ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїКращі виставки 2007 року

Версія для друку

ВІННИЦЬКА ОБЛАСНА УНІВЕРСАЛЬНА НАУКОВА БІБЛІОТЕКА ім.К.А.ТІМІРЯЗЄВА

 

Кращі виставки

2007 року

 

Вип. 8

Методико-бібліографічні матеріали

 

ВІННИЦЯ - 2008


ББК 78.381.9 (4 УКР – 4 ВІН)

УДК 021.4 (477.44)

К 78

Кращі виставки 2007 року: вип. 8-й. Методико-бібліографічні матеріали / упоряд. Т.М.Марченко; ред. М.Г.Спиця; відп. за вип. Н.І.Морозова: Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва. – Вінниця, 2008. – 54 с.

Методико-бібліографічні матеріали «Кращі виставки 2007 року» Вінницької ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва, як і попередні сім випусків даної серії, репрезентує тематичні бази даних. Чотири авторські бібліотечні виставки містять актуальні документні ресурси з таких тем: «Суверенна Україна – закономірний вияв історії», «Козацтво: лицарський орден України», «Земле моя, запашна, барвінкова...», «Харчові технології та продукти нового покоління».

Адресоване дане видання, перш за все, бібліотечним фахівцям області, а також працівникам освіти та зацікавленим користувачам.


Мейнстрим* бібліотечної діяльності

Бібліотечні виставки є в кожній книгозбірні. На сьогодні це настільки традиційно-звична форма наочної інформації, що нова виставка не завжди стає подією у житті бібліотеки і часто сприймається відвідувачами як частина інтер’єру. Але ми, професіонали, знаємо, що саме книжкова виставка – форма активна. Вона є засобом прихованого управління читанням і засобом реклами, які створюють привабливий образ бібліотеки.

«Кіно, телебачення нав’язують нам свій образ, не дозволяють його представити по-іншому. Книга ж стверджує нашу індивідуальність, оберігає нашу особистість від натиску всього того грубого, крикливого, агресивного, що є в сучасній культурі». Ці слова Ярослава Івашкевича, польського письменника, повністю відповідають духу Указу Президента України Віктора Ющенка від 15 лютого 2007 року «Про проведення в Україні у 2007 році Року української книги».

У відповідності до даного Указу та розпорядження Вінницької обласної державної адміністрації від 10 травня 2007 року Вінницькою ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва було проведено ряд заходів щодо популяризації та розповсюдження української книги, виховання поваги до неї, до рідної мови і культури у мешканців територіальної громади Вінниччини. До заходів, присвячених проведенню Року української книги, були включені свята, «круглі столи», тематичні вечори, презентації, огляди та перегляди літератури і, звичайно, бібліотечні виставки. Чотири з них і увійшли до 8-го випуску методико-бібліографічних матеріалів «Кращі виставки 2007 року». Для відвідувачів бібліотеки вони стали тематичними інформаційними каналами українських видань, що надійшли до фондів «Тімірязєвки» протягом останніх років. Вони не тільки ще раз підкреслюють образ ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва як головної регіональної берегині книг, а й представляють її фонди як складову частину національного надбання. Окрім того, самі назви бібліотечних експозицій «Суверенна Україна – закономірний вияв історії», «Козацтво: лицарський орден України», «Земле моя, запашна, барвінкова...», «Харчові технології та продукти нового покоління» підказують, що це виставки соціоетальні, тобто, – виставки соціальної проблематики, що їх тематика є актуальною для кожної територіальної громади Вінниччини. Сподіваюсь, що представлені тематичні бази даних будуть використані нашими колегами у своїй роботі творчо.

Альберт Ейнштейн мав думку, що мова Всесвіту – мова чисел. Тож пишучи чи говорячи про бібліотечні виставки книгозбірень області і їх особливості року 2007, не можна обійтися без банальної статистики. А саме, документні фонди публічних бібліотек Вінницької області нараховують 17 млн. 248 тис. прим. В середньому на одного жителя області приходиться 10,3 прим. видань. На превеликий жаль, очікуваного прориву щодо збільшення комплектування фондів публічних бібліотек області книжковою продукцією у 2007 році не відбулося. Загальна сума фінансування бібліотек на придбання книг склала 1 млн. 664 тис. грн. і книгозбірні поповнили свої фонди лише 96 тис. видань. На 1 тис. мешканців області надійшло 57 книг, середня вартість книжкового видання склала 17 грн. Звичайно, ці цифри далекі від показників, рекомендованих організацією ІФЛА, але варто згадати, що в регіоні, починаючи з 2006 року, реалізується книжковий проект Вінницької облдержадміністрації – видання книг місцевих авторів за бюджетні кошти. За рішенням експертної ради таким чином у 2007 році побачили світ 22 назви книг тиражем 1000 прим. кожна. Публічні бібліотеки області одержали весь репертуар цих видань в кількості 7 700 прим. вартістю 50 тис. грн.

У річних звітах роботи бібліотек районів відмічаються особливі книжкові видання, які придбані за кошти місцевих бюджетів. Так, у ЦБС Вінницького району для бібліотек-філій придбано книги видавництва «Фоліо» серії «Країни світу». Гортаючи сторінки цих видань, які містять чудові ілюстрації, читачі здійснюють мандрівки по європейських країнах, знайомлячись з їхнім минулим і сьогоденням. Для того, щоб користувачі оволодівали всіма «секретами» мобільного і цифрового фото, Липовецька центральна бібліотека придбала декілька книг даної тематики.

А за статистичними звітами Гайсинської ЦБС до фондів публічних бібліотек надійшло 7 217 прим. книг українською мовою, що становить 79 % від усіх надходжень до бібліотечних фондів району. За кошти місцевого бюджету та платні послуги для сільських філій, де читає більше 100 читачів-дітей, придбали книги серії «Шкільна бібліотека», куди ввійшли твори В.Винниченка, Г.Косинки, І.Микитенка, Ю.Федьковича, Т.Осьмачки, А.Головка, Г.Сковороди, В.Барки та інших. В середньому кожна сільська бібліотека одержала 156 прим. книжкових видань, включаючи надходження за державними програмами.

Особливе схвалення у бібліотечної спільноти області викликали отримані за «Державною програмою розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 рр.» видання «Новий довідник: Українська мова та література» (2005) та «Новий довідник: Історія України» (2005). На їхню думку, це «універсальні видання, довідники нового покоління».

І ще одна статистика. У 2007 році на Вінниччині відбулося більше 60 презентацій нових книг як українських, так і місцевих авторів. Так, 1 березня в ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва за участю авторів – письменників з Івано-Франківська, в рамках Всеукраїнського літературного проекту «Інша проза», пройшла презентація літературно-критичних книг Євгена Барана «Навздогін дев’яностим...» і «Читацький щоденник» та роману Степана Процюка «Жертвопринесення». В читальному залі центральної бібліотеки Тульчинської ЦБС відбулася презентація збірки місцевого поета С.М.Сауляка «Леонтовича слава лунає», приурочена 130-річчю від дня народження славетного композитора-земляка.На авторському бенефісі Станіслава Захарка була представлена його книга «У нашім раї, на землі», в якій зібрані найкращі спогади з життя автора. Видання справді унікальне. Поруч з поезією розміщені різнокольорові, цікаві малюнки пізнавального характеру.

Центральна бібліотека Козятинської ЦБС зібрала у своїх стінах поважне читацьке товариство для презентації книги Л.Лановик “Літературна Козятинщина», а читацькому загалу Тепличчини протягом року представляли свої збірки члени літературно-творчого об’єднання «Дивослово». Знайомству користувачів Томашпільської центральної районної бібліотеки з художниками Вінницької землі, членами Національної спілки художників України сприяла презентація книги «Мистецтво Вінниччини». І знов цікава статистика: 64 % респондентів анкетного опитування, який проводила серед своїх користувачів Хмільницька районна бібліотека для дорослих, назвали презентацію книги М.Матіос «Солодка Даруся» найвдалішим книжковим заходом року.

Безперечно, фонд української книги найкраще презентується для відвідувачів на бібліотечних виставках, а ще, якщо бібліотекар «включить креативність і продвинутість», то з’являються виставки неординарні за своїми ідеями і структурами. До них відносяться і бібліотечні виставки, які були розгорнуті у книгозбірнях області у 2007 році, зокрема:

- виставка-експозиція «Як на Великдень сонце красується», яку доповнювали експонати-меморії, зібрані працівниками бібліотек-філіалів, а саме: вишиванки, крашанки, писанки, дряпанки (центральна районна бібліотека Козятинської ЦБС);

- виставка-знайомство «До нас завітала нова книга» (бібліотека с.Плисків Погребищенської ЦБС);

- виставка-реклама «Книги третього тисячоліття» (Хмільницька районна бібліотека для дорослих);

- виставка-порада «Із безробітних – у підприємці: започаткуйте власну справу» (центральна бібліотека Погребищенської ЦБС);

- виставка хіт-парад «Читай книги, що стали подією» (ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва);

- виставка-заклик «Усе задумано мудро в природі, треба жити у мирі і згоді»(бібліотека с.Гопчиця Погребищенської ЦБС);

- виставка-екскурс «Літописна історія козацької України» (Тростянецька центральна районна бібліотека);

- виставка-натюрморт «Здоров’я від Авіценни» (ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва).

Професіоналізм бібліотечного фахівця полягає у тому, що істинний професіонал завжди знаходиться у творчій реалізації, тож невипадково у 2007 році працівниками ЦБС Вінницького району започатковано проект для дітей та юнацтва «У світі казкок». Мета заходу – популяризація українських та сучасних світових творів за даною тематикою. За умовами проекту бібліотечні працівники мають:

- підготувати театралізоване дійство за українськими казками;

- цікаво презентувати сучасну книгу-бестселер казкового або «фентезі» змісту. В даному проекті взяли участь 4 бібліотеки, але у 2008 році коло учасників значно розшириться. І бібліотечні працівники в цьому впевнені.

Невеличкий екскурс у бібліотечну статистику та звіти книгозбірень області ще раз підтверджують, як багато нового і цікавого ми можемо і робимо для промоції книги і читання. Бо сьогодні саме промоцією називають маркетингову комунікацію, основним завданням якої і є передача інформації про книги, переконання відвідувачів бібліотеки у корисності читання та створення привабливого іміджу бібліотеки.

 Тож, головне, давайте любити наших читачів!

Тетяна Марченко,

зав. відділу науково-методичної роботи та інновацій у бібліотечній справі


 

Суверенна Україна – закономірний вияв історії

(До 16-ї річниці від дня проголошення Незалежності України)

В історії України є дата, яку можна назвати найважливішою: 24 серпня 1991 року. Це – День Незалежності, який ми відзначаємо вже шістнадцять років. Цього дня народилася незалежна Україна.

Відбулася подія, про яку мріяли десятки поколінь українського народу впродовж багатьох століть.

Проголошення незалежності України створило умови для радикальних демократичних перетворень у нашому суспільстві і державі. Змінилася організація державної влади – відбувся поділ її на законодавчу, виконавчу і судову, виникли нові інститути, властиві суверенній демократичній правовій державі.

Україна, ставши на шлях розвитку та становлення дійсно суверенної і незалежної країни, неухильно орієнтуючись на визнані світовою спільнотою демократичні та гуманістичні за своїм змістом і спрямованістю міжнародні стандарти, приступила до формування державних інституцій, місцевого самоврядування, системи національного права.

Українська держава стала входити у світове співтовариство як повноправний і рівноправний суб’єкт.

Документи та матеріали представлені на книжковій виставці допоможуть читачеві детально ознайомитися з концептуальними правовими принципами становлення незалежної держави України, розвитком нових демократичних інститутів, формуванням і реалізацією економічної стратегії незалежної держави, входженням її в європейську спільноту.

Самовизначення української нації

Повна самостійність і незалежність є послідовним, логічним завершенням потреб національного розвитку та самовизначення будь-якої народності, яка займає певну територію і володіє достатніми здібностями й енергією розвитку.

 М.Грушевський

Декларація про державний суверенітет України від 16.07.1990 р. // Відом. Верхов. Ради України. – 1990. – № 31. – С. 595-598.

Акт проголошення України від 24.08.1991 р. // Голос України. – 1991. – 29 серп.

Про правонаступництво України: Закон України... 12.09.1991р. № 1543-ХІІ // Відом. Верхов. Ради України. – 1991. –  № 46. – С. 13-22.

Книгін, К. Правове визначення референдуму як форми народовладдя (пробл. теорії і практики) / К.Книгін // Право України. – 2001. – № 11. – С. 28-31.

Книгін, К. Референдум в Україні – головний прояв безпосередньої демократії / К.Книгін // Вісн. Акад. правов. наук України. – 2001. – № 2. – С. 227-232.

Лисенков, С. Про введення у дію результатів Всеукраїнського референдуму / С.Лисенков // Вісн. прокуратури. – 2001. – № 1. – С. 8-11.

Основи демократії. Права людини та їх забезпечення в умовах суспільних змін: навч. посіб. / О.В.Філонов та ін. – К.: Знання, 2006. – 215 с.

Паламарчук, М. Всеукраїнський референдум у політичній системі України / М.Паламарчук // Право України. – 2005. – № 5. – С. 42-44.

Футей, Б. Становлення правової держави: Україна 1991-2001 рр. / Б.Футей – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 288 с.

Футей, Б. Становлення правової держави в Україні 1991-2005 рр. / Б.Футей – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 352 с.

 

Конституція – основне джерело права України

Конституція сучасної цивілізованої держави є… головним інструментом регулювання суспільних відносин.

 Л.Юзьков

Конституція України. Прийнята на 5-й сес. Верхов. Ради України 28 черв. 1996 р.– К., 2006. – 123 с.

Конституція України – основа подальшого розвитку законодавства: зб. наук. праць. – К., 1997. – 318 с.

Костецький, В. Конституція 1996 року – модель Української держави / В.Костецький // Право України. – 2001. – № 8. – С. 16-20.

Костецький, В. Конституційна реформа в Україні: шляхи трансформації політичної системи / В.Костецький – К.: Ін-т законодав. передбачень і правов. експертизи, 2003. – 122 с.

Лінецький, С.В. Конституційне законодавство України: (законодав. акти, комент., офіц. тлумачення) / С.В.Лінецький: У 2 кн. – К.: Атіка, 2004. – Кн. 1. – 488 с.; Кн. 2. – 840 с.

Проблеми реалізації Конституції України: теорія і практика. – К.: А.С.К, 2003. – 648 с.

Тацій, В. Проблеми становлення сучасного конститу-ціоналізму / В.Тацій // Право України. – 2001. – № 6. – С. 3-7.

Державні символи України

«Державні символи – це закріплені в конституційному праві України офіційні знаки (зображення, предмети) чи звукові вираження, які в лаконічній формі виражають одну або декілька ідей політичного та історичного характеру і символізують суверенітет України».

 М.С.Кельман

Конституція України. – К., 2006. – Ст. 20. – С. 9.

Про державний Прапор України: Постанова Верхов. Ради України... 28.01.1992 р. // Офіц. вісн. України. – 2004. – № 35. – С. 42.

 Про державний Герб України: Постанова Верхов. Ради України... 19.02.1992 р. // Відом. Верхов. Ради України. – 1992. – № 40. – С. 13-35.

 Про державний Гімн України: Закон України... 6.03.2003 р. // Відом. Верхов. Ради України. – 2003. – № 24. – С. 602.

Питання щодо використання державних символів України: Указ Президента України... 9.02.2001: (зі змінами, внесеними згідно з Указом Президента... 26.11.2001 р.) // Офіц. вісн. України. – 2001. – № 7. – С. 105.

Про офіційні символи глави держави: Указ Президента України... 29.11.1999 р. // Офіц. вісн. України. – 1999. – № 48. – С. 28-30.

 Про геральдичні знаки – емблеми і прапори центральних органів виконавчої влади України: Указ Президента України... 30.11.2000 р. // Офіц. вісн. України. – 2000. – № 49, ч. 1. – С. 3.

Про День Державного Прапора України: Указ Президента України... 23.09. 2004 р. // Офіц. вісн. України. – 2004. – № 35. – С. 42.

Наруга над державними символами: [кримін. відповідальність] // Кримінальний кодекс України. – К., 2004.– С.234-235.

Баленюк, В.С. Червона калина – Україна: питання української державної символіки / В.С.Баленюк. – Л., 2003. – 71 с.

Герб України – символ віри й надії // Уряд. кур’єр. – 2007. – 5 квіт. – С. 14.

Братко-Кутинський, О.А. Нащадки Святої Трійці: генеза української державної символіки / О.А.Братко-Кутинський. – К.: Білий птах, 1993. – 85 с.

Вівчарик, М.М. Україна: від етносу до нації: навч. посіб. / М.М.Вівчарик. – К.: Вища шк., 2004. – 239 с.

Герасименко, В. Витоки та правила вживання державної символіки України / В.Герасименко // Освіта. – 1996. – Серп. (№ 43/44). – С. 4-5.

Державні символи України // Основи правознавства: навч. посіб. – Л., 2006. – С. 68-72.

Державні символи України // Н.М.Бібік. Зростаймо громадянами: розповідь про Конституцію України: навч. посіб. – К., 2000. – С. 47-53.

Державний Гімн України: популяр. іст. нарис. – К.: Муз. Україна, 2006. – 55 с.

Ковальчук, П. Державні символи України / П.Ковальчук // Позакл. час. – 2005. – Лип. (№ 13/14) – С. 39-40.

Сергійчик, В. Символіка суверенності – синьо-жовта / В.Сергійчик. – К., 1993. – 71 с.

Стецюк, П. Державні символи України: конституційно-правова характеристика / П.Стецюк // Вісн. Конституц. Суду України. – 2004. – № 6. – С. 103-115.

Державний лад незалежної України

Правова держава – це держава конституційна, яка функціонує на підставі закріплення в конституції прав і свобод громадян та на забезпеченні судового захисту індивіда.

 Р.Моль

Савченко, О. Принцип верховенства права – нормативна основа громадського суспільства та правової держави / О.Савченко // Юрид. Україна. – 2006. – № 12. – С. 17-20.

Кравчук, В. Громадські організації в громадянському суспільстві: теоретичні питання / В.Кравчук // Укр. право. – 2003. – № 1. – С. 201-206.

Гудима, Н.В. Громадський контроль в Україні за діяльністю органів державного управління: (правове регулювання) / Н.В.Гудима // Держава і право. – 2007. – Вип. 36. – С. 282-289.

Лациба, М. Державна політика сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні: оцінка рішень: І-ше півріччя 2007 р. / М.Лациба. – К.: УНЦПД, 2007. – 76 с.

Селиванов, В.М. Право і влада суверенної України: методологічні аспекти: моногр. / В.М.Селиванов. – К.: Ін Юре, 2002. – 724 с.

Розвиток демократії в Україні: 2001-2002 рр. – К.: Україна, 2006. – 304 с.

Оніщук, М. Поняття та принципи референдної демократії в Україні: конституційно-правові аспекти / М.Оніщук // Вісн. Конституц. Суду України. – 2007. – № 3. – С. 62-70.

Савчин, М.В. Конституційні засади демократичного ладу та верховенство права / М.В.Савчин // Держава і право. – 2007. – Вип. 35. – С. 179-186.

Скрипнюк, О.В. Соціальна, правова держава в Україні: проблеми теорії і практики: моногр. / О.В.Скрипнюк. – К.: Ін-т держави і права ім.В.М.Корецького, 2000. – 599 с.

Батанов, О.В. Конституційно-правовий статус територіальних громад в Україні: моногр. / О.В.Батанов. – К.: Ін Юре, 2003. – 512 с.

Фіолевський, Д. Судова влада і правоохоронна система в Україні: навч. посіб. / Д.Фіолевський. – К.: Кондор, 2006. – 322 с.

Шатіло, В.А. Інститут президентства в системі державної влади України / В.А.Шатіло. – К.: Укр. центр політ. менедж., 2004. – 159 с.

Демократичні механізми формування відповідальної виконавчої влади в Україні. – К.: УНЦПД, 2003. – 39 с.

Ярмиш, О.Н. Державне будівництво та місцеве самоврядування в Україні: підруч. / О.Н.Ярмиш.– Х.: Нац. ун-т внутр. справ, 2002. – 672 с.

Органи державної влади України / Ред. В.Ф.Погорілко. – К.: Ін-т держави і права ім.В.М.Корецького, 2002. – 592 с.

Кислий, П.С. Народний депутат України: представник влади народу / П.С.Кислий. – К.: К.І.С., 2002. – 98 с.

Лазор О.Д. Територіальна організація влади в Україні: навч. посіб. / О.Д.Лазор. – К.: ДаКор, 2007. – 576 с.

Законодавчий простір України

Закони держави – це специфічні настанови (приписи), які не порушують божественного порядку.

 Тома Аквінський

Скакун О.Ф. Правова система України на правовій карті світу: наук. доп. / О.Ф.Скакун. – Х.: Еспада, 2004. – 96 с.

Господарський кодекс України: чинне законодавство зі змінами та доп. станом на 1 лип. 2006 р. – К.: Вид-во Паливода А.В., 2006. – 192 с.

Житловий кодекс: офіц. текст зі змінами та доп. станом на 20 лип. 2007 р. – К.: Форум, 2007. – 112 с.

Земельний кодекс України з постатейними матеріалами / Ред. В.Г.Гончаренко. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – 416 с.

Кодекс законів про працю України: зі змінами та доп. станом на 20 серп. 2006 р. – К.: Форум, 2006. – 169 с.

Кодекс адміністративного судочинства України: зі змінами та доп. станом на 1 лип. 2006 р. – К.: Вид-во Паливода А.В., 2006. – 116 с.

Кодекс торговельного мореплавства України: зі змінами та доп. станом на 20 січ. 2007 р.– К.: Форум, 2007. – 180 с.

Кримінальний кодекс України: станом на 25 січ. 2006 р. / відп. за вип. С.В.Карплюк. – Х.: Одіссей, 2006. – 480 с.

Кримінально-виконавчий кодекс України: зі змінами та доп. станом на 20 груд. 2007 р.– К.: Форум, 2007. – 164 с.

Кримінально-процесуальний кодекс України: офіц. текст зі змінами та доп. станом на 20 черв. 2007 р.– К.: Форум, 2007. – 318 с.

Лісовий кодекс України. Кодекс України про надра. Водний кодекс України. Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища»: [зб.]. – К.: Юрінком Інтер, 2006. – 273 с.

Митний кодекс України: офіц. текст зі змінами та доп. станом на 20 лют. 2006 р. – К.: Форум, 2006. – 269 с.

Сімейний кодекс України: зі змінами та доп. станом на 20 верес. 2006 р. – К.: Форум, 2006. – 116 с.

Цивільний кодекс України: станом на 15 серп. 2006 р. – Х.: Одіссей, 2006. – 424 с.

Цивільний процесуальний кодекс України: офіц. текст зі змінами та доп. станом на 20 черв. 2006 р.– К.: Форум, 2006. – 217 с.

Трансформація національної економіки

Формування в Україні економічної системи узгодженого вільного підприємництва обіцяє бути ефективним. При цьому слід пам’ятати, що жодну з ефективних моделей ринкової економіки, які існують в інших країнах, не можна автоматично переносити на український грунт.

   З.Ватаманюк

Захарченко, В.І. Трансформаційні процеси у промислових територіальних системах України / В.І.Захарченко. – Вінниця: Гіпаніс, 2004. – 123 с.

Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи) / ред. В.М. Геєць. – К.: Логос, 1999. – 500 с.

Системна трансформація економіки: історико-методо-логічний аспект: моногр. – Вінниця: О. Власюк, 2005. – 208 с.

Заболоцький, Б.Ф. Перехідна економіка: посіб. / Б.Ф.Заболоцький. – К.: Акад., 2004. – 512 с.

Селезньов, В.В. Основи ринкової економіки України: Влада; Право; Підприємництво; Фінанси; Податки; Маркетинг; Менеджмент; Торгівля; Реклама: посіб. / В.В.Селезньов. – К.: А.С.К., 2006. – 688 с.

Виноградська, А.М. Основи підприємництва: навч. посіб. – К.: Кондор, 2005. – 544 с.

Розвиток підприємництва в Україні / голова авт. кол. П.Гайдуцький. – К.: Нора-Друк, 2003. – 248 с.

Інституційні засади формування економічної системи України: теорія та практика / ред. З.Ватаманюк. – Л.: Новий Світ-2000, 2005. – 648 с.

Денисюк, О.М. Становлення багатоукладної економіки та раціоналізація структури власності в Україні / О.М.Денисюк.– Вінниця: Кн.-Вега, 2005. – 312 с.

Сало, І.В. Формування і розвиток державності, економіки та науки України / І.В.Сало. – Суми: Козац. вал, 2003. – 544 с.

Гакаленко, Т.М. Трансформаційні процеси як фактор низького рівня добробуту населення України / Т.М.Гакаленко // Наукові записки НаУКМА. Серія: Економічні науки. – 2005. – Т. 44. – С. 26-31.

Грищенко, І. Особливості трансформаційних змін в економіці України / І.Грищенко // Підприємництво, господарство і право. – 2007. – № 3. – С. 149-152.

Матвієнко, П.В. Аналіз трансформаційних процесів в Україні / П.В.Матвієнко// Економіка та держава. – 2007. – № 2. – С. 55-59.

Україна на міжнародній арені

   Інтеграція України в структурі світового господарства виступає стратегічно важливим напрямом реформування й розвитку української економіки. Вона найтіснішим чином пов’язана із завданням кардинальної технологічної модернізації та досягнення високого рівня міжнародної конкурентоспроможності, без чого неможливо забезпечити для України гідне місце в системі світової та європейської економіки.

 В.Р.Сіденко

Україна на шляху до Європи / ред. Л.Хоффманн, Ф.Мьоллерс. – К.: Фенікс, 2001. – 343 с.

Україна на шляху до Європи / упоряд. В.І.Шкляр. – К.: Етнос, 2006. – 496 с.

Україна та міжнародні організації: інформ.-довід. вид. / Н.В.Голуб, П.А.Клімкін. – К.: Кондор, 2003. – 212 с.

Макуха, С.М. Україна в міжнародних економічних відносинах в умовах глобалізації / С.М. Макуха. – Х.: Легас, 2003. – 352 с.

Антонович, М. Україна в міжнародній системі захисту прав людини: моногр. / М.Антонович. – К.: КМ Акад., 2000. – 262 с.

Україна в процесах міжнародної інтеграції / ред. В.Р.Сіденко. – Х.: Форт, 2003. – 280 с.

Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть: навч. посіб. для студ. вузів / ред. С.В.Головко. – К.: Либідь, 2002. – 470 с.

Європейська інтеграція України: Політико-правові проблеми: моногр./ ред. В.П.Горбатенко. – К.: Юрид. думка, 2005. – 332 с.

Лук’яненко, Д. Г. Економічна інтеграція і глобальні проблеми сучасності: навч. посіб. / Д.Г.Лук’яненко. – К.: КНЕУ, 2005. – 204 с.

Пекна, Г.Б. Економічна інтеграція України до країн ЄС з позиції національної економічної безпеки / Г.Б. Пекна // Стратегія розвитку України. – К.: Кн. вид-во НАУ, 2006. – № 2-4.

Чувардинський, О.Г. Сучасні проблеми розвитку торговельно-інвестиційного співробітництва України і країн–членів Європейського Союзу / О.Г.Чувардинський // Економіка та держава. – 2007. – № 2. – С. 13-15.

К.Осадчук,

зав. відділу літератури та  інформації з питань економіки і права


Козацтво: лицарський орден України

Українське козацтво – складне і багатогранне явище. Про козаків і козацтво написано багато праць – художніх і наукових, великого і малого формату, про них згадували середньовічні хроніки і літописи, вони оспівані у народних піснях і думах. Згадки про героїчну козацьку добу зберегли для нащадків численні пам’ятки історії і культури. Козацтву належить особливе місце в історії України ХVІ-ХVІІІ ст. Воно визначене тим, що в часи пробудження українського народу та виборювання ним свободи й незалежності виступило провідною силою визвольних змагань, навколо якої згуртувалися інші верстви і групи суспільства. Феномен козацтва як історичного явища полягав у тому, що вперше в історії не тільки України, а й Європи державотворча функція перейшла до рук стану, який не складав собою верхівки тогочасного традиційного суспільства. Через призму діяльності козацтва, його політичну культуру переломлювалися всі життєво важливі аспекти існування українського народу – соціальні, економічні, політичні, духовні.

Однак цьому передувало понад століття напруженої внутрішньої еволюції козацької спільноти, коли вона з громади вояків-уходників перетворювалася на представника національних інтересів. Саме цьому періоду, першим ста рокам існування козацтва, присвячена книжково-ілюстративна виставка з циклу заходів «Козацтво як український феномен», розроблених на виконання «Національної програми відродження та розвитку українського козацтва на 2007-2012 рр. ».

У запорожців було чимало попередників і сучасників у різних світу, які багато в чому нагадували їх. Спираючись на загальновідомий матеріал про життя, звичаї, традиції козаків, ми зробили спробу порівняти їх з аналогічними явищами всесвітньо-історичного процесу.

Козацтво – це своєрідний прояв військово-лицарської культури середньовічної Європи, який своїм корінням сягає сивої давнини. Збереглося чимало історичних свідчень, що запорожці називали себе лицарством. Як історичне явище, лицарство змінювалося в часі і просторі. Тобто, за 1500 років середньовічної історії Європи розвиток його пройшов кілька етапів і в кожній країні набував своєрідних форм. Запорізьке козацтво за своїм походженням, розташуванням поблизу рубежу ворогів своїх і християнства і за особливими формами свого устрою являло собою рід військового братства, яке можна порівняти з католицьким чернечо-рицарським Орденом. З лицарством Європи козацтво зв’язують сімейно-родинний принцип організації братства; морально-етичний лицарський кодекс поведінки; інститут кобзарів-труверів; специфічне ставлення до жінки; релігійність; культ Діви Марії Покрови. Давніми елементами лицарської культури, що сягають корінням у ІV-ІІІ тисячоліття до н. е. і простежуються також у козаків, є культ меча (шаблі), коня, червоного кольору, перевертні, характерники-берсеркри і т. ін. Відлуння глибокої давнини бачимо у багатьох внутрішніх законах і звичаях козацької спільноти.

Запорізьке лицарське братство, ті засади, на яких воно діяло, мало великий вплив на формування української нації. Січ була своєрідною «лабораторією» козацької демократії не тільки для України, а й для усієї Східної Європи.

Середньовічна Європа: погляд у вир віків

 

 Поява нового – чи не цього найбільш

за все шукає наш дух у минулому!

 Й.Хензінга

Блок, М. Феодальне суспільство: [класична праця світової науки про історію середньовічної Європи] / М.Блок. – К.: ВД «Всесвіт», 2002. – 528 с.

Вандич, П. Ціна свободи: історія Центрально-Східної Європи від Середньовіччя до сьогодення / П.Вандич. – К.: Критика, 2004. – 463 с.

Дейвіс, Н. Європа: Історія / Н.Дейвіс. – К.: Освіта, 2001. – 1463 с.

Кардини, Ф. Истоки средневекового рыцарства / Ф.Кардини. – М.: Прогресс, 1987. – 367с.

Косенко, Л. Вільні військові спільноти у світовій історії // Козаки: Лицарський орден України: Факти. Міфи. Коментарі / Л.Косенко. – Х., 2007. – С. 9-42.

Сушинський, Б. Всесвітня історія лицарства: наук.-літ. вид. / Б.Сушинський. – О.: ВД «ЯВФ», 2005. – 635 с.

Тайны, скрытые забралом: энцикл. путеводитель по истории рыцарства / ред. Л.Голева. – М.: Современник, 2002. – 416 с.

Хейзинга, Й. Осень Средневековья: [дослідж.] / Й.Хейзинга. – М.: Наука, 1988. – 540 с.

Україна і Європейський світ Середньовіччя

Україна силою свого географічного і геополітичного становища перебувала під перехресними впливами азійсько-кочового, орієнтально-візантійського та європейського світів, по-різному інтегруючи впливи кожного з них. І все ж вирішальним вектором її соціокультурної і політичної орієнтації була Європейська цивілізація.

 Н.Яковенко

Боротьба Південно-Західної Русі і України проти експансії Ватикану та унії (Х - поч. ХVІІ ст.): зб. док. і матеріалів / упоряд. Є.А.Гринів. – К.: Наук. думка, 1988. – 288 с.

Війни і мир, або «Українці – поляки: брати/вороги, сусіди…» / ред. Л.Івшина. – К.: Факт, 2004. – 560 с.

Ілюстрована енциклопедія України: в 3 т. / авт. тексту О.Кучерук. – К.: Спалах, 2004. – Т. 1: Від найдавнішого часу до кінця ХVІІІ ст. – 216 с.: іл.

Наливайко, Д. Очима Заходу: рецепція України в Західній Європі ХІ-ХVІІІ ст. / Д.Наливайко. – К.: Основи, 1998. – 578 с.

Русина, О. Україна під татарами і Литвою: [про одну з найменш висвітл. епох укр. історії – часові од Батиєвої навали (1239-1241 рр.) до Люблінського сейму (1569р.)] / О.Русина. – К.: Альтернативи, 1998. – 320 с.

Сушинський, Б. Всесвітня козацька енциклопедія: ХV – початку ХХІ століть / Б.Сушинський. – О.: ВД «ЯВФ», 2007. – 570 с.

Терещенко, Ю. Україна і європейський світ: Нариси історії від утворення Старокиївської держави до кінця ХVІ ст. / Ю.Терещенко. – К.: Перун, 1996. – 496 с.

Фігурний, Ю. Паралелі між культурою козаків та пізньосередньовічного лицарства Західної Європи // Історичні витоки військової культури українського козацтва / Ю.Фігурний. – К., 1997. – С. 100-106.

Яковенко, Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України. – вид. 2-е, перероб. та розшир. / Н.Яковенко. – К.: Критика, 2005. – 582 с.

Лицарі Дикого поля: Степ та Воля – козацька доля

… поява козаків – це свого роду компроміс із Полем, де саме життя витворило буферну смугу, на якій поєдналися навички виживання в Полі з орієнтацією на цінності осілого світу…

 Н.Яковенко

Балушок, В. Україна флібустьєрська?: [про укр. козацтво як феномен порубіжних соціумів, до яких належали флібустьєрські «республіки» та «берегові братства»] / В.Балушок // Наука і сусп-во. – 2004. – № 3/4. – С. 37-41.

Бантыш-Каменский, Д. История Малой России от водворения славян в сей стране до уничтожения гетьманства / Д.Бантыш-Каменский. – К.: Час, 1993. – 656 с.: ил.

Боєчко, В. Роль порубіжних територій у процесі ґенезису козацтва / В.Боєчко, А.Чабан // Укр. іст. журн. – 1999. – № 2. – С. 48-62.

Вілінов, Ю. Хортиця – острів у філіграні епох і шляхів / Ю.Вілінов. – Запоріжжя: Поліграф, 2005. – 208 с.

Вілсон, Е. Козаки: оборонці Дикого поля, оборонці віри // Українці: Несподівана нація / Е.Вілсон. – К., 2004. – С. 102-123.

Залізняк, Л. Про козаків, аріїв та їхню прабатьківщину / Л.Залізняк // Старожитності. – 1992. – № 5. – С. 1-3.

Залізняк, Л. Українське лицарство княжої доби та козацьких часів // Нариси стародавньої історії України / Л.Залізняк. – К., 1994. – С. 180-188.

Залізняк, Л. Чи були запорожці європейським лицарством? / Л.Залізняк // Старожитності. – 1991. – № 4. – С. 9.

Історія українського козацтва: нариси: У 2-х т. / ред. В.Смолій. – К.: ВД «Києво-Могилян. акад.», 2006-2007. – Т. 1-2. Лицарський орден України: Факти. Міфи. Коментарі / Л.Косенко. – Х., 2007. – С. 43-58.

Леп’явко, С. Обози на південь, або Польсько-українські відносини в світлі теорії Великого Кордону / С.Леп’явко // Війни і мир, або «Українці – поляки: брати/вороги, сусіди…» – К., 2004. – С. 29-39.

Моця, О. Дружинники – козаки – лицарі [про пробл. тотожності західноєвроп. лицарства й соц. структур у Східній Європі епохи Середньовіччя] / О.Моця //Археологія. – 2004. – № 1. – С. 99-110.

Стороженко, І. Перша Запорозька (Базавлуцька) Січ кінця ХVІ – першої пол. ХVІІ ст. / І.Стороженко // Київ. старовина. – 2005. – № 1. – С. 35-59.

Сушинський, Б. Всесвітня історія лицарства / Б.Сушинський. – О., 2005. – 634 с. – Із змісту: [Лицарство України]. – С. 360-560.

Українське козацтво: мала енциклопедія. – К.: Ґенеза, Запоріжжя: Прем’єр, 2002. – 568 с.: іл.

Фігурний, Ю. Історичні витоки українського лицарства: нариси про зародження і розвиток козацької традиційної культури та національне військове мистецтво в українознавчому вимірі / Ю.Фігурний. – К.: Стилос, 2004. – 308 с.

Шудря, М. За тридев’ять земель…(Запоріжжя і Мальтійський орден) // Запорожці: до історії козацької культури / М.Шудря. – К., 1993. – С. 242-252.

Яковлєва, Н. Перші сто літ козаччини / Н.Яковлєва // Ґенеза. – 1994. – № 2. – С. 108-119.

Світ Запорізький та його цінності

Запорізька Січ – суто українська модель середньовічного лицарського Ордену, в якій войовничість народу й потреби самозахисту найідеальніше поєднувалися з його жертовною волелюбністю і природним аристократизмом духу.

 Б.Сушинський

Апанович, О. Козацькі літописці: [про Самовидця – Романа Ракушку-Романовського, Самійла Величка, Григорія Грабянку] / О.Апанович // Неопалима купина. – 1995. – № 5/6. – С. 171-186.

Артюх, Л. Хліб та вода – козацька їда: [про традиц. харчування козаків] / Л.Артюх // Укр. світ. – 1993. – № 3. – С. 18-19.

Балушок, В. Ініціації Запорізьких козаків [про обрядов-ість запорожців] / В.Балушок // Слово і час. – 1994. – № 6.– С. 69-76.

Бадьо, О. Традиція українського бойового мистецтва / О.Бадьо // Укр. світ. – 1996. – № 1/3. – С. 18.

Гайдук, С. Козацькі двобої на лицарських традиціях: [про козац. бойове мистец., що охоплювало і пісню, і молитву, і своєрідний лицарський кодекс честі] / С.Гайдук // Берегиня. – 2007. – № 2. – С. 20-24.

Голобуцький, В. Запорізьке козацт


Кращі виставки 2007 року

  1. Частина 1
  2. Частина 2

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше