ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїБібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

Версія для друку

Шляхи входження вузівських бібліотек в інформаційне суспільство 

Т.Є.Притуляк

В пошуках оптимальних шляхів входження в інформаційне суспільство, де домінуючими продуктами є інформація та знання, стали активно дискутуватися питання про роль і місце бібліотек. Адже бібліотечні фонди – одна з найважливіших складових інформаційної бази майбутнього інформаційного суспільства, а національні інформаційні ресурси – ще й основа міжнародного інформаційного обміну.

Не секрет, що розвиток комп’ютерних технологій і, як результат, нових носіїв інформації, забезпечують, порівняно з паперовими, більшу інформаційну ємність, оперативність тиражування та розповсюдження документів, меншу вартість їх виробництва, що особливо актуально при нинішньому жорсткому фінансовому обмеженні.

Однак, так само, як заміна рукописів друкованими виданнями не спричинила трансформацію суттєвих функцій бібліотеки, так і поширення електронних документів не може розглядатися як кінець бібліотечної ери. Адже змінюється лише форма документів, незмінною залишається потреба суспільства в наявній у них інформації.

Бібліотека ХХІ ст. додатково візьме на себе функції тиражування впорядкованих зібрань електронних публікацій, їх поширення на компакт-дисках і комп’ютерними мережами та аналітико-синтетичної переробки потоків документної  інформації зі створенням широкого спектра науково-інформаційної продукції.

У цьому напрямку мають розвиватися й бібліотеки вузів, зосередивши свою роботу на підтримці наукової діяльності професорсько-викладацького складу. Інформаційне забезпечення навчального процесу у вузах і школах здійснюватиметься з використанням електронних посібників на компакт-дисках.

Свій шлях в інформаційне суспільство проторює і науково-технічна бібліотека ВДТУ.

Серед завдань, що постали сьогодні перед бібліотекою університету, пріоритетними є входження до єдиної бібліотечної системи країни та єдиної системи інформації та документації, інтеграція з організаційною структурою університету, в першу чергу підтримка наукової діяльності професорсько-викладацького складу.

Для задоволення наукових та освітніх потреб університету бібліотека має в своїх фондах понад 800 тис. примірників документів, з яких майже 10% - українською мовою. Поповнюються фонди НТБ і документами на магнітних носіях (за 2001 р. отримали 81 прим.).

Масове впровадження комп’ютерних технологій в бібліотеці почалося з  1991 р. А з 1994 р. функціонує електронний каталог (ЕК) для читачів. В цій справі ми були першими.

Сьогодні ЕК є невід’ємною частиною нашої бібліотеки і включає 8 баз даних (БД). Створені БД працюють в оперативному режимі: щоденно відбувається введення інформації та обслуговування читачів. На сьогодні в НТБ функціонує 11 комп’ютерів, з них 7 надано до послуг читачів.

Для більш ефективного обслуговування читачів в НТБ створено комп’ютерну мережу з виділеним сервером та робочими станціями.

Копію ЕК виставили в Інтернет на WEB-сайті нашого університету.

Впровадження нових технологій дозволило підняти якість роботи і престиж бібліографічної служби. Так, за 2001 р. читачі отримали в автоматизованому режимі близько 6,5 тис. довідок. Щомісячно науковці, професорсько-викладацький склад читачів інформуються про нові надходження.

Для роботи в нових умовах потрібні висококваліфіковані фахівці. Ми, як і вся бібліотечна система країни, пережили скорочення штатів (11 шт. од.), залишивши структуру бібліотеки у повному обсязі.

Потребує уваги проблема оновлення штату НТБ фахівцями кваліфікації “бібліограф-технолог бібліотечно-інформаційних мереж”.

Позитивним  є те, що працівники бібліотеки мають змогу підвищити свою кваліфікацію в освоєнні інформаційних програмних продуктів шляхом навчання на курсах “ПК та комп’ютерні мережі”, які діють в навчальному комп’ютерному центрі перспективних інформаційних технологій ВДТУ.

Ще одним із завдань нашої бібліотеки, як і багатьох інших, є створення нових умов для підвищення інформаційної культури користувачів. Адже відповідної програми, затвердженої Міністерством освіти і науки, до цього часу немає. У нас працівники довідково-інформаційного відділу на початку навчального року проводять навчання зі студентами по користуванню ЕК. Розроблені також доступні інструкції, які знаходяться біля комп’ютерів.

Вся техніка завантажена на 100 відсотків. Понад 10 років ми використовуємо пакет прикладних програм (ППП) CDS/ISIS/M, який успішно працює під ОС MSDOS.

Сьогодні перед бібліотекою постала проблема вибору нової ліцензованої програми.

Наш сектор автоматизації працює на перспективу: продовжується розробка та впровадження програм “Абонемент”, “Книгозабезпечення навчального процесу”, “Списання літератури”, “Інвентарна книга. Книга сумарного обліку” та ін.

Впровадження новітніх технологій могло б бути набагато успішнішим, коли б були прийняті державні програми зі створення бібліотечної телекомунікаційної інфраструктури та інформатизації бібліотек.


Бібліотека в інформаційному суспільстві: пошуки гармонії, шляхи трансформації

 1. ПРОГРАМА
 2. Привітання учасникам конференції
 3. Бібліотека і влада: грані співпраці
 4. Удосконалення діяльності органів місцевої влади з питань інформування населення
 5. Бібліотеки, комп’ютерні технології та інформаційне суспільство: нові тенденції, перспективи розвитку
 6. Регіональна бібліотечна політика: досягнення і проблеми
 7. Сучасна бібліотека - регіональний центр інформації
 8. Інформаційне суспільство і бібліотеки
 9. Публічні бібліотеки та їх роль в забезпеченні інформаційних потреб населення
 10. Сучасне інформаційне середовище і реалізація проектів професійного зростання бібліотечних працівників
 11. Інформаційна інфраструктура регіону: досвід формування, проблеми та шляхи їх вирішення
 12. Шляхи входження вузівських бібліотек в інформаційне суспільство
 13. Динаміка розвитку видавничої справи в Україні та нові підходи бібліотек до формування документних фондів.
 14. Бібліотека і молодь в інформаційному середовищі
 15. Соціально-економічні процеси сучасності та їх вплив на стан інформатизації дитячих бібліотек
 16. Бібліотечно-інформаційне забезпечення спеціалістів-медиків
 17. Cтворення краєзнавчих інформаційних ресурсів: здобутки та перспективи
 18. Використання сучасних комп’ютерних технологій в інформаційному забезпеченні АПК
 19. Трансформація бібліографії в інформаційному суспільстві
 20. Роль бібліотеки у консолідації політичних і громадських ініціатив
 21. Публічна бібліотека - центр правової освіти населення
 22. Сучасні бібліотечно-інформаційні технології підтримки навчальної та наукової діяльності ВУЗу
 23. Проблеми використання таблиць ББК в сучасних умовах
 24. Формування інформаціної культури школярів, як невід’ємна частина навчального процесу
 25. Перспективи розвитку МБА та електронної доставки документів
 26. Безперервна бібліотечна освіта і її роль у розвитку бібліотек
 27. Методичне забезпечення діяльності бібліотек: сучасні пріоритети
 28. Публічна бібліотека, як центр соціально-психологічної підтримки користувача
 29. Фандрейзингова діяльність бібліотек
 30. Фотоматеріали

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше