про літературно-мистецький вечір, присвячений 80-річчю від дня народження
В.Симоненка та 77-річчю - В.Стуса, що проводиться у рамках Стусівських читань
Тугими колами кружляємо,
усе збиваючись з ноги.
Світ вечоріє. Ми – світаємо,
коли ні сили, ні снаги.
В.Стус
Прес-реліз
22 січня 2015 року, о 14.00 у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) відбудеться літературно-мистецький вечір «Відлуння десятиліть», присвячений 80-річчю від дня народження В.Симоненка та 77-річчю - В.Стуса в рамках проведення чергових Стусівських читань.
Понад 20 років Стусівські читання традиційно проходять у січневі дні на Вінниччині. Започатковані саме з ініціативи колективу ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва, вони з року в рік об’єднують навколо себе цвіт місцевої інтелігенції, всіх, кому не байдужі українська культура та національна ідея: політиків, письменників, науковців, бібліотекарів, митців, освітян. Бібліотеки області проводять вечори поезії, літературно-мистецькі вечори, конкурси, вікторини, оформляють книжкові виставки та влаштовують перегляди літератури.
Василь Семенович Стус – український поет, літературознавець, правозахисник, Герой України. Людина рідкісної моральної стійкості, голос сумління у світі розхитаних і розмитих понять честі, правди, порядності. Він зберіг своє життєве кредо до кінця. І це було причиною його трагедії. Він ніс даровану йому іскру Божу з гідністю і лицарською відвагою, не згинаючись. На такій дорозі поети гинуть. Йому вдалося зреалізувати свій талант за умов, де інші гаснуть і посилаються на обставини, його спадщина не пропала, хоча і лежала в прірві. Знайшлося кому рятувати його творчість – збирати, опрацьовувати, видавати.
Василь Андрійович Симоненко – поет-шістдесятник, «витязь молодої української поезії». Народився 8 січня 1935 р. у с. Біївці на Полтавщині в селянській родині. У трирічному віці почав опановувати грамоту, у п’ять він написав першого віршика. Закінчивши десятирічку у с. Тарандинцях, вступив на факультет журналістики Київського державного університету, де навчався протягом 1952-1957 рр.
Після закінчення університету працював журналістом у редакції газет «Черкаська правда» й «Молодь Черкащини». На початку 60-х стає активним членом Клубу творчої молоді. Потрапляє під нагляд КДБ. 1962 р. з’являється його перша збірка «Тиша і грім».
Влітку 1962 р. міліціонери заарештували та жорстоко побили його. Тодішня влада забороняла друкувати твори, друзі відвернулися. Восени 1962 р. починає щоденник «Окрайці думок». На початку вересня 1963 р. ліг у лікарню із хворобою нирок. У ніч з 13 на 14 грудня 1963 р., на двадцять дев’ятому році життя, талановитого поета не стало.
Після смерті В. Симоненка було видано його поетичні збірки «Земне тяжіння» (1964), «Поезії» (1966), «Лебеді материнства» (1981), «Поезії» (1985). Із його доробку збереглися також новели і казки для дітей «Подорож у країну Навпаки», «Цар Плаксій і Лоскотон».
«Самвидавна» поезія Василя Симоненка побачила світ за кордоном разом із фрагментами його щоденника «Окрайці думок» у журналі «Сучасність» (1965) та в збірці «Берег чекань» (1965).
Протягом останнього кварталу 2014 року та у 2015 році ВОУНБ ім. К.А. Тімірязева проводить конкурс на краще прочитання віршів Василя Симоненка «Писав, як і жив». Кращі
відеопрочитання можна переглянути на сторінці бібліотеки у Фейсбук. До конкурсу долучилась творча молодь театру книги «Прочитання», читачі та співробітники бібліотеки, студенти вінницьких вищих навчальних закладів та коледжів.
Ведуча: Ярослава Бондарчук, бібліотекар ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва.
У програмі читань:
Відкриття читань
· Скрипник Марія Василівна, начальник управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації, заслужена артистка України;
· Морозова Наталія Іванівна, директор Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України;
· Гнатюк Ніна Юхимівна, українська поетеса, громадська діячка, заступник голови Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво» у місті Києві.
Виступи:
- Зелененька Ірина Алімівна, поетеса, член НСПУ, кандидат філологічних наук, доцент;
· Яковенко Тетяна Василівна, поетеса, літературознавець, член НСПУ, кандидат філологічних наук, голова Вінницької обласної краєзнавчої літературно-мистецької організації «Велика рідня», заслужений працівник культури України;
· Вітенко Олена Андріївна, письменниця, член НСПУ, президент Вінницької обласної краєзнавчої літературно-мистецької громадської організації «Велика рідня», фундатор літературно-мистецької премії ім. Марка Вовчка, заслужений працівник культури України;
· Сторожук Валентина Петрівна, письменниця, член НСПУ, заступник головного редактора журналу «Вінницький край», заслужений працівник культури України;
· Гальянова Валентина Олександрівна, письменниця, радіожурналіст, лауреат міжнародної премії ім. О. Гончара, переможець Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова»;
· Творча молодь – Д. Луняк, А. Бурдейна, О. Плюшко, О. Пугаченко, В. Іжак;
· Виконання музичних творів студентами Вінницького училища культури і мистецтв
ім. М. Д. Леонтовича.
· Презентація виставки-посвяти «Подвижники духу: Василь Стус і Василь Симоненко» – Зіньковська О.О., завідувачка відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва.
Учасники вечора зможуть ознайомитися з фрагментами фільму «Просвітлої дороги свічка чорна...», присвяченого пам’яті В.Стуса, бібліотечними виставками: «Не просто поет, а дух і совість народу (Василь Стус)», «Симоненка голос» (за матеріалами нарису «Василь Симоненко: «Україно, ти моя молитва…»), «Василь Симоненко: філософія почуттів», «Поет найвищої ноти протесту» (Василь Стус).
Звучатимуть у запису вірші Василя Стуса у виконанні автора.
Запрошуємо на літературно-мистецький вечір! |