтернет.

Тупчій, Л. «Калинове гроно» : [таку назву буде носити міськрайонне літературне об’єднання, яке діятиме при Жмеринській центральній районній бібліотеці. Ініціатором створення став жмеринський поет, директор ЗОШ І-ІІІ ст. с. Северинівна – В. Горлей. Всі творчі люди мають можливість приєднатися до об’єднання] / Л. Тупчій // Жмерин. меридіан. – 2013. – 13 лип. – С. 4.

17 липня в читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дітей відбулася краєзнавча година для дітей 5-6 класів: «Тут все священне, все моє, бо просто зветься краєм рідним», до 90-річчя утворення Хмільницького району. Під час проведення години було приділено увагу популяризації історико-краєзнавчої літератури про пам’ятки культури, народну творчість, місцевий фольклор, як найважливіший засіб естетичного і патріотичного виховання дітей. Була представлена книжкова виставка: «О краю мій, моя колиско, мойого серця оберіг», що розкриває історичне минуле Хмільниччини, його сьогодення, культурне надбання та літературне життя.

19 липня в Немирівській центральній районній бібліотеці відкрилась книжкова виставка-перегляд «Корифей кобзарського мистецтва України», з нагоди 210-річчя видатного українського кобзаря Остапа Вересая.

Гуцал, Т. Відкриваємо двері у літо! : [працівники Барської районної бібліотеки для дітей, на чолі із завідуючою Л. Марчук, з метою активізації читацького інтересу дітей, провели різноманітні заходи, учасниками яких були вихованці пришкільних таборів, оздоровчого табору «Фортуна» с. Митки, вихованці міського реабілітаційного центру «Еверест»] / Т. Гуцал // Поділ. край. – 2013. – 19 лип. – С. 5.

Лавренюк, Д. Добра родина – славна Україна : [в Гайсинській районній бібліотеці пройшло свято українського роду, започатковане лауреатом багатьох мистецьких конкурсів Л. Горошко. У заході взяли участь: депутат райради Р. Пастушенко, працівник відділу культури О. Домбровська, директор районної бібліотечної системи Н. Обертинська, самодіяльний композитор В. Дверницький, дует подружжя Андрія та Наталії Погрібняк. Під час свята учасники розповідали про свої сім’ї, звички, традиції, які в них існують а також прозвучали пісні відповідної тематики] / Д. Лавренюк // Поділ. зоря. – 2013. – 25 лип. – С. 4.

26 липня в бібліотеці с. Вінницькі Хутори відбулось чергове засіданні клубу «Правовий меридіан», що діє при районній бібліотеці. Захід провела завідуюча сільською бібліотекою Т. М. Савчук для молоді віком від 15 до 18 років. Тема заходу – негативний вплив медіа-насильства на підлітків. Діти прагнуть імітувати побачене, копіювати поведінку телегероїв та взагалі готові вчинити протиправні дії, простіше кажучи, злочин, перейнявши «технологію» з телефільмів.

Протягом липня в читальній залі Бершадської районної бібліотеки відбулась книжкова виставка «Книга дарує натхнення». На виставці представлені роботи читачів. Це вироби дітей які відвідують гуртки при Будинку дитячої творчості: вироби з бісеру – «Триколірна фіалка», «Сонячне гроно» та «Український вінок»; вироби зі стрічок –«Квітковий калейдоскоп» та «Нарциси»; вироби з паперу – «Пробудження», «Ваза для квітів»; вироби з солоного тіста – «Коровай», «Дружні бджілки», виріб з сірників – «Церква». Також на виставці представлені вишиванки та рушник переможниці конкурсу «Парад вишиванок» у 2012 р. – В.А. Руденко з с. Кошаринці. Вишиту бісером ікону представила читачка, жителька с. Бирлівка Т.І. Ярчук.

30 липня у Хмільницькій районній бібліотеці відбувся перегляд православної літератури, яку в дар передали Галина і Ксенія Михайліченки. Це цілий ряд книг на різну тематику: історична література, праці святих подвижників, молитовники, календарі, колядки, щедрівки, церковні пісенники. Ці православні видання розкривають суть християнської віри, допомагають глибше пізнати релігійне багатство Бога, людини, сімейних відносин, виховання дітей, молоді, медичні та психологічні аспекти духовного життя людини.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

3 липня у відділі краєзнавства відкрилась виставка-ювілей «Іван Волошенюк – майстер художнього слова і публіцистики», присвячена 75-річчю від дня народження відомого письменника і журналіста – Івана Волошенюка.

9 липня відділ документів іноземними мовами провів майстер-клас по виготовленню солодких букетів. Букети з цукерок – ексклюзивний та незвичайний подарунок, який складається з цукерок та квітів. Всі бажаючі мали можливість навчитись створювати красу та смакоту власними руками.

10 липня та 25 липня в наметі біля приміщення ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулись майстер-класи «Вчимося плести коси», який проводили працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук для усіх бажаючих. Також відбувся тематичний перегляд книг «Коса моя шовковая».

10 липня у відділі економіки та аграрного виробництва до Дня рибалки організовано перегляд-повідомлення «Рибне господарство – важливий сектор економіки».

22 липня відділ рідкісних і цінних видань провів День відкритих дверей «Староденні новини з книжок XV-XVІI ст.». Всі бажаючі мали унікальну можливість ознайомитися з книгами західноєвропейських видавництв XV-XVІI ст.

22 липня у відділі попереднього замовлення, МБА та видачі літератури у рамках циклу «У колі світових імен» організовано перегляд документів «Я вічно буду жити», присвячений 100-річчю від дня смерті Лесі Українки.

27 липня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулась презентація виставки-портрета «І.О. Дяченко – керівник колгоспу» (до 90-річчя від дня народження І. О. Дяченка, Героя Соціалістичної Праці).

30 липня у відділі рідкісних і цінних видань організовано книжкову виставку «Заарештована книга». Експонована література у свій час була вилучена із загальнодоступних фондів бібліотеки до закритого відділу спецфонду, який був породженням радянської цензури і функціонував у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва з 1928 до 1990 рр. Представлені книги та журнали розповіли читачам про страшні сторінки історії минулого століття: «червоний» терор перших років радянської влади, розкуркулення і колективізацію, життя політичних і культурних діячів сталінської епохи, а також твори у галузі літератури, науки та мистецтва.

31 липня – 1 серпня у експоцентрі Вінницької торгово-промислової палати та у ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся Міжрегіональний ярмарок під назвою «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє». Бібліотекарі, читачі, представники влади, ЗМІ, ВНЗ та бізнесу спільно шукали відповіді на важливі питання життєдіяльності українських бібліотек, впровадження інновацій та обміну досвідом для забезпечення інформаційних потреб громадян і ресурсів для розвитку місцевих громад. Упродовж двох днів учасники з Вінницької, Київської, Житомирської, Кіровоградської та Черкаської областей спільно формували план дій для довгострокової підтримки досягнень бібліотек на шляху до модернізації. Програма ярмарку включала дві основні частини: робота експозиції інноваційних бібліотечних проектів та конференція в форматі «пошук майбутнього». ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва представила проект «Вчимося створювати гармонію і успіх». Мета проекту − ознайомлення з теоретичними основами бібліотечного дизайну, специфікою дизайну бібліотечних приміщень, кращим досвідом дизайнерських рішень у бібліотеках світу.

     

Музейна діяльність

10-24 липня у Вінницькому художньому музеї презентувалася друга частина експозиції – «Корифеї українського мистецтва». Це – частина великої експозиції з фондів Дирекції художніх виставок України, у якій представлені роботи художників, які за життя стали відомими не лише в Україні, а й за її межами. Виставка демонструє різноманіття українського мистецтва ХХ століття. Усі бажаючі мали можливість ознайомитись з картинами: М. Глущенка, С. Шишка, О.Шовкуненка, М. Дерегуса, Г. Мєліхова, С. Подерев’янського, В. Пузиркова, З. Шолтеса, А. Кашшая, В. Чегодара, В. Одайника, Ф. Захарова, В. Непийпива, А. Пламеницького, Т. Хитрової, К. Ломикіна, Є. Валобуєва, О. Артамонова, В. Сидорука, В. Цвєткової, О. Лопухова, М. Романишина, Є. Контратовича, В. Полтавця.

11 липня на базі науково-дослідного відділу Вінницького обласного художнього музею «Музей гончарного мистецтва ім. Олексія Луцишина» відбулася презентація виставки молодої вінницької майстрині Л Скічко – «Барви літа». У виставці майстриня представила 66 робіт ручної праці, виконаних в усіх сучасних техніках рукоділля, а їх – понад 20.

Бабур, А. Енергетика та емоції у масляній фарбі : [у Козятинському музеї історії міста відкрилась художня виставка бердичівської художниці Світлани Петричук. Серед представлених робіт – пейзажі, натюрморти, міські перспективи, виконані переважно маслом в одному стилі. Для зображення художниця використовує кисті та мастихін. Привітати з творчим дебютом прийшли: секретар міської ради А. Лазарчук, директор музичної школи Н. Бригадир, викладачі художнього мистецтва, рідні, друзі та поціновувачі мистецтва] / А. Бабур // Козятин залізнич. – 2013. – 12 лип. – С. 10.

Протягом липня в «Світлиці» літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського проходила персональна виставка художника з Вінниччини Василя Оренчака. На виставці під назвою «Мальована краса батьківської Землі» художник представив 26 картин – це натюрморти і пейзажі рідного села Ометинці Немирівського району, де проживає митець, та краєвиди Вінниччини у різні пори року, натюрморти польових і садових квітів тощо.

31 липня у Жмеринському міському історичному музеї відкрилася виставка робіт Заслуженого діяча мистецтв України, директора Вінницького художнього музею Іллі Безбаха. В експозиції близько 30 полотен на різну тематику: пейзажі, де зображено мальовничі куточки Подільського краю, краєвиди Вінниці, картини з філософським змістом – «Доріг багато, а життя одне», «Кожен свого плуга тягне». Відомий митець люб’язно погодився надати свої картини музею до 110-ї річниці м. Жмеринка.

Театрально-концертна діяльність

Актори театральної студії «Мельпомена» здобули першість на фестивалі театральної майстерності : [вихованці театральної студії «Мельпомена», що діє при Вінницькому палаці дітей та юнацтва здобули першість на п’ятому фестивалі театральної майстерності «Світ надії – Дивосвіт», що пройшов у Херсоні] // Новини Вінниччини. – 2013. – 17 лип. – С. 2.

Музичне життя Вінниччини

Наприкінці червня на базі Калинівського районного Будинку культури відбувся обласний конкурс сучасної популярної музики «Музика літа». Учасників конкурсу вітали: начальник обласного управління культури М. Скрипник, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун, перший заступник голови РДА М. Господарець. Артисти представляли різноманітні за жанром та емоційною насиченістю концертні номери у чотирьох номінаціях: рок-гурти, солісти, інструментальні ансамблі, вокально-інструментальні ансамблі. Зокрема: виступи народного аматорського ВІА «Карусель» Немирівського районного Будинку культури, інструментального ансамблю Гайсинської дитячої музичної школи, викладача О. Кіщука з Хмільницької дитячої музичної школи, рок-гурту «Арт-Даун» Калинівського районного Будинку культури.

    

5 липня у кав’ярні-музеї «Вітальня щасливого часу» при магазині-музеї «Пан Заваркін і син» у м. Вінниця відбувся концерт Наталії Пудайло (вокал, скрипка) та Ігоря Кірпічнікова (вокал, гітара). Любителі сучасної акустичної музики мали можливість послухати пісні на вірші Анни Ахматової, Марини Цвєтаєвої, Йосипа Бродського та Йосипа Мандельштама.

Бондар, А. Артфест цього року триватиме два дні : 25-26 серпня у Ладижині Тростянец. р-ну відбудеться щорічний Рок end Dj фестиваль «Артфест-2013» / А. Бондар ; інтерв’ю записала О. Котик // Нове місто. – 2013. – 18 лип. – С. 9.

20 липня біля Вінницької вежі у сквері Козицького, центр «Універ» і паблік «Це Вінниця, друже!» провели Дитяче караоке. Найменші вінничани демонстрували свої таланти, виконуючи українські пісні. Учасники змагалися за диплом та грошову винагороду.

20 липня у кав’ярні-музеї «Вітальня щасливого часу» при магазині-музеї «Пан Заваркін і син» у м. Вінниця, відбувся концерт ансамблю старовинної музики (флейти та фортепіано).

26 липня у кав’ярні-музеї «Вітальня щасливого часу», що діє при магазині-музеї «Пан Заваркін і син» відбувся концерт авторської пісні вінницького барда Олександра Больменко (музичний супровід Сергія Грязнова (гітара)).

Ситніцька, І. Зустріч старих друзів і музикантів : [у Козятині відбувся вечір акустичної музики за участі місцевих гуртів: «Порцеляна», «Фруктовий кефір», «Arus», Imagine Dragons», «Карамель та ін.] / І. Ситніцька // Козятин залізнич. – 2013. – 26 лип. – С. 8.

Кіномистецтво

25 липня – 31 серпня в кінотеатрі «Родина» пройшов Фестиваль короткометражних фільмів «Future Shorts: Літо – 2013». На Фестивалі представлені стрічки режисерів з Південної Кореї, США, Бразилії, Швеції-Данії та Польщі.

Образотворче мистецтво

«Музика кольору Георгія Косміаді» : [про відкриття у Вінницькому обласному художньому музеї виставки «Музика кольору» художника Георгія Косміаді. Художній талант митця найповніше розкрився в натуралізмі та авангардному мистецтві. На виставці представлено 68 творів митця – це кольорові яскраві пейзажі, візантійські куполи церков, пишні архітектурні споруди тощо. Крім робіт Г. Косміаді, було представлено близько 50 творів його учнів, зокрема: «Букет літніх квітів», «Російське село», «Дача в бурю», «Снігові хмари над Сибіром», «Вечірнє місто», «Маєток над рівниною», «Ескіз з ластівками»] // Незалежн. кур’єр. – 2013. – 10 липня. – С. 3.

Боднар, О. «Мігрін – такий, який він є» : [у виставковій залі Спілки художників України пройшла персональна виставка вінницького художника Михайла Мігріна. Вона складалась з 29 картин, що змушують розширити своє бачення навколишнього світу. Твори художника виконані в техніках монументально-декоративного живопису. Митець вважає що не все гарне – цікаве: теми народження і кохання, вічності і смерті в його образах несуть смуток і радість водночас.] / О. Боднар // Вінниц. газ. – 2013. – 12 липня. – С. 9.

14-23 липня, художник і громадський діяч, Заслужений художник України, член Національної спілки художників України М. В. Довгань, започаткував Міжнародний образотворчий пленер «Мистецька Вільниця», який відбувся на території Музею просто неба «Козацька левада», що знаходиться між селами Кинашів та Нестерварка Тульчинського району. Гостями мистецького свята були: представники Національної спілки художників України, художники з Вінниччини, митці з Придністров’я і Польщі, художники, скульптори, музиканти. На захід завітали голова Тульчинської райдержадміністрації А. Бузік, заступник голови райдержадміністрації М. Колібабчук, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації К. Третьякова, директор Тульчинського училища культури Л. Трачук. Програма була насичена виступами і творчою працею, обміном цікавим досвідом, здобутками та експериментами. Підсумком пленеру стала виставка робіт учасників проекту в палаці Потоцьких міста.

  

17-29 липня у холі Вінницької міської ради відбулась шоста персональна виставка Валентини Колтановської. 36 робіт відомої вінницької художниці представлено на виставці «Мистецтво бачити красу», на яких відображено краєвиди України та пейзажі.

Берегова, Н. Аби залишити по собі слід : [у фойє районного Будинку культури відбулась експозиція творів на духовну тематику майстра-умільця Теплицького краю Ю. Березіна. Виставку відвідали голова РДА В. Малярчук та голова районної ради Л. Габінський. Роботи автора виставлялись на виставках Київщини, Черкащини, Вінниччини та Львівщини] / Н. Берегова // Вісті Тепличчини. – 2013. – 25 лип. – С.5.

Самодіяльна народна творчість

Наприкінці червня у м. Калинівка відбувся фестиваль дитячо-юнацької творчості «Зорепад». Цьогоріч фестиваль перестав бути районним конкурсом музичних талантів. Участь у ньому взяли й конкурсанти з сусіднього Козятинського району, а в заключному концерті – з м. Ямполя. Призерів фестивалю вітали перший заступник голови РДА М. Господарець, сільські та міський голови, представники територіальних громад. Кожен з лауреатів фестивалю отримав нагороди та подарунки від голови РДА В. Поліщука, відділів культури та туризму; сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації. Переможці отримали призи.

Сікал, О. Благословенна будь, Земля моїх батьків : [під такою назвою стартувала районна культурно-мистецька акція, присвячена 22-ій річниці Незалежності України та 90-річчю утворення Томашпільського району. Мета акції – прославити кращих трудівників села, героїв та орденоносців краю а також спрямована на виявлення та розвиток юних талантів району. Акція триватиме протягом червня-листопада. Кожна територіальна громада згідно з графіком демонструватиме надбання майстрів, творчих колективів та вписуватиме імена місцевих героїв на сторінках ювілейного альбому, зазначаючи основні події та імена тих, хто творив історію району] / О. Сікал // Томашпіл. вісн. – 2013. – 5 лип. – С. 1.

6 липня з метою вшанування народних традицій, в усіх населених пунктах Козятинського району відбулися обрядові дійства до свята Івана Купала. Для мешканців с. Непедівка цей день був особливим, тому що 6 липня в їх селі святкували районне свято, яке співпало з відзначенням Дня поля. Розпочалось святкування з вшанування пам’яті тих, хто загинув в роки Великої Вітчизняної війни, та подякою живим її учасникам. Друга частина дійства була приурочена святкуванню Купальської ночі з усіма атрибутами, розвагами, хороводами, конкурсами. Концертну програму забезпечили місцеві аматори сцени та районні артисти. За традицією завершились купальські гуляння пусканням віночків на воду та запалюванням вогнища.

6 липня на березі р. Мурафи у смт Чернівці відбулось фольклорно-мистецьке свято, організоване районним Будинком культури. Розважали гостей місцеві артисти О. Жмеринчук, О. Малімончук, К. Канюка, М. Глущак, колектив дитячого хору РБК. Відбулись різноманітні конкурси, ігри та магічні ритуали, без яких не обходиться купальський вечір. Було запалено вогнище, а потім за течією річки дівчата пускали віночки.

6 липня у центральному парку смт Оратів відбувся третій районний фестиваль народної творчості «Купальські передзвони на хвилях Живої», який зібрав народні аматорські фольклорні колективи, колективи художньої самодіяльності, дитячі фольклорні й танцювальні колективи району. Розпочали фестиваль дитячий зразковий танцювальний колектив «Веселкова мрія» районного Будинку культури та народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Первоцвіт» Бугаївського сільського клубу з дитячою фольклорною групою. На святі відбулись: конкурси «Купальське подвір’я», «Найсмачніша юшка» та «Смачні деруни». Традиційний конкурс купальського віночка зібрав у хороводі майже сотню учасників. Всі конкурсанти отримали подарунки від організаторів фестивалю та Подяки від районного Будинку культури

    

8 липня з метою відродження української культури та традицій українського народу, в с. Плоске Мурованокуриловецького району відбулась загальнорайонна акція «Мистецтво одного села», де було вшановано майстрів народної творчості та старожилів села. Участь у акції взяли: голова райдержадміністрації В.Д. Максимчак та голова районної ради В.А. Гук. Після урочистої частини відбулась концертна програма, яку підготували аматорські колективи сільського Будинку культури.

Шуткевич, О. Як вінничани вінки плели і через вогнище стрибали : [про фестиваль «Подільський вінок», який відбувся на майдані біля ККЗ «Райдуга» у м. Вінниці. У програму фестивалю включено: ярмарка майстрів народного мистецтва, традиційні купальські обряди, забави та розваги, майстер-класи народних умільців, квест-гра «Квітка папороті», кульмінацією свята стало вогняне шоу] / О. Шуткевич // Вінниц. газ. – 2013. – 9 лип. – С. 1, 8.

Купальські гуляння у Погребищі : [у м. Погребище відбувся фольклорний фестиваль «Світанки над Россю». У святі взяли участь: народні аматорські фольклорні колективи «Обереги» Чапаєвської територіальної громади та «Мальви» Черемошненського СБК, хоровий колектив «Ветеран» районного Будинку культури, фольклорні ансамблі з Андрушівської громади, народний колектив «Калина» Павлівського СБК та «Господарочка» Адамівського СК, вокальний ансамбль «Рідні наспіви» з Новофастівської громади, фольклорний гурт районного Будинку культури. Гості свята мали можливість взяти участь у конкурсах та забавах] // Колос. – 2013. – 10 лип. – С. 1.

Сидоренко, З. Ой на Івана та на Купала : [у центральному парку смт Оратів відбувся третій районний фестиваль «Купальські передзвони на хвилях Живої». У заході брали участь художні самодіяльні колективи району. Презентували свою творчість на святі й дитячі танцювальні та фольклорні колективи. Всі учасники конкурсу отримали подарунки від організаторів фестивалю та подяки від районного Будинку культури] / З. Сидоренко // Обрії Оратівщини. – 2013. – 11 лип. – С. 4.

12 липня в с. Конищів Мурованокуриловецького району з метою відзначення та вшанування творчих родин пройшла районна культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села», в якій взяли участь: заступник голови райдержадміністрації Т. В. Тарановська та начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації В. М. Веклюк. Гості та жителі Конищівської територіальної громади мали змогу ознайомитися з прекрасними творами мистецтва різних напрямків: вишиванками, малюванням на склі, різьбленням по дереву, випічкою українських короваїв, композицій з квітів тощо. Під час проведення святкового концерту, сільський голова А. С. Смілянець, відзначив кожну творчу родину за її умілість та любов до мистецтва. Особливої уваги заслуговує «хатинка-музей» В. І. Серветнік, яка має скарбничку своїх вишиванок з різних тематик, якими оформлено кімнати її оселі. Свій талант майстриня передала дітям та онукам.

12 липня в актовій залі Оратівської районної дитячої музичної школи пройшов творчий вечір керівника народного аматорського хорового колективу, викладача дитячої музичної школи, самодіяльного композитора, музиканта, хормейстера, талановитого спеціаліста, вдумливого і мудрого керівника Івана Тимофійовича Гнатюка «Життя, оспіване піснею», який зустрічав своє 65-річчя. На святі були присутні: голова Оратівської районної ради В. П. Токарчук, заступник голови районної державної адміністрації Г. В. Колонюк, провідний методист обласного центру народної творчості Н. І. Джус та колеги Івана Тимофійовича – директори дитячих музичних шкіл з Томашполя, Гайсина та Липовця. Музичні вітання дарували народний аматорський чоловічий гурт «Оратаї» районного Будинку культури, народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Берегиня» районного краєзнавчого музею, гурт «Святковий» дитячої музичної школи, народний аматорський хоровий колектив, а також вихованці дитячої музичної школи.

21 липня Крижопільський народний аматорський вокально-інструментальний ансамбль «Дежавю» побував з концертом у с. Забужжя Немирівського району на святкуванні Дня села. У програмі прозвучали пісні про село, українські народні, пісні українських та російських виконавців, на військову тематику, гумор. Сольним співом порадував глядачів В. Поляк, який виконав пісні «Повертайтесь лелеки додому», «Край» та «Для тебе». Загалом на святі було продемонстровано 20 концертний номерів.

Гордійчук, Ю. «Пісня – душа народу» : [під такою назвою відбувся святковий концерт у Літинському районному Будинку культури, присвячений українській народній пісні. Веселими піснями та танцями розважали присутніх місцеві артисти] / Ю Гордійчук // Літин. вісн. – 2013. – 25 лип. – С. 5.

Швець, Н. «Подолянка» відсвяткувала ювілей : [п’ятиріччя з дня створення відсвяткував фольклорний колектив «Подолянка» с. Очитків Оратівського району. Вітали ювілярів місцеві юні аматори сцени, які підготували і провели святковий концерт] / Н. Швець // Обрії Оратівщини. – 2013. - 25 лип. – С. 4.

Космина, О. У Гнівані зібралися… куми! : [у м. Гнівань з ініціативи місцевої влади, депутатів, підприємців відбувся захід «День кума і куми», за участі міського голови Гнівані В. В. Кульшова. На святі відбулись різні конкурси, цікаві сценки, забави, танці та пісні у виконанні Селищенського, Тиврівського, Гриженського та Гніванського вокальних ансамблів. Кульмінацією дійства став святковий феєрверк] / О. Космічна // Маяк. – 2013. – 26 лип. – С. 1, 8.

Художня самодіяльність

Остапенко, Т. Кроки до зірок починаються з «Мрії» : [у Немирівському районному Будинку культури відбувся ювілейний вечір, присвячений десятиріччю утворення зразкової вокальної студії «Мрія», яку очолює композитор О. Янушкевич. На святі були присутні голова Немирівського земляцтва М. С. Матієнко, директор обласного центру народної творчості, Заслужений працівник культури України Т. М. Цвігну зі своїми колегами, випускники студії минулих років, колеги, друзі. Було представлено 30 концертних номерів, серед яких десять – прем’єрні] / Т. Остапенко // Прибуз. новини. – 2013. – 4 лип. – С. 5.

6 липня у м. Бар відбулось святкування Івана Купала, яке здавна вважається святом молоді і кохання. У заході взяли участь керівництво району: голова райдержадміністрації Г. Лука, голова районної ради М. Радіонова, працівники відділу культури та туризму райдержадміністрації, районного Центру дозвілля та територіальні громади району. Святкування Купальської ночі відбувалося на березі річки у формі театралізованого дійства. Територіальні громади району продемонстрували виставки декоративно-прикладного мистецтва. Завершилось свято розпалюванням традиційного купальського вогнища та святковим феєрверком.

Вареники були смачні : [в с. Стодульці Жмеринського району відбулось свято вареників. Гостями свята були: голова Жмеринської РДА Ю. М. Твердохліб, голова райради С. О. Гринчук, представники Демидівської, Кудіївецької та Слободо-Межирівської територіальних громад. У святі взяли участь вокальні колективи «Купава», «Вербиченька», «Калина», юні аматори сцени А. Кудрявська та А. Македонська. Переможцем свята було оголошено місцеву господиню К. А. Огородник, якій було вручено головний приз – десятикілограмовий мішок борошна] // Жмерин. меридіан. – 2013. – 20 лип. – С. 2.

Грінчук, Т. Уклін тобі, моє село! : [під такою назвою у с. Грабівц


Хроніка культурного життя Вінниччини
Липень

  1. Частина 1
  2. Частина 1

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше