Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ 2012 РОКУ
Хронологічний довідник

Золотий ювілей «Горлиці»

(до 50-річчя народного аматорського

фольклорно-етнографічного ансамблю Слобода-Яришівського СБК Могилів-Подільського р-ну)

В’ється долиною, поміж кучерявих верб шестикілометровою стрічкою річка Лядова. І разом з нектарним ароматом провесні аж з другого кінця Слобідки долинають, мов тихе воркування диких голубок, ніжні звуки пісні:

«Весно-весно подоляночко

Пригрій, пригрій ясне сонечко» – то співає ансамбль «Горлиця», що означає дика голубка. Так вибрали назву колективу.

Свою творчу діяльність ансамбль «Горлиця» розпочав у 1962 р. А зібрала людей, закоханих у пісню, Марія Авксентіївна Руденко – колишня вчителька, фольклористка, заслужений працівник культури України.

Народилася вона 1915 р. у с.Слобода-Яришівська. Довгі роки займалася вирізанням з паперу, тобто витинанкою, записувала легенди про своє село, народні обряди і звичаї.

На перших етапах творчості Марія Авксентіївна записала у рідному селі обряд весілля. Але ще потрібно було записати до нього пісні. От і почала вона прислухатися, хто як співає. Понад 100 весільних пісень записала небайдужа вчителька з голосу сестер Фросини Курило та Палагни Гоцуляк, інших односельчан. А коли робота закінчилася – учасникам хотілося ще і ще не раз збиратися. Так започаткувалася творча біографія «Горлиці» під керівництвом М.А.Руденко. Були згадані і відновлені обрядові пісні, а з ними народні обряди і народне вбрання, бо одне без одного не могло існувати.

Велелюдні, дзвінкі і веселі стали свята у Слободі-Яришівській. Урочиста реєстрація шлюбу також була за народним обрядом:

«А в городі квіти, обручаються діти,

Золотими обручками, біленькими ручками».

Особливою шаною користуються весільні пісні, що звеличують хліб:

«Короваю-раю, я тебе вбираю

У шишки і квіти, щоб любились діти».

У 1976 р. на базі колективу «Горлиця» проходив обласний семінар директорів РБК, на якому був представлений обряд «Одруження».

Односельці з нетерпінням чекали свято весни, у якому брали участь усі бажаючі і звучали «Вербовая дощечка», «Ой, ходить жук по болоту», «Ой, гороше, гороше», «Город городили» та багато ін. Слава про співочий колектив облетіла не лише район, а й Вінниччину. У 1977 р. йому було присвоєно почесне звання «народний». Зацікавилися творчістю колективу «Горлиця» музикознавці Iнституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії iм. М.Т.Рильського Академії наук України, викладачі Вінницького педагогічного університету.

Марія Авксентіївна активно пропагує свій досвід, читає лекції, виступає на конференціях. Майже за 40 р. роботи з колективом вона зібрала понад 2 тис. народних пісень, тисячу прислів’їв та загадок, 100 казок і легенд, понад 100 весільних пісень.

Ансамбль «Горлиця» побував з концертами у багатьох містах і селах Вінницької, Полтавської, Миколаївської, Івано-Франківської, Хмельницької та інших областей. Свіжість, краса, неповторність, імпровізація полонили серця глядачів. На Всесоюзному фестивалі самодіяльної художньої творчості аматорський колектив отримав Золоту медаль і диплом лауреата. У 1991 р. колектив «Горлиця» був учасником телепередачі «Сонячні кларнети», радіоконкурсу «Золоті ключі». Він – багаторазовий лауреат Всесоюзних та республіканських фестивалів.

На обласному святі фольклору ім. Г.Танцюри у 2004 р., дев’ятиразові учасники цього свята, ансамбль «Горлиця», став лауреатом (І премія), отримав спеціальний диплом та перехідний приз. У 2005 р. колектив виступав у Державному музеї народної архітектури і побуту в с.Пирогів (м.Київ).

У 2006 р. керівник Зінаїда Багрій, як виконавиця народних пісень, брала участь в обласному святі фольклору ім.Г.Танцюри. У 2010 р. колектив «Горлиця» був учасником двох обласних фольклорних свят – «Одвічна Русава» в с.Стіна Томашпільського району та «Світанки над Россю» в м.Погребище.

Ансамбль «Горлиця» бере також активну участь у щорічному Всеукраїнському святі витинанки, започаткованому Марією Руденко у 1994 р.

При ансамблі вже багато років діє підготовча фольклорна група «Сонечко», яка разом з ансамблем брала участь у ювілей-ному святі до 200-річчя з часу заснування с.Слобода Яришівська. Вона – постійний учасник народних обрядів у багатьох заходах, що проходять в селі.

Про самобутній народний аматорський фольклорно-етно-графічний колектив знято фільми «З піснею в поле», «Горлиця».

У 2000 р. ОЦНТ спільно з народознавчим центром Вінницького педагогічного університету ім. Михайла Коцю-бинського провели обласну науково-практичну конференцію з нагоди 85-річчя від дня народження Марії Руденко, в якій взяв активну участь створений нею співочий гурт.

Щороку в Слободо-Яришівському СБК та Могилів-Подільському РБК проводяться вечори вшанування пам’яті засновниці гурту М.А.Руденко – «Відлетіла Горлиця», де звучать улюблені пісні фольклористки – «Ой з-за гори кам’яної», «Один місяць сходить», «Калина» та ін. 17 лютого 2011 р. на вечір пам’яті до 96-ї річниці від дня народження фольклористки «Вшануємо Подільську берегиню» також завітали прихильники та шанувальники її творчості і таланту. У прямому ефірі обласного радіо прозвучала передача про життя і творчість заслуженого працівника культури України Марії Авксентіївни Руденко.

Село Слобода-Яришівська ще за життя Марії Авксентіївни набуло статусу духовного осередку, де зберігаються, примножуються і розквітають кращі традиції нашого народу. Сьогодні тут можна почути розкотисту пісню, побачити гурт вбраних у народні костюми жінок та дітей. То славнозвісна «Горлиця» – ансамбль, створений 50 років тому.

І сьогодні в ньому співають його перші з початку заснування учасники – Валентина Ганжалава, Валентина Бортник, Марія Ляшук, Надія Кугаївська; понад 20 років в колективі – Надія Почапинська, Євгена Гуцол, Галина Маціборко. Продовжують славні традиції молодше покоління – Антоніна Діденко, Людмила Капацин та ін. Тісно співпрацює колектив з місцевою школою.

Впродовж історичного часу у півстоліття народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Горлиця» береже і передає духовні надбання молодому поколінню подолян.

Гарбулинська Т., провідний методист з фольклору ОЦНТ

Література

Гавриш, М. Ансамбль «Горлиця» / М.Гавриш // Рад. Україна. – 1971. – 10 листоп.

Лудан, Г. «Горлиці» – 15 років / Г.Лудан // Наддністр. правда. – 1977. – 9 лип.

У сім’ю самодіяльних народних: [жіноч. вокал.-етногр. ансамблю «Горлиця» присвоєно звання «самодіяльний народний»] // Культура і життя. –1977. – 1 груд.

Собко, Г. У Слободі на вечорницях: [бере участь фольклор.-етногр. ансамбль «Горлиця»] / Г.Собко // Наддністр. правда. – 1979. – 27 січ.

Попова, О. Співає «Горлиця» / О.Попова // Наддністр. правда. – 1980. – 2 лют.

Гоцуляк, М. Ви чули про планету «Горлиця»?: нарис / М.Го-цуляк // Земля Поділ.. – 1992. – 4 листоп.

Багрій, З. З 40-річчям, «Горлице»! / З.Багрій // Сл. Придністров’я. – 2001. – 7 груд.

Теклюк, В. 40 років «Горлиці» / В.Теклюк // Подолія. – 2002. – 1 лют. – С. 8. – (Спец. вип.. газ. «П’ятниця»).

Райчук, М. 45 років – із піснею: [ювілей співоч. ансамблю «Горлиця»] / М.Райчук // Вінниччина. – 2007. – 9 жовт. – С. 3.

Вільний, С. Співучій «Горлиці» – 45 років: [про фольклор.-етногр. ансамбль] / С.Вільний // Сл. Придністров’я. – 2007. – 10 листоп. – С. 5.

Українські народні пісні: [репертуар нар. аматор. фольклор.-етногр. ансамблю «Горлиця»] // Світлиця. – 2010. – № 1. – С. 51.

* * *

Гоцуляк, М. Ювілей подільської берегині: [М.А.Руденко – 90 р.] / М.Гоцуляк // Сл. Придністров’я. – 2005. – 12 лют. – С. 1.

«Відлетіла Горлиця в небесні сади»: [сцен. тематич. вечора вшанування пам’яті засновниці ансамблю М.А.Руденко] // Світлиця. – 2010. – № 1. – С. 48-50: фото. кол.

Візнюк, В.Г. «Подільська горлиця» – Марія Руденко / В.Г.Віз-нюк // Вінниччиа: минуле та сьогодення: краєзн. дослідж.: матеріали XXIІ Всеукр. наук. історико-краєзн. конф. 22 жовт. 2009 р. – Вінниця, 2009. – С. 507-509.

На радість людям…: до 90-річчя від дня народж. М.О.Руденко (1915-2003): бібліогр. покажч. / Вінниц. ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва; уклад. О.Ніколаєць, Т.Кристофорова; вступ. ст. «Горлиця» А.Подолинного. – Вінниця, 2005. – 24 с.

Подолинний, А.М. Горлиця: [про Марію Руденко – краєзнавця, етнографа, фольклористку] / А.М.Подолинний // Жити Україною: ст., рец., есе / А.М.Подолинний. – Вінниця, 2007. – С. 31-35.