ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ 2010 РОКУ

Версія для друку

25 травня 

Михайло Єгорович Тарнорудов,

вчений-бактеріолог, ветеринарний лікар,

Герой Соціалістичної Праці 

Майбутній вчений народився 1860 року в м.Тростянець (нині смт Вінницької обл.) у бідній селянській родині. Батьки його того ж року померли від холери. Грудну дитину взяла одинока сусідка, виростила Михайла, віддала вчитися. На жаль, коли Михайлу було 14 років, вона померла. Хлопець знову став сиротою, безпритульним. Та йому щастило на зустріч з добрими людьми. Через рік обідраним, босим у Харкові його підібрало бездітне подружжя. Названий батько хлопця викладав у реальному училищі грецьку мову і латинь. Він підготував Михайла до вступу в училище. Навчався хлопець відмінно. Так пройшло два роки.

І знову горе – помер названий батько. Тепер Михайло змушений заробляти собі на життя і навчання. Зайнявся репетиторством. Важко жилося юнакові, але потяг до знань все переміг. Він з відзнакою закінчує реальне училище з додатковим річним хімічним відділенням і поступає до Харківського ветеринарного інституту, який закінчує з відзнакою у 1886 році. Молодий ветеринарний лікар одержує призначення на роботу в село Турки Балашовського повіту Саратовської губернії. Його лікарська робота розпочалася в період небезпечної, важкої і виснажливої боротьби з чумою великої рогатої худоби у Саратовській та Симбірській губерніях. М.Тарнорудов першим у Росії став робити тваринам щеплення проти чуми, сибірської язви і при запаленні легенів.

Після усунення епідемії Всеросійською медичною радою для вдосконалення знань у галузі бактеріології ученого було направлено до Казанського ветеринарного інституту. 1892 року він отримує запрошення Симбірського губернського земства і переїжджає у м.Курмиш, де стає єдиним ветеринаром у повіті.

Нелегко далися йому самостійні трудові кроки: не було ветеринарної амбулаторії, не вистачало інструментів, медикаментів. Та й самому лікарю не було де жити. Після неодноразового звернення про це до повітових властей, Михайло Єгорович купив з виплатою на п'ять років приміщення, в якому обладнав амбулаторію.

Він не тільки вміло лікував тварин, а й вів наукову роботу, працював над поліпшенням бацилярної вакцини сибірської язви професора Ланге. Вона могла зберігатися лише 2-3 дні. Тарнорудов зумів цю вакцину перетворити в спорову зовсім нової якості, яка довгий час не псувалася. Цією вакциною він особисто зробив щеплення більше 70-ти тисячам тварин.

Багато сил віддав М.Є.Тарнорудов боротьбі з натуральною віспою. У своїй лабораторії він організував виробництво препарату детриту, який до того часу в незначній кількості привозили із Петербурга. У 1896 році на Всеросійській виставці учений одержав за це диплом «3а добру, цілком наукову постановку віспощеплення в краї».

Довгі роки М.Є. Тарнорудов працював над проблемами застосування бактеріології в лікуванні шлунково-кишкових захворювань і попередження передчасного старіння організму людини. 1907 року він одержав з Пастеровського інституту (в Парижі) культуру, так званого, «мечниковського кислого молока» – лактобациліна з правом виробництва і дальшого вдосконалення цього препарату. Вдосконалений ним лактин і лактобацилін використовували в багатьох лікувальних закладах Росії. У 1907 р. в одній з газет писалося: «Багато медичних препаратів завозимо ми з-за кордону і платимо великі гроші. Якби було в нас більше таких ентузіастів, як М.Є.Тарнорудов, то і препаратів своїх дешевих було б у нас значно більше. Росія була б багатшою». Відзначився Михайло Єгорович і в боротьбі з гризунами – мишами, щурами, ховрахами. Наш земляк вивів культуру «крисомор». За цей препарат він одержав Велику срібну медаль і Диплом першого ступеня.

Вчений-дослідник обмінювався своїми думками з питань бактеріології з видатними діячами науки І.М.Сєченовим, Д.І.Мечніковим Д.П.Павловим та іншими.

Після Жовтневої революції наукові праці М.Є.Тарнорудова одержали відповідну державну оцінку і підтримку. Були створені всі умови для подальшої дослідницької роботи, вироблення препарату детрит.

У 1922 р. Михайло Єгорович став застосовувати штучне осіменіння тварин.

М.Є. Тарнорудов не тільки творчо працював, він постійно вів пропаганду ветеринарних знань серед населення, виступав з лекціями, бесідами, щиро допомагав молодим спеціалістам.

1932 року Михайлу Єгоровичу Тарнорудову присвоєно високе звання – Герой Соціалістичної Праці.

Помер видатний вчений-бактеріолог, наш земляк Михайло Єгорович Тарнорудов у 1932 році. За заповітом вченого всі його інструменти і бібліотека були передані ветеринарній амбулаторії міста Курмиша (РФ), де він провів більшу частину свого життя. 

Олена Діденко,

бібліограф-краєзнавець Тростянецької ЦРБ 

ЛІТЕРАТУРА 

Тарнорудов, М.Е. К восстановлению коневодства  / М.Е.Тарнорудов // Нижегород. хоз-во. – 1927. – № 8.

Воронова, О.М. Михаил Егорович Тарнорудов / О.М.Воронова // Записки краеведов. – Горький: Волговят. кн. изд-во,1983. – С. 103-108: фото.

Дорош, Н.Ф. Ім'я, яким гордиться Тростянець: [про вчен.-земляка М.Є.Тарнорудова] / Н.Ф.Дорош // Ленін. шляхом. – 1988. – 19 лип.: фото. 


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ 2010 РОКУ

 1. У 2010 році виповнюється
 2. СІЧЕНЬ - СЕРПЕНЬ
 3. ВЕРЕСЕНЬ - ГРУДЕНЬ
 4. Варвара Яківна Теклюк
 5. Ніна Лаврентіївна Іваницька
 6. Галина Іванівна Данилюк
 7. Марія Василівна Гоцуляк
 8. Верещагін Федір Григорович
 9. Михайло Єгорович Тарнорудов
 10. Ольга Миколаївна Куцевол
 11. Ярослав Андрійович Бранько
 12. Володимир Максимович Перепелюк
 13. Микола Іванович Пирогов
 14. Немирівська центральна районна бібліотека
 15. Тульчинське училище культури

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше