ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїБібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

Версія для друку

Бібліотека і молодь в інформаційному середовищі 

                О.В. Мундір

Останнім часом все більше уваги з боку держави приділяється молодіжним проблемам. Свідченням цього є ухвалення Кабінетом Міністрів України Національної програми підтримки молоді на 2003-2008 роки.

Понад 11 млн. громадян України ( 22,6 відсотків) – молоді люди, підлітки.  Юнацтво не просто соціально-демографічна група з певними віковими ознаками, воно посідає дуже специфічне, особливе місце в суспільстві. У молоді закладена величезна перспектива самої держави. Від того, як ми нині посприяємо їй у здобутті освіти й роботи, у якісних можливостях створити сім’ю й вести здоровий спосіб життя, залежатиме інтелектуальний та генетичний потенціал  нації на десятки років уперед.

Процес інформатизації суспільства сприяє формуванню нового типу мислення, потребує не тільки запровадження в усі види діяльності комп’ютерної техніки, але й виховання у молоді інформаційної культури. Сьогодні спостерігається сумна картина: значна частина членів  суспільства не має знань, потрібних для людини початку ХХІ століття, не має високих ідеалів, світоглядно-моральних орієнтирів, не відзначається культурою, бажанням й умінням працювати, не прагне духовного збагачення.

Отже, принципового значення набуває прищеплення молоді внутрішнього потягу до знань, інтелекту, до всього прекрасного і доброго.

Вважається, що інформаційна культура зводиться до навичок, що потребують технічних здібностей і до уміння виконувати відповідні операції в комп’ютерно-інформаційно-комунікативному середовищі.

Але інформаційна культура – це не стільки технічні навички, хоча вони обов’язкові, скільки уміння думати. Мало знати, “як знайти” інформацію, потрібно усвідомити “для чого” її шукати і “чому” саме цю інформацію.

Питання інформаційної культури сьогодні вельми актуальне, зокрема і тому, що вперше за довгий період стали доступними численні джерела важливої інформації, яку необхідно опанувати якнайшвидше і використовувати в роботі, але використовувати розумно і зважено.

Беручи до уваги результати соціологічних моніторингів, маємо висновок, що молодь потребує широкого спектра інформації, яка б допомогла їй у вирішенні ділових і особистих проблем. Як джерело такої інформації бібліотека займає одне з провідних місць тому, що є найбільш звичною і доступною інституцією, традиційним зібранням інформаційних джерел.

Молодий читач сьогодні висуває великі вимоги до бібліотеки.

Орієнтуючись на потреби молодих громадян в інформаційно-бібліотечних консультаційних послугах, бібліотеки для юнацтва поступово перетворюються на складні поліфункціональні центри з проблем молоді, центри інформації з сучасними базами даних, орієнтованими на цю категорію читачів.

Наприкінці ХХ століття визнано право дітей і молоді на вільний доступ до інформації, що існує як у традиційній, так і електронній формах. Реальна практика користування Інтернетом у бібліотеках виявила як великі переваги, так і недоліки.

Переваги Інтернет-технологій полягають у тому, що реально досягається право юнацтва на отримання необхідної інформації із світових інформаційних ресурсів. Читач має можливість оперативного доступу до інформації, яка позитивно впливає і на освітній процес, і на соціальну адаптацію молоді.

Разом з тим, існують негативні впливи Інтернет-технологій на молодь. Зміни в особистості і характері під впливом Інтернету пов’язані з тим, що діти, захоплюючись комп’ютером, досить довго не відходять від екранів, нехтують спілкуванням із друзями в реальному світі, віддають перевагу віртуальному простору.Існують і певні медичні проблеми.

В Інтернеті багато матеріалів, що сприймаються як потенційно шкідливі для дітей і юнацтва. Об’єктивно існує небезпека негативного впливу інформації, котра принижує людську гідність, викликає агресію, пропагує насильство тощо.

Ступінь негативного впливу Інтернету на молодь пом’якшують бібліотекарі-професіонали, визнані експерти в галузі культури.

На відміну від інших фахівців інформаційної сфери,  бібліотекарі не обмежуються у пошуку інформації лише електронними мережами, а вважають їх частиною  загальнодіючої системи, яка буде ще вдосконалюватися і включатиме як традиційні можливості документно-комунікативної сфери, так і аудіо -,  відео -,  і мультимедіатехнологій.

Бібліотека, як соціальний інститут, виконує функцію посередника в процесі донесення соціально значущої інформації до споживача. Останнім часом ця функція стає все більш важливою, бо інформаційний потік зростає і орієнтуватися в ньому стає все важче. Головна проблема сьогодні – це проблема вибору. Як відрізнити потрібну інформацію від непотрібної, глибоку від поверхневої, корисну від беззмістовної.

Саме тому бібліотеки мають і повинні стати свого роду фільтром для зростаючого інформаційного потоку, відсіюючи все незначне й пусте, і навпаки, привертаючи увагу до всього важливого й істотного.


Бібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

 1. ПРОГРАМА
 2. Привітання учасникам конференції
 3. Бібліотека і влада: грані співпраці
 4. Удосконалення діяльності органів місцевої влади з питань інформування населення
 5. Бібліотеки, комп’ютерні технології та інформаційне суспільство: нові тенденції, перспективи розвитку
 6. Регіональна бібліотечна політика: досягнення і проблеми
 7. Сучасна бібліотека - регіональний центр інформації
 8. Інформаційне суспільство і бібліотеки
 9. Публічні бібліотеки та їх роль в забезпеченні інформаційних потреб населення
 10. Сучасне інформаційне середовище і реалізація проектів професійного зростання бібліотечних працівників
 11. Інформаційна інфраструктура регіону: досвід формування, проблеми та шляхи їх вирішення
 12. Шляхи входження вузівських бібліотек в інформаційне суспільство
 13. Динаміка розвитку видавничої справи в Україні та нові підходи бібліотек до формування документних фондів.
 14. Бібліотека і молодь в інформаційному середовищі
 15. Соціально-економічні процеси сучасності та їх вплив на стан інформатизації дитячих бібліотек
 16. Бібліотечно-інформаційне забезпечення спеціалістів-медиків
 17. Cтворення краєзнавчих інформаційних ресурсів: здобутки та перспективи
 18. Використання сучасних комп’ютерних технологій в інформаційному забезпеченні АПК
 19. Трансформація бібліографії в інформаційному суспільстві
 20. Роль бібліотеки у консолідації політичних і громадських ініціатив
 21. Публічна бібліотека - центр правової освіти населення
 22. Сучасні бібліотечно-інформаційні технології підтримки навчальної та наукової діяльності ВУЗу
 23. Проблеми використання таблиць ББК в сучасних умовах
 24. Формування інформаціної культури школярів, як невід’ємна частина навчального процесу
 25. Перспективи розвитку МБА та електронної доставки документів
 26. Безперервна бібліотечна освіта і її роль у розвитку бібліотек
 27. Методичне забезпечення діяльності бібліотек: сучасні пріоритети
 28. Публічна бібліотека, як центр соціально-психологічної підтримки користувача
 29. Фандрейзингова діяльність бібліотек
 30. Фотоматеріали

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше