ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїКНИГИ З БІБЛІОТЕКИ ВІННИЦЬКОЇ «ПРОСВІТИ» (1917-1920 рр.)

Версія для друку

ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ УНІКАЛЬНИХ ВИДАНЬ – ВАЖЛИВИЙ НАПРЯМОК НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БІБЛІОТЕКИ

Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва, або “Тімірязєвка”, як її любовно називають вінничани, має понад сторічну історію. Починаючи свою діяльність як міська публічна бібліотека з фондом 6423 примірники книг у 1907 році, сьогодні вона репрезентує майже мільйонний бібліотечний фонд п’ятдесятьма мовами світу на різних носіях інформації, серед яких мультимедійні та електронні ресурси.

Сучасна бібліотека – це багатофункціональний заклад, який покликаний забезпечувати передачу інформації у суспільстві, зберігати його досвід. Найважливішим елементом в трансляції знань є книга. І байдуже у якому вигляді – друкованому чи електронному. Книга – це, поперед всього, слова, текст, мова. Це штучно створене знаряддя людини для саморозвитку та розуміння всесвіту, посередник між нашим уявленням про навколишній світ і внутрішнім індивідуальним світом. Книги, зібрані за будь-якою ознакою у колекції, концентрують і раціоналізують наші знання. Водночас самі колекції стають історико-культурними пам’ятками про історичні постаті та певні історичні події та явища.

Вивчення та збереження унікальної частини цього зібрання є ще одним напрямком наукової діяльності обласної книгозбірні, адже це дає нам уявлення про книжкову культуру подолян минулого.

Не випадково сьогодні все більшого розвитку набувають музейний та архівний напрямки діяльності бібліотеки, що у комплексі по-новому розкриває зібрані фонди. Колекційний підхід до студіювання книжкового зібрання відкриває додаткові можливості не лише для його зберігання, а й для популяризації. Відділи зберігання основного фонду, рідкісних і цінних видань, літератури та інформації з питань краєзнавства активно працюють у цьому напрямку, здійснюючи історико-книгознавчі та історико-бібліотекознавчі дослідження фондів бібліотеки, організацію колекцій та особових фондів.

Так, організовано в колекції книжкові зібрання, подаровані бібліотеці нашими земляками, відомими особистостями або членами їхніх родин. Серед них – зібрання з власних бібліотек письменників та літераторів Д.Г.Дереча, Д.В.Стуса, Г.Т.Гайового, колекціонера-книголюба К.Г.Кисельова, єврейського культурного діяча І.А.Деснера. Більшої значущості таким зібранням додає ще й те, що у їх складі часто трапляються книги, яких раніше не було у фонді головної книгозбірні Вінниччини.

Працівниками відділу літератури та інформації з питань краєзнавства описані особові фонди членів Вінницького обласного відділення Національної спілки письменників України М.Ф.Каменюка, Л.І.Ковіна, Ю.О.Боярунця та архівні документи спілки.

Останньою колекцією, яка надійшла до бібліотеки у 2011 році, є подароване Генеральним Консульством Республіки Польща у Вінниці зібрання книг, художніх альбомів, нот та CD польською мовою.

Працівники відділу рідкісних і цінних видань вже з перших років його існування приступили до аналітично-пошукової роботи. На сьогоднішній день опрацьовано колекції стародруків XVI ст. та XVII ст., Святого Письма, видань з автографами Софії Потоцької, видавництв М.О.Вольфа та Брокгауза-Єфрона, мініатюрних видань, бібліотеки Вінницького товариства “Просвіта” (1917-1920). Студіювання цих тем вимагає від праців-ників доброї орієнтації не тільки у фаховому, а й краєзнавчому матеріалі.

Традиційно високою є зацікавленість наших читачів до минулого краю, його культурного життя. На задоволення їхніх інформаційних запитів спрямована, зокрема і видавнича діяльність бібліотеки. З цією метою обласна книгозбірня започатковує випуск серії каталогів книжкових колекцій її зібрань. Кожен такий каталог буде містити бібліографічну інформацію та супроводжуватиметься тематичною фаховою розвідкою.

Презентоване видання «Книги з бібліотеки Вінницької “Просвіти” (1917-1920)» є першим у цій серії. До його складу, крім каталогу видань, увійшли стаття чільників сучасного Вінницького обласного товариства “Просвіта” А.Теклюка та Л.Філонова, нарис з історії бібліотеки Вінницької “Просвіти” (1917-1920) провідного бібліографа відділу рідкісних і цінних видань О.Сафронової, а також її службова інформація про принципи відбору та опису видань каталогу.

Сподіваємось, що започаткована серія видань друкованих каталогів матиме своє продовження і переросте у довготривалий науково-дослідницький проект, а кожне з видань знайде своїх зацікавлених читачів.

Н.І.Морозова,

директор

Вінницької ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва


КНИГИ З БІБЛІОТЕКИ ВІННИЦЬКОЇ «ПРОСВІТИ» (1917-1920 рр.)

 1. Від укладача
 2. ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ УНІКАЛЬНИХ ВИДАНЬ – ВАЖЛИВИЙ НАПРЯМОК НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БІБЛІОТЕКИ
 3. ВІННИЦЬКА «ПРОСВІТА» – УЧОРА І СЬОГОДНІ
 4. БІБЛІОТЕКА ВІННИЦЬКОГО ТОВАРИСТВА «ПРОСВІТА»
 5. КОЛЕКЦІЯ БІБЛІОТЕКИ ВІННИЦЬКОГО ТОВАРИСТВА «ПРОСВІТА»
 6. КОЛЕКЦІЯ БІБЛІОТЕКИ ВІННИЦЬКОГО ТОВАРИСТВА «ПРОСВІТА» (продовження)
 7. ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК
 8. ПОКАЖЧИК НАЗВ ТВОРІВ ДРУКУ
 9. ПОКАЖЧИК МІСЦЬ ВИДАННЯ ТВОРІВ ДРУКУ
 10. ХРОНОЛОГІЧНИЙ ПОКАЖЧИК
 11. ЗМІСТ

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше