ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїБібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

Версія для друку

Безперервна бібліотечна освіта і її роль у розвитку бібліотек 

І.В. Кіщенко

Проблема безперервної освіти, в якій важливе місце відводиться підвищенню кваліфікації, в умовах сьогодення не тільки не втратила своєї актуальності, але й стала ще більш гострою в зв’язку зі змінами, які відбулись в соціально-економічних відносинах суспільства, появою нових комунікаційних засобів.

Особливої уваги потребує питання підвищення кваліфікації працівників культури, зокрема, бібліотечних, що зумовлено низьким рівнем забезпечення закладів культури кваліфікованими кадрами (особливо на селі), їх плинністю, роботою здебільшого на умовах неповного робочого часу, професійною та культурною ізольованістю.

З цією метою і був створений в 1996 році на базі обласних курсів Вінницький факультет ДАКККіМ, який є навчально-методичним закладом післядипломної освіти, що має відповідну організаційну структуру, навчальні програми, науково-педагогічні кадри, добру матеріально-технічну базу. За шість років роботи факультету пройшли курсове проблемне навчання більше трьох тисяч працівників галузі, з яких більше 50% працюють на селі.

Сьогодні факультет займає 4- поверхову споруду, де поряд з учбовими аудиторіями та кабінетами є актовий зал, бібліотека, кабінет ТЗН, облаштований гуртожиток готельного типу з усіма зручностями. Комфортний комплекс дозволяє ефективно організовувати навчальний процес, задовольняти потреби слухачів. Питання організації навчального процесу, його наповнення, набір груп, формування викладацького складу узгоджується з обласним управлінням культури, обласними методичними центрами.

Модульна система навчальних планів дає можливість максимально задовольнити потреби фахівців, набути якісно нових професійних знань та практичних навичок. По закінченню навчання слухачі отримують свідоцтво державного зразка про підвищення кваліфікації.

Серед пріоритетних напрямків роботи факультету – проблемно-цільове навчання бібліотечних працівників області, яке спрямоване на удосконалення певних ділянок роботи бібліотеки: формування і використання книжкового фонду, обслуговування читачів, методичне забезпечення. Основними формами підвищення кваліфікації є лекції з найбільш актуальних питань бібліотекознавства, бібліографії, бібліомаркетингу, інформатизації, проблеми мистецтвознавства, релігії, ділові та інноваційні ігри, консультації, самостійна робота слухачів. Досить активно на факультеті впроваджуються тренінгові методи, робота з психологами, юристами, що забезпечує активність навчання, тому що дає можливість працівнику не тільки отримати нову інформацію, але й відпрацювати моделі власного реагування на спілкування з людьми.

Найбільш популярними формами підвищення фахового рівня, про що свідчать дані анкетувань, є семінари практичного характеру, обмін досвідом роботи, виїзди на бази практики до провідних наукових бібліотек Києва, Хмельницького, обласних, міських та кращих районних і сільських бібліотек.

Для організації навчання, як викладачів, ми запрошуємо висококваліфікованих бібліотечних фахівців, кращих науковців вищої школи, провідних фахівців, спеціалістів-практиків обласних управлінь (культури, юстиції, статистики), які працюють за принципом погодинної оплати. З лекторським складом ми визначились за допомогою анкетування, яке проводиться для оцінки ефективності курсів і рівня підготовки викладачів.

Найбільшу зацікавленість бібліотечних працівників викликали проблемно-цільові курси «Бібліотечний менеджмент: досвід, проблеми, перспективи», «Шляхи створення електронних баз даних краєзнавчого характеру», «Проблеми, перспективи створення і розвитку інформаційної інфраструктури області», «Інноваційні процеси в обслуговуванні користувачів бібліотеки за умов інформатизації суспільства». Очікуваним для працівників ЦБС було навчання з проблем збереження і реставрації книжкових фондів. На сучасному обладнанні палітурного цеху Вінницької картографічної фабрики № 10, приватного підприємства «Палітурник» слухачі отримали відповідні навички реставратора книг, познайомились з технологіями ремонту і реставрації бібліотечних фондів. Спільно з працівниками ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва на факультеті організовано навчання працівників галузі з методики написання проектів і подання заявок на отримання грантів.

Починаючи з 1998 р., факультет займається підготовкою бібліотечних працівників до роботи на комп’ютерній техніці. Перший випуск слухачів, що оволоділи навичками роботи на комп’ютерах, був сформований із працівників обласних бібліотек.

Особливої уваги потребує підвищення кваліфікації керівного складу бібліотек, адже керівників бібліотечної системи не готує жоден навчальний заклад. Програма їх навчання містить курси соціальної психології, етики службових відносин, трудового законодавства, основ фінансування та менеджменту, ділової української мови. В процесі інтенсивної роботи значна увага приділяється розвитку організаторських і аналітичних здібностей.

На допомогу бібліотечним працівникам – слухачам факультет готує і видає інформаційно-методичні матеріали, зокрема, «Вісник факультету», який містить підбір актуальних матеріалів нормативно-правового характеру, законодавчих актів, тощо. Для організації контролю за набуттям слухачами знань та навичок для кожної групи розробляється тематика реферативних робіт, перелік питань для співбесіди, програми творчих заліків.

Користуються популярністю у слухачів практичні заняття з фітодизайну. Фахівці лабораторії образотворчого мистецтва та дизайну, опираючись на подільські традиції і на основі накопиченого досвіду в оздобленні інтер’єру закладів культури, святкових заходів та виставок, надають працівникам консультативну, методичну та практичну допомогу по естетичному оформленню приміщень закладів культури.

В планах роботи факультету відкриття нових спеціальностей, зокрема, «Документознавство та інформаційна діяльність», «Менеджмент організацій» на умовах самоокупності, налагодження творчої співпраці з працівниками культури інших областей та зацікавленими організаціями інших відомств.


Бібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

 1. ПРОГРАМА
 2. Привітання учасникам конференції
 3. Бібліотека і влада: грані співпраці
 4. Удосконалення діяльності органів місцевої влади з питань інформування населення
 5. Бібліотеки, комп’ютерні технології та інформаційне суспільство: нові тенденції, перспективи розвитку
 6. Регіональна бібліотечна політика: досягнення і проблеми
 7. Сучасна бібліотека - регіональний центр інформації
 8. Інформаційне суспільство і бібліотеки
 9. Публічні бібліотеки та їх роль в забезпеченні інформаційних потреб населення
 10. Сучасне інформаційне середовище і реалізація проектів професійного зростання бібліотечних працівників
 11. Інформаційна інфраструктура регіону: досвід формування, проблеми та шляхи їх вирішення
 12. Шляхи входження вузівських бібліотек в інформаційне суспільство
 13. Динаміка розвитку видавничої справи в Україні та нові підходи бібліотек до формування документних фондів.
 14. Бібліотека і молодь в інформаційному середовищі
 15. Соціально-економічні процеси сучасності та їх вплив на стан інформатизації дитячих бібліотек
 16. Бібліотечно-інформаційне забезпечення спеціалістів-медиків
 17. Cтворення краєзнавчих інформаційних ресурсів: здобутки та перспективи
 18. Використання сучасних комп’ютерних технологій в інформаційному забезпеченні АПК
 19. Трансформація бібліографії в інформаційному суспільстві
 20. Роль бібліотеки у консолідації політичних і громадських ініціатив
 21. Публічна бібліотека - центр правової освіти населення
 22. Сучасні бібліотечно-інформаційні технології підтримки навчальної та наукової діяльності ВУЗу
 23. Проблеми використання таблиць ББК в сучасних умовах
 24. Формування інформаціної культури школярів, як невід’ємна частина навчального процесу
 25. Перспективи розвитку МБА та електронної доставки документів
 26. Безперервна бібліотечна освіта і її роль у розвитку бібліотек
 27. Методичне забезпечення діяльності бібліотек: сучасні пріоритети
 28. Публічна бібліотека, як центр соціально-психологічної підтримки користувача
 29. Фандрейзингова діяльність бібліотек
 30. Фотоматеріали

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше