ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму

Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва

 

 

Подільський книжник

альманах

Випуск 1 (2008 рік)

  

Вінниця

2009


ББК 76.11 (4Укр-4Він)я54

УДК 002.2(477.43/44)93/94

П 44

Книгу видано за сприяння Вінницької обласної державної адміністрації та Вінницької обласної ради 

 

 Автор проекту та

відповідальна за випуск  Н.І.Морозова,

директор ВОУНБ ім.К.А.Тімірязєва

Подільський книжник: Альманах. Вип. 1 (2008 рік) / Укл. Т.Р. Соломонова; ред. М.Г. Спиця; відп. за вип. Н.І.Морозова; Управління культури і туризму Вінниц. облдержадм.; Вінниц. ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва. – Вінниця: ДП "Держ.картограф. ф-ка", 2009. – 160 с.: іл.

 

Метою альманаху є висвітлення минулого і сьогодення книжкового життя Поділля. У даному випуску подаються відомості про книжкові фонди  Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, зокрема книги з родової бібліотеки Потоцьких з Тульчина, автографи відомих українських діячів, колекцію педагогічних журналів дореволюційної Російської імперії. Розмаїття книжкового життя регіону представлено архівними матеріалами, публікаціями про подільських бібліофілів К.Подвисоцького та О.Зуєва, сучасне вінницьке видавництво «Нова Книга». Деякі шляхи подолання кризового становища у книжковій галузі розкриває рубрика «Екологія книжкової культури».

У збірці подано статті не тільки сучасних дописувачів, а й авторів XVIII – XIX ст.

Видання призначено науковцям, краєзнавцям, бібліотекарям, бібліофілам, студентам, а також всім зацікавленим особам.  

ISBN  978-966-2024-62-3                                                       ББК 76.11 (4Укр-4Він)я54 

© Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, 2009 

 © ДП "ДКФ", 2009 


Від укладача 

«Сучасне суспільство доволі часто називають інформаційним, багато говорять про інформаційні технології, інформаційні ресурси, Інтернет, про їх нові можливості, іноді здається, що Книга ніби залишається десь там – позаду, поряд з паровим котлом, гасовим світильником і чорно-білим телевізором. Але, насправді, «Галактика Гутенберга» жива і розвивається, може змінюватися її форма, вигляд, наповнення і навіть зміст, її значущість не зменшується.

Сьогодні громадськість вже вголос говорить про системну кризу читацької культури. Різке зниження культурного рівня в нашому суспільстві значною мірою пов’язано зі швидкою втратою інтересу до читання. Але саме за допомогою Книги відбувається процес засвоєння базової соціально значимої інформації – професійних і буденних знань, культурних цінностей минулого й теперішнього, нормативних уявлень, тому Книзі хотілося б присвятити нове видання».

Такими словами на початку цього року ми починали інформаційного листа про підготовку нового в столітній історії Бібліотеки видання – альманаху «Подільський книжник». Метою його випуску ми бачимо висвітлення минулого і сьогодення книжкового життя славетного краю Поділля. При цьому прагнемо показати всі прояви регіональної книжкової культури, охарактеризувати основні інституції, які творять її: видавництва – книгарні – бібліотеки, а також не оминути бібліофілів і читачів.

Дана збірка охоплює твори різних часів (від XVIII ст. до ХХІ ст.) і  стилів, її зміст і авторський колектив, пов’язаний з Подільським краєм.

«Про Книгу і про себе» – так починають монолог Н. І. Морозова, директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва, та Ю. В. Легун, директор Державного архіву Вінницької області, доктор історичних наук, професор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, голова обласного краєзнавчого товариства «Поділля».

Присвячені книжковим фондам Вінницької обласної універсальної бібліотеки або «Тімірязєвки», як її називають у місті, матеріали Т.Р. Соломонової, І. М. Валігури, Л. Б. Сеник, які розкривають багатства відділу рідкісних і цінних видань, та  С. Ф. Коваль, котра розповідає про літературу, присвячену одній з найактуальніших наук – кібернетиці.

Якщо будь-яка державна бібліотека – це результат зусиль багатьох людей, то бібліофільські зібрання, як правило, однієї особи. Окрему рубрику присвячено книголюбству на Поділлі. В ній вас очікують постаті відомих подільських бібліофілів ХІХ ст. Константи Подвисоцького та ХХ ст. – Олексія Семеновича Зуєва. Авторами публікацій стали В. В. Колесник – колега з Вінницького обласного краєзнавчого музею та вінницький бібліофіл Ю. О. Шилін.

У рубриці «Екологія книжкової культури» можна ознайомитися з рекомендаціями О. М. Куцевол як допомогти учням оволодіти мистецтвом читання, інформація Г. М. Слотюк висвітлює традицію святкування Всесвітнього дня книги і авторського права в нашій країні та за її межами, стаття П. І. Цимбалюк – презентації книг останніх років у обласній бібліотеці.

Зусиллями видавця Книга отримує життя. Вінницьке, доволі молоде видавництво «Нова книга» вже випустило у світ декілька сотень книжок. Активна співпраця з ним спонукала укладачів видання до найширшого його представлення на сторінках альманаху.

Чимало сторінок вітчизняної історії залишається досі невідомими або маловідомими. Оприлюдненням невеличкого архівного документа з повсякденного життя Бібліотеки ми намагаємося долучитися до висвітлення проблемних питань. Читачам пропонується список книг, які під час німецько-фашистської окупації були замовлені в адміністрації Бібліотеки для передачі їх в бібліотеку табору військовополонених.

Не могли ми оминути увагою доробок українських поетів щодо книжкової культури. У даному випуску пропонуємо елегію відомого  релігійного і освітнього діяча XVIII ст. Стефана Яворського, яку він присвятив своїй бібліотеці.

І закінчує збірку інформація про книги наших земляків, які отримали літературні премії останнього року, та відомості про головні книжкові події, що відбулися у стінах Бібліотеки.

Сподіваємось, що запропоновані матеріали зацікавлять читачів і викличуть бажання приєднатися до нас зі своїми думками, пропозиціями і публікацями. Надіємось на активну співпрацю, на перетворення нашого монологу в постійний діалог з Вами, шановні читачі! 

Т. Р. Соломонова


Шановні цінителі духовних скарбів людства! 

Історико-культурні фонди сучасних бібліотек формувалися впродовж багатьох століть. Немає потреби спеціально наголошувати на тому, що в них зберігається вся пам’ять людства, відображена у численних рукописах та друкованих творах, що надійшли з найдавніших часів до сьогодення. Наукові бібліотеки пишаються своїми книжковими та рукописними колекціями, зібраннями, що відтворюють історію державного та економічного розвитку суспільства, науки, освіти, культури. Більшість національних бібліотек світу (у тому числі Французька національна, Британського музею, Конгресу США тощо) формувалися органічно впродовж декількох історичних періодів, коли туди потрапляли колекції та зібрання видатних державних діячів, що й на сьогодні у цілісному вигляді і з відповідними історичними документами (щодо походження та за спеціальними формами обліку) зберігаються в ретроспективних фондах цих бібліотек.

Інша доля спіткала українські наукові бібліотеки, що зберігають нині численні ретроспективні фонди, рукописні та книжкові колекції, зібрання, комплексні історичні бібліотеки, про походження, склад та зміст яких майже нічого не відомо широкому загалу дослідників історії культури. Це пов’язано із форсмажорними обставинами ХХ ст. щодо створення таких фондів у багатьох українських бібліотеках, передусім національних та наукових. Основна маса книжкових колекцій та зібрань потрапила до бібліотек після Української революції 1917-1920 рр., коли було проведено націоналізацію всіх попередніх об’єктів культури, що перебували у державній власності попередніх держав та приватних осіб. Під час руїни багато фондів було втрачено, чимало – передано у 20-30-х рр. спеціалізованим бібліотекам – регіональним центрам (передусім Одеській, Харківській, Дніпропетровській обласним науковим бібліотекам), а також Національній бібліотеці України (в 1919-1933 рр. – Всенародна бібліотека України) та після 1939 р. – Львівській науковій бібліотеці ім.В.Стефаника. Радянська держава почала відповідно формувати свій бібліотечний фонд оперативного впливу на свідомість своїх громадян і формування нової людини. Старі колекції перетворилися на неактуальні артефакти буржуазної культури. Черговий катаклізм – Друга світова війна та нацистська окупація – супроводжувався процесом деструкції історично складених фондів, масштабним їх вивезенням за межі України. Багато з них вдалося повернути, хоча й пошкодженими, частину назавжди втрачено, доля багатьох – невідома. Одночасно триває й процес передачі на зберігання фондів сучасних діячів, однак історична цінність таких “колекцій” вже не є головним критерієм їх значимості.

Із здобуттям незалежності України розпочався процес відродження національної культури. Були започатковані дослідження окремих, найцінніших колекцій та зібрань, їхньої історії. Серед пріоритетних було поставлено завдання проведення державної реєстрації пам’яток культури, в тому числі і бібліотечних колекцій та зібрань. Однак в умовах, коли багато історичних зв’язків зруйновано, а інформацію втрачено, це завдання потребує розв’язання кола наукових проблем щодо реконструкції та наукового опису цих об’єктів культури, з’ясування історії та культурологічної цінності колекцій та зібрань, вирішення низки науково-методичних питань щодо форм, методів та засад їхнього реєстраційного опису для обліку в Державному реєстрі національного культурного надбання. До цієї проблеми фахівці тільки приступили зараз. Тому ми вважаємо за необхідне розпочати публікацію матеріалів щодо унікальних Подільських колекцій та колекціонерів, екслібрисів та артефактів. Запрошуємо і Вас взяти участь в цій роботі та надсилати нам матеріали за адресою:

Україна, м.Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92, 56-28-24

Факс (0432) 35-23-94
http://old.library.vn.ua  

E-Mail: inform@library.vn.ua  

Н.І.Морозова,

директор Вінницької ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва 


Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше