ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2013 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

Грані таланту В'ячеслава Постернака

До 60-річчя від дня народження

майстра ковальського мистецтва

(5.03.1953)

Єдиний, хто не втомлюється – час,

А ми живі, нам треба поспішати.

Зробити щось, лишити по собі...

Ліна Костенко

Є художники, які прийшли в мистецтво тому, що вони не могли в нього не прийти, і залишилися в мистецтві тому, що їм є що сказати людям. В'ячеслав Костянтинович Постернак – один із них.

Творчість В.Постернака різноманітна й багатогранна. Передусім, він відомий як майстер художнього кування, в умілих руках якого метал перетворюється у витвір мистецтва, захоплюючи нас розмаїттям форм, витонченістю декору, складністю техніки виконання.

Майбутній художник народився 5 березня 1953 р. на нашій Подільській землі у мальовничому селі Іванів Калинівського району. Улюбленою справою почав займатися після закінчення у 1972 р. Львівського училища декоративно-прикладного мистецтва ім. І.Труша.

Сьогодні В'ячеслав Постернак – член Національної спілки художників України (з 1989 р.), визнаний майстер ковальського мистецтва. Поєднаний стихією вогню, магією металу й служінням красі, в його уяві народжуються та матеріалізуються по-справжньому унікальні, вишукані й довершені речі. За кожним твором стоїть важка, копітка праця майстра, яка перетворює виплекану ідею на дійсність.

Не можна байдуже пройти повз велику за розмірами емблему кіноконцертного залу «Райдуга», яку композиційно завершують легкі металеві птахи, що здається, ось-ось злетять під звуки чарівної музики, вражають оригінальні вуличні ліхтарі біля пам’ятника М.Пирогову, величні ковані ворота Кафедрального собору м. Вінниці, рельєфне панно для бібліотеки-музею М.П.Стельмаха у с. Дяківцях, викликають захват чудернацькі металеві скульптури біля Вінницького обласного краєзнавчого музею. Це неповний перелік монументальних творів В.Постернака та його колеги В.Зелінського, також відомого в Україні та за її межами коваля, члена НСХУ.

Витвори обох митців – неодмінні експонати обласних, всеукраїнських виставок, їх купують приватні колекціонери, музеї (є вони, зокрема, в музеї Києво-Печерської лаври, в музеях Вінниці, за кордоном – у музеях Росії, Великої Британії, США та Канади).

В’ячеслав Постернак створив свій неповторний художній світ, такий, що запам'ятовується одразу та вирізняється від інших – самобутній і цікавий. Все, що створено фантазією й руками художника, викликає почуття подиву, захоплення. Дивишся – і не віриш, що зі звичайного заліза можна створити ажурні решітки й камінні набори, романтичні підсвічники й легкі, витончені люстри, загадкові дзеркала й дивовижні ліхтарі, граціозні підставки й вази для квітів, богатирські ковані мечі й вишукані меблі.

Серед класичних інтер'єрних речей, зроблених В'ячеславом, ми знаходимо сповнені ліризму й гумору об'ємно-просторові композиції «Хижак», «Медаліст», «Комінник», «Марафон», «Карлсон-птах»...

В'ячеслав Костянтинович – глибокий, досвідчений, професійний художник, який дивує багатьма гранями свого таланту. Митець не обмежує простір творення, постійно експериментує з формою, фактурою, матеріалом, синтезує його в різних жанрах образотворчого мистецтва. Його ковальські, скульптурні, малярські роботи є зразком високої культури в нашому сучасному мистецькому просторі.

В обіймах художнього металу кам'яні скульптури «Незаймана Гномушка», «Гном», «Зіронька» вирізняються несподіваністю образів, вишуканим смаком та майстерністю виконання. Привертають увагу дивовижні, чудернацькі гротескові «Піранья», «Рибалка», основним матеріалом яких є каміння, кістка, дерево.

У настроєвих живописних творах художника, оформлених у ковальській, але незвичній манері, розкривається його емоційне, світоглядне, мистецьке зростання.

У пейзажах В'ячеслава Костянтиновича немає випадкових куточків природи. Кожна його картина – це узагальнений образ рідної землі, живописна пісня про чарівне Поділля, мальовниче містечко свого дитинства.

Романтичні й водночас філософські роботи художника «Золота осінь», «Зірка коваля», «Автопортрет», «Вітрильник», «Бушанський півень» ваблять глибиною задуму, лаконічністю його вирішення, в них відчувається дух історії, невловимий відгук поколінь із минулого і своєрідне послання для прийдешніх, коли відчуття неможливо схопити словами...

В'ячеслав Костянтинович репрезентує нам лише елегантну майстерність, вигадку, іронічну гру, залишаючи муки творчості та нелегку працю прихованими в стінах гомінкої кузні й у тиші майстерні. Його твори вільно й невимушено живуть у просторі, вражаючи виразністю силуету, несподіваністю композицій, вишуканим поєднанням матеріалів, блискучим виконанням.

Митцю належить ідея реалізувати в життя задуманий ним проект «Допомагайте талановитим», назва якого являється його своєрідним творчим кредом і має на меті в майбутньому відкрити у Вінниці мистецький клуб, який об’єднав би художників, поетів, артистів, музикантів у прогресивну творчу команду з метою спілкування, реалізації творчих ідей та проведення арт-заходів.

Щоб привернути увагу до свого починання, майстер і виготовив відомі вінничанам пересувні оригінальні скульптури, образи творчих професій «Скрипаль», «Поет», «Саксафоніст», «Філософ». Сталих місць ці мистецькі фігури не мають, подорожують скверами та площами міста. У вихідні та святкові дні біля них фотографуються вінничани та гості нашого міста. Скульптури приносять радість й естетичну насолоду людям, які цінують красиве та вічне.

В.Постернак став учасником історико-мистецького проекту «Вінницькі Мури – погляд крізь віки», присвяченого найдавнішій архітектурній перлині нашого міста, пам’ятці національного значення, яка вже чотири століття є гордістю столиці Східного Поділля. За задумом організаторів – Вінницького обласного краєзнавчого музею та Вінницької обласної організації Національної спілки художників України – мистецькі твори мали стати образно-емоційним камертоном наукової конференції «Єзуїтський комплекс у Вінниці крізь призму століть», яка відбулася в обласному краєзнавчому музеї 9-10 вересня 2010 р.

В рамках проекту художник створив два живописні твори «Сон старого міста» і «Мури – крізь віки» та інсталяцію зі старовинної цегли й кованої композиції з шабель, стріл та кінських підков «Погляд у минуле», яка занурює глядача в ту пору, коли Вінницькі Мури виконували роль фортеці, захищаючи мешканців міста від воєнних буревіїв (ХVІІ – середина ХVІІІ ст.).

«У співавторстві з природою» – таку назву мав спільний проект вінницького архітектора С.Горбатого та В.Постернака, які з легкістю й азартом створили дивні, неповторні, красиві, як сама природа, пластичні композиції та презентували їх глядачеві у виставковій залі ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва.

В’ячеслав Костянтинович Постернак – у розквіті творчих сил і задумів. У житті художника настав час, коли мудрість допомагає працювати з азартом молодості. Цю золоту дозрілість древні греки називали «акме». Воно дарується тим, хто невпинно піднімається вгору. В’ячеслав Постернак не зупиняється, а з любов’ю в серці прокладає свій власний шлях до творчих вершин.

Т.О.Марчук

Література

Марчук, Т. Металеві мережива В’ячеслава Постернака: [про персон. вист. у ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва] / Т.Марчук // Сіл. вісті Вінниччини. – 2003. – 29 берез.

Кушнір, Ж. «Зробити з металу можу все»: у худож. по металу, вінничанина В.Постернака роботи замовляють навіть друзі Президента / Ж.Кушнір // Вінниц. відом. – 2006. – 24 трав. – С. 6.

Винницкая ковка: мастерская В.Постернака и В.Зелинского // Ворота. Ограды. Решетки. – М., 2006. – С. 76-80.

Козак, І. Зірка коваля: [про персон. вист. В.Постернака, що проходила в ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва] / І.Козак // Поділ. зоря. – 2006. – 21 груд. – С. 12.

В'ячеслав Постернак. Художнє ковальство, живопис, графіка, скульптура / авт. передм. Т.О.Марчук. – Вінниця: [б. и.], 2009. – 36 с.: кол. іл., портр.

Фролов, Е. Искусство в железных рамках: [про творчість В.Постернака] / Е.Фролов // 20 хвилин. – 2009. – 15-16 трав. – С. 22.

Вінницькі Мури. Погляд крізь віки: матеріали міжнар. наук. конф. «Єзуїтський комплекс у Вінниці крізь призму століть» 9-10 верес. 2010 р. / Вінниц. обл. краєзн. музей; наук. ред. В.Колесник. – Вінниця: Розвиток, 2011. – 512 с.: іл. – Зі змісту: [Про В.Постернака]. – С. 470-471, 479, 481, 486, 496: кол. фотогр.

Вільчинська, О. «Дракон», «Риф», «Інопланетянин» та інші пластичні композиції з дерева, каменю і металу вперше поєднали архітектор Сергій Горбатий та художник В’ячеслав Постернак: [композ. з казково-фантастич. назвами презентуються на вист. в ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва] / О.Вільчинська // Поділ. радниця. – 2011. – 9 лют. – С. 4: фото. кол.

Купецька, І. Хто і навіщо викував залізних поета і скрипаля?: [про твори худож. В.Постернака] / І.Купецька // Місто. – 2011. – 20 лип. – С. 27: фото.

Постернак, В. Кузнец-скульптор Вячеслав Постернак: «Начинал я с шампуров, были времена – ковал мечи, а сейчас вот делаю скульптуры из металла и ”золотую“ клетку для голубей в форме яйца Фаберже»: [інтерв’ю] / В.Постернак; беседу вел И.Хмельницкий // Вінниц. реалії. – 2011. – 10 серп. – С. 10.

Шуткевич, О. Творчі люди потребують допомоги: [про худож. В.Постернака] / О.Шуткевич // Вінниц. газ. – 2011. – 16 верес. – С. 16. – (Спец. вип. газ. «П'ятниця»).

Заиковатый, И. На Театральной площади пропишется саксофонист: [про новий твір В.Постернак – метал. статую «Саксофоніст»] / И.Заиковатый // Вінниц. реалії. – 2012. – 16 трав. – С. 10: кольор. фотогр.


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2013 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладача
 2. 2013 року виповнюється
 3. Лядовський Свято-Усікновенський скельний чоловічий монастир
 4. Із небуття – в сьогодення. До 180-річчя від дня народження українського художника Яна Засідателя
 5. КП «Вінницьке трамвайно-тролейбусне управління»
 6. Бібліотеці Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського – 100 років!
 7. Вінницька обласна наукова медична бібліотека
 8. Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини
  Січень
 9. Сильвестер Ґроза (Венжик-Ґроза)
 10. «Тут ми починали...». До 125-літнього ювілею українського режисера та актора Г.П.Юри
 11. Лютий
 12. Тендітна жінка з… характером. До 55-річчя від дня народження історика, краєзнавця О.А.Коляструк
 13. Видатний краєзнавець Поділля. До 120-річчя від дня народження В.Д.Отамановського
 14. Березень
 15. Грані таланту В'ячеслава Постернака
 16. Честі не зрадив своєї До 140-річчя від дня народження військового діяча Я.Г.Гандзюка
 17. Політик, добродій, поет душею. До 60-річчя від дня народження А.С.Матвієнка
 18. Квітень
 19. Феномен Василя Земляка
 20. Травень
 21. Червень
 22. Владислав Городецький – людина-легенда
 23. Липень
 24. Серпень
 25. Вересень
 26. Жовтень
 27. Листопад
 28. Високий політ Василя Кобця
 29. Із серцем Слово нарівні. До 65-річчя від дня народження українського письменника М.Ф.Каменюка
 30. Грудень
 31. Прислів’я та приказки Немирівського краю у «Народних оповіданнях» Марка Вовчка
 32. Відомості про авторів текстових довідок
 33. Іменний покажчик ювілярів 2013 року
 34. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше