ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ 2011 РОКУ

Версія для друку

За найвищими зразками світової публіцистики

До 75-річчя від дня народження

Леоніда Трохимовича Пастушенка

(5.12.1936)

…У творчій біографії вінницького журналіста та письменника Леоніда Пастушенка, автора більш як двох десятків книг, визначне місце займає публіцистика. З цього приводу видатний канадський україніст Яр Славутич зазначав, що громадсько-політичні статті-огляди Л.Пастушенка написані за найвищими зразками світової публіцистики.

Народився Леонід Трохимович Пастушенко 5 грудня 1936 р. в с.Говори Затонського району Вінницької (тепер Віньковецький район Хмельницької) області в сім'ї учителів. Батько – син «ворога народу» Івана Пастушенка, приписаного чекістами до подільських «волинщиків», вимушено «кочував», шукаючи роботу по ближніх селах, тож майбутній письменник і журналіст учився не тільки в рідній школі, а й у Женишковецькій, Віньковецькій – Хмельницької, Вербовецькій Мурованокуриловецького району Вінницької, Заміхівській та Новоушицькій – знову Хмельницької областей.

По закінченні Ялтушківської середньої школи в Барському районі вступив до Вінницького педінституту, де здобув фах учителя української мови, літератури та англійської мови, одержавши «червоний диплом» та право вільного вибору місця роботи. Того ж, 1958 року, кілька місяців пропрацював кореспондентом газети «Вінницька правда» та обласного радіомовлення, а з листопада був призначений завідувачем відділу шкільної та студентської молоді у щойно відкритій обласній комсомольській газеті «Ленінське плем'я».

Першими своїми учителями із журналістики вважає М.Скрипника, Л.Волохатих та М.Рабиновича з «Вінницької правди», а також тодішнього власкора «Молоді України» на Вінниччині Я.Рекрута. З редакторів найбільше шанував В.Орлика, М.Гненного та В.Совка.

Тодішня молодіжна газета Вінниччини стала чи не найкращою практичною школою для творчої молоді області – при ній одразу ж почала працювати літературна студія, яку спершу очолив В.Шмитько (котрий незабаром трагічно загинув), відтак Г.Усач, а впродовж останніх десяти років своєї роботи у цьому виданні – Леонід Пастушенко. У цій студії відточували своє перо такі відомі українські журналісти й письменники, як М.Кіпоренко, Є.Гуцало, С.Реп'ях, М.Рябий, І.Гриб, А.Заблоцький, І.Куштенко, Б.Янчук, В.Тимчук, О.Чорногуз, М.Каменюк, А.Кондратюк, Ю.Цеков, В.Губарець, Г.Шкляр, П.Перебийніс... На засідання молодіжної літстудії приїжджали навіть з районів: А.Бортняк – з Тульчина, П.Булатов, В.Мороз, а згодом К.Лазаренко та М.Луків – з Немирова. Десь на початку 60-х рр. почесним гостем студії бував і В.Симоненко.

У квітні 1963 р. обласну молодіжну газету було перетворено на зональне (на раднаргосп!) видання ЦК ЛКСМУ під новою назвою – «Комсомольське плем’я», а Л.Пастушенка затверджено заступником редактора. На цій же посаді він працював і у відновленій 1966 р. обласній молодіжній газеті, поки в березні 1972 р. не перевівся на роботу власкором республіканської газети «Комсомольское знамя», якій віддав сім років сумлінної праці. Саме з цієї, популярної на той час, молодіжної трибуни (оскільки була вона російськомовною, то менше приглядалась до неї партійна цензура України!) і почалася проблемна публіцистика у журналістській творчості Л.Пастушенка. Найповніше розквітла вона в газеті «Радянська (Демократична) Україна» (1979-1999 рр.), а також (за Незалежності!) у першій вінницькій демократичній газеті «Подолія» (1992 р.), котра запропонувала журналістові й письменнику стати її політичним оглядачем.

Для цих та інших видань за перші роки Державної самостійності України Леонід Пастушенко написав понад 500 гостропроблемних публікацій різних жанрів на оборону та утвердження Незалежності рідної країни, її національно-державної розбудови, на захист державності української мови та права народу на самоідентифікацію й гуманніші шляхи переходу від російсько-імперського тоталітаризму до демократичного суспільства та вільного ринкового господарювання. Напередодні історичного схвалення Декларації про суверенітет України у найбільш людних місцях Києва було розклеєно газету «Літературна Україна» із пристрасною статтею Л.Пастушенка «Яничарність». Згодом чимало його публікацій передруковує українська преса в Торонто, Лондоні, Парижі, Мюнхені, зокрема, еміграційний тижневик «Українська думка».

Краще з цього творчого доробку, на думку автора, зібрано в солідному двотомнику «Чуєш, брате мій!..» (2005 р.) – «Пограбування нації» та «Відродження чи лжереформи?». Використовуючи широкий фактичний матеріал, журналіст болісно міркує над тим, чому вимріяну народом Незалежність, саму нашу державу так безбожно, так жорстоко окрадено, а обіцяні ринкові реформи перетворилися на дику «прихватизацію» з боку політичних та економічних мародерів. Схожі проблеми, тільки на ниві літератури, актуально порушують і дві книги есеїв Леоніда Пастушенка «Слово на пуантах» й «Полювання на класиків» (2006 р.), об'єднані рубрикою «Розмисли на берегах книжок». Наприкінці 2009 р. вийшла нова книга його публіцистики – «Гордімося національністю». На жаль, усі вони видані власним коштом автора, маленьким накладом, тож недоступні для широкого загалу українських патріотів.

У творчій спадщині Леоніда Пастушенка, як письменника, і ціла низка інших книжок прози та віршів, зокрема, три романи – «Покута», за яким знято однойменний художній фільм, «Точка Архімеда» та «Вічний хліб», а також драматична поема «Судний день Пілата, прокуратора Іудеї»...

Леонід Пастушенко – член НСЖУ з 1960 р., член НСПУ з 1970 р., заслужений журналіст України (1993 р.). Не раз відзначався у творчих конкурсах України та області, має не одне «Золоте перо», останній з лауреатів премії ім.Я.Галана, яку присудила йому тільки Спілка журналістів України, оскільки засновник премії – ЦК КПУ був проти такого незалежного претендента. Він – лауреат і літературних премій: ім.М.Труб-лаїні, ім. двічі Героя Соціалістичної Праці Пилипа Желюка (за роман «Вічний хліб») та Всеукраїнської літературної премії ім. Михайла Коцюбинського.

Крім згаданих книг, у творчому доробку письменника його перша повість та оповідання «Троє проти одного» («Молодь», 1968), збірки новел «Полиновий трунок», «Високо в небо», «Лист до запитання», страх як кастрована цензурою молодіжна повість «Голуби над райкомом», а також і своєрідні віршовані денники «Біль і крик», «Судний день», «Пленер», «Причастя», «13 віршів (не про любов)», «Поминки».

Але після виходу кожної книги бажання писати надовго відбивала цензура, а з другого боку – нема виснажливішої творчої праці, аніж журналістика: вона убиває суперниць. Тому написано мало, може, десь сота частина від того, що було задумано…

Отак і не вдалося письменникові повернути читачам свого боргу. Авжеж, хоч він мав писати й писати, незважаючи ні на що. Не вистачило сили волі, характеру. А щоб якось зняти творчу напругу душі, він тихцем писав вірші. Просто так, переважно для себе. Однак, як і всі автори, тішить себе надією, що, може, хоч кілька з них знайдуть відгук в серцях читачів. Бо ж врешті-решт усі ми маємо тільки те, що віддаємо іншим. «Інтелігент же тільки віддає. Усе найкраще. І лише своє...» – написав Леонід Пастушенко в одному зі своїх найбільш сповідальних віршів.

Михайло Каменюк,

голова Вінницької письменницької організації

ЛІТЕРАТУРА

Твори Л.Т.Пастушенка

Покута: Роман та есе / Л.Т.Пастушенко.– Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2000. – 208 с.

Біль і крик: 120 віршів у трьох книгах / Л.Т. Пастушенко. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2002. – 144 с.

Чуєш, брате мій!..: Публіцистика: у 2 кн. / Л.Т.Пасту- шенко. – Вінниця: О.Власюк. – 2005.

Кн. 1: Пограбування нації. – 420 с.

Кн. 2: Відродження чи лжереформи? – 416 с.

Полювання на класиків: Розмисли на берегах книжок / Л.Т.Пастушенко. – Вінниця: О.Власюк, 2006. – 162 с.

Слово на пуантах: Розмисли на берегах книжок / Л.Т.Пас-тушенко. – Вінниця: О.Власюк, 2006. – 156 с.

Причастя: вірші та драматична поема / Л.Пастушенко. – Вінниця: Едельвейс і К, 2007. – 256 с.

Гордімося національністю: розмисли публіциста / Л.Т.Пас-тушенко. – Вінниця: О.Власюк, 2009. – 188 с.

Поминки: вірші / Л.Пастушенко. – Вінниця: О.Власюк, 2010. – 48 с.: фото.

Публіцистика

Крах лібералізму: [публіцистич. роздуми] / Л.Пастушенко // Дніпро. – 2002. – № 3-4. – С. 107-121.

Останні з Тополинного острова / Л.Пастушенко // Згар. – 2002. – № 2. – C. 28-36.

Замах на годувальницю, або Як відбиратимуть землю...: [публіцистика] / Л.Пастушенко // Дніпро. – 2003. – № 5-6. – C. 81-97.

«Без свободи слова немає держави»: [із виступу на Всеукр. нараді керівників ЗМІ в м.Житомирі] / Л.Пастушенко // Подолія. – 2004. – 4 черв. – C. 8, 17: фото. – (Спец. вип. газ. «П’ятниця»).

Обмануте, розграблене, забуте: [з історії та пробл. сьогодення с.Дяківці Літин. р-ну] / Л.Пастушенко // Подолія. – 2005. – 25 жовт.: фото.

Тріумф рідного слова: [про становище укр. мови в державі] / Л.Пастушенко // Вінниц. газ. – 2009. – 9 жовт. – C. 10. – (Спец. вип. газ. «П’ятниця»).

Урок французької: [як виконується в Україні закон «Про державну мову»] / Л.Пастушенко // Вінниц. газ. – 2009. – 6 листоп. – C. 7. – (Спец. вип. газ. «П'ятниця»).

Про Л.Т.Пастушенка

Бортняк, А. Уроки Пастушенка: [до 70-річчя від дня народж. письм.] / А.Бортняк // Вінниц. газ. – 2006. – 5 груд. – C. 7.

Волошенюк, І. Творчий світ Леоніда Пастушенка: [кор. газ. «Рад. Україна» по Вінниц. обл., письм., публіциста.] / І.Волоше-нюк // Вінниччина. – 2005. – 7 жовт. – C. 5: фото.

Леонід Пастушенко: [Біографія письменника. Вірші. Оповідання] // Квіт подільського слова: антол. тв. сучас. письм. Вінниччини. – Вінниця: ДП ДКФ. – 2006. – C. 74-104.

Тарасюк, Г. Мисливець за блискавками: [вінниц. письм. Л.Т.Пастушенко] / Г.Тарасюк // Літ. Україна. – 2006. – 14 груд. – C. 6.


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ 2011 РОКУ

 1. Січень - Серпень
 2. Вересень - Грудень
 3. Вінницька обласна організація Національної спілки письменників України
 4. Ян Потоцький
 5. Олег Чорногуз
 6. Чорнобиль не має минулого часу
 7. Марія Василівна Скрипник
 8. День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні
 9. Ілля Гаврилович Шульга
 10. Леонід Трохимович Пастушенко
 11. Микола Олександрович Рябий
 12. Михайлина Хомівна Коцюбинська
 13. Вінницький центральний парк культури та відпочинку ім.М.Горького
 14. Всеукраїнська літературна премія ім. Михайла Коцюбинського
 15. Іменний покажчик ювілярів 2011 року

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше