ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїМихайло Григорович МАСЛЮК
(1918-1995)
До 85-річчя від дня народження

Версія для друку

Вінницька обласна універсальна наукова

бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Наші видатні земляки

Михайло Григорович

МАСЛЮК

(1918-1995)

До 85-річчя від дня народження

Вінниця, 2003

ЖМЕРИНСЬКИЙ ДИВОТВОРЕЦЬ

Если бы жизнь удалось прожить снова,

И "книгу" заново с поправками прочесть, –

Я изменил бы в ней не так уж много,

И может быть остался весь таким, как есть.

М. Маслюк

Двадцяте століття явило світові епохальні технічні відкриття, визначних людей, імена яких постали, як піки у гряді гірських вершин в окремих галузях науки, техніки, політики, у сферах духовності і культури. Визначена двадцятка найвідоміших постатей світу. Серед них – наш талановитий земляк із Жмеринки Михайло Григорович Маслюк.

Вінниччина завжди була багата народними талантами. В їх рясному сузір'ї зіркою першої величини сяє ім'я всебічно обдарованого, дивовижного умільця М.Г. Маслюка, руками якого створено чимало див, гідних захоплення і пошанування.

Що ж то за людина – дивотворець?

Хтось знав його як найдосвідченішого годинникаря, хтось – як музиканта, майстра по виготовленню музичних інструментів, а ще хтось як фотографа, самодіяльного кінооператора, механіка, поета, скульптора і художника, різьбяра по дереву, кості, металу, мармуру. І все ж у діаграмі минулого століття Михайло Григорович залишився неперевершеним майстром мікромініатюри. Витвори душі, розуму, фантазії унікального творця – неймовірної складності. Більшість з них за межею людської уяви...

Народився М.Г. Маслюк 14 січня 1918 року у мальовничому селі Рижавка Жмеринського району на Вінниччині в сім'ї предковічних хліборобів

 

В його роду всі любили музику, пісні. З дитинства обожнював музику і Михайло Григорович. «Її натхнення, її ритм породили в мене всі інші захоплення», – зізнавався він.

Ще юнаком грав Михайло майже на всіх інструментах і в багатьох оркестрах: Гніванського кар'єру, школі педагогічних кадрів у Тульчині, Бердичівському технікумі хімічного машинобудування, де він працював і навчався.

Восени 1939 року Маслюка призвали до лав Збройних Сил.

Потім – війна, тяжкі поранення, що привели до інвалідності. В госпіталі зігрівав солдатські серця задушевними піснями власного композиторського творення. День перемоги зустрів в Братиславі, там же написав марш «Перемога», який виконувався чеським оркестром на міській площі.

30-річчя Перемоги святкував він у Празі на запрошення словачки Надії Ясанової, якій колись у госпіталі подарував ноти. І знову звучав його переможний марш.

Після повернення в рідну Жмеринку викладав музику і співи в школі, був музичним керівником у дитячому садочку, керівником художньої самодіяльності в районному будинку культури.

Захоплення музикою викликало появу цілої колекції музичних інструментів, виготовлених власними руками. Свій перший музичний інструмент – балалайку – сконструював він ще у восьмирічному віці, пізніше чарівні руки майстра виготовили такий музичний інструмент, який об'єднав в собі балалайку, гітару та мандоліну. Інструмент мав 21 струну. Багато років тому, зайнявшись мікромініатюристикою, він змайстрував кілька скрипочок.

Далі його вироби змушували відверто дивуватись людей, які мали можливість їх бачити.

Пишався Михайло Григорович колекцією кількох десятків власноручно виготовлених годинників, один від одного чудернацькіших.

Їх він виготовив немало: півсотні. І кожен по-своєму оригінальний. Серед них є і велетні, висота яких сягає кількох метрів, а маятник важить більше, як пуд, і малюки, що вміщаються у персні. Є годинники з двома маятниками та механізмом у маятнику, із 25 стрілками, які показують час у семидесяти країнах світу, і зовсім без стрілок, які рахують не лише час, а і дні, місяці, роки. В одних об'єднано годинник, компас, термометр, барометр, в інших замість стрілок – частина земної кулі і штучний супутник. А є такі, що кожної години виконують мелодії.

Багато людей знали Михайла Григоровича як талановитого майстра слова. Маслюку була підвладна сила і чарівність поезії, яку він плекав, вкладаючи в неї свої світлі думи, свою любов до природи, до всього прекрасного. З під його пера вийшла не одна гумореска, насичена щирим, дотепним та веселим гумором.

В 1991 році вийшла його збірка віршів «На лирико-юмористической волне».

Та, напевно, найголовнішим у житті Михайла Григоровича стало заняття мікромініатюрами, якими він захопився ще з дитинства, хоча систематично почав займатися в повоєнний період. Першим був електродвигунчик розміром з наперсток. Через деякий час майстерні руки умільця виготовили електродвигунчик у 100 разів менший від макової зернини.

Роки копіткої праці вдосконалювали майстерність. І ось уже на суд глядачів було виставлено паровоз у 20 мільйонів разів менший від макової зернини (встановлено вченими кафедри фізики металів Київського політехнічного інституту і автор отримав спеціальне посвідчення). А далі – галерея, розміром з сірникову коробку, що обертається довкола своєї осі (розміщено 41 мініатюру).

Перша виставка робіт неперевершеного майстра мініатюр із Жмеринки М.Г. Маслюка вміщувалася на тарілці. На ній експонувалося 100 крихітних речей, тонко виготовлених із золота, пластмаси, кістки і слюди.

Трохи пізніше вінничани побачили знову виставку жмеринського «лівші». Вона займала «територію» розміром у невеличкий кишеньковий блокнот. Маслюк назвав її «Виставка на долоні». На цій виставці експонувалось уже 115 предметів.

А фантазія умільця злітала дедалі вище. Все крихітніші й крихітніші речі появлялись з-під його рук. Ще одна виставка Михайла Григоровича розмістилася на циферблаті звичайного наручного годинника. На ньому вмістилось кілька десятків речей.

Його ж гордістю, окрім названого паровоза, була виставка семидесяти робіт на зрізі волосини, жіночий фотопортрет на папері у 800 разів менший макової зернини, сфотографований його ж мініатюрним фотоапаратом розміром з горошину, залізничний потяг із 15 вагонів у 3,5 тис. разів тонший волосини.

Не лише мікрошедеврами мистецтва дивував світ заслужений майстер народної творчості України М. Маслюк. Його умілі руки багато зробили для науки.

На прохання вчених-медиків виготовив комплекти мікрохірургічних інструментів для досліджень кори головного мозку, зшивання роговиці ока, операцій вуха з метою ліквідації глухоти. Користуватися такими інструментами можна тільки під спеціальним мікроскопом.

Гордився незвичайний майстер ще й тим, що серед більше, ніж п'ятисот робіт немає й двох однакових. Неповторними були його численні мікробарельєфи із золота, серед яких і наших земляків М. Некрасова, С. Руданського, М. Вовчка, М. Леонтовича, П. Ніщинського.

Фантастичними є його мініпортрети, фотопейзажі з сотень мікроскопічних деталей, що в цілому складають панораму дачного селища. У жодній лабораторії світу не зуміли наблизитися до виготовлення мініатюр таких розмірів.

Дві книги, присвячені класикам української і російської літератури можна було побачити тільки під мікроскопом. Це: озвучений «Кобзар» Т.Г. Шевченка і ліричні поезії О.С. Пушкіна. Свої книжкові шедеври подарував він на відкриття музею книги в Тульчинському культосвітньому училищі.

Вироби нашого земляка демонструвалися в найбільших музеях 23 міст колишнього Союзу, на ВДНГ. Рідкісні речі чарували жителів Болгарії, Індії, Польщі, Чехословаччини, Японії. Його домашній «Ермітаж» відвідували тисячі людей із різних країн, і кожний пережив хвилини радості і здивування.

Творча діяльність М.Г. Маслюка одержала світове визнання. В 1966 році йому присвоєно почесне звання заслуженого майстра народної творчості України «за видатні заслуги в розвитку декоративного мистецтва...». Він нагороджений кількома золотими і срібними медалями ВДНГ, медаллю Міністерства культури СРСР «За досягнення в самодіяльній народній творчості», шістдесятьма дипломами і грамотами, Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР.

Про нього знято фільми «Такий характер» та «Годинник і скрипка».

Мріяв великий чарівник створити у рідному місті, яке прославив своїми дивовижними виробами, постійно діючий музей-виставку. Та при житті мрія ця не збулася... Мало хто сьогодні має можливість побачити щось із його робіт.

На жаль, краща частина його мініатюрних творів зберігається в музеях Росії. Представлені його вироби знаходяться у фондах Національного музею Т.Г. Шевченка, Вінницькому обласному краєзнавчому музеї, приватних колекціях.

В 1995 році Михайла Григоровича не стало. Поховали його у Жмеринці на місцевому цвинтарі. З допомогою мерії споруджено пам'ятник талановитому земляку, його ім'ям названу одну з нових вулиць Жмеринки.

Унікальна творчість унікального майстра – це вже надбання минулого віку. У сучасників залишилася світла пам'ять про геніального українця, який успадкував від свого народу великий талант до невтомної творчості і праці.


Михайло Григорович МАСЛЮК
(1918-1995)
До 85-річчя від дня народження

  1. ЖМЕРИНСЬКИЙ ДИВОТВОРЕЦЬ
  2. Бібліографія

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше