Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

ВІННИЧЧИНА БІБЛІОТЕЧНА

Іллінецька районна централізована

бібліотечна система

 

ЦБС створена в грудні 1979 року. Нині в її структурі: центральна та районна бібліотеки для дітей, 3 міських та 29 сільських бібліотек-філіалів. В 5-ти населених пунктах функціонують клуби-бібліотеки. В книгозбірнях системи працює 13 кімнат юного читача, дитяче відділення, створено 7 клубів за інтересами.

Фонд ЦБС – універсальний, нараховує 522,8 тис. прим., в т.ч. укр. мовою – 47%. На поточний рік бібліотеками системи передплачено 62 назви газет і журналів. Щорічне надходження книг – 1,5 тис. видань.

Послугами бібліотек системи користується понад 16,5 тис. мешканців району, що складає біля 40% від загальної кількості.

Штат – 47 бібліотечних працівників, 31 чол. з яких – фахівці. 

Структура:

 

1. Центральна бібліотека

 

Адреса: 22700, м. Іллінці, вул. Червона площа, 23

Тел.: 2-36-88

Режим роботи: з 9 до 18 год.

                                Вихідний – субота

Штат: 7 чол. (100% – фахівців)

Заснована: в 1923 році

Фонд – універсальний – 49,8 тис. прим., в т. ч. укр. мовою – понад 24 тис., 59 назв газет та журналів.

ДБА: абет., сист., краєзн. каталоги; картотеки: СКС.

Бібл. обслуг.: чит. зал, аб., юн. каф., МБА. Щороку обслуговує понад 3 тис. користувачів.

 

Сторінки історії:

В 1923 році в селищі Іллінці було відкрито сільбуд. При ньому функціонувала читальня, яка й започаткувала районну бібліотеку. Її діяльність в довоєнний період залишається невивченою. Відомо таке, що в 1940 році фонд її складав біля 5 тис. примірників. Під час війни бібліотека була майже повністю знищена, проте, вже в 1944 році її роботу було відновлено. Засновником та незмінним керівником її аж до виходу на пенсію була М.І. Камінська. На той час бібліотека займала 3 кімнати, в яких розмістилися: абонемент, читальний зал на 15 місць та книгосховище.

Згодом бібліотеці було надано більше приміщення, де вже функціонували читальний зал на 50 місць, абонемент та книгосховище, до штату введено посаду методиста.

В 1962 році бібліотека переводиться в нове двоповерхове приміщення, а її завідуючою призначають Г.С. Чирву. Тут розмістилися абонемент, книгосховище, читальний зал та методичний кабінет, запроваджується відкритий доступ до книжкового фонду. Читачами бібліотеки стали понад 3 тисячі жителів селища, її працівники вели широку громадську роботу, проводили масові заходи, здійснювала наочну пропаганду книги.

В 1965 році, з відновленням Іллінецького району, бібліотека стає центром методичної роботи для бібліотек району. На її базі проводяться районні, регіональні та обласні семінари, здійснюється практика студентів Тульчинського училища культури.

В грудні 1979 році відбулася централізація державної мережі бібліотек. На районну бібліотеку були покладені функції ЦБ. Відповідно, змінилися структура, штати. ЦБС об’єднала 39 сільських та 6 міських бібліотек-філій. Збільшився обсяг надходжень книг та періодичних видань (щомісячно до 3-х тис. книг та 200 назв газет і журналів).

Директором ЦБС в цей період працює Бондар В.Д.

В 1992 році бібліотеці надають в спеціально збудоване приміщення площею 1,5 тис. м?. Значне місце в її роботі приділяється очним та усним формам популяризації бібліотечної книги, пріоритетним напрямком стає краєзнавство: в ЦБ діє краєзнавча світлиця, при всіх книгозбірнях організовані краєзнавчі кутки, функціонують тематичні книжкові виставки, кожна бібліотека є осередком по написанню історії села, саме тут збираються матеріали про його мешканців, їх трудовий шлях.

Понад п’ять років в ЦБ працює літературна вітальня „Як в казкову жар-птицю, я закоханий в землю”, на засідання якої запрошуються поети-земляки, майстри народних ремесел, видатні люди району. При ЦБ також працює клуб любителів поезії „Ліра”, що об’єднує старшокласників міста.

Великий внесок в розбудову бібліотеки внесли бібліотекарі Л.Я. Комарова, В.Д. Бондар, Г.В. Старовірець, М.М. Васильєва, Л.В. Павлюк, В.В. Дусанюк.

Шевчук Ольга Григорівна, директор ЦБС.

Народилася 25 вересня 1955 року на Іллінеччині. Закінчила Київський державний інститут культури ім. О.Є. Корнійчука (1981 р.). Працювала бібліотекарем РДБ, методистом, заст. директора по роботі з дітьми. З 1990 року очолює централізовану бібліотечну систему.

2. Районна бібліотека для дітей

Адреса: 22700, м. Іллінці, вул. Червона площа, 23

Тел.: 2-36-88

Режим роботи: з 9 до 18 год.

                                Вихідний – субота

Штат: 3 чол.

Заснована: в 1948 році.

Фонд – універсальний, понад 21,0 тис. прим. видань, в т. ч. укр. мовою – 37,8%, газет і журналів – 23 назви.

ДБА: абетк., сист. каталоги; картотеки: СКС, краєзн. л-ри.

Бібл. обслуг.: від. обслуг. дошк. та уч. 1-4, 5-9 кл. Щороку обслуговує 1,8 тис. читачів, книговидача складає біля 36 тис. прим. видань.

Діє ляльковий клуб „Барвінок”.

 

Сторінки історії:

З метою поліпшення бібліотечного обслуговування учнів шкіл міста, 29 вересня 1947 р. при районній бібліотеці для дорослих організовується дитяче відділення з фондом близько 350 книг, якими користувалися 200 читачів.

1 липня 1948 року на його базі відкривається районна бібліотека для дітей та юнацтва з двома працівниками. Першою завідуючою бібліотеки стала Г.О. Сидоренко. Для книгозбірні в приміщенні ЦРБ для дорослих було виділено кімнату площею 40 м?, в якій організували абонемент та читальний зал для школярів. На кінець року тут нараховувалося 1135 примірників книг.

В 1965 році  бібліотека переводиться в нове приміщення, де займає 2 кімнати площею 150 м?. На цей час книжковий фонд налічував майже 13 тис. примірників, були створені каталоги, більше 10 тематичних картотек.

В грудні 1979 року РДБ стає структурним підрозділом ЦБС.

На десятиліття з РДБ пов’язали свої долі досвідчені бібліотекарі Г.О. Сидоренко, І.Д. Бабенко, Г.Г. Пустовіт, Г.А. Липовецька, Н.П. Бондар та ін.

В 1993 році бібліотеці надається нове приміщення площею 240 м?, що дало змогу  створити нормальні умови для роботи з юними читачами.

Популяризуються різноманітні форми літератури серед дітей, проводяться масові заходи, діють клуби та об’єднання за інтересами: більше 20 років в бібліотеці діє ляльковий клуб „Барвінок”. В його репертуарі – різноманітні вистави за творами Г. Усача, Ю. Чеповецького та вистави, написані самими учасниками і керівниками клубу. Основне його завдання – прищеплення любові до книги, до рідної мови, розширення світогляду дітей, вміння правильно та гарно висловлювати свої думки.

Час від часу діти запрошуються на зустрічі з цікавими людьми, їм пропонується взяти участь в різноманітних масових заходах: літературних ранках та турнірах, годинах поезії, інше. Крім цього, працівники бібліотеки включається в проведення різних акцій та конкурсів обласного та всеукраїнського значення: „Подаруй бібліотеці книгу”, конкурс „Я і мої права”, присвячений 10-й річниці прийняття ООН „Конвенції про права дитини”, обласний конкурс юних талантів „О мово моя, душа голосна України”, (читачі саме цієї бібліотеки стали його переможцями). Ведеться популяризація літератури і при допомозі книжкових виставок, багато з яких присвячено рідному краю, Поділлю, Україні.

Бібліотека докладає максимум зусиль, щоб стати центром духовної культури та організації дозвілля юних мешканців міста.

Олійник Тетяна Григорівна, зав. РДБ.

Народилася 2 лютого 1967 р. в с. Слобідка Іллінецького району на Вінниччині. Закінчила Тульчинське училище культури (1985 р.), Київський державний інститут культури ім. О.Є. Корнійчука (1991 р.). Працювала в Іллінецькій ЦБ, а з 1988 р. – заст. директора по роботі з дітьми ЦБС, з 1996 р. – завідуюча районною бібліотекою для дітей. Член жіночої ради Іллінецького району.

 

3. Мережа міських бібліотек-філій в населених пунктах:

№ п/п

Населений пункт

 

1

смт Дашів

(вул. М. Горького, 11).

Бригида Любов Іванівна

2

міська № 1

(м. Іллінці, вул. К. Ціолковського, 3)

Мазур Ольга Володимирівна

3

міська № 2

(м. Іллінці, вул. Ф. Енгельса, 52)

Зварко Ольга Яківна

 

4. Мережа бібліотек-філій:

п/п

Населений пункт

Прізвище, ім'я по-батькові зав. філіалом

1.

Бабин

Коберник Олена Василівна

2.

Білки

Бондаренко Ганна Михайлівна

3.

Борисівка

Настич Ніна Василівна

4.

Василівка

Іонова Антоніна Олексіївна

5.

Вербівка

Драч Людмила Анатоліївна

6.

Городок

Василівська Олена Михайлівна

7.

Даньківка

Ходань Валентина Вікторівна

8.

Жадани

Лопухіна Людмила Василівна

9.

Жорнище

Бондар Надія Петрівна

10.

Іллінецьке

Гетьманська Наталя Петрівна

11.

Кальник

Майстренко Тетяна Олександрівна

12.

Кантелина

Яровенко Людмила Петрівна

13.

Копіївка

Пелих Оксана Вікторівна

14.

Красненьке

Лабунська Світлана Петрівна

15.

Криштолівка

Мельниченко Зінаїда Олексіївна

16.

Купчинці

Ковальчук Валентина Миколаївна

17.

Китайгород

Значківська Галина Юхимівна

18.

Лехи

Онищук Марія Офанівна

19.

Лиса Гора

Макальондра Галина Олександрівна

20.

Павлівка

Панасюк Віра Олександрівна

21.

Паріївка

Бохонько Наталія Петрівна

22.

Розсохувата

Шістка Олена Василівна

23.

Слободище

Швидка Ніна Дмитрівна

24.

Сорока

Романюк Ольга Іванівна

25.

Тягун

Анкуш Оксана Дмитрівна

26.

Хрінівка

Черниш Інна Анатоліївна

27.

Чортория

Левчишина Валентина Василівна

28.

Якубівка

Савлу Неля Григорівна

29.

Яструбинці

Медведчук Ніна Іванівна

 

5. Мережа клубів-бібліотек:

п/п

Населений пункт

Прізвище, ім’я по-батькові

зав. клубом-бібліотекою

1.

Володимирівка

Павлюк Вікторія Миколаївна

2.

Іванівка

Панько Ольга Іванівна

3.

Романово-Хутір

Кулієва Галина Олексіївна

4.

Слобідка

Кондратюк Лідія Павлівна

5.

Шабельна

Юхновська Галина Василівна

 

Калинівська районна централізована

бібліотечна система

 

ЦБС створена в 1976 р. Нині в її складі 37 бібліотек. Бібліотечний фонд універсальний – 595,2 тис. примірників видань, з них 295,6 тис. – укр. мовою. Щорічно отримує понад 100 назв газет і журналів.

Щороку ЦБС обслуговує більше 20,6 тис. користувачів.

В ЦБС працюють 8 клубів за інтересами, в т.ч. для дорослих – 1, для юнацтва – 3, для дітей – 4.

Штат: 45 працівників, 32 з яких – фахівці.

 

Структура: 

1. Центральна бібліотека

 

Адреса: 22400, м. Калинівка, вул. Ф. Дзержинського, 22

Тел.: 2-16-38

Режим роботи: з 9 до 19 год.

                                Вихідний – понеділок

Штат: 10 чол. (90,9% – фахівці)

Заснована: в 1929 році

Фонд – універсальний – 78,3 тис. прим. видань, 24,8 тис. з яких – укр. мовою, 137 назв – газет і журналів.

ДБА: абетк., сист.,  краєзн. каталоги; картотеки: СКС, назв худож. л-ри, краєзн.

Бібл. обслуг.: чит. зал, аб., каф. для юнацтва, МБА. Щороку обслуговує майже 5 тис. користувачів, книговидача – біля 84 тис. документів.

Благодійники бібліотеки: депутати облради В. Поліщук, В. Белень та депутати Верховної Ради України О. Юхновський, І. Квятковський, які подарували бібліотеці 108 рідкісних книг, а сільський голова В. Кучинський фінансує проведення різноманітних масових заходів.

 

Сторінки історії:

В 1929 р. розпочала свою роботу бібліотека в Калинівці. Містилась вона у центрі міста, в маленькій кімнаті єврейської синагоги, а її фонд на той час складав понад 200 книг, брошур, газет. Були тут і твори класиків української літератури: М. Старицького, М. Кропивницького, Б. Грінченка. 5 лютого 1930 р. на території Калинівського району розпочався бібліотечний похід, метою якого було створення нових бібліотек, поповнення фондів вже існуючих. Відомо, що саме в цей період бібліотека міста отримала статус районної.

14 березня 1944 р. Калинівку було визволено від німецько-фашистських загарбників і вже у квітні відновила свою роботу районна бібліотека. Фонд її формувався з книг, надісланих з областей Росії, що не зазнали окупації та подарованими жителями райцентру; близько тисячі книг повернули до бібліотеки читачі, що взяли їх перед війною.

В 1950 р. районну бібліотеку очолив І.Т. Ніколюк – ветеран Великої Вітчизняної війни. Уже в цьому році бібліотека обслуговувала 1317 читачів. За 36 років вона стала однією з кращих в області, школою передового досвіду з багатьох питань бібліотечної роботи, а її директора, талановитого керівника і організатора бібліотечної справи, було нагороджено медаллю „За доблестный труд” та значком „Відмінник культурно-освітньої роботи”.

У 1976 р. було створено Калинівську централізовану бібліотечну систему, в результаті чого районна бібліотека одержала статус центральної.

З 1986 р. директором Калинівської центральної бібліотеки стала Т.І. Домбровська – досвідчений фахівець, умілий організатор, знавець людських душ.

Як мудрий керівник і вмілий організатор, продовжила кращі традиції своїх  попередників у поліпшенні діяльності бібліотек та роботи з кадрами.

Тамара Іванівна, завдяки своїй толерантності, комунікабельності, спрямовувала зусилля на пошук шляхів співпраці з керівниками органів влади, господарських, бізнесових структур, громадських організацій, що допомагало вирішувати проблеми життєдіяльності установи та соціального захисту бібліотечних працівників.

Напрацювання та професійний досвід калинівчан були предметом  обговорення на різних зібраннях бібліотекарів обласного та Всеукраїнського значення.

Тамарі Іванівні були притаманні природна інтелігентність, благородство, щирість, людяність у ставленні до своїх колег. Завжди в центрі її уваги були люди з їх болями і проблемами і, безумовно, успіхами і досягненнями.

Своєю працею, високим професіоналізмом, вона здобула заслужене визнання і вічну пам’ять не лише серед бібліотечної спільноти, але й громадськості рідного міста й району.

Калинівчани пишаються тим, що Тамара Іванівна разом з чоловіком Георгієм Віталієвичем виростили прекрасного сина Олександра Георгійовича, людину освічену, інтелігентну, кандидата технічних наук, якому вінничани висловили високу довіру і обрали міським головою. Він – керівник сучасного типу, який докладає зусиль, щоб Вінниця стала цивілізованим містом, яке інтегрує в європейське співтовариство за рахунок залучення інвестицій в економіку і соціально-культурну сферу.

Центральна районна бібліотека проводить значну соціокультурну діяльність, особливу увагу приділяючи патріотичному, правовому вихованню, пропаганді творчості українських письменників, письменників-земляків та кращих зразків світової літератури.

В ЦРБ, в рамках днів С. Руданського проходив конкурс на кращий портрет поета-земляка. Переможці в день свята нагороджувались цікавими призами, проведено конкурс на кращого знавця творчості поета-земляка.

Завдяки матеріалам, представленими на книжковій виставці „Письменники-ювіляри року” читачі ознайомилися з перлинами творів Л. Українки, І. Кочерги, В. Підмогильного, М. Булгакова, М. Гумільова, Дж. Лондона, В. Скотта, Т. Драйзера, Ш. Бронте, А. Крісті та життєвим і творчим шляхом цих письменників.

„Літературний календар” представляв життєвий і творчий шлях письменників-ювілярів І. Франка, В. Стефаника, М. Некрасова, Б. Шоу, Г. Флобера.

65-річчю письменника-земляка О. Чорногуза присвячувалася книжкова виставка „Людина з чарівним бумерангом”, а виставка „У цім краю, де серця рідна пристань” розповідає читачам про життєвий та творчий шлях письменника-земляка В. Тимчука.

Варті уваги цикли заходів „Із скарбниці народної духовності”, де читачі знайомляться з історією, святкуванням та обрядами різдвяних свят, організовуються виставки-перегляди літератури „Різдвяні свята”, вечорниці-прем’єри книги „Різдвяні свята в Україні”.

Щорічно, в день закоханих, проводиться літературно-музичне свято „Через віки з любов’ю”, на якому його учасники читають вірші, співають пісні, проводять конкурсно-інтелектуальну програму на тему кохання та конкурс „Молода сім’я”.

Книжкова виставка „Я вашу увічнив красу. Жінки-Легенди” знайомила читачів з поезією про жінок, з творчістю видатних художників; в друкованих виданнях показана роль жінок, що відіграли визначну роль в історії людства, а перегляд літератури „Шевченкове слово” – з сторінками життя та творчості генія української літератури, його творами.

Традиційними стали в бібліотеці дні інформації. Особливою популярністю користувалися такі заходи, що висвітлювали теми: „Поборники української державності” (до дня Незалежності України) та „Грушевський – перший Президент України”. 

Трагічним подіям в житті українського народу приурочувалися виставки-реквієми на теми: „Репортаж із Чорнобиля”, „Жнива скорботи (голодоморна Україна)”, „Скошений цвіт” (До дня політичного в’язня)

Справжнім осередком духовного спілкування стали клуби за інтересами „Мальва” та „Любисток” (ЦБ), „Первоцвіт” (с. Дружелюбівка), „Пролісок” (с. Лемешівка), "Я сам собі художник" (с. Жигалівка).

Клуб „Любисток”, що створений при юнацькому відділі, об’єднує ерудованих, допитливих юнаків і дівчат, старшокласників міста, технологічного технікуму, підприємств. Його діяльністю керує рада, засідання якої проходять щоквартально. Девіз клубу: „Жити і працювати за законами розуму, добра і краси”.

В результаті акції „Поверни бібліотеці книгу”, що проводилася в районі, до ЦБ повернулись сотні цінних книг.

Чільне місце в роботі бібліотек займає відзначення Всеукраїнського дня бібліотек. Особливий інтерес викликав “Тиждень бібліотеки”, що проходив у 2002 році, в програмі якого були: День відкритих дверей „Тут живуть книги”, виставка подарованих книг мешканцями м. Калинівки, книжково-ілюстративна виставка „З історії бібліотек України”, свято книги „Книга – це мудрість століть”, виставка оригінальних висловів про бібліотеку.

На початку ХХ століття на території району діяли й інші бібліотеки.

У 1925 р. їх нараховувалося 18 з книжковим фондом 12,7 тис. прим.

Ось лише кілька історичних розвідок, що стосуються їх діяльності.

Однією з перших на Калинівщині відкрилась хата-читальня з невеликою бібліотекою в с. Павлівка, якою завідував О. Кундзіч. Згодом він став відомим українським письменником. Книги для бібліотеки було зібрано в місцевого населення, книжковий фонд бібліотеки становив біля 500 примірників. Та найдавнішою в Калинівському районі є бібліотека в с. Старий Пиків. Тут у 1900 р. з ініціативи і за кошти місцевого поміщика О. Сафонова було відкрито і освячено "чайну залу для народних читань". Всередині зали знаходилась кафедра для читця, тумба для ліхтаря, лавки і столи для слухачів, чотири печі з тумбами для вентиляції. Поруч була чайна з трьох кімнат: з кімнатою – "бібліотекою для охочих до читання", кухнею і житловою кімнатою для завідувача. Була також одна кімната для жіночої церковно-приходської школи. На відкритті цього закладу сам О. Сафонов розпочав народні читання із повідомлення про чай, при цьому демонструвались світлові картинки.

З 1955 р. А.К. Калінчук, уродженець с. Антонопіль, талановитий вчений в галузі військової хімічної промисловості, систематично надсилав до Антонопільської сільської бібліотеки книги (всього надіслано близько 1,5 тис. прим.). Він казав: „Якщо книги, які я надсилаю, допоможуть хоч одній молодій людині з села вступити до вузу, я буду вважати, що моя праця не пропала марно”.

У 1959 р., з ініціативи завідуючої Хомутинецькою сільською бібліотекою Ю.В. Грош, було відкрито в с. Хомутинці літературний музей С. Руданського. З цього часу бібліотечні працівники Калинівщини щорічно вшановують пам’ять поета-класика С. Руданського: проводять літературні вікторини, турніри знавців його творчості, різноманітні конкурси. Налагоджена переписка з внучатим племінником С. Руданського з м. Житомира О. Боржковським та дослідником життя і творчості поета-земляка з м. Ялти О. Янушем. До дня народження С.В. Руданського в бібліотеках району організовуються книжкові виставки, виставки-портрети: „Гордість Поділля”, „Невмируща слава сміхотворця”, „І знов я живий світ оглядую” та інші, проводяться конкурси читців „Сміймося разом”, „З серцем і з перцем”, де читачі з великим задоволенням читають вірші, співомовки.

Вже декілька років в Сальницькій бібліотеці працює клуб „Криниченька”, засідання якого відбуваються в невимушеній обстановці, за склянкою чаю. Одне з них – „Своє життя я виткала нитками” – було проведено в формі вечора-виставки української народної вишивки, в яку закохана сама бібліотекар Н.А. Міняйло. Залюблена змалечку у свій рідний край, вона вкладає цю любов у свої роботи: картини, серветки, рушники і на засіданнях клубу старається передати свої вміння, знання, навички молодшим.

На десятиліття з життям Калинівської ЦБС переплелись долі ветеранів бібліотечної справи: Козулі Н.М., Залуцької Г.С., Підлуцької В.С., (районна бібліотека), Демидюк І.Ю. (с. Дружне), Власюк Г.А. (с. Черепашинці), Грош Ю.В. (с. Хомутинці), Наконечної Г.С. (с. Глинськ), Гончаренка І.Ф. (с. Мізяків), Чорної О.В. (РДБ) та багатьох інших.

 Погорельська Оксана Олексіївна, директор ЦБС.

Народилася 26 квітня 1964 р. в м. Калинівці. Закінчила Київський державний інститут культури ім. О.Є. Корнійчука (1985 р.). У Калинівській ЦБС працює з 1981 року, на посаді директора з 23.10.1995 року.

2. Районна бібліотека для дітей

 

Адреса: 22400, м. Калинівка, Вінницька обл., вул. Ф. Дзержинського, 22

Тел.: 2-28-68

Режим роботи: з 9 до 18 год.

                                Вихідний – середа

Штат: 3 чол.

Фонд – універсальний – 20,1 тис. прим., 27,8% з яких укр. мовою; 28 назв газет та журналів.

ДБА: абетк., сист. каталоги; картотеки: СКС.

Бібл. обслуг.: чит. зал, аб. Щороку обслуговує 2,2 тис. читачів, книговидача – 40 тис. прим.

Діє клуб „Калинонька”.

 Сторінки історії:

Ймовірно, що бібліотека для дітей в м. Калинівці була відкрита в 1936 або на початку 1937 р. Про її діяльність у довоєнний період ніяких відомостей не збереглося.

В повоєнний період, відповідно до Постанови № 260 Ради Міністрів УРСР від 5 березня 1947 р., при районній бібліотеці для дорослих організовується відділ літератури для дітей та юнацтва, а 1 липня 1950 р., на виконання рішення виконкомів обласної та районної рад депутатів трудящих, у м. Калинівці відкривається районна бібліотека для дітей та юнацтва. Їй було виділено приміщення площею 35м? та передано 1100 примірників книг, якими в перший же рік користувалося 685 читачів. В 1956 році збільшенню читачів сприяли подвірні обходи та організація пунктів видачі у ближніх селах, а також змістовна наочна пропаганда книги на допомогу учням у засвоєнні предметів шкільної програми.

В 1959 р. в бібліотеці організовано вільний доступ читачів до книжкових фондів, на цей час фонд бібліотеки становив 14656 примірників, а її послугами користувалось вже 1927 читачів.

Період з 1961 по 1974 рр. характеризується подальшим удосконаленням роботи бібліотеки, запровадженням нових форм роботи з читачами і пропаганди літератури.

В 1961 році кращі читачі – активісти об’єднуються в гурток „Друзі бібліотеки”. Завідуючою бібліотеки призначається О.В. Чорна При бібліотеці створюється краєзнавчий гурток, у класах здійснюється аналізування читання учнями бібліотечних книг.

В 1964 році організовується робота методичного куточка.

В 1967 році бібліотеку переміщують в районний будинок культури, що дало змогу покращити і відкрити нові відділи та читальні зали. В 1973 році розпочинає свою роботу музичний лекторій „Вчись слухати музику”, проводяться цикли заходів, поглиблюється зміст та урізноманітнюються форми бібліотечної роботи: виставки, огляди літератури, голосні читки і бесіди для молодших школярів, літературні ігри, створюються тематичні стелажі літератури та відкриті тематичні полиці, оформляються альбоми, проводяться дні республік, зустрічі з ветеранами війни,  старими комуністами, першими комсомольцями тощо. Фонд бібліотеки зростає до 21,9 тис. примірників, ним користується біля 2,5 тис. учнів, керівників дитячого читання. В штаті бібліотеки працює вже 4 працівники.

В 1976 році бібліотека ввійшла до складу ЦБС району, а в 1982 р. – до складу КСК райцентру.

В 1983 році в бібліотеці організовується ляльковий клуб „Петрушка”, а в 1987 – клуб за інтересами „Кругозір”. Проводяться години цікавих повідомлень, вікторини, гри-подорожі, літературні години, виставки дитячих виробів, пропагується народознавча тема шляхом проведення театралізованих вистав, аукціонів, літературних марафонів, калейдоскопів пригод і казок, фольклорних тренінгів, дитячих свят.

З 1984 року бібліотеку очолює Дубинюк Н.Г.

В цей період значна увага приділяється роботі з дітьми-інвалідами: знедолені діти обслуговуються за місцем проживання, запрошуються вони і на масові заходи до бібліотеки, для них проводиться цикл занять „Золоті рученята”, влаштовуються виставки їх робіт „Фантазія і творчість”, „Чарівний світ захоплень”.

Важливим завданням сьогодення є екологічне виховання підростаючого покоління. З цією метою при бібліотеці було створено клуб „Калинонька”, що працює під девізом „Наш друг – природа”.

При районній бібліотеці діє також дівоча гімназія „Берегиня”, організована спільно з відділом у справах сім’ї і молоді Калинівської райдержадміністрації.

Багато уваги приділяє бібліотека розвитку національної культури, рідної мови, літератури. Цьому присвячуються різні конкурси („Від роду – до народу”, „О мово, моя душа голосна України”), свята, вікторини, літературно-мистецькі вечори. Все це тісно пов’язується з краєзнавством, творами письменників-земляків, літературою.

Поліщук Ніна Гнатівна, зав. РДБ.

Народилася 5 вересня 1948 р. в с. Нападівка Калинівського району. Закінчила Київський державний інститут культури ім. О.Є. Корнійчука (1972 р.). На бібліотечній роботі з 1967 р.: зав. бібліотекою с. Мончинці, бібліотекар Калинівської РБ (1971 р.), зав. читальним залом РДБ (1973 р.), ст. бібліограф Вінницького політехнічного інституту (1974 р.), ст. бібліотекар Калинівської РДБ, заст. директора ЦБС. На даній посаді з 1.02.1996 р.

3. Мережа бібліотек-філій:

п/п

Населений пункт

Прізвище, ім'я по-батькові зав. філіалом

1.

Антонопіль

Білецька Марія Федорівна

2.

Байківка

Пиндик Юлія Михайлівна

3.

Чернятин

Власик Тамара Миколаївна

4.

Глинськ

Горбатюк Тетяна Іванівна

5.

Грушківці

Томчик Надія Михайлівна

6.

Гущинці

Кулик Наталія Петрівна

7.

Дружне

Демидюк Іван Юхимович

8.

Дружелюбівка

Глуханюк Галина Іванівна

9.

Жигалівка

Мороз Леся Йосипівна

10.

Заливанщина

Довбиш Галина Іванівна

11.

Іванів (для дітей)

Приліпко Оксана Іванівна

12.

Іванів

Бунецька Світлана Єфремівна

13.

Калинівка (міська)

Працівника немає

14.

Кам’яногірка

Мельничук Володимир Михайлович

15.

Кіровка

Федоришєнко Лариса Петрівна

16.

Комунарівка

Чернега Ганна Петрівна

17.

Корделівка

Лиса Лариса Петрівна

18.

Котюженці

Кузьменко Наталія Дмитрівна

19.

Лемешівка

Обревко Мая Петрівна

(Українець Софія Григорівна на час декретної відпустки)

20.

Лісова Лисіївка

Григоренко Надія Іванівна

21.

Люлинці

Швець Клавдія Василівна

22.

Нападівка

Дешева Надія Іванівна

23.

Нова Гребля

Андріюк Тетяна Костянтинівна

24.

Ново-Пиків

Зозуля Наталія Павлівна

25.

Павлівка

Панасюк Галина Корніївна

26.

Павлівка (для дітей)

Чукай Людмила Павлівна

27.

Писарівка

Калашнюк Марія Іванівна

28.

Польова Лисіївка

Величко Надія Лук'янівна

29.

Радівка

Наконечна Лілія Анатоліївна

30.

Сальник

Міняйло Надія Анатоліївна

31.

Слобідка

тимчасово відсутній працівник

32.

Старо-Пиків

Семенець Ніна Іванівна

33.

Хомутинці

Дорош Зінаїда Іллівна

34.

Черепашинці

Прядун Галина Володимирівна

35.

Шепіївка

Коломійчук Марія Едуардівна

 

4. Клуби-бібліотеки в сс.:

п/п

Населений пункт

Прізвище, ім'я по-батькові

зав. клубом-бібліотекою

1.

Голубіївка

Бугай Катерина Лєонідівна

2.

Кам’яногірка

Мельничук Володимир Михайлович

3.

Мончинці,

Яремчук Тетяна Олександрівна

4.

Мізяків

Данилюк Катерина Василівна

5.

Райки

Іванникова Людмила Юріївна

 

Козятинська районна централізована

бібліотечна система

 

ЦБС, в складі якої нині функціонує 52 бібліотеки, створена в 1979 р. В її структурі діє також юнацький підрозділ, 2 дитячих відділення, 12 кімнат юного читача. Бібліотеками системи організовано 70 пунктів видачі.

Фонд універсальний – понад 750,0 тис. прим. видань, з них 53,0% – укр. мовою. Газет і журналів – 91 назва.

Щорічно обслуговує понад 25,7 тис. читачів, біля 9 тис., з них – діти і юнацтво. Середньорічна книговидача сягає 384,0 тис. прим. видань.

Штат – 64 працівники, з них фахівців – 40 чол.

Діє 7 об’єднань та клубів за інтересами.

Структура:

1. Центральна бібліотека

 

Адреса: 22100, м. Козятин, вул. М. Грушевського, 28

Тел.: 2-22-29, 2-53-50

Режим роботи: з 9 до 18 год.

                                Вихідний – неділя, понеділок

Штат: 11 чол. (100% – фахівці).

Заснована: у 30-х роках ХІХ ст.

Фонд – універсальний – 71,3 тис. прим., отримує 73 назви газет і журналів. В фондах є цінні видання: "Толковый словарь" В. Даля (1881); полное собрание сочинений В. Шекспира (1893); "Сочинения" Н. Гоголя (1894); "Сочинения" Н. Помяловского (1903).

ДБА: каталоги: абетк.; сист, краєзн.; звед. період. та інформ. видань, які передплачують б-ки всіх систем і відомств р-ну; абетк. нотних видань, звукозапису, кінофотофонодокументи; картотеки: СКС, абетк. карт. назв художніх творів, краєзн.

Бібл. обслуг.: 2 чит. зали, 2 аб., нестаціонар. обслуг., МБА, створюється система інформ. обслуговування. Щорічно обслуговує біля 4,8 тис. користувачів, книговидача яким сягає 92 тис. прим.

Відділ обслуговування юнацтва з просторим читальним залом на 40 посадкових місць з книгосховищем, абонемент видачі книг.

Видання б-ки: “Видатні уродженці Козятинщини”, “Біля витоків української народної пісні”, “З історичної минувшини міста”, “Козятинщина на сторінках преси”, списки нових надходжень літератури.

При бібліотеці діє молодіжний клуб „9 муз”.

 Сторінки історії:

130 років тому в Російській імперії на Південно-Західній залізниці було відкрито станцію з вокзалом, під назвою, пов'язаною з українським козацтвом – Козятин (козацьке володіння).

У містечку, що виросло завдяки будівництву