ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїАфганська неоголошена війна (1979-1989): вінницький вимір

Версія для друку

Вшанування пам’яті воїнів-“афганців” – то наша біль і данина поваги, спогад і святий обов’язок ...

 В лютому 2004 року виповнилося 15 років, як завершилася неоголошена Афганська війна. Згадуючи події 20-річної давності, які пройшли після першого зібрання молодих ветеранів війни у Вінницькому державному педагогічному інституті ім. М.Островського, я бачу 20-річних засмаглих юнаків, які вперше зібралися для того, щоб створити якесь об’єднання чи навіть клуб за інтересами, де б вони могли обмінятися думками, в разі необхідності підтримати один одного, привітати з приємною подією або розділити смуток втрат. В той час іще йшла війна і всі залишили в діючій армії, на далекій афганській землі, своїх бойових товаришів і всі, прекрасно розуміючи, що там діється, з нетерпінням і тривогою чекали вісточок від друзів і всі разом раділи за вдало проведену операцію, яка пройшла без втрат, за нагороди товаришів та сумували за втратами.

В таких умовах народилося перше об’єднання молодих “афганців” у Вінницькій області – клуб “Долг”, яке згодом переросло в міське та обласне об’єднання молодих учасників бойових дій в Афганістані.

Нині Вінницька обласна Спілка ветеранів війни в Афганістані єднає в своїх рядах 27 районних (міськрайонних) Спілок ветеранів Афганської війни та Спілку учасників бойових дій в Афганістані м. Вінниці. Багато зусиль для розвитку ветеранського афганського руху в області доклали Анатолій Гончар – голова Спілки учасників бойових дій в Афганістані м. Вінниці, якому присвоєне звання “Заслужений журналіст України”, Анатолій Кметюк – голова Тульчинської Спілки ветеранів війни в Афганістані, який нагороджений орденом “За заслуги” III ступеня, Руслан Мушиманський – голова Гайсинської районної Спілки, нагороджений орденом “За заслуги” III ступеня, Микола Ковальчук – голова обласного військово-патріотичного об’єднання, депутат обласної ради 2-х скликань, Михайло Баран – голова ревізійної комісії обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані, відзначений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Олег Войтович – голова Могилів-Подільської районної Спілки ветеранів Афганістану, нагороджений Грамотою Верховної Ради України та багато, багато інших.

Одним із основних завдань громадських організацій ветеранів війни в Афганістані є увічнення пам’яті полеглих бойових побратимів, донесення правди про події на далекій землі Афганістану. 7 травня 1994 року у Вінниці, одним із перших серед обласних центрів України, відбулося відкриття пам’ятника загиблим в Афганській війні воїнам. Кошти на спорудження пам’ятника збиралися серед учасників бойових дій в Афганістані, у місті курсував “афганський” тролейбус, де городяни вносили свої пожертвування на пам’ятник, але основне фінансування було проведено з обласної державної адміністрації, за що їй особлива вдячність від батьків загиблих воїнів та учасників бойових дій в Афганістані.

Подяка й молодому скульптору, колишньому воїну-десантнику Юрію Козерацькому. Назва архітектурного твору – “Перерваний політ”, тобто перерваний політ життя, юності, сподівань і мрій.

Крім м. Вінниці, пам’ятники споруджено у Могилеві-Подільському (в 1988 р., коли ще до завершення війни залишалося майже півроку), Гайсині, Жмеринці, Калинівці, Хмільнику, Літині, Іллінцях, Бершаді, Чечельнику та в інших районних центрах області.

Паралельно з цим ведеться робота по поновленню експозиції обласного Музею Пам’яті полеглих в Афганістані воїнів та створення музеїв в райцентрах області.

Урочисте відкриття обласного Музею Пам’яті відбулося 15 лютого 1993 року за участю всіх батьків воїнів-вінничан, загиблих в Афганістані, учасників бойових дій, представників органів влади, духовенства та воїнів гарнізону. В експозиції розмішено понад тисячу експонатів, які розповідають про Афганську війну. Згодом батьки та рідні загиблих, знаючи як зберігається пам’ять про близьких їм людей, почали самостійно подавати на зберігання й інші цінні матеріали.

За час, що минув з моменту відкриття обласного музею, були відкриті експозиції в Тульчинському краєзнавчому музеї, в школах сіл Кожанка Оратівського, Пикова Калинівського, Гранова Гайсинського районів, створено музей ветеранів Афганської війни в м. Гайсині, якому, відповідно до постанови колегії управління культури обласної державної адміністрації, присвоєно звання “народний”.

Всі ці пам’ятники та створені музеї – то наша біль і данина поваги, спогад і святий обов’язок перед загиблими.

За ініціативи обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані та за підтримки обласного краєзнавчого музею Вінниччина випустила в світ Книгу Пам’яті “Чорний тюльпан” – розповідь про 167 земляків-вінничан загиблих в Афганській війні.

У книзі вдало використані архівні матеріали та публікації з періодичних видань, особисті документи загиблих воїнів, надані автору-упоряднику видання, заслуженому журналісту України Анатолію Гончару їхніми рідними, близькими, спогади друзів, проза та поезія, написана учасниками бойових дій, фотоілюстрації.

З-під пера Анатолія Гончара вийшли в світ також книги “Ми пройшли Афган” (1999), “Повірка, або “афганці” Вінниці” (2002) в 2-х томах, “Авіатори: Книга Пам’яті про загиблих в Афганістані військових авіаторів” (2004), в яких автор правдиво змальовує події Афганської війни, розповідає про загиблих в афганському пеклі військовослужбовців.

Добрими словами потрібно відзначити книгу Василя Синицького “Їх поріднив Афганістан”, яка вийшла у світ за сприяння учасників бойових дій в Афганістані, голови Державного комітету України у справах ветеранів Сергія Червонописького та Героя України, Київського міського голови, уродженця Вінницької області, Олександра Омельченка. Ця книга – збірник художньо-документальних матеріалів про полеглих воїнів-“афганців”, уродженців Оратівського району та їх бойових побратимів, котрі проживають на території району.

За ініціативи Гайсинської районної Спілки ветеранів війни в Афганістані вийшла в світ книга Юрія Ковча “Афган” (2003), в якій автор розповідає про сторінки життя, біографії учасників бойових дій, свідків Афганської війни. Це своєрідний меморіал тим уродженцям Гайсинщини, хто не повернувся з Афганської війни, це документальні розповіді про гайсинчан – кавалерів орденів Червоної Зірки, якими вони нагороджені за бойові заслуги, це декілька яскравих історій про тих, у чию долю Афганістан увійшов на все життя.

В рамках відзначення 15-ї річниці завершення Афганської війни, за підтримки Української Спілки ветеранів Афганістану, Іллінецька районна Спілка ветеранів Афганістану видала книгу “Під палючим сонцем Афгана”, (автор-упорядник Степан Ящук), яка розповідає про участь уродженців району в неоголошеній Афганській війні.

Участі Військово-Повітряних Сил в бойових діях в афганському небі присвячені книги військового журналіста, учасника бойових дій, кореспондента газети “Народна армія” полковника (в Афганістані ст. лейтенанта, кавалера медалі “За бойові заслуги”) Никифора Лисиці “В пекельному небі Афганістану” та “Над хребтами Гіндукуша”.

Значну увагу “афганській” тематиці приділяють також періодичні видання Вінниччини.

За ініціативи Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані, працівники ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва та бібліотек області, Вінницького обласного краєзнавчого музею склали бібліографічний покажчик, який дасть змогу громадськості області зорієнтуватися у великому масиві матеріалів, що стосуються теми неоголошеної Афганської війни та участі в ній наших земляків. Це видання надзвичайно цінне для тих, хто захоче глибше познайомитися з однією з трагічних сторінок життя українського суспільства часів тоталітаризму.

 

Петро Кирилішин, голова Вінницької обласної

Спілки ветеранів війни в Афганістані Афганська неоголошена війна (1979-1989): вінницький вимір

 1. Від укладачів
 2. Вшанування пам’яті воїнів-“афганців” – то наша біль і данина поваги, спогад і святий обов’язок ...
 3. Афганська неоголошена війна 1979-1989 рр.:погляд у минуле і сьогодення
 4. Виведення радянських військ з Афганістану
 5. Вінничани – учасники Афганської війни
 6. Афганський мартиролог Вінниччини (Б-Л)
 7. Афганський мартиролог Вінниччини (М-Я)
 8. Вони пройшли Афганістан
 9. Афганські рани матерів
 10. Вшанування воїнів-земляків на Вінниччині
 11. Відзначення в області річниць виведення радянських військ з Афганістану
 12. Зустрічі воїнів-земляків з місцевою владою
 13. Зустрічі бойових побратимів
 14. Музеї воїнів -“афганців”
 15. Пам’ятники воїнам-“афганцям” в області
 16. Інші пам’ятні заходи
 17. Афганська війна в художній літературі
 18. Пісні Афганського походу
 19. Документальні джерела
 20. Іменний покажчик
 21. Районні газети, матеріали з яких включено до покажчика
 22. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше