ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїКабінет виучування Поділля – яскрава сторінка краєзнавчого руху на Вінниччині

Версія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім.К.А.Тімірязєва

Вінницький державний педагогічний університет ім.Михайла Коцюбинського

 

 

 

Кабінет виучування Поділля – яскрава сторінка  краєзнавчого руху на Вінниччині

(1924-1930)

Бібліографічний покажчик

 

Вінниця, 2011


УДК 014.5.94(477.43/44)

ББК 91.9:63 +63.3 (4УКР–4ВІН)

К12

Відповідальна за випуск Н.І.Морозова, директор Вінницької ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва

 

Кабінет виучування Поділля – яскрава сторінка краєзнавчого руху на Вінниччині (1924-1930): бібліогр. покажч. / Вінниц. ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва; Вінниц. держ. пед. ун-т ім.М.Коцюбинського; уклад.: Г.М.Авраменко, Т.Р.Соломонова; ред. М.Г.Спиця; відп. за вип. Н.І.Морозова. – Вінниця, 2011. – 112 с.

Матеріали, включені у видання, висвітлюють одну із важливих і яскравих сторінок зародження і розвитку бібліотечного краєзнавства у Східному Поділлі в 20-ті – поч. 30-х рр. ХХ ст. та роль у цьому процесі Кабінету виучування Поділля, створеного при Вінницькій філії Всенародної бібліотеки України, що діяла при Всеукраїнській Академії Наук.

Поєднання текстової частини, в якій представлено наукові розвідки вчених-краєзнавців Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського про діяльність Кабінету, і бібліографічної, підготовленої фахівцями Вінницької ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва, вперше подають розгорнуту палітру про початки наукового поділлєзнавства.

Посібник адресований всім, хто цікавиться вагомими напрацюваннями попередніх поколінь у дослідженні рідного краю і прагне зробити свій внесок в активізацію сучасного краєзнавчого руху на Вінниччині.

© Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва, 2011

© Вінницький державний педагогічний університет ім. Михайла Коцюбинського

Засновник і організатор Кабінету

Валентин Дмитрович Отамановський

(1893-1964)


«Внеском нашим до української науки нехай буде дослідження та опис цілого Поділля».

(девіз Кабінету виучування Поділля)

Укрнаука рекомендує використати досвід Кабінету виучування Поділля при Вінницькій філії ВБУ ВУАН (існує вже декілька років і видає низку монографічних описів Вінницької округи) … щодо організації аналогічних Кабінетів.

(З листування Українського комітету краєзнавства 1927 р.)


Від укладачів

Аналіз позитивних і негативних складових спадщини радянської влади щодо громадського життя країни спонукав нас до вивчення краєзнавчого руху, масштаби активізації якого у 20-х роках ХХ століття й досі дивують сучасних науковців. На теренах Східного Поділля його уособленням став Кабінет виучування Поділля, який було створено 15 березня 1924 року при Вінницькій філії Всенародної бібліотеки України, що функціонувала при Всеукраїнській Академії Наук (далі – ВУАН).

Дане бібліографічне видання – перша спроба представити громадськості інформацію про його зародження, розвиток та феномен діяльності.

До покажчика включені окремі книги, публікації з газет, журналів та збірників, які були виявлені в результаті вивчення фондів, каталогів та картотек Вінницької ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва, бібліографічних джерел, а також видавнича продукція Кабінету. На жаль, не вдалося переглянути de visu всі матеріали, включені у посібник. Інші публікації в покажчику представлено згідно з їх поданням в опрацьованих бібліографічних джерелах. На вичерпну повноту видання не претендує.

Покажчик складається з текстової і бібліографічної частин. Текстова частина містить статті вінницьких науковців С.Д.Гальчака, Т.Р.Соломонової, В.В.Кокуса, які висвітлюють зародження та розвиток бібліотечного краєзнавства Східного Поділля, зокрема історію створення та основні напрямки діяльності Кабінету. В її основу покладені документи Державного архіву Вінницької області, Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім.В.Вернадського, а також матеріали даного посібника. Всі джерела пронумеровані окремо в Примітках, поданих до статей.

Матеріали бібліографічної частини покажчика систематизовано за розділами:

– Біля джерел наукового краєзнавства в Україні (20-ті – поч. 30-х рр. ХХ ст.);

– Організація і діяльність Кабінету виучування Поділля.

Вони містять підрозділи, література в яких розташована в комплексній послідовності: алфавітній, хронологічно-алфавітній.

Більш детально структурований другий розділ покажчика, який безпосередньо висвітлює різнобічну діяльність Кабінету. Упорядники вважали за доцільне представити у покажчику бібліографічні матеріали про наукових консультантів Кабінету, авторів його видань. Для всебічної характеристики наукового потенціалу окремих з них в покажчик включено їх наукові праці, які безпосередньо не стосуються діяльності Кабінету. Щоб показати їх участь у видавничій діяльності Кабінету, використано систему перехресних відсилок. Окремими додатками подано інформацію про склад його співробітників, наукових консультантів 1924-1926 рр. та їх спеціалізацію.

У хронологічно-алфавітній послідовності у цьому розділі подано видавничу продукцію Кабінету виучування Поділля, що, крім книжкових видань, містить й аркушеві. У бібліографічних описах цих джерел збережено тогочасну орфографію.

Для пошуку матеріалів про одного автора чи осіб, про яких йдеться в представлених у виданні публікаціях, бібліографічний посібник доповнює «Іменний покажчик», де вказано номери відповідних бібліографічних записів. Номерами, взятими в круглі дужки, позначені матеріали, присвячені тим чи іншим особам.

Сподіваємося, що даний бібліографічний покажчик розкриє перед читачами – науковцями, студентською та учнівською молоддю, краєзнавцями – все розмаїття діяльності Кабінету виучування Поділля, дасть можливість оцінити масштаб здійсненого його працівниками, спонукатиме зацікавлених осіб до продовження всебічного вивчення краю.

Відбір документів до посібника закінчено у січні 2011 р.

Користувачів посібника просимо надсилати його укладачам свої пропозиції, зауваження на адресу:

21050, Вінниця, вул. Соборна, 73,

Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва

Відділ літератури та інформації з питань краєзнавства.

E-mail: admin@library.vn.ua

http://old.library.vn.uaКабінет виучування Поділля – яскрава сторінка краєзнавчого руху на Вінниччині

  1. Від укладачів
  2. Зародження бібліотечного краєзнавства у Східному Поділлі
  3. Кабінет виучування Поділля: кроки діяльності
  4. Кабінет виучування Поділля –центр природничих досліджень регіону у 20-х рр. ХХ ст
  5. Розділ 1. Біля джерел наукового краєзнавства в Україні (20-ті - початок 30-х рр. ХХ ст.)
  6. Розділ 2. Організація і діяльність Кабінету виучування Поділля
  7. Розділ 2. Організація і діяльність Кабінету виучування Поділля (Продовження)
  8. Додатки
  9. Іменний покажчик
  10. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше