ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації«Збережеться пам'ять – збережеться народ»

про вечір-спомин до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту

Прес-реліз

27 січня 2014 року о 15.00 у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва (вул. Соборна, 73, ІV поверх) відбудеться вечір-спомин «Збережеться пам'ять – збережеться народ» до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. Організатори заходу – Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації (начальник Салецький І. О.), Вінницька ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва, Вінницьке обласне товариство колишніх в’язнів концтаборів та гетто (голова Койфман Г.Й.), Вінницьке відділення єврейської агенції «Сохнут Україна» (координатор Трахтенберг Р.П.), благодійний центр «Хесед Емуна» (директор Боржемський В.А.), обласне товариство єврейської мови та культури (голова Цодікович О.А.), Вінницька іудейська громада (голова Новоселецький І.П.), Вінницький місцевий осередок Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд взаєморозуміння і толерантності» (голова Чеховський В.М.).

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту встановлений Генеральною Асамблеєю ООН 1 листопада 2005 р. Дату 27 січня обрано не випадково: цього дня радянські війська звільнили концентраційний табір Освенцим (Польща). З 2006 р. цей день відзначається в усьому світі. З 2012р. рішенням Верховної Ради України 27 січня відзначається День пам’яті жертв Голокосту в Україні.

Німеччина також відзначає День пам’яті жертв Голокосту 27 січня. У 2011 р. цей день був вперше присвячений і циганським жертвам геноциду.

Голокост – страшна трагедія єврейського народу. Нацисти прийшли до влади в Німеччині 30 січня 1933р. Мета в них на окупованих територіях була одна – знищення цивільних рас і націй: усунення євреїв з громадських посад, переслідування учених, педагогів, письменників, художників, музикантів; бойкот єврейським магазинам та підприємствам.  У ніч на 10 травня 1933 р. нацисти організували публічне спалення на міських площах книг німецьких письменників єврейського походження. Серед них були твори Г.Гейне, який сказав свого часу, що «ті, хто почав зі спалювання книг, закінчить спалюванням людей». Загострення репресій почалося в кінці 1936 р. разом із підготовкою до Другої світової війни. 9 листопада 1938р. відбувся всенімецький єврейський погром – сумнозвісна «Кришталева ніч». Так розпочався геноцид, який став однією з головних цілей гітлерівської агресії в окупованих країнах.

З моменту нацистської окупації у вересні 1939 р. в Польші розпочалася хвиля арештів та погромів. Тисячі євреїв були відправлені на примусові роботи, зазнавали принижень і знущань.

У 1940 р. в Польщі, за наказом Г. Гімлера, був створений найбільший нацистський концентраційний табір смерті Освенцим, де було вісім кремаційних печей.

Сучасні історики стверджують, що в таборі смерті Освенцим було знищено 1.613.000 осіб, у т.ч. – 1.100.000 євреїв; більше 140.000 поляків; 100.000 українців; 23.000 циган. Серед жертв були й представники інших народів.

Масові вбивства єврейського населення відбулися в Києві, Харкові, Львові, Бердичеві, Одесі, Вінниці, Дніпропетровську, в багатьох великих і маленьких єврейських містечках. Нацисти та їх прислужники знищили 1,5 млн. євреїв України, з них близько 200 тисяч євреїв на Вінниччині.

1939р. у Вінницький області проживало 141825 євреїв (6% нас.). З 14 по 29 липня 1941 р. німецько-румунські війська  повністю окупували Вінницьку область. На Вінниччині було створено близько 150 гетто та трудових таборів, серед них в німецькій зоні окупації – 35 гетто. Перший розтріл євреїв області було проведено нацистами 14 липня 1941р. в с.Терешпіль (Хмільницький р-н). Тільки в 1941 р. у Вінницькій області знищено понад 30,5 тисяч євреїв. Нацистами було створено близько 20 трудових таборів для будівництва стратегічної автостради (Вінниця-Таганрог), де загинуло 10 тисяч євреїв. У таборах і гетто в румунській зоні окупації масові розтріли не проводилися, але до березня 1944 р. тут загинуло, в основному, від голоду і хвороб, 70 тисяч євреїв.

Всього на території Вінницької області загинуло близько 200 тисяч євреїв, у т.ч. приблизно 45 тисяч депортованих.

Сподіваємомось, що проведення вечора-спомину «Збережеться пам'ять – збережеться народ», стане ще одним нагадуванням про загиблих євреїв у роки Другої світової війни.

ХХІ століття на прикладі Голокосту змушує людей задуматися про наслідки расизму, ксенофобії та можливості запобігання таких подій у майбутньому.

 У програмі вечора-спомину:

Виступи:

- Спірідонової Любові Михайлівни – заступника голови Вінницької обласної державної адміністрації;

- Ратинської Алли Петрівни – заступника начальника управління – начальника відділу у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації;

- Морозової Наталії Іванівни – директора Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва, заслуженого працівника культури України;

- Шауля Горовца – равіна Вінницької області;

- Койфмана Григорія Йосиповича – голови Вінницького обласного товариства «Колишніх в’язнів концтаборів та гетто»;

- Краснер Цилі Аронівни – заступника голови Вінницького обласного товариства «Колишніх в’язнів концтаборів та гетто»;

- Новоселецького Ісаака Петровича – голови Вінницької іудейської громади;

- Чеховського Василя Миколайовича – голови Вінницького місцевого осередку Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд взаєморозуміння і толерантності»;

- Трахтенберга Леоніда Михайловича – директора музею Голокосту на Вінниччині;

- Галкиної Валентини Михайлівни – Праведника Миру у Вінниці;

- Карлієра Куна (Бельгія) – єдиного в Україні представника Європейської організації «Християни за Ізраїль», учасника «Маршу живих» у Польщі (перекладач Сулім Ірина).

Мистецькі виступи:

- «Варшавський набат» М.Ревенко за В.Коростильовим – театральна вистава у виконанні народного театру-студії «Сьоме небо» ВНМУ ім. М.Пирогова у складі: Віктора Немченкова, Генриха Ільницького, Єлізавети Усач, Богдани Панчук, Тетяни Лукашук, Анастасії Бондар (Режисер Марина Ревенко).

На вечорі-спомині буде представлено: «Шанувати пам'ять непросто…» - книжкова виставка та виставка декоративно-ужиткового мистецтва єврейського народу, підготовлена бібліотекарями – Войтенко Людмилою Борисівною (організація «Хесед Емуна») та  Радер Наталією Ісаківною (єврейська агенція «Сохнут Україна») та «Уроки історії – уроки толерантності», підготовлена фахівцями відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва.

Також будуть представлені стенди «Голокост на Вінниччині: німецька зона окупації», «Голокост на Вінниччині: Трансністрія» та декоративна  виставка ужиткових експонатів єврейського народу.

 

Запрошуємо всіх небайдужих на вечір-спомин!

 
Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше