ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїБібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

Версія для друку

Соціально-економічні процеси сучасності та їх вплив на стан інформатизації дитячих бібліотек

Т. Мрищук

Сьогодні Україна прагне розбудувати інформаційне суспільство і робить певні кроки на цьому шляху. Важлива роль у даній справі належить бібліотекам.

З активним впровадженням комп’ютерних технологій змінюється і роль та значення бібліотечного працівника, який повинен стати посередником між читачем і носієм інформації; покликаний прищепити читачеві навички інформаційної культури. В сучасних умовах бібліотеки не повинні замикатися в своїх стінах, а, навпаки, мають налагоджувати співпрацю з різноманітними організаціями і товариствами, вивчати досвід інших книгозбірень.

В здійсненні інформатизації бібліотек головним фактором все ж залишається проблема поповнення фондів друкованими виданнями. Їй з боку держави останнім часом приділяється серйозна увага. Одним із виявів такої підтримки бібліотек є випуск книг цільового призначення за державними програмами. Наприклад, з кінця 2000 року почала реалізовуватись Українська бібліотечна серія, з 2001 – діє Національна програма видання соціально-значущих книг.

Відсутність достатніх коштів на комплектування змушує дитячі бібліотеки інтенсивно відшуковувати безплатні джерела поповнення фонду. Ними стають і видавництва, і громадські організації, і різноманітні вітчизняні та зарубіжні фонди, і приватні особи. Обласна бібліотека для дітей безкоштовно передала у бібліотеки області частину отриманих книг.

Характерною рисою сьогоднішньої дитячої бібліотеки є  перетворення її в повноцінний, гнучкий, багатофункціональний центр з проблем дитинства, що вирішує комплекс питань соціалізації, виховання, духовного росту та саморозвитку дітей. Це знаходить відображення у розширенні діапазону форм і методів обслуговування читачів та у визначенні пріоритетних напрямків діяльності бібліотек.

Однією з найголовніших функцій дитячої бібліотеки у сучасному світі  є забезпечення вільного доступу дітей і підлітків до інформації. Це право закріплено Конвенцією про права дитини, яку Україна ратифікувала 1989 року: “Дитина має право вільно висловлювати свою думку, це право включає свободу шукати, одержувати і передавати інформацію та ідеї усякого роду, незалежно від кордонів, в усній, письмовій чи друкованій формі, у формі творів мистецтва, або за допомогою інших засобів на вибір дитини”.

Особливо важливим є багатоаспектне національне, військово-патріотичне виховання юних читачів. Україна, її історія, звичаї, традиції, видатні діячі, рідна мова, краєзнавство – ці теми є змістом творчих акцій кожної бібліотеки для дітей.

Значиму роль відіграють бібліотеки в системі громадянсько-правової освіти дітей. Перш за все, це полягає в забезпеченні кожної дитини правовою інформацією згідно з чинним законодавством і практикою його застосування; в популяризації художньо-пізнавальної літератури правової тематики з метою формування правових знань, активної життєвої позиції та профілактики правопорушень.

Не менш відповідальним завданням для бібліотек є створення системи раціонального обслуговування дітей, що потребують соціального захисту.  Це діти-сироти, діти-інваліди. Плідно працюють бібліотеки з обдарованими дітьми.

Досить великого значення набула робота з популяризації серед читачів різних вікових груп здорового способу життя без тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії та інших негативних явищ, навчанню читачів основам безпеки життєдіяльності. Подальшого розвитку і удосконалення набувають в бібліотеках програми екологічного і естетичного виховання та інші не менш значущі напрямки роботи з дітьми.

Однією із найважливіших ланок забезпечення повноцінного функціонування дитячих бібліотек є науково-методична діяльність. Новим каналом фахового спілкування стане новий часопис “Світ дитячих бібліотек” – журнал для працівників дитячих бібліотек України.

Звичайно, здобутки у нас є. Але не можна не бачити того, що часто культурна політика тільки декларується і не завжди відповідає реаліям життя. Перш за все, це стосується проблеми функціонування мережі дитячих бібліотек. В районах продовжується негативна тенденція до скорочення кількості бібліотек для дітей та їх об’єднання з бібліотеками для юнацтва і для дорослих.

Нині більшість бібліотечних проблем вирішуються на регіональному рівні і значною мірою залежать від ставлення органів місцевої влади до бібліотек. Особливість сучасного періоду характеризується тим, що бібліотеки стали незалежними у визначенні основних завдань, пріоритетних напрямків своєї діяльності, але більш залежними від органів місцевої влади в питаннях фінансування.

Досвід роботи дитячих бібліотек засвідчує, що там, де налагоджено  тісніші зв’язки з місцевими органами влади, там легше вирішується питання їх фінансування.   


Бібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

 1. ПРОГРАМА
 2. Привітання учасникам конференції
 3. Бібліотека і влада: грані співпраці
 4. Удосконалення діяльності органів місцевої влади з питань інформування населення
 5. Бібліотеки, комп’ютерні технології та інформаційне суспільство: нові тенденції, перспективи розвитку
 6. Регіональна бібліотечна політика: досягнення і проблеми
 7. Сучасна бібліотека - регіональний центр інформації
 8. Інформаційне суспільство і бібліотеки
 9. Публічні бібліотеки та їх роль в забезпеченні інформаційних потреб населення
 10. Сучасне інформаційне середовище і реалізація проектів професійного зростання бібліотечних працівників
 11. Інформаційна інфраструктура регіону: досвід формування, проблеми та шляхи їх вирішення
 12. Шляхи входження вузівських бібліотек в інформаційне суспільство
 13. Динаміка розвитку видавничої справи в Україні та нові підходи бібліотек до формування документних фондів.
 14. Бібліотека і молодь в інформаційному середовищі
 15. Соціально-економічні процеси сучасності та їх вплив на стан інформатизації дитячих бібліотек
 16. Бібліотечно-інформаційне забезпечення спеціалістів-медиків
 17. Cтворення краєзнавчих інформаційних ресурсів: здобутки та перспективи
 18. Використання сучасних комп’ютерних технологій в інформаційному забезпеченні АПК
 19. Трансформація бібліографії в інформаційному суспільстві
 20. Роль бібліотеки у консолідації політичних і громадських ініціатив
 21. Публічна бібліотека - центр правової освіти населення
 22. Сучасні бібліотечно-інформаційні технології підтримки навчальної та наукової діяльності ВУЗу
 23. Проблеми використання таблиць ББК в сучасних умовах
 24. Формування інформаціної культури школярів, як невід’ємна частина навчального процесу
 25. Перспективи розвитку МБА та електронної доставки документів
 26. Безперервна бібліотечна освіта і її роль у розвитку бібліотек
 27. Методичне забезпечення діяльності бібліотек: сучасні пріоритети
 28. Публічна бібліотека, як центр соціально-психологічної підтримки користувача
 29. Фандрейзингова діяльність бібліотек
 30. Фотоматеріали

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше