Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Родина Косачів і Поділля

№ 13

1925 р. серпня 20. Могилів-Подільський. Лист О.В.Іванова до О.Пчілки

 

Вельмишановна Ольго Петровна!

Повернувшись з Київа взявся до роботи, себ то покинув усе й весь вільний час віддав «Гайаваті».

Наслідки на сьогодняшній день добрі. Вся «Гайавата» має 22 пісні, а я переписав уже 11 пісень, себ то половину. Коли так справа піде далі, то на 1 вересня «Гайавата» буде закінчена. Так що справа тепер буде за «Рухом». Коли представник видавництва буде у Вас, то скажіть йому, щоб надсилав умову для підпису, а незабаром я надішлю Вам усю переписану начисто «Гайавату». Переписую її для друку на одній половині аркуша. Робота погана, але зміст «Гайавати» такий, що забуваєш про неприємності.

Переписуючи я дещо поправив, а коли Ви захочете виправити, то згожуюсь. У газеті «Комуніст» № 143 (2829) від 25 червня 1929 року були надруковані «мінімальні ставки авторського гонорару». Там зазначена платня за художні твори 100 крб. за аркуш. За вірші, коли вони друкуються в журналах, 60 коп. за рядок, а коли так, то 30 коп. за рядок. Отож не знаю як видавництво підійде до «Гайавати». Чи буде рахувати по аркушах, чи по рядках? Для моєї кишені корисніше, коли б платили за рядки, але сперечатись не доводиться. Коли захтять платити за аркуш, то мушу погодитися й на це. І так уже лежала бідна «Гайавата» цілих 5 років.

Переписуючи я думаю: «А може я роблю зайву роботу? «Гайавати» не надрукують і буде вона знову лежати у мене начисто переписаною?» Отож заспокойте моє серце й напишіть ласкаво: чи є надія на те, що «Гайавата» нарешті побачить світ і вийде в люди?

Тут у нас нічого доброго нема. Буденні спльотки та й більше нічого, але я за «Гайаватою» далекий від них, і думка літає серед отих прерій, вігвамів, томагавків. Після Київа сумненько. Як-ніяк, а в Київі більше культури, більше розумних людей, ніж у нас.

Дружина з дітьми: Серафімою та Святославом шлють Вам своє привітання, а також Ісидорі Петровні з чоловіком і дочкою, цілую Ваші ручки, бажаючи Вам здоров'я й сили. Нетерпляче буду чекати, коли вийде у світ перший том Ваших творів. Пишіть по такій адресі: м. Могилів на Поділлі, Садова вул. № 16. Трудшкола № 8. Олександрові Васильовичу Іванову.

Поспішаю з «Гайаватою», бо з 1-го вересня почнеться навчання в школі і тоді вільного часу буде мало, а тепер є можливість переписувати щоденну порцію. Чекатиму на Вашу відповідь. З глибокою пошаною до Вас Ол. Іванов.

Відділ рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України, ф. 28, спр. 736, арк. 1-2 зв. Документ надав В.В.Черняк.