ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїІнформаційний ресурс Бібліотеки. Інновації. Суспільство

Версія для друку

ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЇ З ПИТАНЬ МИСТЕЦТВ

А.В.Сенкевич, зав. відділом

тел.: (0432) 35-20-06

Відділ літератури та інформації з питань мистецтв cтворено у 1964 році як відділ музично-театральної літератури. У 1980 році фонди відділу поповнилися літературою з образо-творчого та кіномистецтва і він отри-мав нову назву – "Відділ мистецтв", сучасна назва – з 2001 року.

Сьогодні відділ – це комплекс приміщень з світлим і просторим читальним залом, обладнаним сучасною відеоапаратурою фірми "Akai", "LG Elektronics", звукозапи -суючою апаратурою фірм: "Радіотехніка", "Sony", музичним центром "Samsung", персональним комп'ютером "Samsung".

За період свого існування у відділі сформовано значний інформа-ційний ресурс з питань культури і мистецтв, який нині налічує майже 50 тис. одиниць фонду. Це:

· книги з естетики, історії та теорії культури;

· книги та альбоми з різних галузей мистецтва (понад 10 тис.);

· нотні видання (понад 30 тис.);

· унікальна колекція грамплатівок (понад 6 тис.);

· аудіокасети (700 одиниць);

· компактдиски (30 одиниць);

· відеокасети (85 одиниць).

Щорічно відділ передплачує біля 70 назв періодичних видань. Добре представлені довідкові видання з різних галузей мистецтва.

В окремий великий комплекс можна виділити книги з історії і теорії музики, про життя і творчість вітчизняних і зарубіжних композиторів, музичні та нотні видання, аудіо- і відеозаписи.

Особливу популярність у користувачів має колекція аудіокасет "Антология русской и западноевропейской музыки XII-XX вв.", де зібрані якісно записані шедеври світової музики у виконанні найкра-щих музичних колективів, вокалістів, інструменталістів. Досить широко представлені нотні видання. Це: клавіри опер та балетів, оркестрові пар-титури, репертуар для різних музичних інструментів, збірки пісень і вокаль-них творів, сценічна і кіномузика, музичні твори для дітей. Є декілька повних зібрань творів видатних композиторів, зокрема М.Лисенка у 20-ти томах (К., 1950-1959), Л.Ревуцького в 11-ти томах (К., 1981-1985), Д.Шостаковича у 42-х томах (М., 1987) та ін. Цінним є також 11-томне видання "Українські народні мелодії" (Торонто; Нью-Йорк, 1967-1996), підготовлене українською діаспорою Канади, США та ін.

Чимала частина фонду – матеріали з образотворчого мистецтва та архітектури, які включають в себе різноманітні види видань: книги, альбо-ми, ізовидання (репродукції, набори листівок), а також відеофільми. В цих виданнях можна знайти відомості з історії вітчизняного та світового мистецтва, інформацію з будь-якого напрямку даної галузі, матеріали про архітекторів, живописців, графіків та інших митців. До уваги читачів, перш за все, багатотомні праці з історії мистецтв: "Всеобщая история искусств" у 5-ти томах (М., 1956-1966), "Історія українського мистецтва" у 5-ти томах (К., 1966-1968), "Искусство стран и народов мира" у 5-ти томах (М., 1962-1981), "Всеобщая история архитектуры" у 12-ти томах (М., 1970-1977).

Багатий ілюстративний матеріал вміщують альбоми, присвячені творчості окремих художників, дослідженню окремих течій і стилів у мистецтві. Серед таких видань декілька цінних і цікавих серій: "Мастера живописи", куди увійшли альбоми про великих живописців минулого; "Картинная галерея", яка об`єднала в собі книги про художників імпре-сіонізму і постімпресіонізму. В серії "Музеи мира" представлені колекції найвидатніших музеїв і галерей світу. Нова серія видавництва "Белый город" "Сто великих картин" демонструє новий підхід до творчості худож-ника. Користуються популярністю книги серій "Жизнь в искусстве" та "Майстри світового мистецтва"; художникам-початківцям адресовано нову серію "Энциклопедия художника".

Гордістю відділу є такі альбоми з вітчизняного мистецтва, як "Історія української ікони X-XХ століть" Д.Степовика (К., 1996); виданий до 2000-річчя Різдва Христового чудовий альбом "Храми України" (К., 2000); присвячені українському мистецтву минулого століття досить змістовні і гарно оформлені видання "Мистецтво України ХХ століття " (К., 1998), "Український авангард 1910-1930 років" (К., 1996).

Підвищеним попитом користуються унікальні альбоми, видані у

Німеччині: "Романское искусство " (Кельн, 2001) і "Готика " (Кельн, 1998); книги "Фовизм" (Париж, 1995), "Сюрреалізм" (Париж, 1995), "Арт-брют" (Париж, 1995), які видав відомий сучасний книговидавець Франції А.Скира.

Нещодавно фонд відділу поповнився унікальним зібранням відео-фільмів з питань мистецтва і літератури. Це фільми з архітектури, деко-ративно-ужиткового та різних стилів образотворчого мистецтва, відеома-теріали про окремих художників, композиторів, письменників. Відеоко-лекція плідно використовується у популяризаторській, просвітницькій діяльності відділу: на засіданнях літературно-мистецького клубу "Відкрита сторінка", при проведенні днів інформації, днів фахівця, мистецьких годин.

Література з питань театрального мистецтва і кіномистецтва – ще один великий розділ фонду відділу. Тут зібрані видання з історії драматичного, оперного, балетного, естрадного театру різних країн; книги про вітчизняне і світове кіномистецтво, а також матеріали про театральних і кінодіячів. Серед найцінніших – книга Ю.Станішевського "Національна опера України" (К., 2002), де прослідковується 200-річна історія Національного академічного театру опери та балету ім. Т.Г.Шевченка; вперше опублікована теоретична спадщина режисера і мислителя, основоположника українського модерного театру ХХ ст. Леся Курбаса "Філософія театру" (К., 2001); фундаментальне видання "Иллюс-трированная история мирового театра" (М., 1999), де можна знайти відомості з історії театру, починаючи із святкових вистав Давнього Єгипту до театральних пошуків кінця ХХ ст.; нове видання з історії світового кіно "Краткая история киноискусства" Р.Юренєва (М.,1997) і чудовий двотомник вінницького видавництва "Аквілон" – "Всего 33. Звезды мировой режиссуры" А.Плахова (Вінниця, 1999).

З метою розширення кола читачів та популяризації кіномистецтва відділ почав комплектувати відеотеку художніх фільмів. Серед них – літературні екранізації, фестивальні фільми, кращі зразки жанрового кіно: "Война и мир" С.Бондарчука, "Тіні забутих предків" С.Параджанова, "Список Шиндлера" С.Спілберга, "Вальмон" М.Формана та інші.

Для оперативного задоволення інформаційних запитів користувачів з різних галузей мистецтва у відділі існує фонд довідкових видань, який включає багатотомні і однотомні енциклопедії, словники, довідники, календарі, літописи нот та образотворчих видань, каталоги виставок.

Серед мистецтвознавчих довідкових видань заслуговують на увагу такі: біографічні довідники "Мистецтво України" (К,1997), "Митці України" (К.,1992); словник у 2-х томах "Декоративно-ужиткове мистецтво "(Л., 2000); отримані за Мегапроектом "Пушкинская библи-отека" "Словарь христианского искусства" (Челябинськ, 2000), серія енциклопедій "Пейзаж" (М., 2002), "Импрессионизм" (М., 2001), "Музыка" (М., 2002), "Театр" (М., 2002) та інші.

Відділ одержує 50 назв журналів та 12 назв газет, які представляють досить широкий спектр з питань культури та мистецтва – від загально-мистецьких і культурологічних видань: "Мистецтво та освіта", "Українська культура", "Искусство", "Искусство и образование", "Новый мир искусства" до журналів і газет з окремих галузей мистец-тва, таких як: "Образотворче мистецтво", "Народне мистец-тво","Український театр", "Фотомагазин", "Архітектура і престиж", "Музыка и время", "Кіно-коло", "Искусство кино" тощо.

Відділ має численні видання, в яких представлена творчість наших ви-датних земляків. Це – альбоми репродукцій картин художників В.Тропініна, Ф.Коновалюка, О.Новаківського, В.Хмелюка, Н.Альтмана, В.Шпаковського; зібрання хорових творів П.Ніщинського, М.Леонтовича, Р.Скалецького; пісень самодіяльних композиторів Вінниччини К.Семенова, В.Папаїки, В.Газінського, Р.Мархлевського, В.Ткаченка та ін.; народнопісенних творів фольклористів Г.Танцюри та Н.Присяжнюк. Життю і діяльності багатьох з них присвячено чимало цінних видань, зокрема, дослідницькі матері-али Академії Художеств СРСР "Василий Андреевич Тропинин" (М., 1982), А.Ашинської "В.А.Тропинин" (М., 1976), В.Овсійчука "Олекса Новаківський" (Л., 1998). В серії "Творчі портрети українських композиторів" вийшла монографія Л.Пархоменка "Петро Ніщинський" (К., 1989). Книга місцевого мистецтвознавця А.Завальнюка "Микола Леонтович" (Вінниця, 2002) включає матеріали досліджень та документи, листи відомого композитора.

Безцінними є фонограми із записами вокальних творів на слова поетів-земляків С.Руданського, В.Юхимовича, В.Стуса, В.Самійленка, С.Литвина, В.Діденка.

Увійшла в практику роботи відділу підготовка власних видань: букле-тів, списків, покажчиків краєзнавчого змісту з різних питань мистецтва. За останні роки вийшло кілька ювілейних буклетів про митців-земляків: "Ф.Коновалюк – талановитий майстер пензля", "В.А.Тропінін", "Художник яскравого таланту" (О.Новаківський), "Відданий меті" (композитор П.Ніщинський), "Архітектор століття" (В.Городецький).

Успіх роботи відділу залежить не тільки від вдало укомплектованого  фонду, а й від добре організованого довідково-бібліографічного апарату (ДБА).

У відділі існує розгалужена система каталогів і картотек на традицій-них носіях, а також електронна картотека журнальних статей з питань мистецтва, яка ведеться з 2001 року.

До послуг читачів:

· Каталоги:

- абетковий та систематичний каталоги нотних видань;

- абетковий та систематичний каталоги грамзаписів;

- систематичний каталог книг;

- абетковий каталог відеокасет.

· Картотеки:

- вокальних творів;

- систематична картотека статей;

- п'єс ;

- тематично-жанрова.

Бібліографи відділу постійно редагують і поновлюють ДБА (як карт-ковий так і електронний).

Досить потужний інформаційний потенціал відділу відкриває великі можливості для популяризації мистецтвознавчих знань; для організації виставкової та масової роботи. Основні цикли книжково-ілюстративних виставок: "Силуети культурних епох", "Постаті у мистецтві", "Подорож за жанрами мистецтва", "Обговорюється фільм" немало сприяли набли-женню книги та інформації до користувача. А влаштування виставок творів вінницьких художників в читальному залі відділу, презентації яких завжди викликають масовий інтерес вінничан, збагатили бібліотеку цінною колекцією з 44 творів живопису, графіки, скульптури. Це – дар місцевих митців в знак подяки за надання залу для експозиції їх робіт. Даровані праці експонуються не лише у відділі літератури та інформації з питань мистецтв, а й прикрашають інші підрозділи бібліотеки.

Великий творчий потенціал професійних мистецтвознавців, музи-кантів, артистів, художників, науковців-літературознавців, шануваль-ників мистецтва об'єднав навколо себе літературно-мистецький клуб "Відкрита сторінка", який функціонує при відділі 18 років. Кожну його сторінку живлять власні інформаційні ресурси, на їх основі на засіданнях клубу розглянуто сотні різноманітних тем. У 2001 році про його історію, сьогодення, про безкорисну творчу працю, активістів-організаторів видано брошуру "15 років з клубом "Відкрита сторінка".Інформаційний ресурс Бібліотеки. Інновації. Суспільство

 1. Про видання
 2. "НОВА ДОБА – НОВОГО ПРАГНЕ СЛОВА..."
 3. ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС БІБЛІОТЕКИ – СТРАТЕГІЧНА ОСНОВА ЇЇ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
 4. СЛУЖБА ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОТЕЧНОГО СЕРВІСУ
 5. ВІДДІЛ ЗБЕРІГАННЯ ОСНОВНОГО ФОНДУ
 6. ВІДДІЛ ЗБЕРІГАННЯ ОСНОВНОГО ФОНДУ (продовження)
 7. ВІДДІЛ РІДКІСНИХ І ЦІННИХ ВИДАНЬ
 8. ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЇ З ПИТАНЬ КРАЄЗНАВСТВА
 9. ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЇ З ГУМАНІТАРНИХ НАУК
 10. СЕКТОР ЖУРНАЛЬНОЇ ПЕРІОДИКИ
 11. ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЇ З ГУМАНІТАРНИХ НАУК (продовження)
 12. СЕКТОР ГАЗЕТНОЇ ПЕРІОДИКИ
 13. ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЇ З ПИТАНЬ ЕКОНОМІКИ І ПРАВА
 14. ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС БІБЛІОТЕКИ НА ДОПОМОГУ ОРГАНАМ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ
 15. ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЇ ВИРОБНИЧОГО ПРОФІЛЮ
 16. ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЇ З ПИТАНЬ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
 17. ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЇ З ПИТАНЬ МИСТЕЦТВ
 18. ВІДДІЛ ЛІТЕРАТУРИ ІНОЗЕМНИМИ МОВАМИ
 19. ВІДДІЛ ДОВІДКОВО-БІБЛІОГРАФІЧНОГО ТА ІНФОРМАЦІЙНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ
 20. ВІДДІЛ ПОПЕРЕДНЬОГО ЗАМОВЛЕННЯ І ВИДАЧІ ЛІТЕРАТУРИ
 21. ВІДДІЛ НАУКОВО-МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ ТА ІННОВАЦІЙ У БІБЛІОТЕЧНІЙ СПРАВІ
 22. СЕКТОР ОБМІННО-РЕЗЕРВНОГО ФОНДУ
 23. Програма розширення доступу та навчань в Інтернет (iatp)
 24. ЗМІСТ

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше