ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїПодільський книжник Альманах. Випуск 3

Версія для друку

Про книги і про себе

(ведуча рубрики Т.Р.Соломонова)

E-book – інновації через призму традицій

Н.І.Морозова

 

Книга – изложение или изображение человеческих мыслей…
на материале, доступном для многих, и в форме,
допускающей легкое перенесение с места на место.

А.М. Логвинов

 

Книга – це не лише джерело знань, джерело інформації, а й розвага, вірний помічник, який дає змогу подорожувати, незважаючи ні на час, ні на відстань. Сьогодні відношення до книг різне, але уявити без них наше життя просто неможливо. Змінюються епохи, міняється й книга: рукописні рядки, друковані сторінки, нові палітурки, інший папір, інша фарба і, нарешті, сучасні електронні книги.

Електронні книги не шелестять сторінками, їх не поставиш на полицю, милуючись красивими товстими палітурками і, як багато хто вважає, вони позбавлені таємничої магії традиційної літератури. Проте їх популярність зростає і в бібліотеках вони добре вживаються з традиційними друкованими виданнями, адже сутність книги залишається незмінною, змінюється лише спосіб її виробництва.

Нову електронну книгу можна отримати за кілька хвилин, маючи доступ до Інтернет-ресурсів, що економить такий дорогоцінний нині час та зменшує місце зберігання. Однак, не у кожної друкованої книги є електронний аналог. Це стосується раритетних видань і книжкових новинок, до появи електронної версії яких має пройти певний період. Та це питання часу.

До переваг друкованих книг відносять комфортність читання. Адже друкований роман можна читати і на дивані, і в транспорті, і на лавці в парку, тоді як читач електронної книги кількома роками раніше був прив'язаний до монітора комп’ютера. Свободу від комп'ютерного столу читачам надали сучасні пристрої з достатнім зарядом батарей – рідери, планшети дають змогу вміщувати велику кількість електронних аналогів книг і не втрачати мобільності. Електронні книги оснащені додатковим інструментарієм, за допомогою якого можна здійснювати швидкий пошук інформації в електронних матеріалах, що особливо важливо для навчальної та довідкової літератури. Окрім того читачі можуть не лише читати, а й прослуховувати аудіокниги, робити примітки та позначки. Тексти електронних книг доповнюються іграми, зображаннями тощо. В сучасних моделях електронних пристроїв для читання, передбачено ще й спеціальне підсвічування, яке не втомлює очі, дає можливість збільшувати розмір шрифту.

Сьогодні фонди бібліотек поповнюються електронними виданнями, а найближчим часом вони зростатимуть за рахунок книг, які фізично їм не будуть належати. Користувачі бібліотеки матимуть змогу за допомогою спеціального обладнання читати електронні книги, котрі зникатимуть після визначеної кількості прочитань. Надалі бібліотека знову ж таки купуватиме їх для наступних користувачів. Cпеціальні мережеві методи доставки книг, статей з періодичних видань стануть визначним компонентом бібліотечно-інформаційної інфраструктури.

Результати соціологічних досліджень свідчать, що нині в Україні інтерес до читання виявляють лише 27% населення, тоді як в європейських країнах цей відсоток значно вищий: Велика Британія – 73,5%, Німеччина – 66%, Франція – 61 %. У Росії цей показник дещо кращий ніж у нас, але низчий ніж у Європі – 30%. За даними дослідження, книги в Україні купують 40-45% жителів, з них трохи більше половини – більше 10 книг за рік, в той час як середньостатистичний житель Чехії купує за рік 15 книг (до кризи – 22). За даними Книжкової палати України у 2010 році на одного українця припадало 1,22 книги і брошури (в Іспанії цей показник становить 7,8 книги на одного жителя, в Росії – 4,5).

Виникнення е-book, електронних бібліотек, де швидко можна знайти навіть ті твори, які не купиш у книгарнях, привело до ряду полемік щодо майбутнього друкованої книги. Чи потрібна вона взагалі, яке ставлення до неї в сучасної молоді? Адже насторожує той факт, що до друкованої книги нове покоління стає байдужим. І чи не дійдемо ми до того, що книжковий фонд втратить свою актуальність?! Невже ми позбавимо себе такого таїнства, як читання друкованої книги? Гортаючи сторінки, які пахнуть друкарською фарбою чи столітнім пилом, ми ніби поринаємо в інший світ і з нестримним захопленням читаємо.

Питання поєднання друкованої книги та використання інформаційних технологій, традицій та інновацій є насущним для перспективного розвитку бібліотек.Подільський книжник Альманах. Випуск 3

 1. Від укладача
 2. Про книги і про себе
 3. Нова «стара» бібліотека
 4. З книжкових колекцій бібліотек Поділля
 5. Студентські літографовані навчальні видання другої половини ХIX – першої третини ХХ ст.
 6. Випереджаючи свій час
 7. Електронна книга у фонді Бібліотеки
 8. Українські книги, друковані у міжвоєнній Чехословаччині
 9. Бібліотеки і бібліофіли. Родове книжкове зібрання Якубовських з Люлинців
 10. Книжкове зібрання вінницького вчителя
 11. EX LIBRIS для Вінницької бібліотеки
 12. Екслібрис Н.Г.Захаревича-Захаревського
 13. Екологія книжкової культури
 14. Про корисність бібліотечних виставок
 15. Краєзнавча літературна бібліографія як джерело популяризації літературного життя краю, творчості письменників-земляків
 16. Книжкові пам’ятки з історії медицини
 17. Про цензуру книг на Поділлі початку 20-х років ХХ ст.
 18. Наші земляки – лауреати літературних премій України 2010 року
 19. «Кобзар»Т.Г.Шевченка
 20. Хроніка. Події
 21. Відомості про авторів
 22. Фотоматеріали

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше