ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВІННИЧЧИНА БІБЛІОТЕЧНА

Версія для друку

Вінницька обласна бібліотека для дітей ім. І.Я. Франка

 

Адреса: 21010, м. Вінниця, вул. Соборна, 24

Тел.: 32-25-49, 32-25-21

Режим роботи: щоденно – з 10 до 18 год.

                            Неділя – з 10 до 17 год.

                            Вихідний – субота

                            Під час літніх канікул – з 10 до 18 год.

                            Вихідні – субота, неділя

Штат: 47 чол.

Заснована: в 1927 році

Фонд – універсальний – понад 140 тис. прим., в т. ч. укр. мовою близько 62 тис., 220 назв газет, і журналів, 12 т. КФФД.

ДБА: каталоги – абетк., сист., нотних видань; картотеки – краєзн., СКС, збірників, казок, цитат, назв творів художньої літератури.

Бібл. обслуг.: відділи: обслуг. дошк. та уч. 1-4, 5-9 класів; л-ри по мистец. та КФФД; обслуг. керівн. дит. чит.; компл. та обр. л-ри; книгозб., гігієни та реставр. кн. фондів; довід.-бібліогр. та інформ. роб. Щорічно обслуговує 13 тис. користувачів. До їх послуг – телевізори, відеомагнітофон, музичні центри, програвачі, ксерокс, інше.

Основна функція: забезпечення вільного доступу дітей і підлітків до інформації. 

Сторінки історії:

Свій початок бібліотека бере з грудня 1923 року, коли у міській центральній бібліотеці ім. М.В. Гоголя (нині обласна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва) було організовано дитячий відділ. 100 книг відділу зберігались у кутку читального залу в окремій шафі. Дітей обслуговували тричі на тиждень протягом однієї години. Із 4800 учнів міських шкіл послугами відділу користувались лише 454, а ще 101 читач з тих, хто не відвідував школи.

Відкриття міської дитячої бібліотеки відбулося в листопаді 1927 року, фонд її становив на той час 1600 книг, штат  – 3 працівники. Через тісноту приміщення, робота бібліотекарів спершу обмежувалась лише обміном книг і тільки у 1930 р. було організовано читальний зал.

В 1932 р. Вінницька міська дитяча бібліотека набуває стату­су обласної бібліотеки для дітей та юнацтва, відповідно, розширю­ються її обов’язки та можливості: у 1934 р. тут було 14587 книг, 6 бібліотекарів обслуговували читачів на абонементах для дітей молодшого та старшого віку, в читальному залі, у відділі книг єврейською мовою. З 1936 р. започатковано заочне обслуговуван­ня дітей сільської місцевості. Наступного року до штату вво­диться посада методиста, яку обіймала О.В. Нагорна – перший пра­цівник бібліотеки з вищою фаховою освітою – в жовтні 1937 р. вона затверджується директором (працювала на цій посаді майже 15 років).

На 1 січня 1941 року фонд обласної бібліотеки для дітей складався з 51410 книг, штат налічував 25 працівників, в т.ч. 18-бібліотекарів. В її структурі були: абонементи для молодшого та стар­шого віку, читальний зал, сектори обробки літератури і міжбіб­ліотечного обслуговування, методичний кабінет. Бібліотека зай­мала приміщення, в якому нині знаходиться кафе "Гермес", воно обігрівалось 5 печами, освітлювалось 14 електролампочками, мало 1 телефонний апарат.

Під час німецько-фашистської окупації в приміщенні біб­ліотеки розташовувався ресторан для гітлерівців. Пощастило збе­регти лише 14 тис. книг. Дітей обслуговували у філії обласної бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва – в "Мурах". Тут працювала бібліотека й після звільнення Вінниці. Однак в квітні 1944 р. рішенням міськвиконкому бібліотека одержала нежиле напівзруйноване приміщення з 10-ти кімнат площею 260 м. кв. по вул. В. Леніна (нині Соборна), 24, яке з тих пір й збереглося за бібліотекою. Двоє працівників перенесли сюди залишки майна та книжок, відновили її роботу. До кінця 1944 р. штат біб­ліотеки зріс до 20 чоловік. На двох абонементах і в читальних залах 8 чоловік обслужили 2701 читача, видали 40745 книг. Бібліотекарі активно включались в роботу по відновленню і поширенню в області мережі бібліотек для дітей та юнацтва, яка тривала до 1954 р.

З 1950 р. бібліотека проводить Тижні дитячої книги, у зустрічах і вечорах беруть участь прозаїки та поети Віннич­чини, України. У фондах до цього часу зберігаються подаровані авторами книги К. Гриба, В. Юхимовича, Ю. Збанацького, Ю. Чеповецького, Я. Гримайла, Г.Бойка, В. Бичка, М. Познанської, Є. Гуцала, Г. Усача та інших.

14 серпня 1956 р., з нагоди 100-річчя від дня народження І.Я. Франка бібліотеці було присвоєно його ім’я. У 1962 р. вона реорганізовується у бібліотеку для дітей і переходить на обслу­говування дошкільнят та учнів 1-8 класів, налагоджує тісні зв'язки з загальноосвітніми, музичними та художніми школами, позашкільними та громадськими організаціями, які пов'язані з вихованням дітей.

З 1965 р. обласна дитяча бібліотека ім. І.Я Франка, провадить наукові дослідження, спрямовані на підвищення ефективності індивідуальної та масової роботи з дітьми, поліпшення пропаганди літератури та довідково-бібліографічної роботи, впровадження в практику досягнень бібліотекознавства та кращого досвіду, з цих пір започатковано науково-практичні конференції працівників дитячих бібліотек області.

Сьогодні основними напрямками роботи бібліотеки є відрод­ження духовності, виховання в дітей любові до свого народу, поваги до історії і культури України, народних звичаїв, тради­цій і обрядів, дбайливого ставлення до рідної землі, сприяння розвитку творчих можливостей кожного читача. Значне місце належить популяризації творів українських письменників і поетів, зокрема місцевих, пропаганді краєзнавчої літе­ратури, роботі на допомогу в засвоєнні учнями шкільної програми, навчанню читачів бібліотечно-бібліографічної грамотності. Поряд з традиційними формами обслуговуван­ня тут запроваджується ряд нових форм роботи – музичні подорожі, ігри з літератури, музики, економіки, екології, прем'єри книг, цикли виставок-вікторин, уроки народознавства тощо. Працюють клуби цікавих зустрічей, ляльковий театр "Петрушка", гурток "Друзі бібліотеки”, лекторій "Учись слухати музику ".

Нині обласна дитяча бібліотека має понад 140 тис. книг, близько 12 тис. кінофонофотодокументів (надходять з 1971р.). Її послугами користуються щорічно 14-15 тис. читачів, яким видаєть­ся 250 тис. видань.

Бібліотека має три комп’ютера, розпочато роботу по ство­ренню електронного каталогу.

Слід відзначити великий внесок у становлення та розвиток обласної бібліотеки для дітей її першого директора Г.А. Віняр, а також працівників наступних років – О.В. Нагорної, Д.Н. Красюк, І.Ю. Розенбліта, Н.М. Анісімової, В.Д. Чорної, О.М. Шуневич, М.Л. Токарчука, С.П.Кваші та інших.

Народилася в 1955 році в с. Вербівці Липовецького району Вінницької області. В 1979 році закінчила Київський державний інститут культури ім. О.Є. Корнійчука за фахом бібліотекознавство та бібліографія.

Працювала зав. бібліотекою с. Іллінецьке Іллінецького району, методистом ЦБС, зав. відділом та заступником директора обласної бібліотеки для дітей, з 1994 – директор бібліотеки. 

Барська централізована

бібліотечна система 

Централізація мережі бібліотек району системи Міністерства культури відбулася в 1978 році. Сьогодні система об’єднує центральну районну бібліотеку для дітей, 46 сільських бібліотек-філій, 1 селищну, міську бібліотеку смт Копайгород, що ввійшли до Державного реєстру.

Фонд – універсальний, 779,4 тис. примірників, з яких 52,2% – українською мовою. Періодичних видань 100-110 назв. Обслуговують 25,9 тис. користувачів, в т.ч. 6,9 тис. читачів юнацького віку та 7,7 тис. дітей.

В ЦБС працюють 17 клубів та об’єднань за інтересами, більшість з яких діє на селі.

Структура: 

1. Центральна бібліотека

 

Адреса: 23000, м. Бар, вул.50-річчя Жовтня, 30

Тел.: 2-15-36

Режим роботи: з 9 до 18 год.

                             Вихідний – понеділок

Штат: 12 чол.

Заснована: в 1946 році

Фонд – універсальний – 86,7 тис. прим., 106 назв – газет і журналів, кінофотофонодокументів – 300 прим.

ДБА: служб.-абетк.; чит.-абетк. і сист., звед. краєзн., каталоги, СКС.

Бібл. обслуг.: чит. зал, аб., сектори з пит. мистец., сільськогосп. л-ри, юнац. відділ. Щорічно обслуговує 5,5 тис. читачів.

Діють клуби та об’єднання за інтересами:

-          “Право” – інформаційно-консультативний;

-          “Здоров’я” – з питань популяризації інформації про здоровий спосіб життя;

-          “Літературні п’ятниці” – по вивченню української літературної спадщини;

-          “Подільські оденьки” – по відродженню українських традицій;

-          “Акорд”- бардівської пісні і співаної поезії;

-          недільна школа – з питань вивчення православного християнства.

Введено платні послуги: нічний абонемент, абонемент вихідного дня, видача літератури підвищеного попиту (бестселерів, журналів мод і ін.), продовження робочого дня бібліотекаря за проханням читачів, презентація фірм, банків, установ з орендою приміщень бібліотеки, доставка літератури за місцем роботи чи проживання, користування кінофотофонодокументами, організація персональних виставок та ін. За рік вони становлять 3-4 тис. грн. 

Сторінки історії:

Перші скупі відомості про бібліотечне обслуговування мешканців Бару відносяться до 1900 року. Тоді тут була створена невелика книгозбірня, яка обслуговувала простий люд міста. В 1922 році в м. Барі, за рішенням місцевої влади був відкритий клуб, а при ньому – міська бібліотека.

В роки Великої Вітчизняної війни бібліотечний фонд був частково знищений. Основне ядро фонду бібліотеки почало формуватися в 1946 році. В цьому  ж  році бібліотека знову почала функціонувати. Поступово зростав книжковий фонд, який на сьогодні становить біля 90 тисяч документів, яким користуються до 6 тисяч мешканців райцентру і навколишніх сіл. Забезпечує роботу бібліотеки невеликий, творчий колектив бібліотечних працівників.

Незважаючи на складні фінансово-економічні умови, Барська ЦРБ намагається не лише зберегти фонди, кращі традиції, а й шукає нові форми роботи з читачами. Працівники бібліотеки намагаються забезпечити якісне обслуговування користувачів, в їх арсеналі – велике розмаїття форм популяризації книги.

Провідне місце в роботі ЦРБ посідає діяльність клубів і об’єднань за інтересами.

Святковий настрій щоразу надовго залишається в душах членів клубу “Подільські оденьки” після кожного його засідання. Тут зустрічаються люди, яких об’єднує любов до мистецтва, народної творчості. Зустрічі в клубі проходять за різноманітними темами: “Кожна господиня – майстриня”, “Великий піст – час очищення душі і тіла”, “Троянда – муз жадана квітка”, “Три Е: елегантна, ефектна, енергійна” та ін. Найактивнішими учасниками цього об’єднання є: президент клубу С.І. Стащенко, члени клубу: Л.М. Шалигіна, Н.С. Старкова, В.Т. Колісниченко, Л.В. Горбатюк.

Інформаційно-консультативний клуб “Право” здійснює популяризацію Конституції України, законів та постанов уряду, надає консультативну допомогу з правознавства жителям району. Цікаво і змістовно проходять його розширені засідання з найрізноманітніших актуальних питань правової культури. В засіданнях клубу беруть участь правознавці району. До речі, керівник клубу Н.Й. Шевчук – завідуюча юридичною консультацією.

При юнацькому секторі ЦРБ проходять заняття недільної школи по вивченню курсу “Православне християнство” під керівництвом священнослужителя ієрея Василя Холода.

 Краще збагнути красу літературного слова допомагає об’єднання „Літературні п’ятниці”, а пізнати суть бардівської пісні – клуб „Акорд”, керівник якого Віктор Павловський до того ж навчає гуртківців грі на гітарі.

Особливу увагу бібліотека приділяє людям  похилого віку. Працівники центральної бібліотеки спільно з районною службою милосердя організовують в приміщенні бібліотеки зустрічі, присвячені Міжнародному дню людей похилого віку. На подібних вечорах- зустрічах люди мають можливість за чашкою чаю поспілкуватися зі своїми ровесниками, а також отримати від компетентних людей відповіді на запитання, що їх хвилюють. Людей похилого віку бібліотека обслуговує книгою за місцем їх проживання. Книгоношами для них стали працівники служби милосердя: Л.Ставнійчук, В.Дроздова , Л. Ковбасюк , М.Камінська та ін.

Щорічно для ветеранів культури району проводяться вечори-зустрічі “Свято для душі”. В невимушеній обстановці, за святковими столиками збираються ті, хто віддав роботі не одне десятиліття. Серед них – ветерани бібліотечної справи, які в даний час перебувають на заслуженому відпочинку: Н.С. Мацун, А.М. Хайнацька, А.М. Воловодюк, Л.С.Пишинська, С.Й. Бистрицький, Г.М. Павич, Г.М. Березовська, О.І. Комарницька, В.І.Вертелецька, М.В. Ксеншкевич, Г.Ф. Юревич, В.Ю. Федорова, А.М. Левицька.

Творча співдружність поєднує центральну бібліотеку  з Барським педучилищем. Це спільне проведення вечорів, зустрічей для молоді. Надовго запам’ятався учням вечір “Без сім’ї можна, але без неї важко”, в організації якого активну участь взяла викладач Є.П.Панченко.

В секторі літератури з питань мистецтва центральної бібліотеки постійно організовуються виставки робіт місцевих художників та рукодільниць.

У бібліотеки багато щирих і добрих друзів, які на благодійних засадах допомагають їй. Серед них: фермер Олександр Слугоцький, комерційно-торгове товариство „Ліга”  (керівник В’ячеслав Яворський), виробниче підприємство „Цукропромводоналадка” (керівник Василь Дуда), ТОВ „Україна” (керівник Галина Шевчук) і багато інших.

 Народилася в 1956 р. Закінчила Київський державний інститут культури ім. О.Є. Корнійчука. В системі працює понад 27 років. На даній посаді з 1978 р.

2. Районна бібліотека для дітей 

Адреса: 23000, м. Бар, вул. Пролетарська, 23

Тел.: 2-13-60

Режим роботи: з 9 до 18 год.

                            Вихідний – субота

Штат: 5 чол.

Заснована: в 1939 році

Фонд – універсальний – 23,7 тис. прим., 25 – назв газет і журналів.

ДБА: абетк., сист. каталоги; картотеки: тематич., СКС.

Бібл. обслуг.: чит. зал, аб. Щорічно обслуговує близько 3,0 тис. читачів-дітей.

Сторінки історії:

Бібліотека створювалася протягом 1939-1940 рр. Її книжковий фонд на той час складав 3 тис. примірників, обслуговувала 500 читачів. На жаль, архівних документів про бібліотеку за довоєнний період не збереглося. Є скупі відомості, що з 1 липня 1946 року РДБ відновила свою роботу, але працювала з перервами і лише в 1947 році почала працювати стабільно.

У квітні 1947 року на посаду завідуючої районною бібліотекою для дітей була призначена В.Ю. Федорова. Три десятиліття вона віддала улюбленій справі.

З фонду районної бібліотеки для дорослих  новоствореній дитячій було виділено 200  книг та 1 стелаж. З цього і розпочала свою роботу бібліотека для дітей. Розмістилася вона в колишньому будинку М. Коцюбинського, звідти згодом була переведена в Будинок культури, а пізніше – в житловий будинок, де знаходиться до сьогоднішнього дня.

Багато книг бібліотеці подарували читачі, а основним джерелом комплектування був місцевий книжковий магазин, пізніше – бібколектор.

Бібліотека має 2 абонементи: для дошкільників та учнів 1-4, 5-9 класів; читальний зал для учнів 5-9 класів.

При бібліотеці працює етнографічний клуб “Роксолана”.

Щорічно районна бібліотека для дітей обслуговує біля 3 тисяч читачів, яким видається понад 60 тис. видань.

Робота бібліотеки багатогранна, але особлива увага приділяється вивченню учнями шкільної програми. При цьому бібліотека використовує наочні та усні форми популяризації книги, такі як: уроки народознавства, літературні години, години цікавих повідомлень, вікторини, літературні ранки, вечори тощо.

Мірчук Людмила Іванівна, директор РДБ.

Народилася 9 липня 1966 р. Закінчила Київський державний інститут культури ім. О.Є. Корнійчука. В системі працює з 1988 року. На даній посаді з 1992 року.

Свою роботу бібліотека с. Митки розпочала 10 серпня 1948 року. Очолила її М.П.Волощук, випускниця Тульчинського училища культури. Бібліотека знаходилася в будинку Павла Зарицького, розкуркуленого селянина. Книжковий фонд бібліотеки складався з 100 книг.

Зараз бібліотека знаходиться в новому, добротному приміщенні і налічує біля 12 тис. примірників. Тепер тут працює її дочка А. Боршаш.

Масова робота проводиться спільно з клубом, школою. Відроджуються духовні традиції, народні звичаї та обряди. Традиційними стали Андріївські вечорниці “Шануємо звичаї предків”,  свято Івана Купала “Свято чистої краси”, в якому беруть участь більшість жителів села. Щороку вшановується праця земляків-односельчан. До підготовки та проведення свята “Земля батьків – земля моєї долі” залучаються всі культармійці, працівники школи, керівництво СТОВ. На свято запрошуються працівники усіх галузей господарства.

Цікава історією і бібліотека с. Червоне, яка розпочала своє існування у 1949 році. Бібліотекарем, на той час при клубі, був М.М. Яцков, що придбав 2,5 тисячі книг для бібліотеки за свої кошти.

Бібліотеці допомагали односельчани, що дарували власні книги, Червонівський колгосп ім. М. Горького – 1725 книг. Сьогодні книжковий фонд бібліотеки нараховує до 12тис. примірників.

Свою діяльність бібліотека спрямовує на відродження національних свят, традицій, обрядів: майже вся молодь села стала активним учасником українських вечорниць, свят Івана Купала, різдвяних, які є традиційними в селі. Тепер тут працює бібліотекарем С.М.Фрецюк – випускник Київського державного інституту культури ім. О.Є. Корнійчука. Він прийняв бібліотеку від своєї матері П.С. Фрецюк, яка пропрацювала тут біля 30 років.

Бібліотека є базовою для проведення районних семінарів.

Бібліотека-філія с. Шевченкове створена порівняно недавно. Заснувала її О.А.Романова в 1969 році. Сьогодні фонд бібліотеки нараховує 9 тисяч примірників друкованих видань, якими користуються більше 500 користувачів.

Це одна з кращих скарбниць мудрості Барського району. Вона активно утверджує в душах людей добро, порядність, національну гордість, історичну пам’ять, прищеплює любов до свого краю, його історичного минулого.

Основним напрямком роботи бібліотеки є виховання у дітей, молоді любові до свого краю, до землі, Батьківщини, до людей, відродження духовності.

З цієї метою бібліотекою проводяться масові заходи такі, як уроки народознавства, години поезії “Село моє – ти Батьківщини частка”, “Наш родовід”, “З криниці пам’яті черпайте”, “Зацвіла в долині червона калина”.

При бібліотеці працює клуб “Над Вертепом звіздар ясна”, в якому активну участь беруть діти та молодь села.

Мережа бібліотек-філій:

п/п

Населений пункт

Прізвище, ім'я по-батькові зав. бібліотекою, філіалом

1.

смт Копайгород

Дякова Надія Василівна

2.

Антонівка

Бозняк Анжела Василівна

3.

Балки

 

4.

ст. Бар

Мельник Валентина Леонідівна

5.

Біличин

Стар Ольга

6.

Бригидівка

Душкевич Галина Федорівна

7.

Васютинці

Огороднік Тетяна Федорівна

8.

Верхівка

Гончарук Оксана Михайлівна

9.

Войнашівка

Никитюк Валентина Володимирівна

10.

Володіївці

 

11.

Гайове

 

12.

Гармаки

Недобейко Галина Петрівна

13.

Голубівка

Миленька Галина Михайлівна

14.

Гулі

Вільчинська Ольга Василівна

15.

Журавлівка

Селіфанова Антоніна Андріївна

16.

Іванівці

 

17.

Каришків

Присяжнюк Тетяна Іванівна

18.

Киянівка

Олійничук Тетяна Федорівна

19.

Комарівці

Шевчук Віра Іванівна

20.

Кошаринці

Кузик Олена Іванівна

21.

Кузьминці

Кічмар Лариса Василівна

22.

Лісове

 

23.

Лука-Барська

Швидовська Людмила Василівна

24.

Мальчівці

Кривенька Людмила Болеславівна

25.

Маньківці

 

26.

Матейків

Сломнюк Валентина Петрівна

27.

Мигалівці

Гальчук Галина Іванівна

28.

Мирне

Грицюк Ганна Денисівна

29.

Митки

Борош Антоніна Станіславівна

30.

Міжлісся

Патерок Людмила Миколаївна

31.

Окладне

Галузінська Валентина Павлівна

32.

Підлісний Ялтушків

Хайнацька Антоніна Миколаївна

33.

Поповці

Волосянська Юстина

34.

Семенки

Пацай Євгенія Миколаївна

35.

Сеферівка

Терлецька Євгенія Григорівна

36.

Слобода Ялтушківська

Ковальчук Наталя Іванівна

37.

Супівка

Лемещук Раїса Іванівна

38.

Терешки

Михайлова Інна Михайлівна

39.

Ходаки

Балюк Галина Павлівна

40.

Українське

Пасека Ніна Олександрівна

41.

Чемериси-Барські

Денисенко Юлія Вікторівна

42.

Чемериське

Казік Валентина Анатоліївна

43.

Червоне

Фрецюк Сергій Миколайович

44.

Шершні

Мацун Ніна Станіславівна

45.

Шипинки

Блажієвська Ольга Миколаївна

46.

Ялтушків

Луканьова Еліса Тимофіївна

 Бершадська централізована

бібліотечна система

Централізоване об’єднання публічних бібліотек системи Міністерства культури в єдине структурно-цілісне утворення в Бершадському районі відбулося в 1978 р.

Фонд – універсальний, 742 тис. примірників, з яких майже 40% – укр. мовою. Періодичних видань – 87 назв. Обслуговують 22,7 тис. користувачів, в т.ч. 4,5 тис. читачів юнацького віку та 9,2 тис. дітей.

В ЦБС працюють 13 клубів та об’єднань за інтересами, більшість з них – дитячого та юнацького спрямування.

Структура: 

1. Центральна бібліотека

 

Адреса: 24400, м. Бершадь, вул. Червоноармійська, 5 (осн. приміщення)

                  та вул. В. Леніна, 2 (чит. зал).

Тел.: 2-17-21

Режим роботи: з 9 до 18 год.

                                Вихідний – понеділок.

Штат: 13 чол.

Заснована: в 1919 р. Сучасна назва з 1978 році

Фонд – універсальний – 93,4 тис. прим. укр., рос., євр. мовами, в т. ч. нотні, образотворчі видання, грамзаписи, 87 назв газ. і журн. Є обмінний фонд.

ДБА: каталоги: служб.-абетк.; чит.-абетк. і сист., звед. краєзн. Є бібліограф. картотеки, в т.ч. назв худож. творів; фонд довідк. і бібліограф. вид.

Бібл. обслуг.: чит. зал, 2 аб. для доросл. і для юнац., МБА. Щороку обслуг. понад 4 тис. чит., з них 1,7 тис. юнац., загальна книговидача сягає 75 тис. прим.

Літ. об'єднаня “Рідне слово” і для молоді – літ.-мистец. об'єднання “Вишиванка”.

Інформ.-бібліогр. обслуг.: Дні інформ., бібліограф. огляди, індивід. та групове інформування на шпальтах газети “Бершадський край”.

Бібліогр. вид. б-ки: “Знаменні і пам’ятні дати Бершадщини”.

Сторінки історії:

Заснування бібліотеки м. Бершаді сягає в квітень 1919 року. Період історії бібліотеки з часу її утворення і по 1945 роки на сьогодні залишається невивченим. В перші повоєнні роки бібліотека діяла за рахунок пожертвувань своїх читачів і мешканців райцентру. Очолювала її Ірина Романівна Ільницька, молодий педагог, яка згодом закінчила Тульчинське культосвітнє училище. Фонд бібліотеки тоді вміщався на 6 стелажах і в 2 шафах. 1947-1949 роки були своєрідним періодом відродження бібліотеки: збільшилося надходження літератури, відремонтовано приміщення, налагоджено опалення, запроваджено МБА і ЗА. Тоді ж створюється ДБА, райбібліотека стає методичним центром для сільських закладів.

На початку 50-х років матеріальна база районної бібліотеки поповнилася друкарською машиною, телефоном, книжковими вітринами.

Завідуючими районною бібліотекою були 1950-1952 рр. – Дяченко І.С. (1923 р.н., освіта загальна середня), 1952-1954 рр. –  Казакова Н.В. (1929 р.н., освіта вища бібліотечна), 1954-1961 рр. – Іванкова Н.Т. (1932 р.н., освіта вища бібліотечна).

В 1951 р. розширився штат бібліотеки до 3 працівників, було введено одиницю зав. пересувним фондом, що утворився. Ним користувались сільські приклубні і бюджетні бібліотеки. Пересувні бібліотеки було створено на заводах, фабриках, школах міста. Тимчасові пересувні пункти працювали під час проведення районних спартакіад, зльотів передовиків сільського господарства, днів призову у військовому комісаріаті. Тут видавались газети і журнали.

Для впорядкування фондів проводиться переоблік в кожній бібліотеці району, мережа яких на кінець 50-х років становила 22 бібліотеки.

Основними формами масової роботи з читачами в 50-60 роках були: бібліотечні плакати, стінгазети, блискавки, голосні читання, книжкові виставки, фотомонтажі, читацькі конференції, доповіді, лекції, бесіди, бібліографічні огляди літератури, збільшились вимоги до пропаганди суспільно-політичної літератури.

В 1961 р. було запроваджено відкритий доступ до бібліотечних фондів.

В нове приміщення районного будинку культури бібліотека перейшла в 1970 році, де знаходиться і зараз, але читальний зал знаходиться в приміщенні музичної школи.

В 1978 р., по завершенні централізації державних масових бібліотек, Бершадська районна бібліотека стає центральною.

З 1961 по 1996 рік колектив очолювала Чорногуз Г.К. Направлення в Бершадь отримала після закінчення Харківського бібліотечного інституту. Вона зробила чималий внесок в створення і організацію роботи ЦБС, зміцнення авторитету не лише центральної, а й всіх бібліотек системи.

В усі часи бібліотека була скарбницею знань і духовності. Такою вона залишилась і зараз, хоч і обтяжена безліччю проблем, породжених часом. Літературні години, уроки народознавства, прем’єри книг, конкурси та багато інших заходів стали практикою спільної роботи колективу бібліотеки з працівниками освіти, громадськими організаціями “Просвіта”, редакцією районної газети “Бершадський край”, читачами. Тут намагаються вирішувати найголовнішу проблему часу – поповнення фонду за рахунок позабюджетних коштів. Продовжено акцію “Подаруй бібліотеці книгу”. Від народного депутата А.С. Матвієнка надійшли в дарунок книги, які необхідні учням, студентам, а представники  інтелігенції міста отримали в дарунок від авторів Ф. Шевчука і В. Пашковського книги: „З минулого в майбутнє”, „Слово на долоні” та „Зорі Трипілля” Є. Паламарчука та І. Андрієвського. Місцевий поет-гуморист А. Гарник вручив кожній бібліотеці свою збірку “Взяв би я бандуру”. Є чимало інших дарунків від вдячних читачів.

Розпочалась інформаційна співпраця бібліотеки з владними структурами. В читальному залі районної бібліотеки створено інформаційний центр „Бібліотека. Влада. Інформація”. Районна бібліотека бере участь в семінарах-нарадах сільських і міських керівників. Передбачається придбання нових засобів інформаційного обслуговування користувачів – комп’ютерного обладнання, ксерокопіювального апарату.                                             

2. Районна бібліотека для дітей 

Адреса: 24400, м. Бершадь, вул. Червоноармійська, 5

Тел.: 2-17-21

Режим роботи: з 9 до 18 год.

                                Вихідний – понеділок

Штат: 3 чол.

Заснована: в 1937 році

Фонд – універсальний – 39,3 тис. прим. укр. та рос. мовами. За видовим складом: книги, журн. і газ. (31 назва), нотні. вид., грамзаписи.

ДБА: каталоги: абетк.: л-ри для учнів 1-9 кл. і кер. дит. читання, сист. каталог л-ри для учнів 5-9 кл.; картотеки: СКС, темат. ілюстр. картотека л-ри для учнів 1-3 кл., краєзн. карт. книг і періодики; картотека періодичних видань, фонд довідк.-бібл. вид.

Бібл. обслуг.: абонемент для дошкільнят і учнів 1-3 кл., абонемент по обслуг. учнів 5-9 кл., МБА. Щорічно обслуговують майже 2 тис. читачів.

Інформ.-бібліогр. обслуг.: бібліогр. довідки на допомогу розширенню набутих в школі знань та довідки з питань виховної роботи. Інформ.-бібліогр. обслуг. педагогів, вихователів, батьків, бібліотекарів, що працюють з дітьми.

Для учнів молодшого шкільного віку працюють гурток “Друзі бібліотеки”, ляльковий театр “Буратіно”.

 Сторінки історії:

17 листопада 1937 року в обласній газеті „Більшовицька правда” в матеріалі „Дитяча бібліотека” повідомлялось: „Ще не так давно дитячий відділ Бершадської райбібліотеки складався з 40-50 книжок. Тепер дитяча бібліотека в прекрасному приміщенні. Вона має близько 2 тис. книжок художньої та галузевої літератури. Збільшилась і кількість читачів. Торік їх було 500, цього року 800 читачів регулярно відвідують свою бібліотеку. 3 цього можна зробити висновок, що бібліотека для дітей в місті Бершаді була відкрита в 1935-1936 рр. Більше ніяких відомостей про її роботу в повоєнний час і до 1950 року не знайдено. Відомо лише, що після війни вона була відкрита в непридатному для роботи приміщенні, загальною прощею 34 м².

На 1 грудня 1950 року книжковий фонд становив 4933 примірники книг, читачів було 598. Після війни районну бібліотеку очолювала Ільницька I.P., яка пропрацювала 47 років (до травня 1992 р.). Освіту мала середню педагогічну, згодом заочно закінчила бібліотечний відділ Тульчинського училища культури.

В 1959 році в бібліотеці запроваджується відкритий доступ читачів до книжкових фондів. Основними формами пропаганди літератури були книжкові виставки, бібліотечні плакати, літературні лекції, політінформації, картотеки і тематичні ящики літератури.

В 1962 році бібліотека реорганізується з бібліотеки для дітей та юнацтва в 6і6ліотеку для дітей. Довгий час її очолювала Тодоренко Н.В. (1968-1994 pp.). В період своєї діяльності значну увагу вона приділяла не тільки організації роботи РДБ, але й формуванню фондів сільських бібліотек-філіалів для учнів 1-9 кл., створенню кімнат юного читача, співпраці бібліотек з педагогічними колективами шкіл та їх книгозбірнями.

В 1970 році в райцентрі споруджується районний Будинок культури, де для бібліотеки відводиться частина другого поверху площею 200 м², що дало можливість організувати відділи обслуговування дошкільників та учнів 1-3, 5-9 кл., читальний зал.

В 1971 року в штат бібліотеки вводиться третій фахівець, що дало можливість удосконалити бібліотечне обслуговування дітей літературою та впровадити нові форми її пропаганди.

В 1978 році в районі здійснюється централізація державних масових бібліотек. Вводиться посада заступника директора ЦБС по роботі з дітьми.

3 часу проголошення незалежності України звертається особлива увага працівників книгозбірень на комплектування фондів книгами з історії України, народознавства, в бібліотеку починає надходити і духовна література. В практику роботи запроваджуються свята рідної мови, уроки народознавства, відзначення свят народно-релігійного календаря, активно популяризується література про історію України, звичаї та обряди українського народу.

В повсякденній роботі РДБ – різноманітні заходи: дні інформації та літературні години, вікторини та ігри-подорожі, усні журнали та свята мови, Тиждень дитячої книги, Дні бібліотеки, книжкові виставки, бібліографічні огляди, екскурсії по бібліотеці. Бібліотека бере участь в конкурсах „О мово моя, душа голосна України” та конкурсі сімей-ерудитів "Від роду – до народу". 3 метою забезпечення виконання національної програми „Діти України” 2001-2005 рр. кожний рік здійснюється передплата періодичних видань для дітей, проводяться масові заходи до Міжнародного Дня захисту дітей, конкурси малюнків. Для читачів молодшого віку працюють гурток "Друзі бібліотеки", ляльковий театр „Буратіно” та клуб за інтересами "Веселка".

Важливий напрямок роботи – співпраця з керівниками дитячого читання: педагогами, батьками, керівниками позашкільних об’єднань. Готуються виступи на педрадах, батьківських зборах. Організовано бібліотечний пункт видачі літератури в СШ № 3 міста.

Головний критерій роботи – це зручність для читачів, надання їм рівних можливостей отримання інформації: всі діти рівні, незалежно від соціального походження, національності, фінансового стану сім’ї.

3. Мережа бібліотек-філій:

п/п

Населений пункт

Прізвище, ім'я по-батькові зав. філіалом

1.

Баланівка

Олійник Валентина Василівна

2.

Берізки Бершадські

Горбатюк Катерина Іванівна

3.

Березівка

Руде


ВІННИЧЧИНА БІБЛІОТЕЧНА

 1. Вступ
 2. Бібліотеки України: тенденції розвитку
 3. Бібліотеки області: коротка історія та
 4. БІБЛІОТЕКИ СИСТЕМИ МІНІСТЕРСТВА КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ
 5. Вінницька обласна бібліотека
 6. Частина 1
 7. Частина 2
 8. Частина 3
 9. Частина 4
 10. Частина 5
 11. Частина 6
 12. Частина 7
 13. Частина 8
 14. Частина 9
 15. Частина 10

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше