ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїКнижкових виставок Сузір’я
Кращі виставки року
Вип. 7

Версія для друку

ВІННИЦЬКА ОБЛАСНА УНІВЕРСАЛЬНА НАУКОВА

БІБЛІОТЕКА ім.К.А.ТІМІРЯЗЄВА

 

  

 

Книжкових виставок Сузір’я

 

Кращі виставки року

 

Вип. 7

Методичні рекомендації бібліотекам

 

 

 

 

 

 

 

Вінниця, 2007


Говорити про книгу завжди прекрасно…

 Оформлення і організація книжкової виставки – це завжди натхнення і творчість бібліотекаря, культурна подія, яка одночасно несе людям пізнання, інформацію та дає естетичне задоволення. Саме такі виставки представлені у методичних матеріалах ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва «Кращі виставки: рік 2006». Книжкові виставки, що увійшли до даного видання – це не просто стелаж з гарно оформленою назвою і рядами бібліотечних документів відповідної тематики, а продумана, свідомо вибудувана концепція, в якій кожен елемент працює на поставлені завдання.

Книжково-ілюстративна виставка «І горів, і яснів, і страждав, і трудився для свого народу» презентує важливу культурну подію 2006 року в Україні, 150-ту річницю від дня народження Івана Франка. Головна мета авторської виставки – якомога повніше представити документи з фондів ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва, присвячені життю і творчості Каменяра, які обґрунтовано розкривають його літературний, філософський талант. Цю виставку з точки зору фахівця сміло можна назвати високопрофесійною, а з точки зору бібліотечної науки – академічною. Загалом дана тематична виставка задовольнить потреби і читача, що тільки відкриває для себе творчість Івана Яковича Франка, і смаки читача-франкініста.

Наступна виставка теж ювілейна, присвячена вона 10-й річниці Конституції України. В шести розділах виставки «Основний закон України у світовому конституційному процесі» представлено 51 документ. Бібліотечними фахівцями дана документна інформація може бути використана як ресурсна база не тільки для оформлення виставок у своїх книгозбірнях, а й для виконання довідок та підготовки виступів. Адже матеріали, репрезентовані виставкою, на сьогодні є одними з найактуальнішими в плані становлення та розвитку України як демократичної європейської держави та в світлі проведення в країні конституційної реформи.

Кожен рік працівники відділу літератури та інформації з питань сільського господарства організовують 12-15 розгорнутих тематичних виставок. Одна з книжкових виставок, що привернула увагу користувачів відділу у 2006 році, увійшла до цього видання і має назву «Село – оберіг держави». Сільському бібліотекарю кожен розділ даної виставки може слугувати базою для організації окремої виставки, перегляду.

Українська держава одним із пріоритетів свого розвитку визначила інтеграцію в європейське співтовариство. Бібліотечні фахівці ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва не можуть стояти осторонь тих процесів, що відбуваються у суспільстві. Підтримуючи роботу центру євроінформації в напрямку поінформованості мешканців територіальної громади, майже кожен відділ книгозбірні у 2006 році в рамках відзначення «Дня Європи » провів відповідний захід.

Жан Моне, один із батьків – засновників єдиної Європи, у своїй книзі «Мемуари» описав всі перипетії створення Європейського Союзу і зробив такий висновок: «Коли б можна було почати все спочатку, я б почав з культури…». Тому звичайно, ми просто не могли не включити до нашого видання книжкову виставку «Перлини європейської архітектури», адже, щоб відкрити і пізнати архітектурні пам’ятки, не потрібно багато зусиль. Окрім того, для пізнання даної теми авторка виставки представляє не тільки книги, журнали і мистецькі альбоми, а й пропонує заглянути на сайти Інтернет-мережі.

Тематичні виставки можуть вибудовуватися з використанням метода діалогу. Мається на увазі діалог бібліотекаря і читача, читача один з одним і діалог різних (інколи протилежних) поглядів, уявлень, підходів, відображених в документах і, відповідно, у змісті експозиції. Так Матліна С.Г., узагальнюючи досвід російських бібліотек, описує виставку-діалог: «Її структура носить проблемно-ситуаційний характер і покликана максимально активізувати читацьку діяльність.» Саме до різновидностей експозицій діалогового характеру відноситься виставка – питання «Цивілізація: розвиток чи самознищення?». Композиційно виставка сконструйована як дискусія: одні документи представляють позитивні відгуки про дане явище, а інші – негативні, тобто, між собою дискутують експоновані видання. За допомогою матеріалів, представлених на цій бібліотечній виставці, читач має змогу, вивчивши думку різних авторів та альтернативних поглядів, виробити свою власну позицію щодо питання людської цивілізації та техногенних катастроф.

Авторські виставки, що протягом 1999-2006 років репрезентовані у всіх випусках «Кращі виставки року», це своєрідна «подорож по Сузір’ях Книжкового Всесвіту «Тіміряізєвки», яку може здійснити кожна зацікавлена особа, але звичайно, започатковуючи цю серію ми орієнтувалися та і орієнтуємося на своїх колег по бібліотечній гільдії.

  Тетяна Марченко,

зав. відділу науково-методичної  роботи та інновацій у бібліотечній справі


I горiв, i яснiв, i страждав, i трудився для свого народу

 

Як я люблю тебе, мій рідний краю,

Як я люблю красу твою, твій люд.

Як гаряче молюся і бажаю

Для твого щастя свій віддати труд.

 І.Франко

В минулому 2006 році вся світова громадськість нашої планети широко відзначала ювілей Івана Франка, що від імені мільйонів сказав:

І всі ми вірили, що своїми руками

Розіб’ємо скалу, роздробимо граніт,

Що кров’ю власною і власними кістками

Твердий змуруємо гостинець і за нами

Прийде нове життя, добро нове у світ.

Належне пошанування творчих набутків геніального поета, прозаїка, драматурга, літературознавця, публіциста, фольклориста, перекладача й видатного вченого, котрий залишив по собі понад 100 томів художньої, наукової та особливо багато епістолярної спадщини, відбулось і в стінах обласної наукової універсальної бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва.

В контексті ювілейних заходів, протягом року у відділі літератури та інформації з гуманітарних наук функціонувала книжково-ілюстративна виставка «І горів, і яснів, і страждав, і трудився для свого народу». По мірі надходження поповнювалась новими книгами, матеріалами часописів, присвяченими 150-літтю від дня народження Івана Франка.

Гірко розуміти, що так і не отримали читачі обіцяні державою тритомник «Літопис життя і творчості Івана Франка», 3 додаткові томи до Зібрання творів у 50 томах. Із запланованого видання п’яти томів «Франківської енциклопедії» (2001-2008) також немає жодного.

Ми мали змогу представити читачам лише 50-томне академічне видання, яке, звісно, не вміщує усього того, що він створив. В опублікованому в радянський час зібранні свідомо оминули низку Франкових праць, де він гостро і послідовно ставив українське національне питання. Деякі з них у наш час уже з’явились в «Мозаїці» (К., 2002) і читачі можуть познайомитись з поетичними перлинами «Моя любов», «Не пора», «Ляхам», «Розвивайся ти, високий дубе» з циклу «Україна». Національна тематика проходить також через вірші із інших циклів та збірок – «Excelsior», «Поклони», «Гімни і пародії», поеми «Іван Вишенський», «Мойсей».

Обсяг створеного Франком дивує і захоплює. Виставка відтворює лише частину колосальної художньої і наукової спадщини. За 40 років він написав близько 6 тис. праць найрізноманітніших жанрів.

Його геній в усій своїй багатогранності відбився в чарівному дзеркалі поетичного слова. Саме з неї він розпочав свій творчий шлях і нею-таки закінчив.

У малій прозі Іван Франко створив 115 творів, серед яких оповідання, новели, образки, ескізи. У прозі великій його перу належать 10 романів і повістей.

Франко і як перекладач не має собі рівних. Кілька томів перекладів та переспівів з багатьох літератур світу – до уваги читачів. Крім того, цінні літературно-критичні та фольклорні праці, особливо з мовознавства, філософії, історії, політології. І навіть такі, в яких ґрунтовно постають економічні питання.

Наукове осмислення багатогранної і багатожанрової художньої спадщини І.Франка пропонує українська літературознавча думка.

Новітнє франкознавство представлено іменами М.Возняка, Я.Мельник, Т.Гундарової. Франкіана Р.Горака – письменника і директора музею І.Франка у Львові – то, взагалі, явище унікальне в історичному життєписі видатних людей. Ми маємо змогу презентувати читачам один із томів шеститомника Р.Горака, Я.Гнатіва під назвою «Не пора» (Л., 2005).

Знайомлячись з маловідомими фактами з життя письменника, чималою кількістю оцінок і трактувань його місця і ролі в національній і світовій культурі, читач відкриє для себе Івана Франка досі незнаного, справжнього, з його сумнівами і протиріччями.

На часі – необхідність вивчення доробку письменника, популяризації його спадщини. Знаємо ми нашого класика надто поверхово. Прочитаймо того Франка, від якого нас так довго відлучали, відкинувши радянський ідеологічний глянець.

Потребує поглибленого вивчення Франкова мова. Запрошуємо Вас ще і ще раз звернутися до його творчості і розвіяти міф, що мова класика перенасичена галицизмами. Вона глибоко українська, і галицькі вкраплення тільки збагачують її.

І сам Іван Франко був насамперед великим українцем. Усе, що мав, віддав для одної ідеї, і горів, і яснів, і страждав, і боровся за неї, тобто за Соборну Україну. Тому звучать як заповіт рядки:

Не пора, не пора, не пора

В рідну хату вносити роздор!

Най пропаде незгоди проклята мара!

Під України єднаймось прапор!

 Є така країна Франкiана

 Свята святих землі цієї,

Що у франковій стороні.

 М.Рильський

Бонь В. Літературно-меморіальний музей Івана Франка. – Л.: Кн.-журн. вид-во, 1956. – 72с.

Бонь В. Стежка Івана Франка. Фотопутівник по худож.-мемор. комплексу. – Л.: Каменяр, 1984. – 64 с.

Василашко І. Іван Франко в Чернівцях // Спогади про Івана Франка: Зб. / Упоряд. О.Дей. – К.: Дніпро, 1981. – 413с.

Видатні письменники у Києві // Нариси з історії Києва / За ред. Т.Кіщук. – К.: Генеза, 2002. – С. 194-195.

Грицюта М. Київ у житті та діяльності Франка // Іван Франко – майстер слова і дослідник літератури. До 125-річчя від дня народж.: Зб. / За. ред. М.Т.Яценко. – К.: Наук. думка, 1981. – С. 217-239.

Ільницький М. Слідами Івана Франка на Бойківщині // Дзвін. – 2005. – № 1. – С. 125-127.

Мельничук Я. Місто Станіслав у житті і творчості Івана Франка // Укр. літературознавство. Міжвід. респ. зб. – Л.: Вид-во Львів. ун-ту, 1970. – Вип. 11. – С. 67-72.

Музей Івана Франка у рідному селі. Путівник / Упоряд.: В.Бонь, М.Кривко. – Л.: Каменяр, 1970. – 94 с.

Сімович В. Іван Франко в Чернівцях // Іван Франко у спогадах сучасників. – Л.: Каменяр, 1972. – С. 253-256.

Филипчак І. Іван Франко в Самборі // Іван Франко у спогадах сучасників. – Л.: Каменяр, 1972. – С. 201-202.

Шляхами Івана Франка на Україні: Путівник / Упоряд. М.Мороз. – Л.: Каменяр, 1982. – 127 с.

Унiверсуми Iвана Франка

 

Іван Франко незрівнянний за своєю багатогранністю і могутнім інтелектом.

Навіть серед найбільших умів людства. Автор майже шести тисяч творів, великий письменник і поет, драматург шекспірівського закрою, критик і дослідник літе-ратури, історик і філософ, фоль-клорист і етнограф, соціолог і економіст, він був першорядним публіцистом, журналістом, видав-цем, одним з головних діячів в україн-ському поетичному житті остан-ньої чверті ХІХ століття.

 М.Рильський

Бернштейн М. Франко і Шевченко: Спостереження над шевченкознавчою спадщиною І.Я.Франка. – К.: Дніпро, 1984. – 268 с.

Гвоздовський В. Утвердження національної ідеї в суспільно-політичних поглядах Івана Франка // Визвольн. шлях. – 2002. – № 7. – С. 78-85.

Грабович Г. Триптих про Франка: Іван Франко й Адам Міцкевич. Вождівство і роздвоєння: «валендродизм» Франка. Франко і пророцтво // Г.Грабович. Тексти й маски. – К.: Критика, 2005. – С. 87-152.

Денисюк І. Речник національної ідеї. До 150-ліття від дня народж. Великого Каменяра // Дзвін. – 2006. – № 8. – С. 103-111.

Дорофтей О. Маловідома стаття Івана Франка про слов’янофільські рухи. До 150-річчя від дня народж. Івана Франка // Визвольн. шлях. – 2006. – № 2. – С. 48-53.

Злупко С. Іван Франко – економіст. – Л.: Слово, 1992. – 208 с.

Злупко С. Наука і наукознавство у творчості І.Франка / Вісник НАН України. – 2006. – № 8. – С. 41-49.

З перекладів Івана Франка: Сапфо. В.Шекспір. Г.Гейне. Г.Келлер. До 150-річчя від дня народж. І.Франка // Всесвіт. – 2006. – № 7-8. – С. 3-5.

Ільницький М. Біля джерел наукового франкознавства. До 150-ліття від дня народж. Великого Каменяра // Дзвін. – 2006. – № 2. – С. 127-129.

Колеса Ф. Іван Франко. До 150-ліття від дня народж. Великого Каменяра // Дзвін. – 2006. – № 8. – С. 84-102.

Мазепа В. Історіософські ідеї Івана Франка // Київ. старовина. – 2000. – № 1. – С. 62-72.

Мазепа В. Культуроцентризм світогляду Івана Франка. – К.: ПАРАПАН, 2004. – 231 с.

Мушкудіані О. Грузиніана Франкової бібліотеки // Вітчизна. – 2006. – № 7-8. – С. 135-140.

Наєнко М. Поезія Івана Франка: модерний дискурс // Дніпро. – 2006. – № 7-8. – С. 80-98.

Наєнко М. Іван Франко: тяжіння до модернізму. – К.: Академвидав, 2006. – 96 с.

Народні пісні з батьківщини Івана Франка / Упоряд. В.Сокіл. – Л.: Каменяр, 2003. – 407 с.

Панько Т.І. Мова і нація в естетичній концепції І.Франка. – Л.: Світ. – 192 с.

Содомора А. Іван Франко – поет болю й спротиву: діалог з античністю / До 150-ліття Великого Каменяра // Дзвін. – 2006. – № 7. – С. 126-139.

Смаль В. Педагогічні ідеї Івана Франка. – К.: Рад. шк., 1964. – 186 с.

Тихолаз Н. Персоніфіковані абстракції в мітосвіті Івана Франка / Визвольн. шлях. – 2006. – № 7-8. – С. 30-46.

Франко І. Вибрані суспільно-політичні і філософські твори. – К.: Політ. л-ра УРСР, 1956. – 499 с.

Франко І. Земле, моя всеплодющая мати... – К.: Веселка, 2000. – 398 с.

Франко І. Мозаїка: Із творів, що не увійшли до Зібр. тв. у 50 т. / Упоряд. З.Франко. – Л.: Каменяр, 2002. – 432 с.

Франко І. Педагогічні статті і висловлювання. – К.: Рад. шк., 1960. – 298 с.

Франко І. Твори в 2-х томах / Передм. П.Колесника. – К.: Дніпро, 1981. – Т. 1. Поезія. – 533 с.; Т. 2. Оповідання. – 495 с.

Франко І. Сотворення світу / Передм. В.Погрібняка. – К.: Обереги, 2004. – 160 с.

Франко І. Успіхи панславізму // Визвольн. шлях. – 2006. – № 2. – С. 53-73.

Франко І. Фольклористичні та літературно-критичні праці / Твори у 50 т. – К.: Наук. думка, 1985. – Т. 43. – 477 с.

Франко І. Шевченкознавчі студії / Упоряд. М.Гнатюк. – Л.: Світ, 2005. – 472 с.

Франко І. Економічні праці. Твори у 50 т. – К.: Наук. думка, 1985. – Т. 43. – 763 с.

Франко І. Історичні праці (1883-1890). Твори у 50 т. – К.: Наук. думка, 1985. – Т. 46. – 670 с.

Франкознавчі студії. Зб. наук. праць в 2-х т. / За ред. Є.Пшеничного. – Дрогобич: Вимір, 2001. – Т. 1. – 256 с.; Т. 2. – 206 с.

Якимович Б. Книга, просвіта, нація. Видавн. діяльн. Івана Франка у 70-80 роках ХІХ ст. – Л.: Ін-т українознавства НАН України. – 1996. – 307 с.

З яким же запалом я йшов до бою

Мій поклик: праця, щастя і свобода.

Я є мужик, пролог, не епілог.

І.Франко

 

Що в моїй пісні біль і жаль, і туга –

То лиш тому, що склалось так життя.

І.Франко

 

Автобіографія Івана Франка з його листа до Драгоманова // Франко І. Твори в 20 т. – К.: Худож. л-ра, 1955. – Т. 1. – С. 11-21.

Басс І., Іван Франко. Життєв. і творч. шлях. – К.: Наук. думка, 1983. – 454 с.

Голобородько Я. Мегазірка української меритократії. До 150-річчя від дня народж. І.Франка // Вісник НАН України. – 2006. – № 8. – С. 34-41.

Горак Р. Нема Франка у Києві, нема... // Дзвін. – 2001. – № 5-6. – С. 149-157.

Горак Р. Удар. До 150-ліття Великого Каменяра // Дзвін. – 2006. – № 4. – С. 136-145; № 5-6. – С. 133-145.

Грицак Я. Дух, що тіло рве до бою. Спроба політич. портр. Івана Франка. – Л.: Каменяр, 1990. – 177 с.

Грінченко М. Про Івана Франка // Іван Франко у спогадах сучасників. – Л.: Каменяр, 1972. – Кн. 2. – С. 107-210.

Дей О. Іван Франко. Життя і діяльність. – К.: Худож. л-ра, 1981. – 353 с.

Зленко Г. Орел з паламаними крилами. До 150-річчя від дня народж. І.Франка // Наук. світ. – 2006. – № 8. – С. 14-17.

Лехман Т. Маловідомі спогади про Франка // Дзвін. – 2001. – № 8. – С. 154-155.

Луців Л. Іван Франко – борець за національну і соціяльну справедливість. – Нью-Йорк: Свобода, 1968. – 654 с.

Мельник Я. І остання часть дороги... Іван Франко в 1914-1916 рр. – Л.: Ін-т українознавства НАН України, 1995. – 72 с.

Околитенко Н. «Я люблю йти лише у ряді...» До 150-ліття від дня народж. Івана Франка // Жінка. – 2006. – № 8. – С. 6-7.

Паранюк Є. «Мій стрийко – Іван Франко» // Берегиня. – 2002. – № 1. – С. 77-82.

Реєнт О. «Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими, а українцями...» До 150-річчя від дня народж. І.Франка // Історія в шк. – 2006. – № 10. – С. 1-5.

Франко І. Історія моєї хвороби // Дзвін. – 2006. – № 5-6. – С. 146-147.

Франко Т. Про батька. – К.: Худож. л-ра, 1964. – 222 с. 

 Твоя любов пiднiме мя на крилах

 Жіноче серце! Чи ти лід студений,

Чи запашний, чудовий цвіт весни?

Чи світло місяця? Огонь страшенний,

Що нищить все?

І.Франко

Басс І. Дві подорожі до Києва. Одруження з Ольгою Хорунжинською // Іван Франко. Біогр. – К.: Наук. думка, 1966. – С. 143-149.

Бондар Л. «Кохання без тями» (Штрихи до лірич. портр. Ольги Рошкевич у зб. І.Франка «Із днів журби» ) // Сл. і час. – 2006. – № 8. – С. 32-39.

Верес Г. Франкова Беатріче // І.Франко. Не спитавши броду. Повість. – К.: Наук. думка, 1966. – С. 223-231.

Житецький Г. Одруження І.Я.Франка // Спогади про Івана Франка. – К.: Худож л-ра, 1981. – С. 153-155.

Ібраєв Б. Трагічне кохання Каменяра. Іван Франко: маловідомі сторінки життя // Робітн. газ. – 1999. – 16 груд. – С. 4.

Листування Івана Франка з Ольгою Рошкевич / Упоряд. М.Возняк // Іван Франко. Ст. і матеріали. – Л.: Львів. ун-т, 1956. – C. 5-131.

Рошкевич М. Спогади про Івана Франка // Спогади про Івана Франка. – К.: Худож л-ра, 1981. – С. 80-98.

Сильвестеров Ю. Хронически влюблённый // Караван историй. – 2006. – № 7. – С. 142-153.  

 ...В великiм людським храмi

хтось добрим словом i мене згадає

Світанок його життя починався біля маленького вогню закуреної батьківської кузні, а висо-кий життєвий захід цієї людини догоряв у променях європейської слави.

О.Гончар

Бонь В. Літературно-меморіальний музей І.Франка у Львові. – Л.: Кн.-журн. вид-во, 1956. – 69 с.

Бажан М. Вогонь в одежі слова (Про І.Франка) // М.Бажан. Твори в 4-х т. – К.: Худож. л-ра, 1985. – Т. 4: Літ.-критич. ст. – С. 61-86.

Гончар О. Подвиг Каменяра // О.Гончар. Чим живемо. На шляхах до українського Відродження. – К.: Рад. письм., 1991. – С. 103-107.

Злупко С. Кому і чим завинив Іван Франко // Урок україн. – 2006. – № 5-6. – С. 5-6.

Куприянов И.Т. Поэзия И.Франко в русских переводах конца ХІХ – начала ХХ в. Лекция по спецкурсу «Взаимообогащение русской и украинской литератур». – Запорожье: ЗГУ, 1992. – 56 с.

Олійник Г. «Іван Франко захопив мене надовго...» // Укр. культура. – 2006. – № 8. – С. 24-25.

Скорик М. Мойсей. Опера на дві дії, п’ять картин із прологом та епілогом / Лібрето Б.Стельмаха, М.Скорика за однойменною поемою І.Франка. Клавір. – К.: Муз. Україна, 2006. – 238 с.

Слово про Великого Каменяра. Зб. ст. до 100-ліття від дня народж. І.Франка / За ред. О.Білецького. – К.: Худож. л-ра, 1956. – 511 с.

Штонь Г. Гуртовий Франко // Книжник review. – 2006. – № 1-2 (123-124). – С. 16-17.


 Основний закон України у свiтовому конституцiйному процесi

(До 10-ї рiчницi Конституцiї України)

Минуло десять років з дня прийняття Конституції незалежної України. Значення цієї події по-справжньому буде оцінено історією лише з часом. Однак, вже сьогодні можна сказати, що прийняття Конституції України 1996 року створило якісно нову ситуацію в легалізації державного суверенітету і незалежності, привело до закріплення на самому високому нормативно-правовому рівні законності політичної влади, окреслило її прерогативи, визначило ресурси і стратегію реформаторської діяльності держави. Практика життя підтвердила її соціальну, політичну і юридичну цінність як Основного Закону Української держави і її народу.

Матеріали, представлені на книжковій виставці, стануть важливим кроком на шляху реалізації Конституції України і входження її в світову спільноту.

 Iсторичнi витоки української Конституцiї

 Жодна країна не може довго насолоджуватися щастям і спокоєм, якщо народ її не укріплює поступово свою владу, не розширює своїх прав, не впроваджується в життя державної машини».

 Генріх Бокль

Баренбойм П.Д. Первая Конституция мира: Библейские корни независимости суда: Учеб. пособ. – М.: Белые альвы, 1997. – 144 с.

Березок О. Конституція України: етапи становлення // Юридич. журн. – 2006. – № 7. – С. 36-37.

Гетьман В.П. Як приймалась Конституція України – К., 1996. – 126 с.

Слюсаренко А.Г. Історія української Конституції. – К.: Знання України, 1993. – 192 с.

Конституція гетьмана Орлика. Влада очима історії // Вінниччина. – 2004. – 18 верес. – (Спец. вип. «Хочу все знати»). –  С. 5.

Корнеєв А. Створення Конституції України // Вісн. Конституц. Суду України.– 2005. – № 3. – С. 53-62.

Костецький В. Конституція України 1996 року – модель Української держави // Право України. – 2001. – № 8. – С. 16-20.

Мироненко О.М. Витоки українського революційного конституціоналізму 1917-1920 рр.: Теоретико-методолог. аспект: Моногр. – К.: Ін-т держави і права ім.В.М.Корецького НАН України, 2002. –260 с.

Науменко О. Українські конституції. Скільки їх було? // Самост. Україна. – 2004. – 1-20 черв. – С. 4-5.

Пилипчик П.П. Конституція Пилипа Орлика як національна ідея побудови демократичної держави // Вісн. Верхов. Суду України. – 2006. – № 6. – С. 2-6.

Сюндюков І. Маніфест української незалежності: До 295-річчя Конституції П.Орлика // День.– 2005.– 26 берез.

Тацій В. Проблеми становлення сучасного конститу-ціоналізму в Україні // Право України. – 2001. – № 6. – С. 3-7.

Концепцiя прав та свобод людини i громадянина        

Права людини і основні свободи є правами, що даються кожній людині з народження; їх захист і заохочення є найпершим обов’язком урядів»

 Ст. 1 Венської декларації

і Програми дій

Білоскурська О.В. Теоретичні та практичні проблеми конституційного обов’язку людини і громадянина неухильно додержуватися Конституції України та законів України // Часопис Київ. ун-ту права. – 2006. – № 3. – С. 59-62.

Гончаренко О. Конституційно-правові гарантії економічних прав людини і громадянина в Україні // Підпри-ємництво, госп-во і право. – 2005. – № 4. – С. 88-91.

Карпунцов В.             Конституційні права та свободи людини і громадянина // Прокуратура. Людина. Держава. – 2004. – № 4. – С. 31-37.

Колодій А.М. Права людини і громадянина в Україні: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 336 с.

Лисенков С.Л. Особливості регламентації змісту і реалізації об’єктивних культурних прав і свобод в Конституції України // Адвокат. – 2006. – № 3. – С. 6-9.

Рабінович П.М. Права людини і громадянина: Навч. посіб. – К.: Атіка, 2004. – 464 с.

Шевченко Ю. Конституція України і права людини // Право України. – 2001. – № 5. – С. 13-15.

Конституцiйнi iнститути безпосередньої демократiї

 Демократія – це політична форма, яка дає можливість людині самій виробити свою свободу як відповідальність, виходячи з того, що існують речі, за які варто страждати.

 В.Гавел

Відповідальність за порушення виборчого законодав-ства та шляхи вдосконалення сміжного законодавства. – К.: Фоліант, 2005. – 187 с.

Вибори 2006: Політичні. партії та блоки: що ми про них знаємо. – К.: АДЕФ-Україна, 2006. – 47 с.

Виборче право України: Навч. посіб. / За ред. В.Ф.Погорілка, М.І.Ставнійчук.– К.: Парламент. вид-во, 2003. – 383 с.

Виборче законодаство України: проблеми та шляхи їх подолання: За матеріалами наук.-практ. конф. та круглих столів / Ін-т виборчого права. – К.: ФАДА, 2005. – 180 с.

Погоріло В. Конституційні основи українського держа-вотворення і розвиток безпосереднього народовладдя в Україні // Вісн. Акад. правов. наук України. – 2005. – № 3. – С. 54-65.

Референдуми в Україні: історія та сучасність: Моногр. – К.: Ін-т держави і права ім.В.М.Корецького НАН України, 2000. – 248 с.

Результати народного волевиявлення є обов’язковим // Голос України. – 2005. – 4 листоп. – С. 16.

Розвиток демократії в Україні: 2001-2002 роки. – К.: Україна, 2006. – 304 с.

Фурашев В.М. Системна інформатизація виборчих і референдумних процесів в Україні: Моногр. – К.: Парламент. вид-во, 2004. – 608 с.

Конституцiйно-правовi основи державної влади в Українi

Для країни Конституція – Основний закон, що символізує спроможність цієї держави, здатність її сформувати систему влади, механізм державного управління.

 О.Мороз

Бориславська О.М.  Місцеве самоврядування в Україні: теорія та практика реалізації конституційно-правових засад: Моногр. – Л.: ПАІС, 2005. – 208 с.

Державна виконавча влада в Україні: формування і функціонування. Зб. наук. пр. УАДУ при Президентові України. – 2000. – Ч. 1. – С. 48.

Іванова Т.М. Організація місцевого самоврядування в Україні: Навч. посіб. для студ. – К.: Професіонал, 2005. – 112 с.

Лазор О. Місцеве управління: поняття, терміни, визначення: Навч. посіб. – К.: Дакор, 2004. – 336 с.

Пахомов І. Конституція України і виконавча влада // Право України. – 2002. – № 9. – С. 38-40.

Прієшкіна О.В. Місцеве самоврядування в Україні: правове регулювання безпосередньої демократії: Навч. посіб. – К.: Кондор, 2004. – 231 с.

Фіолевський Д.П. Судова влада і правоохоронна система в Україні: Навч. посіб. – К.: Кондор, 2006. – 322 с.

Футей Б. Становлення правової держави в Україні 1991-2005 рр. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 352 с.

Шаповал В.М. Конституція і виконавча влада. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 80 с.

Реалiзацiя Конституцiї України

«Закон прагне допомогти життю людей. Проте він зможе цього досягти тільки тоді, коли самі громадяни бажають жити щасливо: для тих, хто підкоряється закону, закон – тільки свідчення їх власної добропорядності»

 Демокріт

Горобець К. Юридичні властивості Конституції України: проблеми теорії і практики // Економіка. Фінанси. Право. – 2004. – № 1. – С. 29-32.

Колісник В. Конституційна реформа в контекст посилення політичної відповідальності // Вісн. Акад. правов. наук України. – 2005. – № 1. – С. 38-44.

Лихова С. Конституція України та кримінальне законодавство України: (Окремі питання взаємодії) // Вісн. Конституц. Суду України. – 2005. – № 2. – С. 95-100.

Проблеми реалізації Конституції України: теорія і практика – К.: А.С.К., 2003. – 652 с. – (Нормат. док. та коментарі).

Тацій В. Проблеми реалізації Конституції України // Вісн. Акад. правов. наук України. – 2000. – № 2. – С. 20-29.

Тесленко М. Роль громадянина у правовій охороні Конституції // Право України. – 2005. – № 12. – С. 21-23.

Тодика Ю. Конституція як соціальна цінність // Право України. – 2000. – № 12. – С. 9-12.

Погоріло В.Ф. Роль і значення Конституції в українському правотворенні і розбудові держави // Вісн. НАН України. – 2005. – № 12. – С. 23-32.

Севастьянов В. Проблеми реалізації конституційних норм у кримінально-виконавчому законодавстві України // Вісн. Акад. правов. наук України. – 2004.– № 1. – С. 185-190.

Конституцiйний досвiд зарубiжних країн

 Малишко М. І. Конституції зарубіжних країн та України. – К.: МАУП, 2000. – 112 с.

Кучерявенко К. Основний Закон Німеччини та Конституція України // Історія в шк. України. – 2000. – № 1.– С. 54-55.

Хавронюк М. Особливості кримінальної відповідальності вищих посадових осіб, суддів та інших чиновників: конститу-ційний досвід європейських держав з республіканською формою правління // Підприємництво, госп-во і право. – 2006. – № 2. – С. 110-117.

Шаповал В. Основний Закон України у світовому конституційному вимірі // Право України. – 2002. – № 6. – С. 10-16.

Шаповал В. Суд як орган конституційного контролю: (Із зарубіж. досвіду) // Вісн. Конституц. Суду Украіни. – 2005. – № 6. – С. 20-33.

  Підготувала К.М.Осадчук


 Українське село: стан i перспективи 

Ми пам’ятаємо, часто чуємо і повторюємо слова: “Буде жити село – буде жити Україна”. Адже село, це колиска української нації і самобутньої української культури, оберіг традицій.

Процеси реформування, які проходять у нашому суспільстві, не обминули і сільське господарство. В економіці країни агропромисловий комплекс залишається винятково важливою ланкою, яка значною мірою визначає соціально-економічне становище суспільства та продовольчу безпеку держави.

Саме тому 2006 рік було проголошено Роком села в Україні. Напередодні 2006 року Президент України В.А.Ющенко підписав Указ “Про стан аграрно-промислового комплексу та заходи щодо забезпечення продовольчої безпеки України”. В ньому містяться конкретні рішення щодо державної підтримки селян.

Проголошення 2006 року Роком українського села аграрії сприйняли, як реальну можливість розв’язати, врешті, найбільш наболілі проблеми АПК.

Запропонована книжкова виставка містить матеріали з питань реформування аграрного сектора, агробізнесу, відродження та розвитку українського села.

В Україні, де землю лагідно називають матір’ю-годувальницею, праця на ній, мудре і щире хліборобське ремесло зроду-віку оточені найбільшою любов’ю та шаною

Завдяки сільським трударям колосяться ниви, рясніють плодами сади. Це найблагородніше заняття, на якому стояв і буде стояти увесь світ.

 Вiдродимо село – змiцнимо державу

Українське село – колиска дер-жавності, духовності і праведності.

О.Г.Боровик

 

Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 р.: Закон України... 18 жовт. 2005 р. // Уряд. кур’єр. – 2005. – 16 листоп.

Про особисте селянське господарство: Закон України... 15 трав. 2006 р. // Голос України. – 2003. – 19 черв.

Про стан агропромислового комплексу та заходи щодо забезпечення продовольчої безпеки України: Указ Президента України... 28 груд. 2005 р. // Уряд. кур’єр. – 2006. – 20 січ.

Про використання коштів передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу: Постанова Кабінету Міністрів України... 6 трав. 2005 р. // Уряд. кур’єр. – 2005. – 18 трав.

Аграрна реформа в Україні / За ред. П.І.Гайдуцького. – К., 2005. – 424 с.

Андрос Є. Куди прямує українське село? // Україна. – 2002. – № 8-9. – С. 4-6.

Бородіна О.М. Методологічні підходи до визначення шляхів подолання бідності на селі // Економіка АПК. – 2006. – № 3. – С. 94-101.

Відкриття власного бізнесу в системі агропромислового комплексу / За ред. Д.І.Мазоренка, Г.Є.Мазнєва. – Х.: ОКО, 2002. – 232 с.

Воронцов И. Без села в голове // Агро Світ. – 2006. – № 17. – С. 10-12.

Дончик Т. “Не жалість потрібна селу, а допомога” // Він-ниччина. – 2005. – 22 листоп. – С. 2.

Жмурков В. “Що гучніші обіцянки, то сильніший писк селянський...” // Голос України. – 2006. – 15 лют. – С. 7.

Кушнір С., Тиндик В. Відродження села – в наших руках // Обрій. – 2005. – № 7. – С. 3-6.

Малолєткова О. Українське село потрібно рятувати // Уряд. кур’єр. – 2005. – 24 листоп. – С. 8.

Мартиновський В. “Правда про село...” // Сіл. час. – 2005. – 4 листоп. – С. 8-9.

Онищенко О.М. Концептуальні проблеми майбутнього українського села і селянства // Економіка АПК. – 2005. – № 11. – С. 24-29.

Розвиток різноукладності на селі: особливості, проблеми / За ред. В.В.Юрчишина. – К., 2004. – 446 с.

Сахацький М.П. Поглиблювати теоретичні дослід-ження відродження українського села // Економіка АПК. – 2006. – № 7. – С. 60-62.

СорокаМ.П. Інвестиційна привабливість агропідпри-ємництва. – Рівне, 2000. – 40 с.

Трудовий потенціал села / Відп. за вип. М.К.Горлатий. – К.: УАДУ, 2003. – 72 с.

Ціхановська О.М. Тенденції розвитку ринку праці у сільській місцевості Вінницької області // Економіка АПК. – 2005. – № 8. – С. 132-138.

Ціхановська О.М. Формування середнього класу на селі // Агроінком. – 2005. – № 8. – С. 40-42.

Чеботарьов В.А. Демографічно-відтворювальний потенціал українського села: оцінка та перспективи підвищення // Економіка АПК. – 2005. – № 11. – С. 145-149.

Черноіванов В.В. Приватизація майна в агропромис-ловому комплексі. – К., 2002. – 268 с.

Шебанін В.С. Системне оновлення і розвиток матеріально-ресурсного потенціалу сільського господарства. – К.: ІАЕ, 2005. –276 с.

Юрчишин В.В. Господарства населення: проблема майбутнього // Економіка України. – 2003. – № 9. – С. 67-72.

Юхновський О.І. Село – це економічна основа держави // Голос України. – 2006. – 24 лют. – С. 11.

Ярковий А.О. Сімейні господарства як форма зайнятості сільського населення // Економіка АПК. – 2006. – № 2. – С. 132-135.

Реформування земельних вiдносин

 Земля є основним національ-ним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Конституція України. Cт. 14.

 

Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо заборони продажу земель сільськогосподарського призначення до прийняття відповідних законодавчих актів: Закон України... 19 груд. 2006 р. // Уряд. кур’єр. – 2007. – 13 січ.

Про землеустрій: Закон України... 22 трав. 2003 р. // Уряд. кур’єр. – 2003. – 16 лип.

Про охорону земель: Закон України... 19 черв. 2003 р. // Уряд. кур’єр. – 2003. – 8 серп.

Про порядок використання коштів державного бюджету, які виділяються для проведення земельної реформи, збереження, відтворення та забезпечення раціонального використання земельних ресурсів: Постанова Кабінету Міністрів України... 27 лип. 2005 р. // Уряд. кур’єр. – 2005. – 5 серп. – С. 15. 

Право власності на землю та його захист: Зб. нормат. актів. – К.: Атіка, 2002. – 447с.

Даниленко А.С., Манько


Книжкових виставок Сузір’я
Кращі виставки року
Вип. 7

  1. Частина 1
  2. Частина 2

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше