Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ 2012 РОКУ
Хронологічний довідник

Вишенька – перлина Вінниці

(до 50-річчя забудови житлового масиву «Вишенька» у Вінниці)

На початку 60-х років минулого сторіччя планувалося, що Вінниця мала стати найбільшим індустріальним центром Подільського краю. У місті розпочалося активне промислове будівництво підприємств приладобудування, електротехнічної та легкої промисловості; набирали потужності вже існуючі виробництва агропромислового комплексу.

Великі масштаби індустріалізації Вінниці призвели до небувалого в історії міста розмаху житлового будівництва, яке виносилося на околиці, де забудова велася цілими масивами. На той час у Вінниці мешкало 180 тис. жителів, місто потребувало розширення. Тому для розміщення нового житла був виготовлений проект функціонального використання міських земель та прилеглих до них територій, який називався Генеральним планом забудови м.Вінниця на період до 1970 р.

Про цю подію в обласній газеті «Вінницька правда» від 1 січня 1961 р. у статті «Біля карти міста» розповів начальник обласного відділу в справах будівництва та архітектури А.Крейчі, який керував розробкою цього генерального плану. Нові житлові масиви передбачалося розвивати в районі Тяжилівського, Тиврівського та Хмельницького шосе.

«Протягом найближчого десятиріччя, як видно з розрахунків, населення міста зросте до 200 тис. чоловік. А це значить, – підкреслює автор часопису, – що ми повинні мати в кілька разів більше житлової площі, ніж тепер…». І далі: «Південно-західна частина міста між вулицею Пирогова, Хмельницьким шосе і Барським шосе буде районом найбільш інтенсивної забудови. На площі 250 га створюватиметься новий мікрорайон міста». На той час це були посівні землі.

7 листопада 1962 р. «Вінницька правда» подала статтю «Тут буде місто-сад», у якій головний інженер проекту обласного проектного інституту Діпроцивільпромбуд В.Кравцов розповів про початок проектування першого житлового мікрорайону по Хмельницькому шосе поруч фабрики художніх виробів. Нову забудову в той час назвали «Вінницькими Черемушками». Це буде фактично ціле нове місто на 40 тис. жителів.

Ось про що повідомила газета: «На 259 га розкинуться шість мікрорайонів. Весь житловий масив обрамлятиме зелена рамка насаджень. На сході від території, де розміститься ряд нових підприємств, його відділять захисна лісосмуга і широка вулиця. На півночі – липи Хмельницького шосе і ліс. А на півдні, понад річкою Вишенькою, розкинеться парк зі стадіоном на 25-30 тисяч глядачів, літнім театром, водною станцією…». Передбачалося, що кожен мікрорайон – це завершений архітектурний комплекс, який би включав у себе житлові будинки, школу, дитячі садки. Перші поверхи кількох будинків відводитимуться під магазини, ательє мод, майстерні побутового обслуговування. Посередині житлового масиву пройде проспект. Зв’язок із центром буде підтримуватися трамваєм, лінія якого продовжиться до Барського шосе.

У північно-східній частині житлового масиву, за захисною смугою, відводиться спеціальний комунальний квартал для обслуговування двох перших мікрорайонів.

На жаль, ці заходи не були підтверджені детальним проектом і відповідними планами розвитку. Не відбулося детального проектування напередодні забудови всього майбутнього житлового масиву, а тому не здійснена захисна смуга, не відбулася і комунально-побутова зона, а згодом життя змусило приймати вибіркові рішення, що призвели до порушень нормативів містобудування і викликали скарги перших мешканців нових мікрорайонів.

1961 рік став роком початку будівництва нового західного житлового району міста, який згодом отримав назву «Вишенька» на честь річки й садиби Вишня відомого хірурга М.І.Пирогова. Цього року до району були підведені комунальні мережі, побудовано дорогу, розпочато спорудження станції технічного обслуговування. Пізньої осені 1961 р. бригада будівельників БМУ на чолі з Борисом Степановичем Бондарем здійснила монтування фундаментів перших 4-х п’ятиповерхових великопанельних будинків у першому мікрорайоні. Будівництвом цієї житлової групи було започатковано напрям від Хмельницького шосе до вулиці Спартаківської (нині вулиця Келецька) нової вулиці. Коли 1962 р. перші будинки в новому мікрорайоні прийняли своїх мешканців, нову вулицю назвали вулицею «600-річчя» на відзнаку ювілею міста (на той час першу писемну звістку про Вінницю пов’язували з подільськими подіями 1362 р.).

До кінця 60-х рр. у шести мікрорайонах Вишеньки вибірково відбувалася забудова лише п’ятиповерховими житловими будинками, більшість із яких були панельними. Якість такої забудови за типовими проектам не радувала вінничан, хоча для багатьох нове окреме житло стало неабияким стимулом для життя в місті. Але рівень забезпечення населення торговельними та побутовими закладами залишався недостатнім, проблемою був і транспортний зв’язок із підприємствами міста, бо його забезпечував лише трамвай по Хмельницькому шосе, не було і телефонного зв’язку. Мало хто бажав тоді жити в районі Вишеньки, особливо мешканці, яких відселяли з центру міста при реконструкції старої забудови.

Продовжувати надалі таку забудову було недопустимо, бо вона поглинала цінні землі і була неефективною економічно. У Вінниці стала гостро відчутною відсутність генерального плану розвитку міста, у якому Вишенька повинна була зайняти вагомий розділ. Новий Генеральний план Вінниці був розроблений інститутом «Діпромісто» 1967 р. та затверджений 1969 р. (наступний – відповідно 1985-1987 рр.).

Будівельна індустрія також відставала від попиту. Перші два 9-типоверхових панельних будинки у Вінниці були побудовані на проспекті Космонавтів (1969), напередодні відкриття пам’ятника радянським льотчикам, які визволяли місто від фашистських загарбників. Матеріали для зведення цих будинків завезли з Києва. Було зрозумілим, що Вінниці для подальшого розвитку потрібні інвестиції, які б стали основним фактором містобудування.

Місто над Бугом в центральній частині України було привабливим як в екологічному, так і в економічно-стратегічному плані. Для держави Вінниця могла б стати центром регіону. А тому невипадковим був намір розміщення у Вінниці підприємств військово-промислового комплексу, і саме у західному районі міста. Прикро, що Вишенька спочатку будувалася без врахування цих підприємств.

На початку – в середині 70-х рр. терміново були розроблені проекти детального планування житлових районів, зокрема, до 1980 р. – Проект детального планування житлового району Вишенька з розміщенням у ньому 10 житлових мікрорайонів на 85-90 тис. населення, перспективного розвитку політехнічного інституту, будівництва по вул. Келецькій тролейбусної та трамвайної ліній. Разом із цим, місто нарешті отримало право обґрунтовано вести забудову 9-ти та 14-типоверховими будинками. Одночасно з будівництвом зростало і населення району. В середині 70-х рр. на Вишеньці проживало уже більше 70 тис. чол. У 1972 р. район увійшов до новоствореного у Вінниці Ленінського адміністративного району.

Починаючи з 80-х рр., Вишенька збагатилася новими багатоповерховими будинками з усіма комунальними зруч-ностями. З’явилися школи, дитячі садки, магазини, лікувальні та навчальні заклади, широкі проспекти, озеленені затишні вулиці, паркова зона з водоймою. Творча праця вінницьких архітекторів стала плідною і результативною, хоча деякі цікаві починання залишилися незавершеними. Зокрема, із деяким заниженням поверховості забудови реалізовано об’єднані VII-VIII мікрорайони вздовж вул. Стахурського (автор проекту детального плануван-ня – архіт. І.О.Білан, 1973 р.).

В той час навколо водосховища річки Вишенька проектувалася дитяча зона відпочинку та розваг, а від вулиці Юності до Барського шосе була запроектована мала дитяча залізниця з казковими станціями і змонтовано біля 300 метрів колії, а поруч Музею-садиби М.І.Пирогова збудована перша станція. Здійснити цей проект не вдалося, навіть коли потяг і вагончики для цієї залізниці вінничанам запропонували з м.Одеси. У державі в цей час розпочалася «перебудова». На вінницькій Вишеньці останнім об’єктом комплексної забудови в умовах планової державної економіки став ІХ мікрорайон по вулиці Квятека.

Все, що відбувалося в житловому районі Вишеньки за часів Незалежності України, вінничанам відомо. На жаль, не дотримано ідею проспекту Юність, частково змінені його благоустрій і масштаб забудови. Незаконне використання прибережних територій Вишенської водойми продовжується і сьогодні.

Ринкова економіка призупинила заплановану забудову, їй на зміну прийшов приватний бізнес, який, утім, покращив сервіс обслуговування населення. У забудові з’явилися споруди сучасної архітектури, що є позитивним. Уже на початку ХХІ століття продовжено забудову ІХ мікрорайону між вулицями Квятека-Келецька (проектна дільниця до Барського шосе), де основним замовником і землекористувачем до останнього часу залишалося управління капітального будівництва міської ради. Проте, викликає стурбованість недбайливий догляд за озелененням на бульварах, проспектах і, особливо, всередині житлових мікрорайонів, як і проблематика приєднання до міста й освоєння земель проектного Х мікрорайону Вишеньки.

Майбутнє житлового району Вишеньки залежить від громади, її мешканців і від того, як буде зберігатися надбане й охоронятися законність. Громадськість мікрорайонів має стати повновладним господарем і відповідально ставитися до утримання місць свого помешкання.

Підготував Спусканюк В.З., головний архітектор м.Вінниці (1971-1986, 1993-1995 рр.);

доповнив Царенко С.О., головний архітектор м.Вінниці (2004-2008 рр.)

Література

Маркотенко, О. Тут буде місто-сад / О.Маркотенко // Він-ниц. правда. – 1962. – 7 листоп.

Недеря, В. Її завтрашній день: [до 600-річчя Вінниці. Про один з найцікавіших майбут. житл. масивів Вінниці – Західний район] / В.Недеря // Вінниц. правда. – 1962. – 9 груд.

Недеря, В.К. Квітне рідна Вінниця: [інтерв’ю нач. план. відділу міськради про новобудови Вінниці на поч. 60-х рр. ХХ ст. Є згадка про початок буд-ва житл. масиву по Хмельниц. шосе в 1962 р., що матиме назву «Вишенька»] / В.К.Недеря // Ленін. плем’я. – 1962. – 1 груд.

Баніт, В. Місту над Бугом – квітнути: [житл. буд-во у Вінниці на поч. 60-х рр. минулого ст., зокрема є дані про буд-во перших будинків у нов. житл. масиві Вишенька] / В.Баніт // Він-ниц. правда. – 1964. – 20 берез.

Бажа, Н. П’ятий маршрут: [про відкр. нов. маршруту трамвайн. сполучення Вишенька – лікарня ім.Ющенка] / Н.Бажа // Вінниц. правда. – 1965. – 18 серп.

Штереншис, П. І ще раз по Вишеньку / П.Штереншис // Він-ниц. правда. – 1966. – 12 жовт.

Липкань, В. Зростає Вишенька: [про розбудову нового р-ну м.Вінниці] / В.Липкань // Вінниц. правда. – 1969. – 21 листоп.

Горвіц, С. «Вишенька»: вчора, сьогодні, завтра: [про великопанел. буд-во на новому житловому масиві] / С.Горвіц // Комс. плем’я. – 1972. – 17 лют.

Якимчук, В. Осінь – пора новосіль: [новобудови Вишеньки] / В.Якимчук // Вінниц. правда. – 1974. – 2 листоп.

Дроздов, М. Называется Вишенка: за образцовые города / М.Дроздов // Правда Украины. – 1976. – 26 марта.

Леонідов, Л. Будови однієї вулиці: [ вул. Келецької на Вишеньці у Вінниці] / Л.Леонідов // Комс. плем’я. – 1982. – 9 верес.

Шаміс, Л. Вишенька сьогодні / Л.Шаміс // Вінниц. правда. – 1983. – 1 трав.

Опариста, Н. Проспект нашої молодості: [ про просп. Ленін. комсомолу на Вишеньці] / Н.Опариста // Комс. плем’я. – 1983. – 30 черв.

Спусканюк, В. Окраса Вишеньки / В.Спусканюк // Вінниц. правда. – 1984. – 28 січ.

Барабан, В. Вулиця у травневому вінку: [про вул. М.Стахурського на Вишеньці] / В.Барабан // Вінниц. правда. – 1985. – 18 трав.

[Проспект Ленін. комсомолу на Вишеньці]: мал. О.Петренка // Молодь України. – 1986. – 8 квіт.

Володін, Б. Йшов на Вишеньку трамвай: [відкрито новий трамвайн. маршрут № 6 у Вінниці] / Б.Володін // Комс. плем’я. – 1986. – 6 верес.: фото.

Петраченко, А. На вулиці Юності – свято: [колиш. назва вулиці – просп. Ленін. комсомолу] / А.Петраченко // Комс. плем’я. – 1988. – 29 жовт.

Ментель, О. Святкує вулиця: [просп. Ленін. комсомолу] / О.Ментель // Вінниц. правда. – 1988. – 1 груд.

Лушенко, В. А «віддувається» Вишенька: [пробл. трамвайн. обслуг. мікрор-ну м.Вінниці] / В.Лушенко // Вінниц. газ. – 1998. – 12 верес.

Вишенька повністю телефонізується – введено в дію цифрову АТС // Місто. – 2005. – 4 лют. – С. 6.

Добринська, Л. Першій школі на Вишеньці – 40 років!: [про ювілей вінниц. ЗОШ № 15] / Л.Добринська // Місто. – 2005. – 28 жовт. – С. 3.

Болховська, Н. Вишеньку і Барське з’єднає тролейбус: [у Вінниці планується відкрити новий тролейбус. маршрут] / Н.Болховська // 33-й канал. – 2006. – 15 лют. – С. 3.

Купецька, І. Попит відпочиваючих перевищує пропозицію: [вінниц. «Парку Дружби народів» – 35 р.] / І.Купецька // 20 хвилин. – 2007. – 17 трав. – С. 5.

Литвенюк, О. Вишеньку закільцьовують: [про перспекти-ви буд-ва нової трамвайн. колії, що з’єднає вул. Келецьку і Хмельницьке шосе] / О.Литвенюк // 20 хвилин. – 2008. – 17 трав.– С. 2: фото.

Герасимов, Т. Уперше День молоді святкували на Вишенському озері / Т.Герасимов // 20 хвилин. – 2008. – 1 лип. – С. 6-7: фото.

Заиковатый, И. На берегу Вишенского озера возведут коттеджи: кроме того, в городе реализуется целый ряд коттеджных застроек / И.Заиковатый // Здоров’я. Події. Час. – 2008. – 22-28 жовт. – С. 10.

Вінниччина туристична: краєзн. довідник / Вінниц. ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва. – Вінниця: ДП «Держ. картогр. ф-ка», 2009. – 432 с. – Із змісту: [Про житл. масив «Вишенька», що у Вінниці].– С. 24-25, 27-28

Левадный, О. На Вишенке открыли детскую школу искусств: [відбулося відкриття хореогр. від-ня шк. мистецтв «Вишенька»] / О.Левадный // 20 хвилин. – 2011. – 16-17 верес. – С. 2: кол. фотогр.