ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВелика Вітчизняна війна в український художній літературі
Бібліографічний список

Версія для друку

Управління культури Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва

 

 

ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА

В УКРАЇНСЬКІЙ ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ

Бібліографічний список

 

Вінниця, 2005

 

Велика Вітчизняна війна в українській художній літературі: Бібліогр. список / Уклад.: Л.Введенська, О.Ніколаєць; Вінниц. ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва. – Вінниця, 2005. – 36 с.

Список подає найбільш відомі художні твори українських письменників про Велику Вітчизняну війну. Включено твори вінницьких авторів.

Видання пропонується широкому колу читачів.

Від укладачів

Час дедалі більше віддаляє нас від незабутніх днів війни, та минуле хвилює, вимагає шанобливого ставлення до нашої історії. Нові покоління прагнуть осмислити витоки великої Перемоги, прагнуть знати правду, яка збагатить нашу пам’ять.

60-річчю визволення України від фашистських загарбників присвячується анотований бібліографічний список “Велика Вітчизняна війна в українській художній літературі”.

Видання включає книги та публікації в журналах, присвячені цій темі. Їх автори – письменники-класики, фронтовики та митці слова сучасного періоду. До списку включено художні твори, які висвітлюють події Великої Вітчизняної війни на Вінниччині.

Матеріали в бібліографічному списку розміщені в алфавітному порядку авторів назв книг та журнальних публікацій.

Бібліографічне видання розраховане, в першу чергу, на молоде покоління; сивочолі ветерани війни, ознайомившись із представленою літературою, згадають свої фронтові дороги, своїх бойових побратимів; бібліотечні працівники зможуть використати включені матеріали у підготовці до відзначення 60-ї річниці Великої Перемоги. Корисним це видання буде і для керівників дитячого читання.

Даний бібліографічний список не претендує на вичерпну повноту. З усіма виданнями, включеними до списку, можна ознайомитися в читальних залах ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва, отримати додому – у відділі попереднього замовлення і видачі літератури.

 Велика Вітчизняна війна  в українській художній літературі

 АВТОМОНОВ П.Ф. Hа західному напрямку: Роман. – К.: Рад. письм., 1985. – 430 с.

Роман “На західному напрямку” завершує трилогію (“Каштани на спомин”, 1975; “Другий фронт”, 1980), в якій розповідається про долю прикордонників однієї із застав, їх участь в історичній битві за Дніпро і Київ восени 1943 року та вихід радянських військ на державний кордон СРСР у березні 1944 року.      

АВТОМОНОВ П.Ф. Рокіровка: Роман. – К.: Дніпро, 1986. – 238 с. – (Сер. “Романи й повісті”, № 12).     

 “Рокіровка” – твір про битву Червоної Армії та українських партизан  за Дніпро та Київ восени 1943 року, вихід наших військ на державний кордон СРСР у березні 1944-го. Герої роману – рядові воїни, генерал Ватутін, воєначальники, завдяки яким було зірвано підступні наміри фашистського фельдмаршала Манштейна.      

АВТОМОНОВ П.Ф. Фронт не позначено: Повість-портр. – К.: Політвидав України, 1987. – 221 с.      

Це перша книга про людину славної і тяжкої долі генерал-лейтенанта Т.А.Строкача. Ще юнаком він бився з ворогами Радянської влади на Далекому Сході, понад двадцять років прослужив на кордоні, а під час Великої Вітчизняної війни очолював Український штаб партизанського руху.     

БАГРЯНИЙ І.П. Людина біжить над прірвою: Роман / Післямова Л.Череватенка. – К.: Укр. письм., 1992. – 320 с.        

Іван Багряний (1906-1963) – один із найвидатніших українських письменників ХХ століття, чесний, невтомний і безкомпромісний шукач правди, яку він тяжко видобував художнім словом.       

Його шлях до Правди проліг через українські радянські видання 20-х років і українську газету часів німецької окупації. через сталінські катівні та гітлерівські табори. Митець шукав силу, яка б виборола волю українському народові, в лавах УПА і, розчарований, кинув їх і вже з еміграції узявся за згуртування і з’єднання не з’єднуваної опозиції.        

Пропонований роман – багато в чому автобіографічний. У центрі його – образ архітектора Максима, який зазнав знущань у часи сталінщини, але і в роки фашистської окупації не змирився з ідеологією нових господарів. Поневіряння по прифронтових тюрмах, допити… Врешті Максимові вдається втекти, кілька разів він ледь не гине у дорозі. У дорозі над прірвою…        

БАГРЯНИЙ І.П. Огненне коло: Повість про трагедію під Бродами. – К.: Варта, 1992. – 124 с.      

Це спроба осмислити і відобразити майже невідому досі сторінку нашої історії періоду Великої Вітчизняної війни – діяльність дивізії січових стрільців СС “Галичина”, що і в еміграції правдиво висвітлена не була. Іван Багряний трактує її велику трагедію, коли українці у радянській формі вбивали українців у німецькій формі.         

БАГРЯНИЙ І. Генерал: Комедія-сатира // Березіль. – 1992. – № 5/6. – С. 13-69.        

Іван Багряний, який присвятив життя справі незалежної України, бачив серед її ворогів і нацистський фашизм, і радянський тоталітаризм. Його погляди відобразилися у комедії-сатирі “Генерал”. Ця п’єса – талановитий сценічний твір. Буфонада, гротеск, вертепний закрій – саме у такій незвичайній формі описує автор трагічні дні початку війни, показує українських селян, які опинились між фашизмом і більшовизмом.          

БАКУМЕНКО Д. Кардіограма мужності: Поезії / Авт. передм. П.М.Перебийніс. – К.: КМЦ “Поезія”, 2000. – 164 с.; фотогр.       

Кардіограма… Здавалося б, прозаїчне слово – графічне зображення роботи серця. Але, виявляється, воно може бути піднесене до поетичного звучання. І саме тим, що слово-образ йде від серця.      

Вірші збірки “Кардіограма мужності” – останні поезії Д.Бакуменка, знайдені після його смерті на робочому столі. Вони перейняті почуттям самовідданості поета-фронтовика, який писав про те, чим жив, що залишило сліди на серці.

БАЖАН М.П. Твори: В 4 т. Т. 1. Поезії та поеми, 1923-1983. – К.: Дніпро, 1984.– 637 с.      

Ідея подвигу, найглибшого душевного злиття особистості з народом-борцем пронизує поезії часів війни Миколи Бажана, що входять до даного тому. Його книга віршів “Сталінградський зошит” – одна з найсильніших сторінок у поетичному літописі Великої Вітчизняної. Повно і точно відтворив він максимальну фізичну й духовну напругу воїнів у годину смертельного двобою з ворогом. Зацікавить читача і цикл “Київські етюди”, в якому  яскраво відображені особисто бачені, пережиті й вистраждані події. Та, мабуть, найширше відомий його вірш “Клятва”, рядки якого як гасло повторювалися в роки війни. Кожне слово поета дихає палкою любов’ю до Вітчизни, в кожнім слові лунає впевнений та суворий голос народу.          

БЕЗУГЛИЙ И. Тайны «Вервольфа»: Докум. повесть. – Винница, 1962. – 314 с.

В книзі І.Безуглого розповідається про підпільну і партизанську боротьбу проти німецько-фашистських окупантів в місті Вінниці і в районі ставки Гітлера, так званого об’єкту “Вервольф”. В основу книги лягли документи з архівів, а також свідчення учасників і очевидців подій, описаних в повісті.

В 1996 році в м.Хмельницькому вийшло репринтне видання цього твору.

БЕЗУГЛИЙ І.О., РЯБИЙ М.О. Облава на озброєного вовка: Роман. – К.: Рад.письм., 1986. – 350 с.         

Основу твору становить хвилююча розповідь про те, як влітку 1942 року, коли гітлерівські полчища рвалися до Волги та на Кавказ, наші підпільники, партизани і розвідники, долаючи неймовірні труднощі (систематичні облави, гестапівські катівні, концтабори), при підтримці і допомозі радянських патріотів у глибокому ворожому тилу, розкривають таємницю “Вервольфу” – ставки фюрера під Вінницею. Роман побудовано на справжніх фактах, підтверджених численними документами, зокрема трофейними. Його герої – цілком реальні люди, хоча прізвища їхні змінено.

БЕЙЛІН П.Ю. Твори: В 2 т. Т. 1. Живи, солдате!: Повість; Найдорожче: Повість. – К.: Дніпро, 1985. – 544 с

Перший том творів українського радянського письменника розпочинається повістю “Живи, солдате!” про самовіддану боротьбу лікарів і медсестер за життя радянського воїна в суворі роки Великої Вітчизняної війни.

БЕДЗИК Ю.Д. Вас чекають; Тридцятий: Повісті. – К.: Рад. письм., 1986. – 366 с.        

Повісті відомого українського радянського прозаїка про війну і повоєнний час, про тих героїв, які гинули на фронтах, і тих, які й сьогодні готові віддати життя за свій народ. Автор – учасник Великої Вітчизняної війни – зумів донести дух суворого часу, воскресити в людській пам’яті неповторні сторінки героїчного літопису народу.

БЕДЗИК Ю.Д. Про що не доповідали фюреру: Роман. – К. : Варта, 1996.– 368 с.

На сторінках гостросюжетного роману розгортаються події, які відбувалися незадовго до початку Великої Вітчизняної війни та в перші її дні. У центрі твору – образ командира однієї з прикордонних застав західного кордону. Пристрасне захоплення цього героя дівчиною, німкенею за походженням, спробують використати в своїх інтересах агенти німецької розвідслужби. Однак їхні зусилля виявляються марними.

Автор намагається відкрити читачеві маловідому сторінку нашої історії, зокрема він розповідає про боротьбу воїнів ОУН із фашистами.

БЕДЗИК Ю.Д. Чорний лабіринт, або довгий шлях в Альпи: Роман. – К.: Воєн. вид-во, Київ. філ., 1992. – 320 с.

Свій роман український письменник присвятив подіям Другої світової війні. Перечитуючи його сторінку за сторінкою, все більше проймаєшся тривогою за долю героїв, хвилюєшся за життя “остарбайтерів”, депортованих з окупованих територій України, Білорусії, Прибалтики.      

БЕРЕГОВ С. Прикосновение души: Лирика. – К.: Созвучие, 1998. – 63 с.

“Прикосновение души” – четверта збірка поета Семена Берегового, віршам якого притаманний глибокий ліризм, що пронизує всі теми, до яких звертається автор. У них – героїзм наших воїнів у роки Великої Вітчизняної війни (“Солдатские сны”, “Шинель”, “Незабываемые”. Творча радість, краса молодості і благородство та сила материнської любові і ласки – ось та вісь, де знаходить буття наш народ. Саме звідси, як стверджує поет, й бере початок шляхетність взаємовідносин між людьми, які прагнуть подолати негаразди в сучасному суспільстві.       

С.Берегов – учасник війни, звільняв Україну, Білорусію, Східну Прусію, нагороджений орденами і медалями. Писати вірші почав ще на фронті. У його палітрі – і суворі картини війни, і любов до природи, і біль через материнські сльози, і радість буття, і роздуми про сьогодення.       

БІЛЯ ВІЧНОГО ВОГНЮ: Поезії, 1941-1945 / Редкол.: О.Гончар, Б.Олійник, Д.Павличко та ін.; Упоряд.: В.Сосідко, В.Вечик. – Х.: Прапор; Мн.: Мастацкая л-ра, 1984. – 276 с.

Ця книга – лише одна сторінка з героїчного поетичного літопису всенародного подвигу. Вона знайомить з віршами українських  і білоруських поетів, написаними у 1941-1945 роках. П.Тичина, М.Рильський, М.Бажан, Л.Первомайський, Г.Донець, П.Усенко, В.Сосюра, А.Малишко, Л.Дмитренко і багато інших поетів звертаються до читача, розповідаючи про мужність воїнів Великої Вітчизняної війни.

БЛИЗНЕЦЬ В.С. Землянка: Повість. – К.: Дніпро, 1995. – 165 с.   

В повісті  йдеться про життя села на Кіровоградщині в перший рік після фашистської окупації. Війна поклала на дитячі плечі героїв твору, батьки яких воюють на фронті,  непосильний тягар: замінити дорослих, бути серйозною підмогою в сім’ї.

БОГАЧУК О. А час не жде... – Рівне: Волин. обереги, 2003. – 364 с.

В поезії автора відгукнулося обпалене війною дитинство.

БОРОВЕНСКИЙ В.А. Кровавый бурелом: Роман; За чертой жизни: Повесть. – Алчевск, 2000. – 302 с.      

Роман і повість розповідають про людей, які пройшли всі страхіття Великої Вітчизняної війни, фашистський полон, котрий можна зрівняти з пеклом, і перемогу Радянської Армії в кінці війни. В усіх складних умовах герої Василя Боровенського залишилися людьми, патріотами своєї Вітчизни, не заплямували себе зрадою. Можна перенести голод, приниження, біль в ім’я великої мети – свободи. Образ свободи як межа відліку для утвердження багатства людського розуму, проходить через всі твори, що увійшли до видання.

БРИК О.Г. Всі хочуть жити: Роман. – Чернігів, 2002. – 320 с.     

Роман “Всі хочуть жити” – четверта книжка Олексія Брика (вийшли друком твори “Диво жінка” , “Гра в кошки”, “Не схили чола”). Автор прагне ознайомити читача з традиціями єврейського народу, розповісти, хто він і звідки, як оселився на Святій землі, завдяки чому і зберіг свою релігію. Твір – багатоплановий з великою кількістю персонажів, серед яких – євреї, українці, поляки, росіяни, німці. Колоритні образи євреїв: рабина, Елика, Дудика, Рози, Хави. Вони живуть своїм життям, сповідують власні вірування, народжують і виховують дітей. Саме на цьому тлі й розгортаються страшні події війни і Холокосту. Колізії твору ще раз нагадують про те, яке складне і непросте життя, підкреслюють: всі люди – діти Землі, всі вони хочуть жити, що і констатує заголовок роману.        

БУЛАЄНКО В.Д. “Поки серце в нас живе…” : Вірші, спогади, присвяти / Упоряд. та авт. передм. М.Ф.Федунець. – К.: Молодь, 1992. – 111 с.       

Творчість поета-воїна Володимира Булаєнка (1918-1944) давно здобула визнання широкого читацького загалу. Однак у період застою це ім’я несправедливо замовчувалося протягом двох останніх десятиріч. Перейменували вулицю на батьківщині поета, знищили музейні реліквії, розбили його погруддя, з бібліотек вилучили книги, припинили публікувати вірші. Багато років і зусиль було віддано, аби піднести на належну висоту поганьблене ім’я поета.

У виданні зібрано висловлювання видатних літераторів про В.Булаєнка. А відкривається книга прекрасними творами поета. Такі вірші, як “Народження світанку”, “Прощання”, “…Вигинали хребти ешелони…” на перший  погляд можуть здаватися сумними, навіть похмурими. Але це не той гнітючий сум, що розмиває душу, як студена вода грунт. Це печаль мужньої людини, яка глибоко переживає горе свого народу в страшні часи фашистської навали. Поезії В.Булаєнка залишають по собі світле почуття незламної людської душі.        

БУРЧЕНКО Д.Т. Рейд к Южному Бугу. – К.: Политиздат Украины, 1978. – 207 с.      

В роки Великої Вітчизняної війни Дмитро Тимофійович Бурченко був секретарем Вінницького підпільного обкому партії і комісаром партизанського з’єднання, яке двічі пройшло рейдом по тилах окупантів від поліських лісів до берегів Південного Бугу.     

Ця книга – спогади учасника тих подій, розповідь про славні справи партизанів і підпільників Вінниччини.    

У 1988 році у Києві у видавництві політичної літератури України вийшло друге видання цієї книги, перероблене і доповнене.      

В ЄДИНІМ СТРОЮ: 3б. віршів поетів-фронтовиків / Упоряд. І.Гончаренко; Вступ. сл. В.Палійчука. – К.: Рад. письм., 1985. – 310 с.      

До збірника увійшли вірші поетів-воїнів, які раніше не вида-вали самостійних книжок. Люди одного покоління і однієї фронтової долі, вони пишуть про бойове минуле, про свою любов до Вітчизни ємко і просто. Вступна стаття поета Бориса Палійчука глибоко і дохідливо аналізує зміст збірника, визначає його художні особливості.      

ВИШНЕВСЬКИЙ Д.К. Три ночі: Роман. – Х.: Прапор, 1987. – 384 с.      

Роман українського радянського письменника відтворює один з епізодів Великої Вітчизняної війни. В горах Північного Кавказу восени 1942 року діяла невелика розвідницька група, на яку покладалося надзвичайне завдання: протягом трьох ночей зірвати заплановану ворогом провокацію, що могла перерости на цій ділянці фронту в катастрофу. В гострому, напруженому сюжеті переплітаються і трагічні долі людей.

ВІНГРАНОВСЬКИЙ М. День Перемоги: [Вірш] // Укр. культура. – 1995. – № 5/6. – С. 1.       

ВІРНІСТЬ КЛЯТВІ: Книга-пам’ятник. – К.: Золоті ворота, 1995. – 288 с.       

До поетичної збірки “Вірність клятві” ввійшли фронтові вірші поетів України, які полягли на полях Великої Вітчизняної війни, і тих, хто повернувся до мирної праці і продовжив у своїй творчості тему солдатської честі, подвигу в ім’я щастя Батьківщини.       

ВОЛОВИК В. Вера: Роман. – Запоріжжя: ВПК “Запоріжжя”; РПО “Видавець”, 1998. – 272 с.

Роман “Вера” – заключна книга трилогії, в якій автор продовжує розповідь про героїв, уже знайомих з романів “Сліди” та “Пороги”.  В центрі твору – драматичні події нашої історії, які передували фашистській агресії, героїзм запорожців у роки воєнного лихоліття та післявоєнного відродження Нижнього Придніпров’я.      

ВОРОНЬКО П.М. Твори: В 4 т. Т. 1. Поезії, 1943. – К.: Дніпро, 1982. – 350 с.    

Під час війни Платон Воронько був підривником у партизанському з’єднанні С.А.Ковпака. Про людей, що билися проти фашистських загарбників у тилу ворога, – його вірші воєнних років: “Партизанська мати”, “Три смерті”, “Ковпаківська бойова”, “Партизанська балада” та інші. Із епіцентру війни, з партизанських ночей, хрещений кулями, на межі життя і смерті проголосив він слова від імені цілого покоління поетів воїнів. У них чи не найповніше окреслюється духовний і світоглядний портрет автора, його характер, художня і політична позиція.       

І у творах, написаних у повоєнні роки: “Солдатська перекладачка”, “Навіщо думать про війну”, “На вулкан-могилі”, і в багатьох інших звучить тема боротьби проти гітлерівського нашестя. Глибше і ширше аналізує досвід війни поет у своїх творах.      

ГАНДЗЮРА П.П. Маленька Марі: Роман. – К.: Рад. письм., 1986. – 279 с.

Далеко від рідної Батьківщини в розпалі Великої Вітчизняної війни зустрілися головні персонажі твору. Сталося так, що під конспіративною кличкою “Маленька Марі” зв’язковими одного з центрів руху Опору в Бельгії діяло дві дівчини з України. Про те, як вони та їхні бойові товариші боролися проти гітлерівських завойовників, у які гострі перипетії потрапляли, і розповідається на сторінках цієї книги.      

ГЕТЬМАН В.П. Проміння Перемоги: Поезії. – О.: Маяк, 1995. – 128 с.      

На армійській службі в Білорусії автор цієї збірки з першого ж дня війни потрапив у справжнє пекло, під вогонь ворога. У півстолітній ювілей Перемоги поет звертає пам’ять в обпалену грозою юність, веде щиру розмову із сучасниками про складність нашого сьогодення і долю суверенної України.        

ГОЛОВАНІВСЬКИЙ С.О. Тополя на тому березі: Роман: У 2 кн. – К.: Дніпро, 1988. – 810 с.

Твір присвячено подіям Великої Вітчизняної війни. Дія першої книги – “Шлях над безоднею” – відбувається в 1943 році, коли радянські війська врятували греблю Дніпрогесу від знищення. Автор розповідає, як фашисти замурували в греблю величезну кількість вибухівки і перед радянськими розвідниками постало завдання: знайти і перерізати кабель. У надзвичайно складних умовах герої роману перемагають. У книзі “Корсунь” автор прослідковує дальшу долю своїх героїв:  їх участь в одній з найбільших битв Другої світової війни  –  Корсунь-Шевченківській операції.       

ГОЛОВЧЕНКО І.Х., МУСІЄНКО О.Г. Золоті ворота; Чорне сонце: Романи: Тетралогія. Кн. 1. – К.: Дніпро, 1981. – 557 с.     

ГОЛОВЧЕНКО І.Х., МУСІЄНКО О.Г. Білий морок; Голубий берег: Романи: Тетралогія: Кн. 2. – К.: Дніпро, 1986. – 739 с.     

Художньо-документальні романи тетралогії присвячені героїчній обороні Києва у липні-вересні 1941 року, самовідданій боротьбі київських підпільників, народних месників на Київщині у початковий період Великої Вітчизняної війни.

ГОНЧАР О. Катарис. – К.: Укр. світ, 2000. – 136 с.          

Напередодні 55-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні вийшли в світ щоденникові записи Олеся Гончара 1943-1945 років, підготовлені його дружиною Валентиною Данилівною.       

У книзі йдеться про руйнівну силу війни, яка протиставляє народи, роз’єднує людей, нівечить їхні долі.

ГОНЧАР О. Поетичний пунктир походу: Поезії. – К.: Просвіта, 2000. – 120 с.

“Поетичний пунктир походу” – так колись називав свої твори фронтового циклу видатний український письменник Олесь Гончар. На той час він перебував на фронті в умовах виняткових, до краю суворих. Але душа його прагнула виповісти свої почуття, відгукнутися на трагічні воєнні події, хоча б нашвидкоруч зафіксувати побачене для себе, для друзів. Вірші писалися між атаками, можливо, на тій мінометній плиті, яку О.Гончар проніс на своїх плечах через усю Європу. Він завжди був атакуючим солдатом і атакуючим письменником, який понад усе любив життя, Україну з її степами і Дніпром, з її людьми, мовою і піснею.        

Поезії збірки наповнені багатим духовним змістом і спрагою творіння.

ГОНЧАР О.Т. Прапороносці: Трилогія. – К.: Веселка, 1995. – 463 с.       

Ровесниця Великої Перемоги, трилогія “Прапороносці”, яка перекладалася багатьма мовами, тріумфально обійшла весь світ, нині, при світлі нової доби, приходить до читача незалежної Української держави. “Прапороносці” наближаються до свого 60-річчя, де вони були і лишаються молоді духом, славою української літератури, бо це роман істинно народного письменника України. В художньому творі – наш національний менталітет, народні характери, гуманізм душі українця, героїка боротьби за свободу. “Прапороносці” живі святою правдою і сильні праведним голосом совісті воїна і великого майстра літератури, видатного українського письменника ХХ століття Олеся Гончара, який здобув разом зі своїм народом великий день нашої історії – День Незалежності України.

ГОНЧАР О.Т. Твори: В 7 т. Т. 4. Людина і зброя: Роман; Циклон: Роман – К.: Дніпро, 1987. – 589 с.     

У романі “Людина і зброя” Олесь Гончар звертається до подій початку Великої Вітчизняної війни, з якою тісно пов’язана його доля. Напружений драматизм подій, трагічні обставини перших воєнних місяців дозволяють письменнику розкрити духовну незламність і моральну перевагу радянських людей над фашистами. Доля героя твору Богдана Колосовського, добровольця батальйону, близька до долі письменника.    

Післявоєнне життя Богдана розкрито в романі “Циклон”. Головний герой став режисером, і вже в наші дні з болючих спогадів про війну народжується задум антифашистського фільму.    

ГОРБ Є.В., МИНИЦКАЯ Т. Тревожная юность: Повесть. – Винница: Кн.-газ. изд-во, 1963. – 370 с.        

Про юних патріотів Вінниччини розповідає повість “Тривожна юність”, написана вона на основі фактів боротьби Вінницького підпілля з гітлерівськими окупантами.        

ГОРДІЄНКО К.О. Вибрані твори: В 2 т. Т. 2. Буймир: Роман; Заробітчани: Повість. – К.: Дніпро, 1986. – 454 с.      

У романі “Буймир” письменник зображує героїчну боротьбу українських колгоспників за свободу і незалежність своєї Батьківщини в роки Великої Вітчизняної війни.        

ГРОССМАН В.С. Життя і доля: Роман. – К.: Дніпро, 1991. – 831 с.

Грандіозна битва на Волзі і життя людей у глибокому тилу, поневіряння в’язнів сталінських таборів і тотальні знищення євреїв у гітлерівських концтаборах, доля держави і цілковита залежність від неї долі окремої людини – усе це знайшло відображення у романі-епопеї відомого російського письменника Василя Семеновича Гроссмана (1905-1964).   

Тридцять років державного “арешту” – такий гіркий шлях цього твору до читача.         

ГУМЕНЮК Д. Хрещатий яр (Київ, 1941-1943): Роман-хроніка. – К.: Вид-во ім. О.Теліги, 2001. – 408 с.    

У книзі в хронологічній послідовності відображено події, які відбувалися у Києві в 1941-1943 роках, перед окупацією і під час окупації його німцями. “Хрещатий яр” – психологічний і багатосюжетний роман, цінний своєю документальністю, показує людей у жорстких життєвих обставинах, схоплених немов фотоапаратом.           

ГУЦАЛО Є.П. Вибрані твори: В 2 т. Т. 1. Родинне вогнище; Мертва зона; Шкільний хліб: [Повісті]. – К.: Рад. письм., 1987. – 571 с.         

Дія творів, що входять до першого тому, відбувається і в роки війни, і в роки відбудови, і в наші дні.   

Повість «Родинне вогнище» – це справедлива, до болю в серці, розповідь про долю Ганни Волох, солдатки.   

«Мертва зона» – це талановитий, чесний твір про жахливі злочини фашизму, про те, як винищувалися народи Східної Європи. У повісті зображується лише один день – напередодні спалення села Соболівки. У центрі уваги письменника – доля Меланки та її дочки Галі, яка переховується від фашистської неволі; брата Меланки – дивакуватого Юхима; Івана Вільготи – страшної в своїй невгамовній жадобі збагачення людини, яка намислила перехитрити власну долю. Письменник засуджує пристосовництво, яке в кінцевому рахунку призводить до зради свого народу.        

ДАШКІВСЬКИЙ  М.В.,  ЖУК П.М. Поєдинок з “Вервольфом”: Худож.-докум. повість. – Д.: Промінь, 1990. – 174 с.   

Автори художньо-документальної повісті (1-ше видання – “Партизан Іван Калашник”. – К.: Політвидав України, 1977) присвячують  свою книгу героям Великої Вітчизняної війни – легендарному партизану І.І.Калашнику та його побратимам, які  діяли в районі ставки Гітлера під Вінницею і виявили при цьому надзвичайну відвагу і стійкість.   

ДЕКО О.А. Твори: В 4-х т. / Упоряд. О.Деко; Передм. О.Гуреїва. – К.,1997. – Т. 1: Проза. – 336 с.; Т. 2: Проза. – 254 с.; Т. 3: Переклади. – 246 с.   

Олександр Деко – український письменник, лауреат літературних премій ім. М.Коцюбинського та “Література проти геноциду народу”.      

Другий том містить твори, присвячені подіям Другої світової війни в окупованій Україні, а також долі радянського розвідника, закинутого на кордон між Словаччиною і Чехією (“Поліська прелюдія”, “Білий цвіт каштанів”, “Сніг  на червоних маках” та “Кедойшим” (повість-хроніка про Шепетівське гетто).   

У третьому томі серед інших представлені переклади з білоруської мови, зокрема, повість О.Махнача “Діти фортеці” про дітей, що захищали Брестську фортецю разом з дорослими, повість Г.Василевської “Малюнок на снігу”.    

ДЕКО О. Кедойшім: Повість-хроніка Шепетівського гетто / Вступ. ст. П.Осадчука. – Мюнхен; Хмельницький, 2000. – 142 с.   

Олександр Деко – письменник, перекладач, літературознавець, публіцист, громадський діяч. У 70-ті роки минулого століття владою була заборонена його творчість.

Пропонована повість “Кедойшім” – перший документально-художній твір письменника, написаний на архівних матеріалах про партизанський рух на Хмельниччині. Він повен свідчень про опір євреїв німецьким фашистам. Осуд людиноненависництва проймає наскрізь хвилюючу повість О.Деко про Шепетівське гетто. За неї автора було відзначено дипломом та медаллю лауреата премії “Література – проти геноциду народів”, встановленою Українською Асоціацією письменників художньо-соціальної літератури.   

Дзвони пам’яті. Вип. 3. Книга про трагедію сіл Волині, Житомирщини та Рівненщини, знищених фашистами у роки війни: Худож. та докум. тв. – К.: Рад. письм., 1987. – 230 с.

Даний випуск збірника присвячений селам, знищеним гітле-рівськими загарбниками на території Волинської, Житомирської та Ровенської областей. Це хвилюючі розповіді про криваві злочини фашистських окупантів, про волю і мужність радянських людей у боротьбі з ворогом. Використання архівних документів і спогадів дало можливість авторам – письменникам і журналістам – з суворою правдивістю відтворити трагічні події Великої Вітчизняної війни.       

ДМИТРЕНКО О.М. Пам’ять “Долини смерті”: Роман-пошук. – К.: Дніпро, 1987. – 429 с.       

Це розповіді про подвиг радянських солдатів. Багаторічний пошук дав змогу автору художньо документалізувати маловідому сторінку історії. Майже два місяці на Дніпрі восени сорок третього стояли на смерть десантники, утримуючи плацдарм під крутими, неприступними кручами неподалік Кременчука (повість “Пам’ять “Долини смерті”). Імена незборимих воскрешає і повість “Аджимушкай”. До книги увійшла також розповідь “Руки, скручені дротом…” – про трагедію, що трапилася в роки війни в радгоспі “Красний” під Сімферополем.        

ДОВЖЕНКО О.П. Зачарована Десна; Оповідання; Щоденник (1941-1956). – К.: Дніпро, 2001. – 512 с.         

До збірки творів великого українського кінорежисера і письменника О.П.Довженка увійшли його оповідання-новели періоду Великої Вітчизняної війни. Перлиною його письменницького обдарування стала кіноповість “Зачарована Десна” – автобіографічна лірико-філософська розповідь про становлення людини, осмислення подій і часу.

ДОВЖЕНКО О.П. Україна в огні: Кіноповість. – К.: Україна, 2004. – 144 с.

Твір пронизаний любов’ю до українського народу. За своєю масштабністю, глибиною, правдивістю він не має рівних у вітчизняній літературі.

ДРАЧ І.Ф. Вибрані твори: В 2 т. Т. 1. Поезії. – К.: Дніпро, 1986. – 351 с.

У віршах Івана Драча про Велику Вітчизняну війну звучить мотив дружби народів. Він розповідає про узбека, пораненого в боях за Київ (“Балада про мій осколок”), про льотчика-грузина, який оберігав українське небо (“В Ланчхуті”), вклоняється героїчній Білорусії, що стала стіною на шляху ворога  (“Сльоза Білорусі”).

ДРОК К. [Вірші воєн. тематики] // Літ. Україна. – 1995. – 4 трав.

ЗАГОРОДНІЙ І.М. Руїни “Вервольфу” свідчать. – Вінниця: Консоль, 2002. – 208 с.        

Загородній І.М. народився на Вінниччині, за фахом – юрист, військове звання – генерал-майор. Біля шести років очолював Управління СБ України у Вінницькій області. Мета цієї книги – розставивти всі крапки над “і”, розказати не вигадану, а підтверджену архівними матеріалами правду про вінницьку ставку “Вервольф”, а також інші польові ставки Адольфа Гітлера.

ЗАГРЕБЕЛЬНИЙ П.А. Дума про невмирущого. – Х.: Фоліо, 2003. – 398 с.

Повість розповідає про трагічну долю українського юнака, яка стала символом гідності й непереможності людського духу.         

ЗАГРЕБЕЛЬНИЙ П.А. Європа-45: Роман. – К.: Дніпро, 1985. – 543 с.         

Час дії твору відомого українського письменника – завершальний період Великої Вітчизняної  війни. Герої роману – люди різних країн світу, які об’єдналися в маленький партизанський загін, згуртовані непримиримою ненавистю до фашизму, свідомі глибокої ідеї спільної боротьби проти сил війни.

ЗАГРЕБЕЛЬНИЙ П.А. Тисячолітній Миколай: Роман. – К.: “Довіра”, 1994. – 636 с.         

Роман охоплює величезний період історії – від Володимира і до перебудови. Головний герой стає свідком і учасником подій часів Богдана Хмельницького, після Переяславської ради, переживає голод 33-го. Далі – війна, події в Західній Німеччині, повернення героя додому, його життя у мирний час.      

ЗАЙЦЕВ И. Незнакомка: Роман. – К.: Укр. центр духов. культуры, 1999. – 352 с.     

Ім’я І.Зайцева відоме багатьом його шанувальникам за творами “Трудная судьба”, “Приговоренный к расстрелу”, “Поруганная честь”, “Встреча с прошлым”.     

У  романі  “Незнакомка” йдеться про молодих людей, які зустрілися на фронтових дорогах Великої Вітчизняної війни. Вони покохали одне одного й, незважаючи на те, що доля розлучила їх, пронесли це кохання до кінця своїх днів.

ЗАРУДНИЙ М.Я. Тил: Героїчна поема на 2 дії / Зарудний М.; Планета сподівань: Дилогія / О.Коломієць. – К.: Мистецтво, 1995. – 128 с.   

У книзі вміщено п’єси відомих драматургів-учасників

Великої Вітчизняної війни М.Зарудного та О.Коломійця. В них глибоко психологічно відтворено період, що назавжди увійшов в історію українського народу як його трагедія.      

ЗАХАРЧЕНКО В.І. Мобілізовані: Повість. – К.: Молодь, 1995. – 56 с.   

У повісті йдеться про трагічну долю українських випускників шкіл 1941 року, юність яких обірвала Друга світова війна.      

ЗБАНАЦЬКИЙ Ю.О. Твори: В 4 т. Т. 2 . – К.: Дніпро, 1984. – 552 с.        

У другому томі вміщено повість “Єдина”, в який йдеться про боротьбу патріотів на окупованій фашистами Україні, й роман “Хвилі”, присвячений спадкоємності поколінь людей: старших, на долю яких випали важкі випробування війни, їх дітей, що продовжують славні традиції батьків.          

ЗБАНАЦЬКИЙ Ю.О. Ми – не з легенди. – К.: Укр. письм., 1995. – 687 с.         

Книга “Ми – не з легенди “ про те, як взялися за зброю і стали до боротьби з німецько-фашистськими загарбниками колишні вчителі, хлібороби, лісівники, коли прийшов над їхню землю ворог. Про те, як організовувалася  ця боротьба, ставала все масивнішою, як не знали спокою й пощади чужинці у межиріччі Десни і Дніпра.          

ЗЕЛЕНСЬКИЙ В.А. Лабіринт: Роман. – Л.: Каменяр, 1986. – 248 с.          

Події гостросюжетного твору розгортаються у Львові в період окупації міста. Письменник розповідає про боротьбу радянських розвідників і підпільників проти окупантів та їх поплічників, змальовує небезпечні ситуації, в яких проявляються твердість характеру, мужність і відвага патріотів.       

ЗЕМЛЯК В.С. Твори: В 4 т. Т. 2. – К.: Дніпро, 1983. – 390 с.        

Василь Земляк одним із перших в українській радянській літературі підняв складні філософсько-етичні проблеми, зокрема, вибору честі, обов’язку, самопожертви, які поставали перед людьми в неймовірно важких обставинах війни, у героїчній боротьбі з ворогом. У повістях “Гнівний Стратіон”, “Підполковник Шиманський”, “Ніч без милосердя”, в кіноповісті “Останній патрон” , що увійшли до цього тому, художньо осмислюються гострі моральні конфлікти, в основі яких – проблема вибору,  вираження ідеї подвигу і помсти через самопожертву. Письменник розкриває антигуманну, людиноненависницьку суть фашизму, який намагався зруйнувати людські душі, відкинути ті морально-етичні принципи, що утверджувались віками.        

ЗУСТРІЧ ПІСЛЯ ПРОЩАННЯ: [Зб. віршів] / Упоряд. І.К.Бунякін; Ред.-упоряд. В.І.Міщенко. – К.: Укр. письм., 1992. – 246 с.          

У роки Великої Вітчизняної війни народжувалася й міцніла фронтова поезія, яка підносила дух солдатів, закликала до подвигів у боротьбі з “коричневою чумою”,  до захисту рідної землі.        

З нагоди п’ятдесятиріччя оборони Києва поети-фронтовики підготували збірку віршів, у яких розповідають про героїзм наших воїнів, трудові звершення тих, хто працював у тилу, про Батьківщину, про кохання…            

ІВАНЧУК Р. Вогненні стовпи: Роман. – Л.: Літопис, 2002.– 432 с.           

Ця книга – перший художній твір у незалежній Україні про історію Української повстанської армії. Події твору розгортаються на Прикарпатті, де в горнилі військових дій ворожих армій народжується нова генерація українців, здатних захистити свою честь і рідну землю.          


Велика Вітчизняна війна в український художній літературі
Бібліографічний список

  1. Частина 1
  2. Частина 2
  3. Частина 3

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше