ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїБібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

Версія для друку

Регіональна бібліотечна політика: досягнення і проблеми

А.І. Левицький

В нашій державі відбуваються надзвичайно важливі за своїми обсягами і наслідками процеси утворення і становлення нового демократичного суспільства.

Досягнення цієї мети неможливе без розв’язання цілого комплексу завдань на рівні кожного регіону.

Важливу роль у даному контексті відведено бібліотекам. Враховуючи це і будується бібліотечна політика нашого регіону.

На теренах Вінниччини бібліотечної народжувалось немало цікавих досвідів, інновацій і починань. Книгозбірні області, зокрема, обласна наукова бібліотека  ім. К.А. Тімірязєва, були неодноразово базами проведення форумів Всеукраїнського значення. Але сьогоднішня науково-практична конференція особлива. Адже, вона проходить напередодні 2003 року, оголошеного Президентом України Л.Д. Кучмою – Роком культури в Україні.

В області розроблені довгострокові програми „Розвитку культури на 2003-2004 рр.”, краєзнавства до 2010 року, поповнення бібліотечних фондів на період до 2005 року.

В цих документах передбачено зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури, впровадження нових інформаційних технологій в практику роботи бібліотек, поліпшення якості комплектування бібліотечних фондів.

Найважливішим для нас сьогодні є збереження мережі бібліотек та розвиток їх інформаційного потенціалу. Низка юридичних документів державного та регіонального значення забезпечують права бібліотек на повноцінне функціонування. Насамперед це „Державний реєстр публічних бібліотек Вінницької області”, який ми постійно тримаємо в полі зору як гаранта збереження існуючої мережі.

З ініціативи управління культури питання життєдіяльності культосвітніх установ, в т.ч. і бібліотек, неодноразово розглядалось на колегіях обласної державної адміністрації та сесіях обласної ради.

Стан організації бібліотечного обслуговування в області можна охарактеризувати за такими критеріями: на Вінниччині працює 1068 бібліотек системи Міністерства культури, які обслуговують понад 600 тис. користувачів і щорічно видають 11 мільйонів прим. документів.

Бібліотеки активно працюють над зміцненням свого становища в суспільстві, залученням позабюджетних джерел фінансування, пошуком нових потенційних читачів та споживачів інформації, встановлення партнерських взаємовідносин з управлінськими структурами, органами місцевої влади та самоуправління.

Незважаючи на складні умови соціально-економічних перетворень є певні зрушення в питаннях комплектування бібліотек. Лише в цьому році централізовано отримано і передано бібліотекам області майже – тис. примірників видань, переважна більшість яких – книги бібліотечної серії. Із фондів ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва розподілено понад 20 тис. книг бібліотекам  інших систем і відомств.

Щоб задовольнити потреби вінничан в оперативній інформації приділяється увага передплаті періодичних видань. Щорічно бібліотеки області отримують майже 8 тис. примірників газет і журналів на суму біля 400 тис. грн.

Традиційно це питання найкраще вирішується у Барському, Бершадському, Вінницькому, Гайсинському, Липовецькому, Калинівському, Тростянецькому районах і м. Вінниці.

Вінничанина бібліотечна має позитивний досвід з організації соціокультурної діяльності.

Різноманітною палітрою літературно-мистецьких заходів бібліотеки області відзначають Дні Конституції і Незалежності України, річниці Великої Перемоги, визволення Вінниччини в роки Великої Вітчизняної війни.

В практику роботи бібліотекарів увійшли презентації книг сучасних місцевих авторів, літературні суботи Михайла Коцюбинського, Стусівські читання.

Великою популярністю користуються клуби і об’єднання за інтересами, літературно-мистецькі вітальні Калинівської, Тульчинської ЦБС. Значна увага діяльності таких читацьких формувань приділяється у м. Бар. Поряд з відомим клубом „Подільські оденки”, при центральній бібліотеці успішно працюють „Літературні п’ятниці”, „Недільна школа”, клуб бардівської пісні. Цікаво організовано роботу інформаційно-консультаційного центру „Право” та молодіжного клубу політичних дебатів Немирівської ЦБС.

Варто сказати добре слово про сільських бібліотекарів, які попри всі негаразди і мізерні заробітні плати, в пошуках нових форм роботи з користувачами, налагоджують тісні зв’язки з місцевою владою, освітянськими установами, громадськими організаціями, розширюють коло послуг, здійснюють краєзнавчу роботу.

Серед них, Катерина Трохимець (зав. бібліотекою-філією с. Чагів Оратівської ЦБС), Людмила Стець (с. Лука-Мелешківська Вінницької районної ЦБС),  Ніна Шевчук (зав. бібліотекою с. Лозовата Липовецького району).

Пріоритетним напрямком регіональної бібліотечної політики є створення власних інформаційних ресурсів та умов для входження в інформаційний простір України і світу.

Процес впровадження нових інформаційних технологій в діяльності бібліотек, що розпочався ще в 90-ті роки, відбувається досить швидкими темпами і в нашій області. Барська, Немирівська, Тульчинська, Тростянецька районні та обласні бібліотеки для дітей ім. І.Я. Франка і для юнацтва мають комплекти комп’ютерного обладнання, розпочинають створення власних баз даних. Головною книгозбірнею, ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, здійснюється робота зі створення інформаційно-бібліотечного ресурсу, зокрема, електронного каталогу і картотеки.

Вже в Інтернет  представлено сайт „Соціально-економічний портрет регіону”.

Потрібно зазначити, що у першочергових завданнях реалізації обласної програми розвитку галузі культури на 2003-2004 роки окремим розділом виділено інформатизацію бібліотек та створення центрів регіональної інформації. Провідною установою з цих питань визначено обласну універсальну наукову бібліотеку ім. К.А. Тімірязєва, яка має досвід розробки бібліотечних проектів, пов’язаних із застосуванням сучасних технологій. Сьогодні колективом „Тімірязєвки” розпочато співпрацю з обласною державною адміністрацією зі створення регіонального інформаційного порталу. Це дасть можливість покращити і розширити доступ користувачів до інформації, насамперед, соціально-важливої, що дозволить об’єднати територіальну громаду, представити регіон у Всесвітній мережі Інтернет.

Передбачається залучити до цієї справи центральні районні бібліотеки.

Враховуючи їх загальнодоступність, кваліфікацію і досвід працівників у роботі з інформацією, обслуговуванні користувачів, можна сказати, що бібліотеки спроможні взяти на себе роль інформаційного посередника між органами місцевої влади та громадянами. Це вже знайшло своє застосування у напрямку діяльності „Бібліотека і влада”.

Створення на базі бібліотек області центрів регіональної інформації (згідно розпорядження голови облдержадміністрації), оснащення їх комп’ютерною технікою та підключення до регіональної інформаційної мережі дасть можливість владним структурам вийти на широке інформаційне забезпечення своєї діяльності, а бібліотекам значно підвищити їх соціальний статус, ще раз доведе здатність бібліотек пропагувати і реалізувати ідеї „відкритої влади”.


Бібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

 1. ПРОГРАМА
 2. Привітання учасникам конференції
 3. Бібліотека і влада: грані співпраці
 4. Удосконалення діяльності органів місцевої влади з питань інформування населення
 5. Бібліотеки, комп’ютерні технології та інформаційне суспільство: нові тенденції, перспективи розвитку
 6. Регіональна бібліотечна політика: досягнення і проблеми
 7. Сучасна бібліотека - регіональний центр інформації
 8. Інформаційне суспільство і бібліотеки
 9. Публічні бібліотеки та їх роль в забезпеченні інформаційних потреб населення
 10. Сучасне інформаційне середовище і реалізація проектів професійного зростання бібліотечних працівників
 11. Інформаційна інфраструктура регіону: досвід формування, проблеми та шляхи їх вирішення
 12. Шляхи входження вузівських бібліотек в інформаційне суспільство
 13. Динаміка розвитку видавничої справи в Україні та нові підходи бібліотек до формування документних фондів.
 14. Бібліотека і молодь в інформаційному середовищі
 15. Соціально-економічні процеси сучасності та їх вплив на стан інформатизації дитячих бібліотек
 16. Бібліотечно-інформаційне забезпечення спеціалістів-медиків
 17. Cтворення краєзнавчих інформаційних ресурсів: здобутки та перспективи
 18. Використання сучасних комп’ютерних технологій в інформаційному забезпеченні АПК
 19. Трансформація бібліографії в інформаційному суспільстві
 20. Роль бібліотеки у консолідації політичних і громадських ініціатив
 21. Публічна бібліотека - центр правової освіти населення
 22. Сучасні бібліотечно-інформаційні технології підтримки навчальної та наукової діяльності ВУЗу
 23. Проблеми використання таблиць ББК в сучасних умовах
 24. Формування інформаціної культури школярів, як невід’ємна частина навчального процесу
 25. Перспективи розвитку МБА та електронної доставки документів
 26. Безперервна бібліотечна освіта і її роль у розвитку бібліотек
 27. Методичне забезпечення діяльності бібліотек: сучасні пріоритети
 28. Публічна бібліотека, як центр соціально-психологічної підтримки користувача
 29. Фандрейзингова діяльність бібліотек
 30. Фотоматеріали

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше