ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  








Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний день



Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy



 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації



«Три празники в гості»

про Різдвяний етнодень у «Тімірязєвці»

 

Прес-реліз 

17 січня 2018 року о 12:00 у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) у рамках циклу заходів «У звичаях й традиціях Поділля пізнавай» розпочнеться Різдвяний етнодень у «Тімірязєвці» «Три празники в гості».

Серед низки зимових свят подоляни особливо поважали Різдво, Новий Рік та Хрещення. Обрядовість кожного з них дуже схожа. Всі ці свята повинні захищати людей від впливу злих сил, забезпечити добробут і щастя в сім’ї в наступному році, визначити перспективи на майбутнє.

На період святок припинялись усі господарські роботи, за винятком деяких найнеобхідніших. Недотримання цих правил, за народними нормами, вважалося гріховним і загрожувало порушникам всілякими нещастями. Інтер’єр житла набирав святкового вигляду. Часто хату прикрашали вишиваними рушниками, штучними паперовими квітками й витинанками – мережаними паперовими вирізками, якими обвішували стіни.

Святкова трапеза напередодні Різдва – Святвечір, багата кутя, вілія – носила урочистий характер. Обов’язково на Святвечір господар заносив до хати сніп пшениці, жита або вівса – «дідуха» – і ставив його на покуті. Зібраним з нього зерном було прийнято розпочинати сівбу.

Напередодні або й у перший день Різдва звечора починали колядувати. На Східному Поділлі переважали обходи із зіркою, що виготовлялась, як правило, зі звичайного решета, до якого приладжували «роги».

Вітаючи господарів зі святами, колядники грали гумористичні сценки. Частина грошей, зібраних колядниками, йшла на організацію молодіжних вечірок з музикою й танцями.

Традиційне колядування з «козою» подекуди збереглися і тепер.

Останній день старого року і перший день нового подоляни відзначали як свята Маланки і Василя. Ніч перед Новим роком вважалася чарівною, з нею було пов’язано чимало повір’їв і ритуалів. На всій території Поділля були розповсюджені новорічні церемоніальні обходи ряджених – «Маланка».

Було поширене в селах Поділля новорічне посівання зерном. Ця традиція в окремих населених пунктах збереглась і в наш час. Символічне посівання здійснювали і батьки, і діти. В хаті розкидали на підлозі і столі хлібні зерна, виголошуючи традиційне поздоровлення: «Сію, сію, посіваю, з Новим роком поздоровляю» або «Сійся, родися, жито-пшениця, на Новий рік, на Василя». За повір’ями ці зерна могли виконувати роль оберега.

Різдвяно-новорічні урочистості завершувались святом Богоявлення, відомим у народі як Водохреще (Ордан, Ардан). Вечір напередодні (19 січня) називали щедрим, другим святвечором, другою вілією, голодною кутею. Цього дня, як і перед Різдвом, утримувались від господарських робіт, постилися, готували кутю. Центральне місце в святі Богоявлення займали обряди, пов’язані з водою.

Обов’язково ходили до церкви святити воду. Цією свяченою водою починалася трапеза, нею ж кожен господар кропив усіх членів сім’ї, хату, інші будівлі, криниці.

На основній території Поділля щедрували не на Новий рік, а напередодні Водохреща. Хлопці й дівчата виконували під вікнами поздоровні пісні, обов’язково повторюючи: «Щедрий вечір, добрий вечір».

Різдвяний етнодень у «Тімірязєвці» «Три празники в гості» стане початком власної традиції бібліотеки. Багатющий скарб звичаїв ми отримали у спадок і маємо зберегти його та, нічого не втративши, передати нашим дітям, щоб не перервався зв’язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам’ять нашого народу.  

У програмі:

 

Виступи:

«Різдвяна обрядовість на Поділлі» – Віктор Косаківський, етнограф, кандидат історичних наук, доцент Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, дійсний член Центру дослідження історії Поділля, член Національної спілки краєзнавців України;

Майстер-клас з виготовлення різдвяних символів-оберегів: солом’яного дідуха та «павука» – Наталя Шпак-Косаківськаетнограф, заслужений майстер народної творчості України, керівник гуртка «Автентична вишивка» при Вінницькій обласній станції юних натуралістів;

«Щедрівкою й колядкою звучить українська хата» – музичне вітання від вокальної групи «Надія», студентів Вінницького технічного коледжу (під керівництвом Качурського Ігоря Макаровича).

«Святий вечір» – перегляд відеоролика (традиції святкування Різдвяного святого вечора у с. Соболівка Теплицького району);

Захід супроводжує виставка «Різдво – свято любові і прощення» відділу документів із гуманітарних, технічних і природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.

Святковий стіл з традиційними різдвяними стравами, колядки від гурту працівників «Бібліотечні барви». Протягом дня читачів будуть зустрічати в українському вбранні, а по всіх відділах звучатимуть колядки та щедрівки.

 

Ведуча: Діана Белоус – бібліотекар відділу маркетингу, реклами та соціокультурної діяльності.

 

 

Оргкомітет

Контактна особа – Наталія Крисько

Тел.: (0432) 67-03-25.

E-mail: market@library.vn.ua

 

 
Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше