ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїБібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

Версія для друку

Проблеми використання таблиць ББК в сучасних умовах

(з досвіду роботи) 

Н.М.Шпильова

Бібліотеки сьогодні активно зайняті пошуком свого місця в інформаційному просторі, добре розуміючи, що сучасний інформаційний бум не тільки не обмине нашої галузі, але й впливе на стан бібліотекознавства дуже серйозно. Ми вже звикаємо до нових носіїв інформації, але їх надходження до наших фондів ще не масове і, очевидно, не скоро вони складуть справжню конкуренцію книгам, - нашим традиційним документам. Інформаційне забезпечення навчального процесу у вузі з допомогою електронних посібників на компакт-дисках та електронних каталогів для нашого університету далека перспектива. Говорячи про трансформацію бібліотек, потрібно, перш за все, відштовхуватись від їхньої матеріальної бази.

Не менш актуальною на сьогоднішній день в Україні є проблема класифікаційних систем. Саме про сучасний стан класифікації  літератури маю намір порушити питання. Кожний систематизатор-практик погодиться, що всі класифікаційні системи, які є в Україні, застарілі.

В нашій бібліотеці використовують таблиці ББК для наукових бібліотек (буквенний варіант), які видані ще в 1972 році, коли більшість наших читачів-студентів ще й не народились. Відомо, що ці таблиці створювалися під той масив літератури, який видавався в державі СРСР, відповідно до тієї ідеології та наукової методології.

Щорічне надходження літератури до нашої бібліотеки складає 10-12 тис. примірників і приблизно 3 тис. назв. За 9 міс. поточного року засистематизовано 2 тис. назв.

Зміст нових книжкових надходжень кардинально відрізняється від літератури, виданої до 1991 року. Тому перед систематизатором постала дуже складна проблема: як вкласти в старі рамки новий зміст, де в ієрархічній і логічній структурі старих таблиць знайти місце таким предметам, як: PR-технології, мульти-медіа, Інтернет, бодібілдінг і т.п. Достатньо сказати, що в АПП щорічно вводиться до 30 нових предметних рубрик.

Я впевнена, що з подібними труднощами мають справу систематизатори усіх бібліотек, незалежно від того, якими класифікаційними системами вони користуються. Особливо це стосується літератури соціально-політичного та економічного профілю. Звичайно, ми використовуємо Доповнення і виправлення до ББК, видані Державною бібліотекою України ще в 1992 р.

Саме тоді вперше і востаннє я була присутня на семінарі з питань систематизації, який проводив наш методичний центр – бібліотека Національного університету ім.Т.Шевченка. Від того часу ніяких методичних матеріалів наша бібліотека не одержувала, а самі Доповнення вже “рябі” від уточнень, які ми постійно вносимо.

Фонд нашої бібліотеки поповнюється книгами іноземних авторів, яким просто неможливо присвоїти індекс, користуючись таблицями, які вже втратили свою наукову цінність.

Якщо ми прагнемо створити єдиний інформаційний простір, то мусимо застосувати уніфіковану класифікацію. Очевидно, що такою для бібліотек України буде україномовна версія УДК. Але  потрібна методика впровадження цих таблиць, обов’язкове проведення навчально-методичних семінарів. Сьогодні ж це видання ми використовуємо як допоміжне (консультативне).

Бібліотекам, які продовжуватимуть систематизацію за таблицями ББК, потрібний україномовний сучасний варіант, із доповненнями, в яких буде врахована українська ідеологія.

Маючи таку проблему, я постійно переглядаю наші фахові журнали “Бібліотечна планета” та “Бібліотечний вісник”, в яких вся увага зосереджена на висвітленні теоретичних питань або досвіді впровадження інформаційних технологій.

В журналі “Бібліотечна планета” № 3 за 1999 р. була обіцянка надавати консультації, методичні поради щодо вирішення складних питань, які виникають при систематизації літератури та складанні бібліографічного опису. На жаль, більше публікацій на цю тему не друкувалось.

В тому ж 1999 р. з’явилася інформація про створення “Словника предметних рубрик Національної парламентської бібліотеки України”. Але ми ще користуємося алфавітно-предметним покажчиком до таблиць ББК російською мовою, а якщо в навчальному процесі використовується термін лише українською мовою, або так називається предмет, наприклад “Довкілля”, “Безпека життєдіяльності”, або “Витинанки”, то предметна  рубрика вводиться таки українською мовою і в результаті маємо змішаний  російсько-український покажчик, і для читачів, які будуть працювати в єдиному інформаційному просторі, пошуки потрібного терміну ускладнюються.

Зустрічаються і так звані плаваючі індекси. Наприклад, посібнику М.Д.Пістуна “Основи теорії суспільної географії”, виданому у 1994 р., Книжковою палатою присвоєний індекс 65.04 Економічна географія, а цей же посібник, перевиданий в 1996 р. вже має індекс 60.55 Соціальні науки. Підручнику О.Г. Топчієві “Основи суспільної географії” видання 2001 р. знову дається індекс 65.04.

Зважаючи на те, що навчальну літературу ми комплектуємо у сотнях примірників, то їхня рекласифікація створює додаткові труднощі.

Обговорюючи проблеми майбутнього розвитку бібліотек, слід вирішувати також і ті питання, які зараз гальмують процес входження наших закладів в інформаційне суспільство.


Бібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

 1. ПРОГРАМА
 2. Привітання учасникам конференції
 3. Бібліотека і влада: грані співпраці
 4. Удосконалення діяльності органів місцевої влади з питань інформування населення
 5. Бібліотеки, комп’ютерні технології та інформаційне суспільство: нові тенденції, перспективи розвитку
 6. Регіональна бібліотечна політика: досягнення і проблеми
 7. Сучасна бібліотека - регіональний центр інформації
 8. Інформаційне суспільство і бібліотеки
 9. Публічні бібліотеки та їх роль в забезпеченні інформаційних потреб населення
 10. Сучасне інформаційне середовище і реалізація проектів професійного зростання бібліотечних працівників
 11. Інформаційна інфраструктура регіону: досвід формування, проблеми та шляхи їх вирішення
 12. Шляхи входження вузівських бібліотек в інформаційне суспільство
 13. Динаміка розвитку видавничої справи в Україні та нові підходи бібліотек до формування документних фондів.
 14. Бібліотека і молодь в інформаційному середовищі
 15. Соціально-економічні процеси сучасності та їх вплив на стан інформатизації дитячих бібліотек
 16. Бібліотечно-інформаційне забезпечення спеціалістів-медиків
 17. Cтворення краєзнавчих інформаційних ресурсів: здобутки та перспективи
 18. Використання сучасних комп’ютерних технологій в інформаційному забезпеченні АПК
 19. Трансформація бібліографії в інформаційному суспільстві
 20. Роль бібліотеки у консолідації політичних і громадських ініціатив
 21. Публічна бібліотека - центр правової освіти населення
 22. Сучасні бібліотечно-інформаційні технології підтримки навчальної та наукової діяльності ВУЗу
 23. Проблеми використання таблиць ББК в сучасних умовах
 24. Формування інформаціної культури школярів, як невід’ємна частина навчального процесу
 25. Перспективи розвитку МБА та електронної доставки документів
 26. Безперервна бібліотечна освіта і її роль у розвитку бібліотек
 27. Методичне забезпечення діяльності бібліотек: сучасні пріоритети
 28. Публічна бібліотека, як центр соціально-психологічної підтримки користувача
 29. Фандрейзингова діяльність бібліотек
 30. Фотоматеріали

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше