Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Подільський книжник Альманах. Випуск 3

Вінницький «THE BEST»

Наші земляки – лауреати літературних премій України 2010 року

Літературні премії – один із видів визнання та заохочення письменника за всю творчість загалом, за окремі книги, збірки чи певний період його творчості, за активну громадську діяльність по вихованню читачів на ідеалах миру, прогресу, дружби народів, за розробку окремих тем, проблем та за переклади.

Премії – це імідж письменника.

Літературне преміювання – це своєрідний кастинг. І перемога в ньому – зіркова мить. А сам переможець та його доробок заслуговують не тільки на повагу, а й на увагу тих, для кого цей доробок створюється.

Міжнародна літературна премія імені Івана Кошелівця

журналу «Соборність»

Вітенко, О. Мінливі долі кольори: поезії / О.Вітенко // Собор-ність. – 2009. – № 1. – С. 31-41.

Міжнародна літературна премія імені Івана Кошелівця міжнародного літературно-публіцистичного часопису українських письменників «Соборність» присуджується щорічно за публікацію кращих літературних творів будь-якого жанру в журналі «Соборність», що відповідають високій вимогливості, яку мав Іван Кошелівець як письменник, прозаїк, критик і теоретик літератури. Висунення на здобуття премії здійснюють члени редколегії журналу «Соборність», його читачі, Національна спілка письменників України, обласні організації НСПУ, Федерація спілок письменників держави Ізраїль, Спілки українських письменників держави Ізраїль.

Диплом лауреата отримала вінницька поетеса Олена Андріївна Вітенко. На її слова, покладені на ноти місцевими знаними композиторами й маловідомими талановитими авторами-співаками, співаються вже десятки пісень лірично-інтимного, патріотично-народного змісту. Відома як дитяча письменниця. Вона – депутат Верховної Ради України 5-го скликання та Вінницької міської ради 4-го скликання.

Всеукраїнська літературна премія

імені Михайла Коцюбинського

Тарнашинська, Л. Парасоля на кожен дощ: новели, оповід., маленькі повісті / Л.Тарнашинська. – К.: Неопалима купина, 2008. – 260 с.

Лауреатом Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Коцюбинського цьогоріч стала Людмила Тарнашинська, столична письменниця, літературознавець, яка майже 20 років мешкала на Вінниччині (Томашпіль, Ямпіль, Немирів). Народилася вона на Рівненщині. У Немирові закінчила середню школу, працювала кореспондентом немирівської районної газети «Колгоспні вісті». Друкувала вірші в обласних та районних газетах Вінниччини. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету імені Тараса Шевченка. Кандидат філологічних наук, доктор філософії Українського вільного університету (Мюнхен), старший науковий співробітник Інституту літератури імені Тараса Шевченка, автор численних наукових монографій, сотень літературно-критичних статей, чотирьох художніх книг. Її премійовану книгу в літературних колах назвали «мозаїкою людських доль, що сприймається як роман у новелах». На відзначення збірку оповідань «Парасоля на кожен дощ» нашої землячки запропонувала Національна парламентська бібліотека України.

Всеукраїнська літературно-мистецька премія

імені Степана Руданського

Білоусов, Євген. Степан Руданський – поет і лікар: повість / Євген Білоусов. – Т.: Навч. кн. Богдан, 2008. – 176 с.: кол. іл.

У конкурсі на здобуття Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського взяли участь дванадцять претендентів з одинадцяти регіонів України. В їх числі літератор з АР Крим Євген Білоусов представив книгу «Степан Руданський – лікар і поет». Це розповідь про життєвий і творчий шлях нашого земляка. Провівши велику пошуково-дослідницьку роботу, автор відтворив і доніс до сучасників живий образ героя книги, колоритно змалював соціальне середовище й атмосферу, в якій перебувало не тільки Поділля, а й уся тогочасна Україна. За результатами таємного голосування він виборов звання лауреата премії, а дипломантами стали Гриць Гайовий із Києва за збірку гуморесок «Мисливець і Шпак» та вінницький гуморист Петро Щербань за збірку «На прийомі у сміхотерапевта».

Всеукраїнська літературна премія імені Олександра Олеся; Літературна премія імені Євгена Гуцала

Каменюк, М. Стрітення: вибрана лірика / М.Каменюк. – Вінниця: Держ. картогр.ф-ка, 2008. – 320 с.: фото.

Ця книга відомого вінницького письменника і журналіста Михайла Каменюка, заслуженого працівника культури України, – найповніший томик кращих його поезій, результат майже сорокалітнього діалогу поета зі словом. Чимало з них стали піснями, звучали в спектаклях та концертах, перекладалися мовами народів колишнього СРСР та світу, входили у вітчизняні та зарубіжні збірники і альманахи, відзначилися літературними преміями. У 2010 р. це видання здобуло одразу дві вищеназвані літературні премії України.

Літературна премія імені Павла Тичини

Яковенко, Т.В. ...І золото сміху, і срібло сльози: вибрана лірика та переспіви / Т.В.Яковенко. – Вінниця: Держ. картогр. ф-ка, 2006. – 176 с.: портр., іл.

Літературна премія імені Павла Тичини «Чуття єдиної родини» започаткована Держкомвидавом УРСР та Спілкою письменників України у 1974 р. і до 1992 р. присуджувалась «за твори, пройняті ідеєю інтернаціоналізму, дружби народів СРСР».

З 1993 р. це – літературна премія імені Павла Тичини. Сьогодні вона присуджується за високохудожні поетичні твори, гостре відчуття проблем сучасності тощо. Серед вінницьких письменників-земляків у 2003 р. її отримала поетеса Гнатюк Ніна – за збірку поезій «Поміж небес і трав». Лауреатом премії 2010 р. стала Тетяна Яковенко, відома вінницька поетеса, літературознавець, лауреат багатьох інших премій.

Літературний конкурс видавництва «Смолоскип»

Кваша, Дана. Білі ночі [Електронний ресурс]: [поезії] / Дана Кваша. – Режим доступу: http://www.kultrevansh.com/forum/index.php?action=printpage;topic=372.0. – Назва з екрана.

Дана Кваша – молода українська письменниця. Народилася 3 червня 1985 р. у смт Муровані Курилівці. За фахом «Клінічний психолог» поетеса закінчила Львівський національний університет імені Івана Франка (2007), тому уся її поезія пронизана психологізмом, бажанням пояснити різні явища і феномени людини. Вона автор збірок поезій «Коридори з диму» (Вінниця, 2008), «Як впливає лімбічна система на емоційний стан людини» (Київ, 2010), друкувалася у журналах «Четвер», «Вінницький край». У травні 2010 р. завоювала третю премію літературного конкурсу видавництва «Смолоскип» за електронну версію підбірки поезій «Білі ночі» (2010). «Мої вірші може складно сприймати, але я не можу писати за наперед вигаданою, продуманою темою. Все пишу спонтанно, так, як відчуваю, – говорить поетеса. – Сама я не терплю, коли у творах нав’язують думку та ідею, тому моя головна ціль – донести певну емоцію. Вважаю, читаючи мої вірші, бажано менше думати над ними, краще – їх провідчувати».

Сама авторка ідентифікує себе як готесса, екзистенціалістка, атеїстка. Пише вірші, пісні, прозу, малює. Як учасниця об'єднання «ТаБаКо» працює в галузі відеопоезії. Співзасновниця львівської літтусівки ЛітZAVOD. Тематика творів поетеси: сюрреалізм, «глибинний депресивний сюрреалізм», поезія і проза, лірика, екзистенціальна тематика, психологічна тематика.

Подільська літературно-мистецька премія

«Кришталева вишня»

Штофель, Д.Х. Штормове попередження №...: поезія / Д.Х.Штофель; авт. передм. М.П.Стрельбицький. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2006. – 102 с. – (Б-чка «Імпульс»).

Автор нової книги-лауреата премії – молодий науковець Вінницького національного технічного університету, викладач кафедри проектування медико-біологічної апаратури. Народився 1 квітня 1985 р. у Вінниці. 2006 р. вийшла його перша поетична збірка, яка була удостоєна премії імені Михайла Стельмаха. У доробку молодого поета – також поетичні переклади, критичні матеріали, інтерв’ю з українськими літераторами. Творам Д.Штофеля притаманна ускладнена образність, сучасна архітектоніка вірша, естетичний модерн, високий літературний рівень.

Гальянова, В.О. Операція дактилем: лірика / В.О.Галья-нова. – Вінниця: Вінниц. газ., 2009. – 120 с.: іл.

Молода вінницька поетеса Валентина Гальянова народилася 30 січня 1986 р. у Вінниці та з дитинства і до сьогодні проживає в с.Лука Мелешківська Вінницького району. Вона – багатогранна творча особистість. Цікавиться літературою, музикою, живописом. Свій поетичний хист шліфувала в літературно-мистецькій студії «Мережка», музичній студії «Дебют», Вінницькій Малій Академії Наук. Закінчила Інститут філології й журналістики Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Автор трьох поетичних збірок: «Фортеця мрій» (2001), «П’ятий вимір» (2003) і премійованої збірки «Операція дактилем» (2009).

Премія імені Михайла Стельмаха

Герасименко, О. Акорд осінньої струни: [вірші] / О.Гераси-менко // Вінниц. край. – 2009. – № 4. – С. 7-12.

Сторожук, В. Заблукати у трьох соснах: [добірка повістей] / В.Сторожук // Вінниц. край. – 2010. – № 3. – С. 28-74.

Пастушенко, Л. Година роси і сльози. З віршованого денника: [добірка віршів] / Л.Пастушенко // Вінниц. край. – 2010. – № 2. – С. 4-9.

Поляхівський, Я. Шляхи і манівці – через Якушинці: історії одного села / Я.Поляхівський // Вінниц. край. – 2009. – № 3. – С. 89-101.

Премія імені нашого відомого земляка заснована редакцією журналу «Вінницький край» у 2006 році і присуджується за кращі публікації в ньому протягом року. Лауреатів премії 2010 р. представляють вінницькі поети, журналісти. Цікавою розвідкою про історію с.Якушинці Вінницького району із читачами часопису поділився Я.Поляхівський, більш відомий в мистецьких колах як композитор.

Премія імені Івана Огієнка

Кобець, В. Іллінецький метеорит: поезії / В.Кобець. – Вінниця: Книга-Вега, 2009. – 44 с.

Кобець, В. Богунський шлях: поезії / В.Кобець. – Вінниця: Книга-Вега, 2009. – 44 с.

Кобець, В. Вибрані твори: у 10 т. / В.Кобець. – Вінниця: Держ. картогр. ф-ка, 2010.

Т. 1. – 376 с.: фото.

Т. 2. – 416 с.: фото.

Т. 3. – 345 с.: фото.

Кобець, В. Нехай святиться ім'я твоє...: поеми / В.Кобець. – Вінниця: Книга-Вега, 2010. – 144 с.: фото.

Кобець, В. Що запишу у Книгу Життя?: поезія / В.Кобець. – Вінниця: Книга-Вега, 2010. – 44 с.

Кобець, В. Повертаюся в рідний Брусилів / В.Кобець. – Вінниця: Вид. Горбачук І.П., 2010. – 68 с.: іл.

Премія імені Івана Огієнка заснована Всеукраїнським товариством Івана Огієнка, Житомирськими обласними державною адміністрацією та радою, Національною спілкою письменників України, Фондом сприяння розвитку мистецтв, Всеукраїнським товариством «Просвіта» імені Т.Г.Шевченка на пошану видатного українського вченого-мовознавця, письменника, перекладача, педагога, державного та церковного діяча, який народився в містечку Брусилові – Івана Івановича Огієнка, митрополита Іларіона (1882-1972). Присуджується вона за заслуги в галузях: літератури і мистецтва; науки і освіти; громадської, політичної та духовної діяльності, спрямованої на утвердження державності в Україні, миру і злагоди в ній. Місцем заснування Огієнківської премії, її присудження (до 15 січня щорічно, дня народження вченого) є м.Житомир, а вручення (до 29 березня, дня пам’яті) – містечко Брусилів.

2010 року Огієнківська премія у галузі літератури присуджена вінницькому письменнику Василю Кобцю – за поетичні та прозові книжки останніх років.

Підготувала Г.Авраменко

Твори місцевих авторів, що отримали фінансову підтримку Вінницької облдержадміністрації та обласної ради 2010 року

 1. Абрамов В. (серія «Митці Вінниччини»)
 2. Вінницький вернісаж (Вінницька організація Національної спілки художників України)
 3. Вінниччина журналістська (Вінницька обласна організація Національної спілки журналістів України)
 4. Вдовцов М. Зерно з татових черевиків
 5. Височанський О. Летюча криниця
 6. Вітенко О.А. Каліграфія життя
 7. Гальчак С. Визволення Вінниччини від нацистських загарбників
 8. Графіка XVIII-XX ст. з фондів Вінницького обласного художнього музею
 9. Другий «Крик з могили» Миколи Холодного (почутий і записаний М.Каменюком)
 10. Жілінскайте Х. Загадки
 11. Енциклопедія сакрального мистецтва Поділля. Каталог зруйнованих храмів Поділля
 12. Квіт Подільського слова (упорядник В.Рабенчук)
 13. Кобець В. Житіє індуса Тія. Дана, Василько і білий світ. Пригоди полярних робінзонів
 14. Куцевол О. Життя і творчість письменника в дзеркалі «Поетичної критики»
 15. Люблінська Л. Бузкове щастя
 16. Марко Вовчок. Маруся (переклад А.М.Подолинного)
 17. На громах настояний скарбник: Анатолій Бортняк у спогадах сучасників (упорядник В.Рабенчук)
 18. Оврах В. (серія «Митці Вінниччини»)
 19. Пастушенко Л. Знак Скорпіона
 20. Подільський книжник: альманах. Випуск 2 (Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва)
 21. Цвігун О. Промінь надії
 22. Чулко М. (серія «Митці Вінниччини»)