Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Подільський книжник Альманах. Випуск 3

«Я оглянулась посмотреть...»,

або Ще раз про корисність бібліотечних виставок

Т.М.Марченко

У бібліотечному професійному середовищі вважається, що книжкова виставка є потужним каналом розповсюдження загальної інформації про документні фонди книгозбірні, привертання уваги публіки до актуальної теми, проблеми, факту, події та фіксації читацького інтересу до певної книги. Вперше книжкові виставки увійшли в практику європейських країн у середині XIX століття. Цьому сприяла і організація міжнародних виставок, серед експонатів яких були книги. Хоча і варто констатувати, що бібліотечна виставка – явище історично досить молоде, але на сьогоднішній день бібліотекарями напрацьований великий досвід організації проведення виставкової діяльності.

Збільшення об’ємів фондів та зміна менталітету користувачів поставили перед бібліотеками необхідність іншої організації бібліотечного простору, який би сприяв як розкриттю змісту книжкових фондів, так і розумінню ціннісної природи книги. Окрім того, бібліотечне обслуговування, яке здійснюється в умовах відкритого інформаційного простору, передбачає організацію найбільш раціонального обміну інформацією. І однією з адаптованих, апробованих форм розкриття фондів бібліотеки, стимулювання у користувачів мотивів звернення до інформації та читання є виставкова діяльність книгозбірень. Адже бібліотечна виставка – це не просто зібрання книг, а осмислене творіння, яке покликане пробуджувати у читача цілеспрямовану інтелектуальну діяльність. Жоден мислячий відвідувач бібліотеки просто не може не звернути увагу на книжкові виставки за такими назвами: «Нові книги ХХІ століття», «Книга синтез слова і зображення», «Цивілізація: розвиток чи самознищення», «Віват, книжкова сенсація!», «Персони: зіркове дос’є», «Уроки геніїв бізнесу», «Трагедія полону – зрадники чи жертви?», «Тероризм: вчора, сьогодні. А завтра?», «Війна і екологія душі», «Лідери ХХІ: Хто вони? Які вони?», «Духовна спадщина слов’ян: нове осмислення», «Шевченко, Гоголь у сучасному прочитанні», «Бестселери минулого століття», «Збереження сім’ї через традиції народу», «Чоловік + жінка = !?».

Книжкові виставки є невід’ємною складовою всієї соціокультурної діяльності кожної бібліотеки. На сьогодні це настільки традиційно-звична форма наочної інформації, що бібліотечні працівники без її оформлення не бачать сенсу проведення у бібліотеках свят, зустрічей, бесід, конкурсів, літературних калейдоскопів та альманахів, «круглих столів», тематичних вечорів, науково-практичних конференцій.

Тематичне розмаїття бібліотечних виставок книгозбірень багатогранне і невичерпне. Звичайно, в кожній бібліотеці організовуються і оформляються традиційні виставки: персональні, тематичні, до знаменних і пам’ятних дат, але все більше і більше наших колег із публічних читалень віддають перевагу, так званим, нетрадиційним виставкам. Нетрадиційні виставки привертають увагу відвідувачів своїм оригінальним оформленням, незвичною композиційністю, інформаційною насиченістю. Але найбільш перспективними є бібліотечні виставки, направлені на задоволення читацьких та інформаційних потреб цільових груп користувачів. Тому, одним із принципів доцільності організації будь-якої книжкової виставки є її адресність і диференційність як показник особливої довіри до даної цільової аудиторії.

Книжкові виставки, на думку бібліотекарів ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва, це не просто стелаж з гарно оформленою назвою і рядами бібліотечних документів відповідної тематики, а продумана, свідомо вибудувана концепція, в якій кожен елемент працює на поставлені завдання. Оформлення і організація книжкової виставки в «Тімірязєвці» – це завжди натхнення і творчість професіонала, культурна подія, яка одночасно несе людям пізнання, інформацію та дає естетичне задоволення, це своєрідна візитівка бібліотеки, за якою можна отримати уявлення про інтелектуальний і професійний рівень та стиль співробітників, їх творчий потенціал і ставлення до користувачів. Мої колеги при організації книжкових виставок враховують методики їх розробок і оформлення. А саме: скрупульозно здійснюють вибір теми кожної виставки, визначають цільове читацьке призначення, прагнуть якнайповніше здійснити виявлення і відбір документів, зі смаком підбирають допоміжні матеріали, розробляють структуру, готують відповідне художнє оформлення, рекламують виставку та здійснюють аналіз її ефективності. І не випадково, що для відвідувачів бібліотеки вони стають тематичними інформаційними каналами видань, які є у фондах головної книгозбірні області. Книжкові виставки не тільки ще раз підкреслюють образ ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва як головної регіональної берегині книг, а й представляють її фонди як важливу складову частину національного надбання. Окрім того, самі назви бібліотечних експозицій «Суверенна Україна – закономірний вияв історії», «Основний закон України у світовому конституційному процесі», «Людина і культура. Біля витоків духовності», «Пам’ятки історії права», «Козацтво: лицарський орден України», «Земле моя, запашна, барвінкова...», «Село – оберіг держави», «Перлини європейської архітектури», «Пам’ятає світ врятований, світ вічний, світ живий», «Лідерство – фактор економічного розвитку», «Україна: інформаційний простір», «Харчові технології та продукти нового покоління» й чимало інших підказують, що це виставки соціоетальні, тобто виставки соціальної проблематики, що їх тематика є актуальною для багатьох цільових груп користувачів. Саме ці та інші виставки, що створювали неповторну культурно-інтелектуальну ауру «Тіміярязєвки» протягом 1999-2010 років, розгорнуто представлені у 9 випусках методичних матеріалів «Кращі виставки …року».

Авторські виставки, репрезентовані у всіх випусках даного видання, це своєрідна «подорож по Сузір’ях Книжкового Всесвіту» обласної універсальної наукової бібліотеки ім.К.А.Тімірязєва, яку може здійснити кожна зацікавлена особа.

Інноваційний розвиток бібліотечних виставок сьогодні в багатьох випадках пов’язаний з новими інформаційними технологіями. Тож не випадково на бібліотечних сайтах бібліотечні професіонали представляють у своїх віртуальних виставках не тільки книги, журнали, газетні матеріали, мистецькі альбоми, а й пропонують заглянути на сайти Інтернет – мережі.

У діяльності сучасної бібліотеки роль виставкової роботи, незалежно від форми її представлення (віртуально чи в приміщенні бібліотеки), залишається основою промоції книги і читання, культури і грамотності. Не зважаючи ні на що, саме читання книг (паперових чи електронних) є основою для отримання знань та і загалом умовою існування будь-якої людської культури і людської цивілізації.