ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїАфганська неоголошена війна (1979-1989): вінницький вимір

Версія для друку

Управління культури

Вінницької обласної державної адміністрації

 

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва

 

Вінницька обласна Спілка ветеранів війни в Афганістані

 

Вінницький обласний краєзнавчий музей

 

 

 Афганська  неоголошена війна  (1979-1989):

вінницький  вимір

 

(Бібліографічний  покажчик)

 

 

  

 

Вінниця, 2004


УДК 016: 94(477.44)

ББК 91.9:63 + 63.3(4УКР-4ВІН)6

А 94

 

Афганська неоголошена війна (1979-1989): вінницький вимір: Бібліогр. покажч. / Уклад.: Г.Авраменко, О.Кізян, Н.Добровольська; Вступ. ст. П.Кирилішина; Вінниц. ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва, Вінниц. обл. Спілка ветеранів війни в Афганістані, Вінниц. обл. краєзн. музей.– Вінниця, 2004. – 124 с.

 

У покажчику вперше зібрано і систематизовано матеріали, що розкривають тему Афганської неоголошеної війни 1979-1989 рр., участі в ній вінничан, які виконували в Афганістані свій військовий обов’язок, вшанування пам’яті полеглих воїнів-земляків. В окремих розділах представлені документи про сьогоднішнє життя ветеранів-“афганців”, твори художньої літератури, пісенна творчість афганської тематики.

Видання пропонується працівникам органів місцевої влади, науковцям, вчителям, військовослужбовцям, культосвітнім працівникам, бібліотекарям, студентам, широкому загалу вінничан, яких хвилює ця тема.

 

 Це  видання  вийшло  в  світ завдяки  фінансовій  підтримці:

 

Ковальчука Миколи Анатолійовича, учасника бойових дій в Афганістані, нині голови Вінницького обласного військово-патріотичного об’єднання, депутата обласної ради;

Нечая Василя Олександровича,  директора  ВІННИЦЬКОГО  госпрозрахункового підприємства “Іскра”;

 

Луценка Анатолія Миколайовича, учасника бойових дій в афганістані, начальника управління газового господарства літинського району.

 

Від укладачів

 Згідно з Указом Президента України від 11 лютого 2004 року, напередодні 15-ї річниці виводу радянських військ з Афганістану, в Україні встановлено День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, який тепер щорічно відзначатиметься 15 лютого.

Через Афганську війну пройшли сотні тисяч радянських воїнів. Тут переплелися героїзм і страждання. І хоч давно виведені радянські війська з Афганістану, та пережита трагедія тих років і сьогодні болить в серцях багатьох українських сімей.

Майже 10-літня неоголошена війна закінчилася у 1989 році. Другий з’їзд народних депутатів СРСР дав політичну оцінку вводу радянських військ в Афганістан: “...решение о вводе советских войск в Афганистан заслуживает морального и политического осуждения”. Але він не дав відповіді на багато пекучих питань для її учасників. Війна для воїнів, які виконували свій військовий обов’язок, матерів загиблих синів і дочок, продовжується і сьогодні.

Через страхітливі жорна Афганської війни пропущено більше 3 тисяч уродженців Вінниччини, відправлених через військкомати області. Важко підрахувати, скільки наших земляків – офіцерів, прапорщиків, рядових, вільнонайманих потрапили туди по інших військових каналах. За останніми даними війна забрала життя 171 воїна-земляка, переважно 19-20 років. Першим став 19-річний десантник Петро Кущ із Степашок Гайсинського району, якого вбито 20 січня 1980 р., останнім 30 січня 1989 р. поліг 24-річний Анатолій Марущак з Антонівки Барського району. Серед загиблих є й жінка – Тетяна Врублевська з Вінниці.

Як сказав один із учасників Афганської війни, генерал-полковник Б.Громов: “Серед багатьох досліджень і роздумів про те, чи було правомірним введення радянських військ в Афганістан, чи потрібне було їх виведення, головне – не забувати ні в які часи, ні при яких обставинах подвигу наших солдат і офіцерів, які виконували свій військовий обов’язок”.

У бібліографічному покажчику “Афганська неоголошена війна (1979-1989): вінницький вимір” вперше зібрано матеріали, які висвітлюють події від початку війни до виведення обмеженого контингенту радянських військ із Афганістану в лютому 1989 року.

Основна частина покажчика представляє літературу про участь вінничан у цій війні, їх спогади про свій “афганський” шлях, бойових побратимів, які часто ціною власного життя рятували інших.

Окремими розділами подано матеріали про воїнів-“афганців” наших земляків, які двадцятилітніми віддали своє молоде життя у цій безглуздій війні, воїнів-ветеранів, які, пройшовши пекло Афганської війни, залишилися живими і сьогодні беруть активну участь в суспільно-політичному житті України, і, на жаль, часто борються за своє виживання в сучасних складних економічних умовах. В окремих публікаціях висвітлена діяльність обласної та деяких районних спілок ветеранів війни в Афганістані.

У покажчику в ряді розділів вміщено матеріали про вшанування пам’яті загиблих воїнів-“афганців” Вінниччини, земляків-ветеранів Афганської війни.

Також до нього включені твори художньої літератури та пісенна творчість, присвячені афганській тематиці.

У бібліографічному посібнику представлено книги, збірники, журнальні, газетні публікації, архівні документи, описи експонатів обласного краєзнавчого музею. У пошуку матеріалів до видання активну участь взяли бібліографи центральних районних бібліотек Вінниччини.

Мета бібліографічного покажчика “Афганська неоголошена війна (1979-1989): вінницький вимір” – оприлюднити накопичену правдиву і цілісну інформацію про історію цієї війни, привернути увагу органів державної влади та місцевого самоврядування до проблем сімей воїнів-земляків, загиблих в Афганістані, вінничан-ветеранів Афганської війни.

Вистражданий людством досвід свідчить: насилля породжує насилля, а військові способи вирішення конфліктних ситуацій можуть призвести до світової катастрофи.

Матеріали покажчика систематизовані за окремими розділами і підрозділами, в межах яких вони розміщені в алфавітному порядку авторів чи назв публікацій, або прізвищ персоналій. Якщо в бібліографічному записі йде мова про конкретну особу, це прізвище виділяється курсивом.

Видання розраховане на працівників органів місцевої влади, науковців, вчителів, військовослужбовців, студентів, бібліотечних, культосвітніх працівників, широке коло громадськості.

На вичерпну повноту покажчик не претендує. Відбір матеріалу до посібника завершено в лютому 2004 року.Афганська неоголошена війна (1979-1989): вінницький вимір

 1. Від укладачів
 2. Вшанування пам’яті воїнів-“афганців” – то наша біль і данина поваги, спогад і святий обов’язок ...
 3. Афганська неоголошена війна 1979-1989 рр.:погляд у минуле і сьогодення
 4. Виведення радянських військ з Афганістану
 5. Вінничани – учасники Афганської війни
 6. Афганський мартиролог Вінниччини (Б-Л)
 7. Афганський мартиролог Вінниччини (М-Я)
 8. Вони пройшли Афганістан
 9. Афганські рани матерів
 10. Вшанування воїнів-земляків на Вінниччині
 11. Відзначення в області річниць виведення радянських військ з Афганістану
 12. Зустрічі воїнів-земляків з місцевою владою
 13. Зустрічі бойових побратимів
 14. Музеї воїнів -“афганців”
 15. Пам’ятники воїнам-“афганцям” в області
 16. Інші пам’ятні заходи
 17. Афганська війна в художній літературі
 18. Пісні Афганського походу
 19. Документальні джерела
 20. Іменний покажчик
 21. Районні газети, матеріали з яких включено до покажчика
 22. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше