ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ 2011 РОКУ

Версія для друку

Зелена перлина Вінниці

До 75-річчя Вінницького центрального парку

культури та відпочинку ім.М.Горького

(1936)

Історія нашого квітучого міського парку починається з кінця першої половини ХІХ століття.

Перша згадка про міський сад у Вінниці зустрічається у польському географічному словнику за 1881 р., у якому, зокрема, згадується про місто Вінницю, де є «прогулянковий сад з літнім театриком». За листівками з видами м.Вінниці початку ХХ ст., тут вже розбито «великий міський сад з театром ім. Толстого…».

Територію Міського літнього саду на історико-архітектур-них генпланах м. Вінниці не можна визначити історичними межами. Однак, видання книжкового магазину В.Райхера у Вінниці на початку ХХ ст. на листівці, датованій 1907 р., ілюструє перший вигляд «Саду і Літнього театру» з квітучою клумбою посеред нього («Літній театр у саду Толстого» (на цьому місці нова будівля Літнього театру парку)). Саме на цьому місці у 1936-1937 рр. і був упорядкований міський Парк культури і відпочинку, якому у 1936 р. присвоєно ім’я Максима Горького. Розташований він у центрі Вінниці – між вулицями Соборною, Першотравневою і Хмельницьким шосе.

На підставі інвентаризаційної довідки 1988 р., парк закла-дено на існуючому дубово-грабовому масиві (в західній частині його збереглися 250-300-літні дуби, на території парку ростуть вікові смереки, гармонійно доповнюючи листяні дерева). Площа парку складає 40 га.

З парком довоєнного періоду пов'язана трагічна історія – у дворі будинку НКВС, що межував із ним, у 1937-1938 рр. і аж до 1941 р. відбувалися масові розстріли радянських громадян, тисячі трупів убитих ховалися прямо на території парку. Загальна кількість ексгумованих тіл в ході розслідувань злочинів радянської влади вже за часів незалежності України сягнула близько 10 тисяч.

Під час німецько-фашистської окупації у період Великої Вітчизняної війни парк було вщент зруйновано.

24 січня 1945 р. після звільнення міста від німецько-фашистських загарбників парк відновлює свою роботу. У повоєнний період (1947-1949) архітекторами В.П.Дуловим і К.А.Бірюковим Центральний парк культури і відпочинку в м.Вінниці був заново спланований і реконструйований, розширилася його територія.

У 1947 р. на території парку споруджено Літній театр на тисячу глядачів, парковий фасад, який оздоблено в стилі італійського палаццо з арковим входом – відкритою лоджією, перед якою розгорнувся чудовий вигляд: на алею з газоном, площу з фонтаном, скульптуру, які доповнюють один одного, прикрашаючи парк.

1957 р. в ПКіВ влаштовуються лекторій, кінотеатр, стадіон, велика і мала музичні естради, виставочні павільйони, бібліотека-читальня, портретні галереї великих вчених, полководців, героїв праці, видатних земляків, майданчики для дітей. У 1958 р. в парку збудовано Зелений театр на три тисячі місць тощо. З’являються тінисті алеї-доріжки, театри, майданчики, стадіони, ресторани, елементи декоративних архітектурних форм, зони для тихого і активного відпочинку.

У 1969 р. наказом Міністерства культури УРСР парк став методичним центром для 4 областей і отримав назву «Центральний».

За змістовну культурно-масову, фізкультурно-оздоровчу роботу, рівень благоустрою парк неодноразово нагороджувався пам'ятними знаменами, вимпелами, дипломами, медалями і грамотами. Так, у 1986-1989 рр. парку присуджувався Перехідний Червоний прапор Міністерства культури СРСР, який було передано йому довічно. У 1986 р. до 50- річчя від дня заснування парку колектив було нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради України.

Протягом 40 років своїми виступами прикрашав усі загальноміські свята та урочистості створений при парку ансамбль «Мелодія».

На території парку розташовані численні пам'ятники (М.Горькому біля центрального входу, воїнам-афганцям, січовим стрільцям, загиблим міліціонерам), а також «Алея славетних земляків», працюють об'єкти дозвілля і відпочинку для дорослих і дітей: кіноконцертний зал «Райдуга», літній театр, реконструйований стадіон, ковзанка, міський планетарій, численні атракціони й ігрові автомати, ресторани.

Шоково-економічна криза 1990-х рр. негативно позначилася на подальшому розвитку парку, спричинила певне запустіння його діяльності.

А вже наприкінці 1990-х – у 2000-х рр. парк ім.М.Горького знову набув статусу центральної зони дозвілля і відпочинку вінничан і гостей міста: полагоджено і відновлено роботу атракціонів, споруджено нові пам'ятники, відкрилися нові заклади харчування (ресторан «Європа»). У 2008 р. на території парку відкрито ковзанку зі штучним покриттям критого типу «Льодовий клуб».

Сьогодні важко уявити Вінницю без цього чудового парку. Він завжди гарний – у літньому, молодому вбранні зеленого листя, і залитий золотим промінням весняного сонця, або в сяйві іскристих наметів снігу, чи то в жовтогарячих кольорах осені. Вінничани протягом декількох поколінь по праву пишаються своїм неповторним зеленим оазисом у самому центрі міста, що є прекрасним місцем відпочинку і розваг.

За майже 75-річну історію свого існування парк завжди був місцем урочистого відзначення як загальнодержавних, так і міських подій та свят. Гарною традицією стало проведення в парку народних гулянь та торжеств, зокрема, на День міста, День Перемоги, День Незалежності України тощо.

Любителі інтелектуального відпочинку збираються у шахово-шашковому павільйоні, а цінителі зоряного неба – із задоволенням відвідують планетарій. Площа біля Літнього театру та фонтанна площа запрошують відвідувачів парку на цікаві концертні та розважальні програми. А напередодні Нового року Центральний парк культури і відпочинку ім.М.Горького стає найказковішим місцем у Вінниці завдяки красуні-ялинці.

Родзинкою парку є алея атракціонів, яка приваблює кожного у будь-якому віці. До послуг маленьких відвідувачів «Дитячі ланцюжки», дитяче колесо огляду «Сонечко», «Кільцеві гонки», «Кімната несподіванок», дитяча залізниця, «Північне сяйво», «Російська карусель», надувні батути та перлина алеї атракціонів – «Галявина казок». Для любителів екстремального відпочинку пропонуються атракціони «Сюрприз», «Орбіта-М», «Вихор» та велике коло огляду.

Для створення необхідної для якісного відпочинку атмосфери у Центральному парку культури і відпочинку ім.М.Горького працюють фахівці різноманітних напрямків діяльності.

О.П.Романова,

адміністратор МКП «Вінницязеленбуд»

ЛІТЕРАТУРА

Талесник, В. Наш парк: [про історію Вінниц. ЦПКіВ ім.М.Горького] / В.Талесник // Вінниц. альб.: літ. – худож. альм. – Вінниця: Тезис, 2005. – Вип. 3. – С. 388-391.

Мельник, М. 70 років культурі і відпочинку!: [історія Вінниц. ЦПКіВ] / М.Мельник // Місто. – 2006. – 22 верес. – С. 8.

Центральний парк: [Вінниц. парк ім.М.Горького та його найцікавіші місця: планетарій, пам'ятники, театри] // Афиша. – 2009. – № 1 (16). – С. 16-17.

Щербацька, М. Відпочинок на тверезу голову: [про роботу Вінниц. ЦПКіВ ім.М.Горького] / М.Щербацька // 20 хвилин. – 2007. – 27 квіт. – С. 1.

Баркан, С. Святкували не гірше, як в Одесі: [у ЦПКіВ відбулися «Олімпійські ігрища», присвячені Дню сміху] / С.Бар-кан // Поділ. зоря. – 2009. – 9 квіт. – С. 8.

Горбанський, П. Екстремали кататимуться у парку офіційно: [29 трав. ц. р. у ЦПКіВ відбулося відкриття скейт-парку] / П.Горбанський // 20 хвилин. – 2009. – 25-26 трав. – С. 3.

Івасика-телесика та бабу Ягу малюки можуть побачити у міському парку: [у ЦПКіВ ім.М.Горького біля Фонтанної площі для малюків відкрита «Галявина казок» з різьблених дерев’ян. скульптур] // Вінниц. газ. – 2009. – 5 черв. – С. 9.

Новосад, К. Вас вітає «Диво-парк»: [про відновл. в ЦПКіВ ім. М.Горького розваж. прогр. для дітей] / К.Новосад // Вінниц. газ. – 2009. – 26 трав. – С. 3.

Піскунічева, Н. Малеча за кермом: [про розваги для дітей у Вінниц. ЦПКіВ ім.М.Горького] / Н.Піскунічева // 20 хвилин. – 2008. – 15 лип. – С. 12.


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ 2011 РОКУ

 1. Січень - Серпень
 2. Вересень - Грудень
 3. Вінницька обласна організація Національної спілки письменників України
 4. Ян Потоцький
 5. Олег Чорногуз
 6. Чорнобиль не має минулого часу
 7. Марія Василівна Скрипник
 8. День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні
 9. Ілля Гаврилович Шульга
 10. Леонід Трохимович Пастушенко
 11. Микола Олександрович Рябий
 12. Михайлина Хомівна Коцюбинська
 13. Вінницький центральний парк культури та відпочинку ім.М.Горького
 14. Всеукраїнська літературна премія ім. Михайла Коцюбинського
 15. Іменний покажчик ювілярів 2011 року

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше