ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації"ГІРКИЙ БУВ КЕЛИХ ЖИТТЬОВИЙ…"
(Бібліографічний покажчик)

Версія для друку

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

      Вінницька обласна  редакційна  колегія книги

"Реабілітовані історією"  

 

  

"ГІРКИЙ  БУВ  КЕЛИХ  ЖИТТЬОВИЙ…"

 (Бібліографічний покажчик)

2-е, доповнене видання

 

Вінниця, 2001

 

Даний бібліографічний покажчик "Гіркий був келих життьовий" є доповненим і розширеним  виданням першого його випуску, який  вийшов  з друку в 1995 р.  Він включає літературу про масовий політичний терор та переслідування в Україні  наших земляків - вінничан у роки тоталітаризму. 

Поява цих матеріалів активізувалася у зв'язку з процесом реабілітації невинних жертв політичних репресій, який проходить в Україні,  підготовкою  серії  книг  "Реабілітовані історією".

У покажчику зібрані офіційні документи, статистичні матеріали, публікації з періодичних видань, довідкова література, яка розкриває дану тему. В окремому підрозділі подано публікації на сторінках місцевої преси    30-х років про масові репресії в області,  архівні документи.

Література в покажчику подається у трьох розділах. У двох з них - "Репресії в Україні" і "Тема репресій в українській художній літературі та публіцистиці" - матеріал розміщений в алфавітному порядку.

Найбільший розділ - "Репресії на Вінниччині" - включає загальні праці про терор в області та персоналії, розміщені за алфавітом прізвищ осіб, що безвинно зазнали репресій. В підрозділі "Реабілітація та увічнення пам'яті невинних жертв репресій" публікації систематизовано в логічній послідовності.

Для зручності користування до видання складено іменний і географічний покажчики. В іменному покажчику в дужках подано прізвища осіб, яким присвячена та чи інша публікація.

На вичерпну повноту покажчик не претендує.

Бібліографічний покажчик розрахований на наукових працівників, учителів, бібліотекарів, широке коло читачів, яких цікавить дана тема. Відбір матеріалу закінчено в березні 2001 року.

Укладачі висловлюють подяку бібліографам-краєзнавцям ЦБС області, які надали допомогу у виявленні матеріалів з місцевої періодики. Ми також будемо вдячні за зауваження та пропозиції, які просимо надсилати на адресу:

         21100, м. Вінниця,

         вул. Соборна, 73

Обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А.Тімірязєва,

відділ довідково-бібліографічної та інформаційної діяльності.

admin@library.vn.ua

 

Передмова

Без надії сподіваюсь... Ці знамениті слова Лесі Українки стали своєрідним епіграфом української історії. Особливо її трагічна сутність проявилась в роки радянського тоталітаризму, коли мільйони людей, щиро сподіваючись на кращу долю, у відповідь отримали страхіття ГУЛАГу.

З перших років панування імперської радянської влади і до проголошення державної незалежності України тоталітарним режимом проводилась антинародна репресивна політика, наслідком якої стало фізичне винищення мільйонів людей, примусові виселення під приводом боротьби з куркульством українського селянства, депортації населення з числа національних меншин, безконтрольне використання рабської праці несправедливо покараних за політичні та релігійні переконання і висловлювання. Більшість з них загинула.

Пам’ять про наших співвітчизників змушує нас замислитись над причинами, механізмом та наслідками жахливого молоху репресій. Адже час невпинно летить вперед. Багатьох із тих, хто став жертвою або був свідком масових репресій, вже немає серед живих, а їхні нащадки, вступаючи у доросле життя, як ніхто інший, гостро відчувають дефіцит правди і справедливості.

Не оминуло лихо політичних репресій і Подільський край. Він мав і свої специфічні риси, які намагалися сповна використати сталінські поплічники. По-перше, Вінниччина була значним сільськогосподарським регіоном, а тому головний удар був спрямований проти селян, яких звинувачували у саботажі колгоспного будівництва, господарському шкідництві, приховуванні хліба, провокуванні голоду тощо. По-друге, Вінницька область була прикордонною, тому був ще один привід для посилення репресій – масовими були звинувачення у шпигунстві, диверсіях, підготовці повстань і заколотів. По-третє, Поділля здавна було багатонаціональним. Впродовж віків, крім українців, тут мешкали також поляки, євреї, румуни, молдавани, німці, чехи, росіяни, білоруси та ін. В роки комуністичного експерименту не всі представники нацменшин вписувалися в сценарій формування “єдиного радянського народу”. Як правило, сипалися звинувачення у так званому буржуазному націоналізмі, іноземному шпигунстві, контрреволюційній діяльності.

Подібне віяло звинувачень у “антирадянщині” давало змогу комуністичному режимові сортувати людей за принципом – “хто не з нами, той проти нас” із відповідними наслідками, як правило, трагічними.

Сьогодні, на порозі ХХІ століття, утверджуючись як європейська демократична, правова держава, переборюючи в собі ницість і рабську психологію, ми, як ніколи, прагнемо правди і справедливості. Свідченням цього є поява численних публікацій – серйозних наукових досліджень, публіцистичних нарисів, спогадів очевидців. Дуже важливо не розгубитися, не заблукати, не загубити стрижень інформаційного потоку, не потрапити на гачок чергового пропагандистського виверту.

Пропонований масовим читачам, дослідникам, бібліотечним працівникам бібліографічний покажчик – надзвичайно цінний і своєчасний дороговказ у вирі тих численних публікацій, в яких розкриваються злочини радянської тоталітарної системи проти народу.

Кожна публікація про репресованих і знищених заслуговує особливої уваги. Адже це не лише свідчення нашого самоочищення, але й суворий урок майбутнім поколінням.

 Валерій Лациба, кандидат історичних наук,

керівник науково-редакційної групи книги “Реабілітовані історією”


"ГІРКИЙ БУВ КЕЛИХ ЖИТТЬОВИЙ…"
(Бібліографічний покажчик)

 1. Передмова
 2. РЕПРЕСІЇ В УКРАЇНІ
 3. РЕПРЕСІЇ НА ВІННИЧЧИНІ
 4. Терор в області, судові справи та масові поховання жертв
 5. ПЕРСОНАЛІЇ (Андрійчук К.О. - Дюков Я.О.)
 6. ПЕРСОНАЛІЇ (Зоранчук Й. Г. - Отамановський В.Д.)
 7. ПЕРСОНАЛІЇ (Патрак-Кухаренко Г.С. - Стус В.С.)
 8. ПЕРСОНАЛІЇ (Тарноградський В.П. - Щупак С.Б.)
 9. РЕАБІЛІТАЦІЯ ТА УВІЧНЕННЯ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ РЕПРЕСІЙ
 10. ТЕМА РЕПРЕСІЙ В УКРАЇНСЬКІЙ ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ ТА ПУБЛІЦИСТИЦІ
 11. ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК
 12. ГЕОГРАФІЧНИЙ ПОКАЖЧИК

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше