ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїРодом з України – землі козаків
До 75-річчя від дня народження письменника Миколи Рябого
Біобібліографічний покажчик

Версія для друку

ПРО ПИСЬМЕННИКА-ЮВІЛЯРА

КІЛЬКОМА РЯДКАМИ

…є один літературний жанр, у якому Микола Олександрович не знає рівних серед вінницьких своїх побратимів, навіть таких бувалих і до слова охочих, як Леонід Пастушенко, Григорій Усач, Дмитро Дереч. І, мабуть, що й в усій українській літературі не багато тут знайдеться йому рівних. Це – жанр усного оповідання, бувальщини, піднятий ним на висоту проникливого артистизму, синкретичної художності, глибокої соціології життєвих типів, ненав’язливого повчання. Жанр, що вже повною мірою виражає і громадянське обличчя Миколи Рябого – члена бюро, заступника відповідального секретаря обласної письменницької організації.

Михайло Стрельбицький,

поет, літературознавець

…після прочитання твору (роману «Земледухи») залишається загальне гарне і глибоке враження від більшості сторінок, як від твору широкого епічного дихання, сильних характерів, міцного стилю і непересічної щільності письма, твору емоційно і фактурно наснаженого, в якому «спресовано» побут і історію, житейське і символічне, твору, насиченого реаліями, актами життєдіяльності персонажів, густою предметністю.

У «Земледухах» Микола Рябий вийшов на той рівень романного мислення і живописання, що засвідчує утвердження самобутнього прозаїка, від якого можна сподіватися помітних внесків у нашу літературу.

Іван Дзюба,

академік НАНУ, літературознавець

Миколу Рябого, мабуть, не треба представляти читачам нашої газети. Кожна нова зустріч з цією людиною нам, журналістам, додає творчої сили. І це – без перебільшення, бо Рябий – письменник завжди залишається для нас журналістом, своїм, якого згадують ветерани найкращими словами. І не тільки тому, що Микола Олександрович здобув визнання одного з провідних прозаїків республіки і став, так би мовити, «метром».

Один з вінницьких поетів сказав:

– Біля Миколи Рябого, мов біля джерела!

Здається, влучно сказано, бо коли він заходить до редакції, помічаєш у ньому небайдужість до роботи, яку виконував багато років тому.

Його одкровення й творчу чистоту сприймаєш, як ковток чистої джерельної води посеред літа.

Іван Кокуца,

редактор газети «Комсомольське плем’я»

Десь рік тому на сторінках вінницької обласної молодіжної газети «Панорама» (колишнє «Комсомольське плем’я», редактором залишився Іван Кокуца) я прочитав новелу Миколи Рябого «Помста справдешніх мужчин». Кілька днів ходив під враженням цього твору. Подібне почуття мене супроводжувало на початку 60-их, коли у спецфонді згодом підпаленої київської Публічної Бібліотеки прочитав новели Миколи Хвильового.

Микола Холодний, поет

Доброго дня, Миколо Олександровичу!

Щойно прочитав твою невеличку повість «Горіховий мільйонер» у першому числі «Дзвона» за цей рік. І сміявся, і журився. У всьому ряду інших твоїх творів цього жанру ця повість бачиться чи не найкращою.

Анатолій Подолинний,

професор, літературознавець, поет

(з листа 26.03.1996)

Дорогий Миколо Олександровичу!

Щиро здоровлю з ювілеєм.

Трудівник Ви великий і майстер напрочуд талановитий. Стверджую це як Ваш постійний читач і прихильник. А ще нас єднає, як мені здається, обопільна людська приязнь.

Щасливої Вам долі, нових творчих доріг, добра!

Щиро Ваш Юрій Мушкетик,

голова Національної спілки письменників України

(з вітального листа 1.12.1996)

…Оце читав я, дорогий Миколо, твою Божу книгу – роман про народного художника України «Хто як Бог» – сміявся, плакав і думав: а чи потрібні світові наші князі, гетьмани, наші верби довкола ставу і зимові небеса над Немировом, наші плачі, сміх і наші страждання?.. Мабуть, що ні…

Дарую тобі свій перевиданий роман «Я, Богдан» з невеличкою післямовою… .

Автограф на подарованій книзі: «Миколі Рябому, козакові крижопільському, від козака кобеляцького. Ще не вмерла Україна! Сердечно – Павло Загребельний. Грудень 2001 р., у Кончі Озерній під Києвом».

…Відгуки про «Рід…» (мовиться про книгу першу історичного роману-дилогії «Калина над прірвою», яка в журнальному варіанті мала назву «Рід відходить і рід приходить») – захоплені, я ж читала його двічі, і просто закохана у Вашу прозу, радісно світлу, національну, добру. Так майже ніхто не пише, на превеликий жаль…

…читаю «Офензиву» (робоча назва книги другої історичного роману-дилогії «Калина над прірвою»). Твір, безперечно, дуже цікавий (колега Павло Добрянський теж так вважає), і шкода, що він не побачив світу раніше, коли інформація, яку він несе, була для абсолютної більшості українців відкриттям таємниці. Але, як мовиться, ліпше пізно, ніж ніколи. Те, що робите Ви, молодим літераторам в силу багатьох причин непосильне (даруйте тавтологію)…

Галина Турелик, поетка, заступник

головного редактора журналу «Перевал»

Давній і щирий шанувальник художньої прози Миколи Рябого, я залюбки готував книгу «Березовий хрест» (чудова назва!) до друку в часописі «Вінницький край», як чинив свого часу на посаді головного редактора обласної молодіжної газети, друкуючи на її шпальтах фрагменти Миколиних романів з циклу «Земледухи». Не справа письменників ставити пам’ятники, але «Березовий хрест» – це духовний пам’ятник борцям за волю, за Україну, за народ.

Михайло Каменюк, поет, заступник

головного редактора журналу «Вінницький край»

Спасибі Вам, пане Миколо, велике за чудову книгу (роман «Калина над прірвою»), за незвичайну книгу. Працювала над текстом і відчувала радість у душі. Зачитувала удома дітям – дочці і синові, на роботі – колегам, аби з кимось поділитися почуттями, які мене переповнювали. Низький уклін Вам!

Емілія Патола, коректор вид-ва «Фенікс»

червень 2008

З виступів на презентації в столичному Будинку літераторів у лютому 2009-го року історичного роману-дилогії Миколи Рябого «Калина над прірвою» та упорядкованого ним подорожнього щоденника Павла Халебського «Україна – земля козаків»:

«Калина над прірвою» – дивовижний роман з циклу «Земледухи», за уважного прочитання кожен з нас глибше пізнає історію України, ту велику жертовність, завдяки якій здобули ми омріяну століттями незалежність, що нею, на жаль, не можемо належно розпорядитися для власного щастя й добробуту на власній землі…

А книгу подорожніх нотаток Павла Халебського «Україна – земля козаків» ми відкриваємо лише завдяки щасливому випадку. І цей український «випадок» носить ім’я Микола Рябий – незаперечно видатний український письменник і патріот, мій великий товариш і земляк з Південного Поділля, яке описав Павло Халебський. Тільки його впертий і невичерпний національний ентузіазм та воляча працьовитість повернула українцям те, що мусило б нам належати в десятках поколінь і зробити нас кращими, духовнішими, патріотичнішими, з більшим почуттям національної гідності. Микола Рябий не лише переклав цю унікальну книгу на прекрасну, соковиту українську мову, а й відкоментував з сучасної позиції, крізь новітню історичну «оптику», дуже ненав’язливо, шляхетно доповнив історичними екскурсами, уточненнями, коментарями все те, чого просто не міг знати навіть дуже допитливий і освічений подорожній у чужій країні. Для цього прозаїкові з Вінниці Миколі Рябому треба було перескородити всю історію козаччини, стати співавтором араба Павла Халебського і в такий спосіб подарувати українцям нову і прекрасну сторінку нашої історії.

Схиляюся, брате Миколо, перед тобою. Знаю, що це коштувало тобі кількох ненаписаних романів про наше буйне Поділля, коштувало кількох літ життя і здоров’я, але результат вартий того. Та, Миколо, ти видав цю дивовижну книжку як ляпас нинішній псевдоукраїнській владі. І вдячність від безвладних українців тобі безмежна.

Володимир Яворівський, письменник, голова НСПУ,

лауреат Шевченківської премії

…Вітаючи письменника з такими вагомими набутками, почуваюся боржником перед ним. Микола Рябий – блискучий стиліст, тонкий знавець мови, вміє вибудувати тонкий контур сюжету. Все це робить його книжки цікавими і потрібними для людей різного віку, особливо ж молоді, яка має більше знати про козацьку минувшину, якомога більше взяти з тих часів для збагачення розуму й душі.

Михайло Слабошпицький, критик, літературознавець,

прозаїк, лауреат Шевченківської премії,

президент Ліги українських меценатів,директор вид-ва «Ярославів Вал».

… Я мимоволі шукав серед присутніх на цій презентації Андрія М’ястківського, якого, на жаль, уже нема серед нас. Це з його вуст ми чимало легендарного, захопливого чули про Південне Поділля. З тих країв і Микола Рябий. У нас небагато белетристів, які так глибоко знають і так художньо переконливо показують історичні події. І це дуже важливо для молодих читачів, у чиїх руках, хоч як це прикро, сьогодні зовсім інша література.

Віктор Баранов, поет, прозаїк,

головний редактор журналу «Київ»

…Давно знаю Миколу Рябого, редагував його роман «Земледухи», коли працював у редакції журналу «Дніпро». Тому скажу просто: «Коли читаєш Миколу Рябого, відчуваєш подих літописів. Хто не прочитав творів Миколи Рябого, той не має уявлення про сучасне українське письменство».

Василь Шкляр, прозаїк,

перший заступник голови НСПУ

…Микола Рябий уміє влучно, доречно використати в романі «Калина над прірвою» неоціненні скарби народної пісенної творчості. Вони – не просто ілюстрації, вставки, а психологічно вмотивовані яскраві взірці народного генія, волевиявлення, духу. Це збагачує, урізноманітнює, вивищує героїв твору.

Петро Засенко, поет,

член ради НСПУ

… Микола Рябий належить до тих плугатарів і сівачів літературної ниви, які чесно і талановито роблять свою справу. А тому і художня проза цього майстра слова з Вінниці не залишається непоміченою.

Ніна Гнатюк, поетеса

З передмови до книги «Золота колиска»:

… Чудова річ! Чи не найкраща з усього написаного про нашу пісню, без якої ми, українці, не мислимі в цьому світі. Звершено велику роботу. Молодець Микола! У цій повісті («Золота колиска») він справді народний письменник.

Леонід Пастушенко, письменник

… Знаю багатьох письменників, але не чув, щоб хтось так співав, бачив багато письменницьких бібліотек, але не бачив стільки пісенних збірників. Микола Олександрович не просто любить пісню, він проникає в її душу, записує ті пісні, які навчають любити Україну, мене – навчили…

Сергій Мороз,

співак, композитор, поет, лауреат

Всеукраїнської премії ім. Василя Стуса


Родом з України – землі козаків
До 75-річчя від дня народження письменника Миколи Рябого
Біобібліографічний покажчик

 1. Від укладача
 2. СЛОВО ПРО ЮВІЛЯРА
 3. ПРО ПИСЬМЕННИКА-ЮВІЛЯРА
 4. 1. Видання творів М.Рябого
 5. 1.2. Художні твори в збірниках, альманахах, періодичних виданнях
 6. 1.3. Публіцистика, статті
 7. 2. Література про життя і творчість М.Рябого
 8. 2.1. Довідкові видання
 9. 2.2. Вебліографія
 10. Іменний покажчик
 11. Фотоматеріали

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше