ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїМатеріали ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції

Версія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім.К.А.Тімірязєва

 

Краєзнавство: історичний досвід та перспективи розвитку

Матеріали ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції

13-15 жовтня 2010 р.

Вінниця, 2011


УДК 908(477.44)(063)

ББК 63.3(4УКР-4ВІН)

К 78

Відповідальна за випуск Н.І.Морозова, директор Вінницької ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва

 

Краєзнавство: історичний досвід та перспективи розвитку: матеріали другої Міжнар. наук.-практ. конф. 13-15 жовт. 2010 р., Вінниця / Вінниц. ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва. – Вінниця, 2011. – 127 с.

У збірнику вміщені матеріали ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції “Краєзнавство: історичний досвід та перспективи розвитку ”, яка відбулася 13-15 жовтня 2010 року у м.Вінниці на базі ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва. Організатори Конференції – Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім.К.А.Тімірязєва, ГО “Асоціація бібліотек Вінниччини”. У роботі Конференції взяли участь представники управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації, директори та провідні фахівці Державної історичної бібліотеки України, Вінницької ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва, Житомирської ОУНБ ім. Олега Ольжича, Кіровоградської ОУНБ ім.Д.І.Чижевського, Миколаївської ОУНБ ім.О.Гмирьова, Рівненської ОУНБ, Херсонської ОУНБ ім.О.Гончара, Хмельницької ОУНБ ім.М.Островського, Вінницької обласної бібліотеки для юнацтва, Вінницької обласної бібліотеки для дітей ім.І.Я.Франка, центральних районних (міських), відомчих наукових бібліотек м. Вінниці, науковці, аспіранти вищих навчальних закладів міст Києва, Вінниці, Острога, Кракова (Республіка Польща), Дніпропетровська, представники громадських краєзнавчих організацій, національно-культурних товариств, наукові співробітники музеїв, Державного архіву Вінницької області.

На конференції розглядався широкий спектр проблем краєзнавчої діяльності не лише на Вінниччині, але й у інших регіонах України і близького зарубіжжя за такими основними напрямками:

– Джерела та наукові дослідження з історії краю.

– Бібліотечне краєзнавство як основний напрямок діяльності бібліотек.

– Метод усної історії як складова краєзнавства.

– Історичне краєзнавство.

– Народознавче краєзнавство.

– Природничо-географічне краєзнавство.

– Літературно-мистецьке краєзнавство.

– Туристичне краєзнавство.

– Архітектурне краєзнавство.

На розгляд учасників Конференції було представлено біля 70 наукових доповідей, повідомлень. Проходили пленарні, секційне, виїзні засідання.

Хід Конференції широко висвітлювався у місцевих засобах масової інформації.

Матеріали адресовані фахівцям бібліотек, всім, хто цікавиться проблемами розвитку краєзнавства.

© Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім.К.А.Тімірязєва, 2011

 


ПРИВІТАННЯ

 

Спірідонова Л.М., заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації

Шановні краяни та гості нашого міста!

Маю за честь привітати на нашій гостинній Подільській землі всіх учасників Другої міжнародної науково-практичної конференції “Краєзнавство: історичний досвід та перспективи розвитку”, представників інтелектуальної еліти не лише Вінниччини, але й багатьох регіонів України та представників із братньої Польщі.

Мудрі слова, які свого часу сказав відомий історик Володимир Боніфатієвич Антонович, що “дивно жити в краї і не знати ні самого краю, ні його людності” актуальні й донині, адже справжній патріотизм починається з виховання любові до рідного краю, до своєї “маленької батьківщини”, пізнання її історії та сьогодення.

Нашій славній Вінниччині є чим пишатися. Древні називали цей куточок земним раєм, а річку Південний Буг, яка перетинає всю Вінницьку область, наші предки нарекли Богом. Багата історія, яка творилася віками, чудова природа, повноводні ріки, зелені діброви, родючі поля. Ця благословенна земля уславлена і звеличена подвигами наших предків, добрими справами і трудовими звершеннями сучасників. Героїчні козацькі полки Б.Хмельницького, І.Богуна, Д.Нечая, І.Гонти та М.Кривоноса вели національно-визвольну боротьбу за свободу і незалежність українського народу.

З нашим краєм пов’язані імена першого Президента УНР М.Грушевського, фельдмаршала О.Суворова, російського поета М.Некрасова, композиторів П.Чайковського та М.Леонтовича, видатного хірурга М.Пирогова, 200-річчя від дня народження якого ми відмічаємо у цьому році, та багато-багато інших. На Подільській землі народилися письменники зі світовим ім’ям – Михайло Коцюбинський, Степан Руданський, Михайло Стельмах, Василь Стус. І цей перелік можна продовжувати, адже Вінниччина відома своїми непересічними талантами в усьому світі; чимало наших земляків поповнили скарбницю світової науки, культури, мистецтва.

Подільська земля знаменита не лише багатою історією та видатними особистостями, а й різноманітними пам’ятками архітектури, природи, які є гордістю краю, і частину з яких Ви матимете змогу побачити за час перебування на Вінниччині. Надзвичайно важко було комісії обласного конкурсу «Сім чудес Вінниччини», який проводився у 2007 році визначити його переможців, адже кожний район представив свої визначні місця, які дійсно заслуговують на увагу, тому сесією обласної ради було затверджено список об’єктів, віднесених до номінації “Перлини Поділля”.

Переможцями конкурсу «Сім чудес Вінниччини» стали: Браїлівська скарбниця, це Свято-Троїцький жіночий монастир Української Православної Церкви ХVIII ст., Державний музей П.І.Чайковського і графині Н.Ф. фон Мекк, пам’ятка архітектури ХІХ ст. (Жмеринський р-н), історико-культурний комплекс: «Буша» та Гайдамацький яр (V-XIXст., Ямпільський та Чернівецький р-н), історико-культурний центр духовності та злагоди (костел Святого Флоріана XVI ст., Свято-Миколаївський чоловічий монастир XVIII-XIX ст., синагога XVIII ст. м.Шаргород), Національний музей-садиба М.І.Пирогова (м.Вінниця), Немирівське городище – Великі вали (VII-VI ст. до н. е., с.Сажки, Немирівський р-н), палац Потоцьких (пам’ятка архітектури XVIII ст., м.Тульчин), Свято-Усікновенський скельний чоловічий монастир ХІ ст. (с.Лядова, Могилів-Подільський р-н) та історичні місця Батозької битви, літературно-меморіальні музеї М.Коцюбинського, М.Стельмаха, місто-курорт «Хмільник – радонова скарбниця», Олександрівський парк (с.Благодатне, Томашпільський р-н) та інші.

Але таких заповідних куточків на Вінниччині, як я уже говорила, набагато більше, їх треба зберігати, досліджувати і популяризувати інформацію про них не лише на теренах області, а й в усьому світі. І покликані це зробити Ви, однодумці, щоб поділитися набутим досвідом, цікавими науковими розвідками та намітити плани на майбутнє.

У свою чергу, хочу запевнити, що даний напрямок роботи був завжди у полі зору органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. За допомогою підвідомчих управлінь і, передусім, управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації, здійснювався постійний моніторинг за ходом реалізації Обласної програми розвитку краєзнавства на період до 2010 року, переважна більшість ключових позицій, передбачених у ній, виконані.

Сподіваюся, що робота Другої Міжнародної науково-практичної конференції з питань краєзнавства пройде плідно, адже сьогодні тут зібралися справжні професіонали і патріоти, котрі вивчають свій край, як кажуть в народі “не за страх, а за совість”.

Без сумніву, це поважне зібрання стане ще одним кроком у поглибленні дослідження та поширення знань про край, його людей, які складають цінність і гордість нашої України та кожного регіону зокрема.

Тож дозвольте щиро побажати усім Вам успішної роботи, а гостям – гарних вражень не лише від конференції, але й від нашого чудового Подільського краю, який милує око у будь-яку пору року.

Нехай невичерпна криниця Вашої мудрості, натхнення, творчості надихає Вас на нові здобутки у царині краєзнавства!

Будемо раді бачити Вас ще не один раз на теренах Вінниччини!

До нових зустрічей!


 Скрипник М.В.,

начальник управління культури і туризму Вінницької обласної

державної адміністрації, заслужена артистка України

Шановні колеги, гості, усі присутні!

Я з великим задоволенням хочу привітати всіх учасників Другої Міжнародної науково-практичної конференції “Краєзнавство: історичний досвід та перспективи розвитку” на нашій гостинній вінницькій землі. Мені дуже відрадно, що наша область, обласна наукова бібліотека ім.К.А.Тімірязєва стали знову місцем проведення такого представницького форуму інтелектуалів-краєзнавців. Тема конференції дуже актуальна, адже краєзнавча діяльність отримала в останні роки новий імпульс і, без сумніву, є пріоритетним напрямком роботи усіх закладів культури і мистецтв.

Управління культури і туризму обласної державної адміністрації, яке я представляю, підтримує і, повірте, надалі всіляко буде підтримувати будь-яку цікаву ініціативу, проект, спрямований на розвиток краєзнавства.

Я бачу в цій чудовій залі багато знайомих облич, облич досвідчених фахівців та молодих професіоналів, за якими майбутнє, з Вінниччини та інших регіонів України. На конференції присутні науковці, працівники архівних, музейних закладів, громадських краєзнавчих організацій. Ми раді всім, хто приїздить до нас із цікавим досвідом, новими креативними ідеями та готові запозичити найкращі Ваші напрацювання і поділитися з Вами своїми творчими здобутками. А Вінниччина, без зайвої скромності, має чим сьогодні пишатися. Адже у нас чимало проводиться роботи щодо розвитку професійного мистецтва, бібліотечної справи, туризму, збереження самобутньої народної культури, звичаїв, традицій, обрядів, народних промислів.

Низкою цікавих культурологічних проектів на Вінниччині відзначився 2010-й рік. Варто згадати лише деякі з них, які уже стали традиційними. З успіхом до Дня незалежності України пройшов ІІІ-й обласний фестиваль народної творчості “Скарби Поділля”, який присвячувався темі “Величальна хлібові” за участю усіх районів області. І не було жодного району, де б бібліотечні, музейні фахівці не брали активної участі в організації виставок та інших заходів. За це Вам, шановні колеги, велике спасибі! Це чудовий приклад співпраці органів місцевої влади та клубних, бібліотечних, музейних працівників.

У столиці нашої Батьківщини відбулася виставка “Мистецтво одного села”, де свою творчість представляли мешканці села Животівка Оратівського району, яка уже стала традиційною.

За результатами обласного конкурсу “Сім чудес Вінниччини”, підсумки якого підбиті у 2007 році, за сприяння обласної державної адміністрації та управління культури і туризму молодим режисером і сценаристом Оленою Мортко (художній керівник і режисер О.Одинець) було знято документальні фільми, з якими Ви зможете ознайомитися під час роботи конференції. У даний час триває робота над створенням нових документальних фільмів “Перлини Поділля” (у ході вже згаданого конкурсу було визначено ще 21 об’єкт у цій номінації).

Представники творчої інтелігенції, влади, громадськості з Києва та інших куточків нашої країни були присутні на відкритті пам’ятника народному артисту України, лауреату премії ім. Тараса Шевченка, почесному академіку Академії мистецтв України, Герою України, нашому земляку Павлу Муравському на честь 95-річчя від дня його народження на батьківщині митця, у селі Дмитрашківка Піщанського району. Тут започатковано перший міжнародний хоровий фестиваль імені Павла Муравського.

В Ольгополі Чечельницького району відкрито пам’ятник російському письменнику О.С.Пушкіну, який за переказами, перебував у цьому подільському містечку.

Цими днями у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкривається 62-га обласна виставка народної творчості.

Незабаром на Вінниччині відбудеться уже ІІІ-й Всеукраїнський фестиваль-конкурс кобзарського мистецтва ім.В.Перепелюка.

Цей перелік можна продовжувати, але сьогодні я хочу зауважити, що особливе місце у здійсненні краєзнавчої пошукової роботи належить бібліотечним працівникам. Адже це вони вишуковують, зберігають та популяризують інформацію про своє село, селище, місто, район, область. Співпрацюючи з істориками, краєзнавцями, освітянами, працівниками інших закладів культури і мистецтв, архівів створюють історію своїх населених пунктів, збирають інформацію про відомих уродженців, спогади старожилів про події минулих років – Голодомор, воєнні лихоліття, післявоєнну відбудову і фіксують цю безцінну інформацію та зберігають її для нинішніх і прийдешніх поколінь.

Відрадно, що сьогодні звичним явищем у бібліотеці, навіть у сільській, є комп’ютерна техніка, Інтернет, що значно полегшує роботу та допомагає донести інформацію про рідний край, його історію та особистостей усьому світу через мережу Інтернет. З кожним роком, оперативно реагуючи на зміни, що відбуваються у суспільстві, бібліотеки виходять на вищий інтелектуальний рівень своєї діяльності, і це дає свої позитивні результати. Звичайно, флагманом у здійсненні краєзнавчої роботи виступає, як і раніше, наш головний методичний центр – обласна наукова бібліотека ім.К.А.Тімірязєва, яка надає всебічну допомогу книгозбірням Вінниччини у поповненні фондів краєзнавчими виданнями, впровадженні нових інформаційних технологій, створенні корпоративних інформаційних продуктів.

Ніхто не заперечуватиме, що лише спільними зусиллями усіх зацікавлених закладів, громадських організацій можна досягти успіху у цій такій важливій ділянці роботи. Тож давайте працювати разом і таким чином сприяти розвитку кожного регіону і нашої держави в цілому.

Організатори конференції підготували цікаву програму, пленарні, виїзне засідання, презентації, перегляди документальних фільмів та книжкових виставок. Ми надамо можливість познайомитися з “Тімірязєвкою” та бібліотеками Вінницького району, доторкнутися до нетлінних скарбів сакральних перлин Вінниччини.

Дозвольте побажати всім учасникам конференції плідної роботи, гарних вражень від нашого Вінницького краю, творчого натхнення, міцного здоров’я та висловити сподівання, що Ви ще не один раз побуваєте на нашій благословенній землі!


 Морозова Н.І.,

директор Вінницької обласної універсальної

наукової бібліотеки ім.К.А.Тімірязєва

Шановні колеги, партнери, всі присутні!

Мені надзвичайно приємно вітати сьогодні фахівців провідних бібліотек Києва та інших регіонів України і, звичайно ж, Вінниччини. Відрадно, що у цій залі на нашій ІІ-й Міжнародній науково-практичній конференції зібралися науковці, працівники архівних, музейних закладів, краєзнавці, команда однодумців, небайдужих та закоханих у рідний край, зацікавлених у розвитку такого пріоритетного напрямку роботи, як краєзнавство. Ми сьогодні тут, щоб обговорити актуальні питання краєзнавчої діяльності, поділитися своїми напрацюваннями, обмінятися думками. У нас чимало прикладів корпоративного співробітництва між зацікавленими установами, організаціями, які займаються краєзнавством.

Варто відзначити, що ми постійно відчуваємо підтримку з боку Вінницької обласної державної адміністрації, обласної Ради та управління культури і туризму. Яскравим прикладом вищесказаного є присутність на нашому зібранні заступника голови облдержадміністрації Любов Михайлівни Спірідонової, начальника управління, заслуженої артистки України Марії Василівни Скрипник та її заступника Галини Денисівни Куделі.

Незабутній російський вчений, академік Дмитро Лихачов підкреслював: “Краєзнавство надає місцевості історизму, відкриваючи її в минулому, навіть і не дуже давньому, зовсім нове, неоціненне... Змінюється місто, історію якого ми пізнаємо”. А від себе доповню, що ми, вивчаючи свій край, свою “маленьку батьківщину”, де народилися, або живемо, починаємо її більше любити і цінувати.

Дуже хотілося, щоб зберігаючи кращі традиції, напрацювання попередників, ми впроваджували інновації і оперативно реагували на ті зміни, які відбуваються у суспільстві. Не викликає сумніву той факт, що наші цілі залишаються незмінними, форми і методи ж їх реалізації трансформуються разом із змінами у різних сферах нашого життя.

Хочеться висловити сподівання, що під час роботи Конференції, у ході пленарних, виїзних засідань, а також інтерактивних заходів, ми взаємно збагатимося і винесемо значний багаж свіжої інформації, нових креативних ідей, досвіду та бажання поглиблювати партнерські взаємовідносини та творчу співпрацю для збереження історичної пам’яті, сприяння розвитку рідного краю.

Організатори Конференції намагалися побудувати її роботу таким чином, щоб Ви не лише плідно попрацювали, але й познайомилися з нашим краєм, його визначними місцями, поспілкувалися та активно відпочили.

Насамкінець, дозвольте ще раз привітати Вас із початком роботи Конференції, побажати плідної роботи, гарного настрою та самопочуття, а ще – найкращих вражень нашим гостям від перебування на Вінниччині та в обласній науковій бібліотеці ім.К.А.Тімірязєва!Матеріали ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції

 1. Привітання
 2. Основні доповіді
 3. Виступи учасників конференції
 4. Виступи учасників конференції
 5. Виступи учасників конференції
 6. Виступи учасників конференції
 7. Виступи учасників конференції
 8. Виступи учасників конференції
 9. Виступи учасників конференції
 10. Виступи учасників конференції
 11. Виступи учасників конференції
 12. Виступи учасників конференції
 13. Виступи учасників конференції
 14. Виступи учасників конференції
 15. Резолюція
 16. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше